Katwijkse kotter „Prinses Beatrix" zonk na brand in de motorkamer OM HET ERFGOED Reddingsloep met twee man bijna in de diepte meegesleurd De avonturen van Wang en Li Marswedstrijd hoogtepunt op bondsconcours „St Caecilia" Inzet van Velsense „sportdagen" trok nog niet aller belangstelling „JOKURMA" SNELDE TE HULP Kort en bondig Ondanks lege tribunes veel enthousiasme op Schoonenberg's grasmat 4 Loodsafhaler redde drie man van jachtje Dodelijk ongeval in fabriek van MEKOG Clubhuis „Waiawahas" geopend Woensdag openluchtconcert van de IJmuider Harmonie Rooswijk-dames en heren wonnen MUZIEK IN HEEMSKERK z#b óieromuitc (j'tjien! Bedrijfsschuur in Castricum in vlammen VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE J MAANDAG 17 JUNI 1957 (Van een onzer verslaggevers) OP DE VIJFDE DAG van een weekreisje naar de visgronden benoorden de Wad deneilanden is de uit vijf koppen bestaande bemanning van de Katwijkse kotter „Prinses Beatrix" KW 72 zaterdagmiddag in een benarde situatie komen te verkeren, toen hun 22 meter lange scheepje in de motorkamer door brand werd geteisterd en ruim negen uren daarna binnen twee minuten zonk. Schipper Arie van der Plas slaagde er met de andere vier opvarenden in om het felle vuur in de motorkamer te doven, maar de hitte van de vlammen had inmiddels ernstige schade toegebracht aan de houten huid van de kotter. In de loop van de middag drong het water in het schip door en het is vooral aan kapitein J. Steiger van de Rotterdamse kustvaarder „Jokurma" te danken geweest, dat de vijf vissers nog vlot konden worden gered, toen de „Prinses Beatrix" zaterdagavond om half tien naar de Noordzeebodem zonk. Met zijn met hout geladen kustvaarder had hij de kotter, die na de brand weer vaart kon maken, op eigen initiatief geëscorteerd op de route naar IJmuiden. Hij heeft het scheepje zelfs nog vijf uur op sleeptouw gehad, maar ter hoogte van Terschelling moest de strijd worden opgegeven. In de nacht van zaterdag op zondag bracht hij de vijf geredden en de reddingsloep van de KW 72 bij de Middensluis te IJmuiden aan land. Maandagmorgen zou de „Prinses Bea trix" aan de IJmuidense afslag verschijnen om de vangst aan schol en tong te verko pen. Schipper v. d. Plas ging zaterdagmor gen op de thuisstoom en voer omstreeks twaalf uur ter hoogte van de routeboei ET 15, benoorden Ameland, toen de brand in de machinekamer uitbrak. Er was kortslui ting ontstaan in de voedingskabel van het lichtnet tussen de olietank en de huid van het schip. Het vuur breidde zich snel uit, daar de olieresten op de bodem van de machinekamer onmiddellijk vlam vatten. De kans op een ontploffing van de olie- dampen was niet gering, nadat de beman ning de machinekamer had afgedicht en het motorgat had gesloten. Schipper Arie van der Plas, die de kot ter in 1954 als de Duitse „Nordlicht" kocht, stelde Scheveningen Radio op de hoogte via de onderlinge werkfrequentie. De kotter KW 36 „Stern" gaf de melding door aan de schipper van de trawler „Am sterdam" IJM. 28 en deze zorgde voor het alarm bij het kuststation. De KW 72 „Prin ses Beatrix" wenste assistentie, zodat ook de reddingboot van Oostmahorn naar zee werd gestuurd. „Jokurma" erbij Op de onderlinge werkgolf had toevallig ook kapitein J. Steiger van de Rotterdam se kustvaarder „Jokurma" meegeluisterd. De kustvaarder was op enige uren afstand varen van de „Prinses Beatrix" en