Qansexesje Blokwals in A-finale sterker dan amateurs: vier-twee Velsens cultureel leven in de komende week ff- v A - Dit jaar begint bouw van de Openbare Leeszaal in Beverwijk Plannen voor bouw bejaarden centrum en school goedgekeurd t SILVER STOEPKE Hoogoven-voetbaltoernooi ten einde PRISMA- dealer Fa A. R. DE BOER Voor PRISMA-horloges naar P. DE GROOT PRISMA hé* examencademi SSy..«3 Gemeenteraad Castricum Flateuze mantel Leerlingen huishoudschool toonden vakbekwaamheid Dames van HPG boekten overwinning op DWR La mooiste beloning^ voor jongens v.». f 49.75 KORT VERHAAL DOOR KATHINKA LANNOY In Rotterdam Belangrijke wedstrijden voor Velox en Die Raeckse VRIJDAG 7 JUNI 1957 H De actieve Commissie Voor Bedryfsont- spanning (CVB) voor het personeel van Koogovens en nevenbedryven kon donder dagavond na de eindwedstryden van het sedert 1936 ingevoerde jaarlykse Hoog ovenvoetbaltoernooi, dat in de oorlogsja ren werd onderbroken en wegens het niet beschikbaar zijn van een speelterrein voorts nog een jaar oversloeg, opgelucht verademen na het spelen van de eindwed stryden op het sportcomplex van de Hoog ovens aan de Rooswijkerlaan, want deze commissie heeft met de eerste wedstrijden in dit toernooi van 18 maart af handen vol werk gehad bij het doen spelen van niet minder dan 109 wedstrijden, waarvoor maar even ruim 2200 shirts, die de deel nemers droegen, een wasbeurt hadden te ondergaan. Er was onder de „ploeggenoten" van de acht finalistenteams vanzelfsprekend een grote belangstelling voor de te verrichten prestaties op de beide naast elkaar ge legen velden, waar gelijktijdig de eerste wedstrijden werden gespeeld tussen de „Hoogoven-Jeugd" en „Walserij West" is de afdeling C en tussen Staalboys (Staal fabriek) en Schuintrekkers (Breedband) in de verliezersronde om de derde toer- nooiplaats. De H.O.-jeugd, die evenzeer als zijn tegenstanders in de veteranenstrijd boven 45 jaar, maar nog geenszins in zijn tweede jeugd verkeerde, keek al na tien minuten tegen een ongelukkige 1-0 achterstand aan. De „jongens" hielden in de gelijkop- gaande strijd echter dapper vol tegen W.W. waar de oud-Kinheimdoelman Gra- pendaal zijn kunnen nog niet verleerd bleek te zijn. De eindstand kwam met de zelfde uitslag, zodat de westelijke walsers werden beloond met een platelen pinda- stel als prijs voor ieder. Een heel wat forser strijd was die tussen de A-ploegen Staalboys en Schuintrekkers (Brb.). Hier werd soms wel te hard ge speeld „om de eer", die in de gelijkop- gaande strijd met twee doelpunten aan weerskanten tot een beslissing door straf schoppen dwong. En aangezien de meest felle ploeg van de Staalwerkers met het inschieten van twee der drie strafschop pen het grootste succes had, kwam de derde prijs aan de Staalboys toe. Tot de B-eindstrijd was Breedbands tweede Schuintrekkersploeg ook al door gedrongen om samen met „Bouw" de eer te betwisten. Het verloop van deze strijd was even verrassend als verwonderlijk. Want nauwelijks was begonnen of de Breedband-reserves noteerden hun eerste succes, waarna zij dit daarna nog twee maal herhaalden en „Bouw" tegen een nul drie achterstand lieten opkijken. Plotse ling werd de bouwersgeest vaardig en kon met een twee-drie achterstand wor den gedraaid. Na de hervatting behield Voor deze bijzonder flatteuze mantel uit ket huis lan Meredith in Londen werd caramel- en mink-kleurige kant van de fijnste Soedan-katoen met een ondergrond van faille gebruikt. De mantel heeft een hoogopslaande kraag en mouwen, die zowel lang als drie kwart kunnen worden gedragenDe mantel heeft geen ceintuur of zakken, die de grote banen van schouder tot zoom onderbreken. Evenals vorig jaar was er ook nu weer een