BADLAKEN 4. G LPS Problemen Brederodeschool sleept de titel uit het vuur van het scholentoernooi Koopje van de week Nederlandse jeugd op tweede plaats achter Duitsland THALIA Agenda voor Velsen ZWARE SHAG Finale werd Santpoortse aangelegenheid lekker pittig! ORCAM op de honderd velden j W OENSDAG 12 JUNI 1957 8 JEUGDKORFBAL TEN EINDE DOUWE EGBERTS Tunnelfeesten „hangen nog in de lucht" Comité zonder voorzitter, Rijkswaterstaat onzeker Orgelconcert door Feike Asma A. van der Weijden Donderdag, vrijdag en zate VERKOOP Monument onthuld voor J. J. Vorrink Wild richt grote schade aan op de Veluwe HOCKEYTOERNOOI IN PARIJS Slechtste pinksterbezoek sinds jaren 'mm s ymm s w (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m mm. m§ I pip pp WÊ j JU JU JU 13 Langste busroute in Europa valt binnen de poolcirkel In 8 dagen van Saltal naar Kirkenes en terug Zes doodvonnissen in de Hongaarse stad Gyoer Militaire auto in brand, drie gewonden Eerste Viscount voor de KLM op Schiphol LondenAmsterdam in ruim drie kwartier Geweldpleging in Algiers na bomaanslag in dancing Jonge Europeanen maken de straten onveilig DINSDAGMIDDAG WAREN DE VIER tot deelname aan de finales gerechtigde twaalftallen, vergezeld door leerkrachten en andere supporters, op „Schoonenberg" bijeen gekomen, teneinde uit te maken, wie zich kampioen van Velsen-Zuid zou mogen noemen. Het waren de poule-winnaars van de vorige week, t.w. de Adolf van Nassauschool en de Brederodeschool uit Santpoort en de Moerbergschool en de Jan Ligthartschool uit IJmuiden. Deze strijd om het kampioenschap is ge heel een Santpoortse aangelegenheid ge worden, hoewel dient te worden erkend, dat ook de Moerbergschool zich als een geduchte tegenpartij heeft doen kennen. Zoals uit de uitslagen blijkt, werd geen van de wedstrijden met groot verschil gewon nen. Toch wil dit nog niet altijd zeggen, dat de partijen aan elkaar gewaagd waren. Veeleer moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit, dat het doelen in de hoog hangende korf voor de prille korfbal lers zoveel moeilijkheden bleek te verber gen. Het kampioenschap werd tenslotte be haald door de Brederodeschool, dat wil zeg gen bij het twaalftal, dat er ook de mees- ADVERTENT1E Het loopt nog niet vlot met de voorbe reidingen van de festiviteiten eind septem berbegin oktober ter gelegenheid van de opening van de Velser tunnel. Enerzijds zijn er te veel factoren, die nog onzeker zijn, om bepaalde plannen te concretiseren, aan de andere kant vormen de bestedings beperking en het drama van de Amster damse IJ-tunnel een onmiskenbare rem, waar nog bij komt, dat de voorzitter van het comité, die het geheel van de kant van de betrokken gemeenten zou organiseren en coördineren, de heer J. C. Aschoff, door zijn benoeming tot burgemeester van Ro zenburg „onbruikbaar" is geworden. Er is nog geen nieuwe voorzitter be noemd de opvolger van de heer Aschoff, de heer A. de Jong, die thans waarnemend wethouder van financiën en straks wel licht geheel des heren Aschoff's opvolger is, heeft te kennen gegeven, dat hij het presidium over het comité in verband met drukke werkzaamheden liever niet op zich neemt. De plannen, die reeds in april tijdens een voorlopige bespreking werden gesug gereerd, bewogen zich om een sterrit voor auto's met als einddoel IJmuiden, waarbij de tunnel en de Sluisweg zouden worden ingeschakeld en een fotowedstrijd. Men hield verder rekening met de BIMIJ, die ook in de „tunnelfeestweek" open zal zijn en met de kermis van het Koningin Wil- helminafonds, welke om die tijd in Velsern Noord zou worden georganiseerd. Voorts is er gedacht aan een uitwisseling van de Beverwijkse en Velsense