J OM HET ERFGOED Iepen in Haarlemmermeer laten rooien zonder vergunning De avonturen van Wang en Li Goede zandbron voor wegenaanleg en ophoging in Kennemerland r NAAIMACHINES Agenda %'oor Haarlem Verplichting tot herbeplanting Kort en bondig 4 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Drie zomercursussen van de Woodbrookers Betaling abonnementsgeld per giro Een goede Horloge-reparatie is zijn geld waard. 'T SILVER STOEPKE Wethouder van Genemuiden neemt ontslag Kerkelijk Nieuws Goese raad wil het ontslag van geneesheer-directeur handhaven Benoemingen Woonwagenbewoner schoot zijn schoonvader dood Recreatie-ruimte Mooie Nel De natuur geëvenaard Rotterdamse politie werft nieuw personeel v DOOR JULES VERMAELE J éNGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Buschauffeur botste tegen korpschef van politie 1 Nadat veertien dagen geleden een hout handelaar uit Bodegraven door de econo mische politierechter te Haarlem tot een geldboete was veroordeeld wegens het doen rooien van zevenendertig iepen, die gestaan hebben op een fruitbedrijf in Haarlemmermeer, had zich maandagmid dag voor de economische rechter te Haar lem de eigenaar van het bedrijf te ver antwoorden, omdat hij in maart zonder vergunning de bomen had laten rooien. Hem was artikel 36 van de bodembeschik king 1949 voor bosbouw en houtteelt ten laste gelegd. De fruitkweker deelde mee, dat hem de beschikking onbekend was, anders had hij vergunning aangevraagd. Hij achtte de be palingen zelfs van groot belang voor de bescherming van het natuurschoon. De iepen waren ziek en daarom was het noodzakelijk tot rooien over te gaan. Ver dachte deelde voorts mee, dat hij plannen had om in de omgeving, waar de iepen ge staan hebben, essen te planten. Daar het voorjaar hiervoor een ongunstige periode is heeft hij er nog mee gewacht. Inmiddels heeft hij van Staatsbosbeheer bericht ont vangen, dat voor 1 mei 1958 zevenendertig populieren geplant moeten worden, aan gezien herbeplanting noodzakelijk is. Ten slotte merkte hij op, dat toen hij attent was gemaakt op de desbetreffende be palingen hij een plezierig contact heeft ge had met Staatsbosbeheer, waarvoor ir. A. Stoffels ter zitting als getuige optrad, en dat hij overleg heeft gepleegd over de wijze van herbeplanten. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vroeg zich in zijn requisitoir af of er kwaad opzet in het spel is. Het klinkt vreemd, dat een eigenaar van een groot bedrijf niet weet met welke bepalingen hij te maken heeft. De beschikking, waarover het thans gaat, dateert van 1949 en aange nomen kan worden, dat de verdachte er wel eens over gelezen moet hebben. De officier van Justitie wilde opzet niet aan nemen, maar wel is er volgens hem van nalatigheid sprake, omdat de eigenaar van het bedrijf zich niet op de hoogte heeft gesteld van de gang van zaken. Hij dient gecorrigeerd te worden met een behoor lijke straf en spreker eiste een boete van f 250, subsidiair dertig dagen hechtenis. Voorts moet het Staatsbosbeheer er van verzekerd zijn, dat de populieren vóór In juli en augustus organiseert de Ar beidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld een drietal zomercursussen, die eind juli - begin augustus worden gehou den en bestemd zijn voor hen, die hun vakantie niet alleen willen besteden aan ontspanning, doch ook aan verdieping van het inzicht in moderne vraagstukken. De eerste cursus, die van 20 tot 27 juli wordt gehouden, is gewijd aan „De inhoud van het socialisme nu". Gesproken zal worden over de ontwikkeling van het moderne socialisme, de noodzaak van de socialis tische beweging en de pedagogische taak van het huidige socialisme. Inleiders zijn: dr. F. de Jong, drs. J. Koopman, drs. W. Hessel, ir. H. Vos, professor dr. Ph. J. Idenburg, dr. N. F. Noordam en ds. L. H. Ruitenberg. Gehuwden, die aan deze cur sus wensen deel te nemen, kunnen kinde ren vanaf vier jaar meenemen; de cursus leiding