enorme belangstelling van de ouders en verdere familieleden voor het werk dat de meisjes in het afgelopen jaar op de ge meentelijke Huishoud- en Industrieschool te Beverwijk hadden gemaakt. De directrice van de school, mejuffrouw N. P. van Zadel, begroette de ouders, de leden van de commissie van toezicht en wethouder W. Niesten, die was gekomen in plaats van de burgemeester. Mejuffrouw Van Zadel meende dat men niet te kritisch moest zijn, daar het nog altijd kinderwerk is dat vertoond werd. In een van de grote zalen van de school was een stevig plan kier gemaakt en daarop vertoonden de meisjes uit de eerste klasse haar schorten en kookmutsen. De leerlingen van de tweede klasse (primair) hadden zich bezig gehouden met het vervaardigen van blou ses en rokken in allerlei modellen en kleu ren en van de meest uiteenlopende soorten s1of. De meisjes uit de derde klasse had- a n een opleiding voor naaister achter de r'!", hetgeen ook te bemerken was aan de i-0e manieren waarop de stoffen waren v '-sierd. Voor leraressen en leerlingen was het een mooie avond en vele ouders waren te recht trots op hun kinderen. „Bouw" het initiatief en wat de Schuin trekkers ook probeerden, zij waren niet bij machte om Bouw tegen te houden, dat verrassend met 4-3 won en dus de tweede beker veroverde. Finale De eindwedstrijd in de A-afdeling moest uitmaken wie de Holland I-beker anno 1936 mocht meevoeren. De strijd tussen Blokwals en Amateurs (Breedband) bracht enige bekende cracks tussen de lijnen, on der anderen de oud-VSV-spil De Vries en de evenzeer bekende oud-VSV'er Van der Lugt, die zich bijgestaan wisten door goe de niet-actieve spelers, van wie viel op te merken, dat zij beschikten over een flinke dosis taktiek en techniek. Het werd een aardige, vlotte match met een doortas tender Blokwals-druk op het Amateur- doel, dat al vrij spoedig bij een aanval over links werd doorboord. De Amateur-doel man raakte de bal half en de snelle Zwa nenburg werkte de bal over de lijn (1-0). Even daarna had Blokwals pech toen de bal uit een hoekschop tegen de lat werd gekopt, de bal terugsprong en opnieuw werd ingekopt, waarna een Amateur op de doellijn ook koppend kon wegwerken. De ploeg van De Vries-v. d. Lugt c.s. pro beerde wel enige aardig opgebouwde aan vallen, doch struikelde steeds od het I massieve walsverdedigingsblok. Na de hervatting schoof Zwanenburg de bal uit 'n hoekschop prachtig met het hoofd langs de paal (twee-nul). Dit was teveel voor Amateurs, dat agressief opdrong en de Walsers in verdediging bracht. Midvoor Verduin schiep zich wel enige kansen, maar toen Zwanenburg in zijn eentje een run ondernam en vier spelers passeerde, was het drie-nul voor Blokwals. Van der Lugt redde de eer door een strafschop in te schieten (drie-één), maar in samenspel met Bergers voltrok Zwanenburg het von nis over Amateurs (vier-een), die vlak voor het einde met een ongrijpbare kop bal net onder de lat de eindstand op vier- twee voor Blokwals brachten. Dr. H. Voorzanger reikte vervolgens de 32 kg zware Holland I-trofee en de andere prijzen uit. Hij vond dit maar een onbe langrijke bijkomstigheid, waar het toer- tooi niet, zoals is zovele wedstrijden op zakelijkheid is gericht, maar een bijdrage betekent tot nog betere verstandhouding onder de mensen, die met elkaar moeten werken en nu elkaar op andere manier leren kennen. Ook herinnerde hij aan de vele kwets uren, waarvan enkele tamelijk ernstig, die tijdens het toernooi zijn voorgekomen en vroeg in het volgend toernooi om de Hol land I-beker wat zuiniger op elkaar te zijn. Hij dankte tenslotte allen, die hun vrije tijd aan dit toernooi gaven, onder wie zes tien scheidsrechters, de leden van