Het monument voor Philips door Hubert van Lith openluchtsamenkomst ïtt.Gebrït Kuyter een zakje Vijf gewonden door ongelukken in Velsen Gestolen autotje kwam in zijkanaal C boven Vanmorgen in de vishal en op zee Snikheet Neem een Balastore een Avondwacht 8 Bij elke aankoop van 250 gr. koffie of 50 gram Oploskoffie De Gruyter's koffie Examens Toonkunstenaars komen in Enschede bijeen Faillissementen 1e AUTOMONTEUR LEERLING MONTEUR Juist, die moet ik hebbenNlltroma WOENSDAG 19 JUNI 1957 Goudmerk 250 gr. 258 et, Roodmerk 250 gr. 218 ct, Blauwmerk250 gr. 196ct. Oranjemerk 250 gr. 172ct. Oploskoffie busje 50 gr. 245 ct, ,570619 Er is dinsdag wederom een serie onge lukken in het verkeer gebeurd, die vier gewonden tengevolge hadden. Bovendien werd de monteur P. W. uit IJmuiden tij dens werkzaamheden op het binnenschip „Majoor", dat in de Haringhaven ligt, door stroom getroffen en hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een ernstig ongeval deed zich voor op de Rijksweg 6, waar twee brommers in de richting Velsen reden, toen hen een Zaan- se scholier tegemoet kwam op de fiets. Een derde bromfietser, eveneens uit de richting Amsterdam komend, probeerde op het laatste moment de twee anderen HAARLEM. Aan het Meradielcollege te Haarlem zijn geslaagd voor heit eindexamen HBS-b de heren J. Chr. J. Bart, J. K. Bos- scher te Santpoort; A. M. M. J, Bijvoet, H. Th. J. F. Duyn, P. J. Geerlings, R. M. F. van Gerwen, W. L. Jansen, L. A. M. Leeuwen berg, G. W NeldSj M. P. M. van Poppelen, S. J. A. van Schaak, A. P. M. van Soest, H. J. Terra, H. M. Walker, alten Haarlem; P. A. de Groote, A. I. J. Nieuwenhuys, L. Chr. J. Nieuwenhuys, G. M. Rutte, ailen Haarlem; J. S. M. van Minnen, R. Sommerhalder, J. H. die Swart te Beverwijk; A. J. van Noortte IJmuiden en W. H. ten Wolde te Aerden- houit; een kandidaat is afgewezen. HAARLEM. Aan het Lorentzlyceum, Santpoorterplein 28 te Haarlem, zijn voor HBS-a geslaagd de daimes L. G. Bandema, F. I. Brouwer, D. Buizer, G. J. Geerts, J. S. Haeseker, H Hoffschiaig, M. Rab, I. M. Vis ser. H, A. Wemerman. De heren J. G. Hurk- mans, J. Koks, J. Meijer, F. Th. Redeker, F. H. de Wit. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit). Kandidaatsexamen geneeskunde 2ie gedeelte: C. H. Hatoer, geb. U.S.A.; J. C. Jansen, geb. Batavia; J. Muller, geb. Gennep; C. J. Nie- len, Wormerveer; M. J. Raar, geb. Zaandam; A. Shaiit, geb. New York; L. J. G. P. v. Wil- deren, geb. Weesp; mejuffrouw C. M. Schmidt, geb. 's Maartensbrug; H. Collewijn, Amsterdam; mejuffrouw W. G. M. Dijkman, Amsterdam; J. J. Dijkstra, Amsterdam; J. L. Duif er, Amsterdam; C. A. Pompe, Amster dam; Y. A. P. M. Specken, Amsterdam; J. de Vries, Amsterdam; D. Vrijmoeth (cum laude), Amsterdam; E. P. M. Witmond, Am sterdam. NIJMEGEN. Doctoraalexamen sociale we tenschappen: J. A. P. van Hoof, Nijmegen. Doctoraalexamen Duits: pater Th. G. M. van Oorsehot, Nijmegen (cum laude). Doctoraal examen Frans: P. F. R. Wetten (Heeze); pater C. J. Mertens, Nijmegen (cum Laude); B. A. van Haperen, Teteringen Kandii .ats- examen Frans; mejuffrouw R. J. Th. Boere- bach, Hilversum; J. J. M. Deckers, Margra ten. Kandidaatsexamen wijsbegeerte: zuster E. A. M. van Wessum, Vaals. Kandidaats examen Frans: C. J. C. M. Boeren, Prinse beek; M. R. H. M. Reijnen, Doggen. Docto raalexamen geschiedenis; N. J de Beuke laar. Ossendrecht. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. Dekker te Waige- ningen op proefschrift „Inwendige ontsmet ting van door ascoehyta pisi aangetaste erw tezaden met de antibiotica rimocidine en pi- marcime; benevens enkele aspecten van het parasitisme van deze schimmel". GRONINGEN. Kandidaatsexamen ge neeskunde 2a: de dames M. E. Hijikema, Groningen; Z. A. Sassen, Roswinkel er 'e heren Th. W. Steffens, Groningen; F. de Boer, Blessum; Hilbrands, Emmen; I. Bergsma, Dordrecht; G. L. Bosch, Diepen veen. Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ge deelte: mejuffrouw J. G. Huisman, Haren; J. J Linde, Groningen; A. C. J. Zeegers, Meppel. Kandidaatsexamen Nederlands: mejuffrouw M. Straatsma, Almelo. AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Doc toraalexamen psychologie: A. D. Muller, Zuid-A frika; H. Verdam, Rotterdam. Kandi daatsexamen psychologie: mejuffrouw M. van Lange, Moordrecht; mejuffrouw H. Scholten, Haarlem. Kandidaatsexamen En gels: W. Seldenrijk, Harderwijk. Kandidaats examen klassieke letteren: F. K. P. Lub, Pijnacker. nog voorbij te komen, maar botste daarbij tegen de jongen aan, sloeg tegen de grond en moest met een zware hersenschudding en enige lichtere kwetsuren naar het zie kenhuis worden overgebracht. Het was de Veisense stratenmaker A. B. De beide bromfietsers zijn na eerste hulp te hebben verleend, doorgereden, maar de verkeers politie verzoekt hen zich te willen mel den voor het geven van nadere inlichtin gen. Op de Grote Hout of Koningsweg te Vel- sen-Noord reden de 67-jarige fietser P. van der H. en de 66-jarige spoorlegger H. van der P. uit Santpoort op de bromfiets naast elkaar, toen de fietser plotseling linksaf de Smit van Gelderstraat insloeg en de brommer ten val bracht. Beiden werden gewond: de. fietser moest met een hersen schudding naar huis worden vervoerd en de bromfietser kwam er met een gekneus de linkerschouder en ontvellingen af, die in de politiepost verbonden werden. Ook hij kon later huiswaarts gaan. Het ongeval in de Haringhaven gebeur de op de Majoor, toen de monteur W. be zig was met een electrische boortol gaten te boren in de roef van het schip. Hij moet waarbij een schok van de stroom hebben gekregen, werd onwel en viel. Per ziekenauto is W. naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Op de Dokweg in IJmuiden reden twee fabrieksarbeidsters op een bromfiets, toen de 18-jarige bestuurster de stoeprand raakte en viel. Daarbij kwam haar auu- passagiere zo lelijk terecht, dat zij, de 20- jarige E. van R. uit IJmuiden met een hoofdwonde naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Gestolen auto terecht Bij het meren nabij de loskade aan zij- kanaal C merkte onlangs een schipper, dat hij ergens op vastliep. Er kwam even later een onderdeel van een auto boven water en toen de politie ging dreggen, bleek zich een oud wagentje onder water te bevinden, dat blijkens het nummerbord toebehoorde aan een Amsterdammer, die het op 7 augustus 1956 aan diefstal verspeeld had. Het totaal vernielde wrak is naar het hoofdbureau van politie overgebracht in afwachting van een nader onderzoek van de onwelwillende passagier(s) van de oude, uit 1939 stammende auto ontbreekt elk spoor. Komende zaterdag en zondag komen de toonkunstenaars, leden van de in 1875' op gerichte Koninklijke Nederlandsche Toon- kunstenaarsvereeniging, in Enschedé bij één voor hun jaarvergadering. Zaterdag wordt hen een middagconcert aangeboden in de Oude Kerk van Ootmarsum, waar onder leiding van August Vording het Twents Kamerkoor het zesstemmig Magni ficat van Monteverdi zal uitvoeren. In de Twentse Schouwburg in Enschedé biedt 's avonds het Overijsels