Amsterdams echtpaar lichtte woningzoekenden op Salamanca, verheven Van dag tot dagl Spoorkaartjes Vrijkomende kamers te huur I Tunnelgiro IJ 1 '"Hoe is het ontstaan?^ 3 Experiment in Florida Intercontinentale raket kort na start ontploft 65 rmlioen in V.S. ingeënt tegen polio Brits koninklijk paar naar V.S. en Canada Europees congres te Rome Mr. Bey en pessimistisch over politieke eenheid Twee kinderen verdronken Examens Tunnelvrienden deden een (groot)boekje open ■V Op de <~Praatótoel Fikse straffen voor vier belastingontduikers Dit woord: BIJNA WOENSDAG 12 JUNI 1957 De winst door de Nederiandsche Spoor wegen in 1956 gemaakt zal velen een enorm bedrag toeschijnen, waaruit men de con clusie zal trekken, dat het ons nationale vervoerbedrijf nog zo slecht niet gaat. Van die constatering uit ligt de conclusie, dat allerlei tariefsfaciliteiten, zoals die voor de oorlog bestonden, zouden kunnen worden toegekend, niet ver weg. Op een bedrijfskapitaal van driehonderd miljoen gulden is een winst van tien mil joen echter geen exorbitant bedrag, al kan men er dankbaar voor zijn, dat het de spoorwegdirectie andermaal gedurende een reeks achtereenvolgende jaren is gelukt een bedrijfsoverschot te bereiken. Voor de oorlog was dat wel anders en in het bui tenland heeft men nu nog met soms cata strofale tekorten te kampen. Uit de alge mene beschouwingen in het jaarverslag is evenwel af te leiden, dat het exploitatie- evenwicht bijzonder labiel is en bij de ge ringste valutaschommeling reeds in zijn tegendeel kan verkeren. Het is duidelijk, dat in een dergelijke situatie de directie er de voorkeur aan geeft niet te experimenteren met de ta rieven. Wij hebben al eens eerder betoogd, dat er geen enkele reden is om de spoor wegen uit een oogpunt van bedrijfsecono mie anders te behandelen dan welke andere onderneming ook, hetgeen wil zeggen, dat uitgegaan moet worden van kostendekken de tarieven. Tariefsverlagingen zijn slechts dan gerechtvaardigd wanneer zoveel nieuw vervoer wordt aangetrokken, dat de ver minderde opbrengst per reiziger daardoor wordt gecompenseerd. Zelfs met die een voudige constatering is men er niet: wan neer de vervoerstoeneming door de tariefs verlaging zo groot is, dat de exploitatie kosten door noodzakelijk gebleken extra voorzieningen gaan stijgen zonder dat deze meerdere kosten door het gestegen ver voer worden goedgemaakt, is men uiteinde lijk nog slechter af. Het standpunt, dat de spoorwegen goed kope tarieven dienen te bieden, omdat zij een overheidsbedrijf zijn en het er „dus" niet op aankomt of er verlies wordt ge leden, lijkt ons bepaald verwerpelijk. Men vergeet dan dat een gezond spoorweg bedrijf van uitzonderlijk belang voor onze economie is. Werken onder de kostprijs zou slechts betekenen, dat een redelijke en duurzame voorziening in het railvervoer in gevaar wordt gebracht. Het algemeen belang daarvan lijkt ons uit te gaan boven de wenselijkheid van gezins- of vakantie tarieven, avond- of week°indretourtjes en wat voor bijzondere kaartjes al rjiet meer, zelfs al kunnen deze in sommige omstan digheden, bijvoorbeeld als psychologisch middel om de reislust per spoor aan te wakkeren, aantrekkelijk lijken. COCOA BEACH (Reuter) Dinsdag is van de basis voor proefnemingen met ra ketten te Kaap Canaveral, in de Ameri kaanse staat Florida, een geleid projectiel afgeschoten, waarvan wordt veronder steld, dat het een exemplaar was van de „Atlas", die een bereik heeft van acht duizend kilometer. Toen het projectiel een hoogte van on geveer duizend meter had bereikt, werd een als extra-aandrijvende kracht funge rende hulpraket afgeworpen, die in zee verdween. Een grote, oranje gekleurde vlam tekende zich achter het geleide pro jectiel af. Waarnemers, wie het reeds was opge vallen. dat de raket reeds spoedig