de com missie en de heer Jan van Wijk, die de promotor van dit grootse toernooi is. „Sans Atout" in de zomercompetitie In de zomercompetitie van de bridgeclub „Sans-Atout" werden de volgende resul taten behaald. Groep I: 1. J. BosG. Zoontjes 48 mp.; 2. L. KleynC. Geld'ermaris 4714 mp.; 3. J. StalsJ. de la Gyne 44 mp.; 4. C. Luttik D. Hoogeboom 43 fhp.; 5. heer en mevr. Tand 41 mp.; 6. G. C. Tabakmevr. Tabak 40'A mp.; 7. heer en mevr. Luyendijk 37 mp.; 8. J. BerleeC. Hoogeboom 36 mp. Groep II: 1. Th. BakkerC. Spruyt 5014 mp.; 2. mevr. TabakD. Biben 38 mp.; 3. R. HoenT. Tervoort 37 mp.; 4. heer en mevr. Vollaerts 361-4 mp.; 5. Ph. v. Gronin genR. Oosterhout 3614 mp.; 6. B. Groot K. v. d. Zon 33 mp.; 7. G. HaverA. Worst 31 Vt mp.; 8. Ph. v. Groningenmej. Jansen 3014 mp.; 9. J. Hamers-J. v. Zutphen 3014 mp. De waterpolocompetitie In de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede werd voor de zomercompetitie KNZB de dameswedstrijd HPCDWR gespeeld. Vooral DWR bracht een jeugdig team in het veld. Het ontbrak de speelsters echter aan aan techniek en schotvaardigheid. Vechtlust was er genoeg en het deerde de beide ploe gen niet dat de afmetingen van het veld te groot waren voor een dameswedstryd. Er werd ten miste niet tegen geprotesteerd. Marleen Smit nam voor HPC voor en de rust een doelpunt voor haar rekening. Wicky Hofman boekte in de HPC-voorhoede ook tweemaal succes en zo won HPC de eerste wedstrijd met vier-nul. De thuiswedstrijden, vastgesteld voor HVGB, gingen niet door wegens te lage temperatuur van het water. HPC 3 kreeg voor de reserve tweede klasse heren Nereus 3 op bezoek. De gasten bleven hun verre de baas en wonnen de strijd met drie-een. Waterpolo-uitslagen: Competitie KNZB: Heren tweede klasse: VZV—Kroosduikers 4-0 Competitie kring Haarlem: heren eerste klasse: HPC 4—NV A 1 0-5. Tweede klasse: Haarlem 5HPC 5 6-3. HZV heeft haar eerste wedstrijd in dit seizoen gespeeld en het is een' 3-0 overwin ning geworden po VZV. Het was een zeer goede wedstrijd met aan beide kanten span nende momenten. Vooral de HZ V-keeper heeft een goede partij gespeeld. De drie doelpunten werden gemaakt door de mid denvoor. LANGE NIMTWSTRAAT 413 - CENTRUM GALERIJ TEL. 6321 JU WELIFR-HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 8 tot en met zaterdag 15 juni. ZATERDAG 8 JUNI „Felison", 14 tot 17 uur, zaal Heidestraat, expositie werken van G. J. de Geus. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur. DINSDAG 11 JUNI „Felison", geopend van 19 tot 21 uur, als zaterdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30- 17.30. WOENSDAG 12 JUNI „Felison", als 8, geopend van 19 tot 21 uur Openbare Leeszaal en Bibliotheek ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur 's morgens van 10 tot 12.30 uur. Openlucht Concert, Burg. Rijkenspark door Velser Accordeon Vereniging, aan vang 20 uur, Santpoort Ned. Christ. Vrouwenbond: Inleider Ds. D. ter Steege in het Cultureel Gebouw IJmuiden, aanvang 20 uur. Donderdag 13 JUNI „Felison" als 8, geopend van 19 tot 21 uur Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12,30 uur. VRIJDAG 14 JUNI „Felison", als 8, geopend van 19 tot 21 uur Openbare Leeszaal en Bibliotheek ge opend van 10 tot 12.30 uur; 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. ZATERDAG 15 JUNI „Felison", als 8, geopend van 14 tot 17 uur Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. ADVERTENTIE voor Uw zoon of dochtet, ff voor meisjes v.