Nieuwe uitgaven Mayflower II op de Oceaan Industrie verdient bijna de helft van nationaal inkomen Vliegen is vervelend Verzadigingspunt is nog lang niet in zicht DE BEURS van gisteren A msterdamse Beurs 13 Na de oorlog ging het roer om Dr. v. Leusen over behoud „Reekestein" Alsnog commissie van deskundigen? Sportmiddag in „Schoonenberg" jji Scheepvaart VRIJ DAG 7 JUNI 1957 Bijna de helft van het nationale inkomen van Nederland wordt verdiend door de nationale industrie. Dit miljarden guldens waard zijnde complex van over de 170.000 kleine en grote vestigingen neemt ongeveer 60 percent van de uitvoer voor zijn reke ning en biedt werk aan een derde deel van alle Nederlanders, die gerekend worden tot de zogenaamde beroepsbevolking. Tot voor de tweede wereldoorlog kon van Nederland moeilijk gezegd worden dat het een industrieel land was. Koning Willem I heeft in het begin van de negentiende eeuw zijn best gedaan ook de nijverheid ster ker te maken. Dat is tot op zekere hoogte wel gelukt en het is dan onjuist te zeggen dat de Nederlandse industrie in vroegere jaren niets te betekenen had. Maar de inte resse der Nederlanders was anders gericht. Zij hadden meer oog voor de landbouw, de handel en wat gewoonlijk genoemd wordt het dienstenverkeer, vergetende, dat een miljoen landgenoten hun boterham verdienden in een ongeveer 159.000 vesti gingen omvattende nijverheid. In 1945 ging het roer om. Er moest een andere koers gevaren worden. Het was het enige antwoord op de vraag: „Hoe houden we al die mensen aan het werk?" De man nen der wetenschap hadden uitgerekend, dat de toch reeds voortvarende bevolking zich snel zou uitbreiden. Ieder jaar zou den meer mensen om werk komen vragen. Hoeveel? Men wist toen al dat vóór 1960 11 miljoen mensen in dit kleine land zou den wonen en vier en een kwart miljoen ervan zouden moeten werken. Nu weet men reeds dat, indien de omstandigheden zich normaal blijven ontwikkelen, de be roepsbevolking in 1970 weer een half mil joen groter zal zijn. Ruw geschat zag Ne derland zich voor de taak gesteld tot 1960 jaarlijks 40.000 mensen aan het arbeids proces te doen deelnemen en daarna tot 1970 niet minder dan 50.000. Het ging er dus om voldoende werkgelegenheid te scheppen. Het ging er ook om als natie voldoende te gaan verdienen om de nood zakelijke inkopen uit het buitenland te te kunnen betalen. Vroeger leverde dat geen probleem op. Handel, dienstenverkeer en enorme buitenlandse beleggingen maak ten de saldo's in het buitenland zo groot, dat er geld genoeg was om alles te kunnen betalen wat het land importeerde. Iedereen begreep in 1945 al, dat Nederland in het buitenland hoofdzakelijk geld zou kunnen verdienen door op vreemde markten goe deren uit eigen land te verkopen. Waar moest die handelswaar vandaan komen? Van de landbouw? Inderdaad, doch slechts voor een klein deel. Bovendien zou in de loop der jaren misschien nog wel de pro ductiviteit van de agrarische sector kun nen worden verhoogd, maar kansen op uitbreiding van het aregal waren er niet, omdat er geen land meer was om uit te breiden. In die eerste jaren na de oorlog zei men dat Nederland mensen te veel had. En er zijn jaren geweest, waarin 45.000 landge noten elders een bestaan gingen zoeken. Als men echter de emigratiecijfers van 1946 tot en met 1955 vergelijkt met de im migratiecijfers, dan is het gunstige ver schil toch niet zo groot. Binnen deze negen jaren gingen 667.604 Nederlanders en vreemdelingen het land uit en kwamen 530.970 het land in. Het verschil wordt het emigratie-saldo genoemd. Het bedraagt 136.634, waarbij dus zijn inbegrepen de vreemdelingen en al degenen, die tijdelijk naar het buitenland zijn vertrokken, bij voorbeeld in opdracht van een bedrijf. Handen tekort Ondertussen kwam de industrialisatie, het uitbreiden en vernieuwen van be staande bedrijven en het vestigen van nieuwe op gang. Er wérd meer werk ge schapen en er wérden voor Nederlandse begrippen zoveel