na het afvuren van zijn koers scheen af te wij ken, zagen hoe deze op een gegeven ogen blik in de lucht uiteen spatte. Na deze ontploffing werd niets meer van een pro jectiel waargenomen. Daar het hier een geheime proefneming betrof, wilde de leiding van de basis te Kaap Canaveral geen inlichtingen over al dan niet slagen ervan geven. Een woordvoerder van de luchtmacht op de basis heeft later meegedeeld, dat de ontplofte raket inderdaad een „Atlas" is geweest. Hij zei, dat er geen doden en gewonden zijn en dat bij de proef waar devolle gegevens zijn verkregen. Verdere inlichtingen wilde hij niet geven. Verwacht wordt, dat de „Atlas", wan neer deze raket eenmaal vervolmaakt zal zijn, in twintig minuten Moskou kan berei ken. Delen van de „Atlas" worden ge bruikt bij pogingen tot het bouwen van een maanraket, die geleerden willen gebruiken voor het fotograferen van de donkere zijde van de maan. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se leger heeft medegedeeld een geleid pro jectiel, de „Hawk" te hebben ontwikkeld, dat met succes tegen laag-vliegende vij andelijke toestellen kan worden aange wend. Tot op heden beschikten de V.S slechts over geleide projectielen, die tegen toestellen op grote hoogte konden worden ingezet. In de omgeving van New York, Washington en Baltimore zullen afvuur- 'nstallaties worden ingericht. NEW YORK (UP) Op 1 juni waren on- aveer 65 miljoen inwoners van de Ver- •nigde Staten met het Salkvaccin tegen kinderverlamming behandeld, aldus heeft de Amerikaanse stichting tot bestrijding van de Poliomyelitis medegedeeld. Vijftien miljoen personen zijn eenmaal ingeënt, 32 miljoen tweemaal en 18 mil joen kregen alle drie de vereiste injecties. Vierenvijftig miljoen waren twintig jaar of jonger, de leeftijden der resterende elf miljoen varieerden van 20 tot 39 jaar. LONDEN (Reuter). - Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prins Philip zul len in oktober een bezoek brengen aan de Verenigde Staten en Canada, aldus is dins dag van de zijde van Buckingham Palace bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de koningin een uitno diging van president Eisenhower voor een staatsiebezoek aan Washington heeft aan vaard. In hofkringen werd gezegd, dat de konin gin en de prins zich per vliegtuig uit Ottawa naar Jamestown zullen begeven, waar een historisch feest zal worden ge houden. Daarna zal het koninklijk paar drie dagen te Washington en één dag te New York verblijven. Volgens een dinsdag door het Witte Huis te Washington uitgegeven bekend making zullen de Britse gasten op 16 okto ber in de Verenigde Staten aankomen. Zij zullen op 21 oktober per vliegtuig uit New York naar L'onden vertrekken, aldus de Amerikaanse bekendmaking. Koningin Elizabeth en prins Philip heb ben voor het laatst in 1951, toen de konin gin nog prinses Elizabeth was, een bezoek aan Canada en de Verenigde Staten ge bracht. ROME (Reuter/AFP) Op het drie daagse Europese congres in Rome, dat wordt bijgewoond door vele parlements leden uit West-Europa, is gisteren de dis cussie geopend over de instelling van een Europese buitenlandse politiek en over de problemen in verband met een nauwer samengaan van Europa en Afrika. Vurige voorstanders van een politieke eenheid van Europa moesten maandag bekennen dat het uiteindelijke doel: een Europese regering, nog in een ver verschiet ligt. De vroegere Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. Beyen en de Bel gische senator Dehousse lieten zich pessi mistisch uit over de kansen van zulk een regering. Mr. Beyen zei dat de tijd nog niet rijp is „voor een gemeenschap van na ties waarin een onbeperkt gezag wordt verleend aan een gemeenschappelijke uit voerende macht". De Italiaanse gedelegeerde Angeletti verklaarde, dat economische en politieke associatie van