Meneer Praöer in het Paradijs België overwogen Decentralisatie van hoger onderwijs in „Modern" passiespel in Hertme Wekelijks toegevoegd aan alle edities van en IJ mui der Courant HOLLAND FESTIVAL „De losbolen het verleide meisje Aan de opvoeringen van „Don Pasquale" van Donizetti, met Guus Hoekman in de titelrol, door de Nederlandse Opera onder leiding van Bruno Bartoletti wordt medewerking verleend door de Italiaanse zangeres Eugenie Ratti CVan onze correspondent in Brussel) DE RECTOR van de rijksuniversiteit in Gent, prof. dr. J. Gillis, heeft voor de le den van het Vlaams Economisch Verbond, de organisatie van de Vlaamse werkgevers, een uiteenzetti: gegeven van het vraag stuk van de ontwikkeling van het hoger en technisch onderwijs in Vlaanderen, Bel gië en west-Europa. Deze internationaal bekende hoogleraar en rector was onlangs in Zwitserland en heeft van die reis een uitstekende indruk meegebracht. Zowel in Nederland als in België zal het aantal leer lingen van de technische hogescholen, de handelshogescholen en de universiteiten in de komende tien tot vijftien jaren snel toe nemen. In 1965 zullen er aan de Neder landse hogescholen tienduizend eerste jaarsstudenten worden ingeschreven, pre cies het dubbele van het huidige aantal. In België, onder meer in Gent, is het aan tal universiteitsstudenten in de afgelopen vijftien jaren verdrievoudigd. Als in de komende tien of vijftien jaren de bevol king van de universiteiten nogmaals ver dubbelt zal dit aanleiding geven tot grote moeilijkheden in verband met het acade misch personeel, het logies en de gebou wen. De „rush" van de moderne industriële beschaving gaat zo snel, aldus prof. Gillis, dat wij al die academisch gevormde Jonge ren nodig zullen hebben. De industrie zal meer en meer een beroep op hen moeten doen. Het is een anachronisme, dat mo menteel in België twee-derde van de der tigduizend jongens en meisjes, die ieder jaar op veertienjarige leeftijd het lager onderwijs verlaten, geen secundair onder wijs ontvangen, maar direct „om den bro de" aan het werk moeten gaan om het fa milieinkomen te vergroten. In de Verenig de Staten geniet tachtig percent van de jongeren onder de achtien jaren voortge zet onderwijs, in de meeste Europese lan den is dit percentage veel lager. Als zijn voornaamste indruk van zijn studiereis in Zwitserland zei prof. Gillis, dat de decentralisatie van de instellingen van hofT onderwijs noodzakelijk en nut tig is. In Zwitserland heeft bijna ieder kanton zijn universiteit. DE DECENTRALISATIE van de univer siteiten zou anderzijds een bepaalde spe cialisatie in de hand kunnen werken. Het zou natuurlijk verkeerd zijn, dat iedere universiteit „van alles wat" zou willen doen, met het gevolg, dat de vorming van de studenten niet grondig zou kunnen zijn. Prof Gillis vroeg zich echter af waarom bijvoorbeeld Antwerpen met zijn belang rijke industrieën niet over een polytech nische school beschikt. Bergen en Charle roi in de provincie Henegouwen hebben een zeer groot voordeel bij het bestaan van hun hoogstaande technische hogescholen, de „Université du Travail" in Charleroi en de „Ecole polytechnique" in Bergen. Beide instellingen zijn speciaal gericht op de vorming van ingenieurs voor de Waalse metaalfabrieken. Niet alleen decentralisatie, maar tevens heroriëntatie van het hoger onderwijs schijnt thans meer dan ooit aan de orde te moeten zijn. Een recent voorbeeld uit de praktijk: de Belgische staat organiseert een examen voor de aanwerving van vijf meesters in de rechten: tachtig kandidaten. Het examen voor de aanwerving van drie ingenieurs had geen succes. Slechts één kandidaat meldde zich en toen hij zijn functie zou aanvaarden kreeg hij een beter bod van de industrie en verzaakte hjj de staatsbetrekking. Als