Eindelijk openbaar debat over kernexplosies in Amerika Commissie voor kernenergie van roekeloze uitsprakenbeticht DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de vishal en op zee Oproep tegen kernproeven Dr. Pauling zoekt ook buitenlandse adhesie De kernexplosies Rusland zoekt bijval van Amerikanen Dr. Pauling uitgenodigd, drie senatoren gepolst Programma van komende Zomeravond-concerten Jubileum aan de visserijschool Roofoverval op Beverwijker in hoger beroep behandeld Beheerder van „Wester duin" greep inbreker Hoofdprijzen Staatsloterij Drie gewonden in Velsens verkeer Scheepvaart WOENSDAG 12 JUNI 1957 ft (Van onze correspondent in Washington) Eindelijk is het zover: de Amerikaanse kranten staan vol over de eventuele ge varen van proefexplosies met radio actieve neerslag. Een groot openbaar de bat is namelijk op gang gekomen, gelijk tijdig met de verhoren in de Senaatscom missie, die wil nagaan, wat het oordeel van deskundigen is over de risico's die de we reld loopt, indien de huidige proeven wor den voortgezet of uitgebreid. De meningen der experts lopen uiteen, maar vast staat, dat ten gevolge van dit debat de Ameri kaanse publieke opinie geïnteresseerd is geraakt in dit probleem en door waar schuwingen als van Albert Schweitzer en van tweeduizend Amerikaanse deskun- kundigen ongerust is geworden. Boven dien hebben buitenlandse protestdemon straties, als in Japan, een zekere indruk gemaakt. Het is moeilijk te verklaren, waarom in Amerika niet eerder een krach tige beweging is ontstaan, teneinde de ri sico's van proefexplosies zo gering moge lijk te maken. In vele opzichten omringt men zich in Amerika met waarborgen, niet alleen financieel, maar ook in andere opzichten. Vandaar de neiging om zich ruim tegen alle onheil te verzekeren, van daar tevens de jaarlijkse bezoeken aan de dokter teneinde van top tot teen onder zocht te worden. Het leidingwater in vele steden stinkt naar chloor, kinderen moe ten 's winters mutsen met oorkleppen dra gen en hele familie's sjorren zich op auto tochten met een band aan hun zitplaats vast om er bij een eventuele botsing beter af te komen. Het trekt hierbij de aandacht, dat vooral het kind met veel voorzichtig heid wordt behandeld. Het wordt keer op keer ingeënt, gevitaminiseerd, ge-staald, ge-hoogtezond, enzovoort, enzovoort. Het was nu ook het kind, dat tijdens de ver horen van de Senaatscommissie herhaal delijk genoemd werd, vooral door de voortplantingsdeskundigen. Dit was waar schijnlijk de knop, waar men op moest drukken, teneinde de publieke opinie in Amerika in beroering te brengen. Want wat baten oorklêppen en vitaminepillen, wanneer waar is, wat de Nobelprijswin naar prof. H. J. Muller (uit Indiana) voor de commissie verklaarde? Zonder aarze ling sprak Muller zich als volgt uit: „Het aantal levens dat over de gehele wereld verkort of geschaad zal worden in toe komstige generaties als gevolg van de ex- plosieproeven, die men thans reeds ge houden heeft, bedraagt naar alle waar schijnlijkheid honderdduizenden of mil joenen". Terstond moet hier worden ver meld, dat Muller tot de „pessimisten" be hoort onder de getuigen. Er waren andere beroemde geleerden, die de mening waren toegedaan, dat de proeven tot dusverre niet schadelijk waren geweest en dat men nog heel wat meer radio-activiteit in de atmosfeer zou kunnen verdragen. Strijd van opinies De grote vraag, die telkens weer gesteld werd in deze dagen, is: hoever kan men ongestraft gaan? Waar is de grens? Hier over zijn de geleerden het allerminst eens. Men heeft wel beweerd, dat het geen kwaad zou kunnen, indien er jaarlijks maar niet meer dan tien megaton aan splijtingsprodukten in de stratosfeer zou komen. De bekende theoreticus dr. Ralph