Luchtinspectie boven Europa onderwerp van overleg I HET WEER I Minister Dulles zinspeelt op Europese bezwaren Jordanië doet een boekje open over Egyptische attaché's Aardverschuiving in Zweden Haarlems Dagblad Washington wil Moskou tegemoet komen Zes andere Arabische landen wezen na soortgelijke ervaring Egyptenaren uit EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Knowland teruggewezen „De Vliegende Hollander" op sluitingsavond van Haagse Filmweek 8 Zonnige perioden Stassen naar Londen Dibelius mag niet in Oost-Duitsland komen Muzikaal afscheid Russisch echtpaar moet zoons in V.S. achterlaten Lijk van kikvorsman is nog niet geïdentificeerd Eisenhower vrijwel hersteld, maar hij moet kalm aan doen Vergeldingsactie van Fransen in Algiers Locomotief met meisje in cabine reed het water in Kernwapenproef in V.S. weer uitgesteld Burgemeesters doorboor- den de geluidsbarrière Het woord is aan 71e JAARGANG No 281 Lange Nieuws traat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. WOENSDAG 12 JUNI 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Dulles zei, dat de Europeanen van het 1 vasteland algemeen van oordeel zijn, dat het wellicht wenselijk is, tenminste de mogelijkheid van een politieke regeling van vraagstukken betreffende het vaste land, in het bijzonder de hereniging van Duitsland, te onderzoeken, voordat op het gebied van de ontwapening een stap wordt gedaan, waarbij Duitsland zou zijn be trokken. De minister legde er de nadruk op, dat het niet een kwestie van tweezij dige onderhandelingen tussen Washington en Moskou is en dat de Verenigde Staten niet hun bondgenoten zullen opofferen om snel met de Sovjet-Unie tot een vergelijk te komen. Het inspectieplan voor het Noordpool gebied zou Canada en mogelijk Noorwe gen en Denemarken, met het oog op Groenland betreffen. Dit laatste hangt er echter vanaf waar men de grens zou trek ken. In antwoord op een andere vraag zei de minister, dat als er een nieuwe Cana dese regering komt als gevolg van de verkiezingsuitslag, de kwestie wellicht enige vertraging zal ondervinden. Dulles verklaarde, dat het Noordpoolgebied naar zijn mening geschikt is een inspectieplan het eerst in praktijk te brengen. Dulles wees de suggestie van de repu blikeinse fractieleider senator Knowland om Noorwegen te neutraliseren in ruil voor de terugtrekking van de Russen uit Hongarije, van de hand. Tevoren had de democratische senator Neuberger in de Senaat een beroep op Knowland gedaan zijn „ongelukkig voorstel" in te trekken, opdat er hierdoor geen „onberekenbare schade aan het Amerikaanse prestige in het buitenland wordt berokkend". Knowlarid zei later tot verslaggevers, dat Neuberger zijn voorstel verkeerd heeft uitgelegd. Hij zei als voorwaarde voor een dergelijke overeenkomst met de Russen te ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Motoroveralls - Valhelmen Naar wij vernemen zal de film „De Vlie gende Hollander", behandelende een episo de uit het leven van Anthonie Fokker, op de sluitingsavond van de Internationale Filmweek in Den Haag haar première be leven. De film, naar een scenario van Ed. Hoornik door Gerard Rutten gemaakt en muzikaal geïllustreerd door Henk Badings, wordt vertoond in de avondvoorstelling van zaterdag 22 juni in het Haagse Metro- pole-Tuschinsky Theater. In het voorpro gramma worden twee korte films gedraaid, waarvoor het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een prijs be schikbaar heeft gesteld. Ook de bekroonde Nederlandse reclamefilms zijn in het voor programma opgenomen. In de middagvoor stelling zal waarschijnlijk de speelfilm van Van Gasteren „Stranding" als hoofdfilm fungeren. jOOOOOOOTX X"Y VYYyTOOOOOOOOOOOfYVYVIOry^YVV-yv-xVVTriOOOOOOOCO VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 woensdagavond tot donderdagavond, 8 8 opgemaakt om 11.15 uur: 8 5 Droog met zonnige perioden. 