ruit iel la Blokkering een noodzakelijke prikkel tot woningverbetering WF.meyec Vijftig jaar geleden Bagdadlanden voelen zich nog bedreigd door het communisme V proeft het fruit er bovenuit l In looncompensatie ziet minister Zijlstra geen gevaar voor de prijsstabilisatie Parijse politie kamt Algerijnse wijken uit: 144 gearresteerden ^Hoe is het ontstaan?^ f Van dag tot dag URBACH Londen ontkent dat voorgesteld zou zijn Boeraimi aan Saoed te geven Ministers verdedigden hun huurvoorstellen Onderwaardering van het woongenot ^Praatótoel Enkele miljoenen belastingen voor Bevrijdingsfront onderschept NIET STRIJKEN IRONEX BLOUSE POPLIN Dieven slaan drie keer hun slag in IJmuiden Jongetje met autoped tegen bus - ernstig gewond Uit Haarlems Dagblad van 7 juni 1907 Leider der Cagoulards na twintig jaar gepakt Jong en oud zeggen van Minister Hofstra: Minister Zijlstra: Minister Suurhoff: Ex-koning kan niet bij de miljoenen van zijn vader Op elc GROTE HOUTSTRAAT 16 Poplin Blouses - Rokken IJ-tunnelformulier gèèn drukwerk Eisenhower woont oefening van de vloot bij Dit woord: NADEEL .J VRIJDAG 7 JUNI 1957 3 Men kan niet zeggen dat men bij het be zoek aan Nederland van de onlangs be noemde bevelhebber der NAVO-land- strijdkrachten in centraal-Europa veel op hef heeft gemaakt. Nu gaan bezoeken van hoge militairen aan ons land in de meeste gevallen niet gepaard met uitbundige bij valsbetuigingen van particuliere zijde, zo dat de heer Speidel zich niet al te zeer ge krenkt behoeft te gevoelen over het feit, dat de Nederlandse autoriteiten het nieuws van zijn aanwezigheid taktisch verzwegen. Het heet, dat de mogelijkheid van orde verstoringen door een bepaalde linkse po litieke groep tot deze geheimzinnigheid aanleiding was, doch daarnaast zal, naar wij mogen veronderstellen en hopen, een andere overweging hebben gegolden: na melijk, dat het voor vele Nederlanders, van welke politieke instelling ook, pretti ger was er maar niets over te horen of van te zien. Want niet alleen werkt de ver schijning van een hoge Duitse officier in ons land op velen als een rode lap op een mannelijk rund, ook de door recente ver schijnselen opnieuw gewekte vrees, dat in het nieuwe Duitse leger de Pruisische geest nog allerminst is uitgestorven en dat de politieke doeleinden van Bonn zich niet uitsluitend beperken tot een brave bij drage aan de verdediging van West-Euro pa tegen Oost-Europese agressies, werkt aan de wrevel mee. Helemaal niets laten merken kon Den Haag echter ook niet over het hart ver krijgen. Op het laatste moment werden nog wat foto- en filmjournalisten opgeroe pen om de verschijning van Speidel vast te leggen voor het nieuws. Het resultaat daarvan kan men op onze voorpagina zien. Wat men ook van Speidel en het tegenwoordige Duitsland denkt of verwacht, men kan het erover eens zijn dat deze foto herinneringen wekt. Onge motiveerde misschien welnu, des te be ter. Het grote publiek zal er met andere, nieuwe beslommeringen weer aan ontko men, of het zal, naar het voorbeeld van een man in de bus deze morgen, de beste Nederlandse humor als een pleister op de wonde plakken: „We zijn erop vooruitgegaan", zei hij. „Twaalf Nederlandse rechercheurs be waakten de heer Speidel. Wat kan die arme man dan nog voor kwaad doen?" ADVERTENTIE IN 20 MODIEUZE TINTEN 90 cm breed 3.95 p. m. GEN. CRONJéSTRAAT 39 De recherche kan thans meedelen, dat in de nacht van vijf op zes juni in IJmuiden- west drie keer is ingebroken. De daders verschaften zich toegang tot de Visserij- school, tot het agentschap van het Inter nationaal Laboratorium en tot Van Gel ders Oliehandel aan de Haringkade. In een der kantoren werd een brandkast geforceerd en in totaal maakten de inbre kers vijftienhonderd gulden buit, waar onder zeventig zilveren guldens en enige biljetten van honderd gulden. Van de da ders ontbreekt voorlopig nog elk spoor. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Een onlangs gepleegde inbraak in IJmui den, waarbij uit een kelder van het maga zijn van de Coöperatie „Kennemerland" aan de Jagerstraat enige levensmiddelen waren ontvreemd, is thans opgehelderd: de Velsense recherche hield twee jongens van zestien jaar aan en sloot ze in op het hoofdbureau, terwijl tegen drie anderen proces-verbaal wegens heling werd opge maakt. Donderdagochtend kwamen twee kleine badgasten uit Amsterdam in Wijk aan Ze» met een autoped een helling van de Julianaweg afrijden. Juist op dat moment naderde de autobus van gebr. Oosterom uit Beverwijk. In volle vaart reed de autoped tegen de bus aan met het gevolg dat de 3-jarige A. K. met zijn hoofdje tegen het rechterspatbord van de auto smakte. Daarna belandde het kind tegen de trot toirband. Per politiebrancard is het kind naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht waar men een zware hersenschud ding en een ernstige deuk in de schedel constateerde. Zijn 6-jarig broertje kwam er met enkele schrammen af. Vier gezinnen te Arum in Friesland, tezamen tellende 27 zielen, ondervinden wel in sterke mate de gevolgen van den huidigen woningnood. Zij konden reeds het vorige jaar geen woning vinden, waarom de armvoogden het voor afbraak verkochte armgebouw nog een jaar wil den laten staan, om de gezinnen daarin onder te brengen. De kooper wil echter thans niet langer uitstel geven en de vier gezinnen zijn op straat gezet. Zij ver blijven nu op een weiland; hunne meu bels staan buiten en het middagmaal wordt onder den blooten hemel - op een houtvuurtje gekookt. Overdag is dit zigeunerleven voor deze menschen geen genoegen, bij de nog steeds heerschende nachtvorst is het wel diep treurig te noemen. KARATSJI (AFP/Reuter) De minis terraad van de verdragsorganisatie van Bagdad heeft na vier dagen besprekingen in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji in een communiqué verklaard dat het gevaar van ondergrondse acties in het verdrags- gebied, die worden geleid door personen buiten de landsgrenzen, ernstig is. De mili taire commissie van de organisatie heeft de aard van het gevaar onderkend en er is overeenstemming bereikt over de maat regelen, die in vredestijd moeten worden genomen, om dergelijk ondergronds ge wroet de kop in te drukken. De ministers hebben hun goedkeuring gehecht aan uit gebreidere militaire voorzorgsmaatregelen in het gebied der verdragsstaten. De ministerraad van de organisatie heeft zich uitgesproken voor het betrachten van aanhoudende waakzaamheid en verster king van het vermogen der aangesloten landen om zich te verweren tegen de nog steeds bestaande bedreiging van een recht streekse of indirecte aanval door het inter nationale communisme. De raad heeft met leedwezen opgemerkt dat sommige regeringen openlijk verzet hebben aangetekend tegen de maatregelen tot gemeenschappelijke beveiliging, waar in het verdrag voorziet. Brits beraad BAGDAD (AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zei bij zijn aankomst uit Karatsji in Bag dad dat het een der beste conferenties was die hij tot op heden had bijgewoond. Lloyd beraadslaagde, alvorens door te rei zen naar Londen, in Bagdad met Britse ambassadeurs en gezanten in landen van het Nabije Oosten, die voor deze gelegen heid naar de Iraakse hoofdstad waren ge komen. LONDEN (Reuter) De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard niets te weten van een Amerikaans voorstel om de Britse oase Boeraimi aan Saoedi-Arabië af te staan, zoals de correspondent te Karatsji van de Londense „News Chronicle" had gemeld. Saoedi-Arabië zou dan, als tegen prestatie, bereid zijn tot het verdrag van Bagdad toe te treden, hetgeen ertoe zou bijdragen Egypte te isoleren. Volgens de „News Chronicle" verklaarde Selwyn Lloyd, dat Groot-Brittannië voor even tuele toetreding van Saoedi-Arabië tot het verdrag niet wil betalen in de vorm van gebiedsafstand. Volgens het blad is deze krachtige afwijzing „ten zeerste betreurd" door de Iraakse premier Noeri-el-Said, die zich als pleitbezorger voor de Saoedi- Arabische wens had opgeworpen. Noeri- el-Said zou hebben aangevoerd dat Groot- Brittannië, door inwilliging van Saoed's verlangen, zijn goede reputatie in de Ara