Stroommetingen in de IJmuidense haven hadden gunstig verloop Zes trawlers voeren om acht uur in kiellinie binnen Duizenden diamanten stromen de Apollohal binnen Internationaal congres van gemeenten in Den Haag Bourgès-Maunoury presenteert kabinet IVÖRiÖlLDeTandpasfa van standing DERTIEN ZEESCHEPEN MOESTEN WACHTEN Rijkswaterstaat met 18 scheepjes in actie Hun gezamenlijke waarde overtreft de dertig miljoen gulden iuid genezing J| H Actuele problemen aan de orde Jntoma ZATERDAG 15 JUNI 1957 5 Half uur te laat Dertien zeeschepen Voldaan over resultaat Goed voorbeeld doet... Kamerbewaarder bij Provinciale griffie Adjunct-directeur bekent verduistering van 19 mille Om de 20 minuten T wee wat er circulaties t. luidzuiver heid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Koninklijke onderscheiding voor Johan Bodegraven Lof voor Concertgebouw orkest in Stockholm Weer een juwelier bestolen van kostbare ringen Prijs van Europa voor Bordeaux en Turijn Weer drie weken tegen Nijmeegse arts geëist Tienduizenden guldens van zijn inkomen verzwegen PAR 13 SE COIFFURES MOLENDI3K Kapsalons Artisoppasser Bollee overleden MET VEERTIEN SCHEEPJES binnen de pieren en twee daarbuiten op zee heeft de studiedienst van Rijkswaterstaat gisteren gedurende dertien uur de voor de havenverbetering noodzakelijke metingen in de IJmuidense havenmond ver richt. Het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam, naar Zaandam en de havens van IJmuiden en Hoogovens was lamgelegd en in de loop van de dag vormde zich op enige mijlen uit de kust een volledig voor anker liggend konvooi van koopvaardijschepen, kustvaarders, jachten en vissersvaartuigen. De me tingen hebben een vlot en voor Rijkswaterstaat zeer bevredigend verloop gehad, kon de hoofdingenieur der Rijkswaterstaat, de heer A. Ringma, die de supervisie bij de metingen had, ons gisteravond omstreeks acht uur meedelen. Klokslag acht uur was het mogelijk ae scheepvaart weer ruim baan te geven en ongeveer twee en een half uur daarna had deze al weer de normale gang genomen. Als In een wedloop stoven de eerste schepen, die voor de pieren voor anker hadden gelegen, gisteravond om acht uur op de havenmonding aan. Het waren zes IJmuidense en Katwijkse trawlers, die in kiellinie binnenvoeren en opstoomden naar de Vissershaven. De VL 153 en de SCH 135 naderden als eersten de haven. Met een halve scheepslengte werd de SCH 135 „geslagen" door de Vlaardingse trawl- logger. De sleepboten van Bureau Wijs muller hadden inmiddels weer losgegooid van de steigers aan het Sluisplein en her vatten het sleepwerk, dat 's morgens in alle vroegte bij het begin der metingen gestaakt moest worden. Ook de IJmuidense loodsboot en de loodsafhaler waren op dat moment weer in staat het normale werk uit te oefenen. De gehele dag hebben beide schepen als waakhonden voor de pieren gekruist om naderende schepen van de stremming van het scheepvaartverkeer op de hoogte te stellen. De eerste twee schepen lagen reeds om half acht dus een half uur na het begin der metingen iets ten zuiden van de havenmonding en ongeveer anderhalve mijl in zee voor anker. In de loop van de dag kwamen uit het noorden en zuiden meer schepen op IJmuiden af en laat in de middag stroomden ook tal van vissers vaartuigen, die voor de zaterdagmarkt binnenliepen, voor de haven samen. De meeste trawlers gingen niet voor anker, maar koersten noordelijk van de anker plaats der koopvaarders en kustvaarders rond. In totaal lagen gisteravond tegen acht uur voor IJmuiden dertien zeeschepen, zes trawlers en trawlloggers en een klein aan tal kotters en loggers en jachten. Van Amsterdam had zich in de loop van de dag weinig uitgaande scheepvaart ge meld. Slechts enkele kustvaarders werden geschut en afgemeerd aan de stoelen in het kanaal naar de Middensluis. Ook deze schepen konden klokslag acht uur zee kiezen. Het eerste schip, dat de haven ver liet de trawlers liepen toen al de Vis sershaven binnen was ook een visser man: de Katwijkse kotter KW 36 de „Stern". Terwijl de sluizen de uit zee komende schepen opvingen het gehele konvooi werd omstreeks tien uur in