RANG is alleen RANG als er RANG op staat, Bekker heeft de beste kansen op Haarlemse schaaktitel übv. Meijer BADPAKKEN Geertje Wielema op schot in Houtvaart tegen OSi f" Pinguins behield ongeslagen de leiding in de eerste klasse Fel Neptunus versloeg DWT met drie-twee Haarlems negental tegen Amsterdam 7 HC5 öis>: Bonkenburg verloor de eerste beslissingsmatch GROTE HOUTSTRAAT 16 Nog grotere belangstelling voor Vierdaagse Nijmegen Morgen begint de Avondvierdaagse Gutowski's wereldrecord niet erkend? Supporters aangevallen met werpspiezen DE WATERPOLOCOMPETITIE DE SOFTBALCOM PETITIE Abe Lenstra linksbuiten in Oostelijk elftal Nederlander Vergossen won Ronde van 12 kantons Franse regionale ploegen voor Tour de France Fornara nog leider in Ronde van Zwitserland Wereldkampioenschappen op de weg in gevaar? Mej. Schiff golf kampioene van Benelux Eeleeta won volleybal toernooi van WIK/AW Om de „01ympia"-beker op circuit Zandvoort Goede prestaties bij de school-atletiekwedstrijden Britse bergbeklimmers op top in Himalaya Antonietti veroverde de Del Court-golfbeker tijdelijk van voor slechts, Gt DINSDAG 18 JUNI 1957 ADVERTENTIE Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De beslissingswedstrijden tussen B. V. Bekker (Ha S.G.) en S. Bonkenburg (Heem stede) om het persoonlijk schaakkampioen schap van Haarlem hebben nog geen defi nitieve beslissing gebracht. Het ziet er ech ter wel naar uit dat de titel in handen zal komen van Bekker. H(j slaagde er name lijk in zijn eerste partij in winst om te zetten. De tweede partij werd afgebroken in een stand waarbij S. Bonkenburg ver moedelijk niet verder zal komen dan re mise. De laatste ontmoeting in de hoofdklasse tussen de gebroeders Herfst werd remise. De onttroonde A. Herfst ('t Oosten) werd hierdoor met zes remisepartijen de meest vredelievende speler van het toernooi. De eindstand luidde: B. V. Bekker (Ha S.G.) 9 5 3 1 6% S. Bonkenburg (H'stede) 9 5 3 1 6% J. v. d. Berg (Haarlem) 9 5 0 4 5 R. Faase (Ha. S.G.) 9 4 2 3 5 T. Slagt (Halfweg) 9 3 3 3 4% A. Herfst ('t Oosten) 9 16 2 4 S. Herfst (Rolland) 9 3 1 5 3% Tj. de Jong (Haarlem) 9 1 5 3 3% C. Koster (Haarlem) 9 2 3 4 3% J. Wolff ('t Oosten) 9 2 2 5 3 Het verloop van de eerste beslissings partij tussen Bekker en Bonkenburg lever de Bekker reeds in de beginfase van de strijd gunstig spel. Op de e4 opening van Bekker verdedigde Bonkenburg zich Sici- liaans. Zich bewust in zijn rivaal een ge degen openingskenner te bestrijden, be wandelde Bekker al spoedig paden welke door de theoretici niet zijn uitgepuzzeld. Hij bereikte hiermee zijn doel volkomen. Bonkenburg kreeg geen gelegenheid tot een tijdige ontwikkeling van één zijner cavaleristen, terwijl ook zijn koningin niet de juiste positie wist in te nemen. Op de 24ste zet maakte Bonkenburg tot overmaat van ramp een fout, hetgeen hem op dame- verlies kwam te staan. Hoewel dit het einde verhaastte zou Bekker vermoedelijk de strjjd toch wel in zijn voordeel beslist hebben. De partij verliep als volgt: B. V. Bekker (wit), S. Bonkenburg (zwart). 