Wetenschap en natuur houden de mens beneden „de rode streep SLOPEN f 1.49 IJ mond-agenda Koopje van de week l l O voor Moolenijzer won in sprint op circuit van Zandvoort Van hittegolf minder zieken dan van vorstperiode Clubprijs bleef voor „Olympia" behouden DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 19 JUNI 1957 7 HET IS WARM IN DE FABRIEKEN... Vier „warmte]actoren Wetenschap zoekt Liever hitte dan kou Bescherming Volledige contributie van gepensioneerden l Donderdag uitslag van het toneelconcours Géminiani niet in Ronde van Frankrijk Jubileum A. Kampman Ontploffing vernielde drie autoboxen Eigenaar gewond naar ziekenhuis t- Deense zwemmers op bezoek in Velsen Donderdag 27 juni zwemfeest in Velserend Woonhuis in Beverwijk vannackt uitgebrand Scheepvaart (Van een onzer redacteuren) Aan de Noorderkim van de IJmond roken rusteloos de schoorstenen zomer en winter, met de onverstoorbaarheid van giganten, die zich niet kunnen storen aan hittegolven of vorstperiodes, omdat de haspel - van de Breedband moet blijven tollen en omdat de papiermachines van Van Gelder moeten blijven produceren. Onder die schoorstenen wordt dezer dagen veel getranspireerd en uitvoerig gedronken, zoals er in een vorstperiode hoorbaar wordt gerild aan de voet van een Hoogoven: het hellevuur op de borst en de bijtende kou in de rug geven samen een situatie, die alleen een gehard mens kan doorstaan. De hitte van de laatste dagen schept uiteraard in de industrie haar eigen problemen, maar wie mocht denken, dat er in de Breedbandhallen en bij de vuurspuwende Kooksovens of naast de sinterband bosjes arbeiders flauwvallen, stelt zich de zaak al te somber voor: natuurlijk vormt deze warmte in een uit zichzelf al heet bedrijf als de Hoogovens een extra-handicap, maar de enige reacties, die dokter J. de Groot, bedrijfsarts van het KNHS-concern en zelf diep geïnteresseerd bij de problematiek van warmte en menselijke weerstand, hoort tijdens periodieke rondgangen of informaties komen neer op de kreet „Bloed heet, dokter Een kreet, die drie-hoog-achter in Amsterdam met het zelfde recht en dezelfde reden door moeder aan de wastobbe geslaakt kan worden. Als er op de heetste plekjes van het be drijf echter mensen flauwvielen, zou de grens al overschreden zijn en men pro beert dus niet alleen de warmtebronnen zoveel mogelijk bij de werkende mens van daan te houden, maar ook de mens zoveel als doenlijk is, tegen de hittestralingen te beschermen. Hetgeen op zichzelf geen een voudig vraagstuk is. „De hitte" wordt namelijk in een fabriek als de Hoogovens door een aantal faktoren tesamen bepaald. Daar is in de eerste plaats de temperatuur van de lucht zelf Ten tweede komt daar de stralingshittc van de zon of van de gloeiende appara tuur, de ovens of de plakken bij en een heel belangrijke faktor in dit optelsomme tje is de luchtvochtigheid: hoe droger hoe „lekkerder". En tenslotte speelt de wind een grote rol, zoals de arbeiders aan de Kooksovens de afgelopen dagen tot hun voordeel hebben kunnen merken. Natuurlijk zijn er meer dan deze vier grootheden; de zwaarte van het werk speelt eveneens mee, maar uit de genoemde vier wordt toch wel het „klimaat" geboren, waaronder gewerkt moet worden, dat dus ook bepalend zal zijn voor het werktempo. Het warmteprobleem is er niet één van vandaag of gisteren en ook niet één van de Hoogovens alleen. De Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft onder meer dit vraagstuk ook in studie, het In stituut voor Preventieve Geneeskunde doktert er in haar klimaatkamer aan en gaat na hoe de reacties van de mens zijn op de meest uiteenlopende weersomstan digheden en temperaturen^ hoe zijn^hart- slag wordt als de warmte' oploopt, hoe de bloeddruk reageert op een subtropisch kli maat en waar de aanvaardbare /grenzen liggen voor het „verrichten van arbeid". Dokter De Groot, die wij gisteren in zijn heiligdom onder het Hoogovenhoofdkan toor opzochten, ziet overigens in de hitte een veel minder ernstige bedreiging van de