nieuwe produkten ge maakt, dat zij én kostbare invoer uit het buitenland overbodig maakten én in grote hoeveelheden aan het buitenland konden worden geleverd. Zoveel werk is er, dat de industrie volgens de eind 1955 afgeslo ten statistieken bijna 84.000 krachten te kort komt. En nog is het proces der in dustrialisatie in volle gang. Het verzadi gingspunt is lang niet in zicht. Volgens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de Neder landse industrie in de jaren 1949—1957 voor 11.5 miljard gulden geïnvesteerd. Een kwart daarvan was bestemd voor vervan ging, maar drie kwart werd uitgegeven voor nieuwe objecten. In 1953, 1954 en 1955 kwamen 263 nieuwe vestigingen de vaderlandse nijverheid ver sterken. Zij begonnen met een personeels bezetting van 10.000 man. In het laatst ge noemde jaar bedroeg de omzet der vijf be langrijkste bedrijfstakken (chemie, kle ding, metaal, textiel, voedings- en genot middelen) bijna 18 miljard gulden, terwijl die van alle Nederlandse ondernemingen bij elkaar voor een kleine 22 miljard stond genoteerd. Hoe waardeert nu de gemiddelde Neder lander „zijn" industrie, zijn belangrijkste bestaansbron? Het is moeilijk te zeggen. Hij moet wennen aan de gedachte dat in zijn land tegenwoordig ook artikelen wor den gemaakt, welke vroeger uitsluitend uit het buitenland afkomstig waren. Hij moet wennen aan de gedachte, dat de na tionale industrie wel degelijk wat mans is en dat het dwaas is bij voorbaat reeds te veronderstellen uit het buitenland een be ter artikel te kunnen kopen dan het eigen land hem bieden kan. Ander vakmanschap Er zijn veel andere dingen, waarmee de inwoners van het industrialiserend Neder land vertrouwd moeten geraken. De tijd van het geringschattend verschil dat zij vroeger dikwijls plachten te maken tussen „de overall" en „de witte boord" is voorbij. De gedachtenassociatie met het woord vakmanschap moet echter een andere zijn dan die van het verleden. Het is beslist niet zo, dat het handwerk uit de sterk ge mechaniseerde nijverheid is verdwenen. Bij de verdergaande mechanisatie der in dustrie wordt het vakmanschap anders. Daarbij zal het niet meer gaan om hand vaardigheid, maar om kennis en verant woordelijkheid. Machines zijn dure dingen. Ze worden kostbaarder naarmate ze meer worden geperfectioneerd. Geen werkge ver die er iets voor voelt om de eerste de beste man in zijn bedrijf met dergelijke kapitaalsgoederen te laten omgaan. Hij zoekt daarvoor technisch bekwame en dus vaklieden uit. Mensen die verantwoorde- 1 o '-beid durven dragen voor het goed func- t' neren van de machines. Deze mensen zullen misschien minder hun handen be hoeven te gebruiken, maar des te meer hun ogen, oren en bovenal hun verstand. Van degenen die mettertijd de geheel automatisch werkende machines zullen moeten bedienen, zal nog aanmerkelijk meer worden geëist. Alleen de technisch bekwaamsten onder de fabrieksarbeiders zullen de controleurs worden van, wat wel eens wordt genoemd, de industriële ro botten. Wie over automatisering praat moet zich echter twee dingen heel scherp voor ogen houden: niet alles kan in het produktiepro- ces door automaten worden gedaan en automatisering is geen kwestie van het in een paar dagen vervangen van enige ver ouderde machines. De ontwikkeling naar een geautomatiseerde, en dan nog altijd maar een gedeeltelijk geautomatiseerde in dustrie, zal vele jaren en veel geld kos ten. Bovendien, de overschakeling naar automatisering betekent werk voor tien duizenden mensen. De industrie heeft in een paar jaar tijd 11.5 miljard uitgegeven voor vernieuwing en uitbreiding. Auto matisering kost nog veel meer geld en geeft massa's werk aan de bedrijven die automaten maken. Hier is wet „actie geeft reactie" van kracht. Hoe meer men wil on dernemen des te meer arbeid gevraagd zal worden. Automatisering zal dikwijls het afvloeien van overbodig geworden perso neel ten gevolge hebben. Andere sectoren van het bedrijfsleven