1. e2e4 c7c5; 2. Pglf3 a7a6; 3. c2c3 Pg8—f6; 4. e4—e5 Pf6—d5; 5. c3—c4 Pd5b4; 6. Pbl—c3 d7—d6; 7. a2—a3 (Wit geeft het zwarte paard geen rust. Het wordt naar veld c6 gedreven waar het de ontwikkeling van het andere paard in de ADVERTENTIE Pracht collectie o.a. Tweka in Lastex en Katoen Ook voor de 41ste Vierdaagse van Nij megen bestaat een bijzonder grote belang stelling. Hoewel de insschrijving pas over enkele weken sluit, rechtvaardigt het aan tal bij het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding ont vangen aanmeldingen nu reeds de veron derstelling, dat wederom een record zal worden bereikt. In 1956 meldden zich ongeveer 11.500 wandelaars aan. Bij het secretariaat kwa men reeds inschrijvingen van groepen uit Engeland, Zwitserland, Canada en Israel binnen- Uit andere landen, zoals b.v. Bel gië, Luxemburg, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk, werden verzoe ken ontvangen om toezending van aan meldingsformulieren. Enkele enthousiaste beoefenaars van de wandelsport uit de Nederlandse Antillen zullen waarschijnlijk eveneens aan deze 41ste Vierdaagse deelnemen. Zij deelden per brief aan de organisatoren mede dat zij van plan zijn speciaal voor de Nijmeeg se Vierdaagse naar Nederland over te ko men. Voor de veertiende keer organiseert de Nederlandse Wandelsport Bond de Avond vierdaagse en wel op 19, 20, 21 en 22 juni. De start zal weer plaats vinden bij gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over- veen. De junioren starten tussen vijf uur en half zes; de senioren tussen zes en zeven uur. Op zaterdagmiddag 22 juni starten alle deelnemers tussen twee en drie uur des middags. De junioren wandelen vier keer 10 km, le senioren driemaal 15 km en één keer 20 km. De deelnemers die daartoe za terdagmiddag niet in de gelegenheid zijn, wandelen dit parcours van zaterdag op dinsdagavond 18 juni. Bij voorinschrijving waren er 864 deel nemers, r_melijk 499 junioren en 365 se nioren. Er nemen negenentwintig groepen aan deze Avondvierdaagse deel, waaronder de Haarlemse Montessorischool met vier ennegentig deelnemers. De inschrijving staat tot en met woensdag nog open. weg staat) 7Pb4—c6; 8. e5xd6 Dd8xd6; 9. Lfl—e2 e7—e5; 10. O—O Lf8—e7; 11. b2—b4 O—O; 12. b4xc5 Dd6xc5; 13. a3—a4 Lc8f5; 14. Pc3—d5 (Er dreigt nu La3). 14Dc5a5; 15. Pf3xe5 (Zwart mag niet terugslaan wegens Pd5xe7 waarmee ook Lf5 verloren zou gaan). 15Le7—d6; 16. d2—d4 Pc6xe5; 17. d4xe5 Ld6xe5; 18. Lel—e3! (Fraai ge speeld. De zwakke positie van de dame komt hier duidelijk aan het licht. Er dreigt namelijk Le3b6 met dameverlies. Ook de achter gebleven ontwikkeling van het paard wreekt zich nu). 18Da5d8; 19. Tal—a2 Pb8d7; 20. Ta2—d2 Le5—c7; 21. Ddl—b3 Lc7a522. Td2—d4 Pd7—c5; 23. Db3a3 Pc5e6?? (Dit kost onmiddellijk de dame. Slechts b7b6 kon voorlopig redding brengen. Nu is het uit). 24. Pd5e7 en zwart geeft op. De dame op d8 is reddeloos verloren. De afgebroken stelling in de tweede par tij luidt: Wit (S. Bonkenburg): Koning c2; Toren g2; Paard g6; pionnen a2 en f4. Zwart (B. V. Bekker): Koning b8; Toren h3; Loper h2; pionnen a7; b7 en d6. (Bek ker gaf zijn zet af en maakte zijn tegen stander reeds bekend dat het Koning b8c7 is.) Restant Het restant in de eerste en tweede klas se werd nu ook uitgespeeld. De uitslagen hiervan luidden: W. Kievit—J. Jonckbloedt V2L. KensenW. Kievit 01; J. Vlug—B. Hagenaar L. Kensen—W. J. Saeys 10??; W. van NettenC. A. Key- zerswaard De eindstanden luiden hier: Eerste klasse: N. Huyboom (H.W.P.) 8 6 2 0 7 J. v. Emmerik (H.W.P.) 8 5 2 1 6 L. Kensen ('t Ooosten) 8 5 1 2 5% W. Kievit (Haarlem) 8 5 1 2 5% P. Pancras (H.W.P.) 8 2 3 3 3% J. Vlug ('t Oosten) 8 3 14 3% J. Jonckbloedt (Ha.S.G.) 8 12 5 2 B. Hagenaar (Ha.S.G.) 8 0 3 5 1% W. J. Saeys (Ha.S.G.) 8 0 3 5 1% Tweede klasse: H. Nootenboom (K.S.G.) 7 6 0 1 6 G. J. Sarlet 7 5 B. B. Luuring 7 4 H. C. Honsbeek 7 3 W. van Netten 7 .2 C. J. Severijnse 7 1 C. A. Keyzerswaard 7 1 A. van Driel 7 1 5% 4% 3% 3 2% 2 1 Met uitzondering van enkele beslissings partijen is de strijd