een keer ge schut voeren de zestien scheepjes van Rijkswaterstaat terug naar de wal. Vol daan over de resultaten waren de hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, ir. A. Ring ma en het hoofd van de studiedienst ir. J. W. v. d. Made, toen zij op de Zuidpier door ADVERTENTIE Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DVRYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DVRYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bjj voorbaat uitgesloten. sJ In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen wijziging te brengen in de titula tuur van een aantal leden van het provin ciaal personeel. Gedeputeerde Staten ach ten de tijd gekomen voor de hoofdbode, die in het bijzonder belast is met de bediening van de Commissaris der Koningin, de rang van kamerbewaarder in te voeren. Wegens verduistering van f 19.000, ten nadele van een Goudse uitgeversmij, annex drukkerij, heeft de politie te Gouda gearresteerd de 46-jarige drs. J. G. F. L. uit Den Haag, voorheen adjunct-directeur van de benadeelde firma. Drs. L. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft van 1 juli 1955 af, een maand nadat hij als adjunct-directeur in dienst was getreden, de belastinggelden van de firma, die hij moest voldoen, achter gehouden. Met deze gelden trachtte hij een uitgeverij in Den Haag, waarvan hij mededirecteur was, uit de financiële nood te halen. een sleepbootje aan vaste wal werden ge bracht. Achttien directievaartuigen en sleep boten waren door de Rijkswaterstaat don derdag en vrijdag in IJmuiden samenge trokken om de metingen te verrichten, al dus vertelde ir. Ringma. Nadat donderdag buiten de pieren was gewerkt, werd nu, terwijl alle scheepvaart gestremd was ge durende een volledig getij dus van hoogwater tot hoogwater het meetwerk binnen de pieren verricht. Tussen de hoofden van de Noord- en Zuidpier waren daartoe zes schepen, waar bij de sleepboot „Rapid" op een rij voor anker gegaan. Uit de mast van elk scheep je woei de rode vlag en de „Rapid" had als grootste een zwarte bal in de mast. Buiten de pieren waren twee schepen met meetinstrumenten voor anker gelegd, in het Noordertoeleidingskanaal lagen er drie, in het kanaal tussen het Noorder en Zuidtoeleidingskanaal nog eens drie, in het Zuidtoeleidingskanaal ter hoogte van de kustwacht een scheepje en achter de spuisluis tenslotte nog een schip. Voorts werd een kleine sleper als verbindingsboot in de vaart gehouden. Op elk van de achttien scheepjes werden de meetinstrumenten om de twintig mi nuten uit het water opgehaald en aan dek gebracht om kort daarna weer in de diepte te zakken. Daarbij werden tal van me tingen verricht. De stroomsnelheid werd gemeten, de stroomrichting, het zand- transport in het zeewater, het zoutgehalte, de temperatuur en de hoeveelheid slib, dat de haven bij vloed binnenkwam en bij eb weer verliet. Al deze gegevens zijn straks nodig wan neer wordt verder gewerkt aan het proef model van de nieuwe IJmuidense haven en tenslotte aan de bouw van deze grotere toegangspoort tot Amsterdam. Metingen zijn al enige jaren lang door de studiedienst van Rijkswaterstaat in IJmuiden verricht Hiertoe was onder meer de bunker in de k°P van de Zuidpier in gebruik. Maar de studiedienst had meer gegevens nodig. De IJmuidense haven kent namelijk een eigenaardige watercirculatie, doordat hier in feite twee circulaties te onderkennen zijn. En het was de opzet een opzet, die dus gelukt is om deze watercirculatie door het verrichten van metingen in de gehele haven te registreren. Eén van de circulaties in de IJmuidense havenmond wordt veroorzaakt door het spuien van het zoete water uit het Noord zeekanaal en de tweede circulatie bestaat in de monding van de pieren door de ver schillende getijden. Beide watercirculaties hebben een eigen slibtransport, hun bij zondere eigenschappen. Wanneer alle ge gevens, die gisteren eijn verkregen, zijn uitgewerkt, hoopt men de gehele circu latie in de havenmond onder de knie te hebben. Het weer was er gisteren gunstig voor er was niet al te veel deining bin nen de pieren zodat de verwachtingen over de straks