Bewegingsvrijheid der Franse troepen in Tunesië beknot HET WEER o4"M0RRI Haarlems Dagblad Twaalf doden in het verkeer Hoog spel van Bourguiba Premier wil onderhandelen over algehele ontruiming Dreigende regeringscrisis in Israel over plan-Eisenhower Twee linkse coalitie-partijen er tegen EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Verkeersongelukken j DIT JAAR: 458 DODEN j Vijf jongens bij baden en spelevaren verdronken Een ernstig gewonde bij schietpartij te Oploo Iets koeler Formateur Pflimlin heeft program van actie klaar Kroesjtsjev wil Amerikaanse produktie overtreffen Cijfers blijven achter bij de mogelijkheden Het woord is aan Zestienjarige zweefvlieger vlak na start neergestort Twee gezinnen dakloos door hevige brand De slachting bij Meloeza Twist tussen extremen en gematigden in Algerije Washington zou kern proeven willen beperken Onthullingen over het A merikaanse voorstel Gewapende Indonesiërs in Nieuw Guinea achterhaald 71e JAARGANG No 274 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 3 JUNI 1957 IJmuider Courant 302e JAARGANG No 122 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de Lisserweg te Nieuw-Vennep reed zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de vijftienjarige Johanna XJitendaal uit Hille- gom op haar fiets en zij werd voortgeduwd door een vriend die op een bromfiets zat. Bij het naderen van een auto remde zij af en week zij naar links uit. Het gevolg was dat zij onder de auto kwam en door het linker achterwiel werd oveireden. Tijdens het vervoer naar de Mariastichting te Haarlem is het meisje overleden. Te Weert is de 29-jarige bromfietser J. Stijvers uit Budel aangereden door een scooter, die hem van links genaderd was bij een kruising van de Kazernelaan. De bromfietser overleed ter plaatse. De 62-jarige timmerman J. v. d. Vorst en zijn 15-jarige dochter zijn beiden om het leven gekomen, toen zij - samen op een bromfiets gezeten - in aanrijding kwamen met een personenauto. Het ongeluk gebeur de op de rijksweg van Weert naar Neder- weert. De beide slachtoffers, uit Weert af komstig, waren op slag dood. De 45-jarige A. Lenkens uit Oploo bij Boxmeer is, toen hij plotseling de straat overstak, door een auto aangereden en op Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 458 personen, van wie 92 kinderen. Het parkeerterrein in de duinen bij Zandvoort was een goede graadmeter van de enorme drukte, die er zondag aan zee heerste. De vijfjarige Steven Kruissen uit Gel- dermalsen is bij het baden in het ri viertje de Linge in de pas uitgebaggerde vaargeul geraakt. Toen hulp kwam opda gen, was het knaapje verdwenen. Pas na twee uur dreggen werd het levenloos op gehaald. De 12-jarige Feiken uit V e e n d a m is in het Zuidlaardermeer verdronken. De jongen roeide met een vriend op het meer. Toen zij bij de uitmonding van de Hunze in het meer uitstapten dreef de boot, die blijkbaar niet goed was vastgelegd, weg. F. trachtte de boot te grijpen, viel en ver dween onder water in de tien meter diepe Hunze. De jongen kon niet zwemmen. Na urenlang dreggen werd het slachtoffer ge vonden. De 16-jarige T. Rotman, wonende te Doetinchem, trachtte zich met een kruiwagen van de ene zijde van de Oude IJsel naar de andere te laten drijven. Toen de kruiwagen de wal verliet, viel de jon gen er af. Hij was in gezelschap van een aantal jongens van ongeveer dezelfde leef- tend. Een van deze knapen had de over zijde reeds bereikt. Drie personen, die men te hulp geroepen had, hebben gedoken, maar zonder resultaat. De gemeentepolitie van Doetinchem heeft tot halfacht gedregd en daarna de werkzaamheden overgedra gen aan de rijkspolitie van Berg. De jon gen kon niet zwemmen. De rivier is ter plaatse ongeveer vier meter diep. In de Waal bij E w ij k is de 16-jarige J. Broeder verdronken. Hij beheerste de zwemkunst slechts ten dele. Met dreggen is het lijk opgehaald. De 18-jarige etaleur P. J. Pool uit Bus- sum is