menselijke gezondheid en zijn prestaties dan in de kou: de ziektecijfers van het Hoogovenbedrijf wijzen uit, dat des win ters het aantal ziektegevallen aanzienlijk veel hoger ligt dan des zomers. En een telefoontje naar de verbandkamers leert hem, dat het Hoogovenkoor de warmte WOENSDAG 19 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmui- den: geopend van 10 tot 12.30 uur en 14.30 tot 17 30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 14 tot 17 uur, jeugdbibliotheek. Pieter Vermeulen Museum: geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. Thalia, 20 uur: „Sissy de jonge keizerin". Rex, geen opgave. DONDERDAG 20 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmui den: geopend van 10 tot 12.30 uur. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 10 tot 12 uur. Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden. Causerie door Lode v. Gent. Aanvang 14 uur, Jeugdhuis Santpoort. Thalia, als woensdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulen Museum, als woensdag. Velser Gemeenschap, sectie toneel, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, slotavond toneelconcours. Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. WOENSDAG 19 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Les enfants du Paradis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rock, pretty Baby". Woonwagenkamp, 11 uur: Inwijding Kampschool. Woonwagenkamp, 20 uur: Contactavond voor ouders in Kampschool. Hotel „Parkzicht", Avond-vierdaagse, start junioren van 1717.30 uur; senioren van 18—19 uur. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur; jeugdleeszaal Zeestraat 26, ge opend van 1518 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. DONDERDAG 20 JUNI Bioscopen: als woensdag. R.K. leeszaal, uitleenbiliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. leeszaal, St. Ödulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. aardig goed doorstaat, want er zijn nog helemaal geen meldingen van bezwijmde Breedbanders of smeltmeesters binnenge komen. De theorie van een Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde worden inmiddels in het heetst van de Hoogovenstrijd aan de praktijk getoetst, want af en toe ver schijnt er een instrument op zulke plaat sen, dat 'met behulp van speciale thermo meters een wetenschappelijke formule op levert, die precies laat weten hoe de om standigheden daar zijn. Zijn er ergens warmtebronnen, die het te bont maken, dan kan men ingrijpen hetzij door een extra ventilatie, door af wisseling van het werk, zoals naar be hoefte ook wel geschiedt of door afscher ming met groen glas of aluminium de smoorhete rollenbaan van de Breedband heeft de toepassing van dat glas in sterke mate nodig gemaakt. En de mensen kunnen uiteraard tegen de hitte worden beschermd door een speci ale kleding. Daarbij wordt echter een middel aangevat dat wel eens erger dan de kwaal wil zijn, omdat de transpiratie, het beste afkoelingsmiddel, dat moeder natuur in de warmte weet mee te geven, daardoor belemmerd wordt. Warm is het dus tóch hier bij Hoog ovens en de staalfabrieken van Luxem burg, in het Ruhrgebied en rond Liver pool de buitentemperatuur komt er al leen nog maar bij. En het totaal staat in een zeer gunstige verhouding tot de tem peraturen, waaronder de mijnwerkeis van Zuid-Afrika moeten werken in een sun- tropisch klimaat, dat geen verkoelende zeewinden kent en geen plotseling, maar meestal maar korte uitschieters van het kwik. Niettemin wordt' er extra gedronken in de warme hallen van de fabrieken en de zakdoek komt vaker te voorschijn dan normaal. Want ondanks alle wetenschap en alle voorzorgen, alle ventilatoren en alle waterkranen valt het niet mee om bij een buitentemperatuur van 29 graden Cel sius geen natte rug te halen bij het vulgat van een Siemens Martinoven daar kunt u een kras woord op zeggen. ^Kx^JooooonmvwrrrYVrionofMowxMonooonofxwMGoocooocxxioi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE «XXXXXXXXOOOC^XDOOOOCXXXXOOOOCXJOCXXXXXOOCXXXXXXXXXXXJOodc „Weduwensteun" vergaderde In de dinsdagavond in gebouw „Concor dia" gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de door en voor het personeel van de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen opgerichte vereniging „Weduwen- steun", is het besluit genomen om de ge pensioneerde personeelsleden inplaats van de tot nu toe gevolgde gewoonte hen de halve contributiebijdrage te laten voldoen bij een sterfgeval, voortaan voor de volle contributie mede het volle pond te doen geven. J- De voorzitter, ide Heer A. Geerlofs, die over de grotere belangstelling op deze avond verheugd was, herinnerde eraan, dat „WeduWensteun" in november dertig jaar zal bestaan en in deze periode heeft bewezen niet alleen bestaansrecht te heb ben maar vooral ook heeft bijgedragen tot het doel waarvoor zij was gesticht: bij overlijden van een personeelslid aan de nabestaanden in eerste instantie de hel pende hand te bieden. Hij betoogde, dat het gewenst werd geacht met de gepensio neerde personeelsleden overleg te plegen inzake de contributie-inning en de contri butieheffing. Uit het jaarverslag van de heer P. Snijders viel af te leiden, dat er in het voorbije jaar zeven personeelsleden, van wie vier gepensioneerden, waren over leden. Hierdoor was het aantal uitkerin gen in 30 jaar gestegen tot 217 met een totaal uitkeringsbedrag van f 82.588,88. Het aantal leden bleef constant en be droeg per april van dit jaar 1151 leden, van wie 149 gepensioneerden. Volgens het verslag van de heer J. Menzel, penning meester, werden zeven uitkeringen gedaan, waarbij inkwam f 4038,26 en uitgegeven f 3349,05. Met het bijgevoegde saldo f689,21 bezit „Weduwensteun" thans f 1512,09 kapitaal. De bestuursverkiezing gaf geen moei lijkheden. De aftredende leden W. C. F. de Wijs, J. Menzel en C. Schrijver werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter uitte vervolgens zijn grote erkentelijkheid en dank namens de vereni ging jegens mej. C. J. Boeree, die als em ployé van het bedrijf achter de schermen jarenlang de contributie-inning van de ge pensioneerden verzorgde. Wegens de me chanische administratie worden van het hoofdkantoor van de vennootschap uit de pensioenen rechtstreeks uitbetaald, waar door voor deze categorie van personeels leden contributie-inning niet uitvoerbaar is tenzij „Weduwensteun" tot een stich ting zou worden geproclameerd. Hieraan echter behoefde niet te worden gedacht meende de voorzitter, aangezien de vereni ging vrijwillig is opgericht en door lijst- circulatie nog steeds nieuwe leden worden gewonnen. Voor de gepensioneerden wer den twee oplossingen gesuggereerd, niet meer contributie bijdragen, wat in geen ge val gewenst voorkwam of door de gepen sioneerden gezamenlijk zorg dragen voor contributie-inning met lijsten, verdeeld over rayons. De aanwezige leden werd het besluit voorgelegd om voor de personeesleden, die ADVERTENTIE 4AAAAAAAAAAAAAA.AAAAAAAA AAAAA En voor al die IJmuider huisvrouwen hebben wij in onze afdeling Huishoud- goed een aanbieding die elke verwachting zal overtreffen. Een oersolide graslinnen sloop, maat 60 x 72 cm met hotelsluiting, die nor maal zeker voor 2.wordt ver kocht. verkopen wij nu donderdag en vrijdag, dus twee dagen Velser Gemeenschap Zoals reeds eerder door ons werd bericht zal donderdag 20 juni in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan de uit slag worden bekend gemaakt van het to neelconcours, dat in het afgelopen seizoen voor de derde keer door de sectie toneel van de stichting „De Velser Gemeenschap" werd georganiseerd. Het is bekend, dat de wisselbeker, die hiervoor beschikbaar werd gesteld, reeds twee keer door de arbei derstoneelvereniging „PALVU" is gewon nen, zodat deze bij een eventuele nieuwe overwinning definitief in haar bezit zal overgaan- Het sectiebestuur heeft deze avond een geanimeerd karakter willen verlenen door het engageren van het show- en amuse mentsorkest „De Velno's", dat voor en na de pauze telkens twee keer zal