Golden Fiction OM HET ERFGOED K zi» De avonturen van Wang en Li r Agenda voor Haarlem Onder ons gezegd... Kort en bondig 4 Zomer-evenementen van V reemdelingenverkeer Hervormde centralisatie tot Umond-Noord" Grote publieke belangstel ling bij Pinkster- groentemarkt KINDERWAGENS 3. HOOYBERG Purgerlüke Stand Velsen Piet van Rijswijk- j uniorentoernooi Agenda voor Beverwijk toch maar liever... Brand in bunker IJmuiden uit de bekerstrijd Rooswijk versloeg DWV met dubbele cijfers Geldermans won ook in Zwijndrecht Bevrijdt u Stfietoraf ïltujttr 1 VERVOLGVERHAAL v DOOR JULES VERMAELE; 'T SILVER STOEPKE D 1 N S D G 1 1 JUNI 19 5 7 Het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Beverwijk heeft het eerste gedeelte van het zomerprogramma bekend gemaakt. Dank zjj de medewerking van het gemeen tebestuur zal op zaterdag 15 juni om half negen in het park „Scheybeek" het zang spel „Goudmuiltje" worden opgevoerd door het jeugdkoor „Jong Zang en Vriend schap", onder leiding van Stephen Jansen. Een goede verlichting door het park naar het Rosarium en een zeer groot aan tal zitplaatsen op de tribunes zullen er ho pelijk toe bijdragen dat dit zangspel veel belangstellenden zal trekken. Op 22 juni volgt een dansuitvoering (ook in „Scheybeek") door 144 leerlingen van de dansschool Bolhoven. Beverwijkse turnverenigingen zullen op 26 juni grote demonstraties houden en in het Kennemer Theater zal men op 30 juni een grote „aardbeien bridgedrive" houden. Nieuw voor Beverwijk wordt het drum festival, dat op 6 juli zal worden gehou den, met tot slot een muzikale show van 400 tamboers en hoornblazers op de Markt. De schutterij uit Bolsward zal op 13 juli in „Scheybeek" een concert geven en dit eerste gedeelte van de zomer-evenementen eindigt met een grote brandweerdemon stratie door de vrijwillige brandweer uit Beverwijk. n De kerkeraden van de Nederlands Her vormde gemeenten van Beverwijk en Heemskerk hebben besloten, zich in één kerkelijke gemeente onder de naam „IJmond noord" te verenigen. Dit werd op eerste Pinksterdag in de kerken der ge noemde gemeenten medegedeeld. De nieuwe kerkelijke gemeente zal dan omvatten de burgerlijke gemeenten Bever wijk, Wjjk aan Zee en Heemskerk. Bever wijk is een viertal wijkgemeenten rijk; Heemskerk zal straks wijk vijf worden. De groentenmarkt die in Beverwijk op tweede Pinksterdag werd gehouden ken merkte zich niet alleen door een enorme aanvoer, maar ook de publieke belangstel ling was van dien aard, dat de veilingzalen tot de laatste plaats bezet waren met be langstellenden. Zowel het een als het ander deed aan de koersen geen afbreuk: de groente was deze dag peperduur. H t was vooral de sla die de aandacht der kopers vroeg en tot 16 cent per krop opliep, maar ook de andere produkten gingen alle vlot van de hand: de aardbeien draaiden rond de zeven gul den per slof terwijl de grote doosjes kou de grond-aardbeien nog tot l 1,30 per stuk gingen. Er werd van 's morgens negen uur tot ongeveer half twaalf geveild en het was al weer middag toen alle drukte van de Meer verdwenen was. ADVERTENTIE In ónze showroom keuze uit meet dan 40 modellen v/h Fa. G. BERENDSEN TROMPSTRAAT 9-11 - TELEFOON 4214 MARKTPLEIN 8 ONDERTROUWD: C. A. Maas, Lange Buurt 32, Uitgeest, en M. H. Heeremans, Driehuizerkerkweg 50, Driehuis; L. G. W. Vork, Heirweg 3, Velsen-noord, en C. Dor reboom, Joris van Andringastraat 16 I, Am sterdam, t.a.: Joris van Andringastraat 16 I, Amsterdam; J. P. Post, Heerenduinweg 56, IJmuiden-oost, en M. A. Böhm, Thorbecke- laan 15, Velsen, t.a.: Rijnstraat 146, IJmui- den; F. Zijl, Stephensonplein 23, IJmuiden, en H. D. de Jonge Edisonstraat 42, IJmui den, t.a.: Stephensonplein 23, IJmuiden; G. J. Jongsma, Van der Poelstraat 13, Velsen- noord, en A. Schouten, Van der Poelstr. 