bood onmiddellijk alle hulp aan. De kotter lag toch in de koers, daar de „Jokurma" on derweg was met een houtlading van Ma- tulyoto in de Oostzee naar Zaandam. On geveer om tien minuten over een meldde schipper v. d. Plas echter, dat de brand was gedoofd en dat zelfs de motor weer draaide. Men zou opstomen naar IJmuiden en verdere assistentie was niet meer nodig. De „Jokurma" bleef echter toch in de nabijheid van de KW 72. Beide schepen moesten toch naar IJmuiden en kapi tein Steiger besloot de kotter te escorteren. Op sleeptouw Voor deze escorte zijn de vijf vissers van de „Prinses Beatrix" hem achteraf uiterst dankbaar geweest, want om tien minuten over half vijf werd opnieuw alarm gesla gen. De „Prinses Beatrix" bleek water te maken. De lekkage, die is ontstaan doordat de felle brand de houten scheepshuid aan tastte, het pek liet smelten en misschien een deel van de huid liet springen, nam in omvang toe, toen de kotter ongeveer twee mijl ten ncorden van de boei ET. 10 voer. Weldra staakte de motor weer het werk en lag de „Prinses Beatrix" lam geslagen, ter wijl het schip langzaam vervuld raakte. Om tien minuten voor vijf stuurde ka pitein Steiger zijn schip naar de kotter en brachten zijn mensen een sleepdraad over. Op een lange lijn nam hij het scheepje op sleeptouw, desnoods naar de kust om het aan de grond te zetten. Voorlopig werd nog koers gezet naar IJmuiden, terwijl de vijf man aan boord bleven. Kapitein Steiger verwachtte omstreeks drie uur 's nachts in IJmuiden binnen te lopen. Gezonken De Middensluis ving de kustvaarder om half vijf 's nachts op. En zonder KW 72 „Prinses Beatrix", maar wel met de vijf opvarender en de reddingsloep. De kotter was om half tien 's avonds ge zonken. In slechts twee minuten was de KW 72 ondergegaan in de nabijheid van Terschelling. Eerst verdween het achter schip en om 21.39 uur was de „Prinses Beatrix" in de golven verdwenen. Drie bemanningsleden waren al om ne gen uur van boord gegaan en met de sloep overgegaan naar de „Jokurma". Dat wa ren Jan de Best, Dirk Hoek uit IJmuiden Een man en twee jongens hebben zon dagmiddag hun leven te danken gehad aan de oplettendheid van de kustwacht op het semafoorduin te IJmuiden en de paraat heid van de IJmuidense loodsafhaler „Geep", die gemeerd lag aan de steiger bii het Sluisplein. Het kleine jacht, afkomstig van het strand tussen de pieren, koerste omstreeks half twee tussen de pieren, toen zich moei lijkheden voordeden ter hoogte van het uit einde der Noorderpier. De zeiltjes werden gestreken en er werd verder geroeid. Kort daarop raakte het jachtje vervuld en sloeg om, waardoor de drie opvarenden te water raakten. De man wist de twee kinderen boven water te houden tot de in middels door de kustwacht gewaarschuwde „Geep" ter plaatse was. De loodsafhaler nam het drietal aan boord en bracht hen eerst naar de steiger bij het samafoorduin. Daarna is het jachtje opgepikt en naar de wal gesleept. Geen van het drietal had nadelige gevol gen van dit avontuur beleefd, zodat over brenging naar een ziekenhuis niet nodig was. De kapitein van de „Prinses Beatrix" in druk gesprek na aankomst op de wal. en Dirk vah Duijyenbqden. De schipper en motordrijver Adrie van Klaveren wil den het toen nog even aanzien. De sloep haalden zij terug van de „Jokurma" om in geval van nood overboord te kunnen springen. Bijna meegesleurd Toen de kotter