in het diepe gedeelte van het zwembad Crailoo, gelegen tussen Hilver sum en Bussum, verdronken. Men ver moedt, dat kramp hem heeft overvallen. Te Oploo (gemeente St. Antonis) is zon dagmorgen een aanslag gepleegd. De 23-jarige H. C., zonder beroep, begaf zich op het erf van de 20-jarige molenaar B. Rutten om diens zuster te spreken te krijgen. De molenaar verzocht de man het erf weer te verlaten, waarop een woorden wisseling ontstond en uiteindelijk een handgemeen. C. trok daarbij een zware browning te voorschijn, waaruit hij een drietal schoten loste. Een schot kwam in de deur van de woning, het tweede trof Rutten en het derde was gericht op diens zwager, die de molenaar te hulp snelde. Dit laatste schot trof geen doel. De molenaar werd in de onderbuik ge troffen. In het ziekenhuis te Boxmeer is hij geopereerd. Zijn toestand is nog steeds ernstig. De dader is door de politie gearresteerd. Hij had zich verscholen op de vliering van zijn ouderlijke woning en bood geen tegen stand. Het wapen, waaruit de schoten wa ren gelost, droeg hij nog bij zich. ppOOCXDOCXXJOOCOCOOOOCXDOOOOOOOCXDOOOOOOOCOCOOOOCOOOOOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Iets koeler weer met plaatselijk enkele regen of onweersbuien, maar morgen overdag vooral in in de kustprovincies ook zon nige perioden. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Tunis (AFP). De Tunesische pre mier, Habib Bourguiba, heeft zater dag in een toespraak, uitgesproken ter gelegenheid van de begrafenis van Tunesische militairen, die in een ge vecht met Franse eenheden in het grensgebied tussen Tunesië en Alge rije waren gesneuveld, medegedeeld, dat de Tunesische regering de Franse autoriteiten heeft verzocht onder handelingen te openen over het terug trekken der Franse troepen in Tune sië. Hij verklaarde ook, dat in het vervolg geen enkele verplaatsing der zich nog op Tunesisch gebied bevin dende Franse troepen zal worden toegestaan, indien hiervoor tevoren geen toestemming der Tunesische autoriteiten is verzocht. (Reuter). „Wij beschikken over de mid delen het leger, de nationale burger wacht en ons gehele volk om ver plaatsingen van Franse troepen op Tune sisch gebied te verhinderen", vervolgde Bourguiba. „Indien wij inderdaad zou den moeten ingrijpen, zal de internationale openbare mening oordelen". Bourguiba zei ook nog dat Tunesië „niet met Frankrijk, doch met de resten van de koloniale machten op voet van oorlog staat". Zijn toespraak werd door naar schatting 25.000 Tunesiërs aangehoord. Toen hij naar zijn bureau terugliep, riep de menigte luidkeels „ontruiming, ontruiming". Zaterdag zijn op vele naar het westen de Algerijnse grens leidende wegen weg versperringen opgericht. Burgers mochten deze echter ongehinderd passeren, evenals vrachtauto's met voorraden van het Fran se leger, mits de bestuurders over door de plaatselijke Tunesische autoriteiten afge geven passen beschikten. Er vonden geen verplaatsingen van Fran se troepen plaats. (AFP) De Franse ambassade in Tunis kondigde zaterdagavond aan dat de Franse troepen in geheel Tunesië 48 yur in hun kazernes geconsigneerd zullen blijven „om incidenten te voorkomen en met het oog op de viering van de eerste juni (de Tune sische onafhankelijkheidsdag)". Er kon evenwel geen sprake van zijn dat hun vrij heid van handelen aan banden wordt ge legd of onderworpen aan voorafgaande toestemming. „De Franse troepen in Tunesië koesteren geen agressieve of onvriendelijke plan nen jegens het Tunesische volk", aldus het communiqé van de ambassade. Spanningen Alle 25.000 Franse militairen in Tunesië moesten reeds zaterdag binnen de kazernes blijven als gevolg van het feit, dat er vrij dag Franse troepen slaags zijn geraakt met Tunesische militairen en gendarmes. Van Tunesische kant wordt meegedeeld, dat er zes Tunesiërs zijn gesneuveld en 16 ge wond. Een Franse soldaat, die op weg war naar zijn kazerne, is door een Tunesische vrouw