Aantal werkende gehuwde vrouwen is relatief klein OM HET ERFGOED 5 BELANGRIJKE De avonturen van Wang en Li J Streekplan Zuid-Kennemerland en omgeving van de Cruquius ZWITSARLAST Agenda voor Haarlem r Hoofdmotief meestal: streven naar hogere levensstandaard Netto-verdiensten vallen echter vaak tegen Kruisweg wordt niet opgeheven als algemene verkeersweg Kort en bondig 4 PUNTEN VRAAGT ONZE FOLDER Sergeant verduisterde geld van militaire commissie Zweeds onderzoek naar de gevaren van de weg De meeste mensen rijden zoals ze leven Kardinaal Wyszynski terug in Warschau uit Rome Huis van Cicero ontdekt D. P. van Meerten overleden te Djakarta, 60 jaar oud de betere pleister ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE E R D A G 2 0 JUNI 1957 Van alle buitenshuis werkende gehuw de vrouwen werkt 82 V2 percent in de eerste plaats óm financiële redenen. Dit wordt medegedeeld in een rapport over huishoudelijke en financiële problemen van buitenshuis werkende gehuwde vrouwen door mevrouw A. J. Schellekens-Ligthart, een medewerkster van het Sociologisch In stituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Het rapport is uitgebracht in opdracht van de Nederlandse Huishoudraad. „Het mo tief voor deze arbeid der werkende vrouw is geen financiële nood, maar verkrijging van een hogere levensstandaard", zo wordt verder gezegd. Als de vrouw werkt in beroepen van hoger sociaal niveau gaan factoren van roeping en bevrediging vin den in de werkkring een grotere rol spelen. De vrouwen, die ondervraagd werden zijn er voor het merendeel in geslaagd öm een aantal maatregelen te nemen, teneinde hun huishouden zoveel mogelijk normaal te doen verlopen. Er is geen sprake van een grote sociale nood op dit gebied. Het rapport moet beschouwd worden als een eerste onderzoek naar de concrete situatie van de werkende gehuwde vrou wen in Nederland. Niemand weet hoeveel buitenshuis werkende gehuwde vrouwen er in Nederland zijn. Voor het onderzoek werden de volgende beperkingen opgelegd: alleen in aanmer king kwamen vrouwen met een volledige werkkring buitenshuis en met thuis wonende kinderen beneden de 18 jaai. Voorts moesten de geënquêteerde vrou wen tenminste reeds een jaar buitenshuis werken. Het is gebleken dat het aantal geregi streerde gehuwde vrouwen, die een vol ledige dagtaak verrichten, in 1955 toen het onderzoek gehouden werd gering was, vooral in verhouding tot de situatie in andere landen. In totaal werden 380 ADVERTENTIE voor hen die ideaal willen wonen. Behalve onze 250 modelkamers en onze buitengewoon grote sortering van de nieuwste gordijnstoffen, vaste vloerbedekking en karpetten beschikken wij over: ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten die U gaarne en zonder kosten bijstaan met het geven van adviezen over kleuren, ruimteverdeling en vormgeving In onze goed uitgeruste werkplaatsen vervaardigen. meubelmakers, stoffeerders en gordijnnaaisters producten die elke kritiek glansrijk kunnen doorstaan. Daarom geven wij 5 jaar garantie op de constructie van al onze meubelen Uw reiskosten vergoeden wij desgewenst gaarne. W WONINGINRICHTING BEVERWIJK fcreestr. 74-84 250 modelkamers Geopend; 8-1230en UM8u. Dinsdag 8-13 u. Boekhoudingf' bestond uit een kistje met enveloppen. „Ik weet niets van boekhouden af", zei een 33-jarige beroepssergeant uit Den Haag, die voor de krijgsraad terecht stond wegens verduistering van bijna f 2.000 uit de kas van de commissie voor internatio nale militaire sportwedstrijden. „Ik weet alleen iets af van sport, ik heb het mili- taif e voetbalelftal getraind en ook het basketbalteam". Wegens de overgrote drukte had de chef van de sergeant hem met de boekhouding belast. De sergeant kreeg een kistje, waar in een aantal enveloppen met geld lagen. Een kasboek of een journaal was er niet bij. De aantekeningen werden op de enve loppen gemaakt. Toch gingen er duizenden guldens om in deze „kas". Het volkomen ontbreken van enig