voor de meeste deelne mers geëindigd. Zij krijgen echter spoe dig de gelegenheid tot revanchewedstrij den als het zomertoernooi van de schaak club Haarlem op 27 juni begint. Dit toer nooi duurt voort gedurende de maanden juli en augustus en wordt gespeeld volgens het „Zwitsers systeem". Dit systeem houdt in dat steeds de sterkste spelers tegen el kaar worden geplaatst waardoor de favo rieten elkaar dus niet kunnen ontlopen. Iedere speler treedt zes maal in het strijd perk, maar dus steeds tegen een tegen stander met een gelijk aantal behaalde winstpunten. „Naar mün mening wordt dit wereldre cord niet erkend", zo verklaarde Bob Gutowski na zijn recordsprong van 4.819 meter, tijdens de universitaire kampioen schappen in Austin. De jonge student meent, dat na het moment dat hij de stok los liet, een der kamprechters de stok vasthield, die anders ongetwijfeld de lat had afgeworpen. Het is namelijk reglementair niet toe gestaan de stok aan te raken, voordat deze eventueel via de lat of een der springstan- daards op de grond valt. Het is nog niet bekend op welk standpunt de Amerikaan se Atletiekbond zich heeft gesteld. Een ding staat echter vrijwel vast: Gutowski zal binnenkort zijn wereldrecord nog scherper te stellen. In Austin probeerde hij driemaal over 16 voet (4.87 meter) te ko men. Twee keer was hij met zijn gehele lichaam over de lat, maar sloeg met zijn hand de lat naar beneden- Supporter blijkt een gevaarlijk „beroep" te zijn in Midden-Afrika. De Brusselse voetbalclub Saint Gilles, die op tournee was door de Belgische Congo, speelde een wedstrijd in Leopoldsville tegen een Con- golees team. De Europese scheidsrechter scheen zich echter nogal wat aan te trek ken van het Europese deel der toeschou wers, uiteraard tot groot ongenoegen van de inlandse bevolking. Na afloop wachtten de Congolezen de auto's op, die de blanke supporters naar huis moesten brengen en vielen deze met stenen en werpspiezen aan. Het gevolg van deze onvriendelijke behandeling was, dat een ambtenaar met een hoofdwond in het ziekenhuis moest worden opgenomen en verscheidene ande re Europeanen verwondingen opliepen. Daniel Leskovac is met zijn negen jaar een van de jongste motocross- rijders ter wereld en wordt door de bewoners van de Parijse wijk Mont- martre, waar hij woont, dan ook niet gering bewonderd. Deze week kreeg hij plotseling het idee met zijn speciaal 50 cc motorfietsje de trappen van de Sacré Coeur-kerk op Montmartre af te rijden. De jongen herhaalde de stunt van Pierre Ladric, burgemeester van „de vrije gemeente van Montmartre", die vorig jaar in Amsterdam het Jor- daanfestival opluisterde met zijn aan wezigheid. Die reed namelijk in 1922 ook deze trappen af, maar toen op een fiets In de eerste klasse van de Nederlandse Dames Softbal Bond speelde het Heem- steedse Pinguins maandagavond op eigen terrein tegen Sportclub Haarlem, welke ontmoeting in een grote overwinning van het Pinguinsteam eindigde (13-4). De Sport club, met slechts acht speelsters, bleek niet opgewassen tegen de slagvaardige Heem- steedse dames. Diny Hietbrink en Peta Rühl zorgden voor een home run; boven dien viel de Heemsteedse rechtsvelder Peta Reyinga bijzonder op door haar uitstekend spelinzicht. Door deze overwinning heeft Pinguins nog steeds ongeslagen de leiding in de eerste klasse behouden. Op het Olympiaplein in Amsterdam zal vrijdag 28 juni des avonds om half acht precies in het kader van de Amsterdamse sportweek een demonstratiewedstrijd Am sterdam tegen Haarlem worden gespeeld. De