zal voor deskundige leiding zorgen. Van 27 juli tot 3 augustus is er een vakantiecursus voor Duits sprekenden. Hiervoor worden deelnemers uit Duitsland, Zwitserland en Nederland verwacht. Reeds gaven zich twintig Duitsers uit Hamburg en omgeving op. De cursus is getiteld: „De mens in de geïndustrialiseerde samen leving". Ondermeer zal tijdens deze cursus worden gesproken over de „Moderne schil derkunst als afspiegeling van de huidige samenlevingsstructuur", welk onderwerp wordt ingeleid door Jelle Troelstra; over „Economische en sociale aspecten van het huidige Europa" en „De nabije toekomst en de opdracht van het socialisme". Inlei ders zijn: professor dr. W. Banning, dr. H. Umrath, mr. M. de Niet, professor dr. H. Lutz, A. Mozer, H. Roelfsema en dr. A. van Biemen. De derde cursus, van 3 tot 10 augustus, luidt: „Ontmoeting der levensovertuigin gen". Tijdens deze cursus zullen personen van diverse levensovertuigingen het woord voeren. Aandacht wordt geschonken aan de betekenis van de verschillende levensover tuigingen en de politieke keuze. Gesproken zal worden door mejuffrouw ds. W. H. Buys, dr. B. W. Schaper, ds. W. G. Over- bosch, P. Reckman, ds. A. J. den Tonke- laar, dr. J. J. Buskes, ds. A. Wiersinga, mr. P. J. Hogerzeil, professor mr. L. W. G. Scholten en rector J. M. Doesburg. ^pOOOOOOOOOOOCXX,or*Yw->ooooooooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE OOOOOOOOOOOOOOOCOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOg 1 mei geplant zullen zijn en daarom eiste de officier ook een voorwaardelijke geld boete en wel van f 750, met als voorwaar de, dat de populieren op tijd geplant zullen worden. De fruitkweker verheugde zich er over, dat de officier er van overtuigd is, dat er van opzet geen sprake is en voegde er aan toe, dat gesproken is over nalatigheid. Dat heeft zich ook niet voorgedaan. Hij ver klaarde niet op de hoogte te zijn geweest van de bepalingen. Op het bedrijf staan wel vele bomen, maar aan bosbouw wordt geen aandacht besteed. De economische politierechter, mr. D. Vink, veroordeelde de bewoner uit Haar lemmermeer tot een geldboete van f 150, subsidiair een hechtenisstraf van een maand en een voorwaardelijke boete van f 500, subsidiair twee maanden hechtenis, onder voorwaarde dat de populieren voor 1 mei geplant zullen zijn. ADVERTENTIE Onze Rijksgedipl. HORLOGEMAKERS ga randeren u dat. Vraagt eerst prijsopgave. DOET HET VOOR U. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Haarlem Internationale dirigentencursus van Radio Unie begonnen Maandag is in Hilversum onder leiding van Albert Wolff uit Parijs en Willem van Otterloo uit Den Haag de vijfde interna tionale dirigentencursus van de Neder landse Radio Unie begonnen. Het aantal aanmeldingen bedroeg tachtig, waarvan 33 cursisten uit dertien landen werden toege laten. Nederland heeft elf cursisten gele verd, Duitsland zes, Zwitserland vier, En geland en Noorwegen elk twee en Canada, Denemarken, Frankrijk, Hongarije, Joego slavië, Oostenrijk, Spanje, de Verenigde Staten van Noord-Amerika elk één cursist. Werken uitgevoerd voor de gemeente De heer J. Beens, wethouder van Open bare Werken der gemeente Genemuiden, die onlangs door de rechtbank te Zwolle werd veroordeeld wegens het als ambte naar deelnemen aan een gemeentelijke aanbesteding, heeft zijn ontslag als wet houder en als raadslid ingediend. De wethouder had twee schoolterreinen opgehoogd, welk werk was aangenomen door een aannemer, die er zelf echter vrij wel niets aan had gedaan. De aannemings som groeide van f 6800 uit tot ruim f 14.000 wegens enige bijkomende werken, die eveneens door de wethouder werden uit gevoerd. Voor de-rechtbank had hij verklaard in de veronderstelling'te hebben verkeerd dat hij het-werk wel kon overnemen. Ook de burgemeester en de gemeente-architect, die als getuigen werden gehoord, hadden er geen bezwaar in gezien. De rechtbank overwoog echter, dat de wethouder artikel 376 van het Wetboek van Strafrecht had overtreden en veroor deelde hem tot f 200 boete. Tegen dit von nis is de wethouder niet in beroep gegaan. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oldenhove J. W. Schaap te Zuidbroek. Geref. Kerken Beroepen te Appelscha C. W. de Vries te Lollum (Fr.). Aangenomen naar Apeldoorn (vac. J. R. Goris) C. Klapwijk te Bennebroek. Benoemd tot ziekenhuispredikant te Gro ningen H. Windig, legerpredikant te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwdorp H. J. van Dui nen te Willemstad. Aangenomen naar Hazerswoude N. W. van der Hout te Sprang. Aangenomen naar Zonnemaire P. Melse, kand. te Vrouwenpolder, die bedankte voor Hasselt. Het IJtunnelcomité, dat het gemeente bestuur van Amsterdam wil bijstaan bij zijn streven, de totstandkoming van de IJ-oeververbindingen te ver wezenlijken, heeft zijn eerste vergade ring gehouden. Van links naar rechts: J. J. Schokking, penningmeester, mr. P, F. J. de Kok, vice-voorzitter, mr. D- A. Delprat, voorzitter en mr. G. S. Ie Poole, secretaris. De gemeenteraad van Goes heeft maan dagavond, met de stemmen van de beide A.R.-leden en het lid van de V.V.D. tegen, besloten in beroep te gaan bij de Centrale Raad van Beroep tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te 's-Hertogen- bosch, waarbij het ontslag van dr. G. J. S. als geneesheer-directeur van het gasthuis te Goes, nietig werd verklaard. Als gevolg van het overlijden van prof. dr. A. A. Smijers zijn bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd in zijn plaats tot lid en voorzitter van de commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Neder landse componisten in 1957 A. Jurres in Amsterdam en tot lid en voorzitter van de commissie van advies voor de toeken ning van de prof. Van der I.eeuwprijs 1956 Sam Dresden in Den Haag. In het woonwagenkamp te Maastricht heeft de 31-jarige P. D. zijn 54-jarige schoonvader, B. S., met een jachtgeweer doodgeschoten. Er bestond reeds lang onenigheid tussen de dader en zijn schoonvader. D. verbleef pas ongeveer veertien dagen in het woon wagenkamp. Met het oog op de gespannen familieverhouding had de politie reeds ge tracht D., die zeer ongunstig bekend staat, uit het kamp weg te krijgen. D., die de beschikking heeft over een auto, had zijn schoonvader, die invalide is, in de steek gelaten, zodat deze met zijn fiets moest gaan venten. Er ontstond later een hevige woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen, waarbij met flessen en andere voorwerpen werd gegooid. Met een jachtgeweer dat hij uit zijn woonwagen haalde, schoot D. op zijn schoonvader op een afstand van ongeveer vier meter. Het schot hagel trof S. in de zij. Hij overleed korte tijd later. De politie arresteerde D. in zijn wagen en nam het geweer in beslag. En wie, denk je, wie zat er in die draagstoel? Nou, kijk maar eens goed, dan herken je 'm wel: gemakkelijk, breeduit in zijden kussens geleund, zat daar achter de rode gordijntjesde mandarijn! Ja, zo'n Chinese mandarijn kon zich gemakkelijk en lui in een draagstoel laten vervoeren. De machtige man keek slaperig naar de mensen, die langs de weg stonden. En toen, opeenszag hij de jongen, die uit zijn paleis ontvlucht was! 95-96 De behoefte aan zand voor de uitvoering van grote werken in Zuid-Kennemerland, zoals aanleg van wegen en ophoging van bouwterreinen zal in de toekomst groot zijn. Het gebruik van andere zandbronnen (de duinen c.a.) binnen de streek zal het karakter van de streek (natuurschoon en landschapsschoon) aantasten en een gevaar vormen voor de waterwinning en huishou ding. Het meeste zand zal nodig zijn aan de oostzijde van de streek, aldus merken Ge deputeerde Staten van Noordholland op in antwoord op bezwaarschriften tegen het streekplan Zuid-Kennemerland. Volgens Gedeputeerde Staten verschaft een oostelijk gelegen zandbron de moge lijkheid tot spuiten van zand, hetgeen het meest ecnomisch