*. f 57.50 j££S DE GEHELE COUECTlE VERKRIJGBAAR Bil: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem - leletooo 10049 TENTOONSTELLING 11/15 JUNI Pieter Vermeulen Museum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur, „The high and the mighty zondag 15 uur, „De verdwenen boudzending" woensdag 15, 19 en 21.15 uur „Martin en Lewis in het wilde westen" dinsdag 20 uur, woensdag 20 uur, als maandag don derdag 20 uur, „Het licht scheen in de duisternis". Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voor werpen: damespolshorloge, aantal brand- stofzakken, lederen boodschappentas, kin- dervest, dubbeltjes armband, oude autoped, een paar voetbalschoenen, een laddertje, muntbiljet, sleutels in zakje, autoped op luchtbanden, twee sleuteltjes aan wieltje, tasje inh. vleeswaren, capuchon, badtas (inh. badpak, handdoekje, broekje, porte- monnaie met inhoud, badmutsen en brood), oorbel, bruine hond met witte bef, speel goedbeertje, rozenkrans met kruisbeeld, handpomp, zakje met band, aantal sleutel tjes, kano, kinderkerkboekje, jongensjas, bloedkoralen halsketting, actetas met broodtrommel, zwembroekje met hand doek, etui, teddy beertje, krielkip. Als enig punt op de agenda van de alge mene ledenvergadering der Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Beverwijk, die don derdagavond in de bibliotheek aan de Prinsesselaan werd gehouden, stond een bestuursverkiezing vermeld. Na ampele discussies werden de kandidaten die door het bestuur waren voorgedragen, gekozen verklaard. Het waren de heren K. Kee, L. A. Pennock en E. W. Rosie, die hun benoe ming aanvaardden. Hierna gaf de penning meester een uitvoerig verslag over de gang van zaken bij de Leeszaal. Enige jaren geleden werd er door het bestuur bij B. en W. een voordracht ingediend om achter het bestaande gebouw een dépendance te mo gen bouwen voor een jeugdbibliotheek. Dit werd in eerste instantie afgewezen, zo zei spreker, daar men van zins was een repre sentatief gebouw neer te zetten en een dependance slechts een tijdelijke oplossing der moeilijkheden zou zijn. Van de zijde van het gemeentebestuur werd toen ge vraagd een voorstal van de zijde van het bestuur in te dienen, opdat de subsidie daarmede in overeenstemming gebracht kon worden. Dit voorstel vond genade in de ogen van het college van B. en W. en men zegde een krediet van 250.000 toe. Hierna begonnen de moeilijkheden pas goed, zoals de bouwstop, de schaarste aan kapitaal op de geldmarkt en de verhoging van de rentevoet. Gelukkig is wat de bouwstop betreft, deze belemmerende be paling opgeheven, doch men kon op de oude voorwaarden bij het gemeentebestuur geen krediet meer verkrijgen. Het bestuur is toen bezig geweest om langs andere wegen aan het bedrag te komen, dat in middels ook weer met 25.000 verhoogd moest worden. Tijdens de vergadering kon hierover nog geen nieuws verteld worden. DE LIEFDE gaat langs wonderlijke we gen. Wie zal zegjen wat haar wekt? Soms is het een lach, soms een stem, soms een stille glimlach, soms een enkele blik. Maar als het echt is, is het beslist meer dan een knap gezichtje alleen. Het is iets, dat in een flits ons iets innerlijks laat zien, iets waarop men wellicht jaren zou moeten wachten, doch dat zich dan eensklaps aan ons openbaart en zich voorgoed in ons wezen dringt. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Castricum, tijdens de raadsver gadering van donderdagavond naar voren gebracht, om grond en een bouwvoorschot beschikbaar te stellen voor de bouw van een r.-k. bejaardencentrum werden di verse opmerkingen gemaakt. De heer Bollen (c.b.) wilde zijn stem aan dit voorstel onthouden vanwege finan. ciële en economische overwegingen. Het speet hem dat de twee organisaties die het plan hebben een bejaardencentrum te stichten geen compromis hadden gevonden ook niet ondanks bemoeiienissen van de voorzitter. Niettemin sprak hij de hoop uit dat de stichting voor het r.