E. Lapp heeft echter berekend dat in 1954 en 1956 deze grens belangrijk is over schreden en hij verwacht, dat dit in 1957 wederom zal gebeuren. Ook Lapp behoort tot de pessimisten en het zal de lezer mis schien vreemd aandoen, dat men bij verklaringen van diverse geleerden, die de exacte wetenschappen beoefenen onderscheid maakt tussen pessimisten en optimisten. Men zou zeggen: dit is een onderzoek naar harde feiten, niet naar subjectieve opinies. Men weet, dat strontium-90 (dat door de explosies in de atmosfeer komt) kanker in het beenderengestel teweeg kan bren- NEW YORK, (AFP) Vóór z«n ver trek naar Frankrijk, waar hij aan verschei dene Franse universiteiten gastcolleges zal geven, heeft dr. Pauling, Nobelprijswinnaar en initiatiefnemer van de oproep der Ame rikaanse geleerden tot staking van de kern proeven verklaard, dat hij graag zou zien dat alle geleerden van de wereld dus ook de Russische de door hem in circulatie gebrachte oproep zouden tekenen. „Ik heb de belofte gedaan de zaak van de wereldvrede aan te roeren op alle confe renties, die ik voortaan zal houden", aldus Pauling. „Ik ben ervan overtuigd, dat er tenge volge van de kernproeven, die reeds ge nomen zijn, in de komende generaties hon derdduizenden kinderen geboren zullen worden, die een zwak verstand zullen heb ben en ernstige lichamelijke misvormingen zullen vertonen", zo betoogde de Ameri kaanse geleerde. Zoals eerder is bericht heeft de sub commissie voor Binnenlandse Veiligheid van de Amerikaanse Senaat het verhoor van dr. Pauling voorlopig uitgesteld. HIROSJIMA, (UP) Een 51-jarige vrouw is gisteravond in het ziekenhuis te Hirosjima overleden aan de gevolgen van de atoomaanval van 1945. De vrouw, me vrouw Moto Mori, is het tiende slachtoffer, dat dit jaar aan de gevolgen van de explo sie van 12 jaar geleden, gestorven is. Zij leed aan een door de radioactiviteit van de bom veroorzaakte bloedziekte. „Democratie vernietigd" LONDEN, (AFP) De linkse labour- leider Aneurin Bevan heeft zaterdag op een bijeenkomst van mijnwerkers in Car diff verklaard, dat door de waterstofbom de kwestie van oorlog of vrede, en bijge volg van leven of dood van de beschaving, ontsnapt aan alle burgerlijke of politieke controle. De moderne oorlogstechniek heeft in feite de democratie vernietigd, zo zei hij. Vorig jaar hoorden wij pas tien minuten tevoren, dat Engeland oorlog tegen Egypte ging voeren, aldus Bevan, maar een vol gende keer zullen die tien minuten er zelfs niet zijn. „Men zal een bom neergooien en daarna zullen wij ons nergens meer zor gen over hoeven te maken". gen. Men weet er echter nog veel te wei nig van af om precies, of zelfs maar bij benadering, te kunnen zeggen, welke do sis gevaarlijk is, of kinderen extra risico's lopen enzovoort. Het potentiële gevaar is groot en daarom zijn verscheidene, onaf hankelijke geleerden geneigd een waar schuwende stem te doen horen. Men kan beter te voorzichtig, dan te roekeloos zijn, menen zij. Er treedt in deze verhoren echter nog een andere groep getuigen op en de leden van die groep zijn kennelijk minder som ber van toon. Zij namelijk, die lid zijn van de commissie voor kernenergie (A.E.C.) of zij, die behoren tot de grote groep van ad viseurs en onderzoekers voor deze com missie, hebben de neiging om slechts te spreken van een „gering risico". Dr. Libby bijvoorbeeld, lid van de commissie en re geringsspecialist voor radio-actieve neer slag, stelde de retorische vraag: „Zijn wij bereid om dit heel kleine en streng ge controleerde risico te aanvaarden of lopen wij liever het risico vernietigd te worden?" Dit laatste risico voorziet Libby, „indien men de wapens zou prijsgeven, die zo es sentieel zijn voor vrijheid en leven". De senatoren van deze commissie