Drie magazijnen en recreatie zaal voor BB aan de Zeeweg Duiven in snelle vaart van Corbeil naar Kennemerland Hoogovens-voorlichtingsavond in Jeugdgebouw werd groot succes Havenberichten Visserij-varia J) Titan" draaide en haalt Noorse „HEGG" Nestorverder met kolen- kraan naar Rotterdam Morgen begint korfbal- toernooi Kranslegging bij Vissersmonument Ook IJmuidense organisa ties kunnen deelnemen Woonwagenbewoners in Velserbeek bijeen IJmond-dames niet naar tweede klasse Muziekconcours van „St. Caecilia" Zomerweer beïnvloedt prijzen op groentenmarkt Castricum's allerlei Raad voor de Scheepvaart gaf oordeel over drie strandingen Aanvaring tussen „Domburgh" en „Wulp" KOFFIE en THEE Scheepvaart i DINSDAG 4 JUNI 1957 OMSTREEKS DE VIJFTIENDE van deze maand zullen bij Kriemhilde aan de Zeeweg op enigszins officiële wijze de drie magazijnen, de garage en de recreatiezaal van de Dienst Bescherming Burgerbevolking in Velsen en Driehuis in gebruik worden genomen. De vier loodsen van het Mavemtype, die hiertoe in de tuin van Kriemhilde verrezen, zijn begin van deze week aan Openbare Werken van Velsen opgeleverd, zodat de noodwachters van de BB vanavond al tijdens een wijkkaderoefening kunnen kennis maken met alle nieuwe aanwinsten. Een van de drie magazijnen bevat al het materieel voor de overheidsdiensten, terwijl in de twee andere magazijnen het materieel voor de blokken in zes wijken is opgeslagen. De magazijnen, die een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter hebben, en de recreatiezaal met een plaatsruimte voor 120 (met tafels) of 180 personen hebben de B.B. in Velsen nu ook de nodige concen tratie gegeven. Kriemhilde ligt voor Velsen bovendien in een mooi centraal punt. De toegang tot het B.B.-complex blijft aan de Kriemhildestraat, terwijl bij het gereedkomen van de nieuwe spoorweg overgang een uitgang aan de Zeeweg tot stand zal komen. Alle gebouwen, die nu bij Kriemhilde zijn opgetrokken, zullen door beplanting aan het oog worden onttrokken. Volgend voorjaar kan echter pas met de beplanting worden begonnen. De Velsense B.B.'ers treffen bij Kriem hilde ook een klein oefenterrein aan. Er komt een aansluiting op de waterleiding op deze plek, zodat er met de blokspuiten kan worden geoefend. Ook op open water zul len de spuiten kunnen worden aangesloten, daar een put met een diepte van drieëneen halve meter werd aangelegd. Recreatiezaal De recreatiezaal, die tien rfjen van der tien stoelen kan bevatten, is uitgerust met een kleine bar en een toneel met een breedte van vier meter. Met behulp van schuifjalouzieën is het mogelijk de zaal in drie leslokaaltjes te verdelen. Er zullen door de B.B. niet alleen cur sussen worden gegeven. De klaverjasclubs en andere groepjes kunnen er bijeenkom sten houden, want voor spelmateriaal is inmiddels ook al zorg gedragen. Een tafel voor het tafeltennisspel staat gereed. Wanneer men het gebouwtje binnenkomt via een vestibule, ontmoet men eerst de garderobe, de telefooncel en toiletten aan een gang. Naast het toneel bevinden zich aan weerszijden de kleedkamers voor dames en heren. De zaal, die overdag kan worden verduisterd voor het vertonen van films, is opgefleurd met een vijftal wand schilderingen van de buitencontroleur der B.B., de heer G. Boogman. Zij beelden de redding, de brandweer, de E.H.B.O., de uitkijkpost en de dienst sociale verzorging uit. Daar de zaal nog al laag is, liet de ge meentearchitect, de heer Peters in het pla fond drie ventilatoren aanbrengen, die 1100 kubieke meter per uur kunnen verwerken. ff De sleepboot „Titan" van Bureau Wijs muller onder commando van kapitein Ab Broek heeft gistermiddag na drie maanden de thuishaven geroken, maar is er niet in geweest. De sleepboot, die eerst de kust vaarder „Breezand" bij Bayonne vlot bracht en naar de Engelse kust sleepte, ging leeg terug naar Dakar om het Duitse schip „Atlas Hugo Stinnes" (2984 ton) op te halen en naar Bremen te slepen. Eind vorige week kwam de sleep daar aan en uit Bremen nam de sleper een kolenkraan voor Rotterdam op sleeptouw. Toen de sleep gistermiddag voor de pie ren verscheen moest de sleepboot „Nestor" naar buiten om de kolenkraan over te ne men en naar Rotterdam te slepen. De „Titan" draaide inmiddels de Noord in om het Noorse tankertje „Hegg" (499 ton) te hulp te snellen. Dit scheepje had juist geseind, dat het met machineschade op ongeveer 110 mijl ten noorden van IJmuiden dreef. De „Hegg", die eigendom is van de A/S Rederiet Odfell te Minde in Noorwegen, zal door de „Titan" naar Rotterdam worden gesleept. Uit Rotterdam komt de „Titan" naar IJmuiden. Bij Gibraltar De sleepboot „Noordho'land", met de kruiser „Puyerredon" op sleeptouw, nadert de Middellandse Zee. Zondag maakte het schip 170 mijl. Verwacht werd dat de sleep vanmiddag de rots van Gibraltar passeert. De „Zeeland", die zaterdag in Maracaibo aankwam, is nu onderweg naar Houston om lichters voor Maracaibo op te halen. Ook de „Cycloop" maakt in deze omgeving nog enige reizen. Vastgemaakt De sleepboot „Titan" heeft de Noorse tanker „Hegg" vanmorgen om vijf uur be reikt en daarna vastgemaakt. Wanneer de Noor in Rotterdam is afgeleverd komt ka pitein A. Broek morgen met de sleper naar IJmuiden. Het schop zal niet in de IJmuidense ha ven op station blijven. Het zal worden klaargemaakt voor een sleepreis op de lan ge afstand en binnenkort naar Glasgow vertrekken om een „tunnelvessel" op sleeptouw te nemen naar Lagos aan de mond van de Ogoen in West-Afrika. De sleepboot „Friesland", die over enige weken zal worden opgeleverd door de scheepswerf van Jonker en Stans te Hen drik Ido Ambacht, zal dan te IJmuiden worden gestationeerd. Voor de schooljeugd Het schoolkorfbaltoernooi Velsen-Zuid wordt ook dit jaar weer gespeeld op de bij-velden van het sportpark „Schoonen- berg". Er wordt een voorronde volgens af- valsysteem gespeeld tussen de volgende twaalftallen: Brederodeschool 4 en 5, Theo Thyssenschool 3 en Adolf van Nassauschool 3. De winnaar van deze voorronde gaat over naar poule D Het wedstrijdprogramma voor woensdag 5 juni, vrijdag 7 juni en zaterdag 8 juni leidt dinsdag 11 juni tot de finale. Aan deze schoolkorfbalwedstrijden ne men deel twaalftallen, samengesteld uit leerlingen van middelbare-, ulo-, centrale en lagere scholen. De wedstrijdduur is gesteld op 2 maal 15 minuten. Het ligt in de bedoeling om de zaal op avonden, dat de B.B. haar niet voor avon den of gezellige bijeenkomsten nodig heeft, aan andere verenigingen te verhuren. Hierbij wordt vooral gedacht aan zaterdag en zondagavond. Op Tweede Pinksterdag zullen door het Christelijk Vissersmannenkoor „Crescen do" van TJrk en enige rouwdragende fami lies kransen worden gelegd bjj het vissers monument te IJmuiden. Voor een „Stille Omgang" zal men zich tussen kwart voor twee* en drie uur die middag opstellen op het Marktplein in IJmuiden-Oost. De stoet zal worden voor afgegaan door drie trommelslagers met omfloerste trom van de Chr. Muziekver eniging „Wilhelmina" te IJmuiden. De route van deze stille omgang is Marktplein, Kennemerlaan over de Ju- lianabrug, Wilhelminakade, Oranjestraat, Kanaalstraat naar de kop van de Vissers- haven. De route via het Stationsplein en door de visafslag, zoals de Urkers die had den gewenst, kon helaas niet worden ge kozen. Tussen half vier en kwart over vier vin den de plechtigheden bij het monument plaats. Er zal eerst samenzang zijn (psalm 103 8) en daarna zingt het koor „Scheep- ken onder Jezus hoede" en Psalm 79. Na drie minuten stilte worden kransen gelegd door rouwdragende families en door het Vissersmannenkoor „Crescendo". Nadat het koor „Blijf bij ons Heer" en „Bede voor 't Vaderland" heeft gezongen wordt de plechtigheid besloten met samen zang (gezang 202 1 en 2). Organisaties uit IJmuiden, die aan de kranslegging willen deelnemen, kunnen zich aanmelden bij de heer J. P. van Meg- chelen, Lemairestraat 26 te IJmuiden. In de theeschenkerij van Velserbeek kwamen maandag de rooms-katholieke woonwagenbewoners van de IJmond bij een. De heer F. W. A. M. Pennock, de voorzitter van de Stichting Katholiek Woonwagenwerk in de IJmond, afdeling Velsen, opende 'de bijeenkomst met een welkomstwoord aan alle aanwezigen. Aalmoezenier Schouten uit Delft vertel de hierna aan de hand van lichtbeelden over de bedevaart van Beauraing in Zuid- Frankrijk waaraan vele woowagenbewo- ners deel nemen. Helaas kwamen deze lichtbeelden door een minder goede belich ting niet geheel tot hun recht. Ook vertelde hij een en ander over de legende van deze Mariabedevaart. Na een kopje koffie kwamen de kien- plankjes voor de dag die de vele mooie prijzen snel van de pronktafel lieten ver dwijnen. De promotie competitie-wedstrijden van de IJmond I-dames voor een plaats in de districts tweede klasse West A heeft met een tweede nederlaag, nu in Utrecht, wel een teleurstellend verloop gehad. Gehad