TUSSEN TEXTIEL Brandstichting in hotel te Haren berecht Gasten van Guildford uit Velsen naar Engeland vertrokken „Jan van Dommelen" wint het Velser toneelconcours DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 15 Veilig Verkeer in conflict met organisator van loterij Bedrag aan kredieten bleek tamelijk hoog „Dirkje" RO. 53 bracht gewonde man aan land „Noordholland" voer uit naar Finse „Bore VIII" Geslipt op de Sluisweg Vlotte handel op eerste aardbeienveiling Burgerlijke stand van Beverwijk Hongarije wijst attaché van Amerika uit Rapport over radio-actieve straling blijft geheim VRIJDAG 21 JUNI 1957 De rechtbank te Groningen heeft de brandstichting in het voormalige hotel Van der Woude te Haren bij Groningen behan deld, welk hotel in de nacht van 15 op 16 november van het vorig jaar gedeeltelijk in vlammen opging. Terecht stond de 21-jarige N. A. van H. uit Haren, directeur van de stichting Ne derlandse Bouw- en Exploitatiemaat schappij, die in Haren flats wilde bouwen, en de 36-jarige P. J. G. uit Assen, een van de leiders van de Nationale Oppositie-Unie, die destijds van zich deed spreken in de affaire-Westerling. Van H. bekende zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hij zei dat hij had gehandeld onder invloed van G. Het was de bedoeling dat het hotel afgebroken zou worden en dat op die grond flats en winkels zouden worden gebouwd door de bouw- en exploitatiemaatschappij.Wanneer het hotel zou afbran len zou er waarschijn lijk sneller kunnen worden gebouwd, zo veronderstelde G. Brandstichting zou een uitkomst zijn voor de stichting, die in financiële nood was komen te verkeren en voor de verdachten, die ook geen geld meer hadden. Aanvankelijk dacht Van H. dat de sug gesties van G. niet serieus bedoeld waren, maar gaandeweg, zo verklaarde hij, werd het hem duidelijk dat het ernst was. Hij stond toen zo sterk onder invloed van G. dat hij niet terug kon. De plannen werden grondig voorbereid en op de avond van de 15e november, nadat een vergadering van de stichting in het hotel was gehouden, uit gevoerd. Een straalkachel werd vlak bij een tafel gezet en op de grond werden kranten uitgespreid, de ramen liet men open en toen de heren weggingen bleef de straalkachel branden. Enige uren daarna ontstond inderdaad brand, welke de boven verdieping van het gebouw vernielde. De officier wilde rekening houden met de royale bekentenis van Van K. en de wijze waarop hij meegeholpen heeft de zaak tot klaarheid te brengen. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk. De raadsman, mr. P. Dorhout, zette uit een, dat zijn cliënt op het verkeerde pad was gekomen door de druk die G. op hem uitoefende. Hij bepleitte een lichtere straf. Daarna werd de zaak tegen P. J. G. behandeld. Deze verdachte, die indertijd betrokken was bij de affaire met het jacht „Evipan". ontkende alles wat hem ten laste was gelegd, zelfs tegen de bezwarende verklaringen van de dertien getuigen in. De verklaringen van zijn medeverdachte noemde hij verzinsels. De president moest hem wegens zijn arrogante manier van op- ADVERTENTIE 1 paar KINDERSKISOKKEN tot leeftijd 4 jaar, 69 cent per paar ALLEEN ZATERDAG SNELLIUSSTRAAT 23 - TELEF. 