Onaangekondigd opende minister Cals het tiende Holland Festival Woeste bergbeken en gezwollen rivieren teisteren Alpengebied Van dag tot dag Vier doden in Oostenrijk, twee in Italië veel dorpen geïsoleerd ^Praatótoel f Hoe is het ontstaan ZATERDAG 15 JUNI 1957 3 mr Stassen zegt geen standje te hebben gekregen Met nieuwe instructies vandaag in Londen Brits-Amerikaans overleg inzake het Nabije Oosten Londen geeft niets toe aan Nasser en Saoed i Japans herbewapening gaat in versneld tempo door Zoon uit fabrikantenfamilie werd artiest Kerkeraad van Wormerveer dankt dr. Schweitzer Examens Koningin reikte twaalf De Ruytermedailles uit Kabinet keurt instelling van nationale raad goed Op de Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers Twee boerderijen in brand in buurtschap Vinkei Dit woord: KABAAL .J 9 <r~\ Ofschoon zelfs het geringste optimisme ten aanzien van „spijkers met koppen" op een ontwapeningsconferentie bij traditie ongerechtvaardigd is gebleken, wekt de gang van zaken ter Londense ontwape ningsconferentie thans enig voorzichtig vertrouwen in de mogelijkheid van een spectaculaire stap in de goede richting. Ook wanneer men aanneemt dat alle partijen ter conferentie bezield zijn met goede wil uit welke overwegingen dan ook dan nog is optimisme over de uit slag zacht gezegd riskant. Er is thans wel iswaar een tamelijk opzienbarend Russisch voorstel ter tafel gekomen tot tijdelijke stopzetting der atoombomproeven, en van Amerikaanse zijde komen symptomen van een welwillende ontvangst van dit voorstel, doch de complicaties zijn niet van de lucht en zijn reeds bezig met het afleiden van de aandacht van de kern der kwestie. De kern der kwestie het stopzetten van de atoombomproeven als inleiding tot een mogelijke verdergaande overeen komst ten aanzien van de vervaardiging van de bommen is nu reeds vertroebeld door een reactie van Jules Moch, de Franse delegatieleider, die niet alleen onmiddel lijk een verbod tot fabricage van splijtbaar materiaal tot stand wil zien komen, doch tevens verklaarde dat Frankrijk zich niet aan een mogelijk accoord over de stopzet ting der proeven tussen Amerika, Rusland en Engeland gebonden zal achten. Daarbij komt nog een prestigekwestie, die speelt tussen Amerika enerzijds en West-Duitsland, Engeland en Frankrijk aan de andere kant, gerezen naar aanlei ding van het al te onafhankelijke optreden van de Amerikaanse onderhandelaar Stas- sen. Het blijkt zeer moeilijk, op een derge lijke, uiterst delicate conferentie (van een aard die in het verleden nooit tot succes leidde) paal en perk aan de verlangens en experimenten te stellen. Wanneer men weet dat van een enigszins practisch ontwapeningsplan voor lopig niets kan komen, zou men zich te vreden moeten stellen met een pril begin een eerste stap, zonder daarbij volgende ontwikkelingen in de speculaties te betrek ken. Wanneer men zich uitsluitend be paalde tot een, desnoods zeer tijdelijke, stopzetting der atoombomproeven en deze eerste kwestie in een praktisch uitvoer bare vorm goot zonder zich te bekom meren om wat er nog meer gewenst en be reikbaar zou kunnen zijn zou men wel licht althans op dat ene punt tot een „wa terdicht" accoord kunnen komen. Dit zou alleen al moeten worden nage streefd uit de overweging, dat de buiten wereld kennelijk die eerste stap met wre velig ongeduld verbeidt en zich uitbundig erkentelijk zou tonen wanneer de politici in Londen dat tenminste in orde zouden kunnen krijgen. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook WASHINGTON (AFP) Eisenhowers raadsman voor ontwapeningsaangelegen heden, Stassen, heeft donderdagavond, voor hij in Washington in het vliegtuig naar Londen stapte, tegengesproken dat minister Dulles hem wegens zijn persoon lijke besprekingen met de Sovjet-afge vaardigde Zorin berispt heeft. (UP) Stassen vertelde dat hij nieuwe instructies heeft voor de komende onder handelingen en dat deze geen beperking in houden van zijn informele contacten mei de Russische gedelegeerden. Desgevraagd ~ei Stassen, dat men dichter bij een voor lopige ontwapeningsovereenkomst is dan drie weken geleden. Volgens diplomaten waren er echter aanwijzingen, dat Stassen onverwacht naar Washington was ontboden, om de wrevel van de bondgenoten over zijn werkwijze uit de weg te ruimen. Stassen, die vanmorgen in Londen werd verwacht, zal de Westelijke gedelegeerden voor de opening van de conferentie inlich ten over zijn besprekingen in Washington. Van Londense diplomatieke zijde wordt er op gewezen, dat de Sovjet-Unie bekend is met de ongewijzigde Amerikaanse plan nen, en dat eventuele concessies aan de bondgenoten in de voorstellen die Stassen eens zal indienen, een dankbaar onderwerp voor Russische critiek en propaganda kun nen zijn. LONDEN (AFP) De Brits-Amerikaan se besprekingen in Londen over het Na- bije-Oosten, zijn beëindigd. Er is voorna melijk gesproken over de mogelijkheid van financiële en technische hulp aan Jorda nië, een mogelijke hervatting van de di plomatieke betrekkingen tussen Londen en Cairo en tussen Londen en Riad (Saoedi- Arabië). De Britse regering zou volgens bevoegde kringen niet bereid zijn de on derhandelingen met Cairo te bespoedigen, tenzij genoegdoening wordt verkregen over de kwestie van de door de Egyptische autoriteiten in beslag genomen Britse eigendommen. De Britse regering ver werpt voorts elke „compromisoplossing" I aangaande de oase van Boeraimi, met het oog op hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen Londen en Riad en de eventuele toetreding van Saoedi-Arabië tot het Pact van Bagdad. (Reuter) In Britse marinekringen meent men. dat de drie Russische onder zeeboten, die in het begin van deze maand door Het Kanaal voeren, waarschijnlijk maandag in een Egyptische haven zullen aankomen. Men acht het mogelijk, dat de vaartuigen aan de Egyptische vloot over gedragen zullen worden. CAIRO (Reuter) Een Deense schild wacht heeft nabij de grens tussen Israel en het gebied van Gaza een Arabier dood geschoten, die trachtte illegaal uit Israel Egypte binnen te komen, aldus heeft het hoofdkwartier van het UNO-leger te Cairo bekendgemaakt. Samenwerking RIAD (Reuter) Na een bezoek van zes dagen aan Jordanië is koning Saoed gis teren teruggekeerd in Saoedi-Arabië. In een afscheidsboodschap verklaarde koning Saoed, dat hij alle krachten zal inspannen voor de zaak van de eenheid tussen Jor danië en Saoedi-Arabië. „Ik ben met u in tijden van voorspoed en tegenspoed", zo zei hij tot koning Hoessein. Satnenspreking CAIRO (UP) President Sjoekri el Koewatli van Syrië, heeft in Cairo weer besprekingen gevoerd met president Nas ser van Egypte, waarschijnlijk over de di plomatieke crisis tussen Egypte en Jor danië. Het was de derde ontmoeting tussen Nasser en Koewatli, sedert de Syrische president vorige week in Egypte is aan gekomen voor een medisch onderzoek in Alexandrië. De premier van Syrië, Sabri el Assali, heeft in Damascus gepleit voor pogingen de Egyptisch-Jordaanse breuk te helen en de Arabische eenheid te hand haven. Samenzwering Het semi-officiële Egyptische dagblad „Al Gomhouria" bericht uit Bagdad om trent een „komplot" tussen Jordanië, Irak en Israel. Deze samenzwering, zo bericht „Al Gomhouria", beoogt, dat Israel een aanval zal doen op Jordanië, dat dan de hulp van Syrië en Egypte zou inroepen. De samenzweerders zouden er dan op reke nen, dat Egypte en Syrië zouden weigeren, waarop Irak Jordanië zou bezetten ter „be scherming" tegen Israel. Bescherm hun tere huid met Panama ADVERTENTIE Zo'n tere kinderhuid is In de zon al gauw vuurrood verbrand als U hem niet beschermt met Panama, het nieuwe zonfilter. U spuit een dun laagje Panama op rugjes, armpjes, beentjes en het