zullen met graagte de arbeidskrachten opvangen, welke elders vrij komt. Trouwens, in sommige Neder landse bedrijven is men met de automati sering reeds verder dan men misschien wel denkt. Maar ook deze bedrijven komen mensen tekort. De Nederlandse nijverheid is een boeien de onderneming. Fantasie, vernuft, preci sie, betrouwbaarheid en durf zijn de deug den die er om de voorrang strijden. Zij brengt welvaart aan een volk, dat het zelf in de hand heeft of het die welvaart door een positieve instelling tegenover die in dustrie bestendigen wil. Vragen in Velsens raad Dr. A. J. van Leusen, één der „Bescherm heren" van „Beekesteln" In Velsens raad en lid van de Party van de Arbeid heeft de volgende vragen aan het college van B. en W. gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het in de couranten gepublicèerde verslag van een vergadering van „Heemschut" over de restauratie-mogelijkheden van Beeke- stein, speciaal wat betreft het gedeelte waarin de mogelijkheid wordt gesteld dat de voorlopige voorzieningen, die destijds zijn aangebracht, onvoldoende zouden zijn geweest? 2. Zijn B. en W. bereid hun standpunt ten aanzien van bovenbedoelde en andere in deze vergadering geuite meningen aan de raad mede te delen? 3. Zijn B. en W. bereid te bevorderen dat alsnog een rapport wordt uitgebracht door een commissie van deskundigen, samen met de dienst van Openbare Wer ken, over de restauratie-mogelijkheden van Beekestein in de huidige toestand, mede om onomstotelijk te laten vaststellen dat de gemeenteraad terecht is afgegaan op het door de dienst van Openbare Werken ge geven advies, waarin restauratie onmoge lijk werd geoordeeld? Zaterdag 15 juni houdt de sportstichting Velsen een sportmiddag op het hoofdveld van het sportpark „Schoonenberg". Op het programma staan gymnastiekdemonstra- ties door de plaatselijke gymnastiekvereni gingen, een voetbalwedstryd tussen twee Veisense elftallen, samengesteld uit de plaatselijke voetbalverenigingen en atletiek door Suomi. Het is de eerste keer, dat de sportstich ting een demonstratie organiseert. Wanneer de onderneming slaagt, dan ligt het in de bedoeling daarvan een jaarlijks terug kerende manifestatie te maken. De opzet is nu bescheiden gehouden, maar in de toe komst is dit zeker voor uitbreiding vatbaar. Daarbij denkt men dan zo ver te komen, dat het een gebeurtenis wordt, waarin alle takken van sport, die in Velsen beoefend worden, hun plaats zullen krijgen. Het is daarbij niet uitgesloten, dat dan niet meer met één sportmiddag zal kunnen worden volstaan. Het tamboer- en pijpercorps van de christelijke gymnastiekvereniging „iJmuiden" is bereid gevonden aan deze sportmiddag muzikale medewerking te ver lenen. Een bescheiden entreeprijs voor deze sportmiddag, die om 3 uur begint, behoeft daarbij geen beletsel te vormen. Singapore zal Je graf zijn, vertaald door E. Elias-Eneström is het verhaal dat de Britse sergeant Charles McCormac vertelt van de ontsnapping van twintig Britse on derdanen uit een Japans krijgsgevangenen kamp (Het Spectrum-Utrecht-Antwerpen). Van de twintig mannen, die in april 1942 aan de ontvluchtingspoging deelnamen, kwamen er twee, een half jaar later, na een tocht door bezet Java en Sumatra, in Au stralië aan. De derde overlevende moet ergens op Sumatra wonen, waar hij onder weg door een inlands meisje werd bekoord. De vierde die Indonesië bereikte, stierf in het dorp', waar dë ander achterbleef. Deze historie is in de Prismareeks al eens eer der in „Erop of eronder" van Paul Brick- hill, een bloemlezing van de meest fantas tische ontsnappingen van personeel van de Royal Air Force, verschenen. In dit ove rigens uitstekende boek treft men een ty pisch staaltje aan van een conclusie ach teraf. De schrijver verontwaardigt zich er over dat de ondergrondse Nederlands-Indische legergroep, die hem en zijn Australische kameraad voorthelpt, geen onderscheid maakt tussen Japanners en Javanen. Hij maakt daaruit