3 8 Koude nacht, morgen overdag 8 iets hogere temperaturen dan 3 vandaag. Zwakke tot matige 3 wind in hoofdzaak tussen noord 8 en oost. 8 Volledige wèerrapporten op pagina twee. g m <CXK*.K.x X_XXXJCX«J' x.*.xj«.«jt O X X XJOOt OOOÜOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S hebben gesteld, dat de Noren ermee in stemmen. OSLO (Reuter) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, heeft in een interview met het Noorse „Morgen- bladet" gezegd het vreemd te vinden, dat Knowland op deze manier de Noorse bui- tenlanse politiek denkt te kunnen beïn vloeden. LONDEN De ontwapeningsbesprekin gen van de subcommissie van de UNO zullen donderdag hervat worden, zo is in Londen bekendgemaakt. De voornaamste reden zou zijn, dat men Stassen meer tijd wil geven voor overleg met zijn regering. WASHINGTON (Reuter) Stassen zal donderdag uit New York naar Londen vertrekken, aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. In Washington verluidt, dat Stassen ds oprichting van een commissie van NAVO- deskundigen heeft aanbevolen om even tuele Russische voorstellen voor een zone van luchtinspectie in Europa te bestuderen. Hy zou verwachten, dat de Sovjet-Unie er op zal staan zowel in Europa als in het Noordpoolgebied een proef zone in te stel len. In dat geval zouden de Verenigde Sta ten spoedig van hun Europese bondgeno ten willen weten of zij er mee akkoord gaan. WASHINGTON (AFP) In een memo randum, dat eind vorige weeek door Zorin, hoofd van de Russische delegatie naar de ontwapeningsconferentie in Londen, aan Stassen zou zijn overhandigd, zou het sta ken van alle kernproeven zijn voorgesteld en voorts, dat alle landen zich verplichten geen kernwapens te gebruiken in geval van oorlog. Men meent te weten dat de Sovjet-Unie akkoord gaat met een vermindering van de strijdkrachten en van de klassieke be wapening, maar zij zou hebben voorgesteld de vermindering in drie in plaats van twee stadia te laten verlopen. BERLIJN (UP) De Oostduitse rege ring heeft bisschop Dibelius de toegang tot Oost-Duitsland ontzegd, aldus is van ker kelijke zijde in Berlijn medegedeeld. Dibelius, woonachtig in West-Berlijn, is bisschop van de Evangelische kerk voor Berlijn en de aangrenzende, Oostduitse provincie Brandenburg. Hij had woensdag een vergadering in Potsdam, even buiten Berlijn, willen bijwonen, doch hem werd een visum geweigerd. Reeds eerder is van Oostduitse zijde felle kritiek op Dibelius geleverd vanwege zijn bereidheid, geestelijken beschikbaar te stellen voor het Westduitse leger. Bij Lilla Edet aan de Gota-rivier in West-Zweden heeft zich vorige week een aardverschuiving voorgedaan over een lengte van ongeveer driehonderd meter. Een sulfietfabriek, die op de De drummer van Dutch Swing College Band, de heer André Westendorp, gaat zich als arts in Reading (Pensylvania, V.S.) vestigen. Dinsdagmiddag vertrok hij per vliegtuig naar Amerika. De band deed de familie Westendorp vrolijk uitgeleide op Schiphol. CHICAGO (UP) De Amerikaanse po litie heeft dinsdag een repatriërend Rus sisch emigrantenechtpaar verhinderd hun negen maanden oude, in de Verenigde Sta ten geboren zoon mee te nemen naar de Sovjet-Unie. Georg en Nabejda Kozmin, die in 1950 naar de Verenigde Staten kwamen, ston den op het punt in Chicago op de trein naar New York te stappen, toen agenten van de F.B.I. hen er op wezen, dat zij hun jongste zoon Peter moesten achterlaten. Aan het begin van het jaar besloot de familie Kozmin, teleurgesteld over het le ven in de V.S., naar de Sovjet-Unie terug te keren. Hun tien-, acht- en zevenjarige zoons Richard, George en Paul wilden echter in Amerika blijven. Een rechter lijke uitspraak, volgens welke de