Verdiende nederlaag van het Haarlems honkbalnegental Lew Hoad en Althéa Gibson krijgen het vroeg moeilijk Formatie van Tour-ploeg was dit jaar geen probleem Goed werpen van Bakker (TYBB) tegen slagvaardige Amsterdammers Charlie Gaul wilde in Nederlandse ploeg rijden Door publiek gekozen Lenstra in elftal voor de Olympische Dag Competitievoetbal niet naar de avonduren Voorlopig oostelijk team versloeg „de rest" Wijzigingen in Nederlandse atletiekploeg The Bittburg Barons toch nog naar Haarlem Wijzigingen in honkbal programma voor zondag Frankrijk niet in titel- toernooi honkbal De waterpolocompetitie Geroutineerd Zwemlust te sterk voor DWR-spelers Vijfendertig landen in Wimbledon-toernooi Gricketprogramma HGB Italiaan For nar a won de Ronde van Zwitserland Geen auto- en motorraces op de weg in Italië Trophée du Ballon Libre voor Van der Bemden Gemengde Luxemburgse voor de Tour ploeg De Belgische wielerploeg Spannende strijd tussen Njord en Triton op Amstel DONDERDAG 2 0 JUNI 1957 De grote figuur in de steden-honkbalontmoeting Amsterdam-Haarlem is zonder twijfel de T.Y.B.B.-speler Joop Bakker geweest. Want van zijn elf tegenstanders zag hij kan er zelf niet minder dan acht voor nul aan de kant te krijgen, hetgeen tegen deze bijzonder slagvaardige Amsterdamse ploeg een grootse prestatie was. Voor de Haarlemmer; ingezet in de zesde innings voor werper Jan Smidt (H.H.C.), was dit succes bijzonder verheugend. De T.Y.B.B.-speler buitte zijn kans uitstekend uit en kan de Europese kampioenschappen in deze grote vorm met vertrouwen tegemoet zien. In deze ontmoeting waren nog een tweetal hoogtepunten, ofschoon de strijd toen reeds vergevorderd was. Iti de achtste innin gs deed de Amsterdammer Herre Kok (Ajax) de bal achter de Haarlemse rechtsvelder Jole (H.H.C.) in de bosjes belanden en kon op gemakkelijke wijze, een overigens uitstekende homerun op zijn naam brengen. De laatste slagbeurt bracht voor de Schoten-speler Simon Heemskerk nog meer succes. Zjjn klap in het verre Amsterdamse veld betekende ook voor de Haar lemmer een homerun, waarmede Heemskerk wederom zijn grote slagvaardigheid bewees. De talrijke toeschouwers hebben woens dagavond op het terrein van de Amster damse voetbalvereniging Zeeburgia zeker geen spannende wedstrijd Amsterdam te gen Haarlem bijgewoond, want de Amster dammers waren in deze stedenontmoeting overtuigend sterker dan de bezoekers en daarom is de duidelijke 4-1 overwinning dan ook een volkomen verdiende beloning. Zowel aan slag als in het veld bleef het bezoekende Haarlem gedurende de gehele wedstrijd teleurstellen. Diverse veldfouten waarvan enkele zelfs resulteerden in Amsterdamse punten, wa ren oorzaak dat Haarlem reeds in de eer ste innings een achterstand kreeg. De Haarlemse slagploeg bleek niet in staat het sterk spelende Amsterdamse veld te ver schalken, zodat de resterende innings vrij wel zonder strijd verliepen, en de talrijke toeschouwers niet in de juiste honkbal stemming kwamen. Het zag er in de tweede innigs naar uit dat Haarlem de leiding zou nemen. De Haarlemmer Jole bereikte door een fout van dc Volewijckers-speler Meyer het tweede honk, welk voorbeeld Heemskerk door een fout van Brands (VVGA) kon volgen, waardoor Jole het derde honk be reikte. Zonder nullen had Haarlem een fraaie scoringskans, doch de volgende Haarlemse spelers zagen geen kans Jole thuis te krijgen. Een laatste poging van de H.H.C.'er deed hem op de thuisplaat sneu velen (waarom geen sliding gemaakt bij deze poging?). De Amsterdammers hadden een ant woord klaar en Boers, door fouten op de honken gekomen, kon door een blunderend Haarlems binnenveld, zelfs ongehinderd de score voor Amsterdam openen (1-0). In de vierde innings was het Urbanus die door fouten het tweede honk kon be reiken, waarna een stootslag van zjjn club genoot Regeling voldoende was de O.V.V. O.