zonfilter beschermt Uw rakkers tegen de verbrandende zonnestralen. Enze worden gaat, gezond bruin Mooi bruin zonder zonnebrand Haal vandaag nog zo'n handige spuitbus PANAMA. Hij kan niet lekken, dus U hebt geen vettige kleep>oel meer in Uw badtas. Er zijn twee soortenop oliebasis en vetvrij. zonfilter handig - zuinig - zindelijk LONDEN (Reuter) Zeker zeven men sen zijn omgekomen bij de overstromingen, veroorzaakt door wolkbreuken en smelt water, in Noord-Italië, Oost-Frankrijk, de Zwitserse Alpen en Tirol. In Noord-Italië zijn tientallen dorpen geïsoleerd. In Savoye (Frankrijk) moesten duizen den inwoners van Alpendorpen naar el ders worden overgebracht. Zes dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. De ver keersweg Parijs-Milaan staat op zes plaat sen blank. Over tweehonderd meter is het wegdek weggeslagen. In Zwitserland is de watersnood het ergst in het Zermattdal. Het dorp Taesch moest ontruimd worden. In Oostenrijk daalt het peil van het water. Als er geen nieuwe regen valt, kan het overstromings gevaar daar als voorbij worden be schouwd. In Karinthië en Oost-Tirol zijn vier mensen verdronken. WENEN (UP) De schade aan staats eigendom in West- en Zuid-Oostenrijk be loopt bijna 26 miljoen schillingen en de schade aan particulier bezit is vermoede lijk nog veel groter. De spoorwegverbin ding tussen Lienz en Oost-Tirol en de Italiaanse grens is verbroken. Nog min stens drie weken zal op deze lijn geen ver keer mogelijk zijn. In St. Jakob in Oost-Tirol werden 300 Philip Young, die als opvolger van H. Freeman Matthews ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland wordt, is voor zijn vertrek naar ons land in het Witte Huis te Washington ontvangen door president Eisenhower. TOKIO (AFP). - De Japanse regering heeft bekendgemaakt, dat de uitbreiding van de strijdkrachten zal worden voort gezet. Van nu af tot 1960 zal het leger met twintigduizend man worden uitgebreid tot 180.000 man. De luchtmacht krijgt 1.300 in plaats van 650 vliegtuigen en de vloot zal van 88.000 tot 120.000 ton worden uitge breid. De marineluchtvaartdienst krijgt tweehonderd toestellen. Volgende week beginnen Amerikaans- Japanse besprekingen over de defensie en de hieraan verbonden financiële kwesties. In het begin van deze maand verklaarde de Japanse regering, dat zij zo spoedig mogelijk geheel alleen de kosten van de verdediging van Japan wil dragen. ADVERTENTIE Hans Stosch Sarrasani één van de groot ste circusdirecteuren die Europa ooit gezien heeft werd geboren uit een welgestelde fabrikantenfamilie in Posen. Reeds heel jong verloor hij zijn moeder en in zijn eenzaam heid vond hij troost in zijn vriendschap met zijn paarden, ezels en honden. Zijn vader verwachtte van hem een grootse carrière in het voetspoor van zijn voorgeslacht, daj hoge ambtenaren, juristen en zelfs admiraals had geteld. Maar Hans Stosch Sarrasani had an dere dromen. Eerst doorliep hij het gym nasium te Breslau en trok later als volon tair naar een bevriende relatie in Berlijn. En toen gaf hij de brui er aanDagenlang zwierf hij zonder geld en zonder eten rond. Totdat op zekere dag Lees deze kostelijke geschiedenis van een groot man en al die andere dramatische, ko mische en spannende verhalen over het cir cusleven achter de schermen. Geniet avonden lang van het mooiste circusboek dat u ooit zag ,,De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleuren platen en plaatjes; geschreven door de cir cuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", post bus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en vol ledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! De kerkeraad van de Hervormde ge meente te Wormerveer heeft in een brief aan dr. Albert Schweitzer, naar aanleiding van diens bekende ernstige waarschuwing via de radio inzake de proeven met kern wapens en hun te vrezen gebruik