let wej in 1954 de ge volgtrekking dat dergelijke incidenten de geboorte hebben gegeven aan de Indone sische onafhankelijkheidsbeweging. Nachtmerrie der onschuldigen is de ver taling door J. L. van Tijn uit het Noors van „Jeg var Sovjet Spion" van Otto Lar- sen, uitgegeven door Servire te Den Haag. De lotgevallen van Larsen als spion voor en gevangene van de Sovjet-Unie zijn door Haavard Haarvardsholm naverteld. Larsen was een visser, die vlak voor het uitbreken van de oorlog naar de Sovjet-Unie vluchtte en daarna met een Russische onderzeeboot naar Finmark in Noord-Noorwegen werd gebracht om spionage te verrichten. Zijn groep verloor het contact met de Russische basis, werd aan de Duitsers verraden en vluchtte in 1943 via Finland naar Zweden, waar zij tot het eind van de oorlog geïn terneerd bleef. Na zijn terugkeer in Noor wegen besloot Larsen naar de Sovjet-Unie te gaan om te proberen in Moermansk de boot van zijn omgekomen broer en zijn persoonlijke bezittingen terug te halen. Hij werd met zijn beide metgezellen, aan de hand van het authentieke verslag van zijn verklaringen voor de Zweedse autoriteiten in 1943, op verdenking van spionage ge arresteerd, tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld en van gevangenis naar gevange nis en van kamp naar kamp tot in Siberië gevoerd. Aan deze lijdensweg kwam pas na de arrestatie van Beria een einde. Hij werd in vrijheid gesteld op grond van een amnestiebesluit, dat na de dood van Stalin op 27 maart 1953 werd uitgevaardigd, maar pas op 28 oktober 1953 kwam hij terug in Noorwegen, voorgoed genezen van zijn communistische sympathieën. Larsen's be levenissen zijn onopgesmukt verteld en men heeft geen redenen aan de juistheid van zijn verslag te twijfelen, hoewel het merk- V '-TV -1 LONDEN, mei. - Het was weer bijna een jaar geleden sinds ik voor het laatst ge vlogen had en ik was al haast vergeten, hoe vervelend het kan zijn. Eigenlijk zijn alle reizen vervelend. Er zijn echter varië teiten: in de trein heeft men een mooi uit zicht, maar wordt men vies en stijf. Dat uitzicht is er van de auto uit ook, maar het is bijzonder vermoeiend. Uit het vlieg tuig ziet men nietsmaar wordt er ten minste niet vies in en niet moe (tenzij men natuurlijk naar Manilla of naar Houston vliegt). Het vliegtuig heeft nog één be langrijk voordeel. Dat is te vinden bij de mede-passagiers. In de anderhalf uur, die een vluchtje ■naar Londen duurt, heb ik alles weer nauwkeurig bekeken. In de eerste plaats heb ik in zo'n vliegtuig altijd de indruk, dat ik het enige normale mens aan boord ben, een alledaagse Hollander die twee of drie keer per jaar vliegt en dat maar een hele uitgave vindt. Alle andere passa giers kijken, alsof ze zó in een serie adver tenties over luchtvaartmiljonairs thuis zouden horen. Zo een over de heer G. Jan sen uit Treebroek, export-manager van de G.W.F.-fabrieken, die aan de lucht vaartmaatschappij verklaart: „Ik vlieg nu al tien jaar lang regelmatig om de andere dag met uw machines naar New York en ik heb nog een paar vluchten naar Tokio gemaakt (slechts veertienen ik blijf uw maatschappij de voorkeur geven". Ik ben er van overtuigd, dat de heer G. Jansen net zo'n verveeld gezicht trek als hij de veiligheidsriemen in zijn stoel dichtmaakt, als alle mensen met wie ik tot nog toe ge vlogen heb. Zij slagen erin een dergelijke sublieme blik van verveling op hun ge zicht te produceren, dat zo'n vliegtuig vol routiniers voor de stewardess wel een bij- Langzaam, maar zeker, vordert de Mayflower II langs dezelfde route als haar beroemde voorgangster met de „Pilgrim Fathers" in de zeventiende eeuw van Plymouth in Engeland naar Plymouth in Virginia. Passagiers van het Franse lijnschip „Antilles" ziet men op deze foto over de railing kijken naar het statig zeilende anachronisme. De vaart aanzienlijk beide vaartuigen passeerden elkaar op 385 mijl ten noordoosten van San Juan op het eiland Porto Rico een van de grote