Nieuwe tarieven voor het „Vissershuis" en de werkinrichting naar de overheid ZWARE SHAG Schuilkelder aan de Kennemerlaan IJmuider Courant VSV zal na goede eindspurt een „revisie" van node hebben „Laan"-schepen maakten bloei en verval van de „Hannah" mee Visserij- varia Ontslagkwestie aan onderwijzer hield raad uren in besloten zitting Aanmeldingsformulier lekker pittig! J Trainer Bouter blijft, drie prominente spelers gaan LANGS SLUIZEN EN HAVENS Met verkoop van „Parklaan" kwam het einde HU DOUWE EGBERTS ORCAM OLD CLOTHES HEW Stranding Bloemendaal Ondiepte stond niet op kaart aangegeven Geslaagden aan Visserij- school te IJmuiden Export van sla ligt stil door warme weer Geslaagd voor zwemproef Prov. Staten herdenken de heer J. A. Oudheusden 'J A 19 J U N i 19 5 7 b VERKOELD DOOR LIMONADE-OP-IJS heeft de Velsense raad gisteravond tot bij half twaalf vergaderd over een weinig omvangrijke agenda - ruim twee uren hiervan werden evenwel in beslag genomen door een zitting met gesloten deuren, die veroorzaakt werd door een voorstel van het college een bepaalde onderwijzer niet-eervol te ontslaan. Toen de deuren weer open gingen, stonden er twee standpunten tegenover elkaar: een min derheidsstandpunt van het college, dat met de grote meerderheid van de raad achter zich (17 stemmen) deze leerkracht alleen maar wilde ontslaan, dus zonder het predicaat „oneervol" en het meerderheidsstandpunt van het college, dat omgekeerd weinig steun in de vroedschap ontmoette en dus het tegenovergestelde wenste. Nadat het toevoegsel „oneervol" er bij stemming werd afgehaald, kon de vergadering met een serie benoemingen, die als enkeltallen werden afgehamerd, worden besloten. Maar in de loop van de avond zijn ook nog andere zaken gedaan. Zoals de verheugende kentering in het onweer, dht boven het buiten „Beekestein' 'hangt en waarover wij reeds op de frontpagina een verkort bericht opnamen. De heer A. J. vanLeusen (Arbeid) had namelijk het college gevraagd, of het waar was, dat bij het sloopbesluit geen deskundigen waren gekend. Dit is gesuggereerd in het door ons destijds gepubliceerde jaarverslag van de bond „Heemschut", maar in zijn antwoord deelde de wethouder R. Verbeek (Openbare Werken, Arbeid) mee, dat er van het begin af gesproken is op basis van contact met de deskundigen en dat dit contact tot het laatste toe bewaard is. Daarachter kwam zijn mededeling van de toezegging van een gift van 100.000 als bijdrage in de restauratiekosten van het buiten - een gift, die van de Hoogovens komt en genoteerd kan worden als een direct gevolg van de onverbloemde verwijten uit Velsens raad jegens de industrie, die „zich weinig gelegen liet liggen aan de resterende schoonheden van dit Kennemerland, maar er daarentegen steeds meer van opslokt ten behoeve van haar uit breidingen." De raad vond het een verheugend teken van burger zin en was met de wethouder tevreden over deze geste, die samen met de reeds eerder toegezegde 200.000 van het ministe rie een stevig spaarpotje gaat vormen voor het behoud van het unieke buiten en de bijbehorende „Le Notre"-tuin. Als een der volgende agendapunten kwam de bouw van een schuilkelder aan de Kennemerlaan ter sprake, waarbij een ingekomen brief van het zakencentrum Kennemerlaan werd behandeld. De winke liers hadden namelijk bezwaren geopperd tegen de plaats van deze schuilkelder aan de Zuidkant van de Kennemerlaan, daar waar nog een open plek in de winkelbe bouwing is: men zag de schuilplaats liever aan