Europa en Afrika van es sentieel belang is voor de welvaart van de beide continenten. De Franse oud minister van overzeese gebieden, Teitgen, zei, dat de Afrikaanse landen niet door politieke banden gebonden moeten worden en dat men vooral de levensstandaard van de Afrikaners moest verhogen. Mr. Beyen wees er op dat het vraagstuk van de vroegere koloniën het enige onderwerp is, waarover Europeanen en Amerikanen „fundamenteel" van mening verschillen. Hij drong er bij de Verenigde Staten op aan de „juiste waarde" van het koloniale verleden van Europa te erkennen en bij de Europeanen, Amerikaanse invloed in de vroegere koloniale gebieden te aan vaarden. (UP) De sprekers waren het er over eens, dat het voor het oude continent noodzakelijk was, een nauwe samenwer king te onderhouden met de Verenigde Staten en niet te proberen een „derde macht" te worden tussen Amerika en Rus land. Tegelijkertijd wezen zij er op, dat de Europese landen nauwere banden on derling moeten onderhouden dan met hun Atlantische bondgenoten overzee. „Europa moet Europa blijven en niet in de Atlan tische Oceaan verdrinken", zo zei De- housse, de voorzitter van de Raadgevende Assemblee van de Raad van Europa. Het congres is in drie werkgroepen ver deeld: Europese eenheid, buitenlandse aangelegenheden en Europees-Afrikaanse samenwerking. De vroegere Hongaarse minister Peder Auer waarschuwde de groep voor de buitenlandse aangelegen heden, dat Europa rekening moet houden met de mogelijkheid van een nieuwe ge wapende opstand tegen de Russische over heersing in Oost- of Midden-Europa. ADVERTENTIE tt „Allergemeenst en beestachtig optreden tegenover woningzoekenden" noemde de president van de Amsterdamse rechtbank de handelingen van een echtpaar uit de hoofdstad, dat dinsdagmiddag terechtstond wegens allerlei oplichtingspogingen. Het waren de 32-jarige, oneervol uit de belas tingdienst ontslagen ambtenaar J. v. d. W., nu werkloos, en zijn zeven jaar oudere echtgenote, van beroep werkster en thans gedetineerd. Dit tweetal had in oktober 1956 per advertentie een „in januari vrij komende woonruimte" aangeboden in ka mers die zij zelf bewoonden. Als voor waarde werd gesteld dat de huurders een jaar huur vooruit zouden betalen. Een verloofd paar vloog erin, betaalde zes maanden huur (f 350) en tekende een con tract met het echtpaar. Toen men kort voor de huwelijksdag informeerde, wan neer de kamers betrokken konden worden, deelden de verdachten mede, dat de zaak niet doorging, maar dat er wel een woning elders beschikbaar kwam, waarvoor ech ter weer f 200 vooruitbetaald moest wor den als aandeel in de aanleg van een keu ken. Het verloofde paar ging hier echter niet op in. Smoesjes en cadeautjes Aan een tweede verloofd paar werd de zelfde ruimte eveneens verhuurd. Dit paar trouwde op de dag, dat de kamers betrok ken zouden worden, maar ook zij werden afgescheept met een smoesje. De bruide gom, een marechaussee keerde op de trieste trouwdag naar zijn kazerne terug, ;zijn bruid naar haar ouders. De verdach ten hadden nog de brutaliteit gehad, het jonge paar te ontvangen en hun een „hu welijkscadeau" een handdoekenrekje aan te bieden. Twee andere gegadigden waren volgens de dagvaarding op dezelfde manier voor honderden guldens opgelicht. Het echtpaar, dat alles bekende, had bij diverse leveranciers en particulieren een schuld van totaal zesduizend gulden. De man was, voor hij ontslagen werd bij de belastingen, nog geholpen met een lening van f 2500. waarvan hij nog ongeveer een derde deel moet afbetalen. „Om onze schulden te kunnen afdoen, zijn wij tot alles gekomen", vertelden zij in een po ging om de rechtbank milder te stemmen. De president toonde zich echter zeer ver ontwaardigd over hun handelingen die hij kwalificeerde als „één en al zwendel" De officier