-k. centrum de finan ciële moeilijkheden zou kunnen overwin nen en dat de schoonheidscommissie haar volledige medewerking aan de uitvoering der plannen zou geven. De heer Berlee (KVP) kon het stand punt van de heer Bollen niet delen en ook mevrouw Verhoef f-D e F o u r y (KVP meende dat veel niet-katholieken in de toekomst van dit centrum gaarne gebruik zouden maken. Nadat tenslotte ook andere raadsleden hun mening hierover kenbaar hadden gemaakt, sprak tenslotte wethou der Meyer (Arb.) de gedachte uit dat Castricum waarschijnlijk te klein is voor twee dergelijke centra. Dat ook een tweede organisatie behoefte heeft gevoeld om pogingen in het werk te stellen om tot oprichting te komen kon hij zich indenken. Hij meende echter dat de groei der gemeente in een dergelijke mate zou toenemen dat de behoefte van een neu traal centrum zich in de nabije toekomst ongetwijfeld zal voordoen. Op een desbetreffende vraag van de heer E i k e 1 e n b o o m (CHU-AR) ant woordde de voorzitter dat het door het r.-k. bestuur geprojecteerde centrum onge veer tachtig bedden zal krijgen, terwijl daarnaast enig kleine woningen zullen worden gebouwd. De opening van dit centrum, aldus de voorzitter zal echter nog wel enige jaren op zich laten wachten. Het tweede belangrijke punt van de agenda vormde deze avond het voorstel tot stichten van een school voor gewoon open baar lager onderwijs. De heer Berlee (KVP) herhaalde in dit verband zijn op de commissievergade ring uitgebracht voorstel om een andere mogelijkheid onder ogen te zien. Deze zou zolang de nieuwe school nog niet gereed was een goede oplossing betekenen. Hij doelde hier op de aanstelling van een extra leerkracht aan de openbare school. Hierdoor zou het hoofd van de school zich geheel aan de administratie kunnen wijden en daarnaast niet nog zelf les be hoeven te geven. De heer Eikelenboom was niet te gen de stichting van een tweede openbare school, maar bracht tevens de niet roos kleurige toestand en ligging van de school met den bijbel onder de aandacht. Over beide punten werd geen hoofde lijke stemming verlangd zodat met slechts de heer Bollen als tegenstemmer, wat betreft het r.-k. bejaardencentrum, de voorstellen werden goedgekeurd. Hamerstukken Hamerstukken waren de voorstellen tot het aangaan van een overeenkomst met de Staat der Nederlanden inzake de lozing van gezuiverd rioolwater in het Uitgeester. meer. Het voorstel tot 't aangaan van een geldle ning van f 250.000 werd eveneens goedge keurd. Na de openbare vergadering kwam men nog in geheime zitting bijeen. Stationchef Heiloo De heer K. de Boer, commies-titulair der N.S. te Koog Zaandijk is met ingang van 1 juni 1957 benoemd tot stationschef vier de klasse der N.S. te Heiloo. Open Deur-dienst in Heemskerk Zondagavond 7.15 uur vindt in de Ned. Herv. kerk te Heemskerk een Open Deur- dienst plaats, waarin zal voorgaan ds. J. Kroon, Ned. Herv. predikant te Haarlem, medewerking wordt verleend door het Open Deur koor o.l.v. de heer J. v. d. Vlugt en organiste is mej. B. Swalve. „ADO '20" speelt tegen Duitse vereniging Als onderdeel van de sportuitwisseling van de Heemskerkse voetbalvereniging „ADO '20" met de Duitse vereniging „Sportverein '19" vindt zaterdagavond om 6 uur op het sportpark „De Vlotter" een voetbalwedstrijd tussen beide verenigingen plaats. Agenda Marquette-theater, zaterdag 20 uur: April in Parijs. Zondag en maandag 14.30 en 20 uur: De levensroman van Richard Tauber. niv-etlda. Ik werd gegrepen in het diepst van mijn ziel door de houding van haar hoofdje, door het onschuldige ijle gebaar van haar kleine blanken handen. Als een donzen pluisje zweefde zij op teenspitsen over het grote toneel, licht, heel