plotseling zonk haastten beide mannen zich naar de sloep bij het voorschip. Zij sprongen erin en terwijl ka pitein Steiger de sleeplijn liet kappen sneden zij het lijntje door, waarmee de reddin„sloep aan de kotter vastlag. Tot hun grote schrik raakte de sloep daarop vast in het hekwerk van de KW 72 en dreigde meegesleurd te worden in de diepte van de Noordzee. De sloep kapseisde bijna, maar kwam even daarna toch los uit de greep. „We hadden mazzel", merkte schipper v. d. Plas bjj aankomst in IJmuiden op. „We konden wegroeien". Van IJmuiden zijn de vier geredden, die te Katwijk thuishoorden, per busje naar huis gebracht. De reddingsloep, die de „Jokurma" had meegebracht, werd afge meerd achter de Middensluis. (De KW 72 „Prinses Beatrix" werd in 1944 in Duitsland gebouwd, mat 73 ton bruto en 21 ton netto. Het was de vroegere „Nordlicht" Finkenwarder 428. Het schip was 22.08 meter lang, 6.39 meter breed en 2.49 meter diep. Er stond in de machine kamer een 225 pk Mercedes Benz). Na een reparatie aan een automatische schakelaar in de schakelruimte van de sal- peterzuurfabriek I van de MEKOG is de storingmonteur P. F. J. Schoots uit IJmui den Oost zondagmiddag omstreeks twee uur in aanraking gekomen met onder spanning staande delen. Tengevolge hiervan is hij ter plaatse overleden. De heer Schoots, die 37 jaar oud was, was gehuwd en had vier kinderen. Zaterdagmiddag werd onder grote belang stelling het clubhuis van de padvindsters- groep „Wia-waha's" aan de Bosweg te IJmui den geopend. Om half vier arriveerde de be schermvrouwe, mevrouw Van Tuyll van Se- rooskerkenvan Limburg Stirum in een open calèche bij de „Kiwa", waar de pad- vindsters en kabouters een erehaag vorm den en een leidster de blazuin blies. Met een speciaal hiervoor vervaardigd bijltje ver richtte zij de opening. In haar speech stelde zij de bouwers van het clubhuis, vaders van padvindsters en enige Haarlemse pad vinders, ten voorbeeld. Mevrouw A. den Haan-Groen, de vertegenwoordigster van het hoofdbestuur, speldde de zeven heren een embleem op de borst. Dit .vriendschaps teken" wordt alleen uitgereikt aan hen die zich op zéér bijzondere wijze voor de pad vinderij verdienstelijk hebben gemaakt. De heer G. Kwakkel bracht namens de gemeente Velsen de gelukwensen over. Verder bracht hij nog de prettige samenwerking ter sprake die er bestaat tussen de Velser Jeugd Cen trale en de Padvinderij Namens deze instan tie overhandigde hij een boekwerk over de Kennemerduinen. Vele cadeaus werden daarna nog aangeboden en vele dankwoor den gesproken, 's Avonds kwamen allen nog maals bij elkaar bij het vreugdevuur. Ge zellige voordrachten en muziek bracht allen in een feestelijke stemming. Het openluchtconcert door de IJmuider Harmonie op de „Schapenweide" aan de van Ostadestraat te IJmuiden-Oost zal bij gunstig weer worden gehouden op woens dag 19 juni om 20 uur. Onderstaand pro gramma zal worden uitgevoerd: Jeugd orkest: 1. Kaveewee, mars, Adr. J. Maas; 2. Astarte, ouverture, M. J. Cerfontaine; 3. Oceanus, M. J. Cerfontaine; 4. La Grap- pe D'or Fantasie, Alfr. Delbecq. IJmuider Harmonie: 1. Onvoltooide Sym- phonie, no. 1 Allegro Moderato, no. 2 An dante Con Moto, Fr. Schubert; 2. Lohengrin (introductie 3e acte en bruidskoor), R. WagnerTiemersma; 3. Harlem Shadows, ouverture, Meindert Boekei; 4. The Joker (trombone solo), Harold MossConway Brown; 5. Ria, defileermars, J. Ros; 6. Marsenpotpourri. Nieuws van UT©: oviru jfjfri De IJmuidense bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge competitie. De voorlaat ste eindstand is nu: (in percenten): Groep A: 1 mv. LeyenaarBaart 239.96, 2 Wegman-Meyer 226.96, 3 Klinkenberg-Kor- ver 206.39. Groep B: 1 SlaatsBoer 227.51, 2 Prins en echtg. 