5653 treden een paar maal scherp terechtwijzen. De officier van Justitie eiste tegen G. drie jaar gevangenisstraf. Hij merkte in zijn requisitoir onder meer op, dat G. in de Duitse tijd een dubbele rol heeft ge speeld en veel kwaad aangericht. „Hij lijdt aan grenzeloze hoogmoedswaanzin en is met zijn capaciteiten van „hoofd" en „niet van hart" een gevaar voor de maatschappij, omdat hij altijd probeert slachtoffers te maken, aldus de officier. Op 3 juli zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE marktplein 7 1001 mogelijkheden met pllastro combinare Naar het ANP verneemt, zijn er moei lijkheden gerezen tussen het Verbond voor Veilig Verkeer enerzijds en de heer A. M. Bergers te Rotterdam, die voor het verbond een nationale loterij zou organi seren als onderdeel van het 25-jarig be staan van het Verbond voor Veilig Ver keer, om gelden bijeen te brengen voor de stichting van een nationaal centrum voor veilig verkeer. Het verbond voor Veilig Verkeer had reeds hiervoor optie verkre gen op het landgoed „De Cloese" te Lochem. De heer Bergers heeft destijds met het verbond een overeenkomst gesloten, waar bij hij zich verplichtte een actie te voeren, waardoor het mogelijk zou zijn de beno digde gelden, ten bedrage van ongeveer een miljoen gulden, bijeen te brengen. De heer Bergers heeft evenwel thans het Verbond voor Veilig Verkeer doen weten niet bereid te zijn de actie te voe ren, omdat naar zijn mening het succes van de actie bedreigd zou worden door een volgens hem voor de leiding van het Ver bond voor Veilig Verkeer weinig vleiende publikatie, die enkele weken geleden in een landelijk ochtendblad te verschenen. De actie dient thans volgens de heer Ber gers te worden afgelast. Tijdens de te Utrecht gehouden verga dering van de verbondsraad van het Ver bond voor Veilig Verkeer heeft men zich langdurig over deze aangelegenheid bera den. De verbondsraad constateerde, dat de overeenkomst eenzijdig door de heer Ber gers is verbroken. De verbondsraad sprak voorts zijn ontstemming uit over het feit, dat de heer Bergers zonder voorkennis van het hoofdbestuur van het verbond aan een groot aantal van zijn medewerkers en aan autoriteiten heeft medegedeeld, dat de actie is afgelast, waardoor het voor het verbond onmogelijk is geworden de actie onder andere leiding door te laten gaan. Wanbetaling door broodkopers Enige tijd geleden heeft de rayonale bak kerijcommissie in Haarlem en omgeving een „Commissie kredietbeperking" ingesteld ten einde te bereiken, dat paal en perk wordt gesteld aan het euvel van de kredietver lening. Het is namelijk vorig jaar gebleken, dat vele afnemers voor soms aanzienlijke bedragen bij hun bakkers in het krijt ston den. Thans zal stipt de hand worden gehou den aan de Verordening Sanering Bakkerij- bedrijven 1945, die bepaalt, dat niet meer dan één week krediet aan de afnemers van brood mag worden verleend. De meeste Haarlemse bakkers hebben zich bij de „Com missie kredietbeperking" aangesloten. Thans blijkt, dat de werkzaamheden van de com missie effect sorteren. Gebleken is, dat het bedrag, dat aan kredieten uitstond, tamelijk hoog was. Verscheidene bakkers hebben in middels met diverse klanten een regeling voor aflossing van het krediet getroffen. Aan de bepalingen voor de kredietverlening zul len de bakkers krachtig de hand houden, zodat het euvel van de wanbetaling de kop wordt ingedrukt. De Rotterdamse motortrawler „Dirkje" RO 53 is gisteravond omstreeks zes uur de IJmuidense haven binnengelopen om een van de opvarenden, de 41-jarige D. H., die met een hand bekneld had gezeten, aan land te brengen. Aanvankelijk