de Noordkant, opdat de mogelijkheden van een aaneengesloten bebouwing voor de toekomst niet wordt afgesneden. Bebouwing Kennemerlaan Er is door mevrouw H e y k o o p (Vrij heid) op de argumenten van de winkeliers aangehaakt: zij hoopte om te beginnen van harte, dat de schuilkelder, die in normale tijden ook dienst kan doen als openbaar toilet en als kleedgelegenheid voor de na- bijliggende triabasvelden, uitsluitend voor dit doel zal worden gebruikt, om daarna haar begrip voor de winkeliers onder woorden te brengen: het leek haar name lijk niet zo verschrikkelijk, aan de wensen van de zakenmensen tegemoet te komen en zij meende, dat de Kennemerlaan, „een veel prettiger winkelcentrum dan de Lange Nieuwstraat", met een aaneengesloten win kelbebouwing aan de Zuidkant alleen maar gebaat zou zijn. De heer VanLeeuwen (Kath.) had op zichzelf geen bezwaar tegen de schuilkel der, die hij als een noodzakelijk kwaad be schouwde, maar vond het de vraag of het ding uitgerekend moet komen op de plek, die de supervisor en dus ook B. en W. heb ben aangenomen. Het ding naar de Noordkant van de Ken nemerlaan verplaatsen, achtte hij inmiddels bepaald onmogelijk, omdat dan de „vredes taak" van het bouwsel niet tot haar recht komt: de kleedkamers horen vlak bij de sportveldjes te liggen,willen zij nut hebben. Er is echter een mogelijkheid kool en geit te sparen, meende hij, door de schuilkel derplannen iets te verschuiven naar het zuiden van het triabasveld, de afsluiting van de winkelbebouwing dus open te laten en dies aan alle eisen te voldoen. H(j kon zich levendig voorstellen, dat de winkeliers niets zien in een doorbreking van hun kostbare winkelstraat en vroeg zich verder af, of met de bouw van de schuilkelder volgens de vigerende plartnen alle mogelijkheden om er ook nog iets anders te bouwen, inderdaad zijn afge sneden. Wanneer deze inderdaad uitgesloten wor den, zouden de zaken voor hem anders komen te liggen, maar wanneer er wat overheen of rondom de schuilgelegenheid gebouwd kan worden, had het plan zijn instemming. Meer in de richting van het Zakencen trum redeneerde de heer Lips (A.R.), die uit een gesprek met de betrokken winke liers bepaald niet de indruk had overge houden, dat men van die kant obstructie wil voeren, maar alleen, dat men een logische bebouwing wil redden. Aan de andere kant had hij gevoel voor het stand punt van de supervisor, die de groenstrook zo veel mogelijk wil sparen. Tot in onderdelen kon de heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) de heer Van Leeuwen volgen in diens betoog en hij wilde beslist niet te veel in cidenteel gaan veranderen in de stede- bouwkundige opzet der gemeente Velsen, hoewel hij alle eerbied kon opbrengen voor de zwaarwegende middenstandsbe- langen. Maar daarnaast zijn er ook belangen van degenen, die gecharmeerd zijn van „hun doorkijk" en daaraan ver bond hij de algemene vraag, of de ge meente strikt genomen gelukkig moet zijn met de langgerekte winkelbebouwing, zo als die zich thans in verschillende zaken centra voordoet. De heer Floor (Comm.) kon zich met de hele schuilkelder niet verenigen, die hij een „prehistorisch en lichtelijk belachelijk bouwwerk" noemde in een tijd van atoomgeweld „men be perkt blijkbaar om te besteden", vond hij. In zijn antwoord wilde wethouder Ver beek het probleem eenvoudig blijven stellen: de schuilkelder zal gebouwd moe ten worden, zo, dat het ding ook praktisch nuttig is als toiletruimte en als kleedge legenheid. Bovendien