13, Velsen-noord, t.a.: Van der Poelstraat 13, Velsen-noord; J. de Graaf, De Ruijterstr. 64, IJmuiden-oost, en J. J. Beentjes, De Lumeij- straat 11, IJmuiden-oost, t.a.: De Lurneij- straat 11, IJmuiden-oost; S. Voortman, Mar conistraat 4, IJmuiden, en G. K. Zwart, Vleetstraat 21, IJmuiden; D. J. Terpstra, Fazantenlaan 14. IJmuiden-oost, en M. J. Driesten, Eksterlaan 15, IJmuiden-oost; A. G. Does. Oosterstreng 112. Heemskerk, en M. J. Wijker, Grote Hout- of Koningsweg 18, Velsen-noord; H. J. Krijnen, Prins Hendrik straat 60 rood, IJmuiden, en J. Glas, Tuin dersstraat 84, IJmuiden-oost. GEHUWD: H. Stegeman en M. Th. Brand wijk, Kennemerlaan 155, IJmuiden; W. A. Alders en A. M. J. Cardol, Tasmanstraat 3, IJmuiden; J. A. Jansma en J. J. van der Spek, Willemsbeekweg 74, IJmuiden-oost; J. T. Rutte en M. Molenaar, Westlaan 25, Santpoort; A. van der Welle en W. S:. k, Sportstraat 6a, Barsingerhorn; J. P. Ros en M. E. Rustemeijer, J. T. Cremerlaan 77, Sant poort; J. Kersloot en A. Dubbelman, Willem Eggertstraat 21, Purmerend; C. J. Meijer en M. Th. Das, Passtoorsstraat 29, Santpoort; A. H. Boerée en W. G. Chr. Haentjens, Torri- cellistraat 34, IJmuiden; H. Nicola en J. Juckers, Wijkeroogstraat 56, Velsen-noord; W. Cohrs en W. Tjeertes, De Ruijterstr. 142, IJmuiden-oost; P. Niessink en C. E. Kare- maker, Bloemstraat 41 rood, IJmuiden; B. B. Kerkhof en M. Vlegels, Trompstraat 52, IJmuiden-oost; D. E. Knibbe en M. Wiers- ma, Warmonderweg 45, Leiden; J. van Veen en L. J. Zwanenburg, Wijk aan Zeeërweg 141, IJmuiden; C. Hagen en L. H. van der Ende, Hofgeesterweg 2, Santpoort; D. E. Frazier en J. Landouw, Grahamstraat 158, IJmuiden. BEVALLEN: L. BootsmanVisser, z., Seinpostweg 28, IJmuiden; A. H. Akkerman —Wijngaarden, d., J. T. Cremerlaan 22, Sant poort; H. R. van der KogelKenniphaas, d., Duinweg 23, Santpoort; J. C. PoppeSchol der, z., Roerstraat 27, IJmuiden; M. Ch. van NordenAuer, d., Hycintenstraat 32, Sant poort; A. Zaadhof—Ten Hoom, d., Lierstraat 36, IJmuiden; M. BargpeterVan der Pot, z., De Noostraat 69, IJmuid< n-oost; J. Noord zijBakker, z., Oranjestraat 49, IJmuiden; J. Pietersen—Van der Wiele, d., Timorstraat 154, Haarlem; J. van SchagenGerrits, d., Scheldestraat 116, IJmuiden; W. Chr. M. CoeselDe Goede, d., Jagtlustlaan no. 10, Santpoort; H. D. VerbeekKans, z. en d., Zwaanstraat 71, IJmuiden; Chr. Th. P. Rijn- dersWerningh Cöster, z„ Kluijskenslaan 28, Santpoort; W. van der WintWesseling, d., Planciusstraat 7, IJmuiden-oost; C. Th. E. H. SchoutenVan Hoogen, z., Heeren duinweg 191, IJmuiden-oost. OVERLEDEN: P. N. van Eerden, 30 j., echtgenoot van W. C. Hoogland, Leeuwerik laan 7 rood, IJmuiden-oost. Zowel de DEM- als de Beverwijk-jeugd heeft zich in het Piet van Rijswijk-junio ren-toernooi heel goed geweerd. De DEM- jeugd legde wel geen beslag op de eerste plaats maar werd eervol tweede; zij werd in de finale door Alkmaarse Boys met 0-2 geklopt. Beverwijk streed met ZW om de derde of vierde plaats, de Zaandammers wonnen met 0-3. ,,'t Karpertje" viste in Akersloot De eerste onderlinge wedstrijd die de Beverwijkse hengelsportvereniging maan dag in Akersloot hield is niet het succes geworden