negentalcommissie heeft gemeend ter gelegenheid van deze sportweek-demon stratie niet het sterkste Haarlemse negen tal te moeten samenstellen, zodat een meer gelijk opgaande strijd verwacht kan wor den. Ofschoon wij tegen de samenstelling van het negental geen bezwaren willen aan voeren, zijn wij het met de zienswijze van de Haarlemse negentalcommissie zeker niet eens. Via het Amsterdamse sportweekcomité is de Nederlandse Dames Softbal Bond in de gelegenheid gesteld in deze Amster damse sportweek te demonstreden en de toeschouwers zullen dun ook zeker ver wachten het „allerbeste" voorgeschoteld te krijgen in deze ontmoeting. Naar onze mening is dit thans zeker niet het geval. Deze demonstratiewedstrijd had o.i. gespeeld moeten worden door twee sterke combinatie-negentallen of twee versterkte clubteams, waar de aangewezen speelsters de toeschouwers de technische en tactische kantjes van het softbalspel kunnen tonen. Nu blijft de grote factor „rivaliteit" nog te veel meespreken in deze ontmoeting Amsterdam-Haarlem, waarin de thuisclub zonder twijfel alles in het werk zal stellen het bezoekende Haar lemse negental eindelijk eens te kloppen, waarbij het „demonstreren" wel eens kan worden voorbijgezien. De samenstelling van het Haarlemse negental is als volgt: werpster: H. Boeren dans (Schoten); achtervangster: A. van Kesteren (TYBB); le honk: T. Kersten (TYBB); 2e honk: R. de Haas (HHC); 3e honk: W. de Vries (EDO); kortestop: G. Vark (EHS)linksvelder: E. Hofstra (HHC); midvelder: E. ter Meulen (HHC) en rechtsvelder T. Rooijers (TYBB). Reserves: D. de Vries (TYBB), N. Jansen en H. van Dijk (beiden Sportclub Haarlem) Het voorlopige oostelijke voetbalelftal zal met het oog op de ontmoeting West- DuitslandOost-Nederland op 26' juni, woensdag op het terrein van Enschedé een oefenwedstrijd spelen tegen de rest van Overijssel. Het voorlopige oostelijke team is als volgt samengesteld: doel: Van der Wint (Enschedé); achter: Busschers (En schedé) en Epie Jansen (De Graafschap); midden: Frölich (Enschedé), Beekman (Vitesse) en Feldman (Enschedé); voor: Van der Wel (Enschedé), Voges (Enschedé), Schuman (Heracles), Schattorjé (Vitesse) en Abe Lenstra (Enschedé). Reserves: Hanskamp (AGOVV), L'Amie (Vitesse), Horst (PEC) en Huiberts (Vitesse). Van de drie wedstrijden, die maandag avond in de zweminrichting aan de Hout vaart in Haarlem waren vastgesteld voor de Bondscompetitie, gingen er twee door; VZV 2 dames kwam niet op.DWT moest in HZC haar meerdere erkennen. De heren ontmoeting DWTNeptunus (Zaan dam) had een minder prettig verloop. De winst ging naar Zaandam. In de dameswedstrijd DWTHZC gaf Geertje Wielema al spoedig van haar aan wezigheid blijk door direct na de aanvang te scoren. Daarna nam zij de midvoor plaats in en nadat een DWT aanval door de HZC verdediging gekeerd was, kreeg zij de bal en had binnen de anderhalve minuut het tweede HZC-doelpunt gescoord. DWT kwam hierna wat meer in de aanval, HZC wijzigde haar opstelling en Geertje Wiele ma kwam midachter te liggen. Maar toen er De laatste etappe van de ronde van de 12 kantons, van Diekirch naar Luxemburg over 143 km, is gewonnen door de Luxem burger Raymond Kramp. Onze landgenoot Vergossen, die na twee etappes in het al gemeen klassement op de tweede plaats stond, kwam vier rpinuten na de winnaar over de eindstreep. Hij legde beslag op de vijfde plaats. Zago (Lux.), die de leiding had, werd in deze rit 21ste met 7 min. 20 sec. achterstand op Vergossen, die in het eindklassement de eerste plaats ver overde. De uitslag