„De jeugd emigreert nieuwe, onbekende naar een wereld Het kinder hoek je van tante Els t VAST TAPIJT Onderwijsdag" 7 I KCAKfFTTEN Visserij-varia J. Stam in Visserijschool met zilveren jubileum gehuldigd Velsens cultureel leven in de komende week Agenda voor Velsen X- BEDDEN Opvoeding tot persoonlijkheid belangrijker dan schoolse kennis TAFELKLEDEN X MEUBELEN ^GORDIJNSTOF 11 Meer verstand De mens voorop Leven en arbeid Andere mentaliteit V teutende* ^teuten kexk tdeê (wfaj, i>)Ld~dLUAJtde/i! P. Krab bedankt als voorzitter Commissie Receptie van „St. Caecilia" ^tauten U4XR üfeê fafoi, fi Led dtm det! Velsen „waste" waterleidingnet vtöuteHtajJi üie£ (wtoi, uid'c/LUAhc/eii! ule£ (wfa>},ifLd-duw,cJesi! I M oppen trommel t je NIEUWE RAADSELS ^touteHkeje* „Weduwensteun" houdt haar jaarvergadering ^touteH044R ute£ (tffdi,iiüü~6luwide>i! VRIJDAG 14 JUNI 1957 99 a 5* DE VELSENSE „ONDERWIJSDAG", die gisteren in het Hervormd Wijkhuis te Velsen Noord gehouden is in onze vorige editie maakten wij reeds melding van de in leiding door wethouder H. de Boer en diens eritiek op de verdergaande bestedingsbeperking heeft een bijzonder boeiende inleiding van de directeur-generaal der Statistiek, prof. Ph. Idenburg en een eveneens belangwekkend referaat door de heer A. Stoel, belast met de algemene onderwijszaken bij Hoogovens, aangehoord. In een vrije discussie zijn diverse détails verder uitgewerkt en de beide inleiders schroomden niet de vinger bij wonde plekken te leggen, zoals de heer Stoel, die de vrees van velen, om voor de oorlog bij de KNHS te gaan werken, heel voorstelbaar vond aan de hand der toen nog niet zo plezierige praktijk van de fabriek en de intermenselijke verhoudingen. Daar wethouder De Boer in zijn openingsspeech de congressisten de zegewens had meegegeven, dat deze bijeen komst van invloed zou mogen zijn op die intermenselijke toestanden en prof. Idenburg in een breed betoog het zijne opmerkte over de maatschappelijke structuur en de toe komstige ontwikkeling, waarin het onderwijs een bijzonder belangrijke taak toebedeeld krijgt, lagen de gezamenlijke interesses duidelijk op één vlak. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de Rijks inspecteur in de inspectie Zaandam, de heer J. Veldhuyzen en de gemeentelijk inspecteur van Velsen, de heer J. Algera. Prof. Idenburg begon met een vergelij king tussen een vliegtocht boven een land streek, die de herkenning der structuur mogelijk maakt en de grote problematiek van het onderwijs, die vaak „voor de klas" niet, maar op een dag als deze wel ontdekt kan worden. Hij behandelde dan ook in vogelvlucht de maatschappelijk-economi- sche ontwikkeling, het karakter van de ar beid en de vrije-tijdsbesteding, met de consequenties daarvan voor het onderwijs. Teruggaande naar de agrarische era van een halve eeuw terug en de aanloop tot de „industriële revolutie" wees de hoogge leerde referent op de stabilisatie van het aantal industriële werkers, die ook in Ne derland voelbaar is: het beweegt zich al jaren op 37 a 38 percent. Hij voorspelde, dat dit peil niet sterk meer zal stijgen. De dienstensector is daarentegen enorm uit gebreid: in 1898 26 en in 1957 43 °/o. Hij concludeerde hieruit, dat de wereld op weg is van de agrarische verhoudingen via de industriële naar de „dienstenmaat schappij", waaronder dan - als behorende tot de niet economische diensten - ook het onderwijs valt. Hier wordt een bijzonder beroep gedaan op de vorming der mensen: in het dienstenverkeer zijn op elke 1000 hoofdarbeiders 90 academisch gevormden. Met de industriële ontwikkeling, die naar een volledige automatisering drijft, gaan grote veranderingen voor de mense lijke geest gepaard: valt aan de ene kant de geestdodende bediening der