van Justitie deed er nog een schepje bovenop: „Zeldzaam infame op lichters, die net als de rattenvanger van Hameln met hun zoet gefluit mensen lok ten om hen dan in het ongeluk te storten. Als het niet scheef gelopen was, zouden zij stellig zijn doorgegaan", meende hij. Tegen de vrouw, reeds driemaal eerder veroordeeld, vorderde de officier wegens oplichting in vereniging een jaar met af trek. Haar man, die een blanco strafblad heeft, hoorde een jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk tegen zich eisen. De raadsman van de vrouw was van oordeel, dat er geen wanprestatie was ge leverd: geen der gedupeerden had opleve ring der woonruimte geëist. Hij pleitte vrijspraak. De advocaat van de man be toogde dat er geen causaal verband tussen de drie gevallen in de dagvaarding gelegd kan worden. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair clementie. Uitspraak 25 juni. Bij het spelen op een langs de Ael- brechtskade te Rotterdam liggende vracht boot is de 7-jarige P. S. van Noorden in het water gegleden ën verdronken. Brand weerlieden hebben nog getracht het knaap je tijdig boven water te brengen, maar dit mocht niet gelukken. Pas na twintig mi nuten kon de jongen worden gedregd. De 11-jarige C. J. Hosvelt is in het over dekte zwembad op de Heiligeweg in Am sterdam verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was met twee vriendjes ia het ondiepe gedeelte krijgertje aan het spelen. Na enige tijd nisten de vriendjes hem. Zij waarschuwden de badmeester, waarop een onderzoek w rd ingesteld. Men vond de jongen tenslotte op de bodem van het diepe bassin, waaruit hij levenloos werd opgehaald. UTREHT Geslaagd voor het semi-arts- examen: R. B. Bolt, Utrecht; B. van Gelder, Hengelo; mejuffrouw M. C. van Meeuwen, Utrecht. Artsexamen: C. A. Ansink, De Bilt; H. C. Lequin, Rotterdam; A. H. Meijer, Drie bergen; R. de Raad, Utrecht. Tandartsexa men: D. Kappelle, Hilversum; H de Jong, Utrecht; A. Buehre. Amsterdam; S. B. Gel ders, Utrecht; M. W. van Tol. Breda; A. J. Wiersma, Utrecht. De Sociëteit van Binnenvaartvrienden heeft voor de Amsterdamse burgerij op originele wijze het Grootboek IJtunnel geopend. Voorafgegaan door een wat erg jonge Amsterdamse Stedemaagd in een bootje, voeren twee dekschuiten met een enorm opengeslagen boek door de hoofd stedelijke grachten. De blauw geünifor meerde leden van de Tramharmonie blie zen een lustig deuntje en vestigden daar mee niet zonder succes de aandacht der van nature nieuwsgierige Amsterdammers op de leuzen: „Door vastberadenheid wint Amsterdam zijn tunnelstrijd" en „Heel Mokum in het Grootboek". Het enorme grootboek toonde de eerste inschrijving van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, oud-Commissaris der Ko ningin, een tweede van de Sociëteit van Binnenvaartvrienden en een derde groot f100 van „Jan en Alleman". Het laatste vaartuig droeg een span doek met de woorden „Eén voor één, maar ze komen er alle drie". In het midden werd gelaten welke van de drie er het eerst komt: de IJ-, de Coen. of de Hem- tunnel. Maar de Sociëteit van Binnen vaartvrienden rekent op de IJtunnel en daarom riep zij de Amsterdamse bevolking op, in te tekenen op het Grootboek IJ tunnel. >ooooorrYrxxxx)cooooooooooooooooooooooooooc)oooooooocooooo( Door de bereidwilligheid van een in- woonster van Utrecht heeft de gemeen- telijke girodienst van Amsterdam de beschikking gekregen over het gironum mer IJ 1 voor de grootboekinschrijvin gen ten behoeve van de bouw van de j IJtunnel. Het gironummer IJ 1 van de gemeen- telijke girodienst staat op naam van I mevrouw A. de Graaf-Yocarini te j Utrecht, die jaren geleden dit nummer vanwege haar uitzonderlijke meisjes- naam kreeg toegewezen. Twee Amsterdamse ambtenaren zijn met een boeket bloemen, een zijden sjaal, een boekje