Internationale aandelen leiden thans de Amsterdamse beurs Aantekeningen bij de huurwet Vraag geen verf. vraag RIP O LIN OM HET ERFGOED Effecten -en Geldmarkt De avonturen van Wang en Li jft Droste Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Frans vluchtkapitaal zoekt belegging Koers-winstverhouding speelt voor velen grotere rol dan rendement Kröller-Müller krijgt een Toulouse-Lautrec i A 4* DE NIEUWE HUURVERHOGING Verzending van Zeepost Voor goodo on duurzamo vloeren EDELHOUT vloeren Mr. J. A. Geukers burge meester van Bolsward Op 7 goede paard geived Altijd welkom DOOR JULES VERMAELE J Man schiet zijn vrouw neer en meldt zich bij de politie Heringa Wathrich ZATERDAG 15 JUNI 1957 Leest men in de pers de economische berichten uit diverse landen dan valt tel kens weer op dat zich overal eenzelfde tendens voordoet: duur geld, volledige werkgelegenheid en een voortdurende sta ging van de kosten van levensonderhoud of wat hetzelfde is een steeds voortgaande vermindering van de koopkracht van het geld. In landen waar de regering in staat is om in deze ontwikkeling enige leiding te geven zal deze situatie rustiger worden opgenomen dan by voorbeeld in Frankrijk waar opnieuw een kabinetscrisis heeft plaats gehad. Het is dan ook zeer waar schijnlijk dat inzonderheid het Franse vluchtkapitaal in ons land de aandacht heeft laten vallen op aandelen Unilever. Maar deze belangstelling kwam ook van elders en de Nederlandse houders waren weinig bereid om hun bezit te vroeg af te stoten. Met aandelen Koninklijke Olie heeft het Nederlandse publiek leergeld betaald. Door de betere verslaggeving is het mo gelijk van diverse Nederlandse aandelen de verhouding tussen koers en winst te be rekenen. Dit getal speelt bij de beoordeling der koersen op de beurs te New York een grote rol. Uiteraard houdt men aldaar ook rekening met andere factoren, maar het rendement beïnvloedt in Amerika de koers der aandelen minder dan bij ons. Dit getal wordt gevonden door de winst per aandeel te delen op de koers. Zo was de winst van de Koninklijke Olie, volgens de Ameri kaanse gegevens 4.97 per aandeel van 20 en de koers kwam te New York op 58 1/4; een eenvoudige deling geeft dan het getal 11.7, hetgeen dus zeggen wil dat dit aandeel op die dag 11.7 maal de winst over het afgelopen jaar noteerde. Op die zelfde dag was deze verhouding bij de Standard Oil of New Jersey 15.9; de note ring was$ 65 3/8 en de winst over 1956 be droeg 4.11 per aandeel. Ook hier spelen andere factoren een rol, maar voor de ko per, die mede uit belastingoverweging meer gebaat is bij een koerswinst dan bij het rendement, zijn dus de Royal Dutch interessanter dan de Esso, als hij de kansen van beide concerns gelijk acht. Mooiste fondsen naar buitenland De enorme koersstijging der laatste jaren van aandelen Koninklijke heeft de aan dacht gevestigd op Unilever. Nu moet ech ter er allereerst de aandacht op gevestigd worden dat deze aandelen op de New Yorkse beurs niet officieel worden geno teerd. Dit betekent dat voor deze aande len aldaar in het algemeen minder belang stelling bestaat dan voor de officieel ge noteerde aandelen. Echter is het feit dat deze aandelen te New York verhandeld kunnen worden wèl belangrijk voor bij voorbeeld Franse kopers. Ook bij deze maatschappij is de verhouding tussen koers en winst aan de lage kant, te weten 7.4 bij een koers van 490%. De Unilever keerde rond 21% van de winst uit; zou zij de Amerikaanse gewoon te gevolgd hebben om ongeveer de helft der winst uit te keren dan was het divi dend 36% geweest; dit zou een geheel an dere waardering op de Amsterdamse beurs betekend hebben. En het is déze waar dering, die het buitenland aan dit aandeel geeft, nu deze maatschappij het in het voordeel der aandeelhouders geacht heeft bijna 80% van de winst in bedrijf te houden. Het is geenszins de bedoeling dat deze uiteenzetting beschouwd wordt als een ad vies om thans aandelen te kopen. Indien