in een eventuele oorlog, hem bedankt voor zijn christelijk appél op het geweten van de gehele mensheid. De tekst luidde; De kerkeraad van de Hervormde ge meente te Wormerveer in Holland dankt u respectvol voor uw ernstige en duide lijke christelijke waarschuwing middels de radio-omroepen inzake het aanwezig dreigend gevaar van vernietiging van het leven door de proeven met kernwapens en hun te verwachten gebruik bij even tuele oorlog. Onze raad stelt zich in alle bescheiden heid doch ook met alle beslistheid achter u, in bede en hoop dat het verstand en het geweten van de mensheid nog tijdig ontwaken mogen, zodat overal de experi menten met de atoom- en waterstofpro jectielen op kortste termijn zullen worden beëindigd- Onze raad bevordert de bekendmaking van uw radio-toespraak zoveel als in zijn vermogen ligt. Met gevoelens van alle eerbied, Hoogachtend, Voor de kerkeraad voorn. C. M. Veenhuiysen predikant ROTTERDAM. Bevorderd tot accountant A. van Ballegoyen, Vlaardingen; J. A. Klomp Rotterdam en M. M. de Vries, Breda. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: J. A. M. Banning te Leidschendiam. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit); Bevorderd tot doctor in die geneeskunde; E. M. van Soest, geboren to Djokjakarta en A. M. A. Imkamp, geboren te Beek (L.). Ge slaagd voor het doctoraalexamen sociale aardrijkskunde: H. J. A. Morsink, Haarlem; voor het doctoraalexamen rechten: mejuf frouw Chr. Rölinig, Amsterdam; F. G. Bou- Ixwiois, Baarn en J. Kraayenhof, Amsterdam. buitenlandse toeristen geïsoleerd toen de weg naar het dorp overstroomd werd. Vliegtuigen van het Oostenrijkse leger brengen voedsel naar dit dorp. De ge strande toeristen kunnen het dorp te voet verlaten, doch moeten dan hun bagage en in elk geval hun auto's achterlaten. Men verwacht niet, dat de weg vóór het begin van de volgende maand volledig hersteld zal zijn. Treinverkeer stagneert MODANE (Reuter) De bewoners van het Franse stadje Modane, dat dicht bij de Italiaanse grens in Savoye ligt, zijn vrij dag met hun huisraad en andere bezit tingen naar de bovenste verdiepingen van hun woningen gevlucht voor het water van de Are, een rivier, die tengevolge van de hevige regenval buiten haar oevers is ge treden. De hoofdweg naar Italië is onbegaan baar en het treinverkeer over de spoor lijn Parijs-Rome stagneert. Het treinver keer is omgelegd via de Simplontunnel. Tengevolge van de hevige regen en de ge smolten sneeuw zijn een aantal dorpen in de Franse departementen Savoye en Isère geëvacueerd. De brug tussen Brian- con en Gap is door de woedende stroom weggeslagen. Ook in de wintersportplaats Val d'Isère zou aanzienlijke schade zijn aangericht. Ook verscheidene gebieden in de Zwit serse Alpen worden door overstromingen geteisterd. In het dorp Taesch, dat in het dal van Zermatt ligt, heeft het water de eerste verdieping van enkele chalets bereikt en een noodbrug weggeslagen. De spoorlijn naar Zermatt kan niet meer gebruikt wor den. De stroom woelde lijkkisten op het kerkhof los. De bewoners van het gehucht Novalesa waren gisteravond net hun huizen ont vlucht toen de Cenisia er binnendrong. Er was door een meisje van 19 jaar alarm ge slagen. Zij had opgemerkt dat de bedding plotseling was drooggevallen, hetgeen be tekende dat de stroom hogerop versperd was door hout en stenen en dat het water achter deze barrière steeg. Onmiddellijk na het vertrek der dorpelingen stortte het water zich met verdubbelde kracht door het dorp. De Koningin heeft vanmorgen in het paleis Soestdijk aan twaalf Nederlanders, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onder scheiden, de De Ruytermedaille uitgereikt. De plechtigheid werd bijgewoond door Prins Bernhard, door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, de direc teur-generaal van Scheepvaart, de heer W. L. de Vries, de