-er op het derde honk te brengen. Een wilde aangooi van De Nieuwe (E.D.O.) be tekende hierna het tweede Amsterdamse punt en voor een in deze vorm spelend Haarlems negental een schier onoverkome lijke achterstand. In de volgende innings bleek een twee tal fouten van de E.D.O.-er L. Kops fataal, waarvan de Amsterdammer Koene, gehol pen door Herre Kok, dankbaar profiteerde (3-0). De Haarlemmers waren bepaald onge lukkig toen zowel De Nieuwe als Heems kerk in het verre veld werden uitgevan- gen en het was wederom Amsterdam dat het eerst succes had, toen in de achtste innings Herre Kok, zoals reeds vermeld, een homerun op zijn naam bracht (40). Als eerste Haarlemse slagman in de laat ste innings slaagde Heemskerk er hierna in eveneens met een homerun de eer voor Het Nederlandse voetbalpubliek heeft het elftal, dat op de Olympische Dag tegen Schalke '04 zal uitkomen, gekozen. Van de circa 10.000 inzendingen waren er 181 ge lijkluidend: het team van Wenen met uit zondering van rechtsbinnen Van Wissen, die door Abe Lenstra werd vervangen. Tussen deze 181 personen zijn de drie tele visietoestellen verloot. De ploeg, die op 30 juni in het Olympisch Stadion in Amster dam tegen de Duitse club Schalke '04 speelt is in eerste instantie dus als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Lenstra (En schedé), Van Melis (Rapid), Wilkee (VVV) en Carlier (Fortuna). Het Nederlands Olympisch Comité zal nu onderzoeken of deze spelers voor de wedstrijd beschikbaar zijn. De KNVB deelt mede dat er gezien de gewijzigde weersomstandigheden thans geen aanleiding is de voor zondag 23 juni vastgestelde competitie- en promo tiewedstrijden naar de avonduren te ver schuiven. Verenigingen, die hierop des ondanks prijs stellen dienen zulks, met in achtneming van de bestaande bepalingen, in onderling overleg te regelen. Het voorlopi? oostelijk elftal heeft woensdagavond in het stadion-Diekman in Enschedé een oefenwedstrijd gespeeld tegen de „rest van Overijsel", ter voorbe reiding op de wedstrijd West-Duitsland Oost-Nederland, die op 26 juni in Munster (Westfalen) wordt gehouden. De oostelijke formatie won met 5-3, na een 2-2 stand bij de rust. In beide elftallen was aanvankelijk wei nig teamverband, zodat zich voor de 1500 toeschouwers een weinig interessante strijd ontwikkelde. Pas na de rust werd het tem po iets hoger en toen bleek, dat de „voor- lopigen" een meer homogene ploeg vorm den. Beres (Enschedé), rechtsbuiten van de „rest van Overijsel", scoorde na 20 minuten met een fraai schot het eerste doelpunt (0-1) en nog geen minuut later zorgde Al- bers (Rigtersbleek) voor een 0-2 stand. De eerste helft werd nochtans afgesloten op 2-2, dank zij twee harde schoten van Schattor jé (Vitesse). Na de rust profiteerde De Leeuw (Olden- zaal) van een fout in de verdediging van de „rest". Hij schoot de bal langs doelman Koers (Heracles): 3-2. Schattorjé en Schu mann (Heracles) vergrootten de voor sprong tot 5-2. Door Hanskamp (AGOVV), die tien minuten voor tijd scoorde, werd de eindstand 5-3. In de Nederlandse atletiekploeg heren, die zondag 23 juni in Lille tegen Frankrijk uitkomt, zijn enkele wijzigingen gekomen. 100 meter: Aret vervangen door Visser. 