licht, zo licht als ik nog nooit iemand heb zien dansen. Ik kon haar gezichtje niet goed zien, hoog en ver op mijn goedkope plaats boven in de schouw burg. Haar frêle figuurtje zou mij anders zeker niet getrokken hebben, zoals zij daar onwerkelijk wegzweefde tussen de andere dansers en danseressen, maar de lichtval op heur glad donker haar, simpel wegge- borsteld van de rechte scheiding, roerde mij in de onschuldige deemoed aan haar kunst. Wat een dwaasheid! Als nuchter, pasbe- ginnend journalist had ik toch werkelijk wel grotere schoonheden gezien, die in al haar verblindendheid mij toch nooit in wezen hadden getroffen. Met een oude perskaart, die ik gelukkig net bij mij had, wist ik na afloop van de voorstelling achter het toneel te komen. Ik, die eigen lijk voor mijn vak te bescheiden ben, vond die avond blijkbaar zulke krachtige argu menten, dat ik binnen enkele minuten in haar kleedkamer stond. Zij zat op een stoeltje voor de kaptafel en keek mij aan in de spiegel. Er was groen op haar oogleden en om haar ogen, haar wimpers waren zwaar aangezet en zij was dik geschminkt. Maar daaronder was haar gezichtje zo sereen en hulpeloos als van een klein moe vogeltje. Zij was zo tenger en fijntjes als een meisje van veertien jaar. Ik stond daar en zij zat. Wij keken elkaar aan in het spiegelglas. Wan hopig eensklaps pijnigde ik mijn hersenen wat ik nu moest zeggen en in welke taal ik mijn ballerina moest aanspreken. Ik had geen geld gehad voor een programma en wist dus niet eens haar naam, noch haar nationaliteit. Langzaam, na ik weet niet hoelang durende stilte, verebde de vlinder achtige schrik op haar gezichtje in een glimlach. Rob.7 vroeg haar zachte kleine stem. Verbijsterd staarde ik haar aan. Zo heel ik inderdaad Wacht even, zei zij, mijn naderkomen afwerend met haar kleine blanke hand. Je heet Rob en er is iets, dat wij van el kander weten, dat oud is en in een ver verleden schuilt. Ik wist geen antwoord, alleen was ik er op dat moment van overtuigd, dat zij ergens gelijk had en dat wij elkaar al lang kenden, dat ik het begin vergeten was. Onnavolgbaar gracieus stond zij op, als een bloem in de wind buigend op haar stengel. Dit is geen begin en geen einde, ging haar stem als een ademtocht voort dit is eeuwigheid Daar stond ik, met mijn handen doel loos langs mijn zijden en zag haar na- derzweven op haar teenspitsen. En ik be greep, dat ik haar nooit, nooit zou kunnen aanraken met mijn dwaze domme handen en dat niemand ter wereld dit ooit wer kelijk zou kunnen. Vlak voor mij rekte zij zich als een zeer witte stille vlam. Even onwerkelijk als haar stem en wezen waren de lippen, die de mijne raakten. Ben je een droom? vroeg ik fluiste rend. Maar ik stond al buiten in de late avond, waar een koude windvlaag aan mijn kleding rukte en de regen langs mijn wangen droop als had ik lang, heel lang daar gestaan. DE VOLGENDE MORGEN zocht ik haar naam in alle recensies van het ballet, die ik maar kon vinden. Wie was zij? Won derlijk, het leek wel dat zij niet genoemd werd. Niets kon ik vinden dat op haar van toepassing was. Een kleine naamloze? Maar dat kon niet. Voortdurend had ik haar in een grandioze solo tussen al de anderen door zien glijden, prima ballerina. Die middag zou het ballet weer terug reizen naar Frankrijk en alweer met de zelfde oude perskaart kwam ik op het perron. Ik zag haar niet. Wel herkende ik vele andere medewerkenden. Zou zij zijn achtergebleven? Mijn hart bonsde en mijn mond was droog. Ademloos klampte ik één der dansers aan en vroeg in mijn beste schoolfrans of het ballet wel vol tallig was, of er soms een danseres was achtergebleven, die vloeiend Hollands sprak. Verwonderd zag