pak ken de getuigen, die zij oproepen, soms vrij stevig aan. Senator Anderson een democraat uit New Mexico reageerde bijvoorbeeld als volgt op de zo juist ge citeerde woorden van Libby: „Beschouwt u de verkorting van levens in volgende generaties als een héél klein risico? En hoe streng is dit risico gecontroleerd? Wij zijn niet de enigen, die radio-activiteit in de atmosfeer brengen. Hebben wij enige controle over Rusland en Engeland?" Kalmerende woorden De critische dr. Lapp heeft terecht ver scheidene uitspraken van de commissie voor kernenergie gekenschetst als „roeke loos" en „niet gefundeerd". Die woorden veroorzaakten nogal wat deining. Lapp viel onder anderen een uitspraak aan van dr. Eisenbud, die in maart 1955 gezegd had, dat men de fall-out van alle tot dus verre veroorzaakte explosies met een mil joen zou moeten vermenigvuldigen al vorens zichtbaar nadelig effect te kunnen constateren. Eisenbud was in de zaal aan wezig en men gaf hem de kans zich te verdedigen. Hij zag er niet uit alsof hij erg blij was die kans te krijgen. Zijn uit spraak was een typisch voorbeeld geweest van te groot optimisme. Alles wat Eisen bud thans kon zeggen was, dat hij dat be weerd had in een periode „toen men erg nerveus was". Kennelijk had hij dus de bedoeling ge had, het publiek te kalmeren. Het wordt hoog tijd, dat men een onaf hankelijke instantie bijvoorbeeld het nationale gezondheidsinstituutbelast met de taak controle uit te oefenen op gevaar lijke neerslag en hierover aan Congres en volk te rapporteren. De commissie voor kernenergie moge veel goede kwaliteiten hebben, maar zij blijkt niet geschikt te zijn om over haar eigen werk critisch ver slag 'uit' ie brengén. NEW YORK (UP) De Amerikaanse chemicus en bioloog, winnaar van een No belprijs, dr. Linus Pauling, heeft dinsdag verklaard geen essentiëel verschil te zien tuusen de politiek van de Russische rege ring en die van de Amerikaanse commissie voor kernenergie inzake het nemen van proeven met waterstofbommen. In een vraaggesprek met een verslag gever van de New York World-Telegram and Sun, verklaarde de geleerde, dat hij er géén voorstander van was, dat alleen de Verenigde Staten zouden ophouden met deze proefnemingen. Er moest hierover een internationale overeenkomst worden ge sloten, verklaarde hij. Hij verwachtte niet, dat er een oorlog met kernwapens zou komen, omdat beide partijen vernietigd zouden worden. Hij maakte zich echter wel bezorgd over de mogelijke schadelijke genetische gevolgen van voortgezette proefnemingen. Pauling deelde mede, dat hij van radio-Moskou het verzoek had gekregen een verklaring af te leggen over de kwestie der kernproeven. „Ik heb nog niet geantwoord op het tele gram omdat ik het druk had met andere zaken", zeide hij. Gevraagd of hij bereid was de Russische radio-omroep een derge lijke verklaring te geven, antwoordde hij bevestigend, maar hij moest er zeker van zijn, dat de verklaring rechtstreeks aan het Russische volk ter kennis zou worden gebracht „zonder enige censuur". Dr. Pauling zou dinsdagavond naar Frankrijk vertrekken waar hij, op uitnodi ging en als gast van het Franse ministerie van Onderwijs, een serie wetenschappe lijke bijeenkomsten zal bijwonen. WASHINGTON (UP) Tenminste drie senatoren de Democraten Clinton P. Anderson, New Mexico, en Kefauwer, Ten nessee, alsmede de Republikein Ralph Flanders, Vermont hebben telegrafisch verzoek ontvangen van radio-Moskou om een verklaring af te leggen met betrekking tot een verbod op kernproeven. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft met klem geadviseerd niet op dit verzoek in te gaan. De verklaringen zouden worden gebruikt voor een forum over atoomproeven, in deze maand door radio-Moskou uit te zenden. De drie genoemde senatoren hebben medegedeeld niet te kunnen medewerken, onder andere omdat zij geen enkele zeker heid hebben hoe hun verklaringen zullen worden gebruikt. Het telegram, dat de drie senatoren ongeveer een week geleden ontvingen, was ondertekend door „Igor Bestuzhev, radio-Moskou, U.S.S.R.". Aanvoer op Urk Door 50 vaartuigen werd dinsdag aan de visafslag te Urk aangevoerd: 4894 pond aal en paling, prijs van f 1.101.25 per pond; 41 pond snoekbaars, f 1,16 per pond; 200 pond baars, f0,981,02 per pond; 295 manden nest f 2,603,00 per mand van 75 pond. Hedenavond geeft de Velser Accordeon Verenigin onder leiding van R. Hofman een uitvoering in het Burgemeester Rij- kenspark in Santpoort. Het programma wordt verzorgd door het a- b- en c-orkest. Het c-orkest speelt een openingsmars, de wals „Atlanta" van Kok, twee bekende me lodieën in een bewerking van Hofman, de mars „Paraat" van Kok, de wals „Succes" van Langerak en de mars „San Lorenzo" van Silva. Het b-orkest speelt daarna de ouverture „Elly" van Wassenaar, de wals „Levensdroom" van Langerak, een fanta sie uit „La Traviata" van Verdi en de mars „Always Music" van Gest. Het a- orkest besluit de uitvoering met de „Car naval Ouverture" van Borstlap, „Inter mezzo" uit „1001 nacht" van Strauss, de tango „Jalouzie" van Gade, de paso double „Splendor" van Joice en de „Bondsmars" van Gest. AMSTERDAM De beurs heeft zich door de maagziekte van president Eisenhower niet laten af brengen van haar opgaande lijn die vrij dag al zo sterk aan het licht trad maar dinsdag in versterkte mate is voortgezet. De internationale fondsen vormden weder om de hoofdschotel van de markt en merendeels werden de Amerikaanse pari teiten benaderd of overtroffen. Alleen in het geval van Kon. Olie bleek de New Yorkse pariteit te hoog gegrepen voor Am sterdam. De koers voor olie was hier tus sen f 226 en f 228 tegen de Amerikaanse pariteit f 230. Dit neemt niet weg dat het hoofdfonds daarmee weer een forse sprong omhoog heeft gemaakt. De records zijn overigens niet van de lucht. Unilever genoot een heel speciale belangstelling en boekte een spectaculaire winst van ruim 21 punten tot 490. Vraag voor Londense rekening was hieraan niet vreemd. Ook Philips trok heel sterk de i aandacht. De vaste stemming van New York werd hier grif overgenomen en in de tweede helft van de beurs Wisten de aan delen van het Eindhovense concern de mijlpaal van 300 te bereiken. Daarentegen bleven aandelen K.L.M. iets ten achter. Hierin was zeer weinig te doen. A.K.U. echter deed heel spontaan mee en liep zelfs vijf punten omhoog hetgeen voor dit rayonfonds zeer ongewoon is. Toch kon men niet zeggen dat de stem ming levendig was, zeker niet voor cul tures en scheepvaart die welinig van zich lieten merken. Staatfondsen waren aan de vaste kant voor investeringscertificaten en de lening 1956. De markt sloot rustig maar vast voor de internationale waarden. Pro longatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK Het herstel van president Eisenhower had het herstel van de beurs tot gevolg: alle groeperingen gingen mee met de stij ging, die voor individuele fondsen winsten van één tot zes dollar deed noteren bij ac tieve handel. De terugkeer, vlak voor de beursopening, van de president naar zijn kabinet, bracht nieuwe vraag bij de vele koopopdrachten, die sedert maandagmid dag al waren verstrekt. De stijging ont wikkelde zich gelijkmatig over de beurs- periode. De omzet van 2.850.000 aandelen was een der beste van het jaar, hoewel over schaduwd door de 3.050.000 van maandag. Door flinke stijgingen in de staal-, auto-, olie-, metaal- en chemische fondsen en in vele verspreide aandelen, steeg het in dustriegemiddelde met 5.72 tot 509.48; dit