werd overwogen een helicopter naar de „Dirkje" te sturen om de man van boord te halen, maar het weer was er te slecht voor. Daarop koerste schipper J. Klinkenberg de „Dirkje" zo snel mogelijk naar IJmuiden. Van de haven werd de schepeling zo snel mogelijk overgebracht naar het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost, waar reeds voorbereidingen waren getroffen om tot amputatie over te gaan. Toen het verband was verwijderd bleek alles nogal mee te vallen. H. kon later naar huis worden ge bracht. De „Dirkje" had ook een defecte winch. Het schip loste vanmorgen 180 kisten van deze korte reis. De sleepboot „Noordholland" van Bu reau Wijsmuller n.v., die woensdagmiddag omstreeks vijf uur in IJmuiden terugkeer de van een reis van bijna twintig weken onder meer werd de kruiser „Pueyrre- don" voor de sloop van Argentinië naar Italië gesleept is gistermorgen uit IJmuiden al weer naar zee geweest. Ruim tachtig mijl ten noorden van IJmuiden had het Finse schip „Bore VIII" om half tien gemeld, dat het machineschade had opgelopen. Het schip, dat 5196 ton meet, maakte echter nog vaart en zou trachten de schade met eigen middelen te ver helpen. In de namiddag kon de „Bore VIII" ech ter melden, dat weer tien mijl vaart werd gemaakt en dat assistentie van de „Noord holland" overbodig werd. De sleper is daarop naar IJmuiden teruggekeerd. In de avond kwam de Fin voor de Nieuwe Rot terdamse Waterweg aan, waar de sleep boot „Maas" van L. Smit en Co. vastmaak te om stuurassistentie tot Rotterdam te verlenen. Gisteravond omstreeks tien uur is de 26-jarige A. A. v. d. L. uit IJmuiden met de bromfiets geslipt op de Sluisweg in de nabijheid van de spuisluis, toen achter liet gebouw een wagen te voorschijn kwam en hij moest uitwijken. Nadat in het Anto- niusziekenhuis foto's waren gemaakt, moest men vaststeilen dat L. een gekneus de knie had opgelopen. Hij kon later naar huis worden vervoerd. Hoogovenharmonie concerteert in de badplaats Ter ontspanning van de badgasten wordt op zaterdag 22 juni een concert in de tuin van „Oud Wijk aan Zee" verzorgd door de Hoogovenharmonie. C. Lute sprintkampioen van rennersclub De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft de sprintkampioenschappen verreden. De wedstrijd werd gewonnen door C. Lute uit Castricum; tweede werd A. v. d. Bos; 3. Chr. de Nijs. C-klasse: 1. G. Lute; 2. J. Spee; 3. J. Timmer. De Kennemers naar nederlaag- toernooi De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" neemt op zondag 23 juni deel aan een nederlaagtoernooi dat wordt ge organiseerd door de zustervereniging „Meervogels" te Akersloot. Woensdag zijn in Breda de contracten voor de Nederlandse wielrenners voor de Ronde van Frankrijk getekend. Op de foto ziet men de Nederlandse ploeg ten huize van ploegleider Pellenaars bijeen. V.l.n.r. staand: Mies Stolker, Wim van Est, Leo v. d. Pluym, Piet van Est en Piet de Jongh. Zittend. Wout Wagtmans, Kees Pellenaars, Piet van Ierlandt, Arie van Wetten en Daan de Groot De eerste aardbeienveiling, die donder dag te Beverwijk werd gehouden, ken merkte zich door een behoorlijke aanvoer en een vlotte handel. Er waren 7000 man den, die voor f 3.80 tot f 6.50 per stuk wer den verkocht. Bij de veiling Kennemerland heeft de directeur de heer Jac. de Weyer een enkel woord tot de vele kopers gespro ken en er op gewezen dat ieder jaar op- njeuw een grote kern van vaste