inderdaad, want wegens de hierdoor ont stane situatie is het overbodig geworden, dat de Velsense dames de voorgenomen thuiswedstrijd tegen AVA 2 uit Alkmaar dat evenzeer in de twee gespeelde wed strijden geen punten wist te veroveren, spelen. De IJmond-dames ontmoetten in Utrecht Achilles, dat een wedstrijd won van AVA 2 en van Niloc 2 had verloren. De Utrechtse dames hadden dus de beste papieren en zij maakten dit ook waar, hoewel de strijd in het eerste kwartier gelijk opging, met een iets gevaarlijker aanvalstaktiek van Achilles. Het was echter de uitstekend werkende IJmond-achterhoede en het voortreffelijke doel verdedigen van me vrouw De Vries-Klesser dat gevaar wist te keren. Na 16 minuten leidde Achilles een aanval in met zes dames, maar de IJmond-aanvalsters verzuimden de verde diging voldoende te versterken, waardoor de volkomen vrijstaande Utrechtse rechts buiten onhoudbaar kon scoren (1-0). Vlak voor de rust, toen de IJmondsen nog niet voldoende van dit doelpunt waren be komen herhaalde zich ditzelfde spelbeeld en stond IJmond met 2-0 achter. Na de hervatting hadden de Velsense dames hun opstelling enigszins gewijzigd. Dit gaf de aanval wat meer stootkracht Achilles echter legde het accent op de ver dediging om de voorsprong te behouden en de Velsense stormlopen bovendien te kunnen weerstaan. Hierbij toonde ook de Achilles-doelvrouwe haar kunnen door een aantal felle schoten onschadelijk te maken. Toch moest zij tweemaal zwichten, echter niet dan nadat ook het IJmond-doel twee maal werd doorboord, zodat deze goede wedstrijd met een 4-2 overwinning voor Achilles werd besloten. Dit resultaat be tekende de promotie omdat in Alkmaar Niloc 2 na spannende strijd en met grote moeite AVA 2 overwon (2-3), waardoor de Amsterdamse dames eveneens promoveer den. Niloc 2 3 3 0 0 6 14-5 Achilles 3 2 0 1 4 12-4 IJmond 1 2 0 0 2 0 3-11 AVA 2 2 0 0 2 0 2-9 Ter gelegenheid van het vijfendertigja rig bestaan van het r.k. fanfarekorps „St. Caecilia" te Heemskerk wordt op de zon dagen 16 en 23 juni een muziekconcours gehouden. De deelneming hieraan is open gesteld voor alle zusterverenigingen uit Noordholland en men verwacht dat ten minste dertig korpsen zullen deelnemen. Bij de concertwedstrijden zal door elk ge zelschap een verplicht en een vrij nummer ten gehore worden gebracht, waartoe op beide zondagen zowel 's middags als 's avonds de gelegenheid open staat. Aan dit festijn is tevens verbonden een mars wedstrijd voor tamboerkorpen, die zal plaats vinden op de Marquettelaan. Een comité van voorbereiding is druk in de weer om alles bijtijds te regelen. Hier in hebben zitting genomen: M. B. P. van den Berg, voorzitter; B. C- Beentjes, secre taris-penningmeester; Th. N. Smit, Th. v.d. Heide, J. J. Rozing en de dames F. Oostrum en C. M, Smit. Ledenvergadering Openbare Leeszaal De Openbare Leeszaal te Beverwijk houdt op donderdag 6 juni een algemene ledenvergadering. Deze wordt gehouden in het gebouw aan de Prinsesselaan 's avonds om half negen. Gelost om 6.15 uur, wiekten de IJCC-dui- ven zondag met vierhonderdenvijftig kilo meters voor de snavel van Corbeil naar huis terug. De eerste duif van de IJCC „viel" deze keer wederom in „Oranje Nassau", en wel bij de heer J. Boekweg, wiens duiven reeds wekenlang een verrassende haast be trachtten om thuis te komen. Na de heer Broek reeds wekenlang op de hielen te heb ben gezeten, smaakte deze liefhebber zon dag 't genoegen zijn grote rivaal te kloppen. De verdere uitslag in de „Oranje Nassau" luidt als volgt: Boekweg 1, 15, 20, 2.1, 23; Sikkelerus 2, 19; Prins 3, 9, 18; B. Visser 4, 8, 13, 17; C. Geyteman 5, 6, 12, 22, 24; Joh. Broek 7; Dick Mantel 10; A. de Waard 11, 16. Bonte duif De tweede aankomende duif in de IJCC werd geklokt door de heer A. Belfroid. De volledige uitslag is hier: Belfroid 1, 11; Pie terman 2, 8, 12; W. Donkersloot 3, 6, 13, 16, 23; J. Kaldenbach 4, 20, 21, 27; A. Donker sloot 5, 26; D. Dekker 7; C. Broek 9, 10, 17; v. Loon 14; Verschuren 15, 22; Verwer 18, 24; Jellema 19, 25. „Snelle Wieken" Andriesma 1; Tervoort 2; C. Koks 3, 4, 6, 8, 18; F. Veldmeyer 5; C. Korthouwer 7, 17; J. Hoogzaad 9, 10, 16; Bierdrager 11; Taber- nal 12; Gorter 13; Rozemeier 14: M. Jansen 15, 19; H. Koks 20; J. Molenkamp 21. „Snelvlieger" In deze grote vereniging zag de heer A. Ham kans de eerste vogel te klokken. Hier is de voorlopige uitslag als volgt: Ham 1, 22, 33; W. Remmers 2, 13; E. Rekers 3, 5; F. de Boer 4, 23, 24, 28, 32; Wezelman 6, 26; Waal 7, 31; B. Glas 8, 30; GroeneveldHamers 9, 18; Opbergen 10; W. Glas 11; G. Glas 12; Har tenhof 14, 25; Otte 15; v. Breemen 16; Schaap 17; Boender 19; Oldendorp 20; H. Koster 21, 42; Schotvanger 22; E. de Boer 27, 40; Inia 29, 35; J. Koorn 34. 