is de sterkste stijging sinds 15 februari, en het koersniveau van 6 september 1956 werd er weer door bereikt. Het spoorweg gemiddelde kwam van 144.23 op 145.68; dat voor openbare nutsbedrijven van 73.62 op 73.76. Van de 1.182 verhandelde fondsen sloten er 713 hoger, 251 lager en 218 onveranderd. Er werden 65 nieuwe hoogtepunten en 44 nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). Van het hoofdkantoor van de A.N.W.B. in Den Haag vertrokken twee Neder landse en een Belgische wegenwachter naar Denemarken, waar zij aanwezig zullen zijn bij de oprichting van de Deense wegenwacht. Van links naar rechts: inspecteur T. Peeraer van de Belgische W.W. en de heren T. Drenth en P. de Kraker van de Nederlandse W.W. gereed voor het vertrek. Rechts het hoofd van de Nederlandse Wegen wacht, de heer G. van Leeuwen. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 'A Nederl. '47 87 3 °/o Ned. 1962/64 90u/n A. K. U 195 194 Calvé Delft 380 Van Gelder Zonen 189 K. N. Hoogovens 307 Nederl. Ford 274 exd. N. Kabelfabriek. 285% gew. Philips Gloeil. 300 310 pref. Philips Gloeil. 149 Unilever 493 492 Wilton Fijenoord 277 Dordtsche Petrol. 1095 Konkl. Petroleum 227,70 226,50 A'dam Rubber 73 K. L. M 126,— Holl. Amer. Lijn. 171% N. Scheepv. Unie 174% Phs. v. Ommeren 261% H. V. A 117% Verg. Deli Mijen 93 Amsterd. Bank 202% Ned. Handel Mij. 161 Rotterd. Bank 178 Twentsche Bank 182 Anaconda Copper 70 Bethlehem Steel 191% U. S. Steel 67-% General Motors 42 Shell Union 91% Tidewater 41% De heer J. Stam, leraar aan de IJmui- dense Visserijschool, viert morgen, donder dag, zijn zilveren jubileum en recipieert te dezer gelegenheid van 35 uur aan de school. Procureur-generaal eist bevestiging van rechtbankvonnis Tegen twee Amsterdammers, die wegens een roofoverval op 30 december in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stonden, heeft de procureur-gene raal bevestiging van het rechtbankvonnis geëist: twee jaar met aftrek van het voor arrest plus voorwaardelijke terbeschik kingstelling tegen de 23-jarige metselaar J. W. S. (vijf maal eerder veroordeeld) en 3 jaar met aftrek tegen de 36-jarige sto ker W. P. die reeds 19 vonnissen op zjjn strafblad had staan. Als getuige werd het slachtoffer, de 47- jarige huisschilder B. L. uit Beverwijk ge hoord. De getuige had de zwaar gebouwde stoker te Amsterdam ontmoet en was in de vroege ochtend samen met hem naar een café bij het Waterlooplein gegaan. De Beverwijker gaf kwistig rondjes. Toen de schilder tenslotte het café had verlaten en over de Blauwbrug naar het Rembrandt- plein wandelde, was de stoker met een an dere bezoeker, de mede-verdachte, hem achterna gegaan. „Ik ben met hem meege lopen," vertelde de mede-verdachte, doe lende op de stoker, „maar ik heb niemand beroofd. Ik heb de getuige wel geslagen." Het tweetal had de schilder namelijk in gehaald en onverhoeds in de portiek van het Centraal Theater tegen de grond ge slagen. De stoker pakte toen de laatste bankbiljetten van 10,die de Beverwij ker nog bezat, uit diens zak en liep er mee weg. Hij deelde de buit met zijn ge noot, maar veel plezier hadden ze er niet van, want de schilder krabbelde meteen weer overeind en was zo fortuinlijk onmid dellijk een agent in de armen te lopen, die hij de twee verdachten aanwees. De president hield de stoker voor, dat hij in de afgelopen 17 jaar 19 maal was ver oordeeld, onder toezicht was gesteld, maar zijn toezichthouder hoonde, voorwaardelijk ter beschikking was gesteld, maar zich zo misdroeg, dat hij tenslotte in een inrich ting in Groningen werd ondergebracht. Eind vorig jaar had men het daar weer met hem geprobeerd en hem voor Kerstmis met proefverlof weg laten gaan. In plaats van op 27 december eigener beweging terug