muziekverenigin gen, maar vaste vorm hebben deze plannen nog niet gekregen als gevolg van de ge noemde moeilijkheden. Inmiddels gaat de tijd wel dringen. De juiste openingsdatum is niettemin, zelfs bij de minister van Verkeer en Waterstaat nog niet bekend, omdat het probleem van de aansluitende wegen hierin een woordje meespreekt, maar men streeft wel geheel naar de eerste dagen van oktober, omdat er uiteraard een binding is met de nieuwe winterdienstregeling van de spoorwegen. Er zullen dus zeer binnenkort concrete plannen op tafel moeten komen, wil er van de organisatie in de nazomer nog iets te recht komen. Het IJmond-adviescollege heeft inmiddels nog steeds geen concreet coördinerend werk verricht in deze, al is er achter de schermen wel gesproken over de problemen, die zich voordoen bij de voorbereidingen van de tunnelfeesten een coördinatie, die overigens op alle mo- elijke kleine en grote moeilijkheden stuit. XXXWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE te aanspraak op mocht maken. Men deelde ons mede, dat het twaalftal in training was geweest bfj „Sport Vereent", de Santpoort se korfbalvereniging, en de resultaten daar van waren duidelijk merkbaar. Maar ook de andere finalisten toonden, dat ze niet onvoorbereid in het veld waren gekomen, zodat het vertoonde spel op een zeer be hoorlijk peil stond. Prijsuitreiking Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de gedelegeerde van de Haarlemse Korfbalbond, de heer J. Blaauw. Deze ge waagde met vreugde van de grote deel name in Velsen-zuid, een deelname, die relatief groter was dan in Haarlem. Voor elke der vier finalisten had hij bij het over handigen der prijzen een waarderend en bemoedigend woord over. Tenslotte dankte hij de leerkrachten voor hun medewerking. Hiermede was het geslaagde korfbaltoer- nooi 1957, waarop de heren Wedemeijer en Blaauw met genoegen kunnen terug zien, ten einde. De gedetailleerde uitslagen waren: BrederodeschoolAdolf van Nassauschool 1-1, MoerbergschoolJan Ligthartschool 0-0, Adolf van NassauschoolMoerberg school 0-0, Jan LigthartschoolBrederode school 0-1, BrederodeschoolMoerberg school 2-0, Jan LigthartschoolAdolf van Nassauschool 0-1. Eindstand: 1. Brederodeschool 5 punten, 2. Adolf van Nassauschool 4 punten, 3. Moerbergschool 2 punten, 4. Jan Ligthart school 1 punt. Het was niet verwonderlijk, dat het Feike Asma niet aan belangstelling ont brak toen hij dinsdagavond in de Ichthus- kerk in IJmuiden ten bate van de „Goed zo-actie" een orgelconcert gaf. Over de spelopvatting van Asma heeft destijds een hevige pennestrijd gewoed en nog is de toen ontstane controverse niet overbrugd. Dit is jammer, want ook dit keer heeft men weer kunnen horen, dat Asma een serieus en bijzonder kunstenaar is naar wiens spel het goed luisteren is. Zijn iet wat bont programma had hij ongetwijfeld aan het doel van dit concert meer of min der aangepast. Het voornaamste werk er van, het Tiende orgelconcert van Handel in d, was wat voordracht en techniek be treft boeiend; met name het eerste allegro was een knap staaltje van hetgeen een kunstenaar als Asma op het Ichthuskerk- orgel kan bereiken. Dit gold evenzeer voor een toccata van Th. Dubois en een allegro vivace van Ch. M. Widor, paradepaardjes van Feike Asma weliswaar, maar toch steeds weer pakkend door de vlotte en tintelende voordracht. Bovendien vormde het een hoorbare tegenstelling met de stugge koraalvoorspelen van Jan Zwart, waarin de solist zich sterk aan de sfeer dezer ietwat stroeve muziek gebonden meende te voelen. Het door allen gezongen Lutherlied vormde het slot van deze avond. De netto-opbrengst van het concert voor de „Goed zo"-actie