Huurdebat met politiek staartje Speidel is in Nederland geweest Uitlating van A.R.-fractieleider maakt minister Zijlstra boos HET WEER Geen geestdrift bij Russisch bezoek aan Finland Sovjet-ambassadeur uit Cairo naar Moskou vertrokken Haarlems Dagblad HAZENBERG Cadillac-comité geeft zijn zegen aan de formateur Geruchten over Egyptische toenadering tot Groot-Brittannië en het Westen Patisserie Dekkers Dr. Bruins Slot: „Niet gebonden" Vijfling geboren in Afrika na twee-, drie- en vierling Matige wind Voor de Pinksterdagen HOUDBAAR GEBAK Oponthoud in Huis niet langer dan een week? Bourgès-Maunoury oogst conservatieve lof Geen radio-activiteit in Japan van Britse H-bom V erkeersongelukken DIT JAAR: 472 DODEN Twee doden in het verkeer Zuidkoreaanse ambassadeur in Soestdijk ontvangen Het woord is aan Egyptisch gerechtshof veroordeelt de K.L.M. Rouwdienst voor verdron ken Duitse parachutisten Overste Ventje Sumual kreeg overplaatsing Opheffing van territoriale commando's in zicht? 71e JAARGANG No 278 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: jos L. Lodewijkj VRIJDAG 7 JUNI 19 5 7 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 126 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) Zoals iemand tengevolge van uitglijden over een bananenschil zijn been kan breken, zo kan eventueel een kabinetscrisis ontstaan en een kabinet ten val komen door een op zichzelf onschuldige, zonder boze bedoeling geplaatste interruptie van een bevriende afgevaardigde. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer, toen na een rustig, zelfs saai driedaags debat over de huurverhogings- voorstellen en zonder dat er de geringste reden voor enige spanning scheen te bestaan, 's avonds zeer laat plotseling het beeld aanmerkelijk veranderde. Reeds was men in politiek vaarwater terechtgekomen, doordat prof. Oud zich met de geschiedenis van de jongste kabinetsformatie ging bezig houden en een belang wekkende uiteenzetting gaf over de vraag of er al dan niet morele bindingen met betrekking tot het compromis inzake de huurverhogingskwestie waren ont staan. Doch dat was allemaal nog ongevaarlijk, vergeleken bij wat zich kort daarop gin afspelen. De aanvoerder van de anti-revolutio naire fractie, dr. Bruins Slot zette van zijn kant uiteen, waarom ook zijn fractie niet aan dat compromis vastzat en hield een beschouwing over het volgens hem extra-parlementaire karakter van het te genwoordige kabinet-Drees, maar boven dien over hetzelfde karakter van het kabi net van 1952. Nauwelijks was hij uitge sproken, of mr. Burger (P.v.d.A.) verzocht hem, eens te willen uitleggen, hoe in het licht van deze geschiedschrijving te verkla ren viel, dat in 1952 dan toch de toenmalige A.R.-fractieaanvoerder dr. Schouten juist betoogd had, dat hij en zijn fractiegenoten wèl aan dat kabinet gebonden waren. „Dat komt", aldus dr. Bruins Slot, „door dat toen dr. Schouten behoefte had de frac tie wèl aan dat kabinet te binden, terwijl wij daarentegen die behoefte nu helemaal niet koesteren met betrekking tot dit ka binet". Beroering Achter de regeringstafel ontstond er, althans bij minister Zijlstra enige beroe ring. Nadat vervolgens ook nog prof. Rom- me het probleem van morele bindingen van fracties besproken had, werd de verga dering even geschorst, omdat de ministers nog zouden repliceren. Weldra bleek ech ter, dat slechts één minister, te weten mi nister Witte, dit zou doen en dat met name minister Zylstra er de voorkeur aan gaf er nog even een nachtje over te slapen. Waar over? Naar men in de parlementaire wan delgangen al spoedig kon vernemen: over de vraag of en hoe hjj op de uitlating van zjjn partijgenoot dr. Bruins Slot zou reage ren. In de eerste plaats scheen hij het ge wenst te achten het geval met zijn Anti- Revolutionaire ambtgenoot, te bespreken. En voorts zal hij dan ook nog met de mi nister-president moeten overleggen. Minister Zijlstra nam de inderdaad je gens het kabinet en dus ook jegens de daarin zitting hebbende Anti-Revolutionai re ministers