bische wereld zou herwinnen. Volgens de „News Chronicle" heeft ook Pakistan het verlangen van Saoedi-Arabië gesteund. Saoedi-Arabië eist het gebied sinds 1949 op. Van 1952 af heeft het gepoogd zich er met geweld van meester te maken. Het olierijke gebied wordt bestuurd door de sultans van Mascate en Aboe Dabi, die onder Britse bescherming staan. Dr. Felix Henri Martin, die sinds twintig jaar door de Franse politie werd gezocht als leider van de Franse fascistische be weging van vóór de oorlog - de Cagoulards - is in Parijs aangehouden. ADVERTENTIE Trakteet Uw kinderen en Uzelf op het nieuwe heerlijk frisse snoepje Van Mellm Fruit teüa'e de tachte fraitcarréV in het „vierkante rolletje". Van Melle Fruit tella'e, in klenrige staniol verpakking, zijn verkrijgbaar in 3 smaken: citroen, sinaasappel en aardbei. (Van onze Kamerverslaggever) In een normale tijd worden de woningen automatisch verbeterd en ge moderniseerd uit overwegingen van concurrentie,s omdat anders de oude huizen niet meer te verhuren zouden zijn. Maar door liet tekort aan woningen is de concurrentie uitgeschakeld en werkt de prikkel tot verbetering al twaalf jaar niet meer. De blokkering van de helft van de huurverhoging met de daaraan verbonden drang tot het aanbrengen van verbeteringen vervangt de prikkel, die in normale omstandigheden aanwezig is. Aldus verdedigde minister Witte de blokkering gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer, die vannacht tot bij enen voortduurde. Vandaag gaat het debat door met de behandeling van de amendementen. En dan moet er worden gestemd. In buitengewone omstandigheden (wo ningnood) acht minister Witte aantasting door de overheid van de beschikkings macht over eigen bezit aanvaardbaar. Door de te lage huren van de oude woningen bestaat er een onderwaardering van het woongenot. Dat leidt ertoe ,dat men ook voor nieuwe woningen minder wil uitge ven. Daarvan is het gevolg, dat de huren van de nieuwe woningen worden aange past bij die van de oude ten koste van de kwaliteit. Door het grote prijsverschil tus sen oude en nieuwe woningen moeten de laatste worden gesubsidieerd. Die subsidie- lasten worden tenslotte ondraaglijk. De subsidies worden dan onder druk gezet en dat veroorzaakt ook weer verlaging van de kwaliteit. Tenslotte is het huurverschil ook sociaal onbillijk. Het evenwicht tussen de huren van oude en nieuwe woningen is meer verstoord in de grote steden dan op het platte land. Daarom zou het niet juist zijn in de steden, evenals in 1954, een gro tere huurverhoging toe te passen. Maar minister Witte zal een onderzoek instel len naar de wenselijkheid van een ver schil in percentages volgens de gemeente klassen voor een volgende huurverhoging. De kosten van de administratie van de geblokkeerde gelden schatte minister Witte op 600.000 gulden per jaar. De administra tie is eenvoudig, want het te storten be drag wordt ineens voor tien jaar vastge steld. Wanneer een verbetering is aange bracht, kan direct van de geblokkeerde re kening geld worden vrijgemaakt, maar de verbetering moet tenminste dertig percent kosten van het totaal over tien jaar te stor ten bedrag. Indien de verbeteringskosten meer bedragen dan het totaal, behoeft men verder niets meer op de geblokkeerde re kening te storten. De geblokkeerde bedra gen zijn volgens de minister niet te klein om verbeteringen aan te brengen. Minister Hofstra zette uiteen dat er voor de blokkering geen financiële redenen be staan. Het is niet de bedoeling daardoor in de noden van de schatkist te voorzien. De moeilijkheden van de schatkist zijn niet op te lossen met een bedrag van zestig miljoen gulden per jaar. De rentevergoeding van drie percent is niet te laag, want er wordt ook rente ver goed over dat gedeelte van het geblokkeer de geld dat later als belasting moet wor den betaald. De blokkering kost de schatkist niets. In- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. H. B. Witte, tijdens zijn rede in de Tweede Kamer. dien men zou toestaan voor verbeteringen jaarlijks 12.5 percent af te schrijven