over Amsterdam enj een nieuw giroboekje naar mevrouw De I Graaf gegaan om haar te vragen of zij haar goedkeuring kon hechten aan de wijziging van haar gironummer. Me- i vrouw De Graaf, een rasechte Amster damse, gaf onmiddellijk haar toestem ming. Thans heeft zij gironummer IJ 2 ge- j 8 kregen. >OOOOOOOOOOCOO(XXX>COCOOCCOOOC»OOOCOCOCOCOCOOOOOOCOOOOOCOO<: J|P Ditmaal zult u mij met een korreltje zout moeten nemen. Ik waarschuw vooruit, dus u zult mij nooit kunnen verwij ten, dat ik niet zo eerlijk mo gelijk heb trachten te zijn. Ik wil u namelijk een in druk van Salamanca proberen te geven. Objêktief kan ik daarbij onmogelijk zijn, want ik ben meer dan verliefd op Salamanca. Als gevolg daar van ben ik bereid niet te tel len, dat het pension, waarin ik een nacht heb geslapen, omdat er geen plaats was in het Gran Hqtel, alleen maar de herinne ring aan een vette olijfolie- walm bij mij heeft achterge laten. Ik wil vergeten, dat mijn eerste bezoek, nota bene op een Sinterklaasdag, een bui ten het schema vallende ver lenging kreeg, doordat er 's nachts een geweldig pak sneeuw viel en alle verkeer werd gestremd. Achteraf ben ik er trouwens dankbaar voor geweest: ik heb drie dagen ge legenheid gehad de stad te doorkruisen en al het fasci nerende op me te laten inwer ken. Ik ben#ook bereid over het hoofd te z en want dat heeft met Salamanca niets te maken dat salchitas, dood gewone saucijsjes, in een sla gerij voor zes gulden per kilo geprijsd lagen. Dat is een stuk meer dan het gemiddeld dag loon van een cbeider. Mijn tweede bezoek viel in mei. Frankrijk en Noord- Span je waren nog even guur als onze contreien. In Burgos en zelfs in Valladolid kon ik het midden op de dag nog niet buiten mijn regenjas stellen. Maar honderd kilometer zuide lijker scheen de zon en ik dronk een glas limonade op een terrasje van de Plaza Ma yor in Salamanca. De drank Voor sommigen begint Spanje pas in het zuiden, in Andalusië; anderen zweren bij Valencia, La Mancha of Catalonië. Wie beter in het land heeft rondgekeken, weet dat hij het ware hart in het centrum moet zoeken: Oud- en Nieuw-Castilië en de aangrenzende streken. liet een weeë smaak van zoet stof achter, maar het machtige plein lag er tenminste nog in al zijn strenge schoonheid, evenals enkele jaren tevoren, evenals in 1742, toen het stads bestuur de huiseigenaren ver bood bij restauratie iets aan de gevels te veranderen. En hiermee ben ik dan met een op een uitstekend punt van uitgang. De Plaza Mayor. Een plein in volmaakte barokstijl, ruim genoeg om twintigdui zend bezoekers te bergen, wanneer er vroeger stierenge vechten werden gehouden. Als men zich in het midden op stelt en men laat zijn ogen in het rond gaan, dan wordt men door geen enkele verstoring van de harmonie gehinderd Het is, alsof men op de bin nenplaats van een reusachtig gebouw staat. De Plaza Mayor is omgeven door een overdekte galerij met negentig bogen Hier ben ik, tegen vijven, ge tuige van de dagelijkse flirt- oarade. De jongens maken hun ronde in één richting, de meis jes bewegen zich tegen de stroom in. Er worden opmer kingen gemaakt en lachjes ge wisseld, maar zelden ziet men gemengde groepjes bij elkaar staan. Dat mag niet. Het ver keer tussen de seksen ge schiedt in Spanje nog onder toezicht van mama of tante. Ik verlaat het mooiste plein van Spanje door een poort en daal de trapjes af om me naar de universiteit te begeven. Daarbij herinner ik me het oude vrouwtje, dat jaren ge leden met moeite de met sneeuw bedekte treden afsuk- kelde. Ze gleed plotseling uit en zou gevallen zijn, als de sterke hand van een politie agent haar niet had gesteund. „Oh Virgén Santisima!" riep ze in vrome schrik. Ze moest lang in haar geheugen teruggaan, meer dan dertig jaar, om op zo'n abnormale sneeuwval te stuiten. De