218.99, 3dms. MuisSlaats 217.35. Het weekeinde heeft de honkbal- en soft- balclub „Rooswijk twee overwinningen ge bracht, waarvan die van het eerste dames team van vrijdagavond de eerste was na een spannende strijd tegen de TYBB- dames. De Velsense dames verlieten de laatste plaats op de ranglijst en deden deze over aan O VVO. Ook heren Rooswijk I maakte tegen Thor een goede beurt met prima veldwerk. Hierdoor kon Thor zondagmorgen slechts 6 punten scoren. Maar de Rooswijkers heb ben de gehele wedstrijd hun voorsprong gehandhaafd. Er was bovendien goed slag werk met negen honkslagen, vooral van C. Heemskerk en G. Ploeg (0,500). C. Kles- ser nam een driehoekslag voor zijn reke ning. Doch werper E. Sauer was al bijzon der actief met 14 x drieslag; 2 x vierwijd en 3 honkslagen tegen. De Thorwerper no teerde 12 x drieslag; 6 x vierwijd en 9 honkslagen tegen. Het scoreverloop was: Thor 014000100 6. Rooswijk 105400241 17. Ja, wat zou daar te doen zijn? Ergens om de hoek was een hele beweging van lopende mensen en kinderen. Want er naderde een rijkvergulde draagstoel, gedra gen door vier sterke bedienden in rode pakjes; er naast liepen soldaten. In die draagstoel moest wel een rijke heer zitten! „Daar is iets te doen!", zei Li. „Laten we gaan kijken!" Samen holden ze de hoek om.93-94 Het bondsconcours van het r.-k. fanfare corps „St. Caecilia" te Heemskerk is zon dag een groot succes geworden. Honderden waren voor dit evenement op de been en hebben genoten van de talrijke, door ver schillende orkesten uitgevoerde nummers. Het meest spectaculaire van het programma van zondag was de marswedstrijd op de fraaie Marquettelaan. Hieraan namen elf korpsen deel. Het concours van de r.-k. bond van Har monie- en fanfarekorpsen in Noord'hollanid dat ter gelegenheid van het vijfendertig- jarig bestaan van „St. Caecilia" in Heems kerk plaats vond werd zaterdagavond ge opend met een concert van de organise rende verenigingen. Onder leiding van de heer Lou Tervoort werd begonnen met de mars Lynwood van J. Ord Hume. Na de nummers 4 Bagatellen en Symphoniette van Alb. Thiry volgde een niet geheel vlekkeloze uitvoering van The Phantom Brigade van W. H. Myddleton in een arrangement van P. J. Molenaar. De triornphmars uit Aida van Verdi verdiende echter alle lof. Na een korte pauze waarin optrad het drumkorps van „St. Caecilia" volgde het optreden van de Beverwijkse Harmonie kapel onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen. De B.H.K. oogstte veel succes met een aantal veel gespeelde nummers. De avond werd besloten door de B.H.K. met een tap toe in samenwerking met het drumkorps, dat eerder op de avond een rondgang door het dorp maakte. Ontvangst Ten gemeentehuize vond 's middags een officiële ontvangst plaats, waar burgemees ter H. Nielen een hartelijk welkom toeriep aan de afgevaardigden van de deelnemende verenigingen. Door de voorzitter van „St. Caecilia" de pJ-^-Jlozipg werd hulde gebracht aan de oprichters van de vereniging. Voorts wérd nog hét woord gevoerd door de voor zitter van het hoofdbestuur van de r.