Antillen in de Caraibische Zee. Tegenwind heeft de Mayflower II ge dwongen de zuidelijke in plaats van de noordelijke vaarroute over de Atlan tische Oceaan te nemen en langdurige perioden van windstilte hebben de vertraagd. zonder ontmoedigend schouwspel moet zijn. Verder zitten vliegtuigen altijd voorna melijk met Amerikanen gevuld. Als er geen Amerikanen waren, zouden de lucht vaartmaatschappijen zeker niet zo'n opge wekt zakelijk bestaan leiden. Er is ten slotte maar een beperkt aantal heren G. Jansen in ons land. „Mijn" vliegtuig was ook voor tachtig percent met Amerikanen bezet - vriendelijke, een beetje vermoeide echtparen, ivat zakenlieden, een paar sol daten uit Duitsland en twee prachtig-ge- brilde meisjes. Ik had echter geluk. Er waren ook vier duidelijke Zuid-Amerika nen, die samenzweerderig met elkaar ble ven fluisteren. Een van hen hield voort durend zijn rechterhand in de zak van zijn colbertje. Zij bestudeerden het negatief van een kleinbeeldfilm Ik zou daar graag stiekem gefotografeerde documenten vol staatsgeheimen in vermoeden. En naast mij zat een man met het van verre herkenbare gezicht van de internationale oplichter: klein, dikkig, gepommadeerd zwart haar en een streepjessnorretje. Op zijn knieën lag een zeer grote, boterkleurige actetas. Zaten er vervalste tekeningen van Rem brandt in? Laten wij het aannemen. Als we eenmaal vliegen, kopen al deze mensen sloffen vol belastingvrije sigaretten. De oplichter propt vierhonderd sigaretten in zijn tas. Een Amerikaan vraagt de ste ward of er ook juwelen aan boord verkocht worden en kijkt verbaasd tegen het ont kennende antwoord op. Bijna iedereen strekt zich vervolgens uit en doet of hij slaapt. Dat is een deel van de voorstelling, die blijkbaar van de routinier verwacht wordt. Maar als de steward rond komt met sandwiches en bakjes aardbeien doet ie dereen weer ongevraagd de ogen open en knikt instemmend. Zo vliegen we gezellig wat door. Zoals dat de geivoonte en de traditie is, schijnt de zon boven de wolken. Het leven lijkt vrolijk. Maar dan zijn we er al en iedereen dringt, als bij een Amsterdamse tramhalte, om het eerst uit het vliegtuig te zijn. Bij de douane staan we nog één keer bij el kaar. Naast mij haalt een Amerikaan een fles whisky uit zijn zak en zegt tegen de douanier: „That's all". Hij mag doorgaan. Het is een wonderlijk volk, vliegtuigreizi gers, Ik heb wel eens met alleen maar een tandenborstel gereisd, of alleen maar een boek. Nog nooit met uitsluitend een fles whisky. Maar misschien was dit Lemmy Caution wel, of Dick Bos of Slim Calla- ghan, op het spoor van mijn oplichter of zoekend naar de geheime documenten van de Zuid-Amerikanen. Dat is een opwindend idee, dat u mij niet moet ontnemen. Anders ga ik ook nog verveeld kijken. A. S. H Ds. J. Langestraat van Vorden beroepen naar Beverwijk Beroepen te Beverwijk (wijkgemeente 2): tnezesging J. Langestraat te Vorden. waardig is dat iemand een vrij gedetail leerd verhaal kan vertellen over een zo langdurige periode zonder aantekening te hebben kunnen maken. De stam die het hoofd verloor. Een lange titel voor een lijvige fictie, die bijzonder boeit door de associaties met de werke lijkheid. Wel vraagt men zich bij het lezen af wat nu zo treft: de zo knap ge schreven ontwikkeling naar de climax of de uit die schrijftrant resulterende drama tische gang van zaken. Een feit is, dat de schrijver, Nicholas Monserrat, de roman met alle beheersing van zijn schrijvers vermogen heeft opgebouwd. De constructie is weldoordacht en gaaf. Zo gaaf, dat men alles voelt aankomen wat de auteur achter de hand heeft en dat is heel wat. Een nieuw stamhoofd keert terug uit Engeland naar het eiland, waar hij zijn vader zal opvolgen. Hij heeft in Oxford gestudeerd en is, wat men noemt, verlicht. Hij hoopt een werkzaam aandeel te kunnen nemen in het bestuur van zijn eiland, dat door de Engelsen wordt geregeerd, omdat de in landers inderdaad voor zelfbestuur