allesbehalve vriendelijke uit- ADVERTENTIE JOHANNESBURG (AFP) Een Afri kaanse vrouw van de Chopi-stam heeft donderdag in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees Oost-Afrika het teven geschonken aan een vijfling. De kin deren, vier jongens en een meisje zijn :oed gezond. De moeder, Selina Covane, :reeg drie jaar geleden een tweeling. Het aar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn allen in leven gebleven. (UP) Uit de verre omtrek zijn leden van de Chopi-stam die tot aan het be gin van deze eeuw alle kinderen van meer-geboorten als aanbrengers van on geluk om het leven bracht naar het zie kenhuis gekomen om de moeder eer te bewijzen, en geschenken aan te bieden. LONDEN (UP) Eén van de meisjes van de vierling, die onlangs in Engeland werd geboren, is overleden. (UP) Doktoren achten de kans dat de vijfling in leven blijft, gering. De kinderen vier jongens en een meisje zijn in zuurstoftenten geplaatst. „Zij zijn bij zonder zwak". JOOoryvv nrmvvrK rv ononooorY>oooorrYY>rykocooonooooocOOcXX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol king en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee x X v X3000CX X X Xoooocxxxxxxxxxxxxxxxxxiooooooooooooooooc lating van de aanvoerder der A.R.-fractie nogal hoog op. Enige van zijn ambtgeno ten trachtten hem te kalmeren. Zij konden er op wijzen, dat, wel beschouwd, dr. Bruins Slot niets nieuws had gezegd, want dat hij eenzelfde houding onmiddellijk na het optreden van dit kabinet had aangeno men bij de in oktober gehouden debatten over de regeringsverklaring. Niettemin scheen minister Zijlstra ten zeerste ont stemd te zijn. De psychologische verklaring hiervan zou men dan moeten zoeken in het feit, dat al sinds lang in zijn partij een hevige spanning bestaat en dat het hem nu toch wel wat machtig was geworden. Voors hands is echter intussen de kans nog vrij groot, dat dr. Drees olie op de golven zal weten te werpen. Indien echter minister Zijlstra in zijn boosheid blijft volharden, valt er ernstig rekening te houden met een kabinetscrisis tengevolge van uittreding der beide Anti-Revolutionaire ministers. Maar de mogelijkheid, dat de interruptie van mr. Burger die in de verste verte niet verwacht kon hebben, dat er inder daad zo'n beroering door zou ontstaan geen gevolgen zal hebben, is voorshands het grootst. Prof. Romme: Persoonlijk gebonden Prof. Romme (K.V.P.) had tevoren uit- i eengezet, waarom hij zichwel wel moreel 1 gebonden acht aan het in de afgelopen zomer tot stand gekomen compromis in zake de huurverhoging, maar dat hij de enige van zijn fractie is voor wie dit geldt. Hij had als fractievoorzitter destijds de nota gezien, welke ten behoeve van de fractievoorzitters door minister Witte was opgesteld omtrent het compromis-denk beeld en daarmee was hij akkoord gegaan. Toen nu op het laatst van de formatiecrisis hem als fractievoorzitter van de K.V.P. de vraag werd voorgelegd of hij minister Witte al dan niet zou afraden, in het ka binet zitting te nemen dat het compromis wilde uitvoeren, had hij zulks niet ontra den. Maar, dat moest men goed begrijpen, dit was een beslissing door hem alleen ge nomen, want zo iets beslist, althans bij de K.V.P., de fractievoorzitter alléén. En dus was verder niemand van de K.V.P.- fractie moreel aan het compromis gebon den. Prof. Romme zag hierbij echter over het hoofd, dat het jawoord van de fractievoor zitter alleen enige waarde heeft indien men er op aan kan, dat zijn fractie te dien opzichte achter hem staat. Sterker nog, prof. Romme had zijn jawoord, zowel schriftelijk als mondeling, gegeven na een op grond van kort te voren door hem met zijn fractie gevoerd overleg. Dit had hij zelf trouwens aan mr. Burger meegedeeld, iets wat prof. Romme thans volkomen ver geten scheen te hebben! Dat de meerder heid in zijn fractie er anders over gedacht zou hebben dan hij zelf, mag men gerust voor uitgesloten houden. Zijn woord als fractievoorzitter ontleende zijn betekenis aan het feit, dat, in elk geval de meerder heid van zijn fractie in deze achter hem stond. Ook was het belangwekkend, dat prof. Romme mededeelde, dat het ter tafel lig gende wetsontwerp vrijwel volkomen met de nota-Witte van destijds overeenstemde. Reden te meer, zo gaf hij te kennen, om zich moreel gebonden te achten nu ook zijn stem aan dit wetsontwerp te geven. Zijnerzijds trachtte dr. Bruins Slot zich te verschuilen achter het feit, dat hij be doelde nota nooit gezien had. Hij was toen immers nog geen fractievoorzitter; dat was prof. Zijlstra. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat de A.R.-fractie door prof. Zijl stra omtrent de hoofdpunten van de nota niet zou zijn ingelicht. Nog veel onwaar schijnlijker is het, dat prof. Zijlstra, toen dr. Bruins Slot hem als fractievoorzitter nog tijdens het formatietijdperk opvolgde, hem niet zou hebben verteld, waarop het compromis en de nota neerkwamen. Van daar, dat het te betwijfelen is, of dr. Bruins Slot ook materieel als niet gebon den aan het compromis te beschouwen valt. (Men zie ook pag. 3) ADVERTENTIE Probeer eens ons VRUCHTENGEBAK Enkele nieuwe soorten. le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 HELSINKI (Reuter) Bij hun aankomst op het station van Helsinki, dat met Finse en Russische vlaggen was versierd, werden de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev en premier Boelganin, die een onofficieel bezoek aar, Finland brengen, gisteren wel kom geheten door de Finse premier. Suk- selainen, en andere leden van het kabinet. Er was slechts matige publieke belangstel ling langs de route in de stad. De villa waar de beide Russische leiders verblijven is eigendom van een Finse filmproducer, die op het ogenblik een za- j kenreis naar de Verenigde Staten maakt en zijn huis deze week aan de staat heeft verhuurd. Russisch ambassadepersoneel onderzocht de bedden en de kwaliteit van de matrassen. De Finse gastheren vonden een aantal moderne naaktbeelden in de tuin te „vooruitstrevend" voor de Russi sche smaak en lieten ze verwijderen. (AFP) Boelganin en Kroesjtsjev brachten gisteravond een bezoek aan pre sident Kekkonen. Na het onderhoud, dat een half uur duurde, bood de Finse pre mier zijn Russische gasten een diner aan, dat in een bijzonder hartelijke sfeer ver liep. Premier Sukselainen verklaarde in een toespraak, dat zijn regering zal vast houden aan de politiek van goede betrek kingen met de Sovjet-Unie, die sedert de oorlog gevoerd wordt. Ook zal Finland zich buiten de politieke strijd tussen Oost en West houden en een neutraliteitspoli tiek blijven voeren. Boelganin roerde in zijn antwoord geen politieke vraagstukken aan. Hij volstond met de nadruk te leg gen op de voordelen die een steeds groter handelsverkeer tussen Finland en de So vjet-Unie aan beide landen bieden kan. Hij zei te hopen dat het Russische bezoek de vriendschappelijke betrekkingen zal ver sterken. (UP) „Ik denk, dat u heel goed met Gromyko (minister van Buitenlandse Za ken) zult kunnen opschieten, zei Kroesjt sjev gisteren tot Finse autoriteiten bij de begroeting aan de grens. „Hij kan de hele avond stil zitten zonder een woord te zeg gen. Dan staat hij op en zegt, dat het een erg gezellige avond is geweest". Hij keerde zich tot de omstanders en merkte op: „De Finnen lijken nogal rustige mensen". „Dat zijn zij", antwoordde een boer met trots. „Zij zijn stijfkoppen". Hulp der V.S. aan Polen WASHINGTON (UP) Van welingelich te zijde wordt vernomen, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken „reden heeft om aan te nemen", dat de kwestie van de economische hulp aan Polen binnen een week door het Huis van Afge vaardigden zal zijn aanvaard. Het betreft een wetsontwerp inzake landbouwover schotten in het kader waarvan aan Polen kredieten en leveringen tegen betaling in Poolse munteenheid zullen worden gegeven ten belope van 95 miljoen dollar. De nieuwe kabinetsformateur in Frank rijk, de radicaal Bourgès-Maunoury. PARIJS (Reuter, AFP) Het Cadillac- comité waarin parlementsleden en leden van het bestuur