dat de organisatoren hiervan gehoopt hadden. De vangst was uitermate slecht, de 18 deelnemende leden brachten in totaal slechts 33 bovenmaatse vissen boven water. De uitslag was; 1. C. van Leeuwen met 9 stuks; 2. H. Kranendonk met 6; 3. J. Burghoorn met 5; 4. J. Koelman met 4; 5. T. Engelhart met 3 vissen. Plaatwellers damden in onderlinge strijd De personeelsleden van de N.V. De Plaat- wellerij hebben zaterdagavond in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat elkaar op de 64 damvelden ontmoet. De traditionele titanenstrijd tussen G. Mooy en H. Kraayeveld werd in beide par tijen een sterk aanvalsgevecht van eerst genoemde, die Kraayeveld geen kansen gaf, zodat hij daardoor tweemaal werd ver slagen. C. Kok moest evenzeer in beide partijen in A. P. van Vuuren zijn meerdere erken nen en J. Stals wist tweemaal J. W. Meyer te verslaan. Opvallend was, dat geen enkele partij remise werd en alle overige spelers één gewonnen en één verloren partij boekten, zodat G. Mooy, A. P. van Vuuren en J. Stals ieder met vier punten prijswinnaars werden. v De uitslagen wa' en: H. KraayeveldG. Mooy 0-2, 0-2; J. ScholtenC. Luntz 0-2, 2-0; A. P. van VuurenC Kok 2-0, 2-0; J. Stals—J. W. Meyer 2-0, 2-0; P. Scholten— K. Starreveld 0-2, 2-0; J. de Ruiter—F. de Roos 2-0; C. LuttikJ. de Ruiter 2-0; F. de RoosC. Luttik 2-0. De wedstrijden worden vrijdagavond voortgezet met schaken en dinsdag 18 juni met bridgen. De sluitingsavond met prijs uitreiking is vastgesteld op 21 juni. MARKTBERICHT. Beverwijk, 10 juni: aardbeien 45130 (doos), aardbeien 580780 (slof), bloemkool 1334. sla 616, rabarber 17—33, spinazie 935, peulen 130170, sperciebonen 195 240, postelein 1626, asperge 75170 (bos), bospeen 3356. DINSDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Attack". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Je komt er wel uit". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur;' lees- en studiehoe- ken geopend van 1517 en 18.3020.30 u. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013, 1518 en 19 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulf- straat 12, geopend van 1011 en 1718 u. WOENSDAG 12 JUNI Bioscopen: Als dinsdag. Openbare leeszaal, geopend van 1517 uur; lees- en studiehoéken geopend van jf— 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, ge opend van 1516 uur. „Het Groene Huis", uitlening en jeugdlees zaal, geopend -an 15.1516.45 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend vain 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulf- straat 12, geopend van 1011 en 1718 u. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 90 cent In de middag van tweede Pinksterdag moest de Velsense brandweer uitrijden naar het duinterrein in de buurt van de Zuidpier achter de Olmen. Jongens hadden een vuurtje gestookt in een bunker, het geen tenslotte een grote rookontwikkeling tot gevolg had. De politie, die in de buurt surveilleerde, waarschuwde de brandweer, die spoedig een eind aan het vuur wist te maken. IJmuidenaar in botsing met Amsterdamse bromfietser Op de Bakkummerstraat onder Castri- cum nabij de Beatrixklok manoeuvreerde de bromfietser J. B. uit Amsterdam zo danig dat hij daarmede de bestuurder van een personenauto J. D. van D. uit IJmuiden in de war bracht, die daardoor met de bromfietser in botsing kwam. De materiële schade was vrij aanzienlijk. ADVERTENTIE t'rierom i*i te (rijten! De WIJ'ers zijn er niet in geslaagd zich te plaatsen in de