nog niet rijp zijn. Een sensatie-journalist ziet echter in deze verhoudingen kopij. Hij legt het stamhoofd woorden in de mond, die, uit hun verband gelicht, van veel verder strekkende betekenis zijn dan was bedoeld Het gevolg is dat het Engelse bestuurs apparaat in werking komt met maat regelen. die het misverstand alleen maar vergroten. Nu wordt het eiland door jour nalisten overstroomd, in het Engelse parle ment branden de vragen los. heel de we reld wordt gealarmeerd en de onvermijde lijke rebellie der inlanders tegen het ge zag is het gevolg. Wanneer het stamhoofd ten overvloede laat weten dat hij niet afkerig is van een huwelijk met een blan ke vrouw men denke aan Seretse Karna nemen de ongeregeldheden de af metingen van een revolutie aan De rust wordt krachtdadig hersteld maar het zaad der onrust is voor altijd ontkiemd. Het knappe van dit boek is de wijze, waarop de noodlottige gang van zaken voelbaar wordt gemaakt en toch nog de mogelijk heid hoe klein ook voor een gezonde afloop opengehouden Het had zo helemaal niet hoeven gaan. Er zijn echter te veel duistere machten werkzaam om het tij te keren. De ironie, om niet te zeggen het sarcasme, waarmee Monserrat dit alles be schrijft, wekt wel eens de indruk van ge zochtheid en onnoodzakelijke opzettelijk heid. In zijn schildering der karakters overtuigt hij minder dan in zijn type ringen. Zijn knari vakmanschap dwingt echter alle respect af. Ge zul* niet begeren. Een boerenroman, zich afspelend in Drente, geen groots epos van kleine luiden, maar meer een onop gesmukt relaas uit de pen van een man, die graag vertelt over eenvoudige dingen. De kaarten liggen spoedig open op tafel, men weet snel waar men aan toe is. De schrijver is L. Kombrink, de uitgever „De Torenlaan" te Assen. Late zon. In deze bij „De Torenlaan" te Assen verschenen boerenroman van Geert Koops schijnt de zon maar zelden. De personen zijn met weinig fantasie tot leven gewekt en bieden niets verrassends. Het is recht toe, recht aan en noch naar vorm, noch naar inhoud opmerkelijk. Voor de zeer eenvoudige lezers, die behoefte hebben aan dit genre, kan de roman aan vaardbaar geacht worden. AMSTERDAM De hoek van de aandelen Unilever, had de grote belangstelling van de beurs. Bij een opening op 457 tegen woensdag slot- prijs 446, trok het fonds verder aan tot 462 !/2 door aanhoudende aankopen van pu bliek zowel als van arbitrage zijde speciaal voor Londense rekening. Het fonds ver liet de markt op vrijwel de hoogste prijs van de dag. In de laatste 7 beursdagen, die overigens erg stil zijn geweest, stegen de aandelen Unilever onafgebroken van 429 tot 462 y2. Zoals reeds eerder gemeld, vin den in Amsterdam, behalve de normale aankopen van het publiek in deze aande len, ook ruilingen plaats van Kon. Olie in Uuilever. In Londen.dat steeds als koper in de markt ligt, worden grote posten aan delen van de Unilever Ltd. geruild'in Uni lever n.v., omdat de n.v. aandelen op vrij wel alle Europese beurzen, alsmede Ame rika, verhandeld worden en daardoor een grotere markt hebben, waarin men zich ruimer kan bewegen. De aandelen Unilever Ltd. gaan alleen in Londen. De overige internationale waarden trok ken minder belangstelling. Aandelen Kon. Olie waren een paar dubbeltjes hoger op 209,AKU prijshoudend. Aandelen Philips ontmoeten wat vraag waaroor het fonds onngeveer 4 punten verbeterde. Ook aandelen K.L.M., die op 123,openden, kwamen in de belangstelling en liepen op tot 124,hetgeen een gulden winst be tekent. In de soheepvaarthoek ging niet veel om. Van Ommeren een puntje beter op het ver lies van 8 punten van woensdag, de overige waarden vrijwel allen ongeveer 1 pet. la ger. HVA had ook nu weer wat belangstel ling en kon opnieuw ruim 3 punten winst boeken. Amsterdam Rubber en Deli Mij. hoegenaamd onveranderd. Staatsfondsen fractioneel lager. Dividendvoorstel Houthandel v/h Bon tekoning en Aukes 9 pet. 12y2 pet. agio- bonus (v. j. 9 pet.); advieskoers 