halfauto- matische produktie weg, aan de andere kant zal de industrie aanspraak maken op steeds vernuftiger topleiders en ook op zeer intelligente opzichters over het ma chinepark, dat enorme investering en dus zware verantwoordelijkheden vraagt. De positieve mogelijkheden hierin lig gen, aldus prof. Idenburg, op het vlak van een grotere menswaardigheid en een geringere dienstbaarheid van de arbeider aan zijn machine, maar ook in een veel ruimere vrijetijdsbesteding: de tijd voor ontspanning is in honderd jaar al met 250 percent toegenomen. Waaruit echter een nieuw probleem opduikt: het geestelijk pauperisme. De Verenigde Staten denken al aan 30 arbeidsuren per week en het zal duidelijk zijn, dat dan de zinvolle vrije tijdsbesteding een zaak van de hoogste orde wordt. Uit het geheel van zijn betoog haalde prof. Idenburg als eerste slotsom: „de menselijke factor zal essentieel zijn". De toenemende vorming van de jonge mens, die een stijgend percentage van het na tionale inkomen eist, vraagt een steeds nieuwe toevoer van talenten. Prof. Iden burg was er heilig van overtuigd, dat er zeer vele mogelijkheden in het Neder landse volk aanwezig zijn, die nog niet verkend zijn, zodat van het onderwijs mag worden verwacht, dat het dynamisch blijft. Niet alleen wat leermethoden be treft, maar ook op het punt van opvoe ding tot gemeenschapsmens- „De hele Nederlandse jeugd zal emigre ren naar een nieuwe wereld", merkte prof. Idenburg op, „er verandert zoveel, zó vlug, dat de jeugd straks weinig zal hebben aan de verworvenheden van thans". DVFRTFNTIE In dit weergaloze tempo is een zeer snelle aanpassing nodig: de jeugd zal moeten worden voorbereid op de dyna miek van een eeuw, die over dertig jaar een heel ander aangelaat zal tonen dan nu. Het bedrijfsleven zal het meer en meer nodig achten de werkers van tijd tot tijd „bij te schaven" en in Amerika heeft het geestelijke kader eens in de ze ven jaar een jaar vrij om „bij te kunnen spijkeren". De kennis en vaardigheden, die de jeugd worden bijgebracht, zijn méér dan een optelsom van handelingen en in dit verband herinnerde prof. Idenburg aan de noodzaak van menselijk verantwoorde lijkheidsbesef voor het grote geheel, opdat deze maatschappij een stukje van haar nihilisme verliest en de durende, egoïsti sche afbraak van dat wat nodig en ver antwoord is, een einde neemt. Hierin lingenopleiding laten zien. heeft het onderwijs een niet te miskennen taak: de jeugd inleiden tot een groter ge heel, ook tot een groter wereldgeheel. Na een filosofietje over het geluk en de weg der mensheid naar dit geluk be sloot prof. Idenburg zijn inleiding met de woorden: „onze cultuur staat onder de zinspreuk: „de mens leeft om te arbeiden", die in de plaats kwam van „de mens ar beidt om te leven". De arbeid staat echter steeds op de achtergrond en als de mens zijn leven slechts ziet als een factor in het arbeidsbestel, dan zal hij ook nooit méér dan een factor, een schakel zijn. De juiste oriëntatie zou dan ook wel eens kunnen zijn de zin van de arbeid te zien en de jonge mens op te voeden tot de waardigheid van de arbeid in de juiste verhouding tot de medemens, de levens geheimen en tot de samenleving- De heer A. Stoel behandelde allereerst de veranderde mentaliteit in het perso neelsbeleid, waardoor in de industrie een bepaalde saamhorigheid ontstond en een steeds verder doorwerkende behoefte aan goede onderlinge verhoudingen- ADVERTENTIE /XX NIEUWSTE ONTWERPEN HANDWE EF *KNIPSCHEER,RODER,E.A. WONINGINRICHTING BEVERWIJK uieê (wtvj, h L&hduwidM! Dat daarbij het individu naar zijn waarde werd geschat met erkenning van diens verantwoordelijkheid in leven en werk, was voor de heer Stoel aanleiding om het moderne personeelsbeleid op deze positieve