bedraagt ruim f 300, ADVERTENTIE EEN BIJZONDERE AANBIEDIN of u nu naar het strand of zwembac gaatmaar voor een prijs, wa voor u ze beslist geen tweede k kunt verwachten. Het grote badlaken van Dit BADLAKEN verkopen wij nu zolang de voorraad strekt bijna v de helft van de normale prijs: v nog geen vijf gulden. van deze mooie BADLAKENS 100 x 150 cm groot voor Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktp IJmuit TTTTTTTTTVTTTTTTTTTTWf Aan de voet van de Paasheuvel in Vier houten op de Veluwe is zaterdag een mo nument onthuld ter nagedachtenis aan de heer J. J. Vorrink, een van de grondleg gers van de jeugdbeweging in Nederland en jarenlang voorzitter van de Arbeiders Jeugd Centrale. De onthulling werd bijgewoond door zeer veel leden en jeugdleiders uit de jaren 1920 tot 1935, toen de heer Vorrink zijn werk in de A.J.C. verrichtte. De heer M. G. van Haaien, voorzitter van de A.J.C., eerde de heer Vorrink als een van de vormgevers van de vrije jeugdbeweging. De heer Toornstra, oud-voorzitter van deze organisatie, sprak over de vormvernieu wing, die de jeugdbeweging in deze tijd nodig heeft. Tijdens het Pinksterfeest van de A.J.C. heeft de heer H. van Kuilenburg namens het comité van vrienden van de A.J.C. f 50.000,overhandigd als voorlopig re sultaat van een inzameling voor de her bouw van het Meenthuis in Blaricum, dat onlangs door brand werd vernield. Het wild op de Veluwe blijkt steeds meer zijn schuwheid te verliezen, bussen Barneveld en Terschuur vertoont het Wild zich steeds veelvuldiger. Vooral in de omgeving van Ede en Ot- terlo richt het wild veel schade aan. De laatste dagen werden hier veel wilde var kens waargenomen, die de bossen en de landbouwgewassen vernielen. Ook ziet men soms wel vijftig herten op de akkers. Het Nederlandse jeugd-hockeyelftal heeft tjjdens een internationaal jeugdtoernooi in Parijs de tweede plaats behaald achter Duitsland. Nederland bereikte dezelfde re sultaten als de Duitsers (twee gewonnen, één gelijk en nul verloren wedstrijden) maar had iets slechter doelcjjfers: zes-twee (Duitsland acht-twee). Frankrijk A bereikte de derde plaats en Frankrijk B de vierde. Nederland speelde gelijk (nul-nul) tegen Duitsland op de eerste dag van het toer nooi. Het was een aantrekkelijke strijd, waarin de Duitsers vaak een duidelijk overwicht hadden. Zij bouwden in de eerste helft goede, snelle combinaties op, die evenwel zonder succes bleven, want het Nederland se doel werd voortreffelijk verdedigd door Maats (Arnhem). Door snelle reacties voor kwam deze in vele moeilijke situaties Duit se doelpunten. In de tweede helft speelden dè Duitsers aanmerkelijk langzamer. De Nederlandse aanvallen waren in deze pe riode dan ook gevaarlijker. Duitsland kreeg in dit duel drie strafcorners toegewezen, Nederland één. Op de tweede dag heeft het Nederlands elftal met twee-één van Frankrijk gewon nen. De Franse ploeg speelde een frisse partij en in de eerste periode was het team zeker niet de mindere van de Nederlandse ploeg. Toen Nederland in de 14de minuut een hóekslag mocht nemen kwam Marres naar voren en sloeg de bal hard in. Neder land was nu sterker, maar kort voor rust scoorde Windal de gelijkmaker. In de tweede helft werd het Franse doel zwaar onder druk gezet. In de 15de minuut zorgde Van Erven Dorens voor het tweede Nederlandse doelpunt. De Franse ploeg kon enkele goede tegenaanvallen opzetten, maar succes hadden deze acties niet. In de Nederlandse ploeg waren Marres, Terlin- gen, Van den Bosch en Van der Rovaart de uitblinkers. Directeur VVVAmsterdam: Het buitenlands bezoek aan ons land is beneden de verwachtingen en het gemid delde van vorige jaren