38, 41; C. Zwanenburg 36; Jung 37; J. de Waard 39. „De IJmonden" De duiven van „De IJmonden" zaterdag vliegers kwamen dit weekeinde van Quie- vrain af over een afstand van 237 km. Ge lost om 12.15 uur werd de eerste duif ge klokt om 16.01 uur. De uitslag is als volgt: v. Straten 1, 6, 17, 21; v. Veelen 2, 15; Suur- mond 3, 5, 7, 12, 16, 18; Visser 4, 8, 13, 19; Hoekstra 9; mevrouw De Boer 10; v. d. Scheer 11, 14; Kaale 20. De volgende week wordt van Noyon af gevlogen. Dit wordt een bondsconcours ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. Verder worden alle zondagvliegers verzocht om op zaterdag middag de concoursen van zaterdagvliegers te eerbiedigen en hun duiven indien m -ge lijk tot 18 uur vast te houden. Via de KRO zijn om 13.20 uur de lossingsberichten te be luisteren. „De Reisduif" De Beverwijkse postduivenhoudersvereni- ging „De Reisduif' nam deel aan de wed vlucht vanaf Corbeil (458 km). In concours 237 duiven. Los 6.15 uur. Eerste duif 12.49 uur; de laatste prijsduif deed er vijfendertig minuten langer over. De uitslag was: T. Loo- gen 1, 35; P. v d. Outenaar 2, 7, 18, 31; M. Riebeek 3; C. G. J. Dekker 4, 55; H. Been tjes 5; C. Hoeks 6, 28; J. Schippers 8; C. Gra- pendaal 9, 17; H. Ziltig 10, 20, 29, 42; M. Min.- neboo 11; S. Zoet 12, 51; P. v. Vuur en 13, 30; T. Gravemaker 14, 33, 49; D. v. d. Bend 15, 23; A. Six 16, 46; R. du Groy 19, 26; C. Castricum 21, 41, 54, 58; G. v. d. Outenaar 22; M Koorn 24, 50; C. Wetstrate 25; L Kleyn 27, 47; D. Stiemer 32, 38, 43, 45; W. Tuyn 34; S. v. d. Kolk 36; R. West-rate 37; G. v. d. Win den 39, 52; P. Dekker 40; H. Gaasenbeek 53. „Ons Genoegen" Met 134 duiven nam de Beverwijkse ver eniging „Ons Genoegen" eveneens aan de vlucht vanaf Corbeil deel. De lossing ge schiedde om 6.15 uur en de eerste duif werd om 12.46 uur geklokt; laatste duif 13.23 uur. De uitslagen waren: W. Rijnders 1, 2, 3, 5, 9, 13, 16; Th. Kuyer 4, 20; Traa—Bruins 6, 7, 24; H. Exalto 8; P v. Dessel 10, 22; W. de Raadt 11, 19; BlommaertsBosschaerts 12, 17; G de Graaf 18; C. v. Gellekom 21, 25; W. v. Wijk 23; A. Goderie 26; J. Alders 27; R. Zoontjes 24. „Vredesduif" De duiven van de Heemekerkse vereni ging „De Vredesduif" vlogen eveneens van Corbeil (458 km); eerste duif 12.52.54; laat ste duif 13.37.37. De uitslag was: J. Winter 1, 8; J. Dudinik 2, 6, 10, 13, 14, 19; A. J. Bruin 3, 18; J. Kaap 4, 16; P. v. d. Loos 5; J. Been tjes 7, 17; N. v. Duivenvoorde 9, 21; J. Ko per 11; G. Lotterman 12; J. Castricum 15; J. Pirovano 20; A. Nielen 22; G. Weel 23; J. Lotterman 24; Ch. Bey 25; J. v. d. Outenaar 26; A. Durge 27; A. Cass®e 28. „De Luchtpost" Niet minder dan 122 duiven had de Cas- tricumse duivensportvereniging „De Lucht post" in concours. De vogels zochten vanaf Corbeil hun hokken weer op. De uitslag was als volgt: 1. J. Beentjes 13.06.45 uur; 2. B. Heistek—J. Lust 13.07.56; 3. G. D. Tromp 13.10.09; 4. J. Zentveld 13.14.04: 5. H. Jaspers 13.17.43; 6. R. W. Bettink 13.17.46; 7. G. Aar denburgW. Piepers 1330.37; 8. A. Butter en Zn, 13.33.59; 9. J. Roskam 13.34.08; 10. A. Vonk 13.34.27; 11. D. Logehies 13.41.26; 12. H. Lustig 14.04.07; 13. A. Metselaar 14.11.39; •14. J. Steenman 14.25.31; 15. N. Hollenberg 14.39.20. Het warme weer heeft op de maandag in Beverwijk gehouden groentenmarkt een grote omwenteling in de prijzen gebracht. Er was veel vraag naar sla en rabarber waarvoor dan ook goede prijzen werden betaald, maar daarentegen draaide de spi nazie grotendeels door en kon men de grote aanvoer van bloemkool amper aan hetgeen ook de prijzen beïnvloedde. Sla ging naar Engeland en Duitsland en no teerde van 6 tot 17 cent per krop. Rabar ber liep in prijs op tot 67 cent per bos, bospeen ging voor export weg naar België en noteerde van 47 tot 59 cent per bos. Wethouder N. Veldt, wethouder van Openbare Werken van Castricum zal woensdag 5 juni as., geen spreekuur hou den. De Castricumse volleybalclub „The Smash" die op tweede Pinksterdag weder om een toernooi organiseert in het Vites- se-sportpark heeft zaterdag een oefenwed strijd gespeeld tegen de hoofdklasser „Octopus" uit Alkmaar, welke in een ge