volgende ronde van de KNVB-beker. Hoewel VRC technisch de meerdere was van de IJmuidenaren, zijn er toch legio kansen geweest voor een overwinning al was het geluk bepaald niet aan de zijde der gastheren. De eerste tien minuten gaven zo'n groot overwicht te zien van de thuisclub, dat in deze periode zeker enkele doelpunten gescoord serisait;V«<jrsendaa 1 dikwijls tót'1 Verrassend goede combinaties, ook al doordat het middenveld in hun bezit kwam. De beide doelpunten kwamen kort voor rust tot stand. Na de thee was voortdurend de VVIJ-aanval voor het doel van VRC te vinden, maar de aanvallen liepen dood door te prutserig spel. En al werden er talrijke corners door de achterhoede van VRC weggegeven, uit geen daarvan werd gescoord, zodat VRC een zeker wel ver diende overwinning behaalde al was de 2-0 zege iets te geflatteerd. Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Maria C. I., d. v. P. Koper en M. M. de Ruyter; Paulus A. L., z. v. C. Hooi veld en M M. Mens; Eduard, z. v. E. Kooy en M. G. Tanis te Amsterdam; Monique M. 1\I„ d. v. F. A. Thöne en J. C. de Weyer te Bever wijk: Jacobus J. E. M., z. v. J. A. M. Haker en E. E. H. Haakman te Castricum; Anna A. M d. v. J. J. Koper en A. A. Adrichem; Paulus N., z. v. P. S. de Groot en A. T. Vel- zeboer. ONDERTROUWD: P. J. Wester te Cas- tricum en D. H. van der Kolk; H. F. Agter- berg te Beverwijk en M. C. Groen; P. A. A. Adrichem en C. M. Nijman; W. P. Oorthuy- sen te Beverwijk en C. A. Denneman; E. Zonneveld en G. M. Sinmege; Th. L. Sinnege en A. C. Zonneveld. GETROUWD: W. Gaasbeek te Uitgeest en H. v. d. Kolk. Urenlang hadden de ongeruste vaders al gezochtmaar nergens vonden ze een spoor van de vermiste jongens. Nu en dan riepen ze luid hun namenmaar geen stem antwoordde. Waar moesten ze nu nog zoeken? Overal in de buurt van het dorp waren ze al gaan kijken, maar de jongens waren niet te vinden. Toen keerden de mannen verslagen naar huis terug. „Morgen, als het licht is, moeten we maar opnieuw gaan", zeiden ze. 83-84 De honkbal wedstrijd, die zaterdagmiddag op „Watervliet" werd gespeeld tussen het eerste herenteam van Rooswijk en de Am sterdamse DWV-ploeg, heeft in tegenstel ling tot de verwachtingen de Velsense honkballers geen moeilijkheden opgeleverd. Integendeel: de bezoekers, die met een man te weinig speelden en bovendien nog vijf invallers in het veld brachten, werden volkomen overrompeld. De Amsterdammers misten hun vaste werper en de man, die deze plaats innam, wierp de bal zo „mooi", dat hij voortdurend op het slaghout werd opgevangen en verre klappen veroorzaakte, hetgeen de Rooswij- kers in staat stelde aan de lopende band punten te scoren. Hoewel Rooswijk dus een grote overwinning behaalde, was deze wed strijd niet bepaald een sterke propaganda voor de honkbalsport. Toen de Rooswijkers een grote voorsprong hadden met 14 pun ten uit vier innings, deden zij het wat kal mer aan en namen tevens de gelegenheid waar om de reserve-werpers enige innings te laten gooien. DWV werd hierdoor in staat gesteld de eer te redden en het pleitte voor de Amsterdamse vasthoudendheid dat zij tot het eind bleven vechten. De eind uitslag werd 28-3 voor Rooswijk I. Werpersresultaten: Rooswijk: 12 x 3 slag, 2x4 wijd, 6 honkslag entegen. DWV: 6x3 slag, 12 x 4 wijd, 12 honkslagen tegen. Scoreverloop: Rooswijk: 33352345xis28 DWV: 000002010 is 3 Politie vond gestolen fiets op kampeerterrein terug De groep Castricum van de rijkspolitie heeft een knap