163 bieden (159). Prolongatie 3%t pet. (ANP). AMSTERDAM Voor de olie-aandelen werden gisteren koersstijgingen tot drie dollar genoteerd, waarmee deze fondsen voorgingen in een geanimeerd herstel, waarbij de verliezen, die tijdens de eerste drie beursdagen van deze week werden geleden, vrijwel werden uitgewist. De oliewaarden ontmoetten een sterke vrag, vooral de aandelen van maat schappijen die over uitgebreide aardgas reserves beschikken. Ter beurze werd ge zegd dat een grot deel van deze aankopen geschiedde voor rekening van institutione le belegers, die nog van de huidige situa tie willen profiteren. Het wordt onwaar schijnlijk geacht dat de aardgaswet nog dit jaar zal worden aangenomen. Du Pont de Nemours Company herwon een dolar op het verlies dat volgde op de monopoliébeslising van het Hoge Gerechts hof. Central of Georgia viel met een stij ging van drie dollar op bij de spoorwegen. Het gemiddelde van de openbare nutsbe drijven daalde door koersverlies van een dollar bij Panhandle Eastern Pipe Line. De omzet, 2.300.000 aandelen, was de omvangrijkste sinds twee weken en 360.000 hoger dan op woensdag. Het industriege middelde kwam van 502,07 op 504,55; dat voor spoorwegen van 144.99 op 144.95 en dat voor openbare nutsbedrijven van 73,75 op 73,59. (UP) Abbekerk, 5 v. Marseille n. Antwerpen. Ameland, 5 te Curagao. Amsteldijk, pass. 5 Azoren n. Havana. Arendskerk, 5 v. Dar Es Salaam n. Beira. Arkeldijk, 6 te Belawan. Amsteldiep, pass. 6 Gibraltar n. Kattowitz. Antonia, 7 te Surabaja. Alcor, 6 te Montevideo v. Santos. Amstelvaart, 6 te Surabaja v. Semarang. Amstelslot, 6 v. Port Said n. Rotterdam. Amstelwal, verm. 12 v. Bombay n. Philippijnen. Almkerk, 6 te Antwerpen v. Marseille. Alphacca, 6 te Newport News. Aagtedijk, 6 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amslelland, 6 te Bremen v. Amsterdam. Alphacca, 6 te New York. Ardeas, 6 te Rotterdam n. Genua. Argos, 6 te Amsterdam n. Rotterdam. Balticborg, 5 te Amsterdam. Bintang, 6 v. Aden n. Suez. Breda, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Bloemfontein, 6 te Antwerpen. Borneo, 7 te Tj. Priok. Britsum, 5 350 m. z.w. Midway n. Osaka. Boskoop, 7 te La Union verw. v. Puntarenas. Carrillo, 5 v. New York n. Pto. Barrios. Congokust, 5 v. Bordeaux n. Dakar. Caltex Pernis, 6 v. Rastanura n. Rotterdam. Camerounkust, 6 te Amsterdam n. Freetown. Caltex Utrecht, 6 te Hamburg verw. Charis, 5 160 m. o.z.o. Jamaica n. Baltimore. Casamanoe, 6 te Nantes verw. Camitia, 6 555 m. o. Kp. Leeuwin n. Fremantle. Dordrecht, 5 v. New Orleans n. Rotterdam. Dorestad, 5 v. Glasgow n. Curagao. Doris, 6 te Wageningen v. Suriname. Delft, 6 150 m. o.n.o. Azoren n. Punta Cardon. Esso Amsterdam, 5 v. Antwerpen n. Sidon. Eemland, 6 te Rio Grande do Sul v. Bahia. Esso Den Haag, pass. 6 Ouessant n. Rotterdam. Friesland, 6 te New York v. Philadelphia. Groote Kerk, 6 te Suez. Ganymedes, 6 te Balboa v. Amapala. Gooiland, 6 te Montevideo. Guineekust, 7 te Pte. Noire. Heelsum, 5 v. Antwerpen n. Houston. Hector, 5 te Amsterdam. Hispania, pass. 6 Ouesant n. Bilbao. Hersilia, 6 te Rotterdam n. Bremen. Isis, 6 te Curagao v. Funchal. Jagersfontein, 5 v. Las Palmas n. Kaapstad. Japara KRL, 7 te Cheribon. Java, 6 te Suez. Jupiter, 6 v. Piraeus n. Alexandrië. Kenia, 5 v. New York n. Curagao. Kennemerland, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Kalydon, 6 v. Genua n. Bandarmashur. Kota Baroe, 6 t.e Port Said. Kalianda, 6 te Makassar. Kermia, 6 220 m. o. Bahrein n. Singapore. Kasimbar, 6 te Djakarta v. Palembang. Kota Inten, 6 te Surabaja. Karimata, 6 te Genua. Lemsterkerk, pass. 5 Finisterre n. Antwerpen. Lindekerk, 5 t.e Rotterdam. Laertes, 6 te Semarang. Musilloyd, 5 v. Schiedam op proeftocht. Malvina, 6 310 m. z.o. Albany n. Kwinana. Maashaven, 6 te Rio de Janeiro v. Las Palmas. Moordrecht, 6 te Mea v. Rotterdam. Myonia, 6 70 m. n. Cairns n. Pladju. Mentor, 6 v. Paramaribo n. Nickerie. Nestor, 6 te Maracaibo v. New