OM HET ERFGOED „Rapport-De Vos van Steenwijk had richtsnoer moeten zijn" BUISMAN De avonturen van Wang en Li Dokumenten die U nodig hebt Agenda voor Haarlem Kort en bondig WOENSDAG 12 JUNI 1957 4 Ook een tunnelnota van Zaandam Men heeft de mond vol P.T.T. heeft groot gebrek aan personeel Nederlandse slachtoffer van hoteldief in Hamburg Jachtje in brand; zes opvarenden gewond Vier jaar voor overval op pensionhoudster Drie dagen kermis op Franse zender Benzineprijs omlaag? Eerste kersen „Tomini" wordt „Texel" Radioruil CurasaoBelgië Gaat u met vakantie? De poliovaccinaties Amsterdam wil meerdere jaarklassen inenten Gebrilde miss Holland Radar en televisie op „Het Atoom" Met auto of motor naar het buitenland ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE J Vrijwillig verzekerde procedeert tegen ziekenfonds Terugbetaling van tandarts-kosten gevorderd Begrafenis W. A. Gerlach Ook het gemeentebestuur van Zaandam heeft de Tweede Kamer een brief gezonden over het vraagstuk der oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ. Het verdient naar de mening van dit ge meentebestuur aanbeveling, dat de regering over deze materie een nota indient, die na de gedachtenwisseling in de Tweede Ka mer richtsnoer blijft voor het beleid en waarin duidelijk wordt gekozen ten gunste van de aanbevelingen van de commissie- De Vos van Steenwijk. Ind'en het onmoge lijk mocht blijken het beleid in 1957 te baseren op een rapport van 1954, dan kan overleg stellig leiden tot gelijkwaardige constructieve denkbeelden, zo zegt het ge meentebestuur van Zaandam. Worden deze denkbeelden inderdaad richtsnoer voor het te volgen beleid, dan zou een einde komen aan een periode van onzekerheid. Ontbreekt zulk een richt snoer, dan komt men naar het oordeel van het Zaandamse gemeentebestuur niet uit boven de concurrentie tussen twee tunnels. „De strijdbijl kan slechts worden begraven als er een positief beleid wordt gevoerd ten aanzien van het gehele vraagstuk." Het wordt ernstig betreurd, dat de hoofd punten van het rapport der Commissie tot Bestudering van de Oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ (de commissie-De Vos van Steenwijk) niet als richtsnoer voor het regeringsbeleid zijn aanvaard, zo wordt verder opgemerkt. Die hoofdpunten zijn, dat er drie tunnels nodig zijn, twee voor autoverkeer (IJ- en Coentunnel) en één voor spoorwegverkeer (Hemtunnel) en dat een gemengd tunnelbureau dient te worden gesticht met als taak de werken als een eenheid ter hand te nemen. Dit bureau zal uitvoerend orgaan moeten worden van een nieuw rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, waarin het rijk, de provincie en de gemeenten Amsterdam en Zaandam deelnemen en dat op eigen gezag de finan ciering zal regelen los van de schomme lingen die kenmerkend zijn voor staats uitgaven. „Deze bevoorrechte positie voor de tunnelwerken wordt gerechtvaardigd door de aanbeveling, gedurende een be paalde periode tol te heffen van tunnel gebruikers", aldus het gemeentebestuur van Zaandam, dat verder zegt: „Komt men niet tot een forse aanpak ADVERTENTIE vr? van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. A A dZb De centrale directie van P.T.T. heeft medegedeeld dat de Pinksterdagen stag natie hebben opgeleverd in het verzenden en bestellen van correspondentie. Geruch ten als zou het personeel speciaal in Den Haag, een langzaamaan-actie hebben ge voerd, berusten beslist op onwaarheid. Tussen de centrale directie en de vakbon den zijn besprekingen gaande over de in voering van de rijksregeling inzake toe slagen voor onregelmatige diensten. Enige tijd geleden is hierover principiële over eenstemming bereikt. Over de praktische uitvoering echter zijn nog besprekingen gaande. P.T.T. heeft moeilijkhden bij' de bestel diensten in de grote centra van het westen des lands en in de provincie Utrecht als gevolg van een tekort aan personeel. Niet temin wordt de briefpost normaal afge handeld. In sommige gevallen moeten drukwerken bij de grote kantoren naar een volgende bestelling verschoven worden. Dit is trouwens sinds de oorlog reeds het geval. Tegen de Pinksterdagen is het bij P.T.T. zeer druk geweest, maar op alle postkan toren is de correspondentie volledig weg gewerkt. Naar de mening van de centrale directie bestaal er geen onrust onder het P.T.T.