Philharmonisch Orkest de vereniging een coneert aan. Het programma vermeldt naast werken van Oscar van Hemel en de eerste uitvoering van een Concertino voor klarinet en or kest van Jac. Reuland de „Carmina Bu- rana" van Carl Orff, uitgevoerd door het Toonkunstkoor onder leiding van Kees van Baaren. Het eerste deel van het pro gramma staat onder leiding van Yvon Baarspul en de componist Jac. Reuland. Zondag zullen de toonkunstenaars ver gaderen en zich onder meer beraden over de vraag of zij bij gemeenschappelijk be sluit de termijnlesgelden van privé-mu- zieklessen, voorzover deze sinds 1 januari 1950 niet zijn verhoogd, voor het gehele land zullen verhogen. Het werd tijd dat de beeldhouwer Hubert van Lith weer eens met zijn werk in het licht kwam, want in hem zijn we één van onze werkelijk belangrijke figuren rijk. Bij de bespreking van de grote expositie van Nederlandse beeldhouwkunst in het Museum Boymans te Rotterdam wees ik al op deze wat apart staande, zo ernstige kun stenaar. De betrekkelijke stilte, die rond Van Lith bestond, zal zijn oorzaak wel gehad hebben in het feit dat hij jarenlang beziggehouden werd door het monument, dat ter gelegenheid van het zestigjarig be staan aangeboden zal worden aan de raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven door het perso neel, dat daartoe in 1950 besloot. Het is namelijk geen kleinigheid geworden, Van Lith's monument. Men kan tot 1 juli daar van kennis nemen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Van Lith heeft zijn monu ment gedacht als een grote fontein. Midden in een bassin verheffen zich op een groot voetstuk drie blokken gekleurde Vaurion Roche kalksteen, die bekroond zullen wor den met drie grote figuren, symboliserend: Licht, Schouwen en Roep, figuren die thans voor de Nieuwe Vleugel aan de Van Baerle- straat zijn opgesteld. Tegen de blokken staan maar liefst vierentwintig reliëffigu ren, voorstellende het Philipspersoneel in al zijn geledingen. "Wat betreft de conceptie kan ik niet beter doen dan een uitspraak van prof. J. Bron- ner citeren, die ook in de catalogus is op genomen. Bronner zei bij een bezoek aan Van Lith's atelier: „Ik had niet verwacht dat één der jongere Nederlandse beeld houwers tot een dergelijke conceptie zou komen. Zowel in zijn opbouw als platte grond acht ik het een ware steenplastiek en ik zou het een steenbloem willen noemen." De keuze voor de opdracht is op Van Lith gevallen na een meervoudige opdracht voor een ontwerp, 't Is vreemd te bedenken dat wellicht veel had moeten blijven slui meren in een dergelijke talentrijke figuur indien hem een dergelijke taak niet ge schonken geweest was. Hoe dankbaar mo gen we zijn dat door het prachtige gebaar van het Philips-personeel weer een kunste naar tot zijn volle ontplooiing mocht komen. Van Lith, het blijkt niet alleen uit het resultaat, verdiende deze kans. Zijn werk was mij allang bekend van een jaren ge leden gehouden tentoonstelling in een Am sterdamse kunsthandel. Al vóór de oorlog bleek Van Lith een gevoelig portrettist, maker van fraaie gezonde naakten, een fijn en studieus tekenaar, een uitstekend vakman, die bijvoorbeeld in staat is een beeldje in hout-relief op te kloppen uit koper, een geestig, meedogend en maat schappelijk geïnteresseerd artiest. Van Lith leeft mee met wat er in zijn tijd gemaakt wordt en zal er van hebben weten te leren. Hij verraadde nooit zijn persoonlijkheid. Zijn wijze van uitdrukken is bepaald door het te verwerken materiaal en de idee, die hij wil