kopers naar Beverwijk komt en de Beverwijkse aardbei trouw blijft. De tuinders in de streek Kennemerland zijn sterk geïnteres seerd bij de binnenlandse handel. Wanneer men er voor zorgt met een kwaliteitspro- dukt aan de markt te komen, dan heeft men het zelf in de hand dat de kopers steeds met tevredenheid naar Beverwijk terugkeren. De heer De Weyer deelde nog mede dat de groente-omzet tot nu toe in vergelijking met dezelfde periode van 1956 f 350.000 hoger is- Dit is een gevolg van de omscha keling naar de glascultures en van de goe de prijzen, die tot nu toe door de handel zijn betaald. Ter kennismaking met deze eerste veiling kregen alle kopers een con sumptie en een sigaar. GEBOREN: Frederikus J., z. v, P. Vege- lien en M. K. van Tunen; Torn, z. v. J. P. W. Leenhoven en H. G. Hoogermain; Maria M. J., d. v. H. Johainsen en P. Adriaanse; Chris tina E., d. v. J. H. van Laaren en W. M. Duijker; Franciscus, z. v. L. Toerinig en A. B. Westmeijer; Teund-s W., z. v. J. Lanigejan en L. Alblas; Gerardus A., z. v. G. Kok en A. Metselaar; Jainny, d. v. P. van dien Berg en T. Tellingen; Cornells M M., z. v. G. J. F. Schaaper en A. M. Ve-ldit; Sjoukje I., d. v. H. B rak ern a en P. M. van Dijk; Johanna M., d. v. D. de Reus en M. Markx: Michel J., z. v. J. van Bloois en A. Wubs; Johannes A., z. v. J. van So'.-'st en G. Bank; Petrus J. R., z. v. P. J. de Vries en L. Zuurbier; Johanna A M.. d. v. J. J. Snellens en G. C. WilkarL ONDERTROUWD: G. Schmitz en J. Seele- meijer; M. van de Meeberg en P. Kleijne; P. Hart en J. van den Ootenaar. GEHUWD: J. C. G. Hemrner en M. G. Win kelaar; J. C. Molenaars en G. M. van de Ka mer; J. G. C. Braam en J. T. Geluk. OVERLEDEN: M. Zoon, 81 j., wed. van C. J. Zonneveldt; J. Lampers, 76 j., wed. van G. Dood; J. H. Boeree, 84 j., wed. van H. de Zwarte. Elf mensen verloren het leven en velen werden gewond toen voor de Franse kust in de buurt van Ouessant het bijna 10.000 ton metende vrachtschip „Ioannis", dat onder Griekse vlag vaart en de ruim 16.000 ton grote, onder Liberiaanse vlag varende Ameri kaanse tanker „Stony Point" in dichte mist met elkaar in aanvaring kwamen, waarna op beide schepen felle branden uitbraken. Deze telefoto laat zien hoe de zwaarbeschadigde „Ioannis" met een groot gat in de boeg langzaam op weg is naar Brest. Met de trein van 10.06 zijn vanmorgen 21 jonge Velsenaren, twee leidsters en de hoofdleider, de heer C. Jansen naar Hoek van Holland vertrokken de eerste etap pe van hun reis naar het jarige Guildford in Engeland. Het verheugde groepje, dat alle Velsense jeugdverenigingen vertegen woordigde en alle rangen en standen der jonge generatie, zou vanavond omstreeks 11 uur in gast-stad aankomen. In Londen wordt het koppel afgehaald door de Guildfordse jeugdleider M. Grif fith, die samen met de Velsense ambtenaar voor de jeugdzaken, de heer G. W. F. Kwakkel zulk een groot aandeel in de voorbereidingen tot de uitwisselingsreis had. Hij kon helaas zelf niet van de partij zijn, maar heeft vanmorgen de groep wel uitgezwaaid. De Velsense meisjes en jongens, die de beide leidsters mevrouw Hoogeweg en mej. Beimers als „kader" meenemen, blij ven tot volgende week vrijdag, wanneer zij omstreeks acht uur in de avond worden terugverwacht en zullen in die tussentijd enige hoogtepunten uit de stadsfeesten van Guildford meemaken: onder meer het be zoek van Koningin Elizabeth op donder dag. Verder staat er een bezoek aan Lon den op het programma. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen komt maandag na als officiële gast van het gemeentebestuur van Guildford. Het stadje is de Velsense gasten niet geheel onbekend, want de afgelopen we ken zijn er uiteraard heel wat gesprekken over deze kostelijke reis gevoerd en heeft VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. 's Gravenhage, 21 juni: Vangstberiohit van hedenmorgen uit volle zee: SCH 63 met 10 k.; 66 geen vangst; 72 met 6 k.; 73 met 3 k.; 81 met 2 k.; 97 met 3 k.; 116, nog 155 mijl;. 123 met 9 k.; 124, nog 155 mijl; 180 met 1 k.; 242 me 7 k.; 275 met 2 k.; 3 met 14 k.; met 5 k.; 47 met 4 k.; 121 met 3 k.; 302 met 35 k.; 325 met 60 k., nog 30 netten; 333 met 30 k.; 4 met 12 k.; 4 met 12 k.; 254 met 4 k.; 342 geen vangst; 402 idem; 2 idem; 19 met 7 k.; 2 geen vangist; 30, nog 110 mijl; 35 met 10 k.; 37 met 7 k.; 45 met 14 k.; 84 geen vamigis; 87 met 8 k.; 130 met 1 k.; 236, weinig vangst; 250 met 2 k.; 310 met 1 k.; 399 met 2 k.; 32 met 4 k.; 49, geen vangst; 132 met 3 k.; 189 met 2 k.; 233 met 2 k.; 262, geen vangst; 285 met 3 k.; 200 met 2 k.; 53 met 15 k.; 104 nog 100 «mijl; 332 met 25 k.; 39 geen vangst; 201 met 1 k.; 264 met 13 k.; 181 geen vangst; 199 met 5 k.; 305 met 8 k.; 56 met 9 k„; 159 met 8 k.; 229 met 11 k.; 105 geen vangst. VL 70 met 20 k.; 78 met 2 k.; 79 met 10 k.; 85 met 3 k.; 203 met 1 k.; 216 met 1 k.; 97 met 40 k.; 114 met 4 k.; 115 met 2 k.; 190 met 3 k.; 197 met 17 k.; 199 met 4 k.; 61 met 10 k.; 71 met 2 k.; 83 met e.k.; 166 met 5 k., is thuissto- mende; 14 met 25 k.; 56, nog 100 mijl; 89 met 45 k.; 112 met 35 k.; 132 met 7 k. Binnen te Schevendngen: SCH 64 met 240 k. van neigen schepen; SCH 99 met 240 k. van 8 schepen, 80 k. groene en 180 kisten ijshaong. men zich terdege voorbereid op het bezoek, dat de hele week de heer Griffith als toe gewijde „coach" voor het Nederlandse ge zelschap zal tellen. Vanavond zal hopelijk een telegram de goede aankomst van de groep in Guildford bevestigen de heer Kwakkel houdt zich beschikbaar voor de ouders, die benieuwd zijn naar reis en overtocht om aan de hand van dit telegram inlichtingen te geven. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft de Amerikaanse luchtvaart attaché in Boedapest, kolonel Welwyn F. Dallam, gelast binnen zes dagen Hongarije te verlaten, zo is in Amerikaanse diplo matieke kringen in de Hongaarse hoofd stad vernomen. De Hongaren beschuldigen hem ervan, dat hij foto's heeft gemaakt van militaire objecten. LONDEN (Reuter). Premier MacMillan heeft geweigerd een verzoek van het be stuur van de Britse liberale partij in te willigen een rapport van de raad van het Britse medische genootschap over de ge varen van radio-actieve straling openbaar te maken. MacMillan zou gezegd hebben dat hij een plan van het bestuur van de raad van het medische genootschap het rapport openbaar te maken bestudeert. De Britse premier weigerde ook commentaar te geven op een uitlating van zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Loyd, dat de agitatie tegen de kernproeven voor een groot deel te wijten zou zijn aan commu nistische agitatie. „PALVU" uit IJmuiden niet mogen geluk ken opnieuw als triomfator te eindigen in de toneelwedstrijd, welke door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap tijdens het afgelopen seizoen voor de derde keer was georganiseerd. De