factoren uit te bouwen, daarbij de vragen over de sociale zekerheden ont wijkende, om in te gaan op de „geeste lijke zekerheid" van de moderne mens. Zo goed als een zeezieke onpasselijk wordt door het uit het oog verliezen van vaste punten, zo zal ook de industriële werker geestelijk onwel worden, als hij bepaalde „vaste punten" in werk en leven kwijt raakt. De verbindingen met het onderwijs leg gende, zei de heer Stoel onder meer dat het bedrijf meer vraagt dan schoolse ken nis, maar vooral persoonlijkheid en lei dinggevende potentie. Vele mensen heb ben helaas een gevoel van minderwaar digheid, waaruit maar al te vaak moede loosheid voortkomt. Hoogovens gaan hier tegen in, door de mensen zelf te laten mee-denken in het overleg, en in de ar beidsverdeling. Dat het wel eens moeilijk is, bepaalde prestige-weerstanden te overwinnen, was duidelijk en dat men storende elementen in de groepsgeest moet zien te voorkomen, evenzeer. Dat het bedrijf in zijn personeelsbeleid nog niet is, waar het wezen wil, ligt on der meer aan het feit, dat het mensen materiaal er nog niet aan toe is. In dit opzicht kan het onderwijs, desnoods ten koste van de kennis, een gezonde basis leggen, meende de heer Stoel, op het stuk van persoonlijkheidsvorming en verant woordelijkheid. Dit geldt niet uitsluitend voor de industrie, maar ook voor de dien stensector: de kennis is geen dode stof, er moet mee gemanipuleerd worden en de persoonlijkheid maakt een carrière, de manier van samenwerking, de durf om een eigen mening voor die van een ander te ruilen en de vorming van de mens bou wen haar verder op: de lagere school kan hierin zeer nuttige bouwstoffen leveren. Een vraag over vrije-tijdsbesteding ont moette bij prof. Idenburg enige weer stand: de gemiddelde mens blijkt vrij' aardig te weten, hoe hij zijn vele vrije tijd moet gebruiken, al is het gevaar groot, dat de vrije tijd wordt opgeofferd aan meer inkomsten en bijverdiensten met het risi co der ver-materialisering. Dat het ploe- genstelsel dit in de hand kan werken, stond voor prof. Idenburg wel vast, om dat hiermee al direct de natuurlijke orde der dagen wordt verstoord en het gezin gedesorganiseerd dreigt te worden- Het economische voert in deze overwegingen misschien wat al te vaak de boventoon: „als de economie geld vraagt, komt het er; als er geld nodig is voor het mens-zijn valt het al gauw onder de bestedingsbe perking". Het enige essentiële van de vrije tijd was naar de smaak van de inleider, dat de mens daarin werkelijk „vrij" is. Na de lunch heeft Hoogovens, de gast- vrouwe van deze bijeenkomst, haar 200 genodigden met trots de nieuwe leer lingenopleiding laten zien. ADVFRTENTÏR MEER DAN 700 STUKS ALLE BEKENDE GOEDE MERKEN W* WONINGINRICHTING BEVERWIJK Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer P. Krab, voorzitter van de Nederland se Zeevisgroothandel Vereniging te IJmui- den, aan B. en W. van Velsen ontslag ge vraagd als voorzitter van de Commissie van Toezicht van de gemeentelijke Visse- rijschool te IJmuiden. Ter gelegenheid van het vijfendertig jarig bestaan van het r.-k. fanfarecorps „St. Caecilia" zal het bestuur op zaterdag 22 juni recipieren in zaal Kloes aan de Deutsstraat. Collecte voor vallende ziekte De Chr. vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haar lem en Heemstede houdt van 17 tot en met 22 juni een collecte in Beverwijk. Er zijn in ons land 50.000 lijders aan deze ziekte, van wie er op „Meer en Bosch" te Heemstede en in „Sarepta" te Haarlem 600 worden verpleegd. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „08/15". Zondagmiddag 14.30 uur: Texas onder terreur. ADVERTENTIE E PEDA «TEMPE RA* AUPING DUNLOPPItLO TWINGARANT ^WONINGINRICHTING BEVERWIJK 500c00c0<5000c30c000000000000000000000000000000c0000000c)00c Het water, dat diverse Velsense wa- terafnemers gisteren uit de trouwe kraan zagen komen was bepaald minder helder dan normaal: een bruine kleur ontsierde het kostelijk vocht. De man- nen van het waterleidingbedrijf konden j er maar één verklaring voor vinden: door het enorme gebruik als gevolg van de droogte werd de snelheid van het J water zo groot, dat een deel van de overigens volkomen onschuldige ijzer aanslag werd meegezogen. Zodat de gebruikers in feite hun eigen i waterleidingnet aan het schoonspoelen waren. XX>DOOCOOOC<XX>OOOCOOOOOCÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC< ADVERTENTIE 250 MODELKAMERS PAS-TOE *PILASTROPOLY-Z WONINGINRICHTING BEVERWIJK Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot f2.90, gr. tong f4.204, grim. tong f 43.40, kim. tong f 3.803.10, kL tong I f2.902.80, kl. tong II f2.402.20, tarbot I f2.402.20. Per 50 kg: tongschar f78, kl. schol I f65, kL schol II f60—24, schar f 3612, bot f 3219, v. haring f 30 23, makreel f 3115.60, gr. schelvis f 4236, grm. schelvis f43118, kim. schelvis f3618, kl. schelvis I f 3118, kl. schelvis H f 2714, wijting f26—22, gr. gul f4945, mid. gul f4440, kl. gul f28, kl. leng f26, kl. haai f 28, kl. wolf f 30, poontjes f 108, kl, kool- vis zw. f2418, kl. koolvis wit f2825, kl. rode poon H f27. Per 125 kg: gr. kabeljauw f260110, gr. koolvis zw. f6151, gr. kool- vis wit f 56, gr. leng f 6458, gr. wolf f 62. Aanvoer van donderdag 82 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 2 tong schar en schartong, 125 schol, 95 schar, 70 bot, 135 haring, 110 makreeL 150 schelvis, 35 wijting, 65 kabeljauw en gul, 10 leng, 5 haai, 10 wolf, 10 poon, 55 koolvis, 30 diver sen. In totaal 990 kisten. Besommingen van donderdag KW 8 Deining f17.900, KW 65 f 940, KW 35 f610, KW 60 f 490, KW 56 f 450, RO 29 f370. Aanvoer op Urk Door 64 vaartuigen werd woensdag aan de visafslag op Urk aangevoerde 7045 pond aal en paling, prijs f 1.101.52 per pond; 73 pond snoekbaars, f 1.20 per pond; 435 pond baars, f 0.960.99 per pond. 910 manden nest, f2.60 3.00 per mand van 75 pond. IN EEN MET KLEURIGE SEINVLAGGEN bespannen boetzaal van de IJmuiden- se gemeentelijke visserijschool heeft het visserijbedrijf - en dan vooral de collegae, de leerlingen en oud-leerlingen de leraar in zeemanschap, scheepsbouw en vis- kunde, de heer J. Stam hartelijk en oprecht gehuldigd met het zilveren jubileum. Velsens wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer was gekomen om namens het gemeentebestuur de gelukwensen over te brengen. Hij vond het prettig nu ook eens een jubilaris aan de Visserijschool te mogen toespreken. Daar de heer Stam van schipper op een trawler overstapte in het onderwijzersvak, kwam hij uit de praktijk. Hetgeen naar de mening van de heer De Boer zijn goede kanten heeft ook voor de gezondheid, daar de heer Stam nimmer ziek is geweest. „U als vakman", aldus de heer De Boer, „u weet hoe de school moet meegroeien met de ontwikkeling. Vijfentwintig jaar lang heeft u ook aan opvoeding gedaan, waarvoor ik u namens het gemeentebe stuur dank zeg". Hij overhandigde de heer Stam een enveloppe met inhoud, sigaren en voor mevrouw Stam een bouquet rode en witte anjers. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 juni. ZATERDAG 15 JUNI „Felison", zaal Heidestraat, expositie van werken van G. de Geus, geopend van 14 tot 17 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Velsen- Noord: geopend van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. R.