controlemiddel werd op het laatst voor de sergeant een te grote verleiding. Hij vergreep zich aan geld, dat aan de staat toebehoorde. Het tekort liep op tot ongeveer f 2000. De president merk te op dat er nu nog een tekort is van f 3800. De sergeant zei niet te kunnen be grijpen waar dit geld was gebleven. Hij had nauwkeurig nagegaan, wat hij had verduisterd en kwam niet hoger dan f 2000. Toen het tekort aan het licht kwam, was de sergeant gedeserteerd. In paniekstem ming was hij op zijn motorfiets gaan rondrijden. Thuis durfde hij ook niet meer te komen. „Ik bleef als een dolle hond rondrijden", zei hij. „Ik wist niet meer wat ik deed, tot ik tegen een lichtmast reed en in het ziekenhuis belandde". Sa men met het verblijf in het ziekenhuis heeft de sergeant nu drie maanden in voorarrest gezeten. De auditeur-militair eiste een gevange nisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en voorwaardelijke verlaging tot de rang van gewoon soldaat. Het vonnis was conform de eis. vrouwen geënquêteerd, van wie 135 ar beidsters, 99 kantoor- en winkelbedienden, 22 vrouwen met diverse beroepen liggend tussen kantoor- en winkelpersoneel en intellectuelen, 88 onderwijzeressen, 24 uni versitair afgestudeerden en 12 artiesten. In het rapport wordt als algemeen oor deel gegeven, dat vrouwen met een gezin, die een volle dagtaak verrichten, een te zware last te dragen krijgen, indien bo vendien op haar alleen de volle verant woordelijkheid rust voor het huishoude lijke werk. Weduwen en gescheiden of verlaten vrouwen verkeren in dit opzicht in de ongustigste positie. De verzamelde gegevens geven een aanwijzing voor de noodzaak van algemene voorzie:,ingen voor deze categorie van de bevolking, al dus het rapport. Niet alles gewin Tevens wordt gewezen op de noodzaak van herziening van de belastingwetgeving voor wat betreft de inkomsten van de ge huwde werkende vrouw. In zeer vele ge vallen blijken namelijk de extra kosten van noodzakelijke huishoudelijke voorzie ningen een hoog percentage van de in komsten van de vrouw op te slokken. De conclusie is gewettigd dat het per centage vrouwen, dat buitenshuis werkt groter is naarmate het thuiswonende kin deraantal kleiner is. Uit het rapport blijkt, dat in bijna 45 percent der ondervraagde gevallen het jongste kind 10 jaar of ouder is. Slechts bij 11,6 percent der geënquê teerden is het jongste kind nog geen vier jaar. Bij de geënquêteerde arbeidsters komt het verzorgen van het huishouden voor het grootste gedeelte op haarzelf en de eigen gezinsleden neer. Deze tendenz neemt af naarmate beroepen van hoger sociaal niveau in het geding zijn. De huis houdelijke taken worden dan in steeds sterkere mate door betaalde krachten overgenomen. Behalve betaalde hulp wordt ook meer malen familie ingeschakeld bij het oplos sen van de huishoudelijke problemen. Dit aantal gevallen is voor alle beroepsgroe pen tamelijk groot, maar verreweg het grootst voor de groepen der lagere sociale niveaus. (Van onze correspondent in Stockholm) De commissaris van de Zweedse koning, Eije Mossberg, heeft in een lijvig rapport over verkeersongelukken tientallen maat regelen aanbevolen tegen de gevaren op de weg. Met nog geen duizend slachtoffers van het verkeer per jaar komt Zweden wel niet boven het Europese gemiddelde, maar toch hadden de meeste ongelukken voor komen kunnen worden, aldus Mossberg. Enkele jaren geleden heeft de regering de autorijders met alle middelen gemaand voorzichtig te rijden, maar Mossberg stelt voor, dat de overheid strenger zal toezien en dat er een scherpere controle komt op de rijvaardigheid, alvorens een rijbewijs af te geven. Het eerste jaar moet het rij bewijs voorlopig zijn en ingetrokken kun nen worden. De maximum snelheid moet negentig kilometer zijn, behalve bij in halen. Als een rijbewijs is ingehouden, mag pas over twee jaar een nieuw examen worden afgelegd. Óp overtreding van de verkeersregels moeten strengere straffen