omstreeks Pink steren gebleven, aldus de heer J. N. Strij kers, directeur van de V.V.V. te Amster dam. Als oorzaken van dit beduidend min dere bezoek noemde hij het vroege voor jaar met zeer late Paas- en Pinksterdagen, waardoor reeds ver voor Pinksteren de bollenvelden waren uitgebloeid en de Keu kenhof gesloten was; de zeer ongunstige weersomstandigheden in een deel van West-Europa, de hotelsituatie in Amster dam, die door zeer veel buitenlanders met het gehele westen vereenzelvigd wordt waardoor men bij voorbaat aanneemt dat geen kamer kan worden verkregen, het geen door de buitenlandse toeristische or ganisaties en reisbureaus nog eens ver sterkt wordt. De Amsterdamse hotel- en restaurant- prijzen -zijp in de laatste jarep gestegen. Bovendien hebben in verschillende buiten landse kranten onder andere een aantal Duitse, Franse en Zwitserse, bijzonder on prettige toeristische artikelen over ons land gestaan. Dit alles heeft meegewerkt, aldus de heer Strijkers, tot het slechtste Pink sterbezoek sedert jaren. 21) 37—31 26x17. 22) 30—25 21x32. 23) 25x2-1 16x27. 24) 42—37 11—17. 25) 32x28 17—2-1. 26) 48—42 8—12. 27 42—37 3—8. 28) 44—39 6—11. 29) 37—31 12—18. 30) 31x22 18x27. 3ooooooooooooooooocooooooocxdoooociooooooooooc30ooooooooooO( DIRECT NA DE OORLOG nam het bestuur van de Santpoortse damclub „Stabiel" het goede besluit, om één keer per jaar in het voorjaar met de plaatselijke dam clubs een tientallenwedstrijd te organiseren, teneinde de vriendschapsbanden te verstevigen tussen de IJmond-dammers en om uiteraard de krachten te meten. Dit onderlinge zomertoernooi kan zich in Kennemerland in de grootst mogelijke belangstelling verheugen. DCIJ heeft het dan de laatste jaren wel steeds gewonnen, maar er moest toch maar felle strijd worden geleverd. Het is nog altijd jammer dat de Beverwijkse damvrienden niet deelnemen, omdat dan pas dit IJmond- toernooi geheel compleet zou zijn. In dit Stabiel-toernooi zijn heel wat fraaie par tijen gespeeld en het is te betreuren, dat de spelers na afloop van de partij hun notatiebiljet bij zich houden. Met een enkele mededeling zouden tal van dammers in de IJmond van vele fraaie fragmenten en eindspelen genieten. De partij J. van Straten (DCIJ) zwart, en J. Slager (Sportief) werd als volgt geopend: 1) 32—28 20—24. 2) 37—32 14—20. 3) 41—37 18—23. 4) 31—26 12—18. 5) 37—31 7—12. 6) 4641. Wits vierde zet kan worden gespeeld als het juiste spel zich ontplooit. Nu biedt 26 en de aanwezigheid van 28 zwart een uit stekend combinatie-object. Zwart kon nu spelen: 6) 24—29. 7) 33x24 20—29. 8) 3933 of dam door 1924 en 1319. Zwart: J. Visser (Sportief) 3?00000^*^ Wit: P. v. d. Berg (DCIJ) Fijn positiespel met een originele slag. Dit was d-e stand na d-e 35ste zet van wit: Zwart: 2, 3, 8, 9, 13, 16, 19, 21, 24, 25. Wit: 22, 28, 32, 33, 34, 36, 38, 44, 45 en 48. In deze betrekkelijk contactloze partij stelling heeft de zwart-speler Visser een uit stekend verweer gevonden in een originele positieslag om vooral de beste positiezet te pakken te krijgen. Het spel verloop werd als volgt: 35) 21—26. 36) 48-42 16—21. Positie- en combinatie-slagspel gaan hier fraai tezamen. Er dreigt 1923 28x30 en 21—27 met 26x50. 37) 42—37 24—30. 38) 34—29 3035. Terecht denkt wit stuk op 21 te win nen, maar daarvoor heeft zwart een diep verborgen weerlegging. 39) 3631 812. Nu kan wit niet vervolgen met 2217 wegens 21—27 32x21 19—24 17x30 en 25x41 is dan w larlijk mooi. Dus moest in de partij: 40) 31—27 12—18. 41) 27x16 18x27. 42) 32x21 26x17. Op het schijnbaar sterke 4439 volgt de afweerruil met 1722 en 192.3 en een gelijk spel. 43) 45—40 2—7. 44) 37—31 17—22. 45) 28x17 19—23. 46) 29x18 13x11. 