geschiedenis schreeuwt me van elke straathoek tegen. Is dat niet het huis, waarin Wellington zijn hoofdkwartier had gevestigd, toen hij zich in juli 1812 opmaakte om de Na poleontische indringers te ver slaan? Maar een belangrijker .magazijn van Spaanse kunst en historie" roept mij nader: de universiteit. Enkele jaren ge leden werd het zevenhonderd jarig bestaan gevierd Al fonso de Wijze van Castilië voorzag in 1253 de stichtings brief van zijn handtekening Het staat echter vast, dat tegen het einde van de twaalf de eeuw in deze stad al een college was gevestigd. Het bronzen standbeeld van Fray Luis de Léon staat op het plein met het gezicht naar de weergaloos schone gevel. Hij heeft alle reden met belang stelling naar deze Alma Mater te blijven kijken. Nu wordt zijn oude collegezaal, een kale ruimte met witgekalkte muren en versleten banken, als een kostbaar aandenken in de oude toestand bewaard. Toen, in 1572, sleepten de dienaren van de Inquisitie hem uit deze zelfde zaal: de grote lyrische dichter en classicus mocht een gouden hart hebben, hij bezat tevens een scherpe tong en zijn ideeën strookten niet be paald met die van d' heer sende machten. Vier jaar bracht hij in de kerker door. Keer op keer werd hij onder worpen aan langdurige ver horen, maar hij bezweek niet. In 1576 ontsloeg men hem uit de gevangenschap met een strenge reprimande en hij mocht zowaar weer les geven. Zijn eerste woorden tot de toe gestroomde studenten waren: .Dicebamus hesterna die... „zoals wij gisteren zei den. Een ander dramatisch beeld maakt zich los uit een keten van indrukwekkende tonelen. Columbus, fanatiek vechtend voor zijn conceptie van de aardrijkskunde, raadpleegde in 1484 de hoogleraren in de astronomie. Zij hadden slechts "en minachtend schouderopha len over vcor zijn dwaze theorie. Salamanca's universiteit is na de glanstijd van de vijftien de en zestiende eeuw door die van Madrid overvleugeld, doch de laatste jaren gaat de lijn weer naar boven. Het aantal studenten nadert de driedui zend zij vormen een leven dig element in deze provincie hoofdstad van honderdtiendui zend inwoners. De afstanden zijn klein in het oude kwart' ik kijk alweer *egen twee andere mo numenten aan, de Oude en de Nieuwe Kathedraal, die tegen elkaar steun zoeken. De aan duiding .Nieu' e" is maar zeei betrekkelijk en heeft alleen zin ter vergelijking, want de boe ken noemen als aanvang van de bouw het jaar 1513. Sala manca kon het door de aanwas van de bevolking niet langer doen met Je uit 1100 daterende Oude Kathedraal. Ik offer een paar pesetas en mag de toren beklimmen. Bij na vlak onder mij stroomt de Tormes, geel els do onvrucht bare aarde van de streek. De Puente Romano, de Romeinse brug van de eerste eeuw onzer jaartelling geeft geen voldoen de aanwijzing omtrent de ouderdom van Salamanca. We weten tenminste ook, dat Han nibal de stad in de tweede eeuw voor Christus veroverde. En dan te bedenken, dat wij het in die dagen zelfs nog zonder de Batavieren moesten stellen! Ik heb u nog slechts een on volledige uiterlijke indruk ge geven. Wat zich aan kunst schatten en historische her inneringen in de gebouwen heeft opgehoopt, is nog niet eens aan de beurt gekomen. Misschien heb ik u de sfeer niet voldoende laten proeven mogelijk vindt u het wat overdreven wanneer ik beken een beetje weemoedig te wor den, als ik aan Salamanca denk. Dat zal ik dan wijsgerig moeten nemen. Hoor 'ns, de Spanjaarden noemen de stad niet voor niets „La Soberbia" de Verhevene. A date Onze oudste dochter, eindelijk ontwassen aan de irriterende leeftijd van teen-ager, heeft een jongeman leren kennen die niet ongeschikt lijkt. Hij heeft al een job ook, namelijk assistent op het publicity depart ment van een groot bedrijf en hij kan uit stekend opschieten met de sales manager. Hij