Haarlemse koopman verdacht van belastingfraude Internationale Luchtvaartshow Ypenburg: groot vliegfestijn Vroegere gedetineerde veroordeeld wegens bedreiging van bewaker TEKENMATERIALEN Zaak „Hofgeest" in geding Zesde ILSY op Tweede Pinksterdag Organisators verwachten 100.000 bezoekers HAARLEMSE RECHTBANK Kerkelijk Nieuws Buizengieterij moet produktie inkrimpen Toneelgroep „Studio" krijgt geen Limburgse subsidie Orgelconcerten Franse litteraire prijs voor buitenlanders Examens tegemoet met Panama RELLETJE IN HAARLEMSE GEVANGENIS Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet9. Niet voor niets is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Zeepost Litteraire opdrachten TECHN. Onderzoek naar gebruik stimulerende middelen door atleten in V.S. Griep dwingt tot sluiting van scholen in Azië Produktie in Indonesië ondervindt vertraging Nieuwe waterverbinding tussen Wolga en Oostzee Benzinerantsoen voor toeristen in Frankrijk Saldo anderhalf miljoen provinciale rekening 1955 VRIJDAG 7 JUNI 1957 De Haarlemse rechtbank heeft donderdagmiddag een zaak behandeld, die verband houdt met de fraudes bij het assurantiebedrijf „Hofgeest" te Velsen. De directeur van dit bedrijf, die enige maanden geleden aangehouden is en in het huis van bewaring te Haarlem is ingesloten, wordt verdacht van malversaties op het gebied van auto financiering. Hij ontving onder meer geld te leen van een vijfenveertigjarige koopman uit Haarlem, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het doen van onjuiste aangifte aan de belasting. Zoals in een deel van onze oplaag van donderdag gemeld is, heeft de officier van Justitie tegen de koopman een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest geëist, benevens een geldboete van twintig duizend gulden, subsidiair zes maanden hechtenis. De officier deelde mee, dat de zaak „Hofgeest" nog in onderzoek is en dat het enige maanden zal duren voor zij in open bare behandeling komt. De rechtbank wees een verzoek van de raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, af en bepaalde de uitspraak op donderdag 20 juni. Aan de Haarlemse koopman was tenlaste gelegd, dat zijn opgaven' voor de inkom sten- en voor de vermogensbelasting over de jaren 1953, 1954 en 1955 te laag waren geweest. Twee hoofdcontroleurs van de belastingen hadden een onderzoek ingesteld en waren tot de conclusie gekomen, dat er in de jaren 1952, 1953 en 1954 voor 10.175 te weinig aan inkomstenbelasting was be taald en in 1955 en 1956 117 en 263 te weinig aan vermogensbelasting. Verdachte had in 1953 opgegeven, dat zijn inkomsten waren 9.944; volgens de controleurs had het bedrag moeten zijn 14.217, waardoor 1614 te weinig belas ting was betaald. Voor 1954 waren de cijfers achtereenvolgens 12.150, 28.527 en f 7860 en voor 1955 8285, 27.153 en 8114, Op een vraag van mr. Van Löben Seis aan een der controleurs of onderzocht was hoe groot de schuld was van „Hofgeest" bij verdachte, antwoordde hij, dat de rijks accountantsdienst daarnaar een onderzoek instelt. Als getuige werd gehoord de negenen- dertigjarige directeur-eigenaar van „Hof geest", die meedeelde tussen 1951 en 1956 regelmatig geld van verdachte geleend te hebben. Hij leende het weer aan anderen, die met het geld auto's kochten. Het ging meestal over een lening op korte termijn en getuige betaalde een rente van één per cent per week. Dat kan neerkomen op tweeënvijftig percent per jaar. Getuige be paalde altijd zelf de rente. Hij heeft niet regelmatig kunnen afbetalen en vermoedt, dat verdachte een schuld aan kapitaal en rente