47) 33—28 11—17. 48) 31—27 9—13. 49) 38—33 13—19. 50) 27—22 19—24. 51) 22x2 3—9. 52) 2x30 en 25x45. Voor zwart was het wel een teleur stelling, dat het eindspel nu in alle varian ten verloren ging. Stand van het eindspel, zwart: 9, 35, 45. Wit 16, 28, 33 en 44. Wit wint in alle spel- gangen als hij 1611 speelt. xxxio«^^qjooocx^^^ooooo^^^x)oooc^^^ooooo<^^^30 »o^^xx5ood^^»ooooo(^^^)ooooc^^OTOooooróoÓoóooooooc Déze stelling deed zien voor m ue partij Tielrooy (wit) en de clubkampioen van Sportief P. C. Bais. Wit ging op avontuur uit door met de vijftiende zet 2822 te spelen. Daarna ver liep het spel als volgt: 15) 2822 2429. 16) 33x24 20x29. 17) 44—39 10—14. 18). 39—34 29x40. 19) 35x44 2329? Zwart speculeerde op de combinatie 2933 2631 en 1621 met deze zet, maar als positiezet kwam allereerst 812 in aanmerking. Daarna had zwart rus tig met 1520 en 20—24 een sterke centrum- stelling kunnen opbouwen. 20) 4540 1420. i§ mm 'mm CK^^MCOOOC^^»DOOOod^^OtXX)0^^»XJCIOOC^^OTOOOOOO< In deze stelling (na de dertigste zet) won wit na 3934 het stuk, dat door zwart niet meer te verdedigen was. Bais gaf zich dan ook na enige onbelangrijke zetten gewonnen. Overmachtseindspel In de rubriek eindspelen geeft de heer J. F. Moser in het officieel orgaan van de KNDB een leerzame winst voor de partij- spelers van het volgend eindspel. xxxioooonoonooooooooooooooocjoooooooooooooooooooooconoooo 'mm 'mm. m >OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX>OOOOOOOOOOOOOOOCÜOOOOOOOOOOOOC Wit 2 dammen op 2 en 50, twee stukken op 26, 33. Zwart dam op 46, twee stukken op 35, 45. Deze standaard-winststelling moet als volgt worden opgebouwd en is zeer leerzaam voor de wedstrijdspelers: 1) 216 om 3540 te verhinderen. 46—37 2) 16—49 37—41. 3) 2621, wit in opmars voor de derde dam. 41—14. 4) 2-1—16 14—23. 5) 16—11 23—37. 6) 11—6 37—14. 7) 6—1 37—41. 8) 1—34 41—10. 9) 4944, nu moet zwart de hoofdlijn ver laten of vaststaan op de ruiten 5 en 46. 9) 10-46. 10) 34—48 46—5. 11) 48—43 en nu moet zwart naar veld 46, waarna 4332 volgt. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden In de wedstrijd tegen de Franse B-ploeg had de Nederlandse achterhoede niet veel werk. Nadat Bernard na tien minuten de score voor de Fransen opende kregen de gastheren geen gelegenheid meer tot het Nederlandse doel door te dringen. Ruim tien minuten later maakten de Nederlan ders gelijk en weer enkele minuten daarna stond het Nederlandse team met twee-één voor. Tot de rust overheersten onze land genoten. Daarna werd het samenspel bij de Fransen beter, maar hun aanvalspogin- gen bleven zonder enig succes. Een tegen aanval van Nederland eindigde in een cor ner, waaruit het derde doelpunt werd ge scoord en kort voor het einde kwam het Nederlandse overwicht tot uiting in een vierde doelpunt. De beste spelers in de Ne derlandse aanval waren Breebaart (Hil versum), Van der Rovaart (HDM), Van den Bosch (Kieviten) en Mattart (SCHC), ter wijl in de middenlinie Reineke (Hilversum) en Mijnarends (Amsterdam). REIZEN per autobus neemt ieder jaar toe. Streken waar tot voor kort geen behoorlijke verbindingen waren, wor den door de autobus toegankelijk voor toeristen en zakenlieden. Dit geldt ook voor het deel van Noorwegen, dat bin nen de poolcirkel is gelegen. Deze maand gaat in die noordelijke streken de „Pool-Expres" rijden. De route «n deze busdienst begint in Saltdal (by Bodö) en lóöpt dan naar Kirkenes in het noord-oosten. De afstand van be ginpunt tot eindpunt bedraagt 1336 kilometer. De gehele route ligt ten noorden van de poolcirkel. De enkele reis duurt vier dagen. Men is dus met een retourtje acht dagen op reis in de poolstreken. Het