lijk spel (3-3) eindigde. Ook voor zaterdag a.s. staat er weer een oefenpartij op het programma; de tegenstander is nog niet bekend. Zaterdag 15 juni a.s. zal de eerw. heer G. Toll te Castricum door mgr. Hui- bers tot priester worden gewijd. Des avonds zal hij in Castricum feestelijk wor den ingehaald en zondag 16 juni zal door hem dan de eerste plechtige mis in de Pancratius-parochie worden opgedragen. Van een personenauto bestuurd door J. J. uit Den Helder is maandagavond te ongeveer acht pur het linkervoorwiel af gevlogen, tijdens de rit in de Dorpsstraat te Castricum. Wonderlijk genoeg deden zich in deze altijd drukke straat geen per soonlijke ongelukken voor en ook de be stuurder kwam met de schrik vrij. J. Geuke is voor het vierde achtereen volgende jaar clubkampioen van de Cas tricumse damclub geworden. De O.V.O. ontspanningsvereniging van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch organiseert woensdag 5 juni wederom de jaarlijkse sportdag voor de patiënten. Woensdag 19 juni houdt de Castri cumse damvereniging haar jaarlijkse slui tingsbijeenkomst. Dan zullen de kam pioenen van het afgelopen seizoen worden gehuldigd. De jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen zal dit jaar worden gehouden op donderdag 13 juni. De veilingnoteringen van „Ons Be lang" te Castricum waren als volgt: aard beien per doosje: Climax 88; Duitse Evern eerste soort 76-95, tweede soort 35-76, sla 41/216, glassla 7, spinazie 1926V2, ra barber 34-45, bospeen 22-59. De raad voor de Scheepvaart in Amster dam heeft schriftelijk zjjn oordeel gegeven over de stranding op 10 maart van de mo- torlogger „Dirk" KW 19 bij Egmond. De Raad meent dat het vastlopen van de KW 19 mede aan de schuld van de 26-jarige schipper J. van den O. uit Katwijk aan Zee is te wijten en straft hem door het uit spreken van een berisping. De „Michel Swenden" is op 2 februari gestrand bij de haven van Port Talbot, doordat het anker plotseling brak. De raad is van oordeel dat de ramp het ge volg is van de verkeerde wijze waarop de 29-jarige kapitein W. B. uit Antwerpen, zijn schip ten anker heeft gebracht. Hij straft hem door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ont nemen voor de tijd van twee weken. Eenzelfde straf werd opgelegd aan de 27-jarige J. J. K., kapitein van het motor schip „Marco Polo", dat op 14 januari op de reis van Groningen naar Stockholm aan de grond is gelopen op de Huibertplaat. De Raad heeft de indruk dat betrokkene bij slecht weer en in het donker de Eems opvarende, de situatie ondanks bestu dering van de kaart niet voldoende in het hoofd had en dat hij die bij het naderen van de loodsboot niet beheerste. Eerste Zomeravondconcert De heer G. J. Moed, organist van de Grote Kerk te Beverwijk, zal ook dit sei zoen weer een aantal concerten geven in de oude dorpskerk te Wijk aan Zee- Het eerste heeft vanavond (dinsdag) plaats met medewerking van de sopraan Janny Kempen. VEILINGBERICHTEN. Beverwijk, 3 juni: aardbeien 33103 (doosje), aardbeien f720 (slof), asperge 85—220, bloemkool 11—39, sla 5—17, spinazie 9—18, peulen 280, rabarber 27—66, postelein 15—25, bospeen 4562, waspeen 3775, prei 1219, radijs 915. De afdeling onderwijs van de Hoogovens hield maandagavond in de grote zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden een voorlichtings avond die hoofdzakelijk bedoeld werd voor de ouders die zich geplaatst zien voor het vraagstuk van beroepskeuze voor hun kin deren. De heer A. Stoel opende deze bij eenkomst met een korte toespraak over de huidige verhoudingen tussen school en maatschappelijk leven. Hij achtte het van het grootste belang dat allen een inzicht gegeven wordt in de mogelijkheden die de diverse opleidingen geven. Hoofdingenieur W. Bakker vond de be langrijkste vraag voor de aanwezige ouders: „Wat moet mijn zoon worden?" In vroeger jaren was dit allemaal veel gemakkelijker dan nu, vond hij, en aan de hand van enige voorbeelden maakte hij dit duidelijk. De jongens kwamen veel meer in direct contact met de diverse ambachten en beroepen, waardoor zij er gemakkelijker toe kwamen hun keuze te bepalen. Doch in de huidige samenleving gebeurt het meren deel van het werk achter gesloten fabrieks- poorten, zodat, zowel voor de ouders als ook voor de jongens de werkzaamheden die daar verricht worden, een betrekkelijk ge heim blijven. Naar aanleiding van dit alles stelde hij vast dat beroepskeuze van de zoon een