heeft het project het voordeel, dat Velsen voor een koopje aan deze openbare instellingen komt, welke nu in één moeite mee gebouwd worden en hij stelde, dat de schuilkelder zo ontworpen is, dat de toekomstige bebouwing van de Kennemerlaan er in genen dele door wordt aangetast. Winkelcapaciteit De beste plaats vond ook hij de zuid kant van de straat en dan dusdanig, dat de winkelbebouwing er geen enkele last van heeft. In het algemeen ging lijj in op de uitweiding van de heer Van Os, door vast te stellen, dat de deskundige rappor ten over de capaciteit van IJmuidens mid denstand leren, dat men eigenlijk nu al aan de top zit en dat dus bijvoorbeeld de, als winkels bruikbare, woonhuizen aan de zuidkant van de Lange Nieuwstraat de eerstvolgende jaren beslist als woonhuizen gehandhaafd zullen blijven. Hetgeen de heer Van Leeuwen tot de conclusie bracht, dat men over deze zaken 'n avondvullende boom zou kunnen opzetten en de raad tenslotte tot de stemming voerde: met de C.P.N. tegen werd de schuilkelder volgens plan aanvaard. Werkinrichting De onderneming van de „Werkinrichting van de Vereniging voor Zwakzinnigen zorg" aan de Houtmanstraat door de ge meentelijke overheid heeft daarna ook nogal wat tongen losgemaakt. De heer Lips begon met zijn treurnis uit te spre ken over het feit, dat er na zovele jaren een eind moet komen aan een prachtig particulier initiatief, waar de heer Hart man (Arbeid) tegenover zette,- dat, dé nieuwe toestand alleen maar een verbete ring inhoudt voor de jongens in de werk plaats, temeer omdat het werk daar vol maakt gescheiden zal blijven van de even eens gemeentelijke beschuttende werk plaats voor minder validen in de Botha- straat. Tevens pleitte hij voor een toekom stige mogelijkheid, om de dan gemeente lijke werkplaats voor zwakzinnigen een beter onderkomen te verschaffen en haar vooral wat verder van de BLO-school af te halen, die thans onder één dak met de werkplaats aan de Houtmanstraat ver blijft. Wethouder Maas (Sociale Zaken, Kath.) stemde in met des heren Lips' droefheid aangaande het einde van een 28 jaar oud streven en dankte namens het college alle bstuurderen en andere werkers voor hun onverdroten arbeid in dienst van de misdeelde Velsenaren, om daarna vast te stellen, dat het zo niet langer ging: de werkplaats miste de laatste jaren haar zuigkracht en men denkt nu aan een nieuwe omgeving in wat ruimer verband, mogeiyk met een stuk tuin er bij en dan inderdaad op een afstand van de BLO- school. Duurder bejaardenhuis De nieuwe tarifering van het W. F. Vis serhuis bracht allereerst een verwijt aan het college over de onduidelijke redactie van dit en andere raadstukken en daarna een gesprek over de merites der voorge stelde verhogingen der tarieven, die nodig zijn geworden door het gestegen levenson derhoud en de sociale lasten van het te huis. De heer Den Hollander (Comm.) bleef alleen staan in zijn streven om de gemeente het jaarlijks tekort ttan f 40.000, geheel te laten opbrengen; de heer Van O s kreeg het na enige critiek op de on duidelijkheid der voordracht over de daar in voorgestelde delegatie van de tarifering aan B. en W., waarover hij nog wel eens even wilde doorpraten. Niet, dat hij het college wantrouwde, maar er zou voor een verdere toekomst gauw misbruik uit kunnen voortvloeien, wanneer de raad de vaststelling der tarieven maar zonder meer aan B. en W. overliet. Niettemin durfde hij in vol vertrouwen het risico aan, hopende, dat de macht van B. en