uitgewerkte resultaten ook hooggestemd konden zijn. ADVERTENTIE (Van een onzer rédacteuren) Vanmorgen is op Schiphol de befaamde Hope-diamant, eigendom van een New Yorkse juwelier, overgedragen aan de or ganisatoren van de tentoonstelling „Am sterdam Diamantstad". De kostbare steen, die voor een miljoen dollar verzekerd is, zal de ereplaats krijgen op deze expositie, die vrijdag 21 juni door minister Zijlstra in de Amsterdamse Apollohal geopend wordt. Het wordt de grootste diamanttentoon stelling die ooit gehouden is. De totale waarde der te tonen diamanten beloopt, exclusief de Hope-diamant, ruim dertig miljoen gulden. Er zijn, zoals wij reeds eerder in Erbij gemeld hebben, uitgebreide veiligheids maatregelen genomen tegen langvingers. Vrijdagmiddag heeft de Amsterdamse hoofdcommissaris persoonlijk de laatste hand aan het bewakingssysteem gelegd en daarna met voldoening verklaard, dat nie mand de kans krijgt, zich in de Apollohal aan de tentoongestelde edelstenen te ver grijpen. Wel zal men in een naburige bio scoop, als een soort van nevenattractie, een film over een grote diamantdiefstal kun nen gaan zien. Vele bijzondere stukken Op de avond van de openingsdag (de ex positie is die dag voor het publiek gesloten) zal uit de Apollohal een Eurovisie-uitzen ding worden gegeven van de tentoonstel ling, besloten met een juwelen- en mode show. Over de aard van vele inzendingen uit binnen- en buitenland zijn nog geen de tails bekend, maar enkele fraaie stukken kunnen reeds genoemd worden. Het zijn onder meer een schilderij van Harry van Kruiningen en een gezicht op de Amster damse haven, beide ingelegd met duizen- v.-i »v<\4 i-xTfoj1 n9si9voi<jiiin oi- den diamanten: een saffier van driehon derd karaat, die toebehoord heeft aan Ca- therina de Grote, en zes historisohe ta bleaus waarin bijpassende edelstenen zijn verwerkt. Ook zullen de toepassingen van diamant door de industrie met werkende machines worden getoond. De Diamond Trading Cy. exposeert ruwe diamant en een aantal geslepen stenen van bijzondere kleuren. Tenslotte is er een grote collectie „eenvoudige juwelen, bereikbaar voor iedereen die er waarde aan hecht". Miss Holland 1956 zal des avonds deze stukken, waarvoor de diamanten in ons land be werkt zijn, tonen. De tentoonstelling duurt tot 14 juli. Op een tweedaags congres zullen buitenlandse geleerden voor de vakgenoten voordrach ten houden over allerlei onderwerpen, die op de diamantwinning en -bewerking be trekking hebben. ADVERTENTIE Effectenveiling voor poliofonds bracht kwart miljoen op Tijdens een vrijdagavond in de grote zaal van de Effectenbeurs te Amsterdam gehouden samenkomst voor de verkoop van effecten ten bate van het Prinses Bea trix Poliofonds heeft de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, meege deeld, dat de Koningin Johan Bodegraven heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de grote zaal van de Amsterdamse Effectenbeurs heeft Johan Bodegraven vrijdagavond uit handen van burge meester J. J. G. Boot van Hilversum de versierselen ontvangen behorende bij de hem verleende onderscheiding tot ridder in de orde van Oranje Nassau „Het is begrijpelijk, aldus de burge meester, dat Johan Bodegraven deze on derscheiding heeft gekregen in het finan ciële centrum van Nederland, de Amster damse effectenbeurs. Immers, in een paar jaren tijds is hij er in geslaagd niet minder dan tien miljoen gulden ten behoe ve van de noodlijdende mensheid bijeen te brengen. De heer Bodegraven dankte zeer bewo gen voor deze onderscheiding. Bij de veiling van effecten ten bate van het poliofonds traden een commissionair in effecten en Johan Bodegraven beurte lings als veilingmeester op. De verkoop had een zeer vlot en geanimeerd verloop en de effecten gingen belangrijk boven beurskoers van de hand. Een premie-obli gatie Amsterdam 1956 II bijvoorbeeld, waarvan de beurskoers f 100 was, bracht f 600 op. In twintig minuten tijds was reeds een opbrengst van f 100.000 gepas seerd. De veiling werd afgewisseld met di verse attracties, onder meer met muziek van de matrozenkapel Hilversum. De effecten waren door het