-k. bond van harmonie- en fanfaregezelschap pen in Noordholland de heer T. H. Lans- daal en emeritus-pastoor M. C. v. d. Nou- weland, die vele herinneringen ophaalde. Mars wedstrijd De uitslag van de marswedstrijd was: St. Caecilia, Heemskerk 97 pnt. Ie prijs; ADVERTENTIE <o St. Caecilia. Wervershoof 99 pnt. Ie prijs; Crescendo. De Weere 96 pnt. Ie prijs; Kunst na Kracht, Berkhout 98 pnt. Ie prijs; St. Caecilia, Heiloo 99 pnt. Ie prijs; St. Caecilia Zwaag 90 pnt. 2e prijs; Winnubst, Den Helder 102 pnt. Ie prijs (winnaar); Irene, Grotebroek 98 pnt. Ie prijs; Bovenkerks fanfare Bovenkerk, 99 pnt. Ie prijs. De tamboerwedstrijd eindigde als volgt: St. Caecilia, Heiloo 186 pnt. 2e prijs; Irene, Grootebroek, 212 pnt. Ie prijs; St. Caecilia, Heemskerk, 197 pnt. Ie prijs. De uitslag van de concertwedstrijd was: le afdeling fanfare: St. Caecilia, Heems kerk 256 pnt. 2e prijs; St. Caecilia. Wer vershoof 277 pnt. 2e prijs; Crescendo, De Weere 293 pnt. le prijs. Afdeling uitmuntend fanfare: Kunst na Kracht, Berkhout 255 pnt. 2e prijs. Ere-afdeling fanfare: St. Caecilia, Zwaag 275 pnt. 2e prijs. Ere-afdeling harmonie: Winnubst, Den Helder 264 pnt. 2e prijs; Crescendo, Pur- merend 264 pnt. Super fanfare: Irene, Grootebroek 310 pnt. le prijs; Bovenkerks Fanfare 319 pnt. le prijs. Het concuors wordt op woensdag 19 juni voortgezet met een concert door het r.-k. fanfarekorps Crescendo uit Assendelft en de Hoogoven-harmonie. Afgeschaft. In de provincie Groningen worden de scheepvaartrechten op de provin ciale kanalen met ingang van 1 juli afge schaft. De schepen kunnen dan zonder be taling de provinciale zeesluizen te Farmsum en Zoutkamp, alle provinciale bmoenslui- zen en alle provinciale bruggen passeren. Op het terrein achter de Oud-Haarlemmer weg te Castricum is zondagmiddag de be- drijfschuur van de heer P. Beentjes tot de grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men in het duister al vermoed men dat de overhitting van ver schillende brandbare bestrijdingsmiddelen door de zonnewarmte de brand tot gevolg heeft gehad Alle tuingereedschappen, bol- lenmanden en een bakfiets die zich in de schuur bevonden gingen verloren. De brand weer kon niet anders doen dan de nog brandende resten doven en nablussen. De schuur die slechts drie maanden geleden was gezet was verzekerd 3poooc)00ooooofxx*r)ooooc*xxx*xxx*)o«x)oc*xx)ornooooooocxxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXXXXXBOGGOOOOOCOOOOOOQOOOOOUUOOOQOOOOOOOOOOOOOOQOOCXX Wanneer naar verhouding Velsens -bevolking bij de eerste door de Velser Sport- stichting georganiseerde sportdemposfEatie4»v5a^il.dBrffiqt8.-w3C,t8 de presence" had gegeven als het dagelijks bestuur onzer gemeente - op het officiële gedeelte der tribune volgden de wethouders R. Verbeek, C. P. J. Maas en H. de Boer met grote belangstelling de verrichtingen op de mooie grasmat van het hoofdveld van „Schoo- nenberg" - dan zou de accommodatie van ons Velser stadion te klein zijn geweest om al die sportliefhebbers te hebben kunnen bergen. nastiekverenigingen, t.w. de Chr. Gym nastiekvereniging „Fit" (Santpoort), de T.V. „Olympia", de T.V. „Santpoort", de gym- nastiek-afdeling van de Ned. Arb. Sport bond en de T.V. „IJmuiden" een zeer ge varieerd programma af. De oefeningen werden over het geheel genomen keurig uitgevoerd en gaven de aanwezigen een duidelijk inzicht, hoe