heeft van tachtigduizend gulden. In het dossier lagen twee schuldbekentenissen van getuige van twaalf en van twintig duizend gulden. Bepaald was, dat getuige duizend gulden per kwartaal moest terug betalen. Hij beschouwde dit bedrag als rente. Op een vraag van de verdediger over de passiva in het faillissement zeide de ge tuige hierop geen antwoord te kunnen geven. De curator heeft er nog niet over gesproken. Verdachte merkte op, dat de uitkeringen van duizend gulden per kwartaal aflossin gen waren en geen rente. Getuige bepaalde, als er geld geleend was, zelf de rente. Ver dachte zeide een vordering op „Hofgeest" aan kapitaal en rente te hebben van hon derdvierduizend gulden. Trekt men hier van de twee bedragen der schuldbekente nissen af, dan komt men op het door ge tuige genoemde bedrag van tachtigduizend gulden. Afgesproken was, dat beiden de rente niet in de administratie zouden ver antwoorden. De rente van één percent per week lijkt hoog, aldus vervolgde verdachte, maar men dient niet te vergeten, dat als iemand een transactie met zijn geld deed, er wel eens een winst van vijfentwintig honderd gulden werd gemaakt; hij ontving duizend gulden, hetgeen veel minder is. Men dient dus niet naar het percentage te kijken. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de zaak een van de erg ste belastingfraudes van de laatste jaren is geweest. Er is op een bijzondere wijze ge knoeid. Het is de bedoeling van verdachte geweest op gemakkelijke wijze aan geld te komen. Mr. Van Löben Seis zeide in zijn pleidooi, dat verdachte op onregelmatige wijze af lossingen en rente ontving en dat hij de ontvangen bedragen kon beschouwen als gedeelten van zijn kapitaal. Verdachte wordt verweten, dat hij hoge bedragen aan rente ontving; vergeten mag men niet, dat niet hij, maar de directeur van .■.Hofgeest" 't percentage bepaalde. Op legale wijze werd er gehandeld. Pleiter was van mening, dat Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beilen (toez.) Jhr. C. v. Eysinga te Aalsum (Fr.); te Beverwijk (wijkgem. II) (toez.) J. Langstraat te Vor- den. Bedankt voor Opheusden G. H. v. Kooten te Genemuiden. Beroepen te Ouderkerk aan de IJsel J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Londen (voor Lancashire) L. Zwaan, kand. te Amster dam. Bapt. gemeenten Benoemd tot rector van het Seminarie te Huis ter Heide drs. J. Reiling te Hauler- wijk. ORGELSTUDIEREIS DOOR VIER LANDEN Evenals twee jaar geleden zal de orga nist Joop Schouten uit Delft in gezelschap avn de orgeldeskundige dr. ir. W. H. C. Knapp uit Scheveningen, de Nederlands Hervormde predikant ds. L. Lagerweij uit Den Haag en de kandidaat-notaris W. J. J. Hermans uit Voorburg van 10 tot en met 22 juni een orgelstudiereis maken, dit- keer door België, Frankrijk, Zwitserland en weer Zuidwest-Duitsland. De bespe lingen, die worden beluisterd, zullen op de geluidsband worden opgenomen. als men de rente als terugbetalingen be schouwt, men verdachte de ontduiking, wat de inkomstenbelasting betreft, niet ten laste kan leggen. Hij vroeg daarom vrijspraak. Mr. Van Löben Seis herinnerde er aan, dat verdachte aanvankelijk gezocht was we gens overtreding van de Woekerwet nadat de zaak van „Hofgeest" aan het rollen was gebracht, maar er waren geen aanwijzin gen. Daarna kwam men tot de gedachte, dat belasting ontdoken was, waarna in sluiting in het huis van bewaring volgde. Volgens pleiter is er geen aanleiding ver dachte langer in preventieve hechtenis te houden dan reeds geschied is en vroeg on middellijke invrijheidstelling, welk verzoek de rechtbank