fraaie wisselbeker verhuist thans voor een jaar naar Sant poort, omdat nu de aldaar gevestigde to neelvereniging „Jan van Dommelen" met haar opvoering van Arthur Millers „Mijn zoons" de meeste punten wist te behalen. Dit werd donderdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan namens de jury bekend gemaakt door een der be stuursleden van de Velser Gemeenschap, de heer R. Graafsma, tijdens een bijeen komst, waarbij vele amateurtoneelspelers uit Velsen aanwezig waren. Na een kort inleidend woord van de heer C. de Jong had voor de pauze de heer J. H. Fijn van Draadt als lid van de jury die nog bestond uit de heren P. Bronner en H. Mulder reeds enige algemene op merkingen gemaakt. Spreker had het een prettig, maar moeilijk concours gevonden, waaruit tot vreugde van de jury een on miskenbare vooruitgang in het toneelspel kon worden geconcludeerd. Zij was daar om zo vrij te veronderstellen, dat een en ander mede het gevolg is geweest van de vroeger uitgebrachte juryrapporten; om dat de fouten waar hierin op gewezen was, tijdens de laatst gehouden wedstrijd niet werden herhaald. Verder sprak de heer Fijn van Draadt met veel waardering over de verzorging der diverse opvoeringen en hij besloot met een woord van lof aan het het adres van de Velser Gemeenschap, welke organisatie zo duidelijk te kennen gaf mede te willen werken aan de verhef fing van het amateurtoneel in Velsen. Hierna kwam de heer De Jong met een alleszins belangwekkende suggestie. Hij animeerde namelijk de aanwezige bestu ren eens de stichting van een centraal ge zelschap te overwegen, waardoor de beste krachten uit de IJmond in staat zouden zijn gezamenlijk een modelopvoering te verzorgen. Wij tekenen hierbij aan, dat deze suggestie stellig de overweging waard zou zijn. Een dergelijk gezelschap zou in staat gesteld kunnen worden bijvoorbeeld deze jaarlijks herhaalde prijsuitreiking tot een der hoogtepunten van het seizoen te maken. Want de eerlijkheid gebiedt ons te constateren, dat de sluiting van dit concours nog nimmer in overeenstemming is geweest met de moeite en zorgen, die de optredende verenigingen aan haar voorstellingen hebben besteed. Deze slot-, avond zou hiervan de climax moeten zijn, in plaats van het traditionele amuse mentsprogramma, waarmee dit concours steeds besloten werd. Wij herinneren in dit verband nog even aan de volkomen mis lukte opvoering van de onbenullige één- acter na het eerst concours. Overigens heb ben wij alle waardering voor de muzikale prestaties van „De Inca's" van verleden jaar en „De Velno's" van donderdagavond, maar naar onze mening dient een toneel wedstrijd, welke een culturele verheffing beoogt, te worden afgesloten op een ma- nier, die meer met een dergelijke ideële bedoeling in overeenstemming is. Direct na de pauze was dan het ogenblik aangebroken, waarnaar de aanwezigen met verklaarbare spanning hadden uitgezien: het bekend maken van de uitslag. Dit ge schiedde bij monde van de heer R. Graafsma, die zich op dikwijls geestige wijze van deze opdracht kweet. Ook hij begon met woorden van waardering voor jury en Velser Gemeenschap om zich ver der eveneens enthousiast te verklaren voor een centraal gezelschap, waarvan de op richting ook volgens spreker in Velsen mo gelijk moet zijn. Hierna werd door hem de ranglijst der deelnemende verenigin gen voorgelezen, zij het dan ook in omge keerde volgorde, ten einde de