bedrijfsleven aan het Prinses Beatrix Poliofonds afge staan. De klap op de vuurpijl was de laatste ka veling, die door Johan Bodegraven werd verkocht. Het betrof een participatiebewijs van het Uraniumfonds, dat volgende week ter beurze wordt geïntroduceerd. Hoewel de beurswaarde, van. een participatiebewijs gesteld mag worden op circa f 468, werd na zeer vlot bieden hiervoor een prijs be taald, van f 3319,t. Mr. Klaasesz, voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds, bracht hulde aan Johan Bodegraven. „U hebt een feeling voor waar u het geld kunt vinden en waar de mensen zijn om een beroep op te doen". Schertsend voegde mr. Klaasesz hieraan toe: „Misschien kunt u iets voor de IJ-tunnel gaan doen". Aan het slot van de avond bleek, dat de verkoop van de effecten totaal had opgebracht f 254.713,37, ruim f 100.000 bo ven de gezamenlijke beurswaarde van de geveilde effecten. Alle dagbladen in Stockholm waren bij na eenstemmig in hun lof voor het Con certgebouworkest, dat twee concerten in de Zweedse hoofdstad heeft gegeven. De „Tid- ningen" schreef, dat de houtblazers tegen gevallen waren, toen het orkest Stockholm tien jaar geleden bezocht, maar dat deze „onvolkomenheid thans geheel is weggeno men, waarschijnlijk dank zij het efficiënte werk van dirigent Eduard van Beinum". Het blad noemde Van Beinum „een gezonde en natuurlijke musicus, die treffend na tuurlijk de partituren van Weber zowel als van Beethoven weet te volgen". Op het dertiende congres van de inter nationale vereniging van gemeenten, dat in Den Haag door Koningin Juliana is geopend, zijn talrijke actuele gemeente lijke problemen aan de orde gekomen. In de eerste werkvergadering zijn inleidingen gehouden over stadsuitbreiding door de heer W. O. Hart, secretaris van de Lon don County Council, door prof. Lewis Mumford uit de Verenigde Staten, een pionier op het gebied van de stadsuitbrei ding en schrijver van het werk „The Cul ture of Cities", alsmede door generaal Mangkom Phromyothi, burgemeester van Bangkok en parlementslid van Thailand. Algemeen rapporteur over dit onderwerp was dr. ir. F. Bakker Schut, hoofddirec teur van de gemeentelijke dienst van we deropbouw en stadsontwikkeling in Den Haag. Zijn algemeen rapport bevatte een samenvatting van de rapporten uit 23 lan den uit alle delen der wereld en een aantal daarop gebaseerde opmerkingen. Volgens dr. Bakker Schut dient zowel in de sterk ontwikkelde als in de minder ontwikkelde landen meer aandacht besteed te worden aan regionale en nationale ruimtelijke ordening. Naar zijn mening zal het niet lang duren voordat men fle noodzaak van een ruimtelijke ordening op internationale basis zal inzien. Uit de rapporten blijkt, dat er een grens is aan het menselijk ver mogen om de grote stad te „verdragen". In vele rapporten wordt dan ook de voor keur gegeven aan het stichten van satel lietsteden boven een Uitbreiding van be staande grote steden, ook uit een financieel oogpunt, hoewel de mindere concentratie van openbare diensten ook oneconomisch kan zijn. Spreiding der bevolking ontmoet vele moeilijkheden door tegenstrijdige be langen van stad en platteland. Slechts in enkele landen heeft men ervaring met sa tellietsteden, maar men is het er algemeen over eens, dat het geen slaap- maar werk steden moeten zijn. In vrijwel alle landen bestaat de opvatting, dat nieuwe indus- ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampons géén gordel géén verband onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heelt het Interna 10 tampons I 1.20 Interna z.lc. (zonder InbrengsysteemV 10 tampons I 1 n> 1- i i Politie vermoedt internationaal complot Na Utrecht, Den Haag, 's Hertogenbosch en wellicht andere steden is thans Rotter dam aan de beurt geweest voor de opera ties van een waarschijnlijk internationaal complot. Twee buitenlanders, een man van onge veer 35 en een vrouw van omstreeks 55, kwamen de winkel binnen van de juwelier Van A. in de Hoogstraat. Ze wilden een ring kopen, kregen een uitgebreide collectie voorgelegd en besloten tenslotte een ring van 300 te kopen. Terwijl de ring werd ingepakt, gingen