optreden. Namelijk na het openingswoord en na het verslag door een der juryleden, waarbij het orkest zich in het tweede gedeelte van de avond nog voor en na de prijsuitreiking zal laten horen. Na afloop van het pro gramma is het de bedoeling dat men nog enige tijd gezellig bijeen zal blijven. Deze avond is toegankelijk voor alle werkende leden van de aangesloten toneelverenigin gen. Volledigheidshalve vermelden wij hier nog even de namen van de verenigingen, die aan deze ronde hebben deelgenomen benevens de titels van de door haar opge voerde stukken. Toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort met „Mijn zoon" van Arthur Miller onder regie van Peter Brandsma; Oud-katholieke toneelvereniging „De Plan keniers" uit IJmuiden met „De grote race" van Dorothy en Campbell Christie onder regie van F. A. J. Hunsche; Hervormde Toneelgroep uit IJmuiden-Oost met „Wes terman en zoon" door Christien van Bom- mel-Kouw en Henk Bakker onder regie van C. de Jong; Arbeiderstoneelvereniging „PALVU" uit IJmuiden met „Glazen speelgoed" van Tennessee Williams onder regie van Jan Velzeboer; toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen" uit IJmuiden met „Mijn hart is niet hier" van Jan Naay- kens onder regie van Willem van der Veer; r.k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden met „Vandaag is morgen" van Herbert Bates onder regie van A. H. Holtslag. Wij herinneren er nog even agn, dat het concours in 1954 werd begonnen met tien verenigingen als deelneemster, waarvan zich inmiddels „ADVENDO", „Kunst en Vriendschap" en de Onderwijzerstoneel vereniging „Kennemerland" hebben terug getrokken. De toneelvereniging „Varia" heeft haar werkzaamheden tijdens het af gelopen seizoen moeten staken, evenals „Concordia" uit Velsen-Noord, welke beide verenigingen verleden jaar in dit concours nog een eervolle positie wisten in te nemen. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. 's Gravenhage, 19 juni: Vangstbericht van hedenmorgen uit volle zee: SCH 63 met 45 k„ nog 30 netten; 64, 120 mijl afgelegd; 66 met 25 k.; 73 met 20 k.; 81 met 10 k.; 97 met 3 k.; 116 met 55 k.; 123 met 17 k.; 124 met 10 k.; 242 met 14 k.; 275 met 12 k.; 3 met 12 k.; 14 nog niets gevist; 47 met 10 k.; 302 met 17 k.; 325 met 2 k.; 333 met 2 k.; 4 weinig vangst; 254 met 17 k.; 2 met 4 k.; 15 met 40 k.; 25 geen vangst; 87 met 1 k.; 130 met 4 k.; 236 met 60 k„ nog 30 netten; 132 met 17 k.: 189 met 20 k.; 250 met 68 k.; 399 met 2 kg 32 met 28 k,; 49 met 17 k.; 200 met 17 k.; 99 met 38 k.; 233 met 15 k.; 262 met 17 k.; 286 met 15 k.; 79, nog 100 mijl; 141 met 19 k.; Zolang de voorraad strekt. g a t t n rr Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden 23, n-og 130 mijl; 53 met 30 k.; 104 met 40 k.; 332 geen vngsf; 199 met 6 k.; 305 met 75 k.; 56 met 14 k.; 159 niet gevist; 229 met 16 k.; 105 met 25 k.; 339 met 17 k, VL 61 geen vangst; 71 idem; 83 met 25 k.; 166 met 6 k.; 14 met 1 k.; 56 met 16 k., thuisstomende; 89 met 40 k.; 112 met 6 k.; 132 met 30 k. Géminiani, die dinsdag tijdens de zeven de etappe van de Ronde van Zwitserland de strijd staakte, lijdt aan een bronchitis. De Franse coureur, die zich fysiek niet goed voelt, heeft aan Ducazeau, technisch directeur van de Noord-Oost Centrale ploeg voor de Ronde van Frankrijk, mee gedeeld dat hij niet aan de Tour zal kun nen deelnemen. Na een spannende eindsprint is de Am sterdammer Moolenijzer winnaar geworden van het hoofdnummer in de ontmoeting tussen de wielerclubs „Olympia" uit Am sterdam en „De Kampioen" uit Haarlem Hij won deze sprint van een negen man sterke kopgroep, die de favorieten Adrie Voorting, Ab Donker, Arend van 't Hof, Piet Kooiman en de Noordhollandsc kam pioen Klebach in de slotfase van de strijd was ontlopen. Doordat ook de wed strijden voor nieuwelingen en beginners door „Olympianen" werden gewonnen, resp. door Hoopman en Tol, bleef de inzet van deze clubontmoeting de „Olympia"- beker voor de Amsterdamse club be houden. De Haarlemse wielrenners hadden namelijk nog eenmaal moeten winnen om deze beker definitief in het bezit van hun club te krijgen. Aan deze ontmoeting, welke dinsdag avond op het circuit van Zandvoort werd nu"gepension eerd'"zulleiTworderf'geen'haL gehouden, werd door precies honderd ren- vering van contributiebijdrage toe te staan ners verdeeld over drie categorieën - waarover uitvoerig werd gediscussieerd. De besprekingen leidden ten slotte tot aan. neming van het bestuursvoorstel, waarbij een lid zich tegen verklaarde. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband bij het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf van Noordholland is de tech nisch opzichter C, de heer A. Kampman, wonende te Santpoort, dinsdagmorgen ge huldigd. Namens de directie heeft de eco nomisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, een gratificatie aange boden. Van het provinciaal bestuur ont ving hij een bloemenhulde. Op de afdeling beveiliging, waar de jubilaris werkzaam is, heeft zijn chef, de heer N. Vrijenhoek. de heer Kampman toegesp*oken. Des mid dags volgde een receptie ir „Velserend" waarop de heer G. E. Noordhof het woord voerde namens het jubileumfonds van het P.EN. ners verdeeld over drie categorieën deelgenomen. Bij de profs, onafhankelijken en amateurs (44 man) startten ook de gast- renners Ab Geldermans uit Beverwijk en de in Haarlem gelegerde militair Jo de Haan. Doch zij reden mee buiten mede dinging. Ofschoon zij zich uitstekend weer den, Geldermans was zelfs mee in de be slissende slag van de negen man, hebben zij het wedstrijdverloop als zodanig niet beïnvloed. Nochtans droeg de strijd een spannend en aantrekkelijk karakter, want al kort na het vertrek trachtte Ab Donker van „Olympia" (die aan de, jongste ronde van Italië heeft deelgenomen) zijn mak kers aan het verstand te brengen dat er on deze avond hard gefietst moest worden. En dat werd er. Want Donker bleek van wege zijn reputatie een te gevaarlijk heer schap om hem zo maar zonder slag of stoot te laten gaan. Van de korte spanne rust die na de iacht op dpmarrant Donker ont stond profiteerden Marinus (Olympia) en Buis (Kampioen) om te ontsnappen. Maar ook zij kwamen niet ver. Alle favorieten bemoeiden zich met de tegenaanval op dit tweetal. En vlak voordat alles zich halver wege de koers zou hergroeperen, sprongen Koolhof, Moolenijzer (Olympia) en Steen voorden (Kampioen) weg. Zij ontketenden daarmee de beslissende slag. Eerst sloot Buis zich na een fraaie jacht nog bij hen aan en vervolgens kregen ook Koger, Van Weeren (Kampioen), Van Nek, Stoete, Schipper (Olympia) en Geldermans, contact met hen. Er waren toen nog tien kilometer af te leggen. De koplopers, van wie Buis, Koolhof, Moolenijzer en Van Weeren nog getracht hebben om de strijd met een ontsnapping in hun voordeel te beslissen, bleven de situatie in de slotfase meester. En in de eindsprint tussen hen die al vroeg door Steenvoorden werd ingezet, trok Moolen ijzer tenslotte aan het langste eind. Rutte zorgde voor strijd Zo er in de wedstrijd voor nieuwelingen een prestatieprijs beschikbaar was ge weest dan zou deze ongetwijfeld toegekend geworden zijn aan de Haarlemmer Toon Rutte. Hij ontvluchtte al spoedig het pelo ton, veroverde daarbij een flinke voor sprong, maar moest 14 km voor de finish het hoofd buigen voor de jagende over macht. Een eindsprint moest uiteindelijk de beslissing brengen evenals trouwens bij de beginnelingen. Uitslagen Beginnelingen: 1. Tol (O.), de 29 kilome ter in 52 min. en 13 sec.; 2. J. Walters (K-); 3. Sminia (K.). Nieuwelingen: 1. Hoopman (O.), de 58 kilometer in 1 uur 32 min. en 59 sec.; 2. Redecker (O.); 3. Timmermans (O.); 4. Kalee (O.); 5. Borghart (O.); 6. J. van Eg- mond (K.); 7. Rutte (K.); 8. Leem ever (O.); 9. C. v. d. Aar (K.); 10. Noomen O Profs, onafhankelijken en ar 'teurs: 1. Moolenijzer (O.), de 58 kilomete- 'n 1 uur 29 min. en 33 sec.; 2. SteenvoorrUn (KJ; 3. Schipper (O.); 4. Stoete (O.); 5. Koger (K): 6. Van Nek (O.); 7. Van Weeren (K.): 8 Buis (K.); 9. Koolhof (O.); 10 A. Vcorting (K.). Clnbklassement: 1. „Olympia" met 92 punten; 2. „De Kampioen" met 46 punten. Als gevolg van een gasexplosie onder een aantal autoboxen aan de Vleetstraat en de Havenkade te IJmuiden is gister middag omstreeks half arie ernstige schade toegebracht aan deze, aan de heer Koster toebehorende gebouwtjes. Onder de boxen is in een kelder een ver gasser opgesteld, die voor de verwarming van de autostalling moet zorgen. Toen de heer K. dinsdagmiddag even in de kelder moest zijn en daartoe een luik oplichtte, ontstond een zware ontploffing, die hem enige vrij ernstige brandwonden bezorgde en een shock. De heer K. moest in het Antoniusziekenhuis worden opgenomen. De schade, die werd aangericht door de ontploffing en een begin van brand, dat door de brandweer snel kon worden be dwongen, is groot: drie der boxen zijn zo goed als vernield en een muur, die op in storten stond, is later door Bouw- en Wo ningtoezicht geïnspecteerd met het gevolg, dat er een waarschuwing bij de muur is geplaatst. Men vermoedt, dat de vergasser defect is geweest, daardoor gassen produ ceerde, die door het binnenstromen van lucht een explosief mengsel vormden en daarna als gevolg van de brandende ver gasser ontploften. Beeld van Haarlems kunstenaar in Ouwehands dierenpark In Ouwehands dierenpark op de Grebbe- berg heeft de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, een door de Haarlemse beeld houwer J. H. van Borssum Buisman ver vaardigd beeld van de stichter van het dierenpark, de heer V. W. Ouwehand Azn., onthuld. Deze onthulling vormde een on derdeel van de herdenking van het vijfen twintigjarig bestaan van het dierenpark. AMSTERDAM Hoewel wederom niet gesproken kon worden van grote omzetten, was de beurs voor alle internationale waarden aan de vaste kant. De oorzaak dient daarin ge zocht te worden, dat Londen in Unilever verreweg de grootste belangstelling bleef tonen en voor Kon. Olie de vraag voor Zwitserse rekening domineert. De maatre gelen die in Frankrijk genomen worden ter bescherming van de precaire deviezenpo- sitie van het land, veroorzaken een vlucht in internationale aandelen te Amsterdam via Zwitserland, speciaal in Koninklijke Olie. Dit fonds steeg, na een opening op 223,10, spoedig naar de f 223,70 tegen f 222 des morgens en f 220 slotprijs maandag. Pariteit New York f 222,10. De handel in Kon. Olie was grotendeels voor rekening van de arbitrage. Unilever was acht punten hoger dan gis teren. De aandelen schommelden rond de 484 percent. Philips was ruim drie punten hoger in middenkoersvraag. AKU liep schitterend met de goede stemming mee tot 205, eveneens drie punten beter. K.L.M. was fractioneel lager, zeer stil. De aanhoudende daling op de vrachten- markt oefende een ongunstige invloed uit op de koersen van de scheepvaartaande len, die vrijwel over de gehele linie een half tot anderhalf percent lager waren. Holland Amerika Lijn maakte hierop een uitzondering en was 1 percent hoger. De cultuurwaarden ontmoetten tegen het ein de van de beurs plotseling vraag. De voor uitzichten in Indonesië werden iets gun stiger beoordeeld. Amsterdam-Rubber na een opening or> 73 steeg naar 76. Deli Maat schappij na 95 tot 97 en H.V.A. wederom vast, drie punten beter, op 126. Staats fondsen goed prijshoudend tot iets hoger. De verrassing voor de beurs was de aan kondiging door de Billitonmaatschappij van een eventuele uitgifte van 5 percent converteerbare 15-jarige obligaties ad f 21 miljoen. De aandelen ter beurze rea geerden vrijwel niet op dit bericht en wer den geadviseerd op 270 tegen gisteren 267. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Voor het eerst deze week ondergingen de koersen een daling, die echter zeer be scheiden was en vooral tot uiting kwam door zwakte bij de koperfondsen en da lingen van ongeveer een dollar bij geselec teerde auto-, olie-, vliegtuigbouw- en staal-waarden. Er was echter een flink aantal individuele fondsen, dat met een ruime marge fluctueerde. De omzet nam iets toe tot 2.440.000 aan delen tegen 2.200.000 op maandag; de han del werd beïnvloed door de intense hitte en door gebrek aan interessant nieuws. Het industriegemiddelde sloot 1,87 lager op 511,32; spoorwegen 0,91 lager op 146,51 en openbare nutsbedrijven 0,54 lager op 72,58. De zwakte bij de koperaandelen werd veroorzaakt door de krimpende prijzen voor dit metaal in het buitenland. De koersen voor de staalfondsen waren over het algemeen flauw, die voor de olies verdeeld. Van de 1.183 verhandelde fondsen sloten er 666 lager, 228 hoger en 229 onveranderd. (UP). 3% Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvè Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref .Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepy. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union i Tidewater I Slotkoers gisteren 873/ia 90% 205% 367 198 317 272% 295 308% 156% 484 250 1065 f 223,20 76 122,30 179% 177 268 126% 96% 204% 160 175% 180 68% 196 70 43'/i« 92% 40^ Voorbeurs koersen 205 308 483 f 223,- Naar wij vernemen krijgen de VZV-ers drie dagen lang een groep Denen op be zoek. Deze Denen, leden' van de vereniging T.I.I. Kopenhagen, zijn enige tijd in ons land en zullen onder meer het komende weekeinde deelnemen aan een groot inter nationaal waterpolotoernooi te Wildervank. Het eerste heren-zevental van VZV be hoort ook tot de deelneme' '.e ploegen en is daarna gastheer voor de ongeveer 25 Denen, die woensdag, donderdag en vrijdag aanstaande in Velsen zullen verblijven. Op donderdag 27 juni wordt in het na tuurbad .Velserend" te Santpoort een zwemfestijn aangericht, waarin ook een polowedstrijd tussen het eerste zevental van T.I.I. en VZV is opgenomen. Vanmorgen om half vier werd de Bever- wijkse politie gealarmeerd voor een hevige uitslaande brand die woedde In het perceel Grote Houtweg 57a, te Beverwijk. Toen de ijlings gewaarschuwde brandweer arriveer de stond het huis, dat bewoond wordt door het gezin van de heer C. N. Aardenburg, reeds in lichter laaie. Onder leiding van de commandant ir. L. Stoelinga, bonden de spuitgasten de strijd met het door de wind aangewakkerde vuur aan maar men kon ondanks de zes stralen toch niet verhinde ren dat het gehele huis uitbrandde. Naar de oorzaak van de brand, die ont staan is in de woonkamer, wordt een on derzoek ingesteid. Hoewel het gezin van de heer Aardenburg de rest van de afgelopen nacht bij kennissen heeft doorgebracht is de familie {lakloos geworden. De schade, die volgens de politie ongeveer 6500 bedraagt, zal waarschijnlijk door de verzekering worden gedekt. De winkel die naast het uitgebrande per ceel ligt, een zaak in tweedehands artike len, kreeg veel waterschade. Ampenan, pass. 18 Malta n. Halifax. Angolakust, pass. 18 Finisterre n. Freetown. Appingedijk, 18 v. Paranagua n. Santos. Adonis, 17 v. Fort Liberte n. Philadelphia. Alphacca, 17 50 m. n.n.w. Isla Fortuga n. Rio de Janeiro. Attis, 17 v. Pto. Cabello n. Maracaibo. Ariadne, 17 v. Lattakia n. Beyrouth. Alblasserdijk, 17 v. Houston n. Le Havre. Banda, 18 te Beyrouth. Bengalen, 18 v. Port Said n. Aden. Balong, 18 te Singapore v. Panarukan. Baud, 18 te Singapore. Batu, 17 900 m. w. Fayal n. Houston. Breda, 18 500 m. w.z.w. Landsend n. Curasao. Blitar, 17 v. Tj. Priok n. Djeddah. Boskoop, 18 rede Champerico. Cirrus (weerschip), 17 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Cottica, 18 te Paramaribo. Cradle of Liberty, 17 270 m. o.z.o. Fayal n. Cadiz. Caltex Leiden, 18 te Port Said. Caltex Utrecht, 19 te Port Said. Celebes, pass. 18 Malta n. Alexandrië. Camerounkust, 18 te Freetown v. Amsterdam. Charis, 17 215 m. n. Monaisland n. Curasao. Calamares, 18 te Puerto Libertador. Caltex Delft, 18 te Port Said v. Beiroet. Cottica, 18 te Paramaribo v. Georgetown. Delfland, 17 v. Trinidad n. Rotterdam. Eenhoorn, 17 v. Istanbul n. Rotterdam. Eos, 17 te-Algiers. Esso Den Haag, 18 te Sidon v. Brest. Esso Nederland, 18 180 m. o. Aden n. Suez. Eemland, 18 te Itajan. Etrema, 19 te Reykjavik. Enggano, 18 te Makassar