staaltje opsporingswerk laten zien, door een rijwiel, dat op tweede Pinksterdag des middags werd ontvreemd, na enkele uren reeds weer aan de eigenaar terug te bezorgen. De heer Van V. had zijn rijwiel even voor hotel Borst te Bakkum neergezet en kwam kort daarna tot de ontdekking dat de fiets met de Noorderzon vertrokken was. De politie die van het geval in kennis Werd gesteld,toog direct op onderhoek uit, en er leidde een spoor naar het kampeer terrein^-1 -'san - «nata eisi^ Daar kwam het rijwiel inderdaad te voorschijn: het bleek, dat twee jeugdige Amsterdammers (15 en 17 jaar) zich aan deze diefstal hadden schuldig gemaakt. Voor een nader verhoor zijn de knapen meegenomen naar de post Bakkum. De Beverwijker Ap Geldermans, die maandag voor eigen publiek de wieler ronde van Beverwijk in zijn voordeel be sliste, heeft over het Pinksterweekeinde geen reden tot klagen. Want zaterdagmid dag zegevierde hij ook al in de Ronde van Zwijndrecht vóór de Hagenaar Van Eg- mond (kampioen van Zuid-Holland), de Rotterdammer Van Straaten en De Haan uit Klaaswaal. Zijn plaatsgenoot Chris de Nijs werd zevende in deze ronde. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40, f 8.88. Werving. De geheimzinnige firma, die wekenlang in Noord-Brabant arbeiders heeft geworven, blijkt nu de Rotterdamse firma Huybregtse te zijn. Zij heeft de wer ving van de arbeiders verricht voor de Duit se firma Franz Welters, een internationale bouwonderneming in Bochum. Het staat nog niet vast wanneer de ongeveer tweehon derd arbeiders, die zich hebben gemeld, zullen vertrekken. Door het Duitse Arbeits- amt moeten eerst nog vergunningen worden verleend. Zeeslag. Op 15 juni zal in het museum „Het Caiüharinagasthuis" te Gouda de ten toonstelling, admiraal Zoutman en de slag bij Doggersban'k" worden geopend. Deze tentoonstelling omvait schilderijen, prenten, archivaria, scheepsmodellen en nautische instrumenten. ADVERTENTIE UIJ VERNIEUWEN HET, VULLEN HET BU EN OVERTREKKEN met nooie TUK 'S-nORGENS GEHAALD 'S-AVONDS UEER THUIS Mg rktp lein - oUOOüó .üG Feestdag en boottocht voor speeltuinkinderen De besturen van de samenwerkende speeltuinen „Schulpen" en „de Meerwei- den" zijn thans bezig met voorbereidingen van het zomerprogramma voor de kinde ren van de leden- Ter gelegenheid van de jaarlijkse speel tuindag wordt nog deze maand een feest middag gegeven, die zo mogelijk inde openlucht wordt gehouden en waaraan men verschillende wedstrijden voor de kinderen hoopt te kunnen verbinden. De datum zal nog nader worden bekend ge maakt. De traditioneel geworden boot tocht van .Schulpen" en „de Meerweiden" zal op donderdag 25 juli worden gehouden Nu niet naar het Amsterdamse Bosplan, maar naar Hilversum. Aan deze boottocht, waaraan kinderen van zes tot veertien jaar kunnen deelnemen, willen de bestu ren een beperking van 250 deelnemers verbinden. De kinderen zullen maaltijden en versnaperingen gratis aan boord krij gen. Bij voldoende belangstelling zal voor kinderen beneden zes jaar een afzonder lijk uitstapje per autobus worden ge houden. 