het inderdaad vluchtkapitaal is dat zich op deze aandelen heeft geworpen, dan is er ook een bijzonder risico, want vlucht kapitaal is gelijk een kat in een vreemd pakhuis. Echter zouden wij de beleggers wel willen adviseren om zich deze aan delen thans niet te laten ontfutselen, zoals vele beleggers hun aandelen Koninklijke zijn kwijt geraakt en uiteraard op de hui dige koersen, die veelal meer dan het dub bele bedragen dan de aankoopprijzen, deze niet meer durven terug te kopen. Het is altijd jammer als men de mooi ste aandelen van de beurs buiten de gren zen van ons land ziet verhuizen. Anders zij ds mag niet worden vergeten dat de vele „stille" emissies" welke dit jaar plaats hadden door het uitkeren van de winst ge heel of gedeeltelijk in aandelen in plaats van in contanten, de koersen veel meer gedrukt zouden hebben, indien geen gel den vrijgekomen waren door de buiten landse aankopen van onze internationale waarden. De meeste stock-dividenden zijn al verwerkt, die van de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen zijn thans aan de beurt en binnenkort komen die van de Nederlandse Scheepvaart Unie. De koer sen dezer aandelen zijn inmiddels op het te verwachten aanbod belangrijk terugge lopen. Ook Philips gevraagd De scherpe koersstijging van de aande len Koninklijke Olie en Unilever heeft ADVERTENTIE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Libertad" 17 juni; Australië: s.s. „Stratheden" 18 juni en via Engeland 22 juni; Brazilië: m.s. „Brasil Star" 18 juni; Canada: s.s. „Maas dam" 19 juni en m.s. „Prins Johan Willem Friso" 22 juni; Chili via New York: 19 juni; Indonesië: s.s. „Rotti" 20 juni; Ned. An tillen: m.s. „Artemis" 17 juni; Nieuw-Zee- land via Engeland: 22 juni; Suriname: m.s. „Bonaire" 24 juni; Brits-Oost-Afrika via Frankrijk 22 juni. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. thans ook de aandacht gevestigd op de ge wone aandelen Philips Gloeilampen. Bij deze maatschappij liggen de kaarten weer geheel anders dan bij de Unilever. De enorme uitbreiding der laatste jaren bij Philips heeft tot gevolg gehad dat meer dere aandelen-uitgiften plaats hadden; deze emissies geschiedden tegen de pari- koers, terwijl het dividend gehandhaafd bleef op 14%. Aandeelhouders hebben dus geen reden tot klagen gehad. Daar het uiteraard enige tijd vordert, voordat dit nieuw aangetrokken kapitaal volledig tot de winst bijdraagt, ontkwam dit concern er niet aan dat een groter percentage van de winst moest worden uitgekeerd om het dividend op 14% te handhaven. Het vorige jaar lukte het een belangrijk bedrag aan 5 percent converteerbare obli gaties te plaatsen op een basis, dat hier door aandelen geplaatst werden tegen 240 percent, hetgeen dus voor de maatschappij veel voordeliger is dan de aandelen-emis sies tegen pari. Aannemende dat de con verteerbare obligaties worden omgezet in aandelen, komt de verhouding koers/winst uit op 13.7, dus belangrijk hoger dan bij de Unilever. Bij de Amerikaanse maat schappij, de General Electric, ligt dit ver houdingsgetal op 28, maar deze beide con cerns kunnen niet geheel met elkander worden'vergeleken; de General Electric strekt haar arbeid op een veel breder ter rein uit. Aandelen Philips, welke vier weken ge leden 294 percent noteerden, hebben daar na tegen de stemming van de beurs in een vrij zwaar aanbod te verwerken gehad. Vermoedelijk hadden, voordat de notering ter beurze te Zürich een feit was, vele Zwitserse makelaars deze aandelen te Amsterdam voorgekocht; deze aandelen konden blijkbaar niet allen worden ge plaatst toen zij te Zürich officieel werden genoteerd. Dit teveel aan deze aandelen moest toen weer op de Amsterdamse beurs worden gespuid. De grote koersstijging van aandelen Uni lever had tot gevolg dat een koersverschil van bijna 200 punten ontstond tussen deze aandelen en Philips; dit verschil werd te groot geacht, hetgeen in een scherpe koersstijging voor aandelen