van de laatste etappe luidde: 1. Kramp (Lux.) 3 uur 35 min. 25 sec.; 2. Schreiber (Lux.) 3.35.36; 3. Jeblick (Lux.) 3.36.15; 4. Dumont (Lux.) 3.37.02; 5. Ver gossen (Ned.) 3.39.25. De overige Nederlanders kwamen op de volgende plaatsen: 9de Loots 3.39.25; 15de Hugens 3.41.20; 16de Kamphuis 3.41.25; 28ste Willemsen 3.52.05; 29ste De Rooy 4.00.00. De eindstand is als volgt: 1. Vergossen (Ned.) 11 uur 30 min. OOsec.; 2. Martinato (Lux.) 11.31.02; 3. Hugens (Ned.) 11.36.00; 4. Zago (Lux.) 11.37.10; 5. Loots (Ned.) 11.38.05; 6. Camille (Lux.) 11.38.15; 7. Col- letto (Belg.) 11.40.10; 8. Christian (Belg.) 11.41.55; 9. Kamphuis (Ned.) 11.46.20; 10. Simon (Lux.) 11.47.25. De Nederlanders Willemsen (12.17.20) en De Rooy (12.34.10) kwamen respectievelijk op de 23ste en 28ste plaats. Nu de Ronde van de Dauphine Libéré achter de rug is, hebben de ploegleiders van de regionale Franse ploegen voor de Tour de France hun equipes tot tien ren ners aangevuld. De volledige samenstellingen van deze ploegen luiden: lie de France (ploegleider Jean Mazier): Barone, Bellay, Bober, Jean Bobet, Blusson, Fournier, Hoorelbeke, Jean le Dissez, Plaza en Siguenza. Noord- Oost-Centraal (Sauveur Ducazeau): An- naert, Anzile, Bertolo, Cohen, Deveze, Gé- miniani, Graczyk, Hassenforder, Rohr- bach, Ruby. West (Paul le Drogo): Barbo- tin, Bourles, Carfentan, Groussard, Le Ber, Morvan, Picot, Pipelin, Poulingue en Thomin. Zuid-Oost (Marius Guiramand): Anastasi, Anglade, Coste, Dotto, Faure, Elena, Laurédi, Mayzenq, Rémy en Rol land. Zuid-West (Paul Maye): Bianco, Co- lette, Dolhats, Dupré, Dibanel, Huot, Lam- pré, Queheille, Sabbadini en Trochut. De zesde etappe van de Ronde van Zwit serland, van Luzern naar Lugano over 207 km, had het volgende resultaat: 1. Graf (Zwits.) 6.21.05; 2. Junkermann (Did.) z.t-; 3. Moresi (Zw.) 6.21.17; 4. Sorgeloos (Belg.) z-t.; 5. Friederich (Did.) z.t.; 6. Fornara (It.) z.t.; 7. Christian (Oost.) z.t.; 8. Clerici (Zw.) z.t.; 9. Couvreur (Belg z.t.; 10. Gismondi (It.) 6.22.39. Na de zesde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Fornara (It.) 32.46.05; 2- Edgar Sorgeloos (Belg.) 32.49.26; 3. Moresi (Zw.) 32.49.47; 4. Junkermann (Did) 32.50.19; 5. Friedrich (Did.) 32.50.50; 6. Couvreur (Belg.) 32-51.05; 7. Géminiani (Fr.) 32.54.45; 8. Clerici (Zw.) 32.56.52; 9. Traxel (Zw.) 32.57.09; 10- Assirelli (It.) 32.59.40. De Liechtensteiner Lampert werd eerste op de Sint Gothard in een klassement gel dend voor de grote bergprijs, waarvan de algemene rangschikking er nu als volgt uitziet: 1. Fornara (It.) 24 pnt.; 2. Frie drich (Did.) 19'A pnt-; 3. Sorgeloos (Belg.) 18K pnt. Door de staking in de bouwnijverheid is het werk aan de wegen op de Grote Markt in Waregem (België) en in het sportstadion stil gelegd. Men vreest nu, dat door de staking de wereldkampioenschappen op de weg in gevaar komen. Het is eveneens mo gelijk, dat de route van de Ronde van Frankrijk niet door deze gemeente kan gaan. een DWT-aanval in de HZC-verdediging gestopt werd, trok ze naar voren en nam het derde doelpunt voor haar rekening. Na de hervatting was DWT de HZC-ver dediging te vlug af en een door Do Tur kenburg toegespeelden bal schoot Paula van Bruggen in de hoek van het HZC-doel. Een overtreding van een HZC-dame be zorgde DWT hierna een speelstersmeer derheid. DWT kwam toen flink opzetten, maar er werd enige keren naast en over het doel geschoten, waarna een DWT-dame voor een overtreding ook de kant opging. Toen bracht Geertje Wielema de eind stand op vier-één voor HZC. HZC heeft nu