17. Bij de rivier zijn de gelieven uitgestapt en hebben hun wagen onbeheerd op de donkere weg laten staan, althans dat veronderstellen we, want vanmorgen vond de politie daar twee finaal in elkaar gedrukte auto's en het lijk van de agent dregden ze op uit de rivier. Weer een drama. Verschrikkelijk. Gisteren stond die man hier nog levend voor ons. Hij heeft een vrouw en twee kinderen. Nog steeds zondagmorgen, twee uur later. Ik heb mijn brief even moeten onderbreken, Jeannet. Ik werd gestoord door die politiemannen. Inspecteur Pieck en de commissaris. Ze moesten speciaal het ka mertje van Lilly inspecteren. Ik had het kunnen be grijpen. Het raam van dit kamertje ziet uit op de be wuste achtertuin, waar de moord gepleegd is. De com missaris vond dit feit waard om te worden opge schreven. Maar zijn belangstelling steeg meer en meer, toen hij door dat raam keek en bemerkte, dat er iemand over de tuinmuur geklommen moest zijn, het klimop was uit elkaar getrapt. Toen weer naar beneden. Nou, Jeannet, die tuin is aardig verwaarloosd hoor, dan ziet ons tuintje er verzorgder uit, maar ons huis is ook geen spookkasteel. De commissaris wilde weten, waarom dat klimop zo geruïneerd was en waarom het ijzeren rooster van de rioolput er naast lag. We deden of onze neuzen bloedden, maar ik heb hem nog wel het een en ander over Jazik, die Bulgaar verteld en hoe ik met hem in kennis gekomen was. Zijn opschrijfboekje kwam bijna vol. En nu zit ik hier op de studeerkamer van wijlen de oude heer. Brrrrr!, wat een kamer. Hier moet een mens wel een hypochonder worden. Donker van de zware gordijnen, eiken lambrizering, gobelin behang. Als ik hier lang moest blijven, werd ik stapelgek, al was het alleen al van die familieportretten. Je moest die gezichten eens zien, waarmee al die doorluchtigheden mij, arme drommel, vanuit hun zware gouden lijsten bekijken. Om er voor je hele verdere leven een minderwaardig heidscomplex uit over te houden. Maar nu moet ik ein digen, Jeannet. Ik heb juffrouw Drost beloofd gauw be neden te komen voor het koffiedrinken. Groeten ook aan Hermine en tot woensdag dus. Hou jullie je maar taai. Je man. Ziezo, de brief was af. Ik had geprobeerd mijn eigen hachelijke situatie voor Jeannet zoveel mogelijk te ver bergen en hoopte maar, dat ze uit de brief mijn angst niet zou bemerken. Ik las hem nog eens haastig over. Het was inderdaad niet bepaald een regelmatig verslag en het schrift was hier en daar wat onvast, maar a la bonheur. Ik schreef het adres en plakte de enveloppe dicht. En toen maar gauw naar beneden waar ze mis schien al op me zaten te wachten. In de keuken stond de tafel gedekt bij het wijd open raam, tulpen en hyacinten in het kozijn, een vrolijk voorjaarszonnetje op het rood geruite tafelzeiltje en het servies van gebloemd aardewerk. Dat zng er allemaal vrolijker uit dan die sombere studeerkamer daar boven. Maar de aanwezigen, dat zag ik dadelijk, waren minder vrolijk gestemd. Wel, heremetijd, hoorde ik juffrouw Drost zeggen, en hoeveel zou hij er wel voor vragen? Het zal getaxeerd moeten worden, zei Drost, och, ik had het wel direct kunnen denken. Het is immers niks voor de jonker, dit oude kasteel. Een moderne villa moet hij hebben. Zo'n vierkante glazen kast en een tennisveld en een racewagen. En juffrouw Drost weer: Ik kan er met ïn'ne kop niet bij. Die moderne tijen, die moderne tijen. Zijn achterovergrootvader om zo te zeggen heeft er al in gewoond en zo'n aap van een jon gen, het is zonde dat ik het zeg, gaat dat boeltje ver kopen. Geen aasje respect. Wat zegt gij daar nou van, mijnheer Vermaele? We kregen daar vanmorgen vroeg, Drost en ik waren nog maar net terug van de vroegmis, een briefje van notaris Dorgele. Het meisje bracht het. Ze was er krek gelijk met de politiemannen. Drost viel haar in de rede met de woorden: Nou ja, de zaak is deze, dinsdag komt de