Philips resul teerde. Men zal er goed aan doen rekening te houden met de verwachting dat van aandelen Philips Gloeilampen over het lo pende jaar geen hoger dividend zal wor den uitgekeerd dan 14 percent. Obligatiehouders de dupe Zelfs de aandelen Algemene Kunstzijde Unie trokken tenslotte de aandacht, waar door de brug van 200 gemakkelijk werd genomen. Er zijn meer aandelen, die door hun belangen buiten Nederland voor bui tenlandse belangstelling in aanmerking komen. Wij denken hier onder meer aan de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens, Zwanenberg-Organon, Billiton Mij., Van Berkel's Patent en andere. Het begint er op te lijken dat de houder van obligaties het gevaar loopt weer het slachtoffer te worden. Door de lage rente- politiek van de regering kon de belegger zijn gelden in de jaren 1954 en 1955 beleg gen in 3*4 40-jarige obligaties tegen pari, onder de conditie, dat deze obligaties de eerste 10 jaren niet zouden worden aflos baar gesteld. De belegger ziet thans de koers teruglopen tot een fractie boven de 80%.... en de koopkracht van zijn rente ad 32.50 is sterk verminderd. Om maar één voorbeeld te noemen: In het begin van 1954 betaalde hij voor een mud prima an- thraciet 8.75; dit jaar zal hij voor dezelf de soort 14.90 moeten betalen. De soliede belegger betaalt alzo het gelag. Het begint er inderdaad op te lijken dat de belegger, die zijn gelden voornamelijk in obligaties belegt de grootste speculant blijkt te zijn geweest. ADVERTENTIE U A ADI CJUI ZIJISTRAAT 96 HAAKlcm tiief 20340 Mr. J. A. Geukers, lid van de gemeente raad van Utrecht, is benoemd tot burge meester van Bolsward, als opvolger van de heer Bruinsma. De nieuwe burgemeester van Bolsward werd op 2 maart 1921 in Haarlem geboren. Na het gymnasium van de Paters Jezuiten in Amsterdam doorlopen te hebben stu deerde hij aan de gemeentelijke universi teit in de hoofdstad rechtswetenschappen. Toen de bezetter in 1942 de gemeentelijke universiteit sloot bood de Vrije Universi teit de studenten aan, hun colleges te vol gen aan de V.U., waarvan ook door de heer Geukers gebruik werd gemaakt. In 1943 werd ook de Vrije Universiteit geslo ten. In 1945 hervatte de heer Geukers zijn studies aan de Vrije Universiteit, omdat hij de mening was toegedaan, dat het aan bod, door de V.U. tijdens de bezetting ge daan, gehonoreerd diende te worden met het afstuderen. In 1947 werd hij advocaat in Den Haag. Hij werd adjunct-secretaris van de Adelbertvereniging, een standorga nisatie van katholieke intellectuelen. In 1954 werd mr. Geukers voof de K. V. P. tot lid van de Utrechtse gemeenteraad gekozen. Hij is een der oprichters van de federatie van organisaties van intellec tuele beroepen, secretaris van de be roepscentrale van katholieke intellectuele beroepen en bestuurslid van tal van cul turele en maatschappelijke commissies van de Adelbertvereniging. Hij is ge trouwd en heeft drie kinderen. Het rijksmuseum Kröller-Müller zal woensdag 19 juni een werk van Toulouse- Lautrec, een vrouwelijk naakt, ontvangen. Het is afkomstig uit de bekende collectie impressionistische schilderijen van wijlen de heer Wilhelm Weinberg uit Scarsdale in de Verenigde Staten, die het aan het Nederlands museum heeft nagelaten als blijk van dankbaarheid voor het land, waar hij tussen de beide wereldoorlogen een tehuis vond. In Amsterdam begon hij met de samenstelling van zijn verzameling kunstwerken. De heer Weinberg is lange tijd bevriend geweest met prof. Ham- macher, directeur van het rijksmuseum Kröller-Müller. De collectie-Weinberg zal op 10 juli in Londen in zijn geheel worden geveild. Het zal de grootste schilderijen veiling zijn, die ooit in Londen is ge houden. De opbrengst zal ten goede ko men aan culturele, opvoedkundige en lief dadige instellingen. 