voor de inkomstenbelasting, zou dat het rijk over tien jaar gerekend 250 miljoen gulden kosten. Minister Z ij 1 s t r a heeft nadrukkelijk verklaard dat hij van de looncompensatie voor de huurverhoging geen gevaren vreest voor de prijzen. Hij verwacht dat de prijsstijging zeer matig zal zijn en hij deel de mede dat woensdag in een vergadering met vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders hem weer alle steun voor zijn prijsstabilisatie is toegezegd. De middenstanders hebben minister Zijlstra dringend gevraagd om een nadere gedachtenwisseling over de nieuwe lasten, die de middenstand worden opgelegd. Hij heeft zich daartoe bereid verklaard. Zon der op het onderhoud vooruit te lopen, wilde hij toch reeds zeggen dat de lasten niet alleen moeten worden bekeken over 1957, maar ook in het licht van de re sultaten van vorige jaren. Hij is niet van mening dat de middenstand de lasten niet kan dragen, al zal dat individueel wel moeilijk kunnen zijn. Verhoging en doorberekening van kosten is vooral afhankelijk van de bedrijvigheid. In een tijd van topbedrijvigheid, die span ningen veroorzaakt, ligt doorberekening van kosten (zoals loonsverhoging) voor de hand. Er is echter een kentering merkbaar in de geneigdheid tot doorberekening, ver klaarde minister Zijlstra. Er is op het de partement van Economische Zaken de laat ste weken allerminst sprake van een stroom van aanvragen om prijsverhoging. Met de aanvaarding van een huurverho ging van 25 percent spreekt de regering uit dat de consequenties aanvaardbaar zijn, ook voor de prijzen. Maar men zal het jaar 1958 mede nodig hebben om de span ningen, die er het gevolg van zijn, op te vangen. „De komende loonsverhoging schept na tuurlijk verwikkelingen, maar ik heb het vertrouwen", aldus de minister, „dat de gevolgen binnen de grenzen van het aan vaardbare kunnen worden gehouden. Of wij het gestelde doel, stabilisatie van het prijspeil, kunnen bereiken, hangt af van een complex van factoren, waarin de loonsverhoging geen beslissende betekenis heeft". Minister Suurhoff zag in kleine huurverhogingen het bezwaar, dat dan meermalen, zoals nu, overcompensatie wordt gegeven. Door de minimum-bijsla- gen wordt het verschil tussen het uurloon in de laagste en hoogste gemeenteklasse wel groter, maar de werkelijke positie op het platteland wordt niet slechter omdat het bedrag van de huurverhoging er ge ringer is. In het advies van de S.E.R. was sprake van een compensatie voor de huurverho ging van twee percent van de totale loon som. De nu voorgestelde compensatiere geling komt neer op 2,4 percent, maar de premie voor de kinderbijslag wordt met in. gang van 1 januari verlaagd met 0.4 per cent, zodat de last voor het bedrijfsleven 2.2. percent wordt. Dat is maar een kleine afwijking en bovendien drukken de lasten op vijf maanden van 1957 in plaats van zes, door de verschuiving van de ingang van de huurverhoging naar 1 augustus. Inderdaad wordt de loonopbouw wel iets uit het verband getrokken door het stelsel van de minimum-bijslagen, maar voor een volledige vergoeding was er geen andere keus. En als het niet kan, zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan, zei de minister. Minister Suurhoff deelde mede dat met ingang van de huurverhoging het algemeen ouderdomspensioen zal worden verhoogd van 117 gulden tot 126 gulden per maand voor gehuwden en van 70.50 tot 77.50 gul den per maand voor ongehuwden. De kinderbijslag zal worden verhoogd met ingang van 1 juli, maar de hogere uitbetaling volgt dan pas per 1 oktober. Bij replieken bleek dat niemand van ge dachten was veranderd door de betogen van de ministers. (Men zie ook pagina 1) GENèVE (UP) Ex-koning Peter II van Joegoslavië heeft dinsdag in Genève een nieuwe mislukte poging gedaan een schat van zes miljoen Zwitserse francs in handen te krijgen. Tenminste drieëntwin tig jaar geleden deponeerde de vader van Peter II, Alexander I, die in 1934 te Mar seille werd vermoord, goederen ter waar de van tenminste zes miljoen Zwitserse francs bij een bank te Genève. In