ouders hun kinderen niet mochten meenemen scheen niet veel indruk op het echtpaar Kozmin te maken. Dinsdag trachtten zij vergeefs him jongste zoon mee te nemen. Peter Kozmin zal thans in een weeshuis in Chicago worden geplaatst. Het echtpaar Kozmin werd op zijn reis naar New York vergezeld door het hoofd van de consulaire afdeling van de Russi sche ambassade, Fedor Slomatin. Sloma- tin heeft de Kozmins mede bewogen naar de Sovjet-Unie terug te keren. PORTSMOUTH (Reuter) De Britse politie heeft bekend gemaakt dat de ge scheiden echtgenote van de verdwenen kikvorsman Lionel Crabb, wiens lijk men meende opgehaald te hebben uit Het Ka naal, niet in staat is geweest de Overblijf selen als die van haar vroegere man te herkennen. rivieroever was gebouwd, verdween geheel in het water. Op de foto ziet men reddingsploegen, die met behulp van ladders, het verwoeste fabrieks terrein behoedzaam verkennen. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft dinsdag in het laatste bulletin over de gezondheidstoestand van Eisen hower gezegd, dat de president vrijwel volkomen is hersteld. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, zei, dat Eisenhowers artsen de lichte maagstoornis toeschrijven aan het nuttigen van iets te grote hoe veelheden van bepaalde voedingsmiddelen. De president zal vandaag niet zijn weke lijkse persconferentie houden. Hagerty verklaarde, dat de president zijn taak niet volledig zal hervatten, zolang hij nog niet geheel hersteld zal zijn. (UP) De journalisten kregen gisteren, de gelegenheid te zien, hoe de president er uit zag. Zij werden gistermorgen enkele minuten in zijn werkkamer toegelaten. Hij zag er niet ziek uit en glimlachte breed uit, terwijl de fotografen foto's van hem namen achter een stapel brieven. Hij zei, dat hij zich „uitstekend" voelde. AMMAN (Reuter, UP) Jordanië heeft Egyptische beschuldigingen van een Jor daanse samenzwering tegen Egyptische diplomaten naar aanleiding van de uitwij zing van een Egyptische militaire attaché in Amman van de hand gewezen. De Jor daanse regering verklaarde dat in de di plomatieke praktijk Jordanië het recht heeft zonder opgave van redenen de terug trekking van een diplomatieke vertegen woordiger te eisen, indien deze zich heeft „misdragen". De Jordaanse regering spreekt de Egyptische aantijgingen tegen en wjjst op de ervaringen met de Egypti sche militaire attache's in Libië, Soedan. Tunesië, Irak, Libanon en Saoedi- Arabië. Deze landen hebben Egyptische militaire attaché's uitgewezen omdat zij zich inlie ten met samenzweringen tegen de regerin gen dier landen, aldus de Jordaanse rege ring. ALGIERS, (UP) Als vergelding voor nieuwe bomaanslagen der Algerijnse re bellen,waarbij zondag vijf slachtoffers vie len, hebben Franse burgers in Algiers dins dag amok gemaakt. Onder de strijdleus „laat het leger het gezag overnemen", wer den Algerijnen doodgeranseld en Europese en Algerijnse winkels vernield, die de op roep tot algemene staking van de Franse oud-strijders hadden genegeerd. De begrafenis van vijf slachtoffers van de bomaanslag die zondag in het Corniche Casino was gepleegd, werd aanleiding tot een uitbarsting van bloeddorstigheid en vernielzucht zoals Algiers ze tijdens de ge hele nationalistische opstand nog niet ge zien had. Een menigte, die door het dolle heen was, viel Algerijnse voorbijgangers aan, sleurde bestuurders uit auto's en winkeliers uit hun huizen en sloeg en schopte hen tot ze half dood bleven liggen. Zo geschiedde het bij het St. Eugene kerkhof, en op vele andere plaatsen. Een menigte duwde een auto van een Algerijn te water en liet de eigenaar in het voertuig verdrinken. Enige tientallen Algerijnen moesten met ernstig letsel in ziekenhuizen worden op genomen. Een „strafexpeditie" van Fransen, die zich