Uitgaan in Haarlem Aambeien? Tien van de dertien zaken aangehouden Groen Co SPORTCOMBINATIES OM HET ERFGOED De avonturen van Wang en 10 r kaas Agenda voor Haarlem Lezen en laten lezen NAAIMACHINES MARIHUANAPROCES IN AMSTERDAM Onderzoek naar inbeslaggenomen plantaardige stoffen door de rechtbank gelast Kort en bondig VRIJDAG 7 JUNI 1957 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN TRANSROID het nieuwe en moderne middel ter bestrijding van aambeien helpt Vier scholieren van de weg gemaaid Centrale Verwarming Pow-R-Malic Oliebranders Nederlandse kampeerders in Duitsland gewond Colberts ƒ38.-, ƒ44.-, ƒ54.- enz. Keuze uit méér dan 1 000 PANTALONS 29.75, ƒ36.—, 39.75 enz. VERVOLGVERHAAL JULES VERMAELE 5NGEL, Gr. Houtstr 181, Tel. 14444 Openluchttheater Bloemendaal: Het Ballet der Lage Landen geeft zaterdag en zondag voorstellingen van het programma, dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit gezelschap werd samengesteld en waarvan op 31 mei in Amsterdam de première werd gegeven. Uitgevoerd wor den „Hoepels!" van Walter Gore op mu ziek van Poulenc, „Het Geschenk" van Peter Darrell op muziek van Fauré en „De Notenkraker" op muziek van Tsjai- kofski in de door Walter Gore bewerkte zetting van Lev Ivanov. Beide voorstellin gen beginnen om 20.30 uur. Zaterdag 8 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van „Als het kindje binnen komt", een blijspel van André Roussin. Medewerkenden zijn onder meer Ellen de Thouars en John Gobau. Zondag 9 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een herhaling van „Als het kindje binnen komt" met onder meer Ellen de Touars, Frits van Dijk, Manon Alving en John Gobau. De decors werden ontwor pen door Wijnand Grijzen. Maandag 10 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft nog eens een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank", geregisseerd door Karl Guttmann. Medewerkenden zijn onder meer Tineke Crefeoeur, Robert de Vries en Jules Croiset. Donderdag 13 juni, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De toneelgroep „Puck" geeft onder regie van Egbert van Paridon een school voorstelling van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni. Medewer kenden zijn onder meer Greet Feldman, Karin Haage, Guus Verstraete en Eric van der Donk. De decors werden ontwor pen door Herman van Edteren. Vrijdag 7 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziekin stituut geven een uitvoering. Dinsdag 11 juni, Grote Kerk, 20—21 uur: De stadsorganist Albert de Klerk bespeelt het orgel met werken van Titelouze, Lübeck, Buxtebude, Muffat, Franck, Messaen en Duruflé. Woensdag 12 juni, Grote Kerk, 20 uur: De koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" geeft het laatste concert voor leden in dit seizoen. Medewerking wordt verleend door het Radio Filharmonisch Koperkwartet en de stadsorganist Piet Kee. Het programma vermeldt^ „Stabat Mater" van Diepenbrock, delen uit „Qua- tre petites prières" van Poulenc, Olivier Knoops bewerking van „Tantum Ergo" van Da Vittoria en „A Toi mon Dieu" van Goudimel. Woensdag 12 juni, Concertgebouw, 20 uur: Ten behoeve van een radioprogramma van de V.A.R.A. worden opnamen gemaakt van een liederencyclus van de hedendaag se Italiaanse componist Petsassi, in een vertolking door de tenor Cornelis Kalk man en de bariton Léon Combé. De stads organist Albert 'de Klerk bespeelt hierbij het orgel. Donderdag 13 juni, Grote Kerk, 1516 uur: De stadsorganist Piet Kee bespeelt het orgel van Christiaan Müller. Donderdag 13 juni, Grote Markt, 2021 u.: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. amateurtoneel Vrijdag 7 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" geeft een opvoering van „Tijger" door Ladislas Fodor naar een verhaal van Somerset Maugham. Dinsdag 11 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De personeelsvereniging van he' stadhuis in Haarlem geeft een opvoering van „Uit stekend Mylord". Woensdag 12 juni, Stadsschouwburg. 