-K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 14 tot 17 uur. Sportstichting Velsen, 15 uur, sportmid dag op „Schoonenberg". MAANDAG 17 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen- Noord: geopend van 14 tot 17 uur. DINSDAG 18 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Velsen- Noord: geopend van 19 tot 21 uur. WONINGINRICHTING BEVERWIJK VRIJDAG 14 JUNI „Felison, 19 tot 21 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van G. J. de Geus Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur; 14.30 tot 17.30 uur* en van 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen- noord, open van 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Thalia, 20 uur, „Sissy de jónge keizerin". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open van 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 14 tot 17 uur en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 15 JUNI Sportstichting Velsen, 15 uur, Sportmid dag in „Schoonenberg". Thalia, 19 en 21.15 uur, als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag Rex, geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-noord, open van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, open van 14 tot 17 uur. Beste kinderen, ALS JULLIE op een van deze mooie zomerdagen tóch aan het pootjebaden bent in de vijver van Veiserbeek, droog dan na een half uurtje je voeten even af en ga zo kalm mogelijk eens een kijkje nemen in de kinderboerderij, want daar staat iets heel leuks op jullie te wachtenIets heel liefs ook, het heeft een grote grijze kop met de mooiste bruine ogen die je je denken kunt en een trillend smal lijfje, dat nog maar heel wankel gesteund wordt door vier hoge potenJe weet het misschien al: ik bedoel de ezel-baby, die enkele dagen geleden op onze kinder- j boerderij geboren is. Het is een ontroerend-lief beestje, maar je hoeft niet al je j aandacht aan hem te wijden, want ook de geitenmoeder heeft gezorgd voor twee hoopjes van jonge geitjes, waar je ook een hele tijd bij zoet kan zijn om te kijken j naar de onbeholpen stapjes van die koddige beestjes. Mocht je helemaal geen gelegenheid hebben om naar Velserbeek te gaan, kijk dan even in de krant van gisteren, dan kun je het portret van Peter, zo heet het jonge ezeltje, bewonderen. Veel plezier en rustig bij dat jonge goed, hoorl FRITS was dol op slapen. Ik ook, hoor! Ik vind het maar wat naar als 's morgens om zeven uur de wekker gaat en ik op moet staan. Maar met onze Frits was het wel heel erg. Stel je voor, hij wilde zon dags nooit voor elf uur opstaan! Iedereen in huis vond dat een erg vervelende ge woonte, maar het ergst vond zijn wek ker het. „Hè", zei die bij zichzelf, „ik zie de hele week al op tegen de nacht van zaterdag op zondag. Het is net of aan die nacht geen eind komt. Die Frits slaapt maar! Dat zal ik hem toch eens afleren", en de slimme wekker verzon een heel mooi grapje. Luister maar. ZATERDAGAVOND zei Frits tegen moe der, „hè, heerlijk, morgen weer zondag. Ik blijf weer fijn tot elf uur slapen". Maar de wekker dacht er anders over. Hij werkte er de hele nacht geduldig aan om het kleine wekkerwijzertje, dat de tijd aan geeft van waarop de wekker af moet gaan, van elf uur terug te zetten op half acht. Het was een heel karwei voor een wekker, maar hij kreeg het gedaan en triomfantelijk belde hij om half acht luie Fritsje uit zijn slaap! „Maar het is vandaag toch zondag", zei die hardop. „Ik ben gisteren zeker ver geten hem op elf uur te zetten. Nu, ik zal hem maar afzetten en lekker verder slapen." Maar de wekker dacht er anders over. Gauw liet hij het hele kleine wijzertje een half uur verder rennen. En daar ging om acht uur de wekker.... rrrrrrr rr tttttt! WEER zat Frits rechtop in zijn bed. „Ik begrijp er niets van", zei hij. „Droom ik nu? Nu, ik zal hem maar weer afzetten" en Frits sliep weer door. „Ik zal overwinnen", dacht de wekker en hij holde naar half negen. Toen begreep Frits er