de kopers nog „even" weg om een dame op te halen, zoals ze zeiden, die ergens aan de lunch zat. De buiten landers zijn niet teruggekeerd, maar de juwelier miste een witgouden damesring van 1250 en een gouden ring met briljant van ongeveer 600. Later bleek, dat het tweetal in gezelschap was geweest van een ongeveer 20-jarige vrouw met zwart haar en een gezette man. Zij zijn weggereden in een auto, die vermoedelijk het kenteken GEV 448 droeg. De Prijs van Europa, bestemd voor de gemeente, die zich het verdienstelijkst heeft gemaakt voor de verbreiding van de Europese gedachte, is dit jaar toegekend aan Bordeaux, Frankrijks derde haven plaats, en aan de modernste stad van Italië, Turijn. De prijs, een grote wisseltrofee en 2500 gulden, zal in oktober te Straatsburg aan de burgemeesters van de bekroonde steden worden uitgereikt. De wisseltrofee viel het vorig jaar aan Puteaux (Frankrijk) en Offenbach (Duits land) ten deel. Voor de 2500 gulden mogen jeugdige inwoners van beide plaatsen een reisje naar het buitenland maken. De Raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft het ministercomité inmiddels al voorgesteld om dit bedrag te verhogen tot 10.000 gulden. De commissie van de Straatsburgse As- semblée, die de prijs toekent, vergaderde wegens 't internationaal gemeentencongres in Den Haag. Niet minder dan 74 gemeen ten hadden zich kandidaat gesteld. De dossiers, die ter ondersteuning van al deze kandidaturen aan de commissie waren overgelegd, wogen bij elkaar bijna 2000 kilogram. Van de 11 Nederlandse gemeenten, die zich hadden aangemeld, overleefde Almelo de derde schifting en bereikte Den Haag zelfs de eindronde. De nieuwe Franse premier Bourgès- Maunoury heeft donderdag zijn kabinet voorgesteld aan de president der repu bliek, Coty. Op de trappen van het presidentiële paleis, het Elysée werden het staatshoofd, de minister-president en de leden van het kernkabinet ge fotografeerd. Van links naar rechts: Op de eerste rij: André Morice (Defensie), generaal Edouard Corniglion-Molinier (Justitie), premier Maurice Bourgès- Maunoury, die president Coty de hand drukt, Félix Houphouet-Boigny (minis ter van Staat), Christian Pineau (Bui tenlandse Zaken), Félix Gaillard (Fi rn® nanciën) en Robert Lacoste (Algerijnse Zaken). Op de tweede rij: Max Lejeune (Sahara), André Dullin (Veteranen), René Bollières (Onderwijs), Gérard Jacquet (Overzeese Gebiedsdelen), Gil bert Jules (Binnenlandse Zaken), Edouard Bonnefous (Openbare Werken) en Albert Gazier Sociale Zaken) trieën niet verspreid moeten worden over het gehele land, maar geconcentreerd in bepaalde landelijke gebieden. Het platteland De directeur van de vereniging van Fin se plattelandsgemeenten, de heer A. Es- kola, bracht rapport uit over het gemeen schapsleven op het platteland. Door de al gemene sociaal-economische ontwikkeling heeft de interne structuur van de platte landsgemeenten en haar bevolking zich opvallend gewijzigd. De ontwikkeling van het gemeenschapsleven en de algemene ac tiviteit is in de eerste plaats een taak voor de gemeente, zelfs al moet de staat daar in bijdragen. De binding tussen de in woners van een plattelandsgemeente vormt een uitstekende basis voor een ware gemeenschapsgeest, aldus de heer Eskola in zijn rapport. Van groot belang is dat de gemeenten steun verlenen aan culturele activiteiten, vooral die van de jeugd. V erkeerscongesties Over de verkeerscongestie in de binnen stad was een rapport uitgebracht door dr. ing. M. E. Feuchtinger uit Ulm, een des kundige van internationale faam. De na tionale rapporten over de verkeersconges tie geven velerlei oplossingen van de pro blemen. Het Amerikaanse rapport meent dat de enige ware oplossing van het ver keersprobleem ligt in een reconstructie van de steden (als voorbeeld hiervan wordt genoemd de stad Fordwordth in Texas, waar men zich voorstelt een be langrijk deel van de stad geheel te her bouwen). Het Zweedse rapport meent dat een praktische oplossing van de verkeers congestie wordt geboden door de bouw van ondergrondse spoorlijnen en massaal openbaar vervoer. In ieder land noemt men als