200 meter: Aret vervangen door Van de Burg. 3000 meter hindernisloop: Cujé vervan gen door Van de Veerdonk. Saat en De Kroon zijn voor deze landen- wedstrijden niet beschikbaar. Op de 4 x 100 meter wordt een keuze gemaakt uit de atleten Aret, Van Hardeveld, Van de Burg, Tempelaar en Visser. Op de 4 x 400 meter estafette neemt Dekker de plaats van De Kroon in. ADVERTENTIE Hoewel het Amerikaanse honkbalnegen tal The Bittburg Barons bericht van ver hindering had gezonden aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond, is het voor dit Amerikaanse leger- team nog mogelijk gebleken een wedstrijd te spelen tegen het Nederlandse negental en wel op zondag 23 juni om half drie op het terrein van H.F.C. „Haarlem" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord. Aangezien enkele belangrijke competitie wedstrijden toch doorgang moeten vinden, zullen de Amsterdammers H. Urbanus en H. Regeling (beiden O.V.V.O.) en N. Hout kamp (H.C.K.) zondag niet worden opge steld in het Nederlandse negental. Uitgesteld worden de wedstrijden: TIW—EDO; EHS—HHC; Ajax—WGA en Schoten tegen Sportclub Haarlem. Wel doorgang vinden de volgende ont moetingen: Zaterdag: 16.uur KennemerlandABC Zondag: 14.uur Sparta—Volewljckers; 14.— uur O VVOHCK; 14.30 uur Nederl. negentalThe Bittburg Barons. Frankrijk heeft zijn inschrijving voor het toernooi om de Europese honkbaltitel, dat volgende maand in Mannheim wordt gehouden, ingetrokken. Als reden daar voor werd opgegeven dat het door ver schillende omstandigheden (militaire dienst, studie etc. van spelers) geen repre sentatief team kan samenstellen. Er nemen nu dus zes landen aan het toernooi deel: Nederland, Italië, België, Spanje, Tunis en Duitsland. Op welke wijze het (door de KNHB becritiseerde) wedstrijdschema w:ordt aangepast, is nog niet bekend. De Amsterdammer Gerrit Kok sloeg een home-run en werd door zijn team op de thuisplaat verwelkomd. Haarlem te redden, doch ook nu bleek al het kruit verschoten en vooral met mede werking van de T.I.W.-speler Van Lies hout, kon de Amsterdamse werper De Wilde verder onheil voorkomen. De E.D.O.-speler Kops stelde in deze ontmoeting teleur, waaraan de zenuwen zeker niet vreemd geweest zullen zyn. Ook aanvoerder Keulemans bleek zijn grote vorm kwijt te zijn, want de geroutineerde Schoten-speler sneuvelde zelfs tweemaal op drieslag. Slechts vier Haarlemse spelers, namelijk Geurts en Heemskerk (beiden Schoten), De Nieuwe (E.D.O.) en Jole (H.H. C.) hebben aan slag niet gefaald, doch de prestaties van de overige spelers waren be slist onvoldoende. Ofschoon de Amsterdamse ploeg van zelfsprekend ook wel enkele steekjes liet vallen, bleek het negental als geheel beter op elkaar ingesteld met Herre Kok als de beste speler. Het scoreverloop was: Amsterdam: 0 1 0 1 1 0 0 1 x is 4 Haarlem: 000000001 is 1 De werpersresultaten waren: Amsterdam: Brands (V.V.G.A.): 3 x 3slag; lx 4wijd en 2 honkslagen tegen. De Wilde (Volewijckers): 2 x 3slag; 1 x 4wijd en 3 honkslagen tegen. Haarlem: Smidt (H.H.C.)4 x 3slag; 1 x 4wijd en 4 honkslagen tegen. Bakker (T.Y.B.B.): 5 x 3slag; 0x4 wijd en 2 honkslagen tegen. De dames van DWR zijn naar Leiden geweest voor een treffen met De Zijl voor de derde klasse van de Bondscompetitie. Het werd een eennul overwinning voor DWR, dat nu uit drie wedstrijden één winstpunt heeft behaald. Zwemlust uit Utrecht kwam voor de eerste klasse in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem bij DWR op bezoek. Het was een snelle geroutineerde ploeg, waaraan DWR de handen vol had. DWR- doelman Spaans kreeg vele schoten te ver werken, maar acht kon hij niet houden. DWR stelde er twee doelpunten tegenover. Nadat over en weer de verdedigingen op sterkte geprobeerd waren, kwam Henk v. d. Linde bij een Zwemlust-aanval vrij voor het DWR-doel en schoot in. De ge lijkmaker liet niet lang op zich wachten, daar Kollerie scoorde. Een overtreding van Spaans (Zwemlust), waarvoor hij naar de kant moest, schonk DWR een spelersmeer derheid en trok DWR ten aanval. Een schot van Van den Bogaerde