de man mij aan. Mais non, monsieur. Zijn dit werkelijk alle dames? drong ik aan, wijzend op het groepje danseressen Mais oui, antwoordde hij, daar staan zij allen. En geen van de dames spreekt Hol lands? Er is niemand, die Hollands spreekt, monsieur. De danser knikte vriendelijk en stapte in. Ik stond daar en zag de trein wegrijden. Was mijn kleine vlinderlichte danseresje dan een hersenschim? ENIGE MAANDEN later stuurde het blad waarvoor ik werkte mij naar Parijs om een interland-wedstrijd te verslaan. Ik was nog nooit in Parijs geweest en vond het dus een buitenkansje. De laatste we ken had ik het te druk gehad om veel aan mijn danseresje te denken, maar ergens' was zij altijd in mijn hart, achter mijn ogen. Toen ik in Parijs uit de trein stapte, leek zij plotseling heel dichtbij. Die avond stond ik voor het grote, lichtende opera gebouw en dacht aan haar. Is dit haar huis? vroeg ik mij af. Is de escalier d'honneur de enige trap waarlangs haar kleine voetjes omhoog kunnen zweven? Het speet mij, dat ik geen geld had om de opera te bezoeken. Doelloos dwaalde ik door de grote als vuurwerk lichtende stad, vreemd onwennig, als op een andere planeet. Onwillekeurig zoekend.... De honderden lichten van de Champs-Elysées, het machtige, als van binnenuit glanzende bouwsel van zelfverheerlijking, de Are de Triomphe, dat alles verblindde mij als een te fel verlicht toneel, waarop ik alleen te zoeken had naar dat ijle, onwerkelijke figuurtje van mijn ballerina. Willoos liep ik mee met het verkeer, kwam in een file mensen terecht, die lang zaam de trap naar de Metro afdaalde. Ik was halverwege de trap toen ik haar voor mij zag. Zij was het. Ik kon mij niet ver gissen. Die lichte gang, die simpel gekapte helm van glanzend zwart haar, dat kleine tengere figuurtjeZij droeg een soort wijde donkere cape, waarin zij bijna ge heel schuilging. Ik zag het duidelijk, wan toen ik mij met mijn ellebogen wel zeer onbeleefd haastend naar voren had ge drongen, klapte juist voor mijn neus het hekje dicht. Een trein kwam binnen. Zij stapte in. Zag ik het goed? Droeg zij haar balletschoentjes? Pas toen de trein zich weer in beweging zette en het onverbiddelijke hekje zich opende, vond ik mijn stem terug. Ik riep Een schreeuw zonder woorden. De wan- Wel zal nog dit jaar op het terrein, hoek Romerkerkweg-Hendrik Burgerstraat be gonnen worden met de bouw van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Ook zal de aanvulling van de boekenvoorraad met niet minder dan 25.000 plaats hebben. Het ledental bedraagt momenteel 900. Daar er voor de rondvraag geen belang stelling bestond, kon de voorzitter, de heer Melchers, nadat hij mevrouw Oorthuys ge lukgewenst had met het behalen van haar diploma voor assistent-jeugd-bibliotheca- resse, de bijeenkomst voor gesloten ver klaren. In de Energiehal in Rotterdam worden zaterdag promotiewedstrijden gespeeld om tot de samenstelling van de gewestelijke da meshoofdklasse en de heren-overgangsklas se te komen. Tevens zal de herenpioeg van Die Raeckse het Leidse Professorenwijk ont moeten, Beide ploegen eindigden in de hoofdklasse heren met een gelijk aantal punten op de zevende plaats, zodat een be slissingswedstrijd nu moet beslechten welke ploeg zich hoofdklasser mag noemen. Het damesteam van Die Raeckse de nog nimmer onttroonde kampioene van de afde ling Haarlem zal trachten zich een plaats te verwerven in de gewestelijke dameshoofd klasse. Zij zal proberen om tot de finale poules door te dringen door als eerste of tweede te eindigen in haar poule, waarin uitkomen; SVV (Utrecht), CSVD (Delft) en TOG (Hoorn). Bepaald onredelijk is de plaatsing zonder meer van de eerste zes teams uit de