onmiddellijke maatregelen: ver beteringen van kruispunten en éénrich- tingverkeer. Men beseft evenwel, dat deze maatregelen onvoldoende zijn. Daarom worden twee alternatieven overwogen: ge heel of gedeeltelijke afsluiting van de bin nenstad of het ontsluiten van de binnen stad door het aanleggen van nieuwe ring wegen of toevoerwegen naar de binnen stad. Het eerste alternatief wordt algemeen afgekeurd. Slechts in enkele gevallen-zijn winkelcentra voor het verkeer afgesloten. Maatregelen voor gedeeltelijke afsluiting, zoals voor bepaalde categorieën van ver keer worden algemeen aanvaard. Ontslui ting van de binnenstad wordt algemeen als de meest praktische oplossing van de ver keersproblemen beschouwd. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft terechtgestaan de negenenveertigjarige Nijmeegse arts A. C. M. L., die door jarige Nijmeegse arts A. C. M. L., die door de rechtbank te Arnhem veroordeeld is tot drie weken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk wegens het doen van valse aangiften voor de inkomstenbelasting over 1948, 1952 en 1953. In totaal zou hij 153.000 gul den inkomsten hebben verzwegen. De pro cureur-generaal achtte de door de recht bank opgelegde straf gerechtvaardigd en requireerde bevestiging van dit vonnis. Tevens stond terecht de 56-jarige admi nistrateur van de arts H. P. R. wegens medeplichtigheid. Ook tegen hem eiste de procureur-generaal drie weken onvoor waardelijk, overeenkomstig het vonnis van de rechtbank. De officier bij de rechtbank had tegen de arts f 20.000 boete geëist en tegen de administrateur duizend gulden boete en drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. De arts gaf toe, aan zijn administra teur in 1947 te kennen te hebben gegeven, zijn belastingaangiften zo laag mogelijk te willen houden. Er werd toen een zwarte kas gevormd, waarin rechtstreekse be talingen en betalingen per postwissel te rechtkwamen. Om dergelijke betalingen te bevorderen, gaf de arts opdracht, het giro nummer van zijn declaratieformulieren te verwijderen. Toen de arts in 1954 in een dagblad las over de vervolging van een Bredase collega wegens belastingfraude sloeg hem de schrik om het hart. Hij ver zocht toen de administrateur onmiddellijk het apart houden van betalingen ten bate van de „zwarte kas" stop te zetten. De procureur-generaal rekende in zijn requisitoir uit, dat opzettelijk valse aan gifte slechts vaststaat ten aanzien van tienduizend gulden per jaar. Het overige is dubieus, gezien tegen de achtergrond van belastingtechnische kwesties. Voor de rechtbank is veel aandacht be steed aan de toerekeningsvatbaarheid van de arts. De procureur-generaal achtte ten hoogste een lichte storing van 's mans geestvermogens aanwezig. De psychiaters zijn het hierover onderling niet met elkaar eens. De raadsman van de arts stelde voorop, dat diens zaak door de grote publiciteit die eraan gegeven is „ver boven haar beteke nis uitgetild is". Hij wees op de vermin derde aansprakelijkheid van de arts en citeerde uit het rapport van professor Wiersma, dat een vrijheidsstraf een einde zou maken aan de wetenschappelijke ar beid van de arts. Hij verzocht om een re pressie van financiële aard. Ook de ver dediger van de administrateur vroeg op legging van een boete. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE EENVOUDIGE. HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 Na een ziekbed van slechts enkele dagen is in de leeftijd van 64 jaar overleden de heer B. Bollee, oppasser van het reptielen huis van Artis. De heer Bollee had in het voorjaar van 1956 zijn gouden jubileum in de Amsterdamse dierentuin gevierd. Boetseren was een hobby van de heer Bollee. In de dienstruimte van het rep tielenhuis bouwde hij een kleine oven, waarin zijn scheppingen, toen nog be scheiden van omvang, werden gebakken. Later vervaardigde hij eerst een ongeveer één meter lange kameleon, daarna een nog grotere hagedis en vervolgens de enorme voorwereldlijke dieren, die aan de straat zijde van Artis, bij het hek in de Plantage Middenlaan, te zien zijn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9