u vakantieplannen maakt, ver geet dan niet ook voor uw terugreis de nodige voorzieningen te treffen dat is de les die men kan leren uit het zo mooi begonnen, maar triest verlopende, waar gebeurde avontuur van de heer Keith J. Prager: Aan het Holland Festival 1957, dat van daag begint, wordt ook medewerking ver leend door de afbeelding van het Royal Ballet uit Engeland, dat voorheen als het Sadler's Wells Theatre Ballet bekend stond. Op het programma, dat op 18 juni in Den Haag en op 23 juni in Amsterdam te zien is, komen ook enige vooroorlogse werken voor van Frederick Ashton, de eerste choreograaf, onder meer „Les Pati- ncurs" van 1937 in een nieuwe montering, waarvan bovenstaande foto een indruk geeft. Eén der hoogtepunten op het gebied van de dramatische kunst wordt ongetwijfeld het optreden van het thans tienjarige, wereldvermaarde Piccolo Teatro uit Mi laan, dat vertoningen komt geven van „De knecht van twee meesters" van Carlo Gol- doni, waaruit men op de foto midden bo ven een Scene ziet met Marcello Moretti in de titelrol. Naar aanleiding van voor stellingen in het Edinburgh Festival van 1955 gaven de Engelse critici te kennen, dat men geenszins de Italiaanse taal be hoeft te verstaan om de prestaties te waar deren, zozeer spreekt het spel direct tot de verbeelding. „Arlechino servitore di due padroni" komt op 19 en 20 juni in Den Haag en op 21 en 22 juni in Amsterdam voor het voetlicht. Gezien de grote belangstelling, die er bestaat voor het optreden van Sir John Gielgud, delen wij nogmaals mede, dat deze op 16 juni in Amsterdam en op 23 juni in Den Haas fragmenten uit werken van Shakespeare voordraagt. „The Rake's Progress" van Igor Stra- winsky wordt door de Nederlandse Opera op 15 juni ter opening van het Holland Festival in de Amsterdamse Stadsschouwburg vertoond. De afbeel ding hieronder toont het ontwerp door Kenneth Green voor het kostuum van Ton Rakewell, de hoofdpersoon, welke rol door Eugene Conley wordt vertolkt. Bij de uitvoering van het gelijknamige ballet van Dame Ninette de Valois, die zich bij haar choreografie voor prenten j van William Hogarth liet inspireren, is i Anne Heaton het verleide meisje, als j hoedanig men haar hierboven ziet. Talrijke manifestaties op het gebied van opera, ballet en orkestmuziek in het Hol land Festival 1957 zijn bedoeld als een eerbewijs aan de vijfenzeventigjarige, in Rusland geboren maar tot Amerikaan ge naturaliseerde componist Igor Strawinsky, van wie de onderstaande foto werd ge maakt tijdens een repetitie in de Amster damse Stadsschouwburg van zijn muzikale sprookje „De Nachtegaal" in 1955. Als de belangrijkste van deze uitvoeringen moet die van zijn betrekkelijk recente opera „The Rake's Progress" („De lotgevallen van een losbol") worden genoemd, waar mee het festival hedenavond in Amster dam wordt geopend. De première en de herhalingen op 17 en 25 juni in Den Haag, op 19 juni in Utrecht en op 22 juni in Rot terdam worden gedirigeerd door Erich Leinsdorf, die men op de foto hiernaast aan de studie ziet. De reprise op 6 juli in de hoofdstad wordt door Maurits Sillem geleid. De regie is toevertrouwd aan Peter Potter, de voornaamste solisten zijn Gra- ziella Sciutti, Mimi Aarden, Eugene Con ley, Frans Vroons en Otakar Kraus (a.g.). De prelude in „Les Sylphides" van Fokine op muziek van Chopin zal bij de komende uitvoeringen door de tweede groep van het Royal Ballet uit Londen door Sara Neil worden vertolkt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. PRAGER was een hardwer kende man, die een florerende bonthandel had opgebouwd en zichzelf in jaren geen vakantie had gegund. Zijn vrienden wa ren dan ook niet weinig ver baasd, toen zij in de zomer van 1938 opeens een brief kaartje uit Tahiti kregen. Zes