weigerde. Gevolg „bestedingsbeperking" In verband met het feit, dat mede door de maatregelen ter beperking van de be stedingen de vraag naar gegoten ijzeren buizen is afgenomen, heeft de directie van de K.N.H.S. te IJmuidcn besloten de pro duktie van de tot nog toe op volle capaci teit draaiende buizengieterij enigszins te beperken. Het hierdoor ter beschikking komende personeel (ongeveer 50 man) zal elders in de bedrijven, waar nog een grote behoefte aan werkers bestaat, te werk worden gesteld. Gedeputeerde Staten van Limburg stel len Provinciale Staten voor het verzoek van de toneelgroep „Studio" om een sub sidie voor 't seizoen 1957-1958 af te wijzen. Zij menen, dat de werkzaamheden van deze groep in Limburg tot dusverre van zo be scheiden omvang zijn geweest, dat een ver zoek om subsidie bezwaarlijk in gunstige overweging kan worden genomen. In drie jaren heeft „Studio" negen opvoeringen in Limburg gegeven. In de maanden juni, juli en augustus hoopt de bekende organist Geert Jurjen Moed wederom een serie orgelconcerten te verzorgen in de Grote Kerk te Bever wijk en in de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee. De eerste orgelbespeling vindt plaats dinsdag 11 juni a.s. in de Grote Kerk te Beverwijk en vervolgens om de veertien dagen, terwijl de concerten te Wijk aan Zee op de tussenliggende dinsdagen plaats vinden. Het programma voor dindsdag 11 juni luidt als volgt: 1. Partita over Veni Creator Spiritus, Samuel Scheidt; 2. „Nun bitten wir den Heiligen Geist", Heinrich Schei- demann en daarna van Joh. Gottfr. Wal- ther; 3. Orgelconcert Bes gr. terts, Joh. Gottfr. Walther; 4. Schmücke dich, o liebe Seele, Georg Fr. Kaufmann, O Heiliger Geist, Georg Fr. Kauffmann; 5. Fantasia over „Komm, Heiliger Geist", Joh. Seb. Bach; 6. Cantate di chiesa ((alia Bach) Sigfr. Karg-Elert; 7. Heil'ger Geist, du Tröster mein, Ernst Pepping, Nun bitten wir den Heiligen Geist, H. Micheelsen, Veni Creator Spiritus (Gez. 78), Gerard Kremer; 8. Toccata van Psalm 150, Willem Vogel. De toegang tot al deze concerten is vrij, terwijl programma's aan de ingang van de kerk gratis worden uitgereikt. De „Académie Frangaise" heeft besloten een nieuwe litteraire prijs van driehon derdduizend franks (ongeveer drieduizend gulden) in te stellen, welke jaarlijks zal worden verleend voor een werk in het Frans van een buitenlandse auteur. Deze prijs geldt zowel voor proza als voor poëzie. LEIDEN. Doctoraalexamen rechten: mej. H. A. Idsinga, 's-Gravenhage. Gepromoveerd cum laude tot doctor in. de geneeskunde op proefschrift „De cystometrie (haar beteke nis voor het onderzoek en de therapie bij functiestoornissen van de blaas)", de heer M. M. Ausems, geboren te Utrecht en thans wonende te 's-Hertogenbosch. ADVERTENTIE Vacantie! Twee zorgeloze weken. BruingeDrand en opgefrist komen ze straks terug. Want in hun koffer zit ma het nieuwe zonfilter. .nama maakt egaal bruin, zonder zonnebrand. i zit in handige spuitbus die niet lekken kan. Daardoor geen vettige boel in Uw koffer en badtas, i geurt beschaafd. Haal, vóór V met vacantie gaat een bus PANAMA bq Uw apotheker of drogist. Verkrijgbaar in twee soorten: op oliebasis en vetvrij. mooi bruin zonder zonnebrand handig - zuinig - zindelijk Bij wijze van uitzondering deed de Haarlemse rechtbank donderdagmiddag onmiddellijk na de behandeling van een zaak uitspraak. Het betrof een geval van bedreiging van doodslag of zware mishan deling tegen een vijfentwintigjarige wever uit Amsterdam, die van oktober van het vorig jaar tot januari gedetineerd was in de gevangenis