zeer grote verantwoording van de ouders vergt. Elk jaar worden er door de scholen hon derdduizend jongens aan de maatschappij afgeleverd die toch allen voor deze keuze komen te staan. Een groot gedeelte hiervan vond werk op het platteland, doch de laat ste jaren is hierin door de nog steeds groeiende industriële ontwikkeling in die sector een merkwaardige kentering ge komen. Het aantal mensen dat op dit ge bied werk vindt wordt gedurig kleiner. In zijn beschouwing over de inzet in de industrie zei de heer Bakker onder andere dat ook hier door de technische ontwikke ling per eenheid produkt steeds minder mensen nodig zijn. Er vindt echter een verschuiving plaats in de aard der werk zaamheden. Het eenvoudige handwerk wordt meer en meer teruggedrongen om plaats te maken voor het technisch meer gecompliceerde werk. Hierbij wees de spreker onder meer op enige werkzaamheden die enkele jaren ge leden nog een zee van arbeidskrachten vergde, waarvoor nu een machine in de plaats gekomen is. De conclusie die hij trok gaf aan dat er in de toekomst steeds meer werknemers met een technische op leiding nodig zullen zijn. Vervolgens onder wierp de heer Bakker de verschillende scholen en hun opleidingen in kort bestek aan een beschouwing. Als concreet feit in Twee jubilea in Castricum Groot was de waardering die zaterdag werd uitgesproken toen de heer J. v. d. Berg te Castricum zijn zilveren jubileum vierde in dienst van de Nederlandse Hei demaatschappij. Door de heer J. v. d. Barg, inspecteur en de heer A. Haanschoten uit het ambtsgebied Haarlem werd hiervan ge tuigd toen deze in een korte toespraak tot de jubilaris de vele verdiensten releveer den. Hun gelukwensen lieten zij tevens ver gezeld gaan van de gebruikelijke geschen ken in enveloppe terwijl ook een mooie schaal met fruit en bloemen werden aan geboden. De heer A. Bakker die na veertig jaar in dienst te zijn geweest bij de N.S. zaterdag afscheid nam werd namens het stations- personeel Castricum toegesproken door de heer R. de Vries, die de heer Bakker ge lukwensen aanbood en hem nog vele jaren welverdiend pensioen toewenste. Namens het personeel ontvingen de jubilarissen een fraai boekwerk en bloemen. Eerste koudegrond aardbeien Door verschillende tuinders werden maandag de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Er was een tuinder die drie sloffen aanvoerde waarvoor f 7.20 per stuk werd betaald. De doosjes varieerden van 83—97 cent per stuk. Hout voor papierfabriek Maandagmiddag is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse s.s. „Emmy Ottens", dat van de Finse haven Vasklot een lading van 6000 vadem papierhout aanvoerde. Dit schip lag al enige dagen aan de Kanaaldijk in afwachting van de losbeurt. deze schoolmaterie noemde hij het geval dat omstreeks de helft van het aantal leer lingen dat ulo-onderwijs ontvangt, niet in staat blijkt te zijn het einddiploma te be halen. Onder voorwaarde dat de jongeman een zekere technische aanleg bezit, vond hij dat de technische opleiding de meest juiste is. De L.T.S. voldoet hierbij aan een grote behoefte, doch het mag niet ontkend wor den dat deze opleiding niet bij machte is na twee jaar volwaardige vakmensen af te leveren. De grote bedrijven gaan er dan ook meer en meer toe over zogenaamde leerlingenstelsels in het leven te roepen, die deze jongelui opvangt om hun tech nische kennis uit te breiden, zodat zij een behoorlijke positie in het bedrijf tegemoet kunnen zien. Deze opleiding geschiedt onder toezicht van een corps van goede leraren, die er ook zorg voor dragen dat de toekomstige tech nici ook in hun denken geschoold worden. Tijdens de pauze was er gelegenheid voor de ouders om de werkstukken te be zichtigen die op de bedrijfsschool der Hoog ovens vervaardigd werden. Hierna werd er gelegenheid geboden om vragen te stellen. Raad voor de Scheepvaart Niet minder dan zes personen verschenen maandag voor de Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam om verklaringen af te leggen over de aanvaring van de motor schepen „Domburgh" en „Wulp", die op de avond van de vierde maart op de Nieuwe Waterweg bij mistig weer met elkaar in aanvaring waren gekomen. De „Domburgh" was die avond uit Rotterdam vertrokken en had ter hoogte van de radarpost Roozen- burg de tegemoetkomende „Wulp" aan de bakboordzijde aangevaren, toen hij moest uitwijken voor kleine schepen, die langs de oever lagen. De „Domburgh" was door niet geheel opgehelderde oorzaak plotseling sterk naar bakboord gezwenkt, waardoor het anker van dit schip de zijkant van de „Wulp" had opengereten. De radarwaarnemer op de wal had alles nauwkeurig gevolgd. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, wees er op dat de roerganger in dergelijke ge vallen voortdurend gecontroleerd moet worden, vooral op de Waterweg, waar zich veel schepen bevinden. De Raad zal schriftelijk zijn oordeel geven. Sprintkampioenschap van rennersclub Op woensdag 19 juni wordt in het sportpark „Adrichem" het sprintkampioen schap van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" verreden. De winnaar van het vorige jaar H. Kuitwaard zal zijn titel moeten verdedigen. Toneelgroep „Puck" voor Mater Amabilisschool Op uitnodiging van de Mater Amabilis school te Beverwijk komt de toneelgroep „Puck" een voorstelling geven van het to neelspel „De knecht van twee meesters". Deze avond heeft plaats op vrijdag 7 juni in het Kennemer Theater. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Christina van Visby, Lissy van Ham burg, Grimm van Halmstad t, Hector van Mantyluoto, Trajanus van Lissabon, Vesta van Rouen, Catharina Dorothea Fritzen an Narvik, Dollard van Hernösand, Mantho van Cadiz, Huda van Port Talbot, Markab van Fowey, Noord van Nantes, Roelf Buisman van Fowey, Stad Leiden van Pepel, Bittern van Liverpool, Grebbestroom van Liverpool, Anna Marie Kruger van Wismar, Bomma van Drammen, Claus Grimbart van Weener- see, Green Ranger van Corrytown, Alouette van Boulogne. Ciudad de Cucuta van Aruba, Normandia van Svensholm. Vertrokken zijn: Vesta naar Stockholm, HMS Staphrost naar Den Helder, Zwaan- tiena naar Rotterdam, Columbus naar Norr- köping, Hirondelle naar Harlingen, Stanis- lawsky naar Rotterdam, Therese naar Rot terdam. Diligentia naar Vlaarddngen, Ne therlands Coast naar Rottj-rdam, Lea naar Talleborg, Angolakust naar Rotterdam, Ho- dur naar Talleborg, Maja naar Bremen, Al berta naar Rotterdam, Macron naar Hampton Roads, Teunika naar Manchester, Siderus naar Rotterdam. Prijzen van maandag Per 1 kg: heilbot f 3.40—2.30, gr. tong f 3.70 3.40, grm. tong f 3.903.10, kim. tong f 3.70 —3, kl. tong I f3—2.60, kl. tong II f2,50— 2.10, tarbot I f2—1.45, zalm f75. Per 50 kg: tarbot II f9280, tongschar f8872, gr. schol f4539, grm. schol f4136, kim. schol f42—32, kl. schol I f37—30, kl. schol II f31 lil, schar f 249.50, v. haring f 27—14, ma kreel f 18.4010, gr. schelvis f 2814, grm. schelvis f 2511, kim. schelvis f 27—8, kl. schelvis I f228, kl. schelvis II f 188, wij ting f 19—11, gr. gul f30—20, mid, gul f22' 16, kl. gul f 13—8, kl. leng f21—17, kl. haai f 3020, kl, wolf f 3830, poontjes f 188, horsmaikreel f 8, kl. koolvis zw. f 1915, kl. koolvis wit f2220. Per 125 kg: gr. kabel jauw f18061, gr. koolvis zw. f47—41, gr. koolvis wit f 5655, gr. leng f 4938, gr. wolf f74—65. Aanvoer van maandag 250 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 5 tong schar en scharton/g, 1265 schol, 60 schar, 240 haring, 1980 makreel, 1845 schelvis, 135 wij ting, 580 kabeljauw en gul, 70 leng, 35 haai, 70 wolf, 45 poon, 345 koolvis, 30 diversen. In totaal 6960 kisten. Besommingen van maandag Elie f 11.980, Allanwater f14.200, SCH 171 f7310, VL 153 f13.280, KW 114 f3160, KW 52 f 3830, KW 28 f 2870, KW 87 f 16.820, KW 107 f2130, KW 20 f 2280, KW 166 f2630, KW 125 f2280, KW 17 f2100, KW 69 f1820, HD 125 f1620, BU f1710, AM 17 f2470, AM 26 f 2360, KW 33 f5160, KW 160 f3150, KW 133 f2300, KW 96 f2640, KW 27 f 2060, KW 98 f 2360, KW 68 1880. KW 36 f 2310. WR 34 f 1700, WR 49 f2410, WR 88 f3340, WR 33 f 2550, TX 14 f2460, IJM 78 f 2080, IJM 45 f1680, IJM 30 f2000, IJM 31 f1910, IJM 208 f 2070, IJM 22 f2600. ADVERTENTIE komt iedere dag terug. Ivfaar dan in zo'n apart kopje van KUNSTHANDEL Kennemerlaan 55 Tel. 7040 Weet u, dat wij dealer van FRIS-serviezen zijn Amstelslot, 4 te Suez. Agamemnon, 2 te Amsterdam. Alwaki, 1 v. Amsterdam n. Port Said. Axeldijk, 5 te New Orleans verw. v. Rotterdam. Andijk, 3 te Rotterdam. Adonis, 3 te Curagao v. Amsterdam. Alpherat, 3 te Rio de Janeiro v. Curacao. Bintang, 6 te Aden verw. Bantam, pass. 3 Gibraltar n. Alexandrië. Billiton, 3 v. Belawan n. Djibouti. Banda, 3 te Quinci v. New York. Bontekoe, 4 te Ampenan v. Surabaja. Breda, pass 2 Vlissingen n. Bremen. Cradle of Liberty, 2 520 m zw St Vincent naar Philadelphia. Camerounkust, 2 te Hamburg. Carrillo, 3 te New York