in de rug gestoken. Hij kreeg een vleeswond. Een der gewonden bij het treffen van vrijdag is de secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken Hajeri. Hij stelde in het grensge bied aan de kant van Algerije een onder zoek in naar de toestand van de vluchtelin genkampen. Van Tunesische kant is ge- zegt, dat de Franse troepen hem zijn werk wilden beletten. De Fransen spreken dit tegen. Volgens de Franse lezing probeerden Tu nesische militairen een Franse pantserwa gen in bezit te nemen. De Fransen hielden een oefening. Een Tunesiër viel een Franse officier aan en de Tunesiërs openden het vuur, aldus de Franse versie. De Fransen hadden toen uit zelfverdediging ook van de vuurwapens gebruik gemaakt. (UP) „Mocht Frankrijk verklaren dat zijn soldaten terwille van de westerse de fensie in Tunesië moeten blijven", zo zei Bourguiba nog „dan zal Tunis de kwestie voor de UNO brengen. Niets rechtvaardigt de aanwezigheid van een buitenlands leger dat moeilijkheden veroorzaakt en bloed vergiet, zei hij. „Wij beschikken over de middelen om ons tegen troepenverplaatsin gen te verzetten. Het leger, de nationale garde en de hele natie zijn bereid om tus senbeide te komen. En de wereld weet wie verantwoordelijk zal zijn voor de moge lijke botsingen, die dan volgen". Marokkaanse instemming Inmiddels heeft de sultan van Marokko in een telegram aan Bourguiba zijn in stemming betuigd met de gedragslijn van Tunesië. Geschat wordt dat door de maatregelen van de Tunesische regering ongeveer 17.000 man Franse troepen onbeweeglijk zijn gemaakt, hetgeen voor de Franse le gerleiding een grote tegenslag moet zijn De Franse troepen in Tunis hadden tot taak de grens Tunesië-Algerije dicht te houden, en opstandelingen uit Algerije het vluchten te beletten, terwijl eveneens de hulpkonvooien uit Tunesië de pas werd af gesneden. JERUZALEM (Reuter) De Israëlische coalitieregering onder premier David Ben Goerion dreigt een nederlaag te lijden naar aanleiding van haar onderschrijving van het plan van Eisenhower. De twee linkse partijen in de coalitie, de verenigde arbeiderspartij (Mapam) en de socialis tische eenheidspartij (Achdoeth Haavoda), hebben gedreigd tegen Ben Goerion's voorstel het besluit goed te keuren te zul len stemmen. De premier zal vandaag het debat ope nen met een uiteenzetting van zijn stand punt. In tegenstelling tot de andere re geringen in het Nabije Oosten die het plan van Eisenhower hebben aanvaard, heeft Ben Goerion met opzet niet „het commu nistische gevaar" als argument gebezigd. (AFP) Het congres van de Israëlische communistische partij is te Tel Aviv be sloten met het aannemen van een motie, waarin wordt aangedrongen op vreedzame regeling van de geschillen tussen de Ara bische landen en Israel. Het congres ver oordeelde de regeringspolitiek en in het bijzonder de goedkeuring van het plan van Eisenhower. Honderd van de drie honderd afgevaardigden op het congres waren Arabieren. De partij heeft in het parlement vijf van de 120 zetels. Behouden vaart (Reuter/AFP) Het Deense vrachtschip „Tulla Danielson" 800 ton, dat gecharterd is door een Israëlische maatschappij, is zondag na een vaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba in Eilath aange komen met een lading bouwmaterialen uit Joegoslavië. Het gaat voor de Israëlische maatschappij een dienst onderhouden tus sen Eilath, Massawa en Djiboeti in de Rode Zee. Volgens twee Israëlische bladen, de so cialistische Davar en de partijloze Haa- retz, kan worden aangenomen, dat Israel in de komende weken, misschien binnen veertien dagen, een besluit neemt ten aan zien van het zenden van een proefschip door het Suezkanaal. Volgens de diploma tieke correspondent van de Haaretz zal het besluit van de Franse regering tot het beginnen van besprekingen over het zen den van Franse schepen door het Suez kanaal stellig grote invloed jrebben op het Israëlische besluit. (AFP) De Israëlische marine