'V. y X Dat avontuur met de vlieger en de soldaten van de mandarijn was alweer 'n week achter de rug. Wang en Li praatten er nu en dan nog wel eens over, maar de schrik waren ze bijna weer vergeten. Op 'n dag waren ze samen aan 't spelen op een open plek voor de huizen; ze knik kerden. Toen keek Li opeens op en luisterde. „Wat hoor ik daar voor drukte?", zei hij. 91-92 ADVERTENTIE PASTILLES dessert melk mokka bitter-zoet ADVERTENTIE Nu de Tweede Kamer de huurvoorstel- len heeft aanvaard, staat de tekst van de betreffende wetsontwerpen vast. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Eer ste Kamer zullen de huren der oude wo ningen ingaande 1 augustus met 25 per cent worden verhoogd. Deze verhoging doorbreekt de bestaande huurcontracten. De huurverhoging geschiedt als het ware automatisch, zonder dat hiervoor enige daad van verhuurder of huurder nodig is. De helft van de huurverhoging wordt geblokkeerd. Normaliter zal dus slechts 12/4 percent direct aan de huiseigenaren ten goede komen. De andere 12)4 percent zullen zij pas na deblokkering ontvangen. De Huurwet staat echter aan verhuurder ën huurder toe een lagere huurprijs over een te komen dan die, welke uit de be palingen van de Huurwet;'zoü moeten voortvloeien. Zij mogen van de wettelijke huurprijsvoorschriften echter alleen af wijken, nadat deze in werking zijn ge treden. Zo zullen zij dus na 1 augustus kun nen overeenkomen, dat de huur bijvoor beeld slechts met 10 percent verhoogd zal worden. Doch zelfs van deze kleine huur verhoging zal de eigenaar de helft, dus 5 percent, moeten storten ter inschrijving in het Grootboek voor Woningverbetering. Aan blokkering kan de verhuurder slechts ontkomen door de huur in het geheel niet te verhogen. Wij wijzen er nog op, dat de blokkering uitsluitend plaats vindt bij wo ningen, die vóór 27 december 1940 tot stand zijn gekomen. De huurverhoging van 25 percent geldt echter ook ten aanzien van na die datum tot stand gekomen wo ningen, waarvan de huidige huren door de regering op het huurpeil van de voor oorlogse woningen zijn vastgesteld. niet geblokkeerd. De huren van de be drijfspanden worden niet automatisch ver hoogd. Zij kunnen slechts verhoogd wor den met wederzijds goedvinden van ver huurder en huurder. Ook de toestemming van de huurder is dus nodig. De wet be paalt slechts, dat de huren van bedrijfs panden met ingang van 1 augustus met 15 percent verhoogd mogen worden. In vele gevallen bevat het huurcontract bij bedrijfspanden een bepaling, dat eventuele wettelijk toegestane huurverhogingen toe gepast zullen worden. Ontbreekt zo'n be paling, dan zal de verhuurder met de oude huurprijs genoegen moeten nemen tot het einde van het lopende huurcontract. Als de huurovereenkomst een einde heeft ge nomen, heeft de verhuurder een middel om de huurder te dwingen de wettelijk tóegestariè'huurverhoging van 15 percent te betalen. De verhuurder kan de huurder een nieuw huurcontract aanbieden, waarin een huur wordt berekend die 15 percent hoger ligt. Weigert de huurder dit aanbod, dan kan de verhuurder ontruiming eisen wegens het niet aanvaarden door de huur der van een „redelijk" aanbod tot het aan gaan van een nieuwe huurovereenkomst met betrekking tot hetzelfde onroerend goed. Of het aanbod inderdaad redelijk is, zal de rechter moeten beslissen. Deelhuren Alleen de huren van zelfstandige wo ningen worden met 25 percent verhoogd. Of wij in een bepaald geval met een zelf standige woning te doen hebben, is niet altijd even gemakkelijk uit te maken. Een aparte toegangsdeur en aparte meters voor gas, elektriciteit en water wijzen op het bestaan van een zelfstandige woning. De huur voor een niet-zelfstandige wo ning een woninggedeelte dus wordt Anders is het gesteld met de huurver- afgeleid van de huur van de gehele wo- hoging van bedrijfspanden. Deze wordt ning. ADVERTENTIE Aile merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In hoeverre de huurder van een wo ninggedeelte meer huur zal moeten gaan betalen, hangt af van de bestanddelen, waaruit zijn huur is samengesteld. De ver plichting om meer huur