te Haarlem. Hij zou zich boos gemaakt hebben op bewakers die hij met een mes bedreigd heeft. Een der bewa kers heeft hem, door met een stoel te gooi en, overmeesterd, waarna andere leden van het gevangenispersoneel het mes hebben afgenomen en de man naar zijn cel hebben gebracht. Het relletje deed zich op 11 december voor, enkele maanden nadat het departe ment van Justitie maatregelen had getrof fen om de orde en rust in de Haarlemse gevangenis te bevorderen. In een strafcel zat een gedetineerde en de wever uit Am sterdam meende, dat er onrecht was ge schied. Hij begaf zich van het vlak (begane ADVERTENTIE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaróp de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Brigade" 11 juni; Canada: ss „Rijndam" 12 juni, ss „Waterman" 12 juni en ss „Sta tendam" 15 juni; Chili: via New York 13 juni; Ned. Antillen: via Engeland 15 juni; Suriname: ms „Stentor" 13 juni; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Arundel Castle" 15 juni; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 15 juni. DE ZESDE INTERNATIONALE luchtvaartshow Ypenburg, die op 10 juni, Tweede Pinksterdag, wordt gehouden, zal een jubileum-Ilsy worden. De Ilsy, die slechts om de twee jaren wordt georganiseerd, zal deze keer geheel zijn aangepast aan de vie ring van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de vereniging, die de Ilsy pleegt te organiseren. Beroemde vliegtuigen van weleer, die hebben medegeholpen luchtvaartgeschiedenis te maken, zullen op de Ilsy worden tentoongesteld. Koningin Juliana, prinses Bea trix, prinses Margriet en prinses Marijke zullen de show bijwonen. Prins Bernhard vertoeft op Tweede Pinksterdag nog in Frankrijk. Prinses Irene zal niet naar Ypen burg kunnen komen, omdat zij zich moet voorbereiden op haar eindexamen. Het programma van de Ilsy bestaat uit twee delen. Des ochtends zal er een attrac tief voorprogramma worden geboden, zo dat een deel van de naar verwachting honderdduizend bezoekers dat vroeg komt en men hoopt in verband met het ver keer dat het een groot deel zal zijn aan genaam zal worden onderhouden. In het programmadeel dat om twee uur begint komen de supersnelle straaljagers in velerlei variëteit, de grote zware ver- keersreuzen uit de burgerluchtvaart, de vlinderende helikopters, die ongelooflijke staaltjes van vliegvaardigheid zullen to nen, maar ook roemruchte toestellen uit de jonge jaren van de luchtvaart. Daartoe behoren de Deense Ellehammer uit 1909, de Blericot 11 daterend uit hetzelfde jaar en het toestel waarmee de eerste vlucht over het kanaal werd gemaakt, de Avro 504, een militair lesvliegtuig anno 1916 en de befaamde Spitfire, die zo'n belangrijk aandeel had in de tweede wereldoorlog; ook Lilienthals historische zweefvliegtuig, De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de letterkundige Herman van den Bergh een opdracht ver leend tot het schrijven van een essay over het werk van J. J. Slauerhoff (1898-1936) en aan de letterkundige C. J. Kelk een opdracht tot het schrijven van een bio grafie van dezelfde schrijver. Beiden heb ben de opdracht aanvaard. ADVERTENTIE M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 7 de "Flyer" van de gebroeders Wright, het eerste motorvliegtuig ter wereld, daterend uit 1903 en als glanspunten uit de Ne derlandse luchtvaarthistorie „De Spin" en de F-7 van Anthonie H. G. Fokker. Straal jagertijdperk Na de „oudjes" zullen de supersnelle representanten uit het huidige straaljager tijdperk aan de horizon opdoemen. Een stuntteam van de Amerikaanse luchtmacht