bij de verschillende verenigingen aan het „mens sana in cor- pore sano" gewerkt wordt. Na elk optreden volgde een welverdiend applaus en vooral de jongeren onder de gymnasten vonden dit zo prachtig, dat ze na afloop nóg pitti ger marcheerden dan ze in hun opmars reeds hadden gedaan. En die kleurrijke opmars had toch ook al een grote indruk gemaakt! Helaas was dit niet het geval: toen de schare gymnasten, voorafgegaan door het in keurige uniformen gestoken tamboer korps van de Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden", zijn intrede deed, waren de zit- en staantribunes door een beschamend klein aantal sportliefhebbers bezet, zo klein zelfs, dat de conclusie, als zouden zelfs bij lange na niet alle vaders en moe ders der jeugdige gymnasten een kijkje zijn komen nemen, niet eens gewaagd was. Geen mineurstemming Ondanks dit alles klonk het openings woord van de voorzitter der Velser Sport stichting, drs. A. Demmers, zeker niet in mineur. Hij bracht dank aan het gemeente bestuur voor zijn grote medewerking - ter rein, tribunes en personeel waren gratis ter beschikking gesteld en zelfs was vrij stelling van publieke vermakelijkheids belasting verleend - en gewaagde van de omvangrijke voorbereidende werkzaam heden, door de ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman, verricht. Hierna werkten de deelnemende gym- 22. Dat is in zo'n mooie straat helemaal -niet opval lend, vooral op zondag niet. In die taxi zat een chauffeur en dat was ik. Achter in de wagen zat een agent, maar die hield zich verborgen. Zo hebben we daar zitten wachten en uitkijken. Het duurde lang, maar ein delijk zag ik ze toch werkelijk komen. Mijn veronder stelling bleek juist te zijn geweest. Ze waren gemakke lijk te herkennen. De Bulgaar droeg een soort sport- kleding en was blootshoofd, 'n bruine kop, gitzwart haar. En het uiterlijk van het meisje klopte ook met het signalement. Even zochten ze nog langs de huisnum mers, liepen zelfs nog even terug en toen belden ze aan. 'n Dame deed open. Ik zag Jazik praten en gesticuleren en toen werden ze binnen gelaten. Onmiddellijk daarop verschenen wij ten tonele. De agent kwam achter mij aan en dat was fout, dat hadden we anders moeten doen. Ik was in burger, maar toen Jazik een politie- uniform zag trok hij een revolver uit zijn zak en schoot op zichzelf. Mevrouw Bertram en ik sprongen gelijktijdig op hem toe, maar hij was ons te vlug af. We konden hem nog opvangen en op de vloer van de vestibule neerleg gen. Hij was onmiddellijk dood. En Lilly? Die ligt nu in 't ziekenhuis. Ik dacht een ogenblik dat het arme kind gek werd. Mevrouw Bertram heeft dadelijk een dokter opgebeld, en ik hoorde gisteren, dat ze alweer opknapt. En met dat al weet u nu feitelijk nog niets. Nee, maar ik denk, dat Bertram ons meer zal kun nen vertellen. Die Bertram is altijd de man op de ach tergrond. Het verwondert me anders wel, dat hij deze keer in een moordzaak betrokken schijnt te zijn, dat is zijn genre niet. Die gewone ruwe misdaden, roof, inbraak, moord laat hij aan de stommelingen over. Tot dat gilde wil hij niet gerekend worden. Maar mensen met een geweten of gemoedsbezwaren rekent hij ook tot de stommelingen. Hij is de intellectueel onder de misdadi gers, maar niet minder gevaarlijk, een geraffineerde schurk achter het masker van een burgerman. Als je zijn buren, daar in de Henegouwerlaan, naar