twee wedstrijden gespeeld en gewon nen; DWT heeft één wedstrijd gewonnen. Heren In de heren waterpolowedstrijd DWT Neptunus (Zaandam) werd er fel gespeeld. De scheidsrechter nam soms beslissingen die voor velen niet te volgen waren. Nep tunus had de kneepjes door en speelde rus tig verder terwijl DWT enkele keren liet blijken het niet met de beslissingen van de scheidsrechter eens te zijn. Een paar maal werden er van beide ploegen enkele spelers tijdelijk de kant opgezonden en kreeg een tweetal spelers van DWT een waarschuwing. Maar in de tweede helft werd Molenaar voor de verdere duur van de wedstrijd de kant opgezonden. Hierdoor was de kracht van DWT gebroken en Nep tunus ging met de eer strijken. De strijd begon met een Neptunus-aan- val, waaruit de bal werd naast geschoten. Toen ging DWT in de aanval. Van Driel kreeg een vrije worp, die door Roozekrans in een DWT-doelpunt werd omgezet. Hier na kreeg de DWT-keeper enige schoten van de Netunus aanvallers te verwerken die tot hoekworp verwerkt werden. Ook hieruit kon Neptunus geen voordeel trek ken. Het spel verplaatste zich naar het Nep tunus doel, waar Van Driel scoorde. Direct nadat de bal wederom in het spel was ge bracht ging Neptunus goed combinerend op het DWT-doel af. Bouma bracht de rust stand op één-twee. Na de rust nam de strijd in hevigheid toe. Neptunus zette alles in voor de gelijkmaker, die Eijer scoorde. Hierna moest Molenaar de kant op. Met de spelersmeerderheid bracht Schoen de stand op twee-drie. Mej. A. Schiff uit Den Haag heeft het Benelux-kampioenschap voor dames op haar naam gebracht. In de finale won zij rpet 75 van mevr. Prion. De Fransman Francois Fenwyck won maandag het Benelux-kampioenschap golf heren. Hij versloeg in de finale onze land genoot F. Ottens, 8 en 6. Het zondag door de verenigingen WIK en Altijd Welkom gehouden volleybaltoernooi op het terrein van VVD, is gewonnen door Eclecta uit Haarlem. De club van Boukes eindigde met twintig punten vóór Sport bond IJmuiden met vijftien- en OVRA met veertien punten. De krachtsverschillen liepen weinig uiteen; de wind deed - op dit overigens uitstekend geslaagd toernooi - veel afbreuk aan het spel. Vanavond (dinsdag 18 juni) houden de wielerclubs „Olympia" (Amsterdam) en „De Kampioen" (Haarlem) een clubont moeting om de „01ympia"-beker op het circuit van Zandvoort. De Haarlemse ren ners, die twee maal achtereen op deze beker beslag legden, moeten nog één maal zegevieren om dit kleinood definitief in de prijzenkast van hun club te krijgen. Daarom belooft dit treffen interessant te worden, want „De Kampioen" brengt zijn sterkste rijders, waaronder Voorting, Bijster, Steenvoorden, Van Weeren, Visser, gebr. Peters, Van Duin, Rutte, Van der Aar, Koek, Buis etc. aan de start. Van „Olympia" zullen onder meer de nieuwe kampioen van Noordholland, Klebach, baankampioen Van der Ruit, Blauw, Kooi man, Kalee en Moolenijzer tot de deel nemers behoren. Voorts is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de Amsterdammers met hun pro fessionals Ap Donker, Daan de Groot en Schotman naar Zandvoort zullen komen om hun eigen beker te behouden. De start is om 7 uur en de af te leggen afstand be draagt 58 kilometer. De jongere renners rijden 28 kilometer. Tijdens de schoolatletiekwedstrijden, die op het voor wedstrijdatletiek niet direct ideale terrein aan de van Oosten de Bruynstraat in Haarlem zijn gehouden, zijn diverse aantrekkelijke prestaties ge leverd. Opvallend was het daarbij wel, dat alle scholieren, die lid zijn van een atle