verbeelden, alleen hierdoor. Modes hadden op hem geen invloed. Hij men ziet het hem aan - weet op zijn stuk te staan, maar onbescheiden kan men deze maat schappelijk ingestelde idealist niet noemen. Hij heeft een grote eerbied voor de kunst, zijn opdracht in dit leven. De tentoonstelling vertelt ons van de wordingsgeschiedenis van het monument. Ik noemde al de drie bekronende figuren, waarvan de grote eenvoudige vormen mij zo helder verschenen in het zonlicht op de dag dat ik ze voor het eerst nader mocht beschouwen. Uiteraard staan ze hier te laag om geheel de werking bij hun hoge plaat sing op het monument zelf te kunnen schatten. Misschien dat dezelfde zon er de schuld van was dat de ontwerpen van de figuren rond de blokken, uitgevoerd in gips, wat vaag bleven bij de opstelling in een tijdelijk bijgebouwtje, hiertoe achter de Nieuwe Vleugel neergezet. Foto's verduide lijken echter veel en ik mag zeggen dat in die vierentwintig figuren iets zit van die schone beeldhouwkunst aan oude kathe dralen. Kleine schetsen werden prachtige brokjes plastiek. Fraai zijn in brons ge goten studies, betrekking hebbend op de reliefs. Moge al het geëxposeerde, het Philips monument betreffende, reeds een beeld geven van hetgeen Van Lith presteert, zijn persoonlijkheid verschijnt ons nog com pleter door een ruime vertegenwoordiging op de tentoonstelling van „Stuwing" (die tegelijkertijd in de Nieuwe Vleugel gehou den wordt). Daar ontmoet men Van Lith's kleinplastieken, een met humor bekeken groepje, gevoelige portretten, waarvan er één even herinnert aan de grote Belg Meu nier en een ander opvalt door een wel zeer sterke expressiviteit, bewijs leverend van Van Lith's beweeglijke geest. Bob Buys De Haarlemse rechtbank heeft wegens ge brek aan actief het faillissement opgeheven van M. G. Pels te Beverwijk, Alkmaarse- straatweg 264, uitgesproken 12 maart 1957. Rechter-Connmiissaris: mr. N. Smits. Curator mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van B. van Opzeelamd te Wijk aan Zee, Julianaweg 63, uitgesproken 19 maart 1957. Reohter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem van 18 juni 1957 is de op 23 november 1955 aan Gerardus Petrus Handigraaf, lood- en zinkwerken, te Santpoort, Brederódeweg no. 47, verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de duur van ander half jaar ingaande 18 april 1957. Voor vandaag De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 2600 kisten vis, waarbij 675 schel vis, 700 makreel, 315 kabeljauw en gul, 575 haring, 150 wijting, 75 koolvis, 650 stuks stijve kabeljauw, 200 kleine kisten haring. De SCH 117 zorgde voor 600 kisten vis, waarbij 350 haring, 150 makreel, 100 diversen en 200 stuks stijve kabeljauwen; de Stadt Enchuysen KW 82 voor 460 kis ten, waarbij 130 schelvis, 140 kabeljauw, gul en koolvis, 80 makreel, 70 haring, 40 diversen, 100 kleine kisten haring en 100 stuks stijve kabeljauwen; de KW 81 voor 390 kisten, waarbij 100 schelvis, 65 kabel jauw, koolvis en leng, 70 makreel, 150 haring, 5 diversen, 300 stuks stijve kabel jauwen en 100 kleine kisten haring; de Wi- ron 4 voor 260 kisten, waarbij 160 schel vis, 50 kabeljauw en koolvis, 40 makreel, 10 diversen en 60 stuks stijve kabeljau wen; de IJM 129 voor 280 kisten, waarbij 200 makreel, 40 schelvis, 10 wijting en 30 kleine makreel. De kleine vaart was present met de 2000 kg tong en 150 kisten schol- Voor de export De export nam vanmorgen kabeljauw, grove goede schelvis en grove schol en tong af. De regels grote kabeljauw noteer