hem zou vragen, zouden ze zeggen.' die meneer Bertram is een keurige nette meneer. Waarschijnlijk is hij lid van een bridge- of een schaakclub. En inderdaad: spelen doet hij altijd, óók met ons, maar dan liefst vals! Hij is on berekenbaar. Zo dachten we zondag, dat hij met opzet niet thuis was of zich schuil hield, maar laat hij nou vanmorgen hier persoonlijk op het bureau aankomen om een verklaring af te leggen. En heeft hij dat gedaan? Nog niet. We zouden hem juist horen, toen in specteur Pieck naar beneden geroepen werd om u te halen. We zullen hem nu boven laten komen. Dit zeg gende nam hij de telefoon van de haak. Ik stond op. Dan zal ik maar gaan, zei ik, maar Pieck wenkte me te blijven zitten. Nee, nou moet u de rest ook nog horen, dan bent u tenminste niet helemaal voor niets naar Rotterdam gekomen. Even later werd er op de deur geklopt. De heer Bertram, kondigde de agent aan en met een gracieuze neiging kwam deze de kamer binnen. Goede morgen, heren. Het was een oude heer met een glimmend kale sche del, een lichtelijk gebruinde huid, waarop de zilver kleurige welverzorgde snor een artistiek effect maakte. Hij was ouder dan hij weten wilde en trachtte met zijn chique lichtgrijs colbertcostuum, groen overhemd en kleurig gestreepte das zijn leeftijd te flatteren. Gaat u zitten, meneer Bertram. Graag, meneer Brantjes. Was u het, inspecteur, die zondagmiddag getuige was van dat drama in mijn huis? Inderdaad. Het spijt me, het is jammer, dat het zo gelopen is, maar ik denk, dat als u wat tactvoller was opgetreden, wat mindere politioneel, u deze zelfmoord misschien had kunnen voorkomen. Misschien, antwoordde de inspecteur, maar och, ik denk, dat die Jazik dan toch zijn verdere leven in de gevangenis had moeten doorbrengen. Hmm, Bertram schraapte zijn keel, ja, het is waar dat Jazik de oude Van Beukenstein doodde. Jazik was een primitief mens, die zonder enige verstandelijke overweging zijn impulsen volgde, maar ik koesterde enige hoop, dat de rechter, als hij van alle omstandig heden op de hoogte was, aanleiding zou hebben gevon den voor clementie. Ik ben hier gekomen om u de voor geschiedenis van deze misdaad te vertellen. We luisteren, zei inspecteur Brantjes, maak jij een paar aantekeningen Pieck, of zal ik het doen? Inspecteur Pieck nam een blocnote voor zich. Het is een heel oude geschiedenis, begon Bertram, en precies, tot in alle finesses weet ik het ook al niet meer. Het begon met een liefdesdrama in Edreneh. Adrianopol, zeggen ze hier. Zij, de schone Nohuda, was als een verschijning uit een sprookje uit „Duizend-en- een-nacht". Zij was de dochter van een hooggeplaatste ambtenaar, de Bash-Kiatib Hadsji Sglim ben Abad enz., een naam, zo lang als een avondgebed. Haar minnaar was de man, die hier voor u zit. Ja, nü -een ouwe vent met een kale kop, maar in die dagen mocht ik er nog best zijn, al z»g ik het zelf. Ik had daar een procureurs kantoor, was zaakwaarnemer, tolk en zo meer. Achter de grote moskee, de Selimje, had je daar zo'n oud raadselachtig gebouw, een produkt van verbouw, bij bouw, doorbraak, afbraak en herbouw, waarvan de oorspronkelijke bestemming allang in de nacht der tij den verloren was gegaan. De onderruimte van dat ge bouw behoorde bijna geheel als bergplaats bij de win kel in oude kleren, die er tegenaan stond. Daar boven waren de drukkerij en het redactiebureau van „El