staan. Motorrijders moeten achttien jaar oud zijn. De jeugd van zestien en zeven tien jaar moet met een bromfiets genoegen nemen. Autodieven moeten zwaarder ge straft worden. Wagens die ouder dan vijf jaar zijn, moeten door de politie worden gekeurd, als zij van eigenaar verwisselen. De uitslag van de psychologische onder zoekingen in het rapport zijn belangwek kend. Men heeft vastgesteld, dat de meeste mensen rijden zoals ze leven. Wie slordig van aard is, rijdt ook slordig. Wie brutaal is, rijdt brutaal en wie in het leven een pechvogel is, is het ook in het verkeer. Gebleken is voorts, dat de ouderen soms lichamelijk minder geschikt zijn, maar meer verantwoording hebben en dus voor zichtiger rijden. Witte nerts vormt de afzetting aan de rand van deze roze hoed met een potvormige bol, in Londen getoond door het model Joy Vergette. De bij passende paraplu heeft pompons van eveneens witte nerts. De hoed, welke de naam „Flora^Dora" draagt, was te zien tijdens een show in het Londense Dorchester hotel. WARSCHAU (AFP) Kardinaal Wys zynski, de Poole primaat, die een bezoek van zes weken in Rome heeft gebracht, is bij zijn terugkeer in Warschau door een grote menigte hartelijk verwelkomd. Mannen en vrouwen vielen op de knieëu en kusten de handen van de kardinaal, die hen de verzekering gaf: „Ik zal u nooit verlaten". Duizenden mensen volgden ingetogen een auto waarop temidden van bloemen de afbeelding van de „Maagd van Czestocho- wa" stond. De kardinaal celebreerde in de kathe draal van Warschau een plechtige mis. In zijn preek bracht de kardinaal dank aan God voor het feit dat de Poolse bisschop pen zich weer naar het Vaticaan kunnen- begeven. (UP) „Wij zijn met Rome verbonden", zo zei hij tot zijn gehoor, „en wij zijn een geestelijke natie. Wij zullen geen bar rière tegen het Westen opwerpen". De kar dinaal, die drie jaar onder huis-arrest is geweest vanwege zijn verzet tegen het communistische bewind, voorspelde Polen een betere toekomst. Hij zei, dat hij een portret van zijne heiligheid uit Rome had meegebracht en dat dit in alle Poolse rooms-katholieke kerken gedurende de komende tien jaren tentoongesteld zou worden, ter herdenking van de duizendste jaardag van het katholicisme van de natie. Te Arpino in Italië, waar graafwerk zaamheden worden verricht bij het St. Dominicusklooster, is men gestoten op overblijfselen van het vermoedelijke huis van de Romeinse staatsman- redenaar Cicero. Tussen de resten vond men een marmeren buste, die waar schijnlijk de man zelf voorstelt. (Van onze correspondent in Djakarta) Na een korte ongesteldheid is in het Tjikins ziekenhuis te Djakarta, zestig jaar oud, overleden de heer D. P. van Meerten, die in Dordrecht werd geboren en als 23- jarige naar Indonesië ging. Het grootste deel van zijn leven bracht hij door aan de oostkust van Sumatra, waar hij als em ployé in de rubbercultures zijn carrière begon. Later vestigde hij in Medan een eigen importbedrijf. Hij was ook ver tegenwoordiger van Internatio. In de pre- federale tijd ging hij in de politiek. Hij werd adviseur van D. R. Mansoer, het staatshoofd van de deelstaat Oost-Sumatra en lid van het parlement van deze deel staat, toen de republiek Indonesia tot stand kwam. Hij werd Indonesisch staats burger en begaf zich opnieuw in de han del. De laatste jaren had hij een eigen importbedrijf in Djakarta. Wang pakte verschrikt zijn vriendje Li bij de arm. „Dede m-m-mandarijn!"stamelde hij. Toen keerden de beide jongens zich om en zetten het op een lopen. De soldaten, die naast de draagstoel marcheerden, begonnen terstond de achtervolging, aangevuurd door de woedende mandarijn „Lopen, LiLopen!!", hijgde Wang. „Ik wil niet weer gepakt en opgesloten worden!" 99-7 00 Bij de behandeling van het ontwerp- streekplan Zuid-Kennemerland in de ver gadering van de gemeenteraad van Haar lemmermeer kwamen de raadsleden tot de conclusie, dat er op moest worden aan gedrongen het grondgebied van Haarlem mermeer buiten het streekplan te laten. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten geadviseerd op dit bezwaar niet in te gaan, omdat de rijksweg ten oosten van Haarlem door Haarlemmermeer zal lopen en deze weg dient in het streekplan te worden opge nomen. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zijn bezwaarschrift opgemerkt, dat aansluiting op de Cruquiusbrug van de geprojecteerde weg ter vervanging van de Kruisweg, ongewenst is. In hun advies merken Gedeputeerde Staten op, dat de nieuwe weg ten zuiden van de Kruisweg voornamelijk ontworpen is om een weg te krijgen, langs welke vrij wel geen bebouwing gelegen is. Het ont worpen plan maakt dit op de eenvoudigste wijze mogelijk. Zou de voorgestelde variant worden gekozen, dan zou daarvoor niet alleen een kostbare en eventueel hinder lijke nieuwe kruising met de Ringvaart nodig zijn, maar zou bovendien het verkeer zijn weg moeten nemen midden door het reeds bebouwde zuidelijk deel van Heem stede, alvorens de Heemsteedse Dreef te bereiken, waar pas weer een goede ver keersafwikkeling mogelijk is. Het nadeel is van dien aard, dat het voordeel van min der schadesnijding in Haarlemmermeer hier niet tegen opweegt. Kruisweg Ten aanzien van het bezwaar van Haar lemmermeer, dat het onjuist moet worden geacht, dat de huidige Kruisweg in het streekplan bestemd wordt tot een „baan voor recreatieverkeer", schrijven Gedepu teerde Staten, dat het bezwaar op een misverstand berust. Ten zuiden van de Kruisweg is een nieuwe weg ontworpen met de bedoeling de Kruisweg van zeer veel superregionaal en veel regionaal ver keer te ontlasten. De Kruisweg kan dan blijven dienen voor overwegend plaatselijk en enig regionaal verkeer. Het is dus niet de bedoeling de Kruisweg als algemene verkeersweg op te heffen; hij is op de kaart niet als zodanige weg aangegeven omdat dergelijke wegen geen van alle op de kaart voorkomen. Het meer dan plaatselijke ver keer en niet gemotoriseerde recreatiever keer ware langs de Kruisweg af te wikke len. Dit verkeer zal vrij omvangrijk zijn en een route langs de Kruisweg en verder westwaarts is daarom in het schema opge nomen. Met verbreding van het rijwielpad en aanleg van een voetpad zou bijvoorbeeld kunnen worden volstaan. We daarvoor be nodigde ruimte is wel te vinden, wanneer de Kruisweg van veel autoverkeer zal zijn ontlast. De rijweg kan dan blijven be staan en de beplanting wellicht worden uitgebreid. Aldus kan een aangename en rustige doorgaande route voor recreatie- verkeer van het „achterland" naar Zuid- Kennemerland worden verkregen, goed deels los van het drukke autoverkeer. Boerderij voor „Meer en Bosch" Het kwam de gemeenteraad van Haar lemmermeer onnodig voor in het streek plan de bestemming te regelen van de gronden ten noordoosten van de Kruisweg nabij de Cruquiusbrug, welke zijn aange kocht door de Christelijke Vereniging voor de verpleging-van lijders aanvallende ziekte te Heemstede, met het doel daarop een complex gebouwen te stichten ter uit breiding van de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Gedeputeerde Staten hebben naar aan leiding hiervan meegedeeld, dat zolang de gronden om andere redenen binnen de grens van het streekplan zijn gelegen, het gewenst is daaraan een bestemming te geven. Daarvoor is de bestemming gekozen, welke die van het geldende uitbreidings plan het beste benadert. Dit plan kan wor den gehandhaafd. Het feit, dat buiten de Ringvaart dit terrein, aansluitende bij het Spaarne en andere groenstroken en langs een recreatiebaan voor een ruime bebou wing met veel beplanting kan worden aan gewezen, belichaamt een bovengemeente- lijk belang dat niet ten onrechte in het plan is opgenomen. De extra-waarborg die de aanwijzing bij streekplan biedt kan overigens geen bezwaren ontmoeten. ADVERTENTIE C7wïtsal prodtj£L V 25. Er trok door die konak van allerlei volk. Zwaar bewapende ruiters uit de bergen, kooplieden, vluch