ging hoog over en snel werd door Zwemlust een tegenaanval ingezet waaruit De Wit raak schoot. Kort daarna bracht hij met een strafworp de ruststand op eendrie. Direct na de aanvang opende Zwemlust een aanval over de breedte van het smalle veld en Coen v- d. Linde schoot vanaf de tweemeterlijn in. Met weinig moeite kon dezelfde speler daarna de stand op een vijf brengen, daar de scheidsrechter hem een strafworp toewees. Hierna zette DWR een Zwemlust-aanval goed in een tegen aanval om en verkleinde De Bruyn in combinatie met Kollerie de DWR-achter- stand tot tweevijf. Zwemlust had echter nog meer pijlen op haar boog, waarvan Henk v. d. Linde er drie in de roos schoot. Hij bracht daarmede de Zwemlust-over- winning op achttwee. Zwemlust heeft nu uit vier wedstrijden drie punten ge haald; DWR twee uit drie wedstrijden. Waterpolo-ultslagen: Competitie K.N.Z.B., heren reserve twee de klasse: DWR 2Haarlem 3 43- Competitie Kring Haarlem, dames twee de klasse: DWR 3—DWT 5 3—6. Heren eerste klasse: Hoofddorp 1Wa tervrienden 1 06. Derde klasse: Hoofdd. 2Haarl. 6 53. Maandag 24 juni beginnen de Wimble- don-kampioenschappen en nooit tevoren is de vraag naar kaarten voor het ver maarde centre court zo groot geweest. Vele duizenden ponden zijn teruggestuurd aan de kandidaten die onfortuinlijk zijn geweest bij de loting want om onbillijk heden te voorkomen wordt er sinds jaar en dag om deze veel begeerde kaarten ge loot. Voor de herenenkelspelen zijn de in schrijvingen geaccepteerd van 118 spelers, vertegenwoordigende 35 landen. Hierbij zijn 23 Britten. De Verenigde Staten en Australië, de twee sterkste tennislanden, hebben onderscheidenlijk 16 en 13 ver tegenwoordigers. De andere plaatsen zijn als volgt verdeeld: Frankrijk 5, Zuid- Afrika, Denemarken, Italië en Mexico elk 4, India, België en Zweden elk 3, Nieuw- Zeeland, Rhodesia, Oostenrijk, Duitsland, Brazilië, Cuba, Joegoslavië, Zwitserland, Spanje, Polen, Nederland (Dehnert en Van Dalsum) en Chili elk 2, Japan, Ierland, Finland, Peru, Columbia, Canada, Egypte, Hongarije, Tsjechoslowakije, Noorwegen, Venezuela en Uruguay elk 1. De titelhouder, Lew Hoad, is favoriet voor het herenenkelspel. De Australiër heeft moeite gehad zijn vorm terug te vinden na zijn rugblessure in het begin van het jaar. Maar de vorige week heeft hij in Bristol, waar hij het kampioenschap van West-Engeland won op grasbanen, verbazend sterk gespeeld. Hij is favoriet voor de titel met de notering 6/4. Tweede favoriet is de Australische kampioen Ash ley Cooper met 5/1. Voor het damesenkelspel is de Ameri kaanse Althéa Gibson favoriet. Zij heeft in de afgelopen weken drie Engelse toer nooien op grasbanen gewonnen. Lew Hoad en Althéa Gibson, die resp. bij de heren en bij de dames enkelspelen nr. 1 geplaatst zijn, hebben nu niet zo bijzonder fortuinlijk geloot wat hun eerste wedstrij den betreft. Hoad moet het opnemen tegen de Franse coming man Pierre Darmon, een Davis Cup-speler die onlangs in Rome een overtuigende overwinning behaald heeft op Hoads landgenoot Ashley Cooper, die nr. 2 is geplaatst. Althéa Gibson heeft een bye voor de eerste ronde,maar komt dan uit tegen de Hongaarse Susie Kormoczy, die op Wimbledon altijd zeer goed op dreef is. Het hoogtepunt van de eerste dag wordt waarschijnlijk de partij tussen de Ameri kaanse kampioen Hamilton Richardson, die nr. 3 is geplaatst en de Chileen Luis Ayala die tegen de allersterksten is opgewassen als hij zijn dag heeft. Van bijna evenveel belang is het treffen tussen de nr. 8 ge plaatste Australiër Mervyn Rose en de 21- jarige Peruaan Alex Olmedo van wie door sommige experts veel verwacht wordt. De tweede ronde zal vermoedelijk een interessant duel brengen