v. Pto. Cortes. Concepcion, 2 55 mijl z.z.o. St. Paulsrock naar Sao Francisco. Calamares, 3 te Pto. Barrios v. New York. Congokust, 1 v. Amsterdam n. Bordeaux. Delft, pass. 3 Ouessant n. Las Piedras. Dorestad, 2 te Firth of Clyde. Daphnis, 5 te Mobile verw. v. Cd. Trujillo. Doris, 4 te Georgetown v. Guanta. Esso Den Haag, pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam Enggano, 3 te Tj. Priok. Eenhoorn, 3 te Bourgas v. Istanbul. Groote Kerk, 3 v. Aden n. Suez. Gaasterland, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Guineekust., 2 te Matadi v. Lagos. Gooiland, 3 te Rio Grande v. Santos. Groote Beer, 3 te Southampton v. Montreal. Hersilia, 6 te Rotterdam verw. Hera, 3 te Paramaribo v. Port of Spain. Helena, 3 80 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Hydra, 2 v. Cap Haitien n. Port Au Prince. Hilversum, 1 120 m. z.w. Comoro eil. n. Perz. G. Ittersum, 3 te Duinkerken v. Takoradi. Kieldrecht, 3 te Calcutta. Kota Inten, 4 te Semanrang. Kryptos, pass. 3 Aden n. Suez. Kalydon, 3 v. Port de Bouc n. Genua. Kara, 3 te Beyrouth. Karimata, 2 te Marseille v. Antwerpen. Leopoldskerk, 3 te Bahrein n. Bandarabbas. Lombok, 3 te San Francisco v. Los Angeles. Modjokerto, 4 te Tj. Priok. Me'liskerk, 3 te Bombay v. Karachi. Maasdam, 3 te New York v. Southampton. Maloma, 3 210 m. z. v. Adelaide n. Kwinana. Mentor, 4 te Paramaribo. Myonia, 3 v. Brisbane n. Singapore. Moordrecht, 3 65 m. o.n.o. Kuriamuria n. Mena. Mariekerk, 3 380 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Munttoren, 3 240 m. z.o. Cocos eil. n. Geelong. Osiris, 2 90 m. o. Havana n Mobile Poseidon, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Rondo, 2 te Palembang v. Surabaja. Rijnkerk, 3 te Antwerpen v. Las Palmas. Sibajak, 4 te Semarang. Stad Amsterdam 3 te Glasgow. Sunetta, pass. 3 Singapore n. Pladju. Statue of Liberty, 1 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Salatiga, 2 v. Vancouver n. Tacoma. Soestdijk, 2 te Baltimore. Stanvac Talang Akar. 3 te Sungeigerong Straat Madura, 3 te Bombay. Sloterdijk, 3 200 m. z. Halifax n. New York. Solon, 4 te Mobile v. Meragoane. Saidja, 3 v. Singapore n. Pladju. Scherpendrecht, 3 200 m. n.w. Cape Comorin n. Yokkaichi. Titus, pass. 3 Ouessant n. Madeira. Tamo, 3 te Antwerpen. Trajanus, 3 te Genua v. Napels. Tankhaven III, 3 te Port Swettenham. Themis, 3 te Houston v. Beaumont. Tankhaven II, 3 te Singapore verw. Tomini, 2 180 m. z. Finistere n. Gdynia. Van Noort, pass. 2 Amoy n. Shanghai. Waingapoe, 4 te Surabaja verw. W. Alton Jones, 1 1000 m. w. Dakar n. Ph.delphia. Wonosari, 4 te Galveston v. Baltimore. Westland, 2 500 m. z.z.w. Finistere n A'dam. Zuiderkruis, 3 500 m. o.z.o. Kaap Leeuwin naar Melbourne KLEINE VAART Anna Henny, 3 80 m. w. Hoek v. Holl. n. Newry. Att S, 3 15 m. o.n.o Noordhinder n Rotterdam Bab T, 1 bij Goeree n. Antwerpen. Brinda, 3 te Dover n. Londen. Diet, 3 60 m. n.w. Esbjerg n. Gothenburg. Donata, 3 op Weser n. Kampen. Eljo, 2 20 m. n.o. Casquets n. Genua. Elsa, 28 v. Ostrand te Skutskaer. Flevo, 3 30 m. w. Kp. Dagata n. Antwerpen. Geestdijk, 3 20 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Glory, 3 op Weser n. Bremen. Hoogvliet, 3 140 m. z.w. Ouessant n. IJsland. Heron, 3 5 m. z.w. Dover n. Antwerpen. Ilias, 2 20 m. z. Wight n. Rotterdam. Joost, 31 v. Teignmouth te Helsinki. Jupiter, 3 50 m. n. Er n. Delfzijl. Kaap Falga, 1 v. Obbpla n. Rundvik. Kaap St. Vincent, 1 v. Skutskaer n. Middelburg. Lireco, 3 20 m. w. Goeree n. Rotterdam. Marianne, 1 bij Westhinder n. Rouen. Midas, 1 op Elbe n. Kopenhagen. Mascotte, 3 10 m. z.w. Borkumrif n. Saockholm. Netta, 1 15 m. o. Gibraltar n. Casablanca. Pavo, 1 v Munksund n. Kemi. Phidias, 2 bij Borkumrif n. Amsterdam. Ponza, 31 v. Kristinehamn n. Zaandam. Rose Marie, 3 dw. Katwijk n. Rotterdam. Spaorhaven, 3 te Ouessant n. Duinkerken. Tilly, 1 v. Zaandam n. Antwerpen. Vesta. 3 bij Texel n. Nvkoptng. Vrijburgh, 3 te Casquets n. Duinkerken. Westerdok, 2 te Tongue n. Londen. SLEEPVAART Clyde en Oceaan, 2 140 m. o. Fortaleza n. Hikari. Cycloop, 2 te Houston. Hudson. 2 te Maassluis. Humber, 1 v. Avonmouth n. Rotterdam. Noordholland, 2 300 m. z.w. Kp. Spartel n. Savona. Noordzee, 3 te Rotterdam. Oostzee, 2 te Maassluis. Thames, 1 te Maassluis. Titan, 1 v. Bremen n. Rotterdam. Witte Zee, 1 170 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Zwarte Zee, 2 te Dakar.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6