den f 80 tot f 98, kleine f 28 tot f 43, kisten grote kabeljauw f 70 tot f 60 en kisten kleine kabeljauw f 68 tot f 51. De grove witte schelvis bracht f 26 tot f 34 op, de grootmiddel f 28 tot f 33. Grootmiddel tong ging van de hand voor f 3,50 tot f 4,10 per kg, kleinmiddel voor f 3,40 tot f 3,60 per kg, tong I voor f 2,90 tot f 3, tong 2 voor f 2,50 tot f 2,60. De grote schol, middel en zetschol noteerden f 35 tot f 40 en schol I f 36 tot f 40. Het binnenland in De binnenlandse handel nam vanmorgen van de witte schelvis de goede kwaliteit af voor: kleinmiddel f 28 tot f 33, pennen f 22 tot f 28 en braad f 10 tot f 18. Van de slappere kwaliteit maakte de grote schel vis f 16 tot f 22, de grootmiddel f 8 tot f 16, kleinmiddel f 8 tot f 16, pennen f 8 tot f 16. Wijting ging van de hand voor f 12 tot f 13. Schol 2 noteerde vanmorgen f 33 tot f 39, schol 3 f 22 tot f 33, haring f 11 tot f 18 en makreel f 10 tot f 16. Wat er komt Voor de donderdagmarkt lost de VL 121 ongeveer 500 kisten rondvis. Voor de vrij dagmarkt volgen de Emma en de Postboy, elk met 900 kisten rondvis. Oudste boten zijn nu; Ariadne (westkust, van 7 juni), KW 153, KW 123, Curacao (van de tiende), Beatrice, Job, Gouda, Dirkje, KW 99, KW 101, KW 74, KW 176 (van de twaalfde juni). Besommingen van heden SCH 117 f 11.000, KW 82 f 7.800, KW 81 f 9.900, IJM 209 f 5.600, IJM" 129 f 2.250, KW 52 f 4.780, KW 91 f 2.800, IJM 3 f 030, IJM 30 f 1.400, KW 63 f 2.020, KW 56 f 840, HEDENAVOND in de fcENNEMERLAAN bij de Rott. Bank. Spreker; Ds. J. A. VISSER - Amsterdam Onderwerp: „JEZUS KOMT! Bent u gereed Hem te ontmoeten Medewerking zang. EVANG.VER. „ELON" Het goedkope ZONGORDIJN voor zo weinig geld. Alle maten voorradig bij MARKTPLEIN GEVRAAGD GARAGE BRINKMANN - Smedestraat 22 GEVRAAGD VOOR GARAGE Goed kunnende autorijden. Brieven onder no. 5917 aan het bureau van dit blad. Voor haar ia er geen twijfel meer. En voor U ook niet, zodra U de eerste flea NutPoma hebt gebruikt! Dan weet U, zo zeker als tweemaal twee vier ia: Koffie en Nutroma, die horen bij elkaar! KW 65 f 1.040, KW 96 f 940, KW 35 f 820, KW 30 f 1.100, KW 60 f 760. RO 29 f 540. Haringvangsten De vangsten van de haringloggers waren in de nacht van dinsdag op woensdag: KW 2 met 20, 5 met 25, 6 met 50, 7 met 20, 9 met 50, 23 met 45, 25 met 37, 138 met 43, IJM 283 met 34, KW 16 met 8, 19 met 8, 47 met 9, 54 met 8, 70 met 33, 170 met 34, 22 met 8, 127 met 10, 175 met 7, 129 met 27, 18 met 11, 48 met 45, 86 met 6, 37 met 13, 130 met 24, 151 met 12, 20 met 70, 29 met 32, 40 met 42, 78 met 10, 15 met 1, 97 met 4, 50 met 1. Geen vangst hadden: KW 147, 67, 39, 44 en 110. De gemiddelde vangst was twintig kantjes. En op zee De loggers en kotters op de kust vingen dinsdag van 40 tot 60 kg tong en 8 tot 10 mandjes vis. De visserij op 't Zand bleef schraal voor de loggers. Dagvangsten van 40 tot 50 manden hoops. De trawlers, die om de Noord vissen, meldden dagvangsten van 120 tot 150 manden hoops, meest ma kreel, schelvis en kabeljauw. Alleen met Nutroma krijgt Uw kopje koffie dat verrukkelijke volle aroma. Met niets te vergelijken, door niets te evenaren! Wees dus kieskeurig. Sta er op dat U Nutroma krijgt, als U om Nutroma vraagt. Iedere melkhandelaar kan het U leveren! 'M ivf r»« ZoEKT U EEN IN <jOEPE ZIJNDS 9rUE1E PiANO Nutroma, de veredelde koffiemelk zoals alleen ItuiricitM. die kan maken blank en zuiver! Nutricia levert haar veredelde' koffiemelk alleen onder het merk Nutroma

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8