jonker met een Engelse lord en als ze het eens kunnen worden, nou goed, dan wordt de boel verkocht. In elk geval, wij hebben hier onze langste tijd wel gezeten. Uit is het goeie leven. Je hebt toch ook nooit vastigheid ook. Als zo'n jonge melkmuil, het in zijn kop krijgt om zijn huis te verkopen, dan kan de ouwe Drost weer zien, dat hij een ander baantje vindt. Er werd gebeld en juffrouw Drost was al weg om open te doen. Ik denk, zei Ethel, dat het de bediende uit de „Drie Kannetjes" is met de bagage van mijnheer Vermaele en de rekening. Ik ben zo vrijpostig geweest even voor u op te bellen, want u blijft nu toch onze gast. Natuurlijk, zei ik, erg attent van u, wacht ik zal even Maar terwijl ik naar de deur ging stond ik plotseling niet tegenover de bediende van Peters, maar tegenover een werkman op zijn zondags, die ik meende meer te hebben gezien. Pardon, zei ik, en ging weer zitten. G'n dag saam en smakelijk eten, zei de man, terwijl hij naar binnen stapte. Neem een stoel, Krull, zei juffrouw Drost, maar hij zat al en viel meteen met de deur in huis: Je begrijpt zeker wel, mijnheer Drost waarvoor ik kom? Voor je dochter, denk ik, zei Drost, maar dan moet je bij de politie zijn Krull. De politie heeft de zaak in handen. Ik heb met jouw politie niks te schaften, antwoord de Krull brutaal. Ik heb die meid verhuurd aan jou en niet aan de politie. Hoe ben je er eigenlijk zo gauw achter gekomen, dat ze weg is? vroeg Drost. Ik merkte wel, hij zat met de zaak verlegen en trachtte het gesprek op een zijspoor te leiden, maar Krull liet zich niet van zijn stuk brengen. Dat is nou wat jij niet begrijpt, zei hij, maar wat ik niet begrijp is dat jullie, zo suf bent en die meid voor je ogen uit je eigen huis door zo'n kermisklant laat weghalen. Tja, zei Drost, maar wat wilde je nou eigenlijk, Krull? Het gesprek ging de verkeerde kant uit. Je moet tegenover zon' kerel altijd in de aanval blijven en voor al niet gaan onderhandelen, dat is fout. Ik kon niet na laten me met de zaak te bemoeien. Ik zei: Wil ik je eens wat zeggen, vader, jouw dochter had alle reden om er tussenuit te knijpen. De grond werd haar te heet onder de voeten. Heb ik ook al gezegd, viel juffrouw Drost me bij Krull was even uit het veld geslagen. Waarom? vroeg hij. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE Een goede Horloge-reparatie is zijn geld waard. Onze Rijksgedip] HORLOGEMAKERS ga randeren u dat. Vraagt eerst prijsopgave DOET HET VOOR U Grote Houtstraat 49 - Tel 20049 - Haarlem DINSDAG 11 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwijgend heldendom". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De rode baret", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Orgel concert door Albert de klerk, 8 uur. WOENSDAG 12 JUNI Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeftijden 2.15 uur. „Captain's Para dise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwij gend heldendom", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsiebezoek van bet Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeftiiden, door lopende voorstellingen van 1012 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De rode baret", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Het r.-k. kinderkoor met „De Sneeuwkoningin" naar de sprooki" van Andersen. 7.30 uur. Grote Kerk: Kerk"- rt m.m.v. Piet Kee, Radio Philharmonisch Koperkwartet en Koninklijke Liediertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6