houdt op het ogenblik oefeningen in de Middelland se Zee, zo is te Haifa bekendgemaakt. Twee Israëlische torpedoboot jagers, de „Eilath" en de „Jaffa" brengen een be leefdheidsbezoek aan de haven van Athene Piraeus. (Reuter) Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft president Nasser van Egypte ervan beschuldigd, dat hij opnieuw een guerilla-oorlog tegen Is rael begonnen is. In de Israëlische ver klaring wordt verwezen naar „een lange lijst van strooptochten van gewapende in dringers op Israëlisch grondgebied", waar bij Israel al zeven man aan doden of ge wonden heeft verloren. Er wordt met na druk gezegd dat het UNO-leger in het ge bied van Gaza er „totnogtoe niet in is ge slaagd deze niet-uitgelokte aanvallen te beletten en de infiltraties tegen te houden". De woordvoerder van het ministerie maakte bekend, dat de vertegenwoordigers van Israel vandaag te New York een be spreking zullen hebben met de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld over de toenemende spanning aan de grens met de strook van Gaza. PARIJS (Reuter) Pierre Pflimlin heeft zaterdag bij president Coty een tussentijds verslag uitgebracht van zijn pogingen om Frankrijk een nieuwe regering te geven. Hij deelde na afloop van het onderhoud met de president aan journalisten mede dat hij samen met adviseurs en deskundi gen een „program van actie" zou opstellen, dat vandaag aan de partij-fracties in de Nationale Vergadering zal worden voorge legd. „Ik wil trachten de verschillende stand punten met elkaar te verzoenen, doch het gaat vooral om de opstelling van een doel matig program", zo zei hij. (UP) De M.R.P., Pflimlins partij en verschillende minderheidsgroepen hebben de algemene tendens van het programma reeds goedgekeurd: de verdediging van Algerije, herstel van de franc, spoedige ratificatie van Euratoom- en Euromarkt- verdragen en voortzetting van de hervor ming in de overzese gebiedsdelen van Frankrijk. Van het oordeel der socialis tische afgevaardigden hangt echter de toekomst van de plannen af. Pflimlin heeft verklaard dat hij zijn formatiepoging zal opgeven wanneer de socialisten, die honderd zetels in de Natio nale Vergadering hebben, zijn uitnodiging om in zijn regering zitting te nemen, van de hand wijzen. slag gedood. Het slachtoffer was vader van zeven kinderen. Bij een botsing tussen een motorrijwiel en een Belgische auto nabij de Flakebrug te Kruiningen op Zuid-Beveland is de duopassagier van het motorrijwiel, de ongehuwde jongeman C. R. uit Kapelle zwaar gewond. Hij is naar het r.-k. zieken huis te Goes overgebracht en daar aan zijn verwondingen overleden. De 70-jarige wielrijder P. Louw, die op 27 mei om half drie op de Sloterweg nabij de Riekerweg te Amsterdam door een personenauto werd aangereden en met ernstig inwendig letsel naar het Wilhel- mina gasthuis werd overgebracht, is aan zijn verwondingen overleden. Het 20-jarig meisje M. M. J. T. uit Me- chelen aan de Maas is aan de laatste bus halte vóór de Belgische grens op de Brus- selseweg, door een gemeentebus uit M a a s- t r i c h t overreden en gedood. Het meisje, dat met een kennis uit de bus was gestapt, is achterom de gemeentebus gelopen, juist toen deze achteruitreed om te keren. Mej. T. kwam onder het linker achterwiel en v/as op slag dood. In het Westerziekenhuis te Rotter- d a m is overleden de 47-jarige J. A. Roos, gewoond hebbende in de Flakkeesestraat aldaar. Hij reed 's morgens met zijn motor op het Z 'dplein, toen een voor hem rij dende vrachtauto een krat met flesjes room verloor. R. kwam met zijn motor in de p1 s room. slipte, viel en kreeg een sche- di asisfractuur. Üp de Amersfoortseweg te Apeldoorn is de 35-jarige motorrijder J. van der Spek uit Den Haag met zijn motorfiets met grote snelheid tegen een tegenliggende perso nenauto gereden. De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. De negentienjarige bromfietser D. O. uit Veendam is op de Scholtenweg