v. Inebolu. Frie.sland SSM, 18 v. Huil n. Kindby. Ghanakust, 18 te Freetown. Gbanakust, 18 te Freetown v. Monrovia. Graveland, 18 v. Bremen n. Hamburg. Guineekust, 18 v. Pte. Noire n. Abidjan. Hathor, pass. 18 Gibraltar n. Rotterdam. Houtman, 19 te Shanghai. Hecuba, 18 te Ciudad Trujillo. Heelsum, 17 150 m. z.o. Bermuda n. Houston. Hilversum, 17 300 m. w. Bombay n. Kwinana. Ivoorkust, 17 v. Le Havre n. Amsterdam. Johan v. Oldenbarnevelt, 17 v. R'dam n. N. York. Japara KRL, 17 v. Surabaja n. Tj. Mani. Khasiella, 18 te Avonmouth. Karimun, 18 te Colombo. Kryptos, 18 te Eastham. Kopionella, 22 te Abadan verw. Kloosterdijk, 18 te Bremen. Leto, 18 te Rotterdam. Lekhaven, 18 te Lulea. Luna, 17 45 m. n. Kp. Vincent n. Oran. Langkoeas, 18 te Lissabon. Leopoldskerk, 18 te Abadan. Myladv, 17 te Velsen. Munttoren, 18 150 m. w. Fremantle n. Mena^ Maureen, 18 v. Stettin n. Houston. Muiderkerk, 18 te Suez v. Aden. Manshaven, 18 te Buenos Aires. Markelo, 18 te Londen verw. Maaslloyd, pass. 18 Perim n. Suez. Musi, 17 v. Tj. Pandang n. Benkulen. Ootmarsum, pass. 18 Key West n. Houston. Oranje, 18 te Suez. Ondina, 18 te Las Palmas. Pendrecht, pass. 17 Ceylon n. Taiwan. Polydorus, 17 v. Djibouti n. Suez. Prins Casimir. 18 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Willem II, 18 te Montreal. Prins Willem III, te Sarnia Ontario. P. G. Thulin, 21 te Rotterdam verw. Prins Willem George Frederik, 18 v. Le Havre naar Rotterdam. Rondo, 17 v. Makassar n. Surabaja. Rotti, 18 te IJmuiden verw. Rempang, 18 ten anker rede Suez. Stad Maassluis, 15 te IJmuiden. Senegalkust, 18 v. Amsterdam n. West-Afrika. Straat Lombok, 16 v. Beira n. Port Louis. Stad Amsterdam, 17 v. Wabana n. Engeland. Stad Dordrecht, pass. 18 Gibraltar n. IJmuiden. Stat. of Liberty, pass. 18 Bona n. Mena Al Ahm. Stentor, pass. 18 Ouessant n. Madeira. Straat Mozambique, 17 v. Santos n. Kaapstad. Saroena, 19 te Djakarta verw. v. Pladju. Soestdijk, 17 540 m. n. Azoren n. Antwerpen. Steenwijk, 19 te A'dam verw. v. Newport News. Straat Cook, 18 te Dar Es Salaam v. Zanzibar. Stad Alkmaar, 18 te West-Hartlepool. Salatiga, 14 v. Los Angeles n. San Francisco. Schelpwijk, 18 v. Berre n. Sidon. Seven Seas, 17 v. Le Havre n. Southampton. Tomini, 18 te Roterdam. Tamo, 17 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Teiresias, 17 v. Spez n. Aden. Tabian, 18 te Port Said. Tjisadane, 17 v. Mauritius n. Durban. Tjiwangi, 18 te Tj. Priok v. Semarang. Themis, 18 v. Port of Spain n. voorlopig Houston. Van Noort, 18 te Hongkong v. Tientsin. Westertoren, 17 v. Eastham n. Curacao. Wieldrecht, 17 v. Ummsaid n. Rotterdam. Witmarsum, 18 te Le Havre. Wonosobo, 19 te Colombo. Will.stad, 17 750 m. n.o. Barbados n. Pt. of Spain. Wonogiri, pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Zaankerk, 18 v. Shanghai n. Hainan. Zuiderkruis, 17 80 m. z.w. Pitcairnisl n. Balboa. KLEINE VAART Aeneas, 18 100 m. n.o. Villano n. Antwerpen.. Aurora, 18 te Firth of Forth n. Bones. Eljo, 17 v. Ibiza n. Faroer. Elsa, 16 v. Zaandam te Lübèck. Esma B, pass. 18 Holtenau n. Rotterdam. Inspecteur Mellema, 17 v. R'dam n. Barcelona. Joost, 13 v. Kotka te Zaandam. Kaap Falga, pass. 17 Holtenau n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 17 v. Gent te Norrkoping. Lauwersborg, 18 v. Cochester n. Delfzijl. Leemans, 18 dw. Noordhinder n. Bremen. Midas, 17 40 m. n.w. Oporto n. Malta. Nero, 18 70 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Pavo, 14 v. Kemi te Zaandam. Phidias, 17 bij Texel n. Amsterdam. Ponza, 15 v. Ostrand te Hudiksvall. Spes, 18 v. Le Treport n. Skive. Tilly, 13 v. Munksund te Nirrsundet. Wiebold Böhmer, 18 30 m. z. Finisterre n. A'dam. Westpolder, 18 v. Oporto te Gent verw. SLEEPVAART Blankenburg, 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Clyde en Oceaan, pass. 17 Barranquilla n. Hikari. Cycloop, 17 50 m. n.n.o. Kingston n. Maracaibo. Titan, 17 v. Glasgow n. Lagos. Zwarte Zee, pass. 17 Kp. Finisterre n. Antw.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7