is de langste busroute voor vaste diensten van Europa. Men rekent op veel passagiers, want de belangstelling voor het Europese hoge noorden beweegt zich in opgaande lijn. BOEDAPEST (Reuter). - Een rechtbank te Gyoer heeft zes Hongaarse „contrarevo lutionairen" onder wie een calvinistische predikant, ter dood veroordeeld. De predi kant Lajos Gulyas, een toneelregisseur, Gabor Foeldes en de onderwijzer Arpad Tihany zijn schuldig bevonden aan het leiden van een beweging, die er op uit was tijdens de opstand van vorig jaar het volksdemocratisch stelsel omver te werpen en anderen tot het plegen van moord aan te zetten. De drie andere terdoodveroordeelden. Laszlo Weintrager, Lajos Cifrik en Imre Szigmond, werden schuldig bevonden aan moord en deelneming aan dezelfde bewe ging. De veroordeelden zouden zich in oktober en november te Magyarovar bij de Oostenrijkse grens aan deze feiten schuldig hebben gemaakt. De rechtbank heeft twee verdachten tot levenslange ge vangenisstraffen en vijf tot gevangenis straffen variërend van zeven jaar tot zes maanden veroordeeld. (UP). - In Magyarovar werden 87 demon stranten gedood door leden van de A.V.O Daarop werd het politiehoofdkwartier be stormd, drie agenten werden vermoord. Nog drie (Reuter). - Een rechtbank in Boedapest heeft drie mannen ter dood veroordeeld wegens moord op een communistische partijfunctionaris tijdens de oktoberrevo lutie. Vijf journalisten kregen voorts ge vangenisstraffen, variërend van acht maan den tot acht jaar. De Hongaarse minister van staat Marosan heeft op een bijeen komst van de communistische partij te Csepel - het fabriekscentrum van Boeda- past - verklaard dat de schrijvers en jour nalisten de meeste schuld hebben aan het ontstaan van de revolutie van het vorig jaar. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is maandagavond omstreeks kwart over acht een militaire vrachtauto op de Rijks straatweg te Doorn nabij het landgoed „Hydepark" geslipt en over de kop gesla gen. De auto vloog daarna in brand. De vier inzittende militairen konden nog tijdig uit hun benarde positie worden bevrijd. De rijkspolitie heeft de brand snel geblust. Van de vier militairen hadden drie man schappen vrij ernstige verwondingen opge lopen. Zij werden terstond naar het mili tair hospitaal „Oog in al" te Utrecht ver voerd. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht en de oorzaak van het ongeval. Op Schiphol arriveerde zaterdag de eer ste van de negen Vickers Viscount-vlieg- tuigen, die de K.L.M. bij de Engelse fa briek heeft besteld. Het toestel was in 49 minuten van Londen Airport naar Schip hol gevlogen. Met dit schroefturbine-vliegtuig doet een toestel met een geheel nieuwe voort stuwingstechniek zijn intrede bij de K.L.M. De vier motoren, met een vermogen van 1765 pk elk, geven het toestel een kruissnelheid van 510 km per uur. De K.L.M. gaat deze Viscounts in Europa ge bruiken op de diensten naar Parijs, Lon den, Kopenhagen, Stockholm, Manchester, Dublin, Rome, Brussel, Barcelona en Zürich. De machine heeft plaats voor 59 passa giers in de toeristenklasse of aan 38 pas sagiers in die klasse en 15 passagiers eer ste klasse. Volgeladen kan het toestel zon der tussenlanding een afstand van 900 km afleggen. De Viscount heeft vier Rolls Royce Dart turboprop-motoren. De werking van deze motoren berust op hetzelfde beginsel als die van de straalmotor. De energie van de uitstromende gassen wordt gebruikt voor de aandrijving van vierbladige propellers. De Viscount vliegt op petroleum in plaats van op benzine. De brandstoftanks hebben tezamen een inhoud van 8850 liter. Het verbruik is 1400 liter per uur. IJet leegge- wicht