W. alleen voor „routinewijzigingen" gebruikt zal worden. De heer Andriesma (Kath.) had lie ver eerst een gedetailleerd rapport over de Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingane van te abonneren op per week 59 cent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zfl die zich met ingang van 1 juli 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 juni 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen noodzaak der hogere pensionprijzen gezien en haalde voorbeelden uit den lande aan, waar dergelijke instituten zich wél zelf kunnen bedruipen. De heer Visser (A.R.) had als vele andere raadsleden moeite met de door B. en W. aangevoerde „differentiatie" van de pensionprijzen en gaf liever niet zijn stem aan een toestand, waarin beter gesitueerden straks moeten opdraaien voor de tekorten, die minder met aardse goederen gezegende oudjes veroorzaken. Toegevend, dat het raadstuk niet uit blonk door duidelijkheid, gaf wethouder Maas te kennen, dat de tekorten inmid dels tot grote hoogte zijn aangegroeid en dat er dus iets gebeuren moest. Daarbij moest men echter rekening houden met „kleine wensen van oude mensen" en vooral met de positie dergenen, die zich destijds in het W. F. Visser huis hebben ingekocht en hun budget geheel op de toen geldende tarieven hebben ingesteld. Bij een sluitende exploitatie zou er, aldus de wethouder, voor een tweepersoonskamer f 420 moeten komen, voor een éénper soonskamer f 270 en voor een tweeper soonskamer, die door één wordt gebruikt f 365, alles per maand. En gezien het feit, dat er elders tarieven van f 300 tot f 350 gelden, zag de wethouder geen andere op lossing dan een geleidelijke aanpassing der tarieven ook in Velsen, hoewel hij liet doorschemeren, dat gezien de belangstel ling ervoor, de aanbouw van een aantal éénpersoonsverblijven niet onmogelijk is. De heer Van Os was nog niet con tent met deze uitleg en kreeg van de wet houder te horen, dat zijn opvatting juist was: namelijk een handhaving van de be staande tarieven voor de gevestigde klant jes en een nieuwe tarifering voor de nieuwkomers; twee „basistarieven" dus, waarbij natuurlijk de onvermogenden de normale steun van Sociale Zaken of kerk blijven genieten en er op menselijke wijze rekening wordt gehouden met hun ver langens en men niet elke kleine verande ring in de levensstandaard onmiddellijk laat terugslaan 'op de pensionprijzen. De C.P.N. was tégen hei voorstel is aan genomen. Hiermee was de agenda ten einde op de ontslagkwestie van de onderwijzer na: tot bij half twaalf heeft de raad daarover nog gedelibereerd met het voormelde resul taat. Inmiddels was de ijskoude limonade een plezieriger verrassing dan deze lang durige comité-vergadering. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Voor de Raad van de Scheepvaart te Amsterdam verscheen dinsdagmorgen P. Zeeman uit Den Helder, kapitein van het 10.000 ton metende tankschip „Bloemen daal", dat op 17 augustus van het vorige jaar bij de Tonsbergfjord in Noorwegen aan de grond was gelopen. Op de verklaringen van de kapitein gaf de raad als zijn mening dat de navigatie aan boord van de „Bloemendaal", die op weg was van Aruba naar een Noorse haven en opdracht kreeg naar Oslo te koersen, onvoldoende was geweest. Het echo-lood bleek het enige middel te zijn waarvan men gebruik had gemaakt. De reeds gepen sioneerde eerste stuurman was niet be kend met het gebruik van radar. Toen het schip omstreeks acht uur in de ochtend aan de grond liep was het zicht erg slecht. Men had voordien nog getracht door ach teruitvaren en zwenken aan het dreigende gevaar te ontkomen. Toen het schip een maal aan de grond zat heeft men olie over gepompt haar het achterschip waarna het omstreeks een uur in de middag vlot kwam. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van mening dat er. inderdaad veel te weinig aandacht aan de navigatie was besteed en dat het navi- gatienïstfertétal bij ^Ontvangst niet voldoen de was gecontroleerd. Bovendien was er geen zeilaanwijzing aanwezig. De hoofdin specteur herinnerde er voorts aan, dat op de plaats waar de „Bloemendaal" aan de grond was gelopen op de kaart een diepte van 27 vaam stond aangegeven, terwijl er in werkelijkheid slechts 5 vaam water bleek te staan. Naar aanleiding hiervan constateerde hij dat de kapitein principieel niet over de schuldvraag kan worden ge hoord. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Hout voor papierfabriek Dinsdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse s.s. „Emma Sauber", dat van de Finse ha ven Vasa een lading van 1100 vadem pa pierhout aanvoerde. Met 30 punten uit 30 wedstrijden bezet VSV in de eerste divisie A met evenveel punten als Haarlem dat evenwel door een beter doelgcmiddelde recht had op een hogere klassering de negende plaats, met een doelgemiddelde van 44-45. De gene, die zulks aan het eind van het vorige jaar zou voorspeld hebben, zou men in VSV-kringen ongetwijfeld ongelovig aan gekeken hebben, want hel aantal tot die tijd behaalde winstpunten was nu niet be paald van die aard, om een hoge borst op te zetten: slechts acht punten hadden Spaans en zijn mannen tot dat tijdstip bij elkaar weten te trappen. Ook de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar wees er geenszins op, dat de rood- witten aan het eind van het seizoen nog een plaats in de middenmoot zouden be zetten, want op 6 januari ging de VSV- ploeg met 6-1 roemloos op de Wageningse Berg tegen Charley van der Weerd en zijn makkers ten onder. Maar toen begon het de roodwitten ernst te worden en was het, alsof men begreep, dat er en liefst zo spoedig mogelijk uit een ander vaatje moest worden getapt. En dat heeft men dan ook inderdaad gedaan: niet minder dan 22 punten werden er in het verdere verloop van het seizoen aan het in 1956 behaalde totaal van 8 toegevoegd, hetgeen ongetwijfeld een kranige prestatie mag heten. Negen clubs moesten in de VSV'ers hun meerderen erkennen, waaronder HVC, Wageningen, (met 4-1 namen de roodwit ten op eigen terrein revanche voor de in Wageningen geleden zware nederlaag), Xerxes, De Graafschap en Alkmaar. Na 6 januari werden nog slechts vier wed strijden verloren, waarvan nog twee met de kleinst mogelijke cijfers, namelijk tegen Haarlem en HVC. Alleen tegen ADO werd met tamelijk sprekende cijfers verloren, namelijk met 3-0, maar in die periode speelden de Hagenaars ook juist in top vorm. We schenden zeker geen geheim, als we vertellen, dat VSV deze fraaie eindspurt voor het grootste deel te danken heeft aan haar solide verdediging en in dit deel van het elftal zal men op zijn beurt ons vast niet van persoonsverheerlijking beschul digen, als we beweren, dat het Spaans en Geerlofs geweest zijn, wier spel het meest tot de soliditeit van de VSV-defensie heeft bijgedragen. De voorhoede was het afgelopen seizoen het zorgenkind van de TC van VSV en aan deze linie zal vóór het aanstaande seizoen heel wat „gedokterd" moeten wor den, wil men in de