tussen Ashley Cooper en Jaroslav Drobny, winnaar van de titel in 1954. Drobny, die ditmaal niet geplaatst is, komt in de eerste ronde uit tegen de Zweed Stefan Stockenberg. Coo per zal het in de eerste ronde wel klaar spelen met onze landgenoot Dehnert. Louise Brough, vier maal Wimbledon- kampioen en dit jaar favoriete nummer twee, speelt eerst tegen de Australische Mary Hawto. Wanneer ze deze verslaat krijgt ze het tot de kwart finales vrij ge makkelijk. Maar dan zal ze vermoedelijk de Amerikaanse Darlene Hard op haar weg vinden. Shirley Bloomer, kampioene van Enge land, Frankrijk en Italië op harde banen en te Wimbledon nr. 3 geplaatst, heeft een zware eerste partij geloot tegen een andere Engelse internationale ster,Pat Ward, die verleden jaar de halve finales heeft be reikt. Hans van Dalsum komt in de eerste ron de uit tegen Tony Pickard, een jonge links handige speler die nummer 8 staat op de Engelse ranglijst. Ingeval van een zege zou zijn volgende tegenstander vermoedelijk Orlando Sirola, de Italiaanse D C-speler zijn In de eerste ronde van het herendubbel spel komen Dehnert en Van Dalsum uit tegen Herb Flam (V. St.) en Abe Segal (Z. Afr.) In de eerste ronde van het gemengd dub belspel spelen mevr. Thung en Van Dal sum tegen het Canadese echtpaar Bedard. Dehnert en mevr. Van der Storm-Hermsen hebben een bye naar de tweede ronde waarin ze een combinatie zullen ontmoeten uit het kwalificatie toernooi. Mevr. Thung-mevr. Van der Storm ko men door een bye in de tweede ronde van het dames dubbelspel. In de tweede ronde ontmoeten zij de Engels-Australiscne com binatie Sheila Armstrong-Margaret Hellyer. Mevr. Thung heeft in de eerste ronde dames enkelspel een bye. In de tweede ronde krijgt zij de Braziliaanse mej. De Amrorim tegenover zich. Nel van der Storm-Hermsen zal in de eerste ronde te gen de Engelse speelster mej. H. Moorley uitkomen. JOE BROWN. In een partij die in Den ver is gebokst, heeft de Amerikaan Joe Brown wereldkampioen lichtgewicht bok sen, met succes zijn titel verdedigd tegen Orlaindo Zulueta (Cuba). Hij won deze wed strijd door technische k.o. in de 15de ronde. Het cricketprogramma van de HCB voor zaterdag luidt: CVHW 2—BMHC 2; Haar lem 4—Haarlem 5; Rood en Wit D—Rood en Wit A. Premier Nehroe van India en zijn Deense ambtgenoot en minister van Buitenlandse Zaken H. C. Hansen ver maken zich in een miniatuur-av,tootje in het Kopenhaagse lunapark Tivoli. aan Denemarken. De Indische gast, die onlangs zijn auto, met het oog op een bezuinigingscam pagne in India, heeft ingeruild voor een bromfiets, bracht in Tivoli de laat ste uren door van zijn officiële bezoek „De formatie van de Nederlandse ploeg voor de Tour de France is dit jaar geen bijzonder groot probleem geweest". Dit was de conclusie van de heer P. van Ier- lant („vertrouwe isman") op de jaarlijkse, traditionele bijeenkomst tussen de leiding van de Tour-ploeg en de pers, die woens dagmiddag in Breda werd gehouden. Evenals in vorige jaren vormen enkele geroutineerde renners de kern van de ploeg. Hun verkiezing stond vrijwel vast. Zij zuilen de steun krijgen van de debutan ten Piet van Est, Jaap Kersten, Arie van Wetten en Piet de Jongh. Er werd nog geen kopman aangewezen. Het „patroon" dat Pellenaars en Van Ierlant voor ogen stond handhaving van de oude kern en test De Ronde van Zwitserland is gewonnen door de Italiaan Fornara in 44 uur 32 min. 16 sec. De uitslag van de laatste etappe van Vaduz naar Zürich over 219 km luidde: 1. Müller (Did.) 5.30.51; 2. Sorgeloos (Belg.) z.t., 3. Schweizer (Zwits.) z.t., 4. Gismondi (It.) z.t., 5. Bugdahl (Did.) z.t., 6. Gret (Zwits.) z.t., 7. Ravn (Den.) z. t., 8. ex aequo de overige renners in dezelfde tijd als de winnaar. Het eindklasvsprp&nt .lujdde;. V. Fornara (It.) 44.32.16; 2. Sorgeloos (Belg.) 44.33.37; 3. Moresi (Zwits.) 