op de basis Bitburg (Did.) zal naar Ypen burg komen om de super Sabre F 100 te demonstreren. Een Frans team zal het zelfde doen met de fameuze jager „Mys- tère". Tot de vliegtuigen, die deze middag voor het eerst boven ons land worden getoond, behoren de Gloster Javelin Delta, een drie- hoeksvleugelig toestel, de Dornier DO. 27 en de Klemm KL-107 uit Duitsland, vier Tsjechische vliegtuigen de Super Aero 45, de Metasokol, de Sokol en de Brigadyr. De „Kolibrie" Daarmee is nog niet alles opgesomd wat de Ilsy dit jaar te zien zal geven. Er zal een daverend openingsnummer zijn, „fly pasts" van grote formaties militaire en burger vliegtuigen; er zullen ballonnen worden getoond en landbouw- en zweef vliegtuigen zullen demonstreren. De Ma rine Luchtvaart Dienst zal reddingen de monstreren, onder andere met helikopters, er zullen branden vanuit vliegtuigen wor den geblust enzovoorts. Bijzonder interessant zijn uiteraard de prestaties van de geheel Nederlandse heli kopter „Kolibrie", die ook zal worden voorgevlogen en die met zijn stuw-straal- aandrijving een zeer bijzondere plaats in neemt. Het springen van ongeveer veertig para chutisten van de Eerste Nederlandse Para chutistenclub zal ongetwijfeld voor vele bezoekers een sensatie betekenen. Vijf pa rachutisten zullen een zogenaamde vrije val uitvoeren, een sprong waarbij de pa rachute pas zeer laat wordt geopend. Het vliegtechnische gedeelte van de show staat ook deze keer weer onder leiding van de luchtmacht-overste J. van Arkel. De show zal via luidsprekers worden toege licht door F. Zandvliet. De kosten van deze Ilsy zullen rond 200.000 gulden bedragen. Indien er na aftrek van dit bedrag van de toegangsprijzen nog geld overblijft, dan zal dat worden verdeeld over het Nationaal Luchtvaart-Fonds en drie militaire fond sen. Er zullen 30.000 zitplaatsen en 70.000 staanplaatsen zijn. Meer dan 700 militairen zullen dienst doen bij de regeling van het verkeer en het geleiden van de bezoekers. grond) via twee trappen naar de derde ring, waar een bewaarder stond. Deze gaf de man te kennen zich niet met het geval te bemoeien en bracht hem naar beneden. Daar gaf hij hem aan een collega-bewaar der over. De gedetineerde was niet tevre den, maakte zich boos, haalde een mes uit zijn zak en dreigde daarmee een van de bewakers. Bewaarders schoten te hulp en een van hen haalde uit een „kiosk", die op het vlak staat, een stoel en sloeg daar mee de gedetineerde. Kort daarop keerde de rust terug. Verdachte, die ter beschikking van de regerin" is gesteld en thans verpleegd wordt in de penetraire afdeling van de gevangenis te Scheveningen, merkte voor de rechtbank op, dat hij alleen maar met het mes gezwaaid had om de bewakers op een afstand te houden. Het zou niet zijn bedoeling zijn geweest iemand te steken, ook niet de bewaker, die het meest be dreigd is. Deze had echter kort tevoren een rapport over verdachte opgemaakt en daarom dacht men, dat hij wraak wilde ne men. Verdachte vertelde verder, dat hij niet beseft heeft met een mes te hebben gezwaaid. Als hij een ander voorwerp in zijn hand had gehad zou hij daarmee de bewakers op een afstand hebben willen houden. Hij was bang geslagen te worden, omdat het meer voorgekomen was, dat een gevangene een paar tikken had gehad. Getuigen leden van het gevangenis personeel verklaarden, dat verdachte het mes alleen in zijn cel mag gebruiken en dat het verboden is het mee naar bui ten te nemen. Bovendien was het mes aan beide kanten geslepen. In het verleden is het meer voorgekomen, dat gedetineerden hun messen geslepen hebben. Daarom wordt een strenge controle uitgeoefend. De geneesheer van de penetraire afde ling van de gevangenis te Scheveningen gaf de rechtbank een indruk over de per soon van verdachte. Deze heeft een neiging agressief op te treden, als hem iets in de weg staat. Een onvoorwaardelijke straf zal genezing van de verdachte in de weg staan, aldus de geneesheer, die nog meedeelde, dat hangende de strafzaak nog geen pogin gen zijn aangewend de man met proefver lof te laten gaan. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, merkte op, dat de leden van het gevangenispersoneel een moeilijke taak hebben. Zij dienen beschermd te wor den en mogen niet de dupe worden van hen die zich niet houden aan de regels van het huis. Ook is gebleken, dat het beter ware geweest de straf in een andere ge vangenis te laten ondergaan. Er is een ver keerde selectie toegepast. Uit verklaringen van getuigen is gebleken, dat het zwaaien met een mes ernst is geweest. Daarom zal een straf moeten volgen. Hij eiste een ge vangenisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. J. O. Baron, vroeg zich af of er nog een berechting moet vol gen. Inderdaad dienen de bewaarders be schermd te worden, maar de directeur van de Haarlemse gevangenis was van mening, dat de zaak disciplinair afgehandeld kon worden. Verdachte heeft drie weken in een strafcel doorgebracht. Spreker vroeg de rechtbank de Amsterdammer een voor waardelijke straf op te leggen en onmid dellijk uitspraak te doen, waardoor ver dachte niet onnodig twee weken in span ning moet leven of hem al of niet onvoor waardelijke straf zal worden opgelegd. De rechtbank voldeed aan het verzoek en veroordeelde verdachte tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, waarbij overwogen werd, dat het feit ern stig is en dat er rekening gehouden moet worden met de persoon van de verdachte. De American Medical Association heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van de bewering, dat onlangs vele atleten de mijl binnen vier minuten wisten af te leg gen, na gebruik van stimulerende midde len. Het bestuur van de A.M.A., een mach tige organisatie in de Verenigde Staten; heeft de raad van beheer gelast te onder zoeken in welke mate het „onoordeelkun dig" gebruik van stimulerende middelen kan leiden tot „anti-sociaal gedrag" en ernstige fysieke en geestelijke veranderin gen kan veroorzaken. Dr. Herbert Berger, voorzitter van de „New York State Medical Society's Com mittee on Narcotics and Alcohol Addic tion" verklaarde dat amphetamine ver kocht wordt op een schaal, die onmiddel lijk na die van aspirine komt. Per jaar worden zes miljard pillen gefabriceerd, zeide hij. Het is bekend dat atleten volkomen in eenstortten na een sensationele prestatie te hebben geleverd. Vele verslaafden aan verdovende middelen waren waarschijn lijk begonnen met aphetamine toen zij zich nog op de middelbare school of universi teit bevonden. Hij noemde amphetamine het gevaarlijkste middel dat er bestaat. MANILLA (UP) Het aantal doden als gevolg van de griepepidemie, die op de Philippijnen woedt, is sinds 1 april tot 714 opgelopen. Het aantal patiënten bedraagt ongeveer 400.000. In Manilla lijkt de ziekte bedwongen te zijn. De opening der scholen is een week, tot 10 juni, uitgesteld. NIEUW DELHI (Reuter) In Nieuw Delhi verspreidt de ziekte zich snel. Biosco pen, scholen en zwembaden zijn gesloten. Sinds zaterdag zijn tweeduizend nieuwe gevallen gemeld. Een honderdtal hindoes die aan de oever van de Joemna boete deden ter wille van de wereldvrede, hebben hun campagne