komende competitie van stonde af aan een rol van betekenis gaan vervullen, temeer daar De Graaf, Sijbers en De Oude overschrijving hebben aangevraagd naar andere verenigingen. Het is ons echter bekend, dat het actieve bestuur der roodwitten volop in actie is, om enige prominente spelers aan VSV te verbinden en als men er daardoor in slaagt ook de voorhoede op een behoorlijk peil te brengen, dan kan men in de kringen der roodhemden de komende competitie met vertrouwen tegemoet zien, mede omdat, naar wij vernamen, de in VSV-kringen zeer geziene trainer De Bouter aan de vereniging verbonden blijft. De volgende leerlingen aan de gemeen telijke visserij school te IJmuiden slaagden voor het volgende Rijksdiploma: Motordrijver Kleine Handelsvaart: B. Huisman; L. de Leijer; A. Molenaar; H. W. Bon; H. A. de la Brethoniëre; J. Barn- hoorn; P. Riemersma; J. J. v. d. Zwan; B. Stant; A. Barrau; J. Broekstra; S. IJskes; B. van Til; J. Meijer; D. W. Lagrand; Th. Somers en A. Dekker. Motordrijver Zeevisvaart: B. van Til; J. Meijer en J. P. v. Ouwerkerk. Radio -TelefonieF. J. P. Castien en G. v. Excel. Aanvullingsdiploma verre Vissery: C. v. d. Zwan. Internationale Bepalingen ter Voorko ming van Aanvaringen op Zee: C. de Vries. Visbewerking (spoedcursus): A. Sloot; P. de Munk; J. Post; R. Mors; J. Stam; K. Stam; C. Stam; H. J. Koks; J. F. Diroë; C. P. Krijger; J. Bredenveld en P. Eenhoorn. Visbewerking diploma A: P. A. van Ga len; H. J. de Mon; D. Bout; J. Ramp; W. Diemer; C. F. Korving J. C. Broek; B. J. Bakker; N. Boonstra; P. I. van Leeuwen; A. Korving; A. v. d. Plas; K. de Groot; P. J. A. Kramer en mej. N. J. K. de Graaff. Schiemannen (splitsen en knopen): H. A. J. Bakker; P. Toon; W. B. Kwak; P. H. J. Moone; W. C. J. Groeneveld; G. J. Hen nis; I. F. M. Zwarter en W. Strating. Het warme weer is er oorzaak van ge weest dat de export van sla grotendeels stil is komen te liggen, hetgeen voor de streek Kennemerland een grote tegenslag betekent, want juist nu was een groot deel van de Nederlandse slaexport op Beverwijk aangewezen. Door de groene bladluis is het overgrote deel van de voor export bestem de sla afgekeurd. De export had een grote omvang aangenomen: de veiling Kenne merland gaf maandag voor 4000 kisten een uitvoervergunning af. Van de 4000 kisten werden er 500 afgekeurd. Ook dinsdag werd een zelfde aantal kis ten afgekeurd, hetgeen een grote strop voor de tuinder, die een prijs van 25 cent per krop terug zag vallen naar 9 cent per krop en voor de exporteur betekende, want er was zelfs een speciaal vliegtuig gecharterd om de sla naar Engeland over te brengen. De afgekeurde sla voor export werd nu op de binnenlandse markt afgezet en drukte de prijzen. De „Engelse" sla is na melijk van andere kwaliteit. Nu men zware eisen stelt en de meeste partijen zijn aangetast door de bladluis was het aanbod op de eerste sla-export veiling niet groot. Er waren slechts twee partijen. Deze brachten tot 27 cent per krop op. Tal van leden van de vereniging „Kenne- mersitaten" hebben in het verband van het Fivoy-werk dinsdagavond in het Velserbad hun bekwaamheid in 't zweimmen getoond en de diploma's behaald. Alle kandidaten slaagden. De geslaagden voor het A-diploma zijn: Hendlriekje J. Vink, Bert Steyn, Johan nes Asjes, Jan H. v. d. Berg, Leo Bot, Trudy G. J. Bruinsma, Egbert Douma, Karei Fise ier, Jacobus H. Fijlstra, Margaretha M. v. Groningen, Lia Hilbers, Joostina v. 