is. Zandbronnen buiten de streek zouden of zó ver liggen, dat dit zand zeer duur zou worden of geen gere gelde afname van zand kunnen waarbor gen. Om deze redenen lijkt de aanwijzing van althans een mogelijkheid voor een der gelijke winning zeer gewenst en de gedach ten van Gedeputeerde Staten zijn uitge gaan naar de Mooie Nel. Deze omgeving verschaft een redelijke waarborg, dat dan niet elders nog zand ge wonnen behoeft te worden. Overigens zal het terrein agrarisch blijven, zolang de zandbehoefte er niet toe noopt, het als zo danig prijs te geven. Het huidige agrarisch gebruik is niet intensief en zandwinning kan leiden tot een vergroting van het voor de streek be schikbare watersportgebied, welke zeer ge wenst is, omdat het bestaande gebied naar verhouding klein is en andere voor de bevolking van de streek reeds minder goed bereikbare gebieden overbelast zijn. Een intensief gebruik van deze watersportruim te mag worden verwacht. Outillage voor de watersport is in de nabijheid van de aan gewezen gronden reeds aanwezig. Tenslottjl merjcgn Gedeputeerde StSiten op «dat uit. een rapport van het rijksinsti- tuüi jftoWJhrinkwitervoorzfeni¥ig,gebl£ken is, dat tegen een zandwinning in de om geving van de Mooie Nel geen hydrolo gische bezwaren bestaan. Waterstaatkun dige bezwaren kunnen met technische en financiële middelen worden ondervangen. Een voldoende afstand tot Spaarnwoude kan nader in gemeentelijke plannen worden bepaald. De conclusie van Gedeputeerde Staten is om aan het bezwaar inzake de bestem ming voor natuur- en recreatieruimten be oosten de Mooie Nel niet tegemoet te ko men. ADVERTENTIE De wonderbaarlijke charme, die de natuur aan het vederkleed van de vogels geeft, geeft ViCREM aan het haarvan de mensen. Gebruik ViCREM en ontdek hoe mooi Uw eigen haar is W KM(ViCRfM)S>5?y W y Vitamine Haarcrême Gedeputeerde Staten achten bezwaar schriften inzake de bestemming voor stads- dorps- en ruime bebouwing in het zuid westelijk deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude niet juist. Ter toelichting wordt opgemerkt, dat niet aan elke wo ningbehoefte, die men in Zuid-Kennemer land tot 1980 wellicht zou kunnen verwach ten, volgens het streekplan kan worden voldaan. De trek van elders naar Zuid- Kennemerland is lager aangenomen dan zij blijkens voorgaande decennia zou kun nen zijn en het aantal forensen, dat in Zuid-Kennemerland zal wonen, is lager dan het zich zonder beperking daarvan zou ont wikkelen. Op afremmen van deze trek en het forensisme is dus in het plan reed? ge rekend. Het is echter niet mogelijk een dergelijk proces van afremmen zich te snel te doen voltrekken, zulks in het bijzonder voor een grote agglomeratie als Zuid-Ken nemerland. Opgemerkt wordt verder, dat er elders ruimte voor bedrijfsleven en woonforen- sisme tot ontwikkeling moet komen alvo rens die afremming zonder grote bezwaren ook van economische aard kan ver lopen. Te verwachten valt, dat zulks in de eerstkomende tientallen jaren zal plaats hebben. Ook de afstand tot die nieuwe „opvangpunten" speelt hierbij een rol. Minister vindt beloningsysteem minder aanvaardbaar Minister Struijcken vindt, dat de te Rotterdam gevolgde methode van beloning met een premie van 10 tot 50 gulden van politieambtenaren die moeite doen om nieuw personeel voor het korps te Vindén, een minder aanvaardbaar aspect heeft. De minister deelt dit mede in antwoord op vragen, die hem waren gesteld door het Tweede Kamerlid de heer Boekhoven (P.v.d.A.). Dat thans in Rotterdam bij de werving van politieambtenaren de hulp is ingeroe pen van het gehele korps, behoeft naar de mening van de minister geen bezwaar te ontmoeten. In beginsel heeft hij ook tegen beloning van de hiervoor verrichte extra werkzaamheden, voor zover zij bui ten diensttijd geschieden, geen bedenkin gen. Dat bij de te Rotterdam gevolgde metho de de beloning afhankelijk is gesteld van de resultaten van de individuele werving, verleent evenwel aan deze actie een min der aanvaardbaar aspect. Overigens verklaart de minister, dat de werving voor de gemeentepolitie be hoort tot de competentie van de burge meester. Het ligt dan ook niet op zijn weg acties als in Rotterdam te verhinderen. De minister acht het onwaarschijnlijk, dat het Rotterdamse voorbeeld navolging zal vin den. Hij is bereid, indien daarop door de bur gemeesters zou worden aangedrongen, te onderzoeken, of samenwerking op het ge bied van de werving en voorlichting tot betere resultaten zou kunnen leiden. 