te betalen kan bovendien getemperd worden door de om standigheid, dat de onderhuurder op het ogenblik meer betaalt dan hij wettelijk verschuldigd is. De huurprijs, welke de onderhuurder moet betalen, bestaat in de eerste plaats uit de zogenaamde kale huurprijs. Dit is de huurprijs, welke verschuldigd is voor het enkele gebruik van een woninggedeelte zonder stoffering, meubilering, enz. Deze kale huurprijs van een woninggedeelte staat tot de huurprijs van de gehele wo ning als het gebruiksgenot van het be treffende gedeelte tot dat van de gehele woning. De kale huurprijs is dus een even redig deel van de huurprijs voor de gehele woning naar de maatstaf van het ge bruiksgenot. De naar deze maatstaf t§ be rekenen onderhuur wordt met 20 percent van die onderhuur verhoogd wegens het ongerief, dat de inwoning aan de hoofd bewoner verschaft. Voor gas, elektriciteit en water mag niet meer in rekening wor den gebracht dan de werkelijke kosten. Voor het gebruik van meubelen en stof fering mag niet meer worden gerekend dan 20 percent per jaar van de verkoop waarde op het ogenblik van ingebruik- geving. De personele belasting, welke de onderverhuurder betaalt voor het onder verhuurde woninggedeelte, mag hij vol gens een arrest van de Hoge Raad door berekenen in de onderhuurprijs. Eén en ander is ook van toepassing als de hoofdbewoner eigenaar van het huis is. De kale huurprijs, welke de inwonende verschuldigd is, moet dan worden afge leid van de fictieve huurprijs van het ge hele huis. Het komt voor, dat een elders wonende eigenaar zijn huis in delen aan verschillen de personen heeft verhuurd. In dat geval moet elke deelhuurder een evenredig ge deelte van de fictieve kale huurprijs van het gehele perceel betalen. Hier blijft ech ter een verhoging van 20 percent achter wege, omdat aan de elders wonende eige naar-verhuurder geen ongerief wordt aan gedaan. Mr. C. A. baron Bentinck 21. Wel zeker, mijnheer Vermaele. Ik hoop dat we nog als goede vrienden zullen scheiden en als het waar is, dat u ook zo'n zuiver geweten hebt, dan kunt u zeker ook wel eens precies en naar waarheid antwoord geven op mijn vragen: hebt u Zwarte Gerrit gekend? Ik kende Emil Perrault Decosse, kunstkoper en een algemeen bekend type in ons dorp, vooral onder de schilders. Hm, en u hebt nooit enig nader contact met hem gehad? Daar had je het gedonder in de glazen. Hij wou me uit mijn tent lokken, maar ik zei: Neen, denkende: kom dan maar op met je bewijs stukken, allez, gooi ze op tafel! Maar er gebeurde niets van dien aard. Pieck zei: O. En tegen Brantjes: Wilt u dat opschrijven, mijnheer Brantjes? En toen weer tegen mij En Joykheer van Beukenstein, kent u die. Ik kende de schilder Lo Bax, als collega, als mede bestuurslid en als jongere vriend voor wie ik veel sym pathie voel. Van zijn afkomst of zijn familie wist ik niets, pas na zijn vertrek vernam ik zijn ware naam. Van wie? Ik vertelde hem zo nauwkeurig mogelijk het gesprek, dat ik met vrouw Van Driel had gevoerd. En wie was de man, die Lo Bax in zijn auto kwam afhalen? Dat wist vrouw Van Driel niet te vertellen, maar u kunt het hem vanmiddag zelf vragen. Dus u weet het werkelijk niet? Neen, hoe zou ik? Maar dan nog iets anders. U begrijpt misschien, dat als u dan inderdaad niet op een of andere manier bij deze zaak betrokken bent, uw gedrag toch op zijn minst genomen raadselachtig is. Ten eerste: als u Jonkheer van Beukenstein slechts oppervlakkig kende, waarom moest u hem dan zo spoedig in Rohdrecht gaan be zoeken? Ik had hem namens de leden van St. Lucas willen uitnodigen op een afscheidsfeest, waarbij we hem het erelidmaatschap wilden aanbieden. Goed, dat klinkt aannemelijk, maar dan ten tweede: hoe komt u hier in Rotterdam en wel in deze toestand? Och ja, mijnheer Pieck, ik begrijp, dat ik een zon derlinge en zelfs verdachte indruk op u heb gemaakt. Toch is ook dit punt gemakkelijk op te helderen. Ik zei al, dat ik voor Lo Bax een