't Hoff, Elsa H. Joffer, Paul Joh. Kabel, Rudolf Ka bel, Daan v. d. Kroef, Jaap Kruiswijk, 1 mst de Leeuw, Dini Rademaker, Leo Rademaker, Marja M. Rosie, Afra Smakman, Ansje Smakman Edith Swarts, Be.i v. d. Outenaar. Voor het B-diploma slaagden: Bert Eckhard, Tiny Hiemstra, Jacobus v. Vejdihuyzen, Etdenne Sluis, Paula Sluis, Joop Schipper. Onder leiding van de waarnemend Com missaris der Koningin van de provincie Noordholland, de heer A. P J. Prakker, zijn de Provinciale Staten van Noordhol land gisteren bijeen gekomen. De voor zitter herdacht het overleden lid de heer J. A. Oudheusden en zei, dat de Staten voor de derde keer in dit jaar een lid her denken. Op 7 februari overleed de heer J. Visser, op 28 februari mr. Tonkens en op 11 april de heer Oudheusden. Laatst genoemde werd onverwacht uit zijn werk zaam leven weggerukt. Mede door zijn functie als wethouder van Haarlemmer meer was hij een geziene figuur. Dat bleek op de begrafenis, waarbij spreker tegen woordig was. Sedert 6 juli 1954 was de heer Oudheusden lid van de Provinciale Staten. De leden bewaren een aangename herinnering aan zijn persoonlijkheid. Ten slotte betuigde spreker zijn deelneming aan de nabestaanden. Als leden werden geïnstalleerd de heren C. Zaagsma (A R J. H. Mulder (Arbeid) en J. F. M. Homulle (K.V Pdie gekozen zijn in de vacatures mr Tonkens, Oud heusden en mr. J. ten Krooden. De heer H. Gortzak (Comm.) infor meerde of Gedeputeerde Staten voor nemens zijn in deze vergadering een ver klaring af te leggen over de IJ-tunnel, waarne de voorzitter antwoordde, dat gezien de ontwikkeling er voor het college op het ogenblik geen aanleiding bestaat een verklaring af te leggen. De heer Gortzak vroeg verlof in een volgende vergadering over het onderwerp vragen te stellen, mede naar aanleiding van vragen van het lid der Staten mr. C. baron de Vos van Steenwijk en de ant woorden van Gedeputeerde Staten. De vergadering besloot het verlof te ver lenen. Het onderwerp zal op dinsdag 9 juli aan de orde komen. Mr. baron de Vos van Steenwijk zal het eerst het woord voeren Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd opnieuw gekozen de heer P S van der Vaart (Arb) Deze verwierf 41 stemmen en de heer Jac. Groen (K V P 27 stemmen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot 1 juli; dan zal het streekplan Zuid- Kennemerland worden behandeld Er is in Rotterdam een rederij, die haar scheepsnamen laat eindigen op „laan". Ver geleken met de rederijen van de „singel"- en de „grachten"-schepen is het een klein bedrijf want bij de Nederlandse koopvaardijvloot treffen we alleen een „Hoflaan" en een „Statenlaan" aan, coasters van nog geen 500 reg. ton bruto. Eerstgenoemde be vindt zich in Casablanca en het andere schip is onderweg van Antwerpen naar Conakry. Dit is de nieuwste van de twee en nog geen jaar oud, terwijl de „Hoflaan" 1950 als bouwjaar heeft. Beide schepen behoren aan de n.v. Stoomschip „Hannah", welke in 1933 werd op gericht en tot 1939 het stoomschip onder die naam in de vaart heeft gehad. We kun nen deze maatschappij beschouwen als opvolgster van de Wester Scheepvaart Maat schappij, die eveneens in Rotterdam gevestigd is geweest en in 1928 begon met twee „laan"-schepen: de „Parklaan" en de „Slotlaan". Toen de „Parklaan" nieuw was is het schip uit de lucht gefotografeerd en de rederij kon met recht trots zijn op deze flinke vrachtboot van 9000 ton draagvermogen, na te zijn gebouwd bij de Scheeps werf en Machinefabriek van P. Smit Jr te Rotterdam. De bruto inhoud bedroeg 5428 reg. ton, de