bedraagt 18.160 kg, het maximum startgewicht 28.602 kg en het maximum landingsgewicht 26.559 kg. De spanwijdte bedraagt 28.56 meter, de lengte 25.91 meter, de hoogte 8.15 meter. Het vleugeloppervlak komt tot bijna 90 vierkante meter. ALGIERS, (AFP) In Algiers doen zich ongeregeldheden voor. Groepen jonge Europeanen trekken door de straten en dwingen Europese en mohammedaanse winkeliers hun winkels te sluiten. Zij smij ten de ruiten stuk bij winkeliers die wei geren. De betogers belemmeren het open bare vervoer. Auto's van mohammedanen worden omver geworpen of in brand ge stoken. Het comité van oudstrijders in Algiers en een studentenbond hebben een staking uitgeroepen wegens de aanslag van zondag in een dancing in Algiers, waarbij zeven mensen om het leven zijn gekomen en 83 gewond. De spanning is groot. De politie heeft de mohammedaanse be volking aangeraden zoveel mogelijk binnen te blijven. De autoriteiten geloven, dat de aanslag gepleegd is om gewelddadig op treden van de Europese bevolking tegen de mohammedanen uit te lokken, om de kloof tussen de beide volksgroepen nog te verbreden. Maandag zijn bij aanslagen van opstandelingen in Algerije vier mensen om het leven gekomen en vijf gewond. De Franse minister met standplaats Al giers, Robert Lacoste, heeft in Parijs naar aanleiding van de bomaanslag in het casino gezegd, dat hij het leger en de politie in Algerije gelast heeft de strijd tegen de op stand krachtiger te voeren. Een militaire patrouille heeft in een ge bouw van een boerderij acht dode en vijf gewonde mohammedanen gevonden, die het slachtoffer zijn geworden van een over val door opstandelingen Volgens een van de gewonden hadden de opstandelingen ge tracht de mohammedanen ertoe te bren gen deel te nemen aan aanslagen. Toen zij weigerden, stichtten de rebellen brand en openden het vuur. Om de orde te handhaven bij de begra fenis van vijf van de slachtoffers zijn drie duizend parachutisten naar Algiers gezon den. Overal in de stad zijn pamfletten ver spreid waarin tot een algemene staking wordt opgeroepen. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. - 8 uur in een speciale voorstelling het boeiende filmwerk HET LICHT SCHEEN IN DE DUISTERNIS met IDA LUPINO en ROBERT RYAN Een angstaanjagende liefdesgeschie denis van een eenzaam meisje en een vreemdeling, die een moordenaar zocht. 18 iaar VANAF A.S. VRIJDAG vertonen wij de grote succesfilm SISSY, DE JONGE KEIZERIN met ROMY SCHNEIDER en KARL HEINZ BÖHM. Voorverkoop v.a. vrijdagmorgen a.s dagelijks van 1112 uur (wegens de enorme belangstelling dringend aanbevolen) WOENSDAG 12 JUNI „Felison", 19 tot 21 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van G. J. de Geus. Openbare Leeszaal en Bibliotheek geopend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur 's morgens van 10 tot 12.30 uur; filiaal Vel- sen-Noord, jeugdbibliotheek van 14-17 uur Openlucht Concert, 20 uur Burg. Rijkenspark door Velser Accordeon Vereniging. Ned. Christ. Vrouwenbond, 20 uur, Inleider ds D. ter Steege in het Cultureel Gebouw IJmuiden. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Thalia, 20 uur, „Martin en Lewis in het wilde westen". Rex, geen opgave. DONDERDAG 13 JUNI „Felison" als woensdag Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen-Noord, open van 10-12 uur Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag „Alcoholics Anonymous", zaal Abelenstraat spreekuur van 20 uur af. Raadhuis, 9.30-12 uur, spreekuur wethouder van openbare werken. Thalia, 20 uur „Het licht scheen in de duis ternis". Rex, geen opgave. „Onderwijsdag", Herv. Wijkgebouw, Velsen- Noord.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8