weken had Prager voor deze eerste grote vakantie in zijn leven uitgetrokken en hij nam het er goed van. In Tahiti deed hij alles, wat een toerist daar behoort te doen, maar toen bekroop hem het ver langen naar nóg meer roman tiek. Iemand vertelde hem, dat het mogelijk v?as om een tocht van een week te maken op één van de schoeners, die langs de kleinste Zuidzee-eilanden voe ren om copra op te halen. Deze eilanden, die vrijwel nooit door blanken werden bezocht, moesten nog veel romantischer dan Tahiti zijn. Blanken wer den daar door de bevolking beschouwd als een soort van goden en dienovereenkomstig behandeld. Prager wilde ook wel eens een god zijn en dus scheepte hij zich in op de schoener Tiaré, die binnen acht dagen vijf kleine eilanden zou aanlopen. De schipper was een oude Deen, die Rasmussen heette. ALS in het jaar 1939 niet de oorlog was uitgebro ken, zou de bonthande laar Keith J. Prager uit San Francisco ongetwij feld een wereldvermaar de figuur zijn geworden, maar aangezien Hitier op de dag, dat hij terug keerde van zijn vacantie juist Polen binnenviel, verzuimden de meeste kranten aandacht te be steden aan zijn wonder lijk avontuur. HET BEGIN van de reis was een beetje teleurstellend. Het schip zat vol met coprakevers, die gemeen konden bijten en de kapitein was vrijwel voort durend dronken. Maar na zes endertig uur gevaren te heb ben bereikte men toch veilig en wel het eilandje Pounaia, waar Prager aan land ging. De hoofdman van-het eiland, een indrukwekkende oude Polyne siër, die luisterde naar de naam Iné, begroette plechtig de onverwachte gast. Het werd Prager al spoedig duidelijk, dat men op Tahiti niets te veel had gezegd. De hele bevolking van Pounaia liep uit om hem juichend in te halen en vooral de meisjes waren bijzonder toeschietelijk. Ze waren ook zeer luchtig gekleed. Geflankeerd door de drie schoonste dochters van het opperhoofd installeerde onze bonthandelaar zich behagelijk onder een palmboom en liet zich eens fijn verwennen. Een bloemenkrans werd om zijn nek gehangen, terwijl hij een flinke teug cocosmelk nam, die hij met rum uit een zakflacon had vermengd. Iné, die een paar woorden Frans sprak, liet een speenvarken braden en deed alles, wat in zijn ver mogen lag, om het zijn gast zo comfortabel mogèlijk te ma ken. Toen de avond viel had Prager helemaal geen be hoefte om terug te gaan naar de coprakevers van Rasmus sen en de volgende morgen besloot hij zelfs om niet verder te reizen met de Tiaré, maar een week op Pounaia te blij ven. Hij had immers het pa radijs gevonden! Rasmussen beloofde hem op de terugtocht naar Tahiti weer op te pikken. Dat kostte wel een paar honderd dollar extra, maar goden kijken niet op een paar centen. Met zijn arm om de zachte schouders van één der eilandbewoonsters wuifde Prager vrolijk de schoener na, die langzaam wegzeilde uit de baai. Hij voelde zich als her boren. In zijn enthousiasme probeerde hij in een cocospalm te klimmen en de Polynesiërs lachten vrolijk, toen hij hal verwege bleef steken. Het werd een verrukkelijke week voor Prager en toer na zeven dagen de Tiaré nog niet in de baai was terugge keerd, was hij alleen maar blij, dat hij nog een dag langer op het eiland kon blijven. Iné glimlachte eveneens opgewekt en verklaarde, dat hij zich ge lukkig achtte de voorname be zoeker nog een dag langer gastvrijheid te kunnen ver lenen. Maar de volgende dag verscheen de schoener even min. Prager werd een heel klein beetje ongerust. Hij had nu niet erg veel speling meer om in Tahiti de boot naar San Francisco te halen. Er verstreken nog drie da gen geen schoener! Mijn heer Prager merkte, dat Iné en zijn dochters hem elke hap uit zijn mond begonnen te kij ken. Om zijn grote eetlust te rechtvaardigen, deed hij zijn best om