vaderlijke sympathie voel en nu bemerkte ik bij mijn aankomst in Rohdrecht, dat hij in levensgevaar verkeert. Zijn vader is vermoord en hij, dat heb ik nu wel begrepen, is naar het buitenland ge vlucht uit angst hetzelfde lot te zullen ondergaan. Zie je, inspecteur Pieck, dan blijf ik niet bij de pakken neer zitten. Dat kan ik niet, daar ben ik de man niet naar. Dacht u slimmer te zijn dan de politie? In elk geval dringt men in de geheimen van de Schiedamse Dijk niet door in een politieuniform. Zelfs niet als heer gekleed. Zoals u mij hier voor u ziet, meneer Pieck, zo ben ik op zoek gegaan naar die Bulgaar, want ik ben er zeker van, dat die er meer van weet. Van wist, zei Pieck, hij is dood. Heeft zich voor de ogen van de politie doodgeschoten, hij was ons te vlug af. Verschrikkelijk, riep ik. Het ging als een schok door me heen. Maar ondertussen begreep ik er nu hele maal niets meer van. Dan moesten ze toch de brieven gevonden hebben. Ik kon mijn onrust niet meer be dwingen en vroeg nu maar op de man af: En hebt u op Jazik niets gevonden? Ik be doel.... brieven, of zo? Neen, belangrijke aanwijzingen hebben we niet op hem gevonden. Toen brak mijn klomp, maar ik liet niets merken en zei: Ik begin nu toch wel in te zien, dat de politie in het opsporen knapper is dan ik. Hoe hebt' u die twee toch zo gauw kunnen vinden in zo'n grote stad? Pieck grinnikte: En weet u wat ik nu toch wel inzie, meneer Ver maele? Dat ik er hopeloos naast was, toen ik u voor een van onze zware jongens aanzag. U hebt iets, ja, mag ik het zeggen? zo iets typisch provinciaal-burger lijks, hahaha! Ze lachten allebei. U bent er toch niet boos om? Ik keek maar zuinig. Nou ja, als ik die indruk maak.... In dit geval is dat dan tenminste tóch nog in mijn voordeel. Zeker, ik bedoel er ook niets kwaads mee en daar om willen we u nu ook wel in vertrouwen nemen en uw vraag beantwoorden. Och Brantjes, misschien wil jij zelf even vertellen, hoe je dat hebt opgeknapt. Goed, zei inspecteur Brantjes, u moet dan weten, meneer Vermaele, we hadden hier in Rotterdam een aanknopingspunt, of laat ik zeggen een vage aanwijzing, dat was een zekere Bertram. Bertram, zei ik, Bertram? Die naam heb ik meer gehoord. Ja, zei inspecteur Pieck, van dat briefje, dat ik u indertijd heb laten lezen. Drommels ja verwacht dezer dagen uw zoon. Hij rekent op uw hulp, verleen hem die. Gij kunt aan hem goedmaken, wat ge zijn moeder misdaan hebt 'n Goed geheugen, zei inspecteur Brantjes, nou en die Bertram, dat is een slimmerik. Hij kent de wet op het strafrecht even goed als de beste jurist, maar vooral de gaatjes, waar hij doorheen kan glippen. We hebben hem al vaak bijna gegrepen, maar waren er altijd net naast. Hij wist er steeds een ander voor te laten op draaien en zelf buiten schot te blijven. Maar is dat nu ook dezelfde Bertram, die dat brief je geschreven heeft? Ja, we hebben hier correspondentie van hem in ons archief en het is hetzelfde ouderwetse krullerige handschrift en dezelfde handtekening. Dus als Bertram nu iets met de moord in Rohdrecht te maken heeft, wat we nog niet weten, en als Jazik er ook bij betrokken is, wat we vermoeden, dan was het waarschijnlijk, dat die twee ook elkaar kenden en dat Jazik hier in Rotterdam bij Bertram zou aankomen. Maar u had hem toch bij het station kunnen op wachten? Ach mijn beste mijnheer Vermaele, dat hebben we natuurlijk wel gedaan, maar wat dacht u nou, als iemand weet, dat de politie hem zoekt, dat hij dan door de controle van een station gaat? Ik stel me voor, dat ze de halve nacht gelopen hebben en de rest gelift. Ze waren zondag ook pas tegen de middag hier. Neen, bij het station hadden we geen succes, maar inderdaad wel bij het huis van Bertram. En als u nou denkt, dat dat huis van Bertram ergens in een achterbuurtje staat, vergist u zich. Hij bewoont een heel behoorlijk huis in de Henegouwerlaan. Mijnheer doet het niet minder. Tegenover dat huis stond een taxi. (Wordt vervolgd). De 45-jarige loswerkman J. P. heeft in zijn woning in de Visserstraat te Bussum enige schoten gelost op zijn 42-jarige echt genote J. C. P.