23. Je moet waarachtig niet denken dat het vrijen daar in het oosten zo gemakkelijk is, tenminste niet met een dochter van goeden huize. Maar de sluipwegen der liefde zijn onnaspeurlijk, hahahaha! Wat kan een mens foch dwaas en roekeloos zijn als hij jong is en verliefd, want sluipwegen waren het. Ik zie me nog bij nacht en volle maan voortsluipen, naast mijn schaduw op de witte muur, de tuinmuur van de Basjkiatib. Er was een poortje en ik boog me naar het sleutelgat: Nohuda, Nohuda. Nohuda deed open en ik glipte naar binnen, hahaha ha! ja, zo ging dat. En dan was daar de rozentuin van oom Jacoeb, de rozenkweker, die jari-kardasj, dat is een halfbroer van Nohuda's moeder. Weer een ander taf reel: de hemel was diep blauw. Zo blauw als men zich dat in Holland niet kan voorstellen. De blader kroon van een groep palmen in de verte stak er licht groen tegen af. Achter in de tuin staat Nohuda, de hand boven de ogen tegen het felle zonlicht tuurde ze in de verte. Ze vertoefde hier enige dagen onder het veilige dak van oom Jacoeb. Ze was er heen gebracht onder geleide van een oude vertrouwde bediende en ze werd weer veilig afgehaald en thuis gebracht. Maar oom Jacoeb en tante Tsileka waren brave mensen. Ze had den een zwak voor Nohuda en meenden het goed met onze liefde. Tante Tjileka stond in de deuropening, on gesluierd, evenals Nohuda, tegen wie zij lachte. Nohuda begon opeens te dansen en te juichen, want op de heu vel aan de horizon verscheen een ruiter. Hij stond stil, verhief zich in de stijgbeugel, ontdekte Nohuda en zwaaide met zijn hoed. Die ruiter was ik en ik kwam spoorslags over de stoffige landweg aangedraafd. Ja, 't was een romantische oosterse liefde. Maar toen, Allah fallah, toen kwamen er wolken aan de hemel. Het was weer avond. In Hadsji Selims donkere achtertuin stond Nohuda. Ze stond in de schaduw van het rozenprieel. De bekoorlijkheid van haar figuurtje werd verhoogd door het fond van bloeiende rozen. Ze ontbond haar sluier en er fladderde een klein wit papiertje op de grond. Ik zag het en raapte het op. Het was de foto van iemand die als Bulgaar was gekleed. Wie is dat Nohu da? Ik ken die man, maar dat is geen Bulgaar. Dat is. hahlildzjehennum!, dat is de jonge edelman van het Nederlandse consulaat. Waarom heeft hij zich als Bul gaar verkleed? Wat betekent dat, Nohuda? Nohuda? Maar Nohuda keek me niet aan, ze schokte met haar schoudertjes en murmelde: Ik vind hem aardig. Ik ben toch vrij hem aardig te vinden? Die Nederlandse consulaire ambtenaar was.... jonk heer Van Beukenstein, toen natuurlijk nog een jonge kerel. Hij was van mijn leeftijd, misschien een paar jaar ouder. Ik had hem wel kunnen vermoorden, het werd voor mij een sombere tijd. Ik werd verteerd door jalou- zie en op een keer, terwijl ik zo aan mijn bureau zat, bekeek ik zo zonder erg een revolver, die in een van de laden lag. Tegenover me zat mijn klerk, Schim- mer, een oude Duitser. Hij zei: Een mooi wapen, Sidi. Ik bekeek hem achterdochtig. Maar zo iets gaat wel eens in de verkeerde richting af, of naar twee kanten tegelijk. Ik weet een doeltref fender wapen. Zo, wat dan? Hij hield mij zijn pen voor. Ik zei niets meer en Schim- mer was weer weggedoken in een register. Zou die ouwe slimmerik gedachten kunnen lezen? Ik sloot de revolver weer in de la. Maar in het schendblad El Sarras verschenen enkele kwasi-zakelijke