telingen De ruiters uit de bergen kwamen achter om, langs de buitenkant van het dorp. Ze vulden de herbergruimte met hun grote gestalten en hun harde ruwe stemmen. Het ene oog van de oude Senitza begon gewoonlijk te glinsteren bij het zien van juwelen en sieraden, horloges en voorwerpen van goud en zilver, onrechtmatig verkregen buit die men aan haar hoopte te verkopen. Er werd dan onderhandeld. Senitza klaag de, jammerde en wrong de handen, de mannen vloekten, maar de koop werd gesloten en de waardevolle artike len verdwenen in de muurkast. Kooplieden kwamen later met hun mars of zwaar bepakte ezels. De muur kast ging weer ODen en er werd weer geloofd en gebo den. Zo ging dat daar. Vluchtelingen kwamen soms midden in de nacht. Ze moesten dan haastig verborgen worden voor de kawassen, maar de kawassen liepen om de konak heen, want de Kiaja zelf, het dorpshoofd, was goed bevriend met de kawehane. Die eenogige Senitza en die dikke Kiaja, die wisten het samen, en het was een goed bedrijf. Hoe kwam je daar zo in die konak? vroeg ik. Ik kwam er met mijn moeder. Het was op een middag. De zon stond nog iioog aan de hemel. Moham med Ali, de grote knecht, die later om een of andere reden spoorloos verdwenen is, stond met een stalbezem over de vloer te zwaaien. Toen kwamen we binnen, mijn moeder en ik. Hij kon aan onze kleding zien, dat we niet van het land maar uit de stad waren. Mijn moeder, bleek en dodelijk vermoeid, viel op een bank neer en begon te hoesten. Mohammed Ali wachtte. „De kawehane, de kawehane.bracht mijn moeder er met veel moeite uit. Mohammed Ali ging zwijgend heen. Tante Senitza verscheen, keek vragend, wan trouwend en wachtte. Toen stond mijn moeder op en zei: Tante Senitza. Het oog van de oude kawehane ging wijd open. Zij bekeek mijn moeder van het hoofd tot de voeten. Tante Senitza, ik ben Nohuda, de dochter van Hadsji Selim ben Het oog van tante Senitza werd rood als dat van een roofvogel. Mashallah, is het mogelijk? Waaraan heeft dan toch die slechte Senitza, dat onwaardige lid van de familie, dit hoge bezoek wel te danken? Ach tante Senitza, vergeet toch Vergeten, vergeten? Tante Senitza zal nooit ver geten. Maar ik ben door mijn vader weggejaagd. Ook ik ben uitgestoten uit de familie. Aha, ik begrijp, en dat is nou je zoon? Tante Senitza keek nu minder boos. Moeder vertelde hoe ze gewerkt had onder Christenen in vuile fabrieken en stoffige ateliers. Zij vertelde van huisarbeid tot diep in de nacht. Hoe ze ziek werd en toch verder moest. Ze deed haar verhaal van armoe en ellende. Nu ten lange leste had ze nog de lange reis naar de bergen onder nomen, maar zij was aan het eind van haar krachten en tante Senitza was haar laatste toevlucht. Ze vertelde er niet bij, hoe zwaar haar dit besluit gevallen was. Nooit zou ze hier als smekelinge zijn aangekomen, als het niet was om mij. Tante Senitza hoorde het aan maar begreep er niet veel van. Wat weet zij van fabrieken en kazernewonin gen in de stad? Maar zij bekeek de zaak van de com merciële kant en maakte haar berekening. In elk geval had zij hier een paar goedkope werkkrachten. De vrouw knapte misschien nog wel op en die jongen was in elk geval gezond en sterk. Ik stond er bij, maar geen ster veling weet, wat er toen in mijn jongensziel omging. Mijn kinderlijke fantasie zag daar een boze geest, tegen wier valse streken ik mijn moeder beschermen en uit wiens tovermacht ik haar bevrijden moest. Ik Vpelde mij een ridder, bereid en in staat tot heldendaderl. Ik had overigens mijn moeder nooit anders gekend dan afge tobd en slecht gehumeurd. Ze bitste en snauwde mij af, en zij van haar kant had mij nooit ander gekend, dan koppig en plagerig. Onze omgang was niet bepaald sentimenteel, maar de bittere nood, waarin wij al die jaren samen hadden verkeerd, was als een smidsvuur, waarin onze harde karakters met hamerslagen waren aaneengesmeed, hechter dan met liefkozingen mogelijk zou zijn geweest. Nu