20 u.: De personeelsvereniging van het stadhuis in Haarlem geeft een herhaling van het Engelse blijspel „Uitstekend Mylord Vrijdag 14 juni. Stadsschouwburg. 20 uur: De personeelsvereniging „Figee" eeeft een opvoering van „In het kleine geluk filmvoorstellin gen Studiotheater: Maandagochtend 11 uur ver toning van de Duitse operettefilm „Saison in Salzburg" met Hannerl Matz en Hans Rembrandttheater: Maandagochtend ll uur vertoning van de Duitse expeditiefilm ^Naar hit rijk der Inca's". De tekst wordt gesproken door Paul Steenbergen Lidotheater: Zondag 23.30 uur nachtvoor stelling met de Italiaanse film „Achter ge sloten gordijnen". Maandagochtend 11 uur vertining vin „Wenn der weisseFheder wieder blüht" met Romy Schneider Ciniml Dto: Elke ochtend (behalve zon dag van 10 uur af doorlopende voo-rtel- lineen van ,De konmklnke reis naar SnM. kleuren. De laatste voorstel ling begint ongeveer 12 uur. andere bijeenkomsten Vriidag 7 iuni, Concertgebouw, 19.30 uur: De Marnix Lyceïsten Vereniging gee opvoering van „De rozenkrans vani I'.o rence Barclay in de vertaling van Andre Bisson onder regie vardrs. J. L.„Feyten en met zang van mejuffrouw D Sanders. Zondag 1 juni Parklaan 34. om 19 uur: Vü- gaar.de van de Vrije Evangelische Ge meente wordt in bet kerkgebouw van de Broeder Gemeente in Haarlem een evan gelisatiesamenkomst gehouden waaraan muzikale medewerking wordt verleend door de organist .Touk Fris en het zan^duo Floor Stoop en Marieka StoopVan Don gen. Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953 Geopend dagelijks van 9—12.30 en van 13 30—17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13 30— 17 uur en zondags van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, Kantwerk, handschriften en munten Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur. des zon dags van 1318 uur. Huis Van Looy: Tot 17 juni wordt een nieuwe expositie gehouden van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur: zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natu-rkundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. De Jager: Bij de firma De Jager, Grote Houtstraat, hoek Raamvest, wordt tot 23 juni een expositie gehouden van Deense, Zweedse, Italiaanse en Hollandse meube- len met tekeningen van Jacques Janssen. Vishal: Tot 25 juni kan men de tentoon stelling „Grafiek uit de bloeitijd van het Duitse expressionisme" bezichtigen. Er is werk onder meer van Beck- mann, Campendonck, Chagall, Grosz, Kirchner en Kokoschka. De expositie is dagelijks geopend van 1017 uur, dins dags en vrijdags ook -an 19 tot 22 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Gebouw „De Hoofdwacht": Onder auspiciën van de „Vereniging Haerlem" exposeert Willem Horsman tekeningen van het in terieur der Grote Kerk en stadsgezichten. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, zondags alleen van 14 tot 17 uur. Café „Irene": Van 11 tot 24 juni expositie van tekeningen, aquarellen en schilderijen van Herman Dootjes, dagelijks te bezich tigen van 14 tot 22 uur. Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten in de Stadsbibliotheek en -leeszaal in Haarlem Romans: Alex, Uit het land der flamboyants, Indische verhalen; Boon, De bende van Jan de Lichte; Kazantzakis, Het stenen hoofdkussen, Franc.iscus van Assisi; Koelensmid-van der Staay, Wat je niet ziet....; de Landell, Een vaartuig voor de herinnering; Melkman, Mees ters der Hebreeuwse vertelkunst; Monsarrat, De stam die het hoofd verloor; Ooms-Vinckers, Het hout is sterker dan de bijl; Ruyslinck, De ont- aarde slapers; Jacob, The romantic boy; Tracy, The straight and narrow path. Populair wetenschappelijk: Vannicelli, De godsdiensten van China; Parrot, Samaria, hoofd stad van Israel; Sizoo, Augustinus, leven en werken; De leer en verbonden van de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen; Geerts en Knoups, Grondwerken, terrein- meten en waterpassen; Wieland, Aluminium in de gevel; Weg- en waterbouwkunde, dl. 3; Boei en Kielman, Rivieren, verdedigingswerken, dij ken, duinen en stranden, waterschappen, pol ders en droogmakerijen; Hofstede, Meewis en Ritterhaus, Machine-onderdelen; Steinbuch, De automobiel, dl. 3, De elektrische uitrusting; Boon, De aankleding van het lekespel, dl. 1 De oudheid, dl. 2 De middeleeuwen, Voor-Indië, China en Japan; Eismann, Robert Schumann, bd. 2; van Schaik-Willing, Onder wiegende sterren; Ommanney, Isle of Cloves, a view of Zanzibar. ADVERTENTIE Nerveus? Geëmotioneerd? Geprikkeld? Scha kel die onaangename klachten toch snel uit! direct, daadwerkelijk enHYGIëNISCH Tenzij uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en pijn, jeuk, obstipatie en andere onaangename sensaties verdwijnen! ZET NOG VANDAAG DE EERSTE STAP NAAR „EEN NIEUW MENS ZIJN" en vraag naar TRANSROID. Uw apotheker en drogist hebben een kuur- verpakking van twaalf tabletten voor u ge reed staan. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam Op een der kruisingen van de Tolweg onder de gemeente Heemskerk is woens dagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd waarvan vier scholieren van de r.-k. Mulo- school te Beverwijk het slachtoffer zijn geworden. De knapen fietsten naar huis terug in noordelijke richting, toen drie auto's hen wilden passeren. De voorste auto hield in voor een bocht, slipte, waar door een achterop komende vrachtauto eveneens inhield en weggleed, maar ge deeltelijk van de weg raakte. Daarbij wer den de vier kinderen van de weg geveegd. Een hunner, W. Berkhout uit Krommenie, moest met een schedelbasisfractuur in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk wor den opgenomen. De tweede W. Bos uit Krommenie werd, met minder ernstig let sel, eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De beide overigen konden naar huis wor den vervoerd. Zij werden licht gewond. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Vier inwoners van Enschede, twee echt paren, zijn in het ziekenhuis te Cochem aan de Moezel opgenomen nadat zij allen min of meer ernstige brandwonden hadden opgelopen in hun tent op het kampeerter rein bij Cochem. Door nog niet verklaarde oprzaak is bij hej eten dg .kl^dipg van de twee dames, dé 46-i'érigè mevrouw A. Stegeman en de 57-jarige mevrouw J.; M. Bouwhuis in brand geraakt. Hun manjien en andere kampeerders grepen onmiddellijk in, maar ze konden niet verhinderen dat de dames ernstige brandwonder, kregen. Een van haar zou zelfs het gezichtsvermogen hebben verlo ren. Ook de twee mannen, de 46-jarige postbesteller B. S. en de 59-jarige textiel arbeider T. R. B., zijn gewond geraakt, maar minder ernstig. De echtparen waren op een vakantie- tocht door Duitsland. Zij bevonden zich nog maar kort in Cochem. (ANP). Een nieuw uitgebreid proces over de