artikelen over een nieuwe tabaksovqreenkomst tussen de regeringen van Bulgarije en Nederland. Het mag niet anders dan prijzenswaardig van de Nederlandse regering worden genoemd, dat ze de cor recte naleving van dit verdrag aan een strenge controle wenst te onderwerpen. Belachelijk en schandelijk ech ter is het, dat deze uiterst verantwoordelijke taak thans blijkt te zijn toevertrouwd aan een grasgroene jonge edelman, die nooit eerder in Bulgarije of zelfs in de Balkan is geweest, noch van handel, noch van diplomatie enig begrip heeft en geen andere aanbeveling bezit dan zijn adellijke titel en zijn connecties in Den Haag. Wan neer nu in de praktijk het bedoelde verdrag volkomen zijn doel mist, ja, een mislukking moet worden genoemd, is dat dan niet te wijten aan dit onbegrijpelijk regerings beleid, dat op deze wijze de deur opent voor velerlei fraude en corruptie?" En zo trachtte ik dan de positie van de jonker te on dermijnen. De houding van Nohuda in die dagen was raadselachtig. Zij lachte en pruilde, wierp zich in mijn armen en keerde zich dan weer trots van mij af, al naar een dwaze gril het haar ingaf. Ze speelde met haar beide minnaars als een kind met twee kaatsballen. Het maak te mij hels en om uiting te geven aan mijn woede schreef ik mijn artikelen, insinuerend, spottend, bijtend, tartend, maar de jonker reageerde niet. Dat was helemaal om gek te worden van razernij. Ik dacht, dat de jonker me niet eens een antwoord waardig keurde, maar daarmee had ik dan toch buiten de waard gerekend. Hij was een Hollander en liep niet zo hard van stapel. Hij had de situatie terdege bestudeerd en wachtte op zijn kans en die kwam. Op zekere dag kreeg ik een dagvaarding. Ik werd formeel beschuldigd van verduistering van gelden en vervalsing van een document. Nou ja, er was inder daad ook zoiets aan de hand, maar och, men moet dat ook weer in een ander licht bezien. Wat ik deed zou ieder ander ook gedaan hebben. Het betrof een erfenis kwestie, 't was een waagstuk, groot lef. Maar wat zou dat? Het zou alle kans van slagen hebben gehad als die ellendige Hollander er zijn neus maar niet in gestoken had. Ik kocht een paar getuigen om, legde meineden af, maar het hielp allemaal niet. De zaak liep scheef en ik had spijt, dat ik Schimmer's raad had opgevolgd en niet de revolver had gebruikt. Alleen de dood maakt een vijand onschadelijk. Maar het kón nog, nog was de zaak niet vóór geweest. Ik smeedde gevaarlijke plannen en 's middags stond ik uit te kijken uit het raam van mijn kantoor. Ik verwachtte iemand. Achter de moskee de Selimje was een pleintje. Of beter, de huizen stonden daar iets verder van elkaar af, zodat er een driehoekige ruimte open bleef, die nu lag te blakeren in de middag zon. Beneden me stond een koopman in oude kleren met zijn harde ronde zwarte baard in zijn deuropening. Hij rekte de hals en keek nieuwsgierig uit naar een in dividu, dat juist de hoek omkwam. Zijn houding drukte verbazing uit en ik zag hem als het ware denken: hoe heb ik het nu? Is dat niet El Aszfar, die boef? Is die weer vrij? Ik dacht dat hij nog achter slot en grendel zat. De koopman volgde met klimmende belangstelling de richting, waarin de gestalte zich voortbewoog. Hij komt dacht hij hierheen, zeker om te bedelen, laat ik op passen. Hasja, hij gaat de deur van Sidi Bertram bin- nén Zo was de situatie dus. (Wordt vervolgd). „International Hotel Association". De heer J. G. Meijer, voorzitter van de Nedlarlamid'se Horeoaf, is gekozen tot voor zitter van de „International Hotel Associa tion". Zijn benoeming gaat op 1 januari 1958 in. Hij is thans eerste vice-president van de Internationale organisatie. Etherpiraten. Een bijna 18-jarige jon gen in Enschedé, die sinds oktober van het vorig jaar met een clandestiene zender opereerde, is door de politie op heterdaad betrapt. De ouders van de jongen waren van deze activiteiten niet op de hoogte. Zij waren niet thuis toen