pas, in dit ogenblik besefte ik, hoe zeer ik aan mijn moeder verbonden was. En dat was goed, want voortaan zouden wij minder samen zijn. De wereld, waarin ik mij nu geplaatst zag, was hard en ruw, maar ik was jong en sterk. Ik was ai gauw een goed ruiter, een uitstekend schutter en kende alle ge heimen van de jacht. Ik werd van kind tot man en sloeg een leeftijd over. Wie daar niet sterk en weerbaar was, die ging ten onder. Het was in deze tijd, dat ik vernam, wie mijn vader was. Dat gaf een wending aan mijn leven. Wat ik tot dusver had gezien als kismet, het lot, dat Allah ons oplegt en waaraan de mens zich te onderwerpen heeft: het lijden van mijn moeder en de vernedering waarin wij waren geraakt, bleken de schuld te zijn, de persoonlijke misdadige schuld, van een schurk, die ik niet diep genoeg kon haten en verachten. Ik wist nu, dat alles anders had kunnen zijn: mijn moeder een rijke dame, goed gekleed en welverzorgd en ik opge voed op een kasteel als edelman. Ik zag het kasteel, de jachtstoeten en de avondfeesten en hoe scherper ik dat zag, des te meer groeide mijn haat tegen die onbekende, die mijn vader was en des te meer groeide ook mijn wraak tegen de wereld, waar hij ons buiten gesloten had. In die wrok voelde ik mij verbonden met de ruwe en hardvochtige bergbewoners en ook met de kleine Piotr Lebjenko, een politieke vluchteling uit de Oekraï ne, die mij lezen en schrijven leerde. Wat hij mij ove rigens vertelde en uit zijn boeken voorlas, daar in zijn houten hut, over de komende wereldrevolutie gelijk recht voor alle mensen, vrede en broederschap onder de mensen neen, dat geloofde ik niet, daarvoor was ik te zeer verbitterd. Mijn ervaringen waren niet zo, dat ik in sprookjes kon geloven. Mijn moeder was dodelijk zwak. Haar ziekte kwam in het eindstadium. Ze had enige malen bloed opgegeven en was zelfs tot lichte ar beid niet meer in staat. Als ik erbij was, deed tante Senitza altijd suikerzpet: Rust maar wat, mijn duifje, tante zal het werk wel doen. Maar innerlijk werd ze verteerd door erger nis. Ik kende het boze wijf te goed, om dat niet te zien, maar ze was bang voor mijn spierkracht en voor de ge laden revolver, die ik bij me droeg. Eens deed ik of ik naar de kelder ging om wijn te bottelen en wierp luid ruchtig het kelderluik open. Toen kwam ik echter ge ruisloos terug en luisterde. Ik hoorde de stem van tante Senitza half fluisterend: en als je dan niet voor me werken wilt, betaal me dan tenminste. Betalen? Maar tante Senitza (Wordt vervolgd). Primeur voor IJsland. Voor de eerste keer zal op IJsland een ballonopstijgiog ge maakt worden, een primeur die toekomt aan het Nederalndse ballonvaardersechtpaar Jan en Nini Boesman. Zij zijn uitgenodigd door de Aero-club van Reykjavik, die op 23 juni een vliegfeest houdt. Water. Tussen Koedijk en Schoorldam scheurde een 40 cm wijde hoofdtoevoerbuis van de waterleiding waardoor de toevoer naar West-Friesland stagneerde en de plaats van het lek spoedig blank stond. Het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf heeft het lek gedicht. Kliniek voor dermatologie. In Nijmegen is de nieuwe dr. Veegerklindek voor derma tologie in gebruik genomen. Deze kliniek, de kleinste in dit soort, maar tevens een van de modernste in Europa, is door de v< zif ter van de raad van bestuur van de St. Rad- boudstichting, prof. mgr. dr. R. R. Post, overgedragen aan het bestuur van de Rad- boudkliniek. De leiding van de kliniek is opgedragen aan prof. dr. J. W. H. Mali. B.B.-oefeningen. Er is woensdagavond een grote B.B.