handel in de marihuana sigaretten (samen gesteld uit Indische hennep, die een ver dovende invloed kan hebben op de roker er van) is gedeeltelik voor de rechtbank te Amsterdam vastgelopen. Na vrjj lang durige beraadslagingen in de raadkamer deelde de president, mr. J. Coninck Licfsting, mede, dat de rechtbank beslo ten had het verzoek van mr. M. H. Huy- gens, raadsman van de hoofdverdachte E. F., in te willigen en de behandeling van de zaak te schorsen, opdat eerst een des kundige commisse zal kunnen onderzoeken of de in beslag genomen plantaardige stof fen inderdaad Indische hennep bevatten, zoals vermeld in artikel 1 van de opium wet. In vroegere processen zijn reeds han delaars in Indische hennep tot gevoelige gevangenisstraffen veroordeeld, maar voor het enkele roken der sigaretten is tot dus verre nog niemand veroordeeld. De officier van Justitie, mr. W. K. baron Van Dedem, had een 13-tal verdachten ge dagvaard. Vier van de eerste terechtstaan de negen verdachten zijn afkomstig uit Suriname en thans woonachtig in Amster dam. Alleen de 33-jarige Surinaamse tremmer E. A. F. blijft in voorlopige hech tenis. Nu de rechtbank het besluit nam de zaak aan te houden, stelde zij de 47-jarige Surinaamse importeur J. C., die evenals de tremmer circa drie maanden geleden is gearresteerd, op vrije voeten. Hetzelfde geschiedde met de 42-jarige vrouwelijke verdachte M. M. C. van der M. De andere vier verdachten waren niet gearresteerd. De 33-jarige hoofdverdachte, de tremmer E. A. F. was ten laste gelegd, dat hij op vier adressen in Amsterdam gedurende het laatste halfjaar van 1956 voorraden Indische hennep aanwezig had gehad, deze aldaar tob Sigaretten had verwerkt en die had verkocht aan Amerikaanse militaire verlofgangers. Hij gaf 'dit slechts gedeel telijk toe, zeggende, dat hij er niet vol komen zeker van was dat de plantaardige stoffen inderdaad bestonden uit Indische hennep. Deskundigen commissie De volgende getuige was de politiedes kundige drs. D. Eskes, die talloze vragen te beantwoorden kreeg, hem gesteld door de raadsman van verdachte, mr. M. H. Huygens. Er volgde een langdurige dis cussie tussen de getuige en de verdediger over de wijze, waarop dan wel was uitge maakt of de plantaardige stoffen, die op de in de dagvaarding genoemde vier adressen in beslag waren genomen (het lag in drie koffers op de groene tafel), inderdaad be stonden uit Indische hennep, waarvan de handel en het aanwenden in artikel 1 van de Opiumwet wordt verboden. Dit alles resulteerde in het verzoek van de ver dediger, eerst een deskundigencommissie te benoemen. De rechtbank willigde dit verzoek in. De opdracht aan de commissie, waarin drs. Boer van het Gerechtelijk La boratorium, een door mr. Huygens opge roepen deskundige uit Den Haag, de heer Salomon, en prof. dr. J. Kok, hoogleraar aan de Gemeente Universiteit te Amster dam zitting zullen hebben, luidt: Na te gaan of de in beslag genomen goederen Indische hennep bevatten in de zin van artikel 1 der Opiumwet en of „Marihuana" (dit woord is in de dagvaardiging ge bruikt) een wetenschappelijk omlijnd be grip is. Middagzitting Tijdens de middagzitting kwamen de zaken van de laatste vier der dertien ver dachten aan de orde: deze zaken werden wel behandeld in tegenstelling tot de eerste negen die aangehouden werden in verband met het deskundigenonderzoek De 25-jarige gedetineerde stoker C. J. J. B., aan wie ten laste was gelegd, dat hij in augustus van het vorige jaar in een taxi een partijtje marihuana van Antwerpen naar Amsterdam zou hebben vervoerd, sa men met twee