- personeel, al heeft men wel enkele symp tomen van geïrriteerdheid geconstateerd. Het personeel als geheel echter blijft, zij het onder moeilijke omstandigheden, in het openbaar belang aan de arbeid en ver vult zijn taak op zeer lofwaardige wijze. De moeilijkheden van P.T.T. zijn door personeelsgebrek in de grote centra bij zonder zwaar. Het kost P.T.T. grote moeite om op de overspannen arbeidsmarkt per soneel aan te trekken en met de bestaan de bezetting de diensten normaal te hand haven. Zoveel mogelijk worden avond wer kers in extra dienst aangenomen. In Am sterdam werken thans veertig vrouwelijke bestellers en tien vrouwen in de sorteer- afdelingen. In Den Haag zijn deze aantal len respectievelijk 7 en 25. Verder wordt veel arbeid in overwerk verricht. Op de postkantoren blijven de avond uren moeilijkheden geven met een piek- belasting in de verzending en de vroege ochtend met een piekbelasting in de bestel ling. Vooral tijdens de weekeinden zijn deze "moeilijkheden zeer groot. Vandaar dat P.T.T. grote aandacht besteedt aan de ontwikkeling van de mechanische post dienst en verbetering van arbeidsme- thoden. dan zal telkens opnieuw argument tegen over argument worden geplaatst. Dan zul len de voorstanders van de Coentunnel met de feiten trachten aan te tonen dat deze tunnel èn uit financieel èn uit ver- keerseconomisch oogpunt èn uit dat van de onmiddellijke urgentie, voorrang ver dient. De keuze: 100 miljoen en klaar einde 1960 óf 200 miljoen en klaar in 1965 (IJ- tunnel) lijkt niet zo moeilijk als velen thans menen." Tenslotte zegt het gemeentebestuur dat de spoortunnel naar zijn mening in derde plaats moet komen, „doch dit is aanvaard baar als een nieuw lichaam de taak krijgt voor drie tunnels te zorgen of als op andere wijze zekerheid wordt verkregen. In dat geval is bovendien de tegenstelling tussen de verdedigers van IJ-, Coen- en spoor tunnel uit de wereld". ADVERTENTIE Sen COL/BPJ ruuvt rfodtu xui. 6n ITLoedm^tc zit in! Een Nederlands meisje is in een Ham- burgs hotel van haar sierraden beroofd. Het meisje dat met haar ouders, die in Eindhoven wonen, een vakantiereis maakt, had een kamer op de tweede etage van het hotel. Zondagavond had zij haar sierraden een horloge, armbanden en ringen, sa men ter waarde van bijna tweeduizend gulden, op haar nachtkastje gelegd. Toen zij sliep is de dief langs de voorgevel van het hotel naar boven geklommen en door het open raam haar kamer binnengedron gen. De politie is van oordeel dat men kennelijk te doen heeft met een zeer ge wiekste geveltoerist, want behalve een paar krassen op de buitenmuur van het hotel, liet hij geen sporen achter. Op de Beneden-Merwede tussen Dor drecht en Papendrecht is gisteren een ple zierjachtje van de familie Korevaar uit Sliedrecht in brand geraakt, doordat men tijdens een reparatie aan de motor ben zine morste. De opvarenden, man, vrouw, twee kinderen en nog twee volwassenen, moesten overboord springen. De beman ning van een sleepboot nam hen aan boord. Zij bleken allen brandwonden te hebben opgelopen en zijn naar een der Dordtse ziekenhuizen overgebracht. Het jachtje werd naar de kant gesleept, waar de brandweer het vuur bluste. De rechtbank te Amsterdam heeft een 45-jarige gedetineerde bordenwasser wegens poging tot afpersing op een 62-jarige bijna blinde pensionhoudster uit de Marnixstraat te Amsterdam veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De officier van Justitie had wegens poging tot moord acht jaar geëist. De bordenwasser, die reeds vier keer is veroordeeld, woonde in het pension onder een valse naam. Op twaalf januari had hij de pensionhoudster op de zolder overmees terd met de bedoeling de vrouw van haar geld te beroven. Zij riep haar op de zolder slapende dochter te hulp, waardoor de bor denwasser zijn plan niet kon volvoeren. Te voren had de man de kamer waar de doch ter sliep aan de buitenzijde met een hang slot afgesloten. De gehele programmastaf en apparatuur van de zender Paris-Inter (1829 en 48.39 meter) zullen drie dagen lang van de Avenue Friedland Worden overgeplaatst naar de grote „Kermis der sterren" (Ker- messe aux étoiles) welke op 15, 16 en 17 juni in de Tuilerieën te Parijs wordt ge houden ten bate van liefdadige doeleinden. Deze „kermis", waar het publiek gelegen heid krijgt oog in oog te staan met alle beroemdheden van het Franse chanson, de Franse film en het Franse revue- en ca baretgenre, wordt elk jaar gehouden en telkens vormt het recht om de attracties welke daar geboden worden uit te zenden de inzet van een felle concurrentiestrijd tussen Radio-Luxemburg, Radio-Europa en de Franse omroep. Deze keer heeft de laatste het gewonnen en de programmaleiding van Paris-Inter, welke zender door de aard van zijn pro gramma's en door zijn reikwijdte het meest voor de „Kermesse" geëigend is, heeft geen halve maatregelen getroffen: zolang de „Kermesse" duurt worden alle program ma's van daaruit uitgezonden, zodat zijn omroepers afspeelapparatuur, verslagge vers en technici drie dagen lang van half drie 's middags tot middernacht temidden van het kermisrumoer hun werk zullen doen. Er zijn niet minder dan vijf opneemca- bines ingericht bij de brandpunten der vermakelijkheden, zoals het Casino, de dansvloer, het circus, de kermiskramen en de Vedettenbar. De microfoons zullen zich elk kwartier naar een ander onderdeel ver plaatsen in een nauwgezette afweging van attracties en reportages. Volgens de KNAC zal de benzineprijs in Nederland zaterdag worden verlaagd. Waarschijnlijk zal de verlaging een halve cent per liter bedragen. Het is echter ook nog mogelijk, dat tot een verlaging van 0,6 cent wordt besloten. Deze verlaging is een gedeeltelijke opheffing van de prijs verhoging van 1,6 cent per liter op 1 de cember, die verband hield met het Suez- conflict. Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge zijn dinsdag de eerste kersen van de koude grond aangevoerd, kg van het ras Early Victoria. Een Vlissingse grossier be taalde er 62 ct. per kg voor. De kwaliteit was niet goed. Zealand verwacht dit jaar weinig ker sen. Nog steeds worden er de laatste jaren kersenbomen gerooid. Dit jaar is voor ver scheidene rassen de vruchtzetting niet goed. In kwekerskringen verwacht men niet dat het totale aanbod van kersen in Zeeland zal uitkomen boven 150 ton. Het s.s. „Tomini" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, dat omstreeks 20 juni uit Indonesië en Madras te Rotterdam wordt terugverwacht, zal daarna in eigen dom overgaan aan dg n.v. scheepvaart^ maatschappij „Triton" te Rotterdam, een dochteronderneming van de Lloyd, die in september 1956 werd opgericht met het doel de algemene vrachtvaart te beoefe nen. De „Tomini" zal worden herdoopt in „Texel" en zal het eerste schip zijn dat door de „Triton' in de vaart wordt ge bracht. Binnenkort zal tussen de Curagaose radio-omroep en de Belgische nationale omroep de uitwisseling beginnen van een reeks transcriptieprogramma's. De programma's, die door de Curom worden afgestaan, bevatten Curagaose muziek en zullen door de Belgische om roep met commentaar in het Nederlands en Frans worden uitgezonden. De Bel gische programma's zullen voornamelijk bestaan uit lichte en klassieke muziek. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE In antwoord op vragen van het raadslid Baruch over de inenting tegen kinder verlamming in de hoofdstad hebben B. en W. van Amsterdam thans meegedeeld, het wenselijk te achten dat de immuniteit tegen poliomyelitis op zo kort mogelijke termijn wordt verhoogd. Op het ogenblik wordt onderzocht, in hoeverre afweerstof- fen tegen de polio in het bloed der Am sterdamse bevolking aanwezig zijn, ten einde een inzicht te krijgen in de immuni teitsverhoudingen en daaruit conclusies te trekken ten aanzien van de preventie, al dus het gemeentebestuur, dat voorts de indruk heeft, dat de Amsterdamse huis artsen in beginsel bereid zouden zijn, hun medewerking aan een inentingscampagne te geven. Nu de regering terzake een gun stige beslissing heeft genomen, is het mo gelijk, vaccin te verwerven. Daarna zal de massa-vaccinatie kunnen starten. B. en W. zouden zich daarbij, indien mogelijk, niet willen beperken tot inenting van een enkele jaarklasse van kinderen, zoals door Den Haag is voorgesteld. In de aula van de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam is een congres van opticiens geopend, waaraan ruim twee honderd opticiens uit bijna alle West- europese landen en uit de Verenigde Sta ten deelnemen. Ter gelegenheid van dit congres werd in hotel Krasnapolsky een 21-jarig Rotter dams meisje gekozen tot „Miss Holland in Eyeglasses". Zij won daarmee een prijs van 200,uitgeloofd door een Ameri kaanse optische industrie. De organisato ren hebben met dit concours willen aan tonen dat een bril bij de juiste keuze de charme van een vrouw verhoogt. En Wang en Li..Die waren moe, maar blij, dat ze de soldaten van de mandarijn ontlopen waren, in het holst van de nacht weer terug bij hun dorp. Daar was het stil. De mensen sliepen in hun huizen, die daar stonden in het maan licht. Wang en Li haastten zich naar hun huizen, zo zachtjes mogelijk. En toenstonden ze opeens voor Wang's vader! 85-86 Op het dak van de tentoonstellingshal van „Het Atoom" op Schiphol wordt thans een radarinstallatie gebouwd, die de om geving van de luchthaven zal aftasten, via welke de bezoekers de binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen zullen kunnen volgen. Ook komt er een televisiecamera op het dak, waarvan het ontvangsttoestel naast het radarscherm wordt opgesteld. Voorts zal men een bilk kunnen werpen in een elektronenmicroscoop. Voor de historische afdeling heeft men de beschikking gekregen over de complete inrichting van het laboratorium van het echtpaar Curie uit Parijs, en een aantal van hun preparaten. De radio-activiteit van deze preparaten zal worden gedemon streerd. Op dit kaartje kan men zien, welke papieren men nodig heeft als men met een auto of motor de grens over wil. Met een geldig paspoort kan men bijna overal te recht. Voor België en Luxemburg kan men volstaan met een paspoort dat niet langer dan vijf jaar ver lopen mag zijn of een bewijs van Nederlanderschap. Joegoslavië en Spanje zijn de enige landen die buiten het pas poort ook nog een visum verlangen. Dit laatste is aan te vragen bij de diplomatieke diensten van deze landen in ons land. Gaat men met een auto of motor naar het buitenland dan wordt de zaak wat ingewikkelder, want buiten zijn eigen paspoort heeft men dan ook paperassen nodig voor zijn voertuig. Met uitzondering van België en Luxem burg heeft men voor alle landen een car net of triptiek nodig. Voor sommige landen kan men seizoentriptieken verkrijgen. Hiermede kan men dan één in- en uitreis in één land maken. Een dergelijke triptiek is drie maanden geldig. Voor meer dan één reis naar één bepaald land is een jaartriptiek te krijgen. Hier mede kan men onbeperkt het desbetreffen de land in en uit met zijn voertuig. Gaat men naar meer dan een land dan is een carnet aan te bevelen. Op dit doku- ment kan men met zijn