Orleans. Oldekerk, 7 te Genua. Oranje, 7 te Singapore. Ouwerkerk, 7 te Marseille. Ovula, 7 te Wyndham. Oberon, 6 te Curagao v. New York. Piéter S, 5 te Rotterdam. Purfina Hellas, 5 te Genua. Prins Willem IV, 6 v. Le Havre n. Montreal. Polyphemus, 6 v Belawan n. Penang. Pendrecht, 7 te Fao v. Cyprus. Roggeveen, 5 v. Singapore n. Surabaja. Rotterdam, 5 v. Rotterdam n. Rastanura. Roepat, 6 te Port Said. Straat Lombok, 5 te Durban. Straat. Mozambique, 4 v. Santos n. Montevideo. Stad Leiden, 5 v. IJmuiden n. Pepel. Stad Gouda, 5 v. Rotterdam n. Narvik. Slamat, 5 v. Singapore n. Ilo Ilo. Stentor, 5 13 m. z.o. Startpoint n. Amsterdam. Straat Cook, 8 te Durban verw. Swartenhondt, 6 te Gorontalo. Statue of Liberty, 5 660 m. o. Bermuda n. R'dam. Sarpedon, 6 te Jacmel v. Puerto Ordaz. Sloterdijk, 6 te Boston v. New York. Senegalkust. 6 te Antwerpen. Tamo, 6 te Rotterdam. Tabinta, 7 te IJmuiden n. Amsterdam. Tomini, 5 dw. Guernsey n. Gdansk. Tiba, 6 te Montevideo v. Santos. Trajanus, 6 v. IJmuiden n. Hamburg. Vasum, 6 v. Purfleet n. Mena A1 Ahmadi. Wonora.to, 6 te Seattle.. Waibalong. 7 te Semarang verw. Waterman, 8 te Rotterdam verw. v. Tenerife. W. Alt. Jones, 5 250 m. o. Bermuda h. Ph.delphia. Wieldrecht, 6 te Aden. Westland, 5 110 m. z.w. Wight n. Amsterdam. Zaankerk, 6 v. Shanghai n. Takubar. Zuiderkruis, 6 v. Melbourne n. Sydney. KLEINE VAART Alcetas, 5 v. Alicante n. Hamburg. Actina, 6 v. Rouaan te Ipswich verww. Att S, 6 v. Antwerpen n. Waterford. Appingedam, 6 op Schelde n. Antwerpen. Actinia, 6 v. Rouaan te Ipswich. Alpha, pass. 6 Vlissingen n. Koping. Borneo, 6 op Schelde n. Antwerperf. Casana, 6 v. Aalborg te Gothenburg. Deni, 6 v. Cuxhaven te IJmuiden. Dva, 6 21 m. o.n.o. Noordhinder n. Rotterdam. Elda Norwich, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Elsa, 4 v. Skutskaer n. Zaandam. Engonia, 7 v. Rotterdam te Bordeaux verw. Favoriet, 7 v. Alexandrië te Londen. Fiducia II, 6 dw. Cromer n. Boston. Fram, 6 2 m. z.o. Sandettie n. Londen. Flevoland, 6 v. Rotterdam te Harlingen. Geestdijk, 6 dw. Cromer n. Boston. Glory, 6 v. Bremen n. Delfzijl. Gaasterland, 6 v. Rotterdam te Kingslynn. Geestdiik, 6 v. Maassluis te Bostond verw. Glory, 6 v. Bremen te Delfzijl verw. Hast V, 6 v. Whitehaven te Amsterdam. Henrica, 6 v. Wismar te Dundee verw. Joost, 4 te Kotka v. Hamina. Jonan, 6 v. Dublin n. Swansea. Kaap Falga, 5 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 6 dw. Egmond n. Middelburg. Draco, 6 te Rotterdam n. Bilbao. Leuvehaven,.verm. 7 v. Gothenburg n. Antw. Lean S, 6 m. z.w. Beachyhead n. Newhaven. Martini, 7 v. Sarpsborg te Rotterdam verw. Maymere, 6 v. Rotterdam te Londonderry verw. Megrez N, 6 20 m. n n.o. St. Vincent n. Malta. Marie Sophie, 6 20 m. z.w. Texel n. Stettin. Marin, 6 dw. Safi n. Dakar. Midsland, 6 v. Rotterdam te Leith verww. Navis, 6 v. Hamina te Aberdeen verw. Nieuwehaven, verm. 7 v. Kopenhagen n. R'dam. Notingham, 6 v. Harlingen te Goole verw. Nijenburgh. 6 v. Oskarshamn te Rotterdam verw. Pacific, 20/21 v. Cap Haitien te Rotterdam verw. Pegasus, 6 v. Malta n. Genua. Plato, 5 v. Valencia n. Cartagena. Ponza, 5 v. Zaandam n. Lubeck. Rema, 6 v. Londen te Delfzijl verw.w Rose Marie, nass. 6 Vlissingen n Rotterdam. Raket, 6 te Dudgeon n. Carbost. Senang, 6 dw. Dover n. Bremen. Senang, 7 v. Marans te Bremen verw. Tilly, 4 v.. Antwerpen n. Munksund. Vechtstroom, 6 90 m. n.w. IJmuiden n. A'dam. Wim I, 7 v. Goole te Rotterdam verw. 354 °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabel fabriek gew PhilipsGloeil- oref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl Amer Lijn N Seheepv Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Rhell Union Tidewater Slotkoer Voorbeurs gisteren koersen 86u/m 90'/i« 187/4 360 18854 305 27251. 284 287% 148 462 244 10285-2 210,2. 74 124.80 173'/2 173% 259 120% 94 204 159 17 61 /2 182 68 190 66°/io 4111 91% 42% 190 294 467 215,50

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15