Zwitserland is het gebruikelijk, dat aan de houder van een safe-deposit slechts de goederen worden afgegeven, wanneer hij een bepaald, van te voren overeenge komen sleutelgetal of -woord kan noemen. Het is de Zwitserse banken bij de wet verboden enige inlichtingen te verstrekken over de inhoud der deposits of het sleutel getal te noemen, ook al zijn hiervoor ver zachtende omstandigheden aan te voeren. Ex-koning Alexander I heeft het geheim van zijn safe-deposit kennelijk in zijn graf meegenomen. Peter II, op weg naar Baden- Baden waar zijn broer Tomislaw deze week'In het huwelijk treedt, zou van een vroegere vriend van zijn vader het num mer of woord hebben gekregen. Maar de bankdirectie zeide, dat hetgeen de ex- koning noemde niet het juiste was. Het hoeft niet Ik wilde u toch wel even zeggen dat het niet nódig is dat u op reis gaat. U hoeft écht niet. Het móet helemaal niet. U kunt rustig thuis blijven en wanneer uw vrienden u erop aan kijken dan gooit u de schuld maar op meneer Hofstra. V zegt gewoon: „die voorlopige '57 is zo vroeg gekomen dat-ie m'n definitieve '56 overlapt, nou, en noukenneweniet". Zelfs wanneer dit een leugentje zou zijn, dan moet u het toch maar zeggen. Want als u zegt dat u eigenlijk geen zin hebt om ergens heen te gaan waar de hele rei zende wereld u voor de voeten loopt, dan vinden ze u een snob en een aansteller, maar wanneer u ze zegt dat u financiële bezwaren hebt, dan hebben beide partijen daar plezier van. U omdat u niet hoeft en zij omdat ze het wel knus vinden, te horen dat u geen centjes hebt. Dat wil er altijd best in. Dus neemt u nu maar van mij aan dat het niet hoeft en dat u al die tijd nu eens lekker kunt uitslapen in uw eigen bed. Trouwens: op Madeira en de Canarische Eilanden is het precies hetzelfde liedje als waar ook: eten, slapen, wandelen, eten, slapen, wandelen. Voor het eten en het slapen behoeft u niet van huis. Kunt u hier ook. En waarschijnlijk zelfs beter. Ik geef graag toe dat wandelen op de Cana rische Eilanden weer eens wat anders is. Meer Canarisch. En u ziet een paar pal men meer dan in uw voortuintje. Maar om nu voor palmen al dat gedoe op uw hals te halen. Ik weet niet of zij u alle moeite waard zijn. Als ik mijn ogen dicht doe kan ik mij precies voorstellen hoe dat landschap er uit ziet. Palmen zijn reuze- mooie bomen. Dat wel. Maar om daar nu alles voor in te pakken en er zo'n lange reis voor te maken. Kastanjes en iepen zijn heus ook het aankijken wel waard. Kijk eens, ik wil waarlijk geen betweter zijn. Al die honderdduizenden mensen die wél op reis gaan, zijn ook niet gek. Er lopen er wel een paar honderd of duizend tussen door (let u maar eens op die zotten die met al die bereisde-roel-plaatjes op hun bumper terugkomen, dat zijn dezelfde soort infantielen die een wollen tijger te gen hun achterruit hebben liggen), ik zeg: er lopen er wel een paar duizend tussen door, maar de rest heeft motieven genoeg om- met vakantie te gaan. Maar ditmaal wend ik mij alleen tot hen die liever niet gaan. Ik wil hun uit drukkelijk zeggen, dat het niet hoeft en dat zij echt geen gek figuur slaan als zij eens een jaar thuis blijven. Doe ik ook. Want die voorlopige '57 heb ik zó vroeg ontvangen dat-ie m'n definitieve '56 over lapt, nou, en noukennikniet. Elias ADVERTENTIE ^3000000000000000000000000000000<xxxx)00c000000000000000a De eerste inschrijvingen op het grootboek-IJtunnel zijn binnengekomen. - Toen echter de postbode de eerste vracht afleverde, ging hij meteen over tot be- rekening van 12 cent strafport per for mulier. omdat zo hij zei, de gemeente Amsterdam het formulier ten onrechte als drukwerk had laten verzenden. Een en ander komt de hoofdstad op een aan- I zienlijk bedrag te staan, hetgeen de i P.T.T., zo vernemen wij van de centrale directie in Den Haag, betreurt. Men j verzoekt daarom het formulier voorlo pig als brief te frankeren. Welk depar tement van deze strafport beter wordt? Dat van Verkeer en Waterstaat...., (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs, in Nice en nog enkele andere