kijkt keen uit zijn ogen en heeft een uitstekende feeling voor het vak, zodat we onze dochter aan hem durven toever trouwen, zij het met een schietgebedje en zonder huissleutel. Gisteren ging het tweetal voor het eerst naar een dansavondje. John kwam al een uur voor de tijd op de stoep en hij zag er hevig opgedoft uit. Natuurlijk droeg hij een real gentleman's no iron shirt met de bekende two way boord en een stemmig gekleurde poplin tie. Hij leek al heel wat mans met zijn double breasted en droeg vlotte loafers van yack calf in tobacco colour; werkelijk heel aardig. Mona had van haar moeder wat „long drink of beauty Skin dew" geleend en droeg foundations die haar een droom van een figuurtje gaven, u weet wel, de 3/4 cup French Line met broderie en extra uplift en padded underwire. Bovendien had zij haar Color Prettie aan, tussen ons gezegd en gezwegen, maar dat mocht John niet weten. Als jurk droeg zij haar cock tail strawberry met flock print over on dergoed van dat gewillige nylon, dat zo prachtig afkleedt. Met daarbij haar teen pumps nou, ik kon me voorstellen dat John fond op haar was. Mijn vrouw en ik zagen het stel met een gevoel van trots de deur uitgaan. „Flinke jongen, die John", zei ik. „Dat kostuum met extra finish staat hem zo echt mannelijk". „Mona lijkt drie jaar ouder, de schat", zei haar moeder. „Ik ben toch blij dat ik die crêpe maro- cain voor haar genomen heb. Het geeft zo'n finishing touch". Dat was waar. Wij zuchtten eens en hoopten zwijgend, dat het altijd goed zou gaan met Mona en John. Och, het zal wel. Eigenlijk is het zo'n echt ouderwets degelijk stelletje. R. Agteran A DVERTENTIE J. J. F. Remming Jf ^Hlllli lllin Ili De Utrechtse rechtbank heeft een aantal ingezetenen van Doorn, die veertien dagen geleden hebben terechtgestaan wegens het doen van onjuiste belastingaangifte en/of valsheid in geschrifte, veroordeeld. De 52-jarige T. A. S., directeur van een bedrijf in Doorn kreeg wegens ontduiking van de inkomsten- en vermogensbelasting over 1954 voor ruim 35.000,drie maan den gevangenisstraf met aftrek. Geëist was vijf maanden en 5.000,boete of twee maanden hechtenis. Zijn echtgenote, de derigjarige P. R., die was beschuldigd van het laten opmaken en ondertekenen van gefingeerde kwitanties en van medeplichtigheid inzake het doen opmaken van onjuiste notariële akte, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Tegen haar was drie maanden geëist. De 51-jarige G. H. V., directeur van een handelsonderneming te Amsterdam, kreeg wegens valsheid in geschrifte bij het doen opmaken van een notariële akte voor per celen bosgrond een boete van duizend gul den of een maand hechtenis. Voor eenzelfde feit werd de 59-jarige H. E. van W. te Doorn veroordeeld tot 200,boete of twintig dagen hechtenis. WINDSORPRIJS De Franse schilder Pierre Soulages is onderscheiden met de Windsorprijs, die is ingesteld door de hertog en hertogin van Windsor en tweeduizend dollar bedraagt voor een Franse schilder, die in de Ver enigde Staten studeert en een Amerikaanse schilder, die in Europa werkt. De Ameri kaanse winnaar is Morris Graves. De jury bestaat uit één man, de curator van het Parijse Museum voor Moderne Kunst, Jean Cassou. Bijna is een koppeling van de woor den: bij en: na, die ongeveer hetzelfde betekenen en in omgekeerde volgorde zijn verbonden in: nabij. Eigenlijk betekent bijna: dicht bij. In oude teksten vindt men wel eens een zin als: bij na de stad gekomen.... Uit dicht bij ontwikkelt zich de betekenis: op weinig na, ongeveer. Deze ontwikke ling in abstracte zin vindt men niet in nabij. Merkwaardig is dat behalve bijna ook de vergrotende trap bijnaar en de over treffende: bijnaast voorkwamen. In het ^Vlaams is bijnaar nog de gewone vornr^

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5