der Franse radicaal-socia listische partij zitting hebben, heeft met 44 tegen nege: stemmen bij twee onthoudin gen, Bourgès-Maunoury aangemoedigd zijn onderhandelingen voor de oplossing van de kabinetscrisis voort te zetten. Na de stemming in het Cadillac-comité deelde Bourgès-Maunoury president Coty mee, dat hij bereid is zijn pogingen voort te zetten. Hij is van plan snel te handelen en zich niet in langdurige onderhandelingen te laten verwikkelen. (Reuter) Bourgès-Maunoury zou voor het Cadillac-comité hebben verklaard, dat nieuwe belastingen nodig zijn om de slech te financiële toestand te verbeteren. Inza ke Algerije zou hij menen, dat de opstan delingen krachtiger bestreden moeten wor den, doch dat ook politieke hervormingen moeten worden ingevoerd om Algerije al vast voorlopig een nieuwe politieke status te geven. De bijzonderheden van die nieu we status zouden later met gekozen Alge rijnse vertegenwoordigers kunnen worden uitgewerkt. De republikeinse volkspartij van Pflimlin heeft gewaarschuwd dat men niet op haar kan rekenen als een minder heidsregering gevormd zou worden. Buitensporig Roger Duchet, de secretaris-generaal van de conservatieve partij (die de val van Mollet op haar geweten heeft), heeft ver klaard, da Bourgès-Maunoury alle capa citeiten bezit die nodig zijn voor het on derdrukken van de opstand in Algerije, het tot de orde roepen van Tunesië en Ma rokko en het veroordelen van „verraad" in al zijn vormen. Hij noemde de eisen die de socialisten aan een nieuwe regering stel len „buitensporig" en onverenigbaar met de verdediging van de franc. TOKIO (Reuter) Japanse geleerden hebben medegedeeld nog steeds geen ra dio-actieve neerslag te hebben waargeno men van de Britse waterstofbomontplof fingen boven Christmas-Island, in de Grote Oceaan. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 472 personen, van wie 94 kinderen. Op de Ulftseweg te S i 1 v o 1 d e is het vijfjarig meisje J. W. Kraan - toen het uit de kleuterschool kwam en bij het overste ken niet voldoende op het verkeer lette - door een vrachtauto aangereden. Het werd zeer zwaar gewond en overleed na enkele minuten. Te Amersfoort bij het Zeisterspoor is de 55-jarige J. de G. uit Soesterberg door een militaire vrachtwagen aangereden en gedood. DIT NUMMER BESTAAT UIT 7F.STI EN PAGINA'S Luitenant-gene- aal dr. H. Spei- iel. de nieuw be- •loemde comman- iant der NAVO- landstrij dkrachten in centraal Euro pa, heeft woens dag en donderdag een beleefdheids bezoek aan Ne- lerland gebracht Nadat generaa! ipeidel door d taatssecretaris 7an Oorlog, mr. F I. Kranenburg was ontvangen heeft hij bespre kingen gevoerd met de chef van de Generale Staf :eneraal B. R. P Hasselman. Koningin Juliana heeft vrijdagochtend op het paleis Soestdijk de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, de heer Yu Chan Yang ontvangen. De heer Yu Chang Yang brengt op het ogenblik een goodwill- bezoek aan de Westeuropese landen, die Zuid-Korea in de Koreaanse oorlog steun hebben verleend. Tijdens e«n interview op Schiphol, donderdagavond, terstond na zijn aan komst, heeft de heer Yu Chan Yang zijn erkentelijkheid geuit voor het feit, dat Nederland de aanvraag van het lidmaat schap der Verenigde Naties van Korea des tijds had ondersteund. „Toen de wapen stilstand in 1953 werd gesloten", zo zei de ambassadeur, „hadden de communisten geen enkel vliegtuig meer in het noorden van Korea. Op het ogenblik bezitten zij 770 toestellen, waarvan 518 straaljagers en 99 straalbommenwerpers. Toentertijd waren er geen vliegvelden, nu zijn er 40. De marine is 500 percent sterker geworden, hun leger 62 percent. Deze militaire op bouw is in flagrante strijd met de bepa lingen van het wapenstilstandsverdrag. Wij Koreanen hebben sympathie voor de Hongaren, die in opstand kwamen tegen slavernij. Korea was een van de eerste landen, die voedsel en hulpmiddelen zon den. Korea weet wat het betekent om te vechten voor de vrijheid". Zakenwereld Epigrammen: Benijden is zwijgend prijzen. 