-oefening gehouden in Den Haag, waaraan ongeveer 850 B.B.ers hun krachten hebben gegeven. Het meest spec taculaire van deze oefening waren de blus werkzaamheden bij de Groente- en Fruit markt met in totaal 130 stralen water. De oefening verliep geheel volgens het plan. Nabij het Mirandatoad aan de rand van de Rivierenbuurt in nieuw-zuid te Amsterdam is woensdag de tweede grote oefening van de B.B. gehouden, waaraan ongeveer 900 vrijwilligers deelnamen. Het gestelde doel was de staat van geoefendheid der vrijwilli gers en de samenwerking met de overheids diensten te testen. Gasverstikking. De 26-jarige student G. E. B. V., afkomstig uit Rotterdam, is in zijn kamer te Leiden door gasverstikking om het leven gekomen. Hij werd levenloos op zijn bed aangetroffen. Vermoedelijk is de kraan van een gaskachel op zijn kamer, die zich bevond tussen het uitschuif bed en de kachel, bij het uitschuiven van dit bed open gegaan, doordat een tussen het bed l de kachel geplaatste stoel, bij deze manoeuvre is verschoven. T.V. en vogels. De gemeente Nijmegen zal een verordening invoeren, waarbij de tufdraden van TV-masten moeten voorzién worden van kurken zodat vogels die draden op afstand kunnen zien. Men wil hiermee voorkomen dat ondier meer duiven ziöh doodvliegen tegen de scherpe draden. Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft woensdag een bezoek gebracht aan de vlieg basis Gilze Rijen. Hij bezocht er de grond schoot voor de vliegeropleiding, de elemen taire en de voortgezette vliegeropleiding en de vliegerinstructeursonleiding. Daarna werd de lunch gebruikt, 's Middags bezocht de Prins nog enige magazijnen voor vliegtuig materieel, bewapening en munitie en de school van het luchtmachtbewakingskorps te Princenbosch. Verhoging pensioenen. Er is een wijzi ging ingediend op de wetsontwerpen tot ver hoging van het pensioen zeelieden-oorlogs slachtoffers en het buitengewoon pensioen 1940'45, waarbij de datum van invoering van deze tijdelijke toeslag van 36,5 percent zal ingaan op 1 september 1956 in plaats van 1 anuari 1957. IJsroom. Het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek zal deze zomer 50 ton room bevroren opslaan om deze in de win termaanden tot verse roomboter te verwer ken. Het staat alle boterfabrieken vrij voor eigen risico tót elke hoeveelheid aan dit experiment mee te doen Het In- en Ver koopbureau voor Zuivelprodukten zal deze proeven financieren. Geen tunnel. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring ont houden aan het besluit van het gemeente bestuur van Nijmegen een tunnel aan te leg gen onder het station Nijmegen door. De kosten waren geraamd op 10 miljoen. Gede puteerde Staten betogen, dat wegens de be stedingsbeperking, Nijmegen dit werk thans niet mag uitvoeren. Prof. Ch. Visser overleden. In de ouder dom van 80 jaar is overleden prof. ir. Ch. K. Visser, oud-hoogleraar in de kennis en het onderzoek van bouwstoffen, riolering en drinkwatervoorziening en het maken van bestekken en begrotingen aan de Technische Hogeschool te Delft. Na ingenieur te zijn geweest bij de gasfabriek in Den Haag en adjumct-direcetur van die in Amsterdam, waar hij later directeur werd, werd ir. Vis ser op 7 september 1915 benoemd tot hoog leraar te Delft. DONDERDAG 20 JUNI Minerva: „De man die teveel wist", 14 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevecht op pier 14", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het laatste bedrijf", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „De witte Sjeik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met zachtheid en geweld", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Heemsteeds Sportpark: Gaiapremière van circus Strassburger, 8 uur. VRIJDAG 21 JUNI Studio: „Liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het geheim van het gouden zwaard", 14 jaar, 2, 4.15, 7 c.i 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der er- dwenen vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regenimaker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rebellen van die prairie", 2,30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „High society", alle leeftijden, 8.15 uur. Heemsteeds Sport park: Circus Strassburger, 2 en 8 uur. Con certgebouw: Uitvoering Haarlems Muziek instituut, 7.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6