tiekvereniging veel beter waren, dan hun medescholieren, die dit niet zijn. Zo won bij het kogelstoten voor meisjes Hansje Keyzer van Gita, die voor de Louise de Colignyschool uitkwam het kogelstoten met 11.10 m. en het vèrsprin- gen met 4.97 m. Vooral de eerste verrich ting is uitstekend te noemen. Map Pijl (Atmodes), die het Marnix lyceum verte genwoordigde, won de 60 m. in 8.1 sec., doch had daarvoor toch veel tegenstand te overwinnen van haar mede-scholiere R. de Boer, die 8.2 sec. liet afdrukken. Elly Ort van het Chr. Lyceum liet ech ter duidelijk zien, dat een niet-atlete ook tot prima prestaties in staat is. Zij won het hoogspringen met 1.48 m. en de 80 m. in 10.3 sec. Verrichtingen, waarvoor men veel waardering kan koesteren. Zoals ook het vèrspringen van J. v. d. Herberg van het Marnixlyceufn, die tot een afstand van 5.06 m. kwam. Het „Haarlem"lid Steenbergen van H.B.S. A won de 100 m. in 11.1 sec. en het vèrspringen met 6.61 m. Verrichtingen, die beide als nationaal aangemerkt kunnen worden. Zijn clubgenoot Kiewit van het Triniteitslyceum won de 600 m. in 1 min. 31 sec. Doch op dit nummer toonden ook de niet-atleten M. Kleyn van de Hil- debrandschool en F. Pieters van de Prinses Ireneschool tot uitstekende prestaties in staat te zijn. Zij noteerden resp. 1 min. 33.3 sec. en 1 min. 33.5 sec. Dellenbach van het Triniteitslyceum wierp de speer 41.75 m. en P. Krans van het Christelijk Lyceum won het hoogsprin gen met 1.76 m. Vooral de laatste verrich ting was zeer opvallend. ZWEDEN. De voetbalwedstrijd Zwe denHongarije gespeeld te Stockholm is geëindigd in een gelijk spel: 0—0. De wedstrijd gold niet voor het were'ldkam- Een Britse expeditie van vijf bergbe klimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevendui zend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Nepalese Himalaya, beklommen. Dit is maandag in Katmandoe meegedeeld door de leider van de groep, majoor Ro berts. De groep bereikte de top op 2 juni. Twee van de expeditieleden de 39- jarige onderwijzer Wilfred Noyce en ma joor Charles Wylie hebben deelgenomen aan de beklimming van de Mount Everest in 1953. De eerste poging om de top te bereiken was mislukt, doordat een van de leden van de groep kinderverlamming kreeg. De expeditie had de laatste vijftig meter niet beklommen, overeenkomstig een be lofte aan de plaatselijke bevolking die de top als heilig beschouwt. De Matsje Poet sjare is een van de moeilijkste toppen in de Himalaya. Volgens Roberts gelooft de bevolking, dat de berggoden ingeval de top zou wor den beklommen, hongersnood, droogte en andere rampen teweeg zullen brengen. Helemaal mis ging het in de voetbal wedstrijd, die de Braziliaanse club Vasco di Gama in de finale van het jubileum-toernooi van de Racing Club de Paris in het Parijse Pare des Prin ces speelde tegen Real Madrid en uit eindelijk met 4-3 won. De virtuoos spelende Brazilianen waren namelijk nog al ruw in hun optreden, hetgeen tenslotte een werkelijk slaande ruzie tot gevolg had, toen de Braziliaan Orlando de Spanjaard Mateos met een kopstoot velde. Het werd zelfs zo erg dat vijftig agenten van politie achter de 22 spelers moesten aanhollen om de rust enigermate te herstellen, terwijl het publiek loeide dat het zijn geld terug wilde Op de golflinks van de Kennemer Golf club in Zandvoort heeft F. Antonietti (handicap 4) beslag gelegd op de Del Court beker. In de finale won Antonietti met 4—3 van Gregory. ADVERTENTIE MAGGr00t KIPPENBOUILLONS!) EP 13

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11