zijner medeverdachten, die na hem terecht stonden. De officier zei in zijn requisitoir: „De kans bestaat, dat als deze handel zich hier uitbreidt, ook in ons land bepaalde groe pen Nederlanders uit de kunstenaarswe reld en misschien nog wel anderen deze verdovende sigaretten zullen gaan roken. Hoewel het nog "iïfêT volkomen vaststa'aT zijn er toch al enkele aanwijzingen, dat marilfiïana al door leerlingen van sonimige scholen worden gebruikt". Hjj eiste een jaar met aftrek en ver beurdverklaring van de in beslag genomen marihuana. De stoker was in augustus van het vo rige jaar met de 28-jarige, thans eveneens gedetineerde zeeman A. F. A., geboren in Columbia, en met de 21-jarige Amster damse buffetjuffrouw Willy A. S. in een taxi naar Antwerpen gereden, waar de zeeman twee dagen tevoren met een schip was aangekomen. Zij haalden wat bagage uit zijn hut en laadden die in de taxi. In Wang en Li voelden zich nu pas veilig. Lachend keken ze om, waar de rivier tussen hen en de woedende soldaten stroomde. En ze renden zo hard mogelijk terug naar hun dorp. En de soldaten van de mandarijn? Noudie hadden het niet prettig. De mandarijn was verschrikkelijk nijdig toen hij vernam, dat ze de vluchteling niet te pakken gekregen hadden. Hij foeterde geweldig en riep, dat ze papsoldaten waren, geen knip voor de neus waard! En dat vonden ze natuurlijk niet erg leuk 79-80 ADVERTENTIE raTl^Wl^w Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telef. 15438 Haarlem-Noord ADVERTENTIE die bagage bevond zich een zak met mari huana. Of was het geen marihuana? Ter zitting beweerden alle drie verdachten, dat het spul ondeugdelijk was gebleken en dat de zeeman het later in Amsterdam in een gracht had geworpen. Maar daar stond een verklaring van de hoofdverdachte uit het proces, wiens zaak 's morgens was aangehouden, namelijk van de 33-jarige Surinaamse tremmer E. A. F., tegenover. De zak was tijdelijk in zijn bezit gekomen en hij beweerde er zelfs voor honderd gul den uit te hebben verkocht. De honderd gulden zou hij later aan de buffetjuffrouw hebben overhandigd. Tegen de buffetjuf frouw eiste de officier van Justitie tien maanden gevangenisstraf met aftrek en tegen de 28-jarige zeeman A. F. A., evenals tegen de Nederlandse stoker, één jaar met aftrek. Ook aangehouden De zaak tegen de stoker werd tenslotte op verzoek van de raadsman, mr. J. M. Levenbach, toch nog aangehouden, opdat eerst het rapport der deskundigen zal kun nen worden uitgebracht. In de andere twee zaken bepaalde de president de uit spraak op 20 juni a.s. w^s begonqen met de voortzettingvan de behandeling VSn een pftde zgak tegen de 26-jarige Amsterdamse 'mtiëicös N. A. G. TËfHste uit S'emarang afkomstig is en tegen wie reeds vroeger zes maanden was geëist wegens heling van een hoeveelheid cocaïne en/of morfine, alsmede wegens het aanwezig hebben en roken van marihuana sigaretten. De zaak was op 7 maart aangehouden voor het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Dit luidde vrij ongunstig, zoals de president zei, en de officier van Justitie persisteerde bij zijn vroegere eis. De verdachte werd volledig toerekenbaar geacht. Hij had nog een blanco strafblad. Ook in deze zaak volgt op 20 juni de uitspraak. Telefoneren met Indonesië. De cen trale directie der P.T.T. deelt mede, dat in haar bericht van 4 juni over het duurder worden van radiotelefoongesprekken met Indonesië als datum van ingang 5 juni was vermeld. Zij bericht thans dat dit 15 juni moet zijn. Internationale gemeentrcongres. Voor het Internationale gemeentecongres, dat vaji 