44.33.58; 4. Junkermann (Did.) 44.34.30; 5. Friedrich (Did.) 44.35.01, 6. Couvreur (Belg.) 44.35.16; 7. Clerici (Zwits.) 44.41.03; 8. Assirelli (It.) 44.43.51, 9. Raisser (Fr.) 44.45.36; 10. Christian (Oostenr.) 44.45.56. De Italiaan Fornara eindigde ook in het eindklassement voor de grote bergprijs als eerste. Hij noteerde 41 punten. De Duitser Friedrich werd tweede met 35 V2 punt en de Zwitser Moresi derde met 33 punten. De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland van Lugano naar Vaduz over een afstand van 204 km is gewonnen door de Italiaan Cassano in 6 uur 11 min. 19 sec. De uitslag luidde verder: 2. Wüst (Zwitserland) 6.11.23. 3. Andresen (Dene marken) 6.13.20. 4. Gismondi (Italië) z.t. 5. Sorgeloos (België) z.t. 6. Christian (Oos tenrijk) z.t. 7. Junkerman (Duitsland) z.t. 8. Friedrich (Duitsland) z.t. 9. Moresi Zwitserland) z.t. 10. Gaggero (Italië) z.t. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Fornara (Italië) 39.01.25. 2. Sorgeloos (België) 39.02.46. 3. Moresi (Zwitserland) 39.03.07. 4. Junkerman (Duitsland) 39.03.39. 5. Friedrich (Duitsland) 39.04.10. 6. Cou vreur (België) 39.04.25. 7. Clerici (Zwitser land) 39.10.12. Naar aanleiding van de dodelijke onge vallen tijdens de Mille Miglia heeft de Italiaanse regering inoverleg met de voorzitter van het Nationaal Olympisch Comité en officials van de Automobiel Club en Motorsport Bond dinsdag de vol gende beslissingen genomen: 1. Terreinraces, betrouwbaarheidsritten en races op circuits, die tijdelijk kunnen worden afgesloten, mogen worden gehou den met speciale toestemming van de Ita liaanse regering, mits de Italiaanse Auto mobiel Club en de Motorsport Bond de voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van de toeschouwers voldoende achten. 2. Auto- en motorraces op de weg zijn voor onbepaalde tijd verboden. 3. Wedstrijden op permanente circuits mogen zonder toestemming worden ge houden. Acht luchtballons zijn op zondagmiddag 16 juni in het stadion Veldwijk in Hengelo opgestegen voor de ballonrace om de „Tro phée du Ballon Libre". De langste vaart werd gemaakt door de Belgische ballon vaarder Albert van der Bemden uit Brus sel, die na een prachtige vaart landde bij de watertoren in Monster in het Westland. Hij maakt de tocht alleen en is volgens de voorlopige uitslag winnaar geworden van de „Trophée du Ballon Libre". De defini tieve uitslag is pas over enige dagen be kend. Mevrouw Nini Boesman, die de Coupe Andries Blitz driemaal achtereen gewon nen heeft, landde met drie passagiers na een voorspoedige vaart in de omgeving van Voorschoten. Zij heeft de Prix Femina beschikbaar gesteld door het gemeente bestuur van Hengelo gewonnen. Zij maakte de langste en snelste vaart en won daarmee tevens de tweede prijs van de race. De Duitser A. Ecker heeft met zijn ballon „August" de derde prijs gewonnen. Hij landde op het Noordzeestrand op 4 km ten noorden van Noordwijk. van enkele jongeren is dus door de sportcommissie van de KNWU begripvol overgenomen. Een der „routiniers" werd niet gehand haafd: Jan Nolten. Velen in Limburg zijn daarover ontstemd en zij gaven daarvan uiting in een (anoniem) telegram aan Kees Pellenaars. De ploegleider lusteloos en moeilijk sprekend door een aanval van griep motiveerde het besluit door een overzicht te geven van de prestaties van Nolten in de laatste maanden. Pellenaars betreurt het overigens, dat hij Nolten uit de ploeg moest laten: „Hij is een prima man voor de ploeggeest en ik had hem graag opnieuw geselecteerd. Maar Nolten zelf heeft geen enkele opoffering getoond