auto of motor rijwiel naar verschillende landen reizen. Het carnet is een jaar geldig. Voor West-Duitsland kan men, als men geen jaartriptiek wenst, een „Zollvormerk- karte" krijgen. Dat is een Duitse douane triptiek. Bezit men een autoradio dan moet deze op de betreffende carnets of triptieken staan aangegeven. In ons sphema is te zien op welk bewijs deze vermelding moet staan. Tevens geeft deze indeling aan welk document men voor het desbetreffende land kan verkrijgen, een carnet of een triptiek of beiden. Voor België en Luxem burg heeft men voor zijn autoradio een identiteitsbewijs nodig. (Overigens is dit laatste in ons land toch reeds verplicht). Het kentekenbewijs is in diverse landen verplicht en voor andere landen weer niet. De landen die dit kentekenbewijs niet vragen eisen dan in ieder geval het inter nationaal bewijs voor motorrijtuigen. Wat het rijbewijs betreft kunt u voor sommige landen volstaan met het bezit van uw Nederlandse rijbewijs, andere lan den verlangen een internationaal rijbewijs. De W.A.-verzekering is in steeds meer landen verplicht. Ons schema geeft aan waar men in Europa een groene kaart bij zich dient te hebben. De verzekerings maatschappij kan u deze kaart verstrek ken. De NL-plaat is voor alle landen ver plicht. Voor de benodigde grensdokumenten dient men zich te wenden tot een van de verkeersbonden. Raadsheren. Tot raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage zijn benoemde mr. E. A. Zorab, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, en mr. A. J. Veldman, vice- president van de rechtbank te 's-Graven- hage. 18. Wees nou wijs, zei ik, en laat haar blijven waar ze is. Om de donder niet, bulderde hij, die meid zal terugkomen. De politie zal haar trouwens wel weten te vinden. Hoe oud is ze? vroeg ik. Met oktober wordt ze drieëntwintig. Ze is dus meerderjarig. Ze mag van de politie gaan en staan waar ze wil. Dus u wil zeggen, dat de politie zich niet met haar bemoeien zal. Toch wel, maar om haar te arresteren. Tearresteren? Ik zag zijn gezicht nog roder worden dan het al was. Natuurlijk, vervolgde ik, in verband met de moord. De hersenen van Krull werkten niet vlug. Hij moest het even tot zich laten doordringen. Zijn kop werd paars en hij knipperde met de ogen. Zo is het net, zei juffrouw Drost en haar man zei rustig, terwijl hij vol aandacht kaas sneed: Ik geloof ook ,dat die Lilly en haar vrijer meer van de moord afweten, dan wij. Begrijp me goed. Ik zeg niet dat ze schuldig is, daar wil ik buiten blijven, maar ze weet er van. Gisteren nog is ze door twee rechercheurs in verhoor genomen. Vanmorgen is haar kamertje door zocht, ik zeg maar, dat is niet voor niks. De arme Krull was nu helemaal klein. Hij keek van de één naar de ander en er stonden zorgelijke rimpels in zijn voorhoofd. Nee, zei hij, als tegen zichzelf, en als het toch zo is, dan heeft die nikker er haar ingesleept. Hij liet het hoofd zakken en terwijl hij op de ruitjes van het tafelkleed staarde, bromde hij: Wie weet waar die smeerlap met dat schaap naar toe is? Vermoedelijk naar Rotterdam, zei ik. Zou u denken? zei hij, plotseling opkijkende. Als ik zeker wist, dat ze in Rotterdam zat, daar ben ik wel bekend. We hebben er jaren gewoond. In de Karresteeg, misschien weet u die. Ik heb er nog familie ook, van mijn vrouws kant. Waren jullie niet liever in Rotterdam gebleven? vroeg juffrouw Drost. Mens hou op, mijn vrouw en ik waren blij dat we er uit waren. Ook al om haar, om Lilly. Als ik je alles moest vertellen wat we met dat kind hebben meege maaktHet was een dubbeltje op zijn kant, of ze was de verkeerde weg opgegaan. Ze kwam daar nota- bene bij „tante Griet" op de Dijk, nou dan weet u het wel. Hij zag duidelijk aan onze gezichten, dat we het niet wisten. O, jullie zijn zeker niet bekend in Rotterdam. Dan heb je natuurlijk ook nooit gehoord van „Dirk de Poes" en van „Zwarte Gerrit" Zwarte Gerrit? Wacht eens, viel Drost hem in de rede. Is dat niet die knaap, die ze daar in Brabant vermoord hebben gevonden? Dicht bij de Belgische grens? Precies, zei Krull. Ze moeten hem verschrikkelijk toegetakeld hebben. Zijn moeder heeft hem nauwelijks herkend. Ik heb hem gekend, zei ik, bij ons heette hij Per- rault Decosse, nou, het was een brave jongen. Zie je, zei Krull, en al die zware jongens nou, speelden onder één hoedje met die „tante Griet" op de Dijk en die ouwe waarzegster, „Mie Kakkerlak" en zo. Als een jonge meid tussen dat volk verzeild raakte, dan zat ze als een vliegje in een spinneweb. Nou goed, zei Drost, om een einde aan het gesprek te maken, ik kan me nou ook wel best begrijpen, dat jij je, als vader, bezorgd maakt, maar geloof me nou, mijn goeie man, ze ontlopen de politie toch niet. Je dochter komt wel weer terecht. Krull dronk zijn kop koffie leeg en stond op. Wat denk je, zei hij, zou ik eens naar de politk taan? Ja, zei Drost, praat eens met de commissaris. ZESDE HOOFDSTUK Waarin ik me niet van mijn beste kant laat kennen. De grote vraag was, waarheen waren Jazik en Lilly gevlucht? De politie in alle grote plaatsen was gewaar schuwd, maar Pieck en de commissaris, dat had ik uit hun gesprek begrepen, hadden het vermoeden, dat ze in Rotterdam moesten worden gezocht. Na ons gesprek met Krull was ik daar ook zo goed als zeker van. Ik moest dus ook die kant uit om te trachten mijn porte- feuille en haar gevaarlijke inhoud, te weten de brieven van Zwarte Gerrit, terug te krijgen! En zo kwam het dan, dat ik mij des maandagsmorgens al vroeg in Rotterdam bevond. Drost vond het dom. Ethel vond het, in verband met mijn hoofdwond, die ondertussen zo ernstig niet was, onverantwoordelijk en juffrouw Drost had me doen beloven in elk geval dins dag weer terug te zijn. Zo had ik dan een dag tijd om iemand te gaan zoeken in zo'n grote stad. Een speldeke in den ooiopper, zouden ze in Vlaanderen zeggen. Zoals ik zei, ik was er al vroeg. Het was winderig en buiïg. Nauwelijks scheen de zon of het begon weer te regenen en nauwelijks regende het goed door, of het zonnetje glansde weer op de bolle natte keien van de Schiedamse Dijk. Op straat was nog weinig vertier. Een magere slungelige hond liep uit pure verveling te blaffen tegen een klein jongetje op een grote bakfiets. In een winkeldeur stond een dik vrouwspersoon een stofdoekje uit te slaan. Er passeerde enkele slenterende voorbijgangers, een varensgezel, een paar heilsoldaten en dan nog een zeer ongunstig uitziend individu. Hij liep, met de handen diep in de zakken ^an een vaalgele regenjas, een groene halsdoek om, in een enigszins ge bogen houding, loerend van onder een grote klep van een geruite'pet, die scheef hing op een verband met hechtpleisters, wat zijn uiterlijk nog terugstotender maakte. Dit verlopen sujet, een sigaret bungelend tus sen de lippen was niemand minder dan uw onderdanige dienaar Jules Vermaele, voorzitter en werkend lid van het schildersgenootschap Sint Lucas. Mijn bagage, een schilderskist en een valies, had ik achtergelaten in een volkslogement, om van daar uit in de omschreven vermomming mijn ontdekkingstocht te beginnen, of laat ik zeggen: speurtocht, want van ont dekking was voorlopig nog geen sprake. Ik spreek over het algemeen behoorlijk Nederlands, zoals dat van de voorzitter van een genootschap als Sint Lucas verwacht mag worden, maar hier, onder de gégeven omstandig heden, dat voelt u wel, zou dat kwalijk bij mijn uitrus ting hebben gepast. Daar ik echter het plat Rotterdams niet machtig ben, besloot ik „Vlaoms te klappen". Tot vervelens toe vroeg ik naar „zo'nen bruinen nik ker uit den Oriënt, mee 'n schoon maske". (Wordt vervolgd De president van de rechtbank te Breda heeft een kort geding behandeld, dat een inwoonster van