aanwezigen zo lang mogelijk in het onzekere te laten. Deze luidde als volgt: 1. Toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort met „Mijn zoons" van Arthur Miller onder regie van Peter Brandsma; 2. r.k. toneel vereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden met „Vandaag en morgen" van Herbert Bates onder regie van A. H. Holt slag; 3. toneelvereniging „De Hooger Geest onder regie van Willem van der Veer; 4. Arbeidersto neelvereniging „PALVÜ" uit IJmuiden met „Glazen speelgoed" van Tennessee Williams onder regie van Jan Velzeboer 5. De Hervormde Toneelgroep uit IJmui- den-Oost met „Westerman en zoon" van Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker onder regie van C. de Jong; 6. Oud- katholieke toneelvereniging „De Planke niers" uit IJmuiden met „De grote race" van Dorothy en Campbell Christie onder regie van F. A. J. Hunsche; 7. Grunniger Verainen „Moushörn" uit IJmuiden met „Vrouwlu zit koppeln in 't bloud". De re gisseursprijzen waren voor Peter Brands ma van „Jan van Dommelen" en A. H Holtslag van „Kunst Zij Ons Streven". De heer Graafsma reikte tevens de prijzen aan de vertegenwoordigers der daarvoor aan gewezen verenigingen uit, welke hande ling telkens door een toepasselijk woord werd vergezeld. Hierna vertolkte de heer H. Tabernal als voorzitter van „Jan van Dommelen" de vreugde welke thans in zijn vereniging heerst over dit eervolle resul taat. Hij was zo sportief hieraan toe te voegen, dat men ook „PALVU" een nieu we overwinning van harte zou hebben ge gund. Namens „PALVU" sprak voorzitter C. Gravemaker, die in de eerste plaats „Jan van Dommelen" hartelijk met dit ongetwijfeld verdiende sukses complimen teerde. Wat zijn eigen vereniging betreft verklaarde spreker, dat men uiteraard op het definitieve eigendom van de beker had gehoopt, maar dat men zich met deze uit slag zich allerminst teleurgesteld gevoelde. Nadat de heer Holtslag nog een woord van dank gesproken had meldde de heer De Jong zich als laatste spreker, waarbij hij speciaal de jury dank bracht voor haar consciëntieuze opvatting van een dergelijk moeilijke taak. De resultaten van vorige jaren waren: Seizoen 1954—'55: 1 „PALVU" met „School der dapperen"; 2. „Varia" met „Jeugd"; 3. „Kunst Zij Ons Streven" met „Bonaventura"; 4. „Jan van Dommelen1 met „Mensen in pension"; 5. „Kennemer land" met „Nofrita, de woudprinses"; 6. „De Hooger Geest Ghesellen" met „De zondaar"; 7. „ADVENDO" met „Huis zon der vensters"; 8. „De Plankeniers" het „Adieu, au revoir"; 9. „Hervormde Toneel groep" met „Marjatta's Kerst". Seizoen 1955—'56: 1. „PALVU" met „Het laatste bedrijf"; 2. „Jan van Dommelen met „Het land van belofte"; 3. „Concor dia" met „De held uit het Westen"; 4. „Varia" met „U spreekt met uw moorde naar"; 5. „Kunst Zij Ons Streven" met „Tropenhel"; 6. „Kunst en Vriendschap" met „Gaslicht"; 7. „Kennemerland" met „Roderik de tovenaar"; 8. „De Hooger Geest Ghesellen" met „Vogel vlieg de we reld in"; 9. „Hervormde Toneelgroep" met AMSTERDAM De beurs gaf gisteren een gedrukt beeld te zien. De minder goede stemming van Wallstreet was daar mede oorzaak van. De sterk verlaagde koperprijs alsmede in krimping van de produktie veroorzaakten lagere koersen in New York. De arbitrage liet gisteren in Amsterdam verstek gaan en dat betekent in de regel lagere koer sen. De handel was over het algemeen zeer rustig en kon de hoge koersen van de