te keren, zoals hem was opgedragen, bleef hij weg. Hij verkocht het pak, dat hem extra was meegegeven en zette het geld in drank om. Tenslotte volgde dan nog de beroving: diefstal in vereniging voorafgegaan döor geweld heette het in de dagvaarding. Aanvoer van heden Aan de IJmuidense afslag waren van daag zes trawlers, trawlloggers en grote kotters. De aanvoer was 2500 kisten groot, waarbij 900 schelvis, 250 kabeljauw en gul, 75 wijting, 125 koolvis, 250 haring, 675 ma kreel, 170 diversen, 600 stuks stijve kabel jauwen en 300 kleine kisten haring. De trawler „Maria van Hattem" was er met 650 kisten, waarbij 225 schelvis, 90 kabeljauw en gul, 310 makreel en voorts 250 stuks stijve kabeljauwen; de „Wiron 3" met 250 kisten, waarbij 145 schelvis, 65 makreel, 40 kabeljauw en gul en 50 stuks stijve; de „Beatrice" IJM. 72 met 460 kisten, waarbij 280 schelvis, 140 kabeljauw en gul, 15 makreel, 15 diversen en 200 kleine kisten haring; de KW. 99 met 405 kisten, waarbij 240 haring, 60 kabeljauw en gul, 40 wijting en 100 stuks stijve; de KW. 176 met 200 kisten, waarbij 100 schelvis en verder 100 stuks stijve kabeljauwen en de Annie" IJM. 14 met 450 kisten, waarbij 120 schel vis, 220 makreel, 60 kabeljauw en koolvis en 50 diversen en voorts 160 stuks stijve kabeljauwen. Voor export De export nam vanmorgen kabeljauw en schelvis af. Regels grote kabeljauw noteer den f 100f 120, kleine f 49f 66, kisten grote kabeljauw f 112f 150 en kisten kleine kabeljauw f 100f 124. Grote schel vis noteerde f 26f 36 en grootmiddel f 16—f 34. Het binnenland in De grote gul haalde vanmorgen f 18 f 45, middel f 11f 30 en torgullen f 14 f 9. Deze sterk uiteenlopende prijzen zijn een gevolg van de verschillen in kwaliteit. De KW. 99 voerde slappe vis aan. De zwarte koolvis leverde vanmorgen op f 55— f 44, witte koolvis f 70f 66, leng f 48—f 36. De kleinmiddel schelvis ging van de hand voor f 16f 21, pennen voor f 14f 20 en braadschelvis voor f 16f 20. Wijting bracht vandaag f 24f 26 op, haring in kisten van 50 kg f 15f 25 en in kistjes van 20 kg f 14. De makreel noteerde f 15 f 23,50. Er was weinig tong: grote, grootmiddel en kleinmiddel tong deden f 3,70 per kg, tong 1 f 2,80 en tong 2 f 2,30. Haringvangsten De vangsten van de Katwijkse vloot waren in de nacht van dinsdag op woens dag: KW. 16 15 k„ 47 10, 54 12, 140 2, 168 2, 45 1, 127 1, 175 1, 129 1, 163 1 thuisstomen- de,48 5, 67 7 thuisstomende, 86 4, 37 3, 95 9, 130 2, 151 2, 20 13, 39 8, 40 13, 41 20, 15 35, 85 21, 110 37, 50 4, 97 40 nog 34 n. De gemiddelde vangst was 9 kantjes. En van zee Van zee vandaag geen nieuws: onweer belette de ontvangst van vangstmeldingen in de avond. Besommingen van heden Beatrice f 15.200,v. Hattem f 16.000, IJM. 14 f 7800,—, IJM. 221 f 6300,—, KW. 176 f 7900,—, KW. 99 f 8050,—, RO. 29 f 490,—. De beheerder van het pension Wester duin in Wijk aan Zee, de heer A. F. J. Montens, hoorde dinsdag in de vroege och tend lawaai in het gebouw. Toen hij op onderzoek uittoog merkte de man, dat iemand bezig was mei; het „verzamelen" van goederen, die aan de gasten toebehoor den. De heer Montens greep de indringer in de kraag en de inmiddels wakker ge worden kok belde de politie, die zich naar de plaats des onheils repte en de man, een zekere R. A. T., afkomstig uit Indonesië inrekende. T. gaf bij het verhoor toe ook al op andere plaatsen in de badplaats in- braakjes te hebben gepleegd; hij kon zich dank zij een kort verblijf in het dorp al aardig oriënteren en men vond in de wo ning van de verdachte te Amsterdam een groot aantal kledingstukken, badgoed en dekens alsmede chocoladerepen en koffers met wat geld, dat eveneens afkomstig was van insluipingen. T. is in het politiebureau te Beverwijk ingesloten. (4e