proef- hoofdklasse van afgelopen seizoen in de hoofdklasse, aangezien de proefhoofdklasse volkomen willekeurig samengesteld was en bijvooarbeeld Die Raeckse - ondanks het feit dat men hier meer malen om verzocht heeft tot deze klasse niet werd toegela ten. Heren Bij de heren is de regeling voor komend seizoen meer aanvaardbaar. Het aantal hoofdklassers is van achtentwintig tot veer tien teruggebracht en afgevallen teams zul len het komend seizoen twee overgangsklas sen vormen, aangevuld met de sterkstse van de zestien in aanmerking komende af delingskampioenen. Welke ploegen tot de sterksten behoren zal zaterdag uitgemaakt worden. De Haarlemse kampioen Velox zal het in zijn poule op moeten nemen tegen Wilhelmus (Den Haag), DCLC (Dordrecht) en HVC (Hoorn). De poule-winnaar mag zich overgangsklasser noemen terwijl de ais tweede en derde eindigende ploeg nog een kansje krijgt om zich te plaatsen. Velox maakt ongetwijfeld een goede kans. hopige roep van een eenzame naar het liefste, dat zich aan ons onttrekt. Zij hoorde mij. Ik zag haar gezichtje zich naar mij toewenden, herkende onwezenlijk ge lukkig de grote groen omschminkte ogen en het zachte droeve glimlachje. De trein gleed weg van het perron, maar op het netvlies van mijn ogen zag ik nog baar lippen, di-: mijn naam fluisterden. Mijn naam. Ik rarn de volgende trein, spiedde bij elke halte of ik haar niet weer ontdekte. Einderjk zag ik ha-n ver weg op een perron. Ik sprong uit ne' treintje en begon te hellen. Net nog zag ik haar om zwenken, een andere tunnel door, toen een paar aanstormende reizigers, die blijkbaar aarzelden of ze rechts of links zouden pas seren, mij plptseling tot staan brachten. Toen ik na deze vertraging de hoek van de tunnel bereikte, lag deze leeg en ver laten in het halve doodskleurige licht. Mijn voetstappen kaatsten tegen de wanden, hol en met een klank, die mij deed rillen, mijn adem floot. Daar zag ik haar weer, op het achterbalkon van een wagen. En nogmaals onttrok een tunnelbocht de trein aan mijn gezicht. Hijgend wachtte ik op een andere, volgde, volgde mijn danseresje -van de ene trein in de andere, door tunnels en gangen en steens kon ik haar net niet in halen en net niet beduiden dat zij op mij wachten moest Was ik dood? Was dit de smalle weg naar een ongrijpbaar geluk? Was dit geluk te immens om het te achter halen? Eindelijk was daar een uitgang, ik zag opnieuw de avondhemel en hoorde het lawaai van het verkeer.... Eeuwigheden ïeken voorbij gegaan. Maar aan de over zijde van de brede boulevard ijlde mijn danseresje. Haar zwarte mantel flapperde op de wind. Telkens zag ik bij het op waaien de lange witte kousebenen van haar tricot. Zij ging naar binnen, ergens. Ik volgde. Hier in een museum kon zij mij niet meer onsnappen dacht ik. te moe om verwon derd mij af te vragen wat zij daar geheel gecostumeerd te zoeken had. Haar lichte voetstappen passeerden de controle. Ik werd aangehouden, moest een kaartje ko pen. Verderop zag ik haar. Zij ging een schemerig verlichte ruimte binnen. Op de drempel keek zij om. Een kleine witte hand wenkte. Snel volgde ik opnieuw. In de zaal gekomen zag ik haar. Heel dichtbij was zii en zo ver, zo ver, dat ik haar nooit meer zou kunnen inhalen met mijn dwaze voeten, zomin als mijn handen haar hadden kunnen aanraken. Daar stond zij, de afgeworpen mantel neergegleden op de grond. Zij stond daar oneindig gra cieus en onwerkelijk, met één voet op een krukje, de teenspitsen van de andere nauwelijks rustend op de grond. Daar stond zij, nagenoeg vereeuwigd en nooit te achterhalen. Een wassen beeld van één der grootste danseressen die ooit hebben geleefd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13