secretaris-generaal van Scheepvaart, van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, en door leden van het ere-comité en van het nationale comité „De Ruyterherden- king". Onder de genodigden bevonden zich voorts 36 dragers van de De Ruytermedaille en vertegenwoordigers van de raad van de Scheepvaart en scheepvaartmaatschappijen. Na afloop van de plechtigheid onder hielden de Koningin en de Prins zich ge ruime tijd in de paleistuin met de gedeco reerden. Op hetzelfde moment dat in het paleis de medailles werden uitgereikt, was het feest in het rusthuis der Ned. Hei-vormde Gemeente te Colijsplaat. Daar woont de oudste van de in leven zijnde zestig dragers van De Ruytermedaille, de 93-jarige M. van den Klooster, die schipper van de red dingboot te Burghsluis is geweest. Wegens zijn hoge leeftijd kon de heer Van den Klooster de plechtigheden in het paleis Soestdijk niet bijwonen. Maar de Konin gin wilde hem op deze dag ook in de hul diging betrekken. Burgemeenster A. A. Schuit van Kortgene verraste de bewoners van het rusthuis met taarten, sigaren en bonbons, geschonken door de Koningin, die ook een persoonlijke brief aan de heer Van den Klooster had gericht. In de met bloemen vëfsi'érdë reCréhtiëz'aal Varï hetTüsthuis las burgemeester Schuit deze brief voor. E)e t)e Ruytermedaille werd tot nu toe door of namens de minister uitgereikt. Het was thans de eerste keer dat de Koningin deze door haar moeder ingestelde onder scheiding persoonlijk uitgereikt. (De namen der gedecoreerden zijn in ons blad van donderdag vermeld. Red.) DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft zaterdagochtend de instelling van een nationale raad onder voorzitter schap van president Sukarno goedgekeurd. Sukarno zal de raad samenstellen. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdulgani is benoemd tot vice- voorzitter van de raad, die 33 leden zal tellen. Onaangekondigd heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, vrijdagavond in de Kur- zaal te Scheveningen het Holland Festival 1957 geopend met een rede, die hij ironisch begon met de opmerking, dat men in dit land een tienjarige herdenking moeilijk on gebruikt kan laten als voorwendsel om het woord te voeren. Zich afvragende of er, naast de befaamde festivals zoals die te Edinburgh, Aix en Salzburg, behoefte bestaat aan een Neder landse manifestatie, beaamde de minister, dat nog steeds de overweging geldt, dat men het bezoek van vreemdelingen aan Nederland kan stimuleren door de organi satie van „kunstweken" en dat men voorts aan de vele toeristen, die komen in een periode, waarin de orkesten gewoonlijk vakantie hebben of populaire uitvoeringen geven en waar het hoge peil, kenmerkend voor het winterseizoen, zich nauwelijks af tekent, een juistere indruk moet geven van het artistieke leven. Dat het Holland Festi val het bezoek van vreemdelingen stimu leert, staat vast. Het Holland Festival beschouwt het ook als zijn taak voor de medewerkende Neder landse instellingen diè voorwaarden te scheppen, die hen artistiek, organisatorisch en financieel In staat stellen hoogtepunten te bereiken. Hierbij behoort ook de con frontatie met kunstuitingen van onze tijd, die - hoe kan het anders? - soms een ex perimenteel karakter dragen. Dit geeft wel eens aanleiding tot het verwijt, dat de pro gramma's te „High-brow" zijn. Men vergeet hierbij echter, aldus spreker, dat het juist tot de taak van een festival behoort, dat gene te doen, wat in het gewone seizoen slechts een bescheiden plaats inneemt. Het belangrijkste aspect van het Holland Festi val achtte de minister, dat de Nederlandse kunstinstellingen worden gestimuleerd tot zeer bijzondere prestaties, ook door het in spirerende optreden van buitenlandse krachten. Het Holland Festival, aldus mi nister Cals, is geen Hollands festival. Spreker wees er met nadruk op, dat