vrolijk te glimlachen en opgewekt „Bon! Bon!" te roepen, maar de anderen za gen daar niets vermakelijks in. Ze zwegen en keken slechts. Toen de Tiaré reeds vijf da gen over tijd was, zei Prager met een wrange grijns: „Capi- tain... pas oublié... non?" „Oui", zei het opperhoofd op uiterst sombere toon. „Oublié". „Oui", zei Iné met grote be slistheid. „Vous restez... ici. un an". „Un an?Hoe lang is dat? Een jaar! Moet ik een heel jaar op dit eiland blijven?" PRAGER GERAAKTE in paniek, maar er was niets wat hij kon doen. Rasmussen had hem in zijn dronkenschap blijkbaar volkomen vergeten en er bestond geen andere ma nier om van het eiland af te komen. Het lag ver buiten de scheepvaartroute en met de kano's van de Polynesiërs was het onmogelijk naar Tahiti te varen. Pas over een jaar zou er weer een copraschip ko men De volgende dag kreeg Pra ger visafval te eten. Toen hij protesteerde zij Iné verachte lijk: „Non travailler non manger!" Prager haalde zijn portefeuille te voorschijn en wuifde wild met zijn American Express Traveller's cheques. Het opperhoofd bekeek de voor hem waardeloze stukjes papier en spuwde er op. De mooie dochters lachten honend. Er zat voor Prager niets anders op, dan te werken voor de kost. Hij kon geen kokos noten plukken en was te on handig om vissen met de speer te vangen en daarom gaf Iné hem tot taak het dorp schoon te vegen en kokosnoten open te hakken het zwaarste en minderwaardigste werk, dat op Pounaia kan worden ge daan. De meisjes besteedden geen aandacht meer aan hem. Ze lachten hem niet eens meer uit. Voor hen was hij nu een lelijke klaploper met een gek ke bril op zijn neus, die door iedereen veracht werd. Het was het beste hem maar vol komen te negéren. HET DUURDE precies een jaar voordat de Tiaré weer in de baai verscheen. Het schip had een nieuwe bemanning en een nieuwe kapitein. Rasmus sen had een andere schoener gekocht. Gekleed in lompen en mager als een lat verliet Pra ger zijn paradijs. „Je bent lang weg geweest", zeiden zijn kennissen in San Francisco bij zijn terugkeer. „Hoe was je vakantie?" „Heil!", antwoordde Prager. „Simple hell!" W. Kielich ïïiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiit iiiiiiuiiuiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiuiiiiit IN HET FRAAIE, geheel met eigen krachten opgebouwde openluchttheater in Hertme bij Borne in Overijsel hebben Twentse amateurtoneelspelers al sinds 1952 een aantal openluchtspelen, waaron der „Joseph in Dothan" van Vondel en „Midzomernachtdroom" van Shakespeare, opgevoerd. Van het begin af heeft het bestuur van de stichting Twentse Open luchtspelen echter de gedachte gehad eens een passiespel te laten opvoeren, dat spe ciaal voor deze gelegenheid zou worden geschreven. Deze wens gaat 26 juni in ver vulling. Tot begin september wordt er elke woensdag en zondag een voorstelling gege ven. In de Twentse dagbladen heeft het be stuur zich tot de Twentse amateurtoneel spelers gewend, hetgeen een lijst van tweehonderdvijftig deelnemers opleverde. Evenals bij de oprichting van het theater heeft de Twentse bevolking in al haar ge lederen aan de uitvoering van het plan meegewerkt. Aanvankelijk werd van pro testant-christelijke zijde bezwaar gemaakt, maar de situatie is nu zo, dat van de hon derdzesendertig uitgenodigde predikanten voor de première er honderdzestien de uit nodiging hebben aangenomen. Er waren zestien berichten van verhindering en één predikant sloeg de invitatie om principiële redenen af. Het is de bedoeling een „mo dern" passiespel te geven, dat wil zeggen een spel, dat de moderne mens het lijden van Christus zo reëel mogelijk voor ogen stelt. De schrijver is Jan Naaykens en Joop Bieckmann heeft de regie.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15