12 tot en met 18 juni in 's-Gravenhage wordt gehouden, hebben zich 672 personen uit 34 landen opgegeven. Onder hen bevin den zich onder andere 187 burgemeesters, 82 wethouders, 33 gemeentesecretarissen en 55 raadslieden. Tot de deelnemende burge meesters behoren die van Londen, Keulen, Hamburg, Frankfort, Stuttgart, Darmstadt, Montreal en Genua. Bailybrug Venlo. Van de zijde van de afdeling Bruggen van Rijkswaterstaat is aan het gemeentebestuur van Venlo medege deeld. dat mirt de sloop van de baileybrug over de Maas bij Venlo binnenkort begon nen zal worden. De brug werd op 4 decem ber 1947 officieel en in tegenwoordigheid van sir Donald Bailey in gebruik genomen. Het was toen de grootste constructie uit bailey-materiaal, die ooit tot stand was ge komen. De brug heeft bijna tien jaar uit stekende diensten bewezen, en doet dit ook nu nog. In april werd de nieuwe betonnen brug reeds in gebruik .genomen. Aspergecampagne valt tegen. De op brengst van de aspergevelden in noord- Limburg ondergaat een aanmerkelijke terug slag als gevolg van een nieuwe ziekte, de „voetziekte". Een schimmelwoekering, die de wortels van de planten aantast en waar tegen nog geen juiste bestrijdingsmethode gevonden is. Er zullen proefvelden worden aangelegd om naar middelen te kunnen zoe ken, die deze bedreiging van de teelt kun nen verminderen. Door de ziekte en mede door het koude weer rekent men dit seizoen op niet meer dan ongeveer 3,5 miljoen kg asnerees. terwijl men eerder had gehoopt op een opbrengst van 4,5 tot 5 miljoen kg. T- Grotere aardbeienaanvoer. Op de Zeeuwse fruitveiling in Kapelle-Biezelinge is op het ogenblik reeds een behoorlijke aanvoer van aardbeien voor verse consump tie, geteeld op de koude grond. De laatste dagen zijn er reeds dagaanvoeren van 30.000 tot 40 000 doosjes aardbeien uit de volle grond. Donderdag lag de prijs voor de goede kwaliteiten rond 70 cent per doosje van twee ons. Pinkster-picnic: „Ha. dat lust ik. Wij hopen dat Uw lunch niet in gevaar komt, tijdens de feestdagen. Houdt vooral één ding in 't oogde KAAS 1 Ons eigen land biedt zoveel kostelijke kaassoorten, dat U op deze voordelige lekkernij nooit uitgekeken raakt! VBOjb Doe'méér met Jammer zeg. lunch weg.' Uil mill III IIIIIHII— uw HI I ■mi I 7och voldaanop de KAAS komt het aan.' IC Toen bedacht ik, dat ik nog een elektrische zak- lantaarn bij me had. Die hadden ze me tenminste nog laten behouden, een kleine attentie, waarvoor ik nog dankbaar mocht zijn. Maar het batterijtje begon al aardig op te raken, ik moest zuinig zijn. Toen ik een lichtstraal over mijn omgeving liet vallen schrok ik ge weldig: wat een ravage, dat was heus geen menselijk verblijf meer. De vloer was letterlijk veranderd in een puinhoop van stuc, stro, steen en spaanders hout. De achterwand, waar mijn brits tegenaan stond, vertoonde twee brede scheuren, bijna spleten. Of eigenlijk was het één scheur die zich ongeveer op borsthoogte naar be neden in tweeën splitste, zodat een driehoekig stuk met selwerk vrij kwam te staan. Toen ik er tegen trapte, liet een brok steen los en tuimelde naar buiten. Ik hoor de het neervallen in de diepte, met een hol galmend geluid, alsof het op een keldervloer terecht gekomen was. De scheur scheen zich ook door de cel boven mij voort te zetten, want ik hoorde ook mijn buurman tegen de muur trappen. De toestand werd hachelijk. Het was een gevaarlijk spel. Toch waagde ik nog een paar flinke schoppen en er ontstond tenslotte een opening, waar ik met gemak doorheen zou kunnen maar ik zag tot mijn grote teleurstelling, lat daarachter