er nauwelijks een festival van dit niveau in Europa is, waarbij zoveel kunstenaars uit eigen land een belangrijke taak vervullen: „Wanneer ik wel eens klachten lees, dat er niet voldoende Nederlandse dirigenten of pianisten of violisten aan het festival deel nemen, vraag ik mij af, of men niet de betekenis onderschat van hen, die wèl in het festival optreden: waarvan ik thans slechts wil noemen onze orkesten - het zijn er elf dit jaar! en onze koren, thans dertien in getal." Tenslotte vestigde minister Cals er de aandacht van de toehoorders op, dat in 1957 uitvoeringen zullen plaatshebben in niet minder dan achttien Nederlandse ste den: geen enkel ander festival, dat zo'n ruim gebied bestrijkt. Deze geografische spreiding mag uniek genoemd worden. Maar het Nederlandse is ook het enige fes tival, dat een omvangrijk aantal uitvoerin gen organiseert ten behoeve van hen, die financieel minder draagkrachtig zijn. „Dat lijkt mij een juist beleid: de ontvankelijk heid voor de kunst wordt immers niet bepaald door avondkleding, al dan niet met ster en ordeband, hoezeer de aanblik van deze illustere zaal ook bijdraagt tot het feest, dat wij hieren samen vieren!" aldus de minister tot besluit van zijn toespraak. Na deze rede voerde het Nederlandse Kamerorkest een programma uit, dat begon met het Concerto grosso in d van Handel, waarin de violisten Willem No^ke en Piet Nijland solisten waren. Vervolgens werd het Concerto in b voor vier violen en orkest van Antonio Vivaldi met Thomas Magyar, Piet Nijland, Parry Hart en Bouw Lemkes uitgevoerd. Als Nederlandse compositie stond Largo en Allegro van Henk Badings op het programma. De in de zaal aanwezige componist deelde in de hulde van het pu bliek en dankte op zijn beurt Szymon Gold berg en zijn ensemble voor de vertolking van zijn werk. Het concert werd besloten met de Symfonie in g nr. 39 van Joseph Haydn. De talrijke aanwezigen begaven zich hierna naar het terras om een groot vuur werk te aanschouwen, waarbij de harmo niekapel „Moerwijk" vrolijke klanken ten gehore bracht. De door burgemeester en wethouders van Den Haag gehouden receptie werd bijge woond door talrijke autoriteiten,waaronder vele leden van het corps diplomatique en de ministers Cals, Helders, Hofstra, Mans- holt, Samkalden, Struycken, Suurhoff en Witte, benevens zeer vele Nederlandse kunstenaars. Jammer De exclusieve nachtclub was druk bezet maar het mannelijke deel van de clientèle bestond hoofdzakelijk uit heren van vijftig jaar of ouder. Zo gaat het nu eenmaal: als je jong bent, ontbreken de fondsen en tegen de tijd, dat je een paar ferme handen met aards slijk hebt bemachtigd, is het jeugdig elan ver dwenen en gaat het swingen niet meer zo van harte. Toch deden de heren hun best, al moest de zakdoek er nogal eens aan te pas komen om het vochtig gelaat te wissen. Gedeelte lijk waren zij met hun echtgenoten aange treden, hetgeen duidelijk bleek uit het doffe zwijgen zodra zij weer achter hun tafeltje zaten. Dat is het eigenaardige van echtparen in Horeca-bedrijven: ze zitten er maar stil en zwijgzaam bij, bestuderen de prijskaart alsof zij hem uit het hoofd moeten leren, of spelen, lodderig in het niet starend, met het bestek of het zoutvaatje. Echt geanimeerd converseren doen alleen paren, die kennelijk niet via het gemeente huis tot deze bezigheid veroordeeld zijn. Ze waren er natuurlijk ook. Vlotte heren van middelbare leeftijd met schone jonge bloemen op wie, anatomisch gezien, niets aan te merken viel. Op de slepende wijzen, die een grijnzende Alleinunterhalter aan de piano ontlokte, schoven zij innig ver strengeld over de dansvloer, waar de ge trouwde dames ogen te kort kwamen om de jeugdige rivalen met hun blikken te vernietigen. Inmiddels beklommen zes vrolijke Ita lianen het podium. De pianist maakte plaats voor zijn zuidelijke collega, een klein