klasse 15e lijst) f50.000: 10042 f5.000: 14448 f 1.500: 4307 9352 11730 12165 f 1.000: 1832 12117 12876 14309 14858 f400: 3450 4198 7089 7360 9093 9968 13617 16485 20037 21513 f 200: 1634 3104 3130 3205 3535 3623 3847 5011 5855 6217 6625 8546 8992 9100 9346 10585 10914 11325 1,1661 11693 12226 13073 13615 13873 14338 16444 16830 17561 18942 19149 20680 21933 Het Nederlandse meisje Marian de Koning Ladenius, dat in de Italiaanse stad Florence woont, is uitverkoren om deze stad bij de heidefeesten te Ede in augustus te vertegenwoordigen. Zij kreeg de titel „Koningin Calluna XV". De Nederlandse consul te Flo rence, de heer De Plaisant, speldde haar het ereteken op, dat bij haar vorstelijke waardigheid behoort. Motorrijder an aanrijding gevlucht Het Velsense verkeer heeft drie gewon den opgeleverd als gevolg van evenzovele aanrijdingen. Een ergerlijk geval deed zich voor op de Maasstraat, waar een motor rijder met hoge snelheid een overstekende zevenjarige jongen aanreed, die niet ern stig gewond werd, maar de wildebras niet tot stoppen kon bewegen. De man reed door, maar kon later dank zij het feit, dat een van de andere spelende kinderen hem herkend had, in zijn woning worden aan gehouden. Hij bleek slechts in het bezit te zijn van een oefenbewijs en had de hele gemeente Velsen maar tot oefenterrein ge proclameerd. Voor de uitrit van hotel Duin en Krui,d- berg slipte een bromfietser, die moest in houden voor een tegemoetkomende vracht auto over het grint op de weg en kwam zo lelijk ten val, dat de ongevallendienst hem, de 18-jarige IJmuider L. J. K. met een gebroken rechterkuitbeen en een gekneus de linkerknie naar het Antoniusziekenhuis moest overbrengen. Gisteren werd de politie pas op de hoog te gesteld van een derde aanrijding met letsel in deze reeks: zaterdag botste de Haarlemse bromfietser G. J. J. B. op de parallelweg langs Rijksweg 9 nabij Broek- bergerlaan in Santpoort tegen een jongen, die van het trottoir kwam fietsen. De man brak de linker pols en liep een hersen schudding op. GROTE VAART Artemis, 10 v. Amsterdam n. Bremen Abbekerk, 12 te Rotterdam Almkerk, 11 van Amsterdam 12 te Bremen Allisto, 12 te Sorel Aldabi, 11 v. Santos naar Sao Francisco Do Sul Alderamin, 12 te Karachi. Alioth, 11 van Buenos Aires n. Montevideo Axeldijk, 12 te Tampa Aalsum, 13 te Singapore verwacht Amstelslot, 11 naar Rotterdam Antonia t., 12 te Pladju Arkeldijk, 11 v. Penang naar Colombo Amstelbrug, 13 te Tj. Priok verwacht Adonis, 11 van Maracaibo naar Bachadjuero Alblasserdijk, 11 van Galveston naar Corpus Christi Amstelveen, 11 van Geraldton naar Karachi Abbekerk, 11 te Antwerpen Algenib, 12 n.m te IJmuiden verw. Amsteldiep 13 te Kielerkanaal verwacht Amstelveen 11 van Geraldton naar Karachi Bloemfontein, 9 te Amsterdam. Breda, 9 te Amsterdam. Batu, 11 van Amsterdam naar Houston. Blijdendijk, 12 te New York Boissevain, 11 van Santos naar Buenos Aires Beninkust, 11 naar Le Havre Banggai, 12 te Houston Bali, 11 te Tandjung Priok Blijdendijk, 11 te Norfolk Bussum, 11 van Kawasaki nr Sunggei Pakning Britsum 9 1400 mijl van Osaka Congokust, 13 te Dakar verwacht Coryda t., 12 v. Pulubukom n. Sydney Camerounkust, 11 naar Freetown Cottica, 10 n.m. van Trinidad naar Paramaribo Calamares, 11 van Almirante naar Mobile Charis, 11 te New York Cradle of Liberty, 11 van Philadelphia naar Cadiz Camitia, 11 van Fremantle naar Curagao Camitia t., 11 naar Curagao Dongedijk, 12 te Tacoma Duivendrecht t., 12 naar Houston Dorestad, 10 van Glasgow naar Caragao Delfshaven, 11 te Le Havre Drente, 11 van Zeebrugge naar Port Said Esso Den Haag t., 11 naar Sidon Friesland, 11 te Aarhus Gaasterland, 9 te Amsterdam Gabonkust, 12 te Abidjan Groote Kerk, 11 te Genua Ganymedes, 12 te Willemstad