helemaal niets meer van. „Moeder", riep hij, „toe kom eens boven". Toen moeder boven kwam, zei Frits: „die wekker is vast stuk, moeder. Die moet maar naar de zolder. Ieder half uur gaat hij af, ik kan niet eens meer rustig uit slapen". De wekker schrok heel erg. Stel je voor, op die donkere zolder je verdere leven te moeten wonen. Dat was nog veel erger dan die nare zondagochtenden. Maar toen hoorde hij het antwoord van moeder: „Frits, wat ben ik blij", zei ze, „dat die wekker om half acht en dan ieder half uur afloopt. Nu komt er misschien eens een eind aan dat gekke lange uit slapen". WAT WAS de wekker blij! De volgende zondag liep hij weer om half acht af en toen om acht uur en om half negen weer. En de daarop volgende zondag weer pre cies zo en toen besloot Frits maar om half acht op te staan, want op die manier had je toch niets aan uitslapen. Zo heeft de wekker Frits een lesje in vroeg opstaan gegeven. Tante Els 3000000000000000C00C000CO 8 j Onderwijzer: „Hoe heette vroeger de 8 keizer van Rusland?" 3 Alle leerlingen: „De Tsaar, meneer". Onderwijzer: „Goed. En hoe heette f 8 zijn vrouw?" Weer in koor: „De Tsarina, meneer" 3 Onderwijzer: „Heel goed. Maar hoe): 8 heetten nu hun kinderen?" Jan: „Tsaardientjes, meneer". XXNDOOCCOOC/OOOOOOOOOCOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓC WOENSDAG 19 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur en 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 14 tot 17 uur. DONDERDAG 20 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 10 tot 12 uur. Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. Vel- sen-IJmuiden. Causerie door Lode v. Gent. Aanvang 14 uur in het Herv. Jeugdhuis, Rembrandtlaan, IJmuiden-O. VRIJDAG 21 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. ZATERDAG 22 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Velsen- Noord: geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. TENTOONSTELLING 17 t/m 22 JUNI Pieter Vermeulen Museum: geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur, maandag tot en met don derdag 20 uur, „Sissy de jonge keizerin" zondag 15 uur „Emiel en zijn detec tives". Rex, geen opgave. De oplossing van het raadsel van ver leden week was: „nedertreden". Zie je wel dat dit woord zowel heen als terug te lezen is? Weet je hoe zo'n woord genoemd wordt? Een palindroom. „Negen" is er ook een en „nemen" ook. En „lepel". Je weet er zelf vast ook nog wel een stelletje. Nedertreden is naar mjjn mening wel de langste. Maar misschien zijn er onder jullie die nog langere „palindromen" weten? Schrijf me die dan eens, ik ben er nieuwsgierig naar. De woorden waar het woord uit gevormd moest worden waren: redder, netten en renner. GEVULD betekent het eerste deel De rest is hiervan het tegendeel, Geheel betekent het geheel.. Ra, ra? RUIM 280 SOORTEN UIT SKANDINAVIE .DUITSLAND,HOLLAND WONINGINRICHTING BEVERWIJK titeé (wfa/i.tfULc/'MAJideA! De vereniging „Weduwensteun", afdeling Velsen van en voor het personeel van de papierfabriek Van Gelder Zonen houdt dinsdagavond te acht uur in gebouw „Concordia" haar deze keer speciaal voor de gepensioneerde leden zeer belangrijke jaarvergadering. Behalv* de gebruikelijke agendapunten is er een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren W. C. F. de Wijs, J. Menzel en C. Schrijver, die allen herkiesbaar zijn. Het belangrijkste onderwerp van be spreking is de vaststelling van de contri buties voor de gepensioneerden. Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: glacé dameshand schoen, meisjesvest, een paar lederen handschoenen, vatenkwast, zwarte regen jas, bankbiljet, etui inh. portemonnaie vulpen, schaar, mesje en briefje, etui inh kam, spiegel en vijltjes, boodschappentas inh. portemonnaie, damesschoen, dames ketting, vishengel, jongensjack, padvin dersmuts, badmuts, parapluiehoes, rijwiel- slot, jongenscolbertjasje, portemonnaie met inhoud, jute zak inh. molton deken bankbiljet, zonnebril, bruine terrier, bad doek en herenonderbroek, boodschappen tas. De directeur van de school, de heer P. Verwaijen stond daarna voor het school bord, dat was getooid met de nationale vlag en het opschrift „13 juni 19321957". Hij heeft de heer Stam al die jaren op school meegemaakt en hem zelfs daarvoor nog opgeleid voor het stuurmans- en schip- persdiploma. Toen de heer De Korte de school ging verlaten kon de heer Stam in 1932 het werk overnemen. De eerste dag dat hij na het doornemen van enige dicta ten voor de klasse stond had de heer Ver waijen af en toe eens naar binnen gekeken: de heer Stam was al danig met de oud- collegae in gesprek. Langzamerhand kwam er wel enige verandering in de manier van spreken. Er is nu eenmaal een verschil tussen het spreken aan boord en op school, aldus de heer Verwaijen. Toen de scheep vaartinspectie minimum-eisen aan de schippers en stuurlieden ging stellen de uitwijkbepalingen ging de heer Stam ondermeer dit onderwijs geven. In zijn vrije tijd reisde hij intussen naar Amsterdam om verder te studeren. De heer Stam slaagde er in naast het stuur mans- en schippersdiploma de onderwij zersakte te behalen. De drukte rond dit zilveren jubileum schreef de heer Verwaijen toe aan het feit, dat in het gewoon onderwijs veertigjarige jubilea geen zeldzaamheid zijn, maar een zilveren in deze tak van onderwijs wel. De onderwijzer aan de lagere school begint op twintigjarige leeftijd zijn loopbaan de onderwijzer aan een Visserijschool meestal op veel later leeftijd. Fototoestel „Alle gelden, die voor het cadeau waren bestemd, zijn bij de diefstal meegenomen", aldus de heer Verwaijen. „Maar hierbij gaat dan toch nog een cadeau". Van de collegae bleek de heer Stam een fototoestel ten geschenke te hebben ontvangen; van de leerlingen kwam er een tas voor het toestel bij en de oud-leerlingen voegden er bij monde van de heer C. v. d. Zwan en K. v. d. Grijn een boek „Hoe leer ik foto graferen" aan toe. De heer P. Krab, voorzitter van de Com missie van Toezicht van de Visserijschool, bracht eveneens zijn gelukwensen over en bood een boekwerk „De schoonheid van ons land: de zee" aan. Hij betrok in zijn toespraak ook de leerkracht, de heer K. Faber, die onlangs afscheid nam. De heer Faber kreeg een grammofoonplaat aange boden. Ook de oud-leerlingen onderling hebben alle waardering voor de heer Stam: zij be zorgden hem een elektrisch scheerapparaat, dat werd overhandigd door de heer Plug. Nadat tal van schriftelijke felicitaties wa ren voorgelezen, heeft de heer Stam alle sprekers bedankt voor de goede woorden en gaven en was er tot besluit gelegenheid het echtpaar Stam met deze dag te com plimenteren in een van de andere lokalen. Vertegenwoordigers van vele bedrijven, organisaties en instanties in IJmuiden maakten hiervan gebruik. Opnieuw hout voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is donderdagmiddag aangekomen het Duitse s.s. „Erna Witt" dat van de Finse haven Björneborg een lading van 650 va dem papierhout aanvoerde. Dit schip heeft in afwachting van de los- beurt enige dagen aan de Kanaaldijk ge meerd gelegen. Open Deur-dienst in Grote Kerk Zondag 16 juni 's avonds om zeven uur vindt de laatste Open Deur dienst voor de vakanties plaats in de Grote Kerk te Be verwijk. Ds. S. H. Spanjaard van Baarn zal spre ken over het onderwerp „Aanbidding". Organist is de heer G. J. Moed. A DVERTENTIE ENKEL EN DUBBElBOUCLÉ£ TRETFORD MOQUETTE F RlSE E.A' W WOMINfilMBirUTIkin WONINGINRICHTING BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13