moeten opgeven, omdat een aantal van hen ziek is geworden. LONDEN (Reuter) Het Britse medische tijdschrift „Lancet" verklaart in een hoofd artikel, dat het onwaarschijnlijk is dat men in Groot-Brittannië geen last van de Azia tische griep zal krijgen. DJAKARTA (UP) De griepepidemie brengt in Indonesië een geleidelijke vertra ging in de produktie der fabrieken en in de kantoren van particulieren en de overheid teweeg. Volgens plaatselijke persberichten hebben verscheidene industrieën en kan toren een absenteïsme van vijftig percent gemeld. Hotels in Djakarta hebben hun dienstbetoon moeten beperken als gevolg van de vele ziektegevallen onder het per soneel. In Ambon en op Sumatra zijn in dorpen noodklinieken opgericht. In Midden-Suma- tra werden scholen- gesloten. De gezond heidsdienst in Djakarta zegt dat de dokters en apothekers tot middernacht werken om de slachtoffers van de griep te behandelen. MOSKOU (UP)'— In Rusland wordt op het ogenblik gewerkt aan een nieuwe •waterweg tussen de Wolga en de Oostzee, die in 1960 klaar moet komen, zo meldt het Moskous nieuwsblad. Deze verbinding zal in de plaats komen van het oude Mariïnsky- kanaal, dat honderdvijftig jaar geleden ge graven werd en nu onvoldoende is gewor den voor het drukke scheepsverkeer in West-Rusland. De nieuwe waterweg die een totale lengte heeft van 361 kilometer, zal bestaan uit een verzameling kanalen en kunstmatige meren, waarvan de grootste een lengte zal hebben van 225 kilometer. Zij zal een belangrijke uitbreiding betekenen in het plan dat voor ziet in de verbinding van de vijf zeeën, waardoor Rusland omgeven wordt: de Kas pische, de Witte, de Zwarte en de Oostzee en de Zee van Azow. Bij dit project moet meer dan elf miljoen kubieke meter grond uitgegraven worden (wat voor driekwart al gedaan is) en er moet ongeveer een miljoen kubieke meter beton worden aangevoerd voor de con structie van sluizen en een krachtstation. PARIJS (Reuter) Buitenlandse auto mobilisten, die deze zomer naar Frankrijk gaan, zullen een benzinerantsoen van 240 liter per tien dagen krijgen, als hun auto een motorvermogen van 11 tot 16 pk heeft. Aan de Franse grens krijgen zij met ingang van 17 juni een kaart met bonnetjes, die elke tien dagen vernieuwd kan worden. Deze rantsoeneringskaarten zijn ook' bij banken, de Franse V.V.V. en de bureaux van de Franse Automobielclub verkrijg baar. Blijkens een verslag van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provin ciale Staten hebben de inkomsten over het jaar 1955 bedragen 12.919.000, de uitgaven 11.354.000 en het batig saldo 1.565.000. In 1954 was het saldo 1.338.000, in 1953 1.832.000, in 1952 1.930.000, in 1951 1.855.000 en in 1950 1.812.000. De oorspronkelijke begroting voor het jaar 1955 sloot zonder saldo. De .grootste invloed hebben uiteraard gehad de gun stige belastingopbrengsten, die f 1.100.000 meer hebben bedragen dan geraamd was. TONEELGROEP „HET MASKER" IN „HET PRINSENHOF" In samenwerking met de stichting Delft Feestweek „Delfesta", de Delftse Studen ten Kunststichting en de V.V.V. zal de toneelgroep „Het Masker" op maandag 24 juni in „Het Prinsenhof" in Delft een voor stelling geven van „De Medeplichtigen" van Johann Wolfgang van Goethe. De toneelgroep gaf op 1 mei in Den Bosch de Nederlandse première van dit spel, dat Goethe op eenentwintigjarige leeftijd schreef. Jan van der Linden vertaalde het en regisseerde de voorstelling. Op woens dag 25 juni zal de Haagse première worden gegeven in het Openluchttheater Zuider park.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7