Gordias, 11 te Beliz Ghanakust, 11 te Takoradi Hector, 11 van Rotterdam naar Hamburg Hilversum t., 12 te Bandarmashur Heelsum 11 naar Houston Hoogkerk, 11 n.m. te Suez Hersilia, 11 te Hamburg Jason, 12 te Curagao Johan van Oldenbarnevelt, 12 te Southampton Joseph Frering, 11 v. Las Palmas n. Monrovia Japara krl 11 te Tegal Joseph Frering, 11 te Las Palmas Koningswaard, 8 te Amsterdam Kota Baroe, 12 te Aden Korovina t., 12 v.m. te Thameshaven Kertosono, 14 Kaapstad verwacht Karimata, 9 van Genua naar Aden Kota Baroe, 11 te Aden verwacht Loosdrecht, 11 te Pt Sudan Leopoldskerk, 11 van Rastanura naar Kuweit Lemsterkerk, 11 te Bremen Louislantz, 11 van Rotterdam naar Las Palmas Lutterkerk, 11 van Port Said naar Suez Maas, 12 te Lissabon Merwelloyd, 12 te Singapore Moordrecht, 11 van Mena naar Landsend Nieuw Amsterdam, 11 van Rotterdam 12 te Le Havre Nieuw Holland, 11 van Bali naar Sydney Oranjefontein, 12 te Kaapstad Orion, 11 naar Amsterdam Ouwerkerk, 11 van Genua naar Port Said Oranje, 11 van Colombo naar Aden. Oberon, 11 te Maracaibo Ommenkerk, 11 van Aden naar Colombo Prins Casimir, 10 v. Rotterdam n. Antwerpen Prins Frederik Willem, 12 van Rotterdam naar Montreal P. G. Thulin, 11 v. Seven Islands n. Halifax Purfina Nederland t., 11 te Kuwait Prins Casimir, 11 te Antwerpen Prins Alexander, 11 te Quebec Prins Willem III, 11 te Milwaukee Rotti, 10 v. Amsterdam n. Hamburg Rijnkerk, 8 te Amsterdam Raki, 11 van Abadan naar Bahrein Roepat, 11 v. Aden n. Mogadiscio Statue of Liberty t., 12 te Rotterdam Soestdijk, 11 v. New York n. Antwerpen Stad Maassluis, 11 naar IJmuiden Stad Rotterdam, 12 te Seven Islands Sumatra, 11 van Labuan naar Sandakan Schiedijk, 11 te New York Sunetta, 11 van Surabaia naar Singapore Statendam, 14 te Southampton verw. Tabian, 8 v. Amsterdam n. Port Said Trajanus, 9 te Amsterdam Tero, 15 te Antwerpen verwacht Tankhaven, 11 van Bangkok naar Sungeigerong Teiresias, 11 naar Pt Sid Tjitjalengka, 11 te Kaapstad Tawali, 12 te Rotterdam Tara, 11 te Rosario Vasum t., 11 naar Mena al Ahmadl Willemstad, 11 te Madeira Wonogiri, 12 v. Pt Said n. Rotterdam Wonosare, 11 van New Orleans naar Mobile Zuiderkruis, 11 naar Balbao Zijpenberg, 11 naar Sint Vincent kv. Zaanland, 11 te Salvador Zaankerk, 11 van Takunar naar Tsingtao KLEINE VART Aeneas, 11 van Gamos naar Algiers Arban, 11 van Messina naar London Ardeas, 11 van Rotterdam naar Genua Bebox, 11 te Zaandam van Mantyluoto Bab t., 8 v. Trolhattan naar Kristinehamn Capri, 11 van Swansea naar Antwerpen Daniel, 11 van Goole naar Amsterdam Dido, 11 van La Pallice naar Amsterdam Elsa, pas. 7 Brunsbuttel naar Zaandam Frans van Seumeren, 11 van Bristol naar Middlesbrough Joost, 8 van Kotka naar Zaandam Kaap Falga, 5 van Rundvik naar Amsterdam j Kaap St Vincent, 6 v. Skutskaer te Middelburg I Maasym, 11 van Casablanca naar Boness Maris Callopez, 11 van Antwerpen naar Las Palmas j Markab van Oran naar Byonne I Meteoor, 11 van Nykoping naar Amsterdam j Meuse, 11 van Stockholm naar Rotterdam Pionier, 11 van Delfzijl naar Goole Pavo, 7 van Kemi naar Zaandam Ponza, 8 van Zaandam te Lubeck Prior, 11 van Goole naar Amsterdam Sint Walburg, van Tunedal naar Rochester Stella Maris, 11 van Grangemouth nr Olmsund Schippersgracht, 11 van Kotka naar Amsterdam Santa Lucia, 11 te Teignmouth van Limerick Tilly, 6 pass. Kiel naar Munksund Viking, 11 van Mostijn naar Rotterdam Vlieland, 11 van Manchester naar Parijs SLEEPVAART Oceaan nr Hikari (Japan) met kruiser Moreno Cycloop, 9 naar Maracaibo Ebro, 10 naar Aden Loire, 10 naar New Orleans zonder sleep Noordholland, 10 van Savona naar IJmuiden Poolzee, naar Trinidad met bak Zwarte Zee, 8 naar Rotterdam zord^- *7*ep

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11