Tilburg aanhangig had ge maakt tegen het Tilburgse ziekenfonds, waarbij zij vrijwillig was verzekerd. Zij vorderde terugbetaling van kosten die zij na 1 april bij de tandarts heeft moeten ma ken. Deze eis werd toegelicht door mr. F. Toxopeus, die herinnerde aan het geschil tussen de ziekenfondsen en de tandartsen. Door het aanvaarden van eiseresse als lid van het ziekenfonds heeft dit fonds echter bepaalde verplichtingen te haren opzichte aanvaard, onder meer het verstrekken van tandheelkundige hulp. Volgens mr. Toxo peus zou een uitkering in geld kunnen ge schieden als hulp in natura onmogelijk zou zijn. Het ziekenfondsbesluit en de statuten van het desbetreffende fonds laten daartoe de weg vrij. De ziekenfondsraad wenst niet, dat door bepaalde manipulaties van een ziekenfonds de onderhandelingspositie tegenover de Maatschappij voor Tamihoelkunde ver zwakt wordt. Een van deze manipulaties ia het uitbetalen aan tandartsen en verzeker den. Dit beleid diende volgens mr. Toxo peus ten gunste van eiseresse doorbroken te worden. Mr; H. Bergé-uit Vught sprak namens het ziekenfonds en betoogde dat blijkens het ziekenfondsbesluit vrijwillige verzekering geen uitwijkmogelijkheid voor restitutie van gemaakte kosten biedt. Wordt de vor dering toegewezen, dan zal het ziekenfonds moeten handelen tegen de wet en tevens te gen de overeenkomst met de verzekerde. Hij zei voorts, dat het fonds zijn verzor- ginsplicht thans onmogelijk kan na komen. Mr. Bergé meende, dat de overeenkomst tussen de ziekenfondsraad en de maat schappij voor Tandheelkunde nog steeds bestaat. Alleen is de uitvoering opgeschort. Zodoende, aldus redeneerde hij verder, kunnen de verzekerden tandartsenhulp verlangen tegen tarieven van vóór april of schadevergoeding eisen van de tandartsen. De tandartsen zouden, aldus mr. Bergé, speculeren op de nood van de minder draagkrachtigen om hun financiële eisen ingewilligd te krijgen. De president zal op 18 juni uitspraak doen. Het stoffelijk overschot van de heer W. A. Gerlach, arts te Appelscha, die aan de ge volgen van een auto-ongeluk tijdens de races van zondag j.l. op het circuit van Zandvoort is overleden, zal vrijdag 14 juni ter aarde worden besteld op „Rijnhof" in Oegstgeest. KUNSTMARKT DEN BOSCH Voor de vierde keer zal zaterdag 29 en zondag 30 juni op het Marktplein in Den Bosch een kunstmarkt worden gehouden. Ongeveer vijftig kunstschilders, tekenaars, grafici, beeldhouwers, pottenbakkers, schrijvers en dichters zullen hun werk tentoonstellen en ten verkoop aanbieden. Dit jaar zullen niet alleen artiesten én litteratoren uit Den Bosch, maar uit heel Brabant deelnemen. WOENSDAG 12 JUNI Frans Hals: „Santiago", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Captain's Paradise", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor „Dwars door Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De rode baret", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Het r.-k. kinderkoor met „De Sneeuwkoningin" naar de sprook jes van Andersen, 7.30 uur. Grote Kerk: Kerkconcert m.m.v. Piet Kee, Radio Phil- hramonisch Koperkwartet en Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. Cultura: Psyehom. en helderz. experimenten van Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. DONDERDAG 13 JUNI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: San- 14 3aar> 2'30' 7 en n-15 uur- Studio: „The lady and the tramp", alle leeftijden 2.15 uur. „Captain's Paradise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 j 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt* „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeft., doorlopende voorstellingen van 10—12 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De rode baret", 14 jaar, 2 30 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 3 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6