gebocheld kereltje, die zijn kruk met kussens moest ophogen. Maar hij speelde er niet minder om en terwijl de zanger van het gezelschap smeltende Napolitaanse klanken in de microfoon deed vloeien, werd het vloertje voller en voller. Ten slotte zaten aan de verlaten tafeltjes al leen nog een eenzame, pijprokende Indiër en twee stokoude dametjes, die op onver klaarbare wijze in deze „boite de nuit" verzeild waren geraakt en die het hele gedoe met duidelijk scepticisme gade sloe gen. Toen gaf de drummer eensklaps een da verende slag op het bekken en terstond zette de band een woeste mambo in. Het kleine pianistje wipte van zijn kruk als een duveltje uit een doosje en speelde staande verder. De anderen bewerkten hun exotisch instrumentarium in steeds vlug ger tempo. Ze stampten, zongen, wiegden en deinden en de menigte sprong, wipte, draaide in steeds snellere werveling totdat de eerste slachtoffers bezweken en adem loos retireerden. Maar de Italianen joegen het tempo nog meer op en steeds meer danslustigen zakten uitgeput achter hun consumpties neer. Tenslotte was er nog slechts één paar over. Een beeldschone Miss World zweefde moeiteloos en gracieus in de armen van een donkere jongeling, ongetwijfeld de zoon van een olie-sheik of een Zuid-Ame rikaanse miljonair. Wat is het toch jammer, vrienden, dat wij, als we nog jong en mooi zijn, niet eens een paar maanden de zoon kunnen zijn van een Indische vorst of een kauwgum magnaat. Om dan te dansen met Miss World zonder een zakdoek nodig te heb ben om het kalend hoofd te betten. Daarom kan ik, tegen beter weten in, zo meevoelen met die bleke, naar roman tiek snakkende bank-lopers, die op zekere dag niet de tram naar het Hoofdkantoor maar de trein naar Parijs nemen. En daar dan goede sier maken. Natuurlijk mag zoiets niet. We moeten ervoor werken. Er jarenlang voor ploeteren. Dan hebben we in dit leven iets te bereiken. Aderverkalking bijvoorbeeld. Of ver hoogde bloeddruk, Am. de Vita ADVERTENTIE Speciaalzaak LABOR n.v. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Telef. 24642 In de buurtschap Vlnkel van de Noord brabantse gemeente Heesch heeft een zware boerderijbrand gewoed. Een boer derij is geheel afgebrand, een ging gedeel telijk verloren en een derde liep grote wa terschade op. Omstreeks kwart voor twaalf 's middags brak de brand uit in de boerderij, bewoond door de heer J. van den A. Het uit stro vervaardigde dak vatte zeer snel vlam. De brandweren uit Heesch, Oss, Nuland en Nistelrode bestreden het vuur behalve met waterstralen ook met nevelspuiten. Niet temin ging de boerderij geheel in vlam men op. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Als gevolg van de windrichting kwamen vonken op de op 15 meter afstand gelegen boerderij, bewoond door de heer Van G. Het dak van deze boerderij, eveneens van stro, vatte ondanks het feit, dat het door de brandweer werd nat gehouden, ook vlam. Deze boerderij werd voor een groot deel vernietigd en ook hier kon van de inboe del slechts weinig worden gered. Een andere naburige, eveneens met stro gedekte, boerderij, bewoond door de heer L. van der L. liep ook groot gevaar, maar kon behouden blijven. Als gevolg van het nathouden liep zii echter grote waterscha de op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Kabaal is een internationaal woord Duits Kabale, Frans cabale dat te ruggaat op Hebreeuws qabbalah of kab bala, de geheimleer der rabbijnen. Van daar gaat het woord betekenen: ge heime leer in het algemeen, geheime op zet, samenzwering. Uit samenzwering vloeit de betekenis opstand voort en de daarmee gepaard gaande onrust, herrie. Tenslotte gaat het woord bete kenen: rumoer. Aangenomen mag wor den dat het middelnederlandse woord caboel: twist, rumoer op de betekenis ontwikkeling van Invloed is geweest.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5