lengte 132,70 meter, de breedte 16,81 meter en de holte 7.05 meter. Hei tweede schip werd overgenomen van de Stoomvaart Maatschappij „Triton", die onder directie stond van de Fa. Ruys en van 1916 af, toen het schip door de Rot terdamse Droogdok Maatschappij werd afgeleverd, „Ameland" had geheten. Bij de Wester Scheepvaart Maatschappij ontving het de naam „Slotlaan". Alles liep voor spoedig met de jonge rederij en in 1929 werd besloten tot aankoop van een derde schip over te gaan. Dit was echter geen nieuwe meer en werd door de Holland- Amerika Lijn van de hand gedaan. „Zyl- dijk" was de naam van deze, in 1900 te Sunderland gebouwde stomer en had oor spronkelijk de naam „Runo" gedragen. Een jaar heeft het schip gevaren als „Hof laan" en toen werd het tijd om gesloopt te worden. Maar de verkoop van de „Hof laan" was het begin van het einde der Wester Scheepvaart Mij. In 1932 werd na melijk de „Slotlaan" verkocht naar Grie kenland. Een schrale troost voor het schip was dat er in genoemd jaar 43 schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot naar het buitenland werden verkocht, waar van 7 naar Griekenland. De andere zes zijn de „Bali", „Marken", „Ridderkerk", „Rijswijk", „Stadswijk" en „Toba" ge weest. Eén over Al met al had de maatschappij alleen de „Parklaan" over. Steeds meer koopvaar dijschepen werden naar het buitenland verkocht en het zag er voor de „Parklaan" Oud papier voor „Wilhelmina" Het ligt in de bedoeling van de leden van de christelijke muziekvereniging „Wilhel mina" te IJmuiden om woensdagavond een bezoek te brengen aan de bewoners van Julianakada, Jacob van Heemskerkstraat, Van Leeuwenstraat en omgeving, ten einde het oude papier op te halen. De opbrengst hiervan is bestemd voor het instrumenten- fonds van „Wilhelmina". De Parklaanin vogelvlucht - een kloek schip van 9000 ton. verre van rooskleurig uit. In 1933 werden er 53 schepen verkocht en op deze lange lijst staat ook de „Parklaan" vermeld. Napels is de nieuwe thuishaven geworden van het toen vijf jaar oude schip. Als „Antonietta Lauro" is het onder Ita liaanse vlag gekomen. Hoewel de Wester Scheepvaart Maatschappij hiermede opge heven werd leven de namen voort in de „Hoflaan" en de „Statenlaan" die veel kleiner zijn dan de oude „Hoflaan", „Slot laan" en „Parklaan", maar behoren tot onze grote vloot van kleine moderne mo torschepen. Arie van der Veer Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f3.20—2.30, gr. tong f4.104, grm. tong f3.70—3.50, kim. tong f3.30—3.10, kl. tong I f3—2.75, kl. tong II f2.55—2.40, tarbot I f 1.95—1.60. Per 50 kg: tongschar f80—70, kl. schol II f 15.50, schar f128, bot f 118, v. haring f 18.6011. ma kreel f 14.20—10, gr. schelvis 124—16, grm. schelvis f23—8, kim. schelvis 14—8, kl. schelvis I f 12—8, kl. schelvis II f 12—8, wij ting f 148, gr. gul f26—22, mid. gul f20— 15, kl. gul f 12—9, kl. leng f 18, kl haai f 30— 27, kl. wolf f30, poontjes f 13, horsm a kreel f 8, kl. koolvis zw. f 15—13, kl. koolvis wit f2017.50, kl. rode poon II f 17, Per 125 kg: gr kabeljauw f 248—54, gr. koolvis zw. f 45 39, gr koolvis wit f5149, gr. leng f39—31, gr wolf f6760. Aanvoer van dinsdag 39 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 2 tong schar en schartong, 10 schol 70 schar, 29 bot, 280 haring, 550 makreel, 600 schelvis, 110 wijting, 225 kabeljauw en gul, 85 leng, 7 haai, 25 wolf, 5 poon, 205 koolvis, 35 diver sen In totaal 2270 kisten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10