Sar ras", een schendblad, dat al enige malen door de politie in beslag was genomen, vooral sedert ik, Jacob Bertram, er juridisch medewerker aan was. In dit gebouw nu had ik ook mijn bureau voor rechtskundig^ voorlichting. In formatie en onderzoek en zo En oplichting en chantage, vulde inspecteur Brant jes aan. Chantage, viel Bertram uit, „wat is chantage en wat is géén chantage? waar begint dat en waar houdt dat op? Allah Akbar! je kunt het leven niet op een goudschaaltje wegen. Zeker niet op de Balkan. Het is daar dief en diefjesmaat, van het hoge Hof van de Padisha af tot aan de nederigste kawas. Mijn werkzaam heden brachten mij vaak in contact met notabelen en autoriteiten van gezantschappen en de rechterlijke macht. Hadsji Selim Effendi ontving mij in de selamnik van zijn huis met oosterse hoffelijkheid: „salem aleikum nesinin said", mogen uwe jaren gezegend zijn. Als hij intussen ook maar enig vermoeden had gehad van de verhouding tussen mij en zijn dochter Nohuda, dan zou de wellevende aristocraat stellig in een vuurspuwende draak veranderd zijn. Want Hadsji Selim was een vroom man en hij bewaakte zijn dochter als een cerberus. (Wordt vervolgd). De voetbalwedstrijd Bij de strijd tussen het blauwe A-elftal en het Oranje B-elftal zijn de toeschouwers wat het aantal gemaakte doelpunten be treft, geducht aan hun trek gekomen, want de „doellieden" Den Dikken (IJmuiden) en Pigmans (Kinheim) werden gezamenlijk niet minder dan tienmaal gepasseerd. Het blauwe A-elftal was het eerst op dreef en het was maar goed voor de oranje B-ploeg, dat Röbken (Terrasvogels), Blom (Kinheim) en De Boer (IJmuiden) hun mannetje bleken te staan, zodat het nog vrij lang duurde, alvorens J. de Reus van IEV de stand op 1-0 bracht. Langzaam maar zeker kwamen toen ook de oranje-mannen wat heter op dreef en nadat Thoolen (Terrasvogels) al eens tegen de lat had gekogeld, maakte Bannink (Stormvogels) op waarlijk schitterende wijze gelijk (1-1). De A-ploeg hernam ech ter de leiding, toen scheidsrechter Ponte - o.i. voor een „aangeschoten hands" - de blauwen een strafschop toekende. De Waard (VSV) voltrok het vonnis (2-1). Weer was het echter Bannink, die met een prachtig schot voor de gelijkmaker zorgde (2-2). Graaman (Velsen) kogelde hierna nog eens tegen de lat en Den Dikken voorkwam aan de overkant door snel uitlopen een zeker doelpunt, toen Bannink alleen voor hem kwam. Na de rust viel de A-ploeg enthousiast aan. Tegen dit spel bleek de defensie van B niet opgewassen. Vooral in het centrum liet De Boer nog al eens een steek vallen en met regelmatige tussenpozen voerden J. de Reus, Kramer, Graaman en H. de Reus (IEV) de score op tot 6-2. Het pleitte inmiddels voor de oranje mannen, dat ze de moed niet opgaven, Ver- swijveren (VVB) en Koops (Waterloo) zorg den tenslotte nog voor een draaglijke ach terstand (6-4). In de pauze liet een aantal Suomi-leden zien, dat ze nog heel wat sneller moeten worden, willen ze het record op de 800 meter verbeteren. En dit was dan het einde van de eerste sportdag van de Velser Spoitstichting. Het was, zoals drs. A. Demmers zeide, nog maar een bescheiden begin. We hebben echter goede moed, dat dit bescheiden be gin misschien langzaam, maar toch ook zeker, zal uitgroeien tot een groots sport festijn, waarop geen Velser vereniging zal willen ontbreken.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6