te Zuid broek in botsing gekomen met een fiet ser. De jongeman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Groningen overge bracht.'waar hij is overleden. De 22-jarige kelner J. H. P. Alders uit Noordwijk is te Wassenaar aangere den, toen hij haastig de weg ter hoogte van het dierenpark overstak, om nog een bus te kunnen halen. MOSKOU (UP) Bij de opening van een grote landbouwtentoonstelling in Mos kou, die samenviel met een congres van vakverenigingen in de landbouw, heeft de Russische partij-secretaris Kroesjtsjev ver klaard dat de reorganisatie van de Russi sche industrie in de eerste plaats dient ter verbetering van het economisch bestel, met het doel de achterstand op de Verenigde Staten in te halen. Hij wees er terloops op dat de afzonderlijke industriegebieden een betere kans maken een aanval met kern wapens te overleven, dan een geconcen treerde industrie. Hij verklaarde dat de reorganisatie de landbouw zwaar zal belasten. „Maar," zo zei hij, wij hebben de mogelijkheden ruim schoots voorhandelen". Kroesjtsjev zei dat Rusland 1.200.000 ton vlees per jaar meer zou produceren als de jonge runderen, waarvan er ieder jaar vijf miljoen op de collectieve boerderijen worden geslacht, in het leven worden gehouden tot zij ander half of twee jaar oud zijn. In 1956 produceerde Rusland 2.600.000 ton varkensvlees, tegen Amerika 5.500.000 ton. „Als wij onze taak vervullen, zullen wij tien miljoen ton varkensvlees per jaar kunnen produceren," zei Kroesjtsjev. Ook wat pluimvee betreft ligt Rusland achter bij de Verenigde Staten, hoewel de moge lijkheden voor ontwikkeling van de pluim- eeteelt onbeperkt zijn. Volgens Kroesjtsjev hebben specialisten geschat dat Rusland binnen enkele jaren zijn vleesproduktie met 20 tot 21 miljoen ton kan verhogen. Met de boterproduktie kan Rusland Ame rika nog dit jaar inhalen, maar dan moet er zeventig miljoen ton melk worden ge produceerd, veertig percent meer dan in 1956. Anonymus: De straf van de leugenaar is, dat hij tenslotte niemand meer geloven kan. ADVERTENTIE Enaelse Suède Dames-Hereniasjes De 16-jarige J. Kuisten uit Sprang-Ca- pelle, die zaterdagmiddag met een zweef vliegtuig was opgestegen voor het maken van een solo-vlucht op het vliegveld Gilze- RÜen nabij Breda, is vlak na de start met zijn vliegtuig omlaag gestort. Het toestel schoot in een lange duik naar beneden en sloeg op de grond uiteen. De jonge vlieger moet op slag gedood zijn. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Er is een onderzoek gaande van de Rijksluchtvaartdienst. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de jonge man eenmaal in het vliegtuig zittende, on wel is geworden, daardoor de stuurknup- pel heeft aangezet en op deze manier in een snelle duik is geraakt. De gezinnen H. Warring en H. Veenker te Valthermond, die een dubbele woning bewoonden, zijn zondag door een felle brand dakloos geworden. Van de inboe dels kon niets worden gered. De woning was eigendom van de gemeente Odoorn. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een petroleumstel. ALGIERS (UI-) De F.L.N., het Alge rijnse „bevrijdingsfront" doet krampach tige pogingen, het hoofd te bieden aan de storm van verontwaardiging over de slach ting van ruim 300 Algerijnen vorige week. Het is niet alleen duidelijk geworden, dat er tussen het Bevrijdingsfront en de Na tionale Algerijnse Beweging (M.N.A.) een diepe kloof bestaat, men heeft in Franse kringen sterk de indruk, dat het gehele bloedige incident te Meloeza te herleiden is tol de interne strijd tussen beide bewegin gen. De Franse autoriteiten beroepen zich in dit verband op directieven, die onlangs ge vonden zijn bij een actie tegen de F.L.N., waarin de troepen van het Bevrijdings front opdracht kregen „alle dorpen, die de bescherming van Frankrijk gevraagd heb ben plat te branden". Volgens die direc tieven, aldus de Fransen, moeten alle man nen boven 20 jaar gedood worden, vrou wen