niet-officiële ochtendbeurs bij lange na niet benaderen. Tegen het slot van de markt kwamen verder over d'e gehele lijn verkopen los, die de koersen nog verder deden dalen. De markt sloot vrijwel op de laagste prijs van de dag. Koninklijke Olie opende op f 221.50 en daalde tot f220.40, tegen woensdag f223.20. Unilever opende op 483V2 en zakte door verkopen voor Lon- dense rekening tot 479 (487). Dit hield verband met verkopen door Parijs in Lon den van de aandelen Unilever, ter verkrij ging van dollars. Philips was 2 punten la ger bij opening, ging door de 3 maal pari en sloot op circa 300. Hierdoor werd een verlies van circa 7 punten geleden. Ook AKU kon zich in deze stemming niet hand haven en moest een verlies van 3 punten incasseren. K.L.M. was wederom fractio- neel lager. In de scheepvaarthoek had wederom het aanbod de overhand. Over de gehele linie werden lagere koersen van 1 tot 3 punten genoteerd. De Indonesische fondsen rea geerden niet op de bekendmaking van de genomen maatregelen aldaar wat import en exportbepalingen betreft. De koersen bleven vrijwel onveranderd. Aandelen Schokbeton werden circa 10 punten lager geadviseerd op 80 tengevolge van het voorstel tot halvering van het dividend. Participatiebewijzen uranium werden ge adviseerd op 473 gulden. Staatsfondsen waren nauwelijks prijs houdend, doch voor de staffellening ,iets beter door de bekende 200.000 gulden- vraag. De inschrijving op de 3'/2 miljoen gulden 5 pet. pandbrieven Nederlandse Scheepshypotheekbank a 99 pet. verliep bevredigend. Prolongatie 3)4 pet. (ANP). NEW YORK Voor de tweede achtereenvolgende maal had de beurs een dalend koersverloop, waarbij de metaal-, olie en chemische fondsen naast die van openbare nutsbe drijven de spits afbeten. Er was echter weinig verkoopdruk, zoals blijkt uit de om zet van 2.050.000 aandelen tegen 2.220.000 op woensdag. Deskundigen zijn van mening dat het beursverloop hoofdzakelijk een technische reactie is, waarbij enkele indi viduele fondsen echter op bijzondere in vloeden reageren. Vooral de openbare nutsbedrijven wer den zwaar getroffen, waardoor hun onver mogen werd weerspiegeld om even snel op de inflatie te reageren als industrieën, waarvan de inkomsten niet aan voorschrif ten onderhevig zijn. De vliegtuigbouwfondsen waren ver deeld en verflauwden enigszins tegen het einde van de beurs, toen berichten de beurs bereikten over een drastische bestedings controle van de luchtmacht door de over heid. Het industriegemiddelde kwam van 505,92 op 503,56; dat voor spoorwegen van 145,66 op 145,21 en dat voor openbare nuts bedrijven dat woensdag een laagtepunt sinds 28 februari bereikte van 71,60 op 70,63. (UP.) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °U Nederl. '47 87 3 »/o Nedl 1952 64 90% A. K. U 200% 200 Culvé Delft 362 Van Gelder Zonen 195% K. N. Hoogovens 313 Nederl. Ford 271 N. Kabelfabriek. 293 gew. Philips Gloeil. 300 300 pref .Philips Gloeil. 155 Unilever 478 475 Wilton Fijenoord 249% Dordtsche Petrol. 1062% Konkl. Petroleum 220,70 f 219,— A'dam Rubber 77% K. L. M 121,40 Holl. Amer. Lijn 176% N. Scheepv. Unie 175% Phs. v. Ommeren 264 H. V A 125% Verg. Deli Mijen 98% Amsterd. Bank.. 204% Ned. Handel Mij. 159% Rotterd. Bank 175 Twentsche Bank 179 Anaconda Copper 66% Bethlehem Steel 191% U. S. Steel 673% General Motors.. 42% Shell Union 88% Tidewater 40

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11