218.000 voor nabestaanden van bij Bari-vliegrarnp omgekomen Egyptenaren Een Egyptisch gerechtshof heeft de KLM donderdag veroordeeld tot betaling van 20.000 Egyptische ponden (218.000 gulden) aan de nabestaanden van twee Egyptena ren die zjjn omgekomen bij het ongeluk van een constellation van de KLM bjj Bari in 1949. De uitspraak is niet in overeenstemming met de conventie van Warschau, waarin is bepaald, dat in een dergelijk geval de schadevergoeding een bedrag van onge veer 30.000 gulden niet mag overschrijden. Het hof voerde echter aan, dat Egypte de conventie nog niet had ondertekend, toen het ongeluk geschiedde. De vertegenwoor diger van de KLM te Cairo heeft donder dag meegedeeld, dat hij nog niet officieel van het arrest in kennis is gesteld. BEIROET (AFP) Het onverwachte vertrek van de Russische ambassadeur in Egypte, Kisselev, naar Moskou, geeft aan leiding tot veel commentaar. Van Rus sische zjjde is verklaard dat de ambassa deur om persoonlijke redenen naar de Sovjet-Unie is gegaan, maar dat lijkt nie mand overtuigd te hebben. Men wijst er op, dat Kisselev de laatste anderhalf jaar in feite als een der voornaamste raad gevers van president Nasser is opgetreden en meent dat hij juist in de huidige om standigheden als zodanig meer dan ooit voor de Egyptische leiders onmisbaar zou zijn. Anderzijds meent men te kunnen op merken, dat Egypte op het ogenblik poogt de betrekkingen met het westen te ver beteren, in het bijzonder met Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten. Egypte zou daartoe zijn overgegaan naar aanleiding van geschillen met de Sovjet-Unie onder meer over de voorwaarden voor econo mische en financiële bijstand. Men meent te kunnen aannemen dat Kisselev naar Moskou is gegaan om de toestand aan de Sovjet-autoriteiten uiteen te zetten en hen er toe te bewegen Nasser op bepaalde punten tegemoet te komen. CAIRO (UP) Het Egyptische dagblad Algomhouria beweert uit Washington ver nomen te hebben dat Groot-Brittannië en Egypte misschien voor het eind van juni hun diplomatieke betrekkingen, die in het najaar van 1956 verbroken werden, zullen herstellen. Algomhouria beweert dat een functionaris van het State Department verklaard heeft dat Brits-Egyptische fi nanciële besprekingen in Rome de weg ge baand hebben voor herstel van de betrek kingen, zonder dat gewacht wordt op schikking van de hangende kwesties. President Nasser, heeft verklaard te hopen dat de bouw van de Assoean-dam volgend jaar kan beginnen. De bouw zal worden gefinancierd uit de opbrengst van de door- vaartgelden van het Suezkanaal, aldus verneemt UP. Het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten schat dat deze maand tenminste duizend schepen van het Suezkanaal gebruik zullen maken. In mei ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ - TELEF 4302 biedt u voor de PINKSTERDAGEN Gesorteerde GEBAKJES 26 ct p. stuk Gesorteerde PETIT FOURS 18 ct p. stuk VLIEGENDE SCHOTELS 18 ct p. stuk HAZELNOOTGEBAKJES 27 ct P stuk AMANDELKOEKJES 70 ct per 100 gram Wij verwerken uitsluitend ROOMBOTER KEMPTEN, (DPA) De Westduitse strijdkrachten hebben donderdag te Kemp ten (Beieren) de laatste eer bewezen aan de vijftien militairen, die drie dagen ge leden bij het doorwaden van de Iller door de stroom werden meegesleurd en ver dronken. Naast de kist van het enige slachtoffer, wiens stoffelijk overschot men heeft kun nen bergen, waren op het kazerneplein veertien kransen voor de vermisten ge plaatst. Vier compagniëen van de val schermtroepen, waartoe de doden behoor den, vormden een carré waarbinnen de fa milieleden en andere aanwezigen zoals mi nisters van Beieren en Baden-Württem- berg en talrijke hoge officieren, plaats hadden gekregen. Generaal Heusinger, inspecteur-generaal van de strijdkrachten,hield een rede, waar in hij onder meer zeide d t de eerste stap, die tot de ramp had geleid, ongetwijfeld had bestaan in het veronachtzamen van de regel, deze rivier nooit te voet over te ste ken. Het is thans echter nog niet het ogen blik om recht