en kinderen moeten echter ongedeerd gelaten worden. Deze instructies vindt men terug in het gebeurde in Meloeza, waar ook vrouwen en kinderen gespaard wer den, doch alle volwassen mannen werden vermoord .Er gaan geruchten, dat het dorp tevoren de Franse bescherming gevraagd had. Een pamflet van de M.N.A. noemt dit in cident „een Hitlermisdaad", en wijst als de schuldigen „de pseudo patriotten van het Bevrijdingsfront" aan. De M.N.A. kon digt een proteststaking op 5 juni aan. Bijzonder verbitterd is de M.N.A. erover, dat het Bevrijdingsfront poogt, de verant woordelijkheid voor het gebeurde niet zelf te dragen, nu de verontwaardiging zo groot is. Van de zijde van de F.L.N. name lijk is gesuggereerd, dat de Fransen zelf het bloedbad zouden hebben aangericht. Die beschuldiging is niet staande gehou den en zondag heeft het hoofd van de F.L.N., Mohamed Yazid, telegrammen ge zonden aan Hammarskjoeld, de Paus, pre sident Eisenhower, de Opperste Sovjet en premier Nehroe van India, waarin veeleer gesuggereerd wordt dat het bloedbad nooit heeft plaats gehad.... In die telegrammen wordt gevraagd om een onderzoek naar de strijdmethoden in Algerije onder internationaal toezicht. Want, zo heet het daarin, „de Franse auto riteiten hebben een campagne ontketend op grond van de beweerde slachting in Meloeza". Een internationaal onderzoek, zo telegrafeert Yazid, „zou het leugenachtig karakter der Franse beschuldigingen aan het licht brengen". WASHINGTON (UP) Het plan van president Eisenhower voor een „eerste stap" naar ontwapening, voorziet in een verbod op de produktie van kernsplit- sings-explosieven, en een tijdelijke be perking of afschaffing van kernproeven, zo is te Washington medegedeeld door of ficiële zegslieden. Het zal echter een week tot tien dagen duren eer het plan ter tafel komt in de ontwapeningscommissie van de UNO in Londen, aangezien de onderdelen van het plan nog worden besproken met de Amerikaanse bondgenoten. Het verbod op de produktie van splijt baar materiaal zou gegarandeerd moeten worden door een waterdicht inspectie systeem. Van dit verbod uit zou kunnen worden gewerkt naar een overeenkomst tussen Oost en West over een verbod van alle kernproeven. Onderdeel van het begin-verdrag zou onder andere een overeenkomst inzake in spectie van de lucht uit moeten zijn, aller eerst voor het gebied van Groenland, Ca nada, Alaska en Siberië. Tegelijkertijd moeten de grote wapens (tanks, bommen werpers, ver-dragend geschut enzovoorts) waarmee kernwapens gelanceerd kunnen worden, verminderd worden. Of ook in Europa een dergelijk inspectiegebied zal worden aangegeven hangt af van de hou ding die de Europese regeringen aannemen tegenover desbetreffende voorstellpn, zo werd verklaard. Inspectiezone? BONN (Reuter) Fritz Erler, de mili taire deskundige van de socialistische op positie in West-Duitsland, heeft in een radiorede verklaard, dat het veel dringen der is, een inspectiezone voor ontwapening in Europa in te stellen dan in het noord poolgebied. Zijns inziens moet men be ginnen in dat gebied, waar de spanning het grootst is. Erler oefende critiek op bondskanselier Adenauer, omdat deze bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten zou hebben geweigerd te zeggen, of hij er mee zou instemmen, dat Duitsland in een gro tere inspectiezone wordt opgenomen. HOLLANDIA (ANP) Enkele weken geleden hebben drie van een uit Indonesië in Nieuw-Guinea binnengekomen groep personen, die in Fakfak in afwachting van terugzending naar hun land van herkomst bewegingsvrijheid genoten, kans gezien in te breken in een politiekazerne en met medeneming van een aantal vuurwapens het binnenland in te vluchten. Zij werden daarbij geholpen door een Chinees- De politie zette onmiddellijk een achter volging in, waarbij zij steun kreeg van de plaatselijke bevolking. De drie vluchtelin gen konden worden gearresteerd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1