hun zoon werd be trapt. In Winschoten hebben opsproings- ambtenaren van P.T.T. in samenwerking mirt de rijkspolitie de clandestiene zender „Tenry" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen epn 36-jarige ransportarbeider, die met deze zen der werkte. Luisteraars en kijkers. Het aantal aan gegeven radiotoestellen bedroeg op 1 juni 1957: 2.292.017 tegen 2.281.572 op 1 mei 1957. Op 1 juni 1957 waren er 536.967 aangeslote nen op het draadomroepnet tegen 540.106 op 1 mei 1957. Het aantal geregistreerde tele visietoestellen steeg van 142.740 tot 151.737. Antilliaanse premier. De Antilliaanse premier, tevens minister van Algemene en Sociale Zaken, de heer Jonekheer, is in Nederland aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse regering, in het bijzonder met de minister van Zaken Overzee, mr. G Ph. Helders. Onderscheiding. De Koningin heeft de heer L. Couvreur, raad van de ambassade van België te 's-Gravenhage, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De heer Couvreur is zes jaar in Nederland werkzaam geweest. Binnenkort gaat hij naar Sofia als zaakgelastigde van. België in Bulgarije. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze Op de eerste benzineloze zondag in november jongstleden had in een van de moeilijkste bochten, die de Gooweg bij Noordwijk-Binnen kenmerkt een aanrij ding plaats tussen een autobus van de N.Z.H.V.M. en een dienstauto, die bestuurd werd door de hoofdinspecteur van politie te Noordwijk. De nasleep van dit betrek kelijk goed afgelopen verkeersongeval had vanmorgen plaats voor de Leidse kanton rechter, waar de Haarlemse buschauffeur zich had te verantwoorden. Hij werd ervan beschuldigd dat hij met zijn bus te veel naar links had gereden en het hem tege moet komende verkeer in gevaar had ge bracht. Vrij langdurig heeft men, in bij zonder de getuigen a décharge, die door de raadsman mr. M. D. Proper uit Haar lem waren gedagvaard, gesproken over het feit, of de politiewagen, die volgens een ter plaatse wonende getuige, een juist ge passeerde automobilist achtervolgde, te snel had gereden zodat een botsing op het vochtige wegdek niet vermeden kon wor den en over de vraag of het in die bocht mogelijk was de autobus geheel op het afgebakende rechterweggedeelte te hou den. De substituut-officier van justitie en de kantonrechter wensten zich echter niet te verdiepen in deze bijzonderheden, die ongetwijfeld bij de civiele procedure ter sprake zullen komen, maar achtten het bewezen, dat de chauffeur zijn bus meer dan door de omstandigheden gerechtvaar digd was op het linkerweggedeelte had gereden. In tegenstelling met de raads man, die dit niet bewezen achtte. De offi cier van Justitie vroeg een geldboete van vijfendertig gulden of tien dagen. De kan tonrechter veroordeelde de chauffeur na re- en dupliek tot een geldboete van vijf tien gulden of vijf dagen DINSDAG 18 JUNI Minerva: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft, 8.15 uur. Roxy: „Gevecht op pier 14", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf, 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „De witte Sjeik", alle leeftijden, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Schuld en boete", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertge bouw: Uitvoering Haarlems Muziekinstituut, 7.30 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk be speelt het orgel, 8 uur. WOENSDAG 19 JUNI Minerva: „De man die teveel wist", 14 j., 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevecht op pieT 14", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf', 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „De witte Sjeik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met zacht heid en geweld" alle leeftijden, 2, 4 15, 7 en f.15 uur. Westerhoutpark la: Ds. A. R. de Jong over zijn toneelspel uit de vroege Renaissance „Guido de Gavelli", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6