te sppreken", zo voegde hij er aan toe, „doch slechts om zich te buigen voor de majesteit van de dood". Minister van Financiën Schaffer legde namens de Bondsregering en de president twee kran sen bij de kist. Bij de kazerne en de katholieke en de protestantse kerk, waar ook rouwdiensten waren gehouden, verdrongen zich grote menigten, die een eerbiedig stilzwijgen bewaarden. hebben 770 schepen aan kanaalgelden de tegenwaarde van 750.000 Egyptische pon den betaald. Bevredigend LONDEN (Reuter) De Egyptische autoriteiten van het Suezkanaal tonen zich ten aanzien van de Britse schepen die door het kanaal varen, behulpzaam en vriend schappelijk", zo heeft Lord Simon, de pre sident van de Britse raad voor de Scheep vaart, in Londen verklaard. Lord Simon zei, dat de beloodsing van de schepen in het kanaal bevredigend is. PORT SAID (Reuter) De Noorse tankboot „Vestvard", die dinsdag niet door het Suezkanaal mocht omdat zij enkele malen de Israëlische haven Tel Aviv had aangedaan, heeft toch toestemming ge kregen het kanaal te gebruiken. Bunker faciliteiten zijn het schip echter ont houden. CAIRO (AFP) Naar vernomen wordt, is de Amerikaanse tankboot „Kern Hills" door Egypte op de zwarte lijst geplaatst omdat hij herhaalde malen olie heeft ver voerd naar de Israëlische haven Eilath aan de Golf van Akaba. De tankboot zal geen havenfaciliteiten meer genieten in de Arabische landen die Israel boycotten. Koeweit heeft een handelsembargo gelegd op Israëlische produkten aldus heeft, vol gens de correspondent van Belga, het se cretariaat van de Arabische Liga te Cairo medegedeeld. DJAKARTA, (Reuter) Luitenant-kolo nel Sumual, het hoofd van het militaire be wind, dat in maart het bestuur over Cele bes van de centrale regering in Djakarta overnam, is volgens In Djakarta ontvan gen berichten akkoord gegaan met zijn door generaal Nasution bevolen over plaatsing. Generaal Nasution vertoeft op het ogenblik in Makassar, de hoofdstad van Celebes. Een woordvoerder van het Indo nesische leger zou gezegd hebben, dat lui tenant-kolonel Ventje Sumual ermee heeft ingestemd, dat Celebes in vier aparte mili taire gebieden wordt verdeeld. Volgens deze woordvoerde: hebben Su mual en Nasution overeenstem: ing bereikt „over maatregelen ter regeling van vraag stukken op financiëel en economisch ter rein". Onze correspondent in Djakarta schrijft: Het feit, dat overste Ventje Sumal zich heeft neergelegd bij het presidentieel be sluit waarbij hij ontheven werd van zijn functie van commandant territorium VII van Oost-Indonesië, wordt hie gezien als een succes voor de minister van Defensie ad interim, premier Djuanda en de chef- staf van de landmacht Nasution in hun pogingen om de rebellerende territoriale commandan'en weer onder gezag van de centrale regering te brengen. Het bericht uit Makassar, dat overeen stemming is be 'eikt op een aldaar gehou den bijeenkomst tussen chefstaf Nasution en luit. kol. Sumual over diverse besluiten, die waren gericht op wijziging van de mi litaire leiding in Oost-Indonesië, komt min of meer als een verrassing Politieke waar nemers in Djakarta hadden namelijk de in druk dat de territoriale commandant voor nemens was „eigen boontjes te blijven dop pen". Getuige onder meer het opnemen van een bedrag van honderd miljoen rupia bij de Bank Indonesia te Makassar, enkele dagen nog slechts geleden, ten behoeve van de opbouw in Oost-Indonesië. De verdeling van gebied van territorium VII in vier militaire districten wettigt de conclusie, dat dus een eind is gekomen aan het bestaan van dit territorium. OverSte Sumual zal dus vermoedelijk geen opvol ger krijgen als territoriaal commandant. Kennelijk is de leiding van de landmacht begonnen met de uitvoering van reorgani satie-plannen die de opheffing der terri toriale commando's beogen. Daarmee zouden dan ook de territoriale commandanten, die door hun zelfstandig optreden de centrale -egering veel hoofd pijn hebben bezöred- -mus redeneert men

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1