weer een muur was Het scheen een soort schoorsteen of gemetselde kokei te zijn. Met behulp van mijn zaklantaarn wierp ik een blik in het inwendige ervan en ontdekte beneden mij een stenen trap. De sprong zou te wagen zijn. Toen klonk er een stem van boven: Hallo, ook in de bedstee? Verrek, heb jij daar licht? Je moet denken het was een ruwe gast. Ik geef, met permissie, maar zijn eigen woorden. Zijn gezicht ving precies de straal van mijn zaklantaarn en scheen daar in de donkere ruimte te zweven als een soort spiritistisch verschijnsel. Jawel, antwoordde ik hem, en ik zie wel kans op de trap te springen, maar hoe kom jij beneden? Dat zal ik je laten zien, zei hij, let maar eens op, daar kom ik al. Hij wurmde zich door het gat, hing een ogenblik aan zijn handen, drukte toen zijn rug tegen de éne en zijn voeten tegen de andere wand en begon af te dalen op een wijze, zoals ik wel eens gelezen had van bergbe klimmers. Ik trok gauw mijn hoofd naar binnen, want bij elke decimeter die hij zakte, trapte hij een lawine van kalk en gruis naar beneden, totdat ik hem met een sprong op de grond hoorde neer komen. Ziezo, ik ben er, riep hij, nou jij. Goed, riep ik, vang dan, en ik wierp hem eerst mijn lantaarn toe. Toen kroop ik naar buiten en met een sprong stond ik naast hem. Daar stonden we nu en ke ken elkaar aan. Hij was een lange knokige kerel, een blauwe trui onder een jasje en een rode halsdoek, het type van een kermisgast. Goeieavond, zei hij, en ik zei ook: goeie avond. Toen moesten we toch even lachen, ondanks onze be narde toestand. Onze stemmen resonneerden hol, als in een grafkelder en ook de vunzige grondlucht herinnerde aan een dergelijk verdrijf. We daalden de trap verder af en kwamen in een soort tunnel. Een stevig gemet seld gewelf met een cementen vloer. Laten we maar doorlopen, we zullen wel ergens uitkomen, zei mijn metgezel. Jawel, we zouden wel ergens uitkomen. Maar waar? We hadden echter geen keus, terug konden we niet. En we liepen en liepen, er kwam geen eind aan die gang. Daarbij werd hij steeds vuiler en spelonkachtiger. Aan de muren en de vloer kleefde een soort kleurloos mos en van tijd tot tijd glipte er iets levends voor onze voeten weg. Het was een lugubere tocht. Geloof maar vrij, dat ik angsten heb uitgestaan. Mijn hart klopte in mijn keel. Maar we moesten voort en liepen maar, en in onze angst begonnen we steeds harder te lopen. En of het nu kwam door de opwinding van het avontuur, merkwaardig was, dat hoe harder we liepen, hoe vrese lijker mijn metgezel begon te vloeken. Ik heb van mijn leven wel eens meer ruwe taal gehoord en de gewone omgangstaal van mijn studiegenoten op de landbouw school, was ook niet altijd vrij van godslastering, maar zoals deze man vloekte, dat was werkelijk niet te ver dragen. De tunnel ondertussen begon langzaam te stij gen, soms trapsgewijze, met lange platte treden. Dat gaf ons weer moed en mijn kameraad blijkbaar weer nieuwe reden tot het uitbraken van liederlijke taal. Tenslotte vond ik het toch mijn christenplicht hem op deze zonde te wijzen en terwijl ik naast hem voortholde, want we holden meer dan we liepen, tikte ik hem vriendelijk op de schouder en zei: Denk er aan "riend, dat misschien ons laatste uur geslagen heeft en dat we binnen enige ogenblikken kun- nen worden opgeroepen voor de Opperste Rechter. Ben je daar wel op voorbereid? Hij stond plotseling stil, keek me met hoogopgetrokken wenkbrauwen aan en ik dacht in mijn naïveteit, dat hij door mijn woorden getroffen was, maar toen barstte hij uit in een schaterlach. Kom je