naar de Kasjbah begaf, waar 250.000 Algerijnen wonen, werd door de politie tegengehouden. Militaire politie met stalen helmen moest te hulp komen met traan gas om een stoet te verdrijven, die op weg ging naar het paleis van de minister resi dent Lacoste. Volgens de laatste berichten zijn bij de ongeregeldheden een Franse vrouw en vijf Algerijnen gedood. Acht Fransen, onder wie drie parachutisten en een politie-man, werden ernstig gewond. Tweehonderd betogers werden gearres teerd. Het uitgaansverbod is vervroegd tot negen uur 's avonds. Een 12-jarig meisje heeft gisteren een hachelijk avontuur beleefd. Zij mocht meevaren op een pont van de Nederlandse Spoorwegen, waarmee wagons van de Rietlanden te Amsterdam naar de Distel- weg aan de overkant van het IJ worden overgebracht. Haar vader is kapitein op deze pont. Zij was in de cabine van een rangeerlocomotief gaan zitten, die achter een aantal wagons op de pont stond. De machinist was tijdens de overtocht van zijn machine gestapt. Toen de pont bij de Distelweg tegen de aanlegsteiger stootte, kwam de locomotief in beweging en reed achterwaarts het wa ter in, dat daar tien meter diep is. Tot grote opluchting van het hevig ontstelde pontpersoneel kwam het dochtertje van de kapitein, dat goed kan zwemmen, en kele ogenblikken later aan de oppervlakte. Het meisje had kans gezien, onder water het deurtje van de cabine te openen. Het had bij de duik van de locomotief geen letsel opgelopen. Nadat zij droge kleren had aangetrokken, stond zij korte tijd later alweer te kijken naar^de voorbereidende werkzaamheden om de locomotief uit het water te hijsen. De politie onderzoekt thans, waarom de locomotief niet op de rem stond en waar om er geen blokken voor de wielen waren gelegd. LAS VEGAS (UP) Een kernwapen proef, die woensdag te Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada zou worden ge nomen, is om „technische redenen" tot vrij dag 12.45 uur Nederlandse tijd uitgesteld. De afgelopen weken zijn op de proef ter reinen van Las Vegas drie kernwapens tot ontploffing gebracht. Volgens mededelingen van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst laat men het al dan niet doorgaan van de kernproeven afhangen van windrichting en windkracht Met behulp van een electronische rekenma chine verwerft men deze gegevens in een half uur tijd. Zij wordt zo ingesteld, dat een antwoord wordt verkregen over rich ting en snelheid van de wind op verschil lende hoogten, de verwachte vorm van de wolk, die door de ontploffing ontstaat, en de eigenschappen van de daarin voorko mende radio-actieve elementen. Men wacht tot men weet dat de radio-actieve as zich zonder directe schade aan te richten zal kunnen verspreiden. (AFP) De door Egypte uitgewezen Jordaanse ambassadeur Fifai heeft op een persconferentie te Amman verklaard dat Egypte het Arabische nationalisme mis bruikt voor eigen doeleinden en dat de Egyptische leiders geen broederschap, doch verdeeldheid tussen de Arabische landen wensen. (UP) Het Egyptische radiostation „De stem der Arabieren" trekt fel van leer tegen de Jordaanse regering. „Het was de verraders er. imperialistische agentenkliek in Amman die Palestina in 1948 verloren deed gaan, waardoor een miljoen Palestij- nen moest vluchten", zo werd gezegd. „De huidige Jordaanse regering bestaat uit vol gelingen en protégé's van deze kliek". De Egyptische regering heeft fotoko pieën gepubliceerd van de bekentenis van een Jordaanse agent-provocateur, wiens optreden aanleiding was voor de uitwijzing van de Egyptische militaire attaché in Amman, die via Damascus in Cairo is te ruggekeerd. Radio-Cairo meldt dat president Koe- watli van Syrië, die een medische behande ling van vijf dagen in Alexandrië heeft ondergaan, vandaag naar zijn land zal te