en hij is bovendien niet in goede vorm". Pellenaars heeft zijn besluit reeds halver wege de „Giro" aan Nolten meegedeeld. Pellenaars kwam nog met een opmerke lijke verklaring. Charlie Gaul, de sterke Luxemburgse renner, zou dit jaar bijzon der graag in de Nederlandse ploeg heb ben gereden. Meerdere keren had Gaul hem daarom verzocht, maar zjjn verkiezing was uiteraard niet mogelijk. Volgens de mening van de ploegleider zal de Tour dit jaar moeilijker worden dan in voorgaande jaren, mede als gevolg van de uitbreiding van het aantal kilometers en de beperking van de tijdslimiet. Welke tactiek de Nederlandse ploeg zal toepassen? Pellenaars liet zich er niet over uit. „Men kan er dit jaar niets van zeggen. Waar schijnlijk zullen de andere ploegen het zelfde spelletje spelen als in 1956, dat wil zeggen, dat zij mijn oude tactiek zullen gebruiken". De Nederlandse ploeg vertrekt maandag uit Roosendaal. Na een overnachting in Parijs zullen de renners dinsdagmiddag in Nantes arriveren. De gemengde Luxemburgse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is thans defini tief samengesteld. De Ier Elliott zal wor den vervangfen door de Duitser Friedrich. Aangezien men van de Luxemburger Kemp, die binnen 48 uur zijn deelname moest bevestigen, niets heeft vernomen zal de Duitser Junkermann zijn plaats inne men. De Westduitse Wielerbond heeft woens dagmiddag telegrafisch zijn toestemming hiervoor verleend. De gemengde Luxemburgse ploeg ziet er thans als volgt uit: Charlie Gaul, Marcel Ernzer, Jean Pierre Schmitz, Nicolas Morn (allen Luxemburg), Aldo Bolzan (It./ Luxemburg), José da Silva, Antonio Bar- bosa (beiden Portugal), Bryan Robinson (G.B.), Friedrich en Junkermann (beiden Duitsland). De Belgische Wielerbond heeft Alex Close en Martin van Geneugden aangewe zen ter completering van de Belgische ploeg, die aan de ronde van Frankrijk zal deelnemen. Het team bestaat uit de volgende ren ners: Jan Adriaenssen, Joseph Oerami, Alax Close, Alfred de Bruyne, Marcel Janssens, Robert Kerkhove, Desire Kete leer, Joseph Planckaert, Frans Schoubben en Martin van Geneugden. Zelden is de finale om de „Telegraafbe- ker" zo spannend geweest als die, welke woensdagavond werd gehouden. De ploe gen van Njord en Triton startten met veel wind, hetgeen op de bochtige Amstel even wel voor geen der ploegen enig voordeel betekende. Triton begon met een tempo van 40 slagen per minuut, dat van Njord was 38 slagen. De eerste binnenbocht bij „het Kalfje" werd door de Leidse ploeg goed uitgebuit: zij kreeg een voorsprong van een lengte. Njord verloor daarvan aan vankelijk op het rechte rak aan de „Scha- penwal" drie-kwart lengte, maar de wisse ling der bochten met de pikettenrij resul teerde weer in het oude verschil. Daarna moest de Leidse stuurman ech ter voor „Zorgvlied" scherp bijsturen om het piket te bereiken. Het tempo bleef on geveer 31 slagen per minuut en de ploegen gaven elkaar slechts weinig toe. Triton roeide in het begin wat kort, doch demon streerde daarna weer zijn lange haal. Njord kon ogenschijnlijk niet hetzelfde elan als van de tegenstander opbrengen- Njord's voorsprong was bij de laatste bocht bij de „Omval" tenslotte drie-kwart lengte. Triton werkte deze echter weg en de spanning werd bijzonder groot toen beide ploegen boord aan boord langs „Trompenburg" roeiden. Triton had zijn laatste kans uitgebuit: een halve lengte voorsprong, die voor de Berlagebrug tot een kwart lengte werd teruggebracht. In de laatste kilometer voerde Triton het tempo op tot 35 slagen per minuut. De Leide- naren konden deze eindspurt niet beant woorden. O; finistt1 ijn was het verschil tenslotte n.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11