uit jezelf of word je gestuurd? viel hij uit. Zeg, waarom hebben ze jou dan in de bajes gezet, als jij zo'n brave Hendrik bent. Nou, biecht eens op. Het was maar een raad, retireerde ik, ik wil me niet met jouw zaken bemoeien. Het leek mij hier niet de geschikte plaats en gelegen heid om met dit ongure individu aan het vechten te ge raken. Hé, doe je licht uit, riep hij plotseling. Nee, dat doe ik niet, zei ik. Ha, hal, lachte hij, ben je bang voor me? Ik zal je heus geen kwaad doen, hoor. Doe je licht eens uit en kijk eens daarginds. Ik knipte mijn licht uit en keekEr was een zwak lichtschijnsel heel in de verte. We renden weer vooruit. Helaas, onze hoop een uitgang te hebben gevonden, bleek ijdel. Het eind van de gang had een onregelmatige vorm, alsof er iets dichtgemetseld was. Voor onze voeten gaapte de opening van een riool, dat onder een helling van ongeveer 60 graden de grond inging. Het licht viel binnen door een cylindervormige verticale schacht daar boven. Mijn kameraad boog zich voorzichtig over het riool en keek omhoog in de schacht. Het is een put, zei hij. Er ligt een ijzeren rooster op. O, daar kom ik wel uit, hoogstens een meter of vier, vijf. Het bloed stolde me in de aderen bij de gedachte, dat ik boven dat riool een acrobatische toer zou moeten vol brengen. Mijn metgezel bedacht zich geen ogenblik, klemde zich tussen de wanden van de put en begon zich langzaam en voorzichtig omhoog te werken. Het metsel werk was van ruwe steen en bood voldoende weerstand en houvast, maar de muur was nogal vochtig en glib berig. Ik volgde met ingespannen aandacht al zijn be wegingen, zag hem hoger en hoger stijgen tot boven in de hals. die vierkant was en iets nauwer. Kraamverpleegster van prinsesjes. Een van de vele telegrammen, die zuster Trijn tje Boonstra donderdag ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum als diacones in het Haagse Diaconessenhuis Bronovo ontving, droeg de ondertekening van de hele koninklijke familie. De inhoud daarvan luidde: „Wij denken aan u, met hartelijke gelukwensen bij uw jubileum". De kraam verpleegster assisteerde bij de geboorte van prinses Beatrix en later bij die van prinses Irene. Nieuwe leerstoel. Tot hoogleraar in de algemene taalwetenschap aan de rii'--univer siteit te Groningen is benoemd dr. P. A. Verburg, thans rector van het gemeentelijk gymnasium te Hilversum. Dr. Verburg zal een nieuwe leerstoel bezetten; tot nu toe werd de algemene taalwetenschap door ver schillende hoogleraren gedoceerd. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze VRIJDAG 7 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met ruw geweld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schneiders Lilliput Sprookjes- stad en Circusrevue, doorlopende voorstel ling van 13 uur af. Vleeshal: Expositie „Huis en Techniek", 8 tot 10 uur. ZATERDAG 8 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Met ruw geweld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leef tijden, doorlopende voorstellingen van 10 12 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Wordt vervolgd). Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circus revue, doorlopende voorstelling van 13 uur af. Vleeshal: Expositie „Huis en Techniek", 2 tot 5 uur en 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Als 't kindje binnenkomt....", 8 uur. Be gijnhofkapel: Pinksteravondgebed van Oecu menische Raad van Haarlem, 7.30 u. Open luchttheater Bloemendaal: Tubileumvoor- stelling van het Ballet der Lage Landen,-. 8.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6