rugkeren. Vredelievend MOSKOU (Reuter) De Sovjet-regering heeft in een nota aan de Libanese regering zijdelingse beschuldigingen van de hand gewezen, volgens welke de Sovjet-Unie iets te maken heeft met de activiteit van de oppositie tegen de Libanese regering, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. In de nota wordt gezegd, dat indien Liba nese organisaties tegen de huidige buiten landse politiek gekant zijn, de reden hier van niet dient te worden gezocht in de vredelievende politiek van de Sovjet-Unie jegens Libanon. ^°OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOCOOOCCCOCOCOCCOOOOOOOOOCC<XX 8 Ais gasten van het 33ste dagjager- squadron van de Amerikaanse lucht- macht, dat is gestationeerd op Soester- 8 8 berg, hebben dinsdag enige Nederlandse g autoriteiten een vlucht gemaakt in de 8 „Spirit of Saint Louis II", het Super8 g Sabre straalvliegtuig, dat onlangs ter 8 8 gelegenheid van de Lindbergh-herden- 8 king in zes uur en veertig minuten van g 8 New York naar Parijs vloog. Dit toestel 8 8 is thans enige dagen op Soesterberg. 8 8 Als eerste ging dinsdagmorgen prof. dr. ir. H. J. van der Maas de lucht in voor 3 g een vlucht van een half uur. Daarna 8 8 volgde de burgemeester van Soest, mr. 8 S. P. baron Bentinck. Later op de dag g namen de staatssecretaris 'van Oorlog, 3 8 mr. F. J, Kranenburg en de burgemees- 8 8 ter van Bilthoven, de heer K. Fabius, g in de „Spirit of Saint Louis II" plaats. 8 8 Tijdens al deze vluchten werden de 8 8 autoriteiten als extra attractie onthaald 8 8 op een duikvlucht waarbij de geluids- 8 8 snelheid overschreden werd. 8 ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 302e JAARGANG No 129 G. B. S h a w Traditie en folklore blijven vaak in leven bij de gratie van het gebrek aan nieuwe denkbeelden. In het Nabije Oosten is de laatste tijd de onrust weer aan het toenemen. Kort na de uitwisseling van ernstige beschuldigingen tussen Syrië en Jordanië hebben de Jor daanse en de Egyptische regering elkaar nu beschuldigd van samenzweringen die op elkanders bestaan en zelfs op het leven van regeringsfunctionarissen zouden zijn gemunt. En dit nauwelijks enkele dagen nadat Jordanië de oorkonde van ratificatie van het „Arabische Solidariteits- Verdrag in Cairo had laten deponeren! Met die Arabische solidariteit schijnt het dus vreemd gesteld te zijn. Zó vreemd, dat de Egyptische regeringsradio er geen been in ziet, het Jordaanse regime verantwoor delijk te stellen voor de Israëlische over winning van 1948 (die alle Arabieren nog steeds ontzaglijk hoog zit), en dat de uit Cairo teruggekeerde ambassadeur van Jor danië de Egyptische regering ervan beticht, het Arabische nationalisme te misbruiken voor haar eigen doeleinden. Voor „broeder- staten", zoals de-Arabische landen zichzelf noemen, is dit wel een zeer onbroederlijk gedrag. Sommige van de zogenaamde pikante details, die in verband met deze situatie bekend zijn gemaakt (zoals dat over de Jordaanse provocateur die een Egyptische ambassade-attaché zou hebben willen over halen, deel te nemen aan een aanslag op koning Hoessein) doen denken aan oude detective-romans, spelend in exotische di plomatieke milieus. Maar toch gaat het hier om hoogst ernstige dingen, waarvan de internationale politieke toestand op den duur de terugslag zal kunnen ondervinden. Want in wezen komt de huidige spanning in de Arabische wereld voort uit een con flict tussen pro-Westerse en anti-Westerse ideeën en belangen, welke voor het Westen zelf eveneens van grote betekenis zijn. De beschuldiging van de voormalige Jor daanse ambassadeur in Caïro, dat de Egyp tische regering het Arabische nationalisme zou misbruiken voor haar eigen doeleinden, bevatte op zichzelf geen nieuws, al was het uiten van die beschuldiging door een ver