-V. met wie hij sinds enige tijd in een echtscheidingsprocedure was ge wikkeld. De vrouw, die aan hals, hoofd en borst werd getroffen, liep hevig bloedend de straat op, waar zij enkele ogenblikken later in elkaar zakte. Zij werd naar de Majellastichting overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De man heeft zich enige tijd na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest ge steld. De man die in verband met de scheiding sinds enige tijd bij zijn moeder woonde, had omstreeks kwart voor vijf zijn vrouw opgezocht. Tijdens" een gesprek, waarbij een 15-jarige zoon aanwezig was, ontstond een hooglopende ruzie. P. trok plotseling een revolver en vuurde op zijn vrouw. De politie vond later in de revolver vijf lege patroonhulzen. In een andere kamer van de woning bevond zich een 12-jarig dochter tje van het echtpaar, dat na de schietpartij hevig ontsteld naar buiten rende, waar zij riep, dat vader op moeder had geschoten. De dader is vele malen met de politie in aanraking geweest, onder andere voor dief stal met braak. Zijn laatste veroordeling dateert van 1934. Na zijn daad heeft hij de woning aan de achterzijde verlaten, is over een muurtje geklommen en is daarna de stad ingegaan. f ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 15 JUNI Minerva: „Safari", 14 jaar, 7 en 9.15 uur; Roxy: „De 9tad der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het miljoenencomplot", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte sjeik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 j„ 7 n 9.15 uur. Rem brandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Ballet door leerlingen van de Kennemer Balletstudio, 8 uur. Rudolf Steinerschool: Mr. M. Stibbe over „Het sprookjesbeeld in de schoolopveeding", 8.15 uur. Expositie tekeningen van G. Muusterhjelm en van leerlingen, 15 tot 17.30 uur. ZONDAG 16 JUNI Minerva: „Van de regen in die drup", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Safari", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Miljoenen complot", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeft., 11 u. „Met zachtheid en geweld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 10.30, 11.30, 12.30, 2, 3, 4 en 5 uur. „De witte Sjeik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad der verschrik king", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Stromboli", 18 jaar, 11 uur. „De man in de -egenjas". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Schuld en boete", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..Kitty". alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Vlc-hal: Baan's huis- houdshow, 1322 uur. Zuiderkapel: A. Ag- tereek, 10 uur; ds. J. Visser, 5 uur. Jeugd- asmenkomst, 8 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruizersgenoot- schap, 10.30 uur. Rudolf Steinerschool: J. Kraamwinkel over „Het natuurbeeld in de schoolopvoeding, 16.30 uur. H. Polderman over „Het omgaan met kleuren met prak tische oefening", 20.15 uur. Expositie Muus terhjelm en werk van leerlingen, 1516.30 uur. Grote Kerk: Bijzondere kerkdienst, ds. A. Klamer, 19 uur. MAANDAG 17 JUNI Minerva: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Gevecht op pier 14", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf", 18 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte" 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „De witte Sjeik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De main in de regenjas", 14 jaar, 2., 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Schuld en boete", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Met zachtheid en geweld" alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VleêshaU- Baan's huishoudshow, 1022 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6