steden heeft de Franse politie donderdag een groot offensief geopend met de bedoe ling de onderaardse organisatie van de Algerijnse terroristen in Frankrijk op te rollen. Alleen in Parijs concentreerde zich in de middaguren al een duizendtal politie agenten, republikeinse gardisten en recher cheurs om de wijken, die bijna uitsluitend door Algerijnen worden bewoond, uit te kammen. Er werden 144 Algerijnen gear resteerd, die nu aan een streng verhoor worden onderworpen. Eventueel zullen zij later in Algerije worden berecht. Of de politie er in is geslaagd de hand op werke lijk belangrijke leiders te leggen, is niet bekend. Wel heeft het ministerie van Bin nenlandde Zaken in een speciaal commu niqué meegedeeld, dat er verschillende wa pens, zoals pistolen en dolken, alsmede grote geldsommen in beslag zijn genomen. Op een Algerijn, die tot taak had voor het Nationale Bevrijdingsfront de „belastingen" te innen, waaraan alle Algerijnen, ook in Frankrijk, zijn onderworpen, werd een som van 6 miljoen franc gevonden. Een ander belastinginner liep met ruim twee mil joen op zak. De operatie van donderdag vloeide on middellijk voort uit de moord, die onlangs bij het stadion van Colombes op de Alge rijnse advocaat-politicus Chekkal werd ge pleegd. Ook deze dag zijn in Parijs midden op straat weer twee Fransen het slachtoffer van Algerijnse terroristen geworden. Een werd gedood en de ander zwaar gewond in een hospitaal opgenomen. Een tweede aanleiding tot het politie- ingrijpen van gisteren kan nog worden ge zocht in een geheime circulaire, die dezer dagen door het Bevrijdingfront onder de Algerijnen in Frankrijk is verspreid en waarin tot represailles werd opgewekt je gens familie van alle Franse reserve-offi cieren, die in Algerije in dienst zijn of hebben gediend. Evacuatie ALGIERS, (Reuter) Verscheidene duizenden inwoners van dorpen in het ge bied van Meloeza, waar vorige week 302 Mohammedanen werden vermoord, trek ken naar elders, aldus is donderdag uit Algiers vernomen. Ongeveer 5.000 mannen vrouwen en kinderen uit twee dorpen zijn ADVERTENTIE woensdag met hun kudden en have op weg gegaan naar Oeled Fajer verder in het noorden. Inwoners van een derde dorpje begonnen donderdagochtend met de uit tocht. Volgens de te Algiers ontvangen berich ten hebben afgevaardigden van de drie dorpen de Fransen om wapenen verzocht om te kunnen strijden tegen het Nationale Bevrij dingsf ront. Het dorpje La Casbah, waar de manne lijke inwoners van Meloeza werden ver moord, is geheel verlaten. De vrouwen en kinderen weken dadelijk na de begrafenis van de doden uit. (AFP) De Tunesische minister-presi dent, Bourguiba, heeft donderdag gepleit voor een onderzoek naar het bloedbad in La Casbah door een neutrale commissie. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower zal aan boord van het vlieg- dekschip „Saratoga" (60.000 ton) de oefe ningen van de Amerikaanse marine voor de kust van Florida op de Atlantische Oceaan bijwonen. Er zal een demonstratie worden gegeven van de vliegtechnieken bij het schieten met kern- en klassieke wapens, van de be strijding van onderzeeboten en met een drietal types bestuurbare projectielen. (UP) De president heeft zich gisteren aan boord van de „Saratoga" begeven in gezelschap van minister Dulles en leden van de nationale veiligheidsraad. Er zal ook een demonstratie worden gegeven met een regenscherm waarin een oorlogsschip zich kan hullen, ter beveiliging tegen radio-actieve neerslag. Natuurlijk is nadeel het tegenover gestelde van voordeel. Voordeel be tekent eigenlijk: deel vooraan en het oorspronkelijke oppositum is dan ook: achterdeel. In de zin van: ongunstige omstandigheid, schade komt achterdeel tot in de negentiende eeuw voor. Vondel spreekt over onrustige tijden „waarin elck grabbelt, tot sijns naesten achter deel", dus: zich tracht te verrijken tot schade van anderen. Langzamerhand is het vervangen door nadeel, waartoe de betekenis achterdeel, achtergedeelte, zitvlak wel zal hebben bijgedragen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5