tegenwoordiger van een Arabische regering wel opzienbarend. Het was al vrij algemeen bekend, dat de Egyptische dictator streeft naar de vorming van een Pan-Arabisch im perium, dat van Cairo uit zou moeten wor den geleid en dat dan ook uiteindelijk wel in een Egyptisch imperium zou veranderen. Nasser is zo slim geweest, het ware karak ter van dit plan te verdoezelen door het aah te kondigen als een streven naar Arabische solidariteit, die het enige alter natief zou zijn voor koloniale overheersing door de Westerse landen. Inderdaad kon hij er op wijzen, dat sommige van die Westerse landen zich nog altijd niet geheel vrij had den gemaakt van kolonialistische neigingen, vooral niet als het om bepaalde gebieden in het Nabije Oosten ging. Helaas was het Nasser daarbij ook mogelijk, elke vorm van steun aan of samenwerking met Israel uit te leggen als uiting van „anti-Arabi sche gezindheid". Onder deze omstandigheden hebben noch de Verenigde Staten, noch Engeland, noch Frankrijk de laatste tijd een zeer toe te juichen politiek gevoerd. Vooral de Ameri kaanse politiek heeft veel bijgedragen tot de verwarring in de Arabische wereld. Dat Washington nu, en naar het schijnt met succes, bezig is Egypte te isoleren van de andere Arabische staten, toont weer een omzwaai van Dulles, die niet nodig had behoeven te zijn en die, omdat hij zo laat komt, nu gevaarlijke reacties te weeg kan brengen. Anderhalf jaar geleden dacht Nasser er nog niet aan, zich in de armen van Moskou te storten; nu dit eenmaal is gebeurd, ziet Washington geen andere uit weg dan de politieke isolering van Egypte, maar daarmee kunnen de links-gezinde elementen ook in de andere Arabische lan den tot wanhoopsdaden worden gebracht. Bovendien kan het Kremlin, als de Ameri kaanse opzet slaagt, zijn prijs voor steun aan Egypte aanzienlijk verhogen en het is de vraag of dit de Westelijke winst- en verliesrekening uiteindelijk niet ongunstig zou beïnvloeden. Nog voordat de inkt, waarmee het „Ara bische Solidariteits-Verdrag" is geschreven, goed droog was, is de geringe waarde van dat verdrag gebleken, hetgeen weinig ver wondering zal wekken, omdat er voor het verdrag geen reële fundering aanwezig was. Maar het kan nooit de taak van het Westen zijn, van die situatie partij te trek ken door een politiek van „verdeel en heers" in de Arabische wereld toe te pas sen. Waarlijk en blijvend pro-Westers zal het Nabije Oosten pas worden als het Westen er in slaagt, de daar opgehoopte conflictstof op te ruimen en een werkelijk positieve bijdrage te leveren voor een har- monieuse opbouw van het gehele gebied. Simon Koster WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat de Ver enigde Staten bereid zijn, de Sovjet Unie een degelijk voorstel te doen be treffende de instelling van een luchtinspectiezone in het gebied van de noordpool. Ook verklaarde hij, dat de Amerikaanse regering met haar Europese bond genoten overleg pleegt over een dergelijke zone in Europa. Dulles voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten op dit punt geen voorstel willen doen, voordat zij de goedkeuring hebben van hun h'wdgenoten. Deze kwestie kwam ter sprake, toen aan de minister vragen werden gesteld over de onverwachte komst van Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de ontwapenings besprekingen te Londen, naar Washington. Dulles gaf toe, dat zich er ten aanzien van de NAVO-procedure complicaties hadden voorgedaan, waardoor het wenselijk was dat Stassen voor verder overleg naar Washington kwam. De Verenigde Staten weten nog niet, hoe hun bondgenoten over een inspectiezone in Europa denken. In afwachting van ophelderingen hieromtrent zal het Amerikaanse standpunt voorlopig nog niet bekend worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1