Kunstzinnig peil op vierde dag was niet te hoog Rusland acht vijflanden-rapport over Hongarije werk van V.S. Zeven en vijf jaar geëist tegen twee jongens uit Anjum Steun voor communisten, volle kerken en veel drankmisbruik Sleepboot „Thames" nadert Falmouth met lekke tanker FILM WEEK Gemeentemuseum toont filmaffiches van vroeger De negen Muzen „Grof, vals en walgelijk stuk" Hammarskjoeld zou liever geen bijeenroeping van Assemblee wensen Grondwerker van het leven beroofd en in een stuk land begraven Tegenstellingen in Polen Als het er op aankomt liever de Russen dan de Duitsers Brand is uit maar de sleep giert erg 11 ENGELSE EN AMERIKAANSE BIJDRAGE Nederlands Ballet geeft herhalingen van „Kaïn" „Studio" opent theater op „Frankendaal" Brand in Rotterdamse blindeninrichting geblust Helicopter-piloten van Sabena staken Militaire pensioenbond in Haarlems concertgebouw Adenauer heeft kou gevat Israel wenst compensatie voor duikboten in Egypte Gerucht in Londen over camoujlagedransactie VRIJDAG 21 JUNI 1957 DONDERDAG WAS DAN de enige dag in de Haagse Filmweek, waarop het pro gramma niet meer dan de gebruikelijke twee voorstellingen vermeldde. We hebben die gelegenheid aangegrepen om in het Gemeentemuseum de expositie te bezoeken, welke is gewijd aan het filmaffiche. Dat was zoveel als een kleine adempauze in de strijd tegen het uurwerk. Want wanneer men én van de congressen het nodige wil weten én ook nog de premières wenst bij t e wonen moet men zich reppen van de ene plaats naar de andere en zorgen ook nog op tijd te zijn. Xe middernacht, als het alle maal is gedaan, neemt dan uw verslaggever de pen en schrijft. Gisteren kon hij het kalm aan doen, de tentoonstelling is maar klein en gemakkelijk te overzien. De film voorstellingen waren niet van die aard, dat het moeilijk is zijn gedachten erover te formuleren. Het ging dus allemaal nogal gemakkelijk. WANNEER DE LEZER de residentie be zoekt zou hij de expositie in het Gemeente museum niet moeten overslaan. Hij krijgt daar nog tot half juli de tijd voor en hij doet het heus voor de aardigheid. Er is een verzameling bijeengebracht van me rendeels affiches, die vertoningen aankon digen uit de tijd, waarin de film nog in de kinderschoenen stond. Zeer stijf deftige en houterige platen roe pen ons de grootheid toe van het evene ment, dat ons wacht. Het lijkt wel of een schoolklas in de te kenles aan het werk is geweest. De sex, waarin de filmrecla me thans haar brood zoekt, is helemaal nergens te vinden. Het is allemaal braaf, degelijk, hoewel schreeuwerig, maar dat zit hem dan in de enorme afmetingen van de platen en de af schuwelijke kleuren. En wat opvalt: de sterren worden nauwelijks genoemd. Al leen met de titel probeert men het publiek te lokken. Er is dus een tijd geweest, waar in de titel belangrijker was dan de ster. Maar dat het ook mogelijk is films aan te kondigen op een even beschaafde als kunstzinnige basis, bewijst de Poolse in zending waaromheen dit lijvig plaatwerk is gegroepeerd. Het contrast is wel heel scherp. De Poolse affiches trekken over wegend de aandacht door hun fraaie typo grafische compositie. Waar zij opvallen door hun schilderkunstige kwaliteiten verlenen zij de films de waardigheid, die men in ons land blijkbaar alleen aan de schouwburg voorbehoudt. WAT DAN HET KUNSTZINNIG niveau van de filmpremières betreft moet jammer genoeg worden gezegd dat de Haagse Film- week het op dat punt ook gisteren weer heeft laten afweten. Het is opportuun nu al de consequenties daaraan verbonden in het geding te brengen. Er wachten ons nog twee dagen, die veel kunnen goedmaken. Maar het geeft toch wel te denken, dat ik nu bijvoorbeeld bijna geen goed woord over kan hebben voor de vertoonde film tijdens de avondvoorstelling: „High tide at noon". Het is de enige Engelse bijdrage aan de filmweek en het is maar een heel povere. Vooral op het punt van de vorm. Het mag dan plezierig zijn wanneer men met een gegeven in kennis wordt gebracht, dat op zichzelf heel interessant is en po sitief, maar als dat niet met middelen van de film zo wordt verwerkt, dat het pakt, houdt men er alleen maar verveling aan over. „High tide at noon" heeft die nare eigenschap. De film vertelt over een gezin van kreeftenvinders op een klein eiland. De visserij gaat er hard achteruit. De con flicten op het eiland komen zowel daar uit voort als uit de onderlinge wedijver der jonge mannen om de liefde van een meisje, dat de dochter is van de grootste grondbezitter. Zij trouwt de verkeerde, ziet haar meest toegenegen minnaar ver trekken, verliest haar man en komt na vijf jaar terug op het eiland, dat ze geheel ver laten waant. Maar nee. De minnaar is er in zijn eentje woonachtig en dus krijgen ze elkaar. Maar hoe wordt die geschiedenis verteldAlle actie stopt op het moment, dat men er eens goed voor gaat zitten. De verschillende scènes gaan zonder verband in elkaar over. Innerlijke conflicten wor den of te sterk gedramatiseerd, boven hun waarde, of onvolledig aangeduid. De docu mentaire inslag levert nauwelijks reële interpretaties op. Het is een film van ge miste kansen, want ze is zeker sympa thiek. Ze wekt telkens beloften, waarin men wil geloven. Ze verraadt talent. Het komt er alleen niet uit en op den duur gaat men het wel geloven omdat men toch telkens in zijn verwachtingen wordt te leurgesteld. HET AMERIKAANSE AANDEEL in de filmweek zagen wij 's middags. Het is geen groots r andeel, maar het had dan tenmin ste nog allure. Door zijn eenzijdigheid geeft het maar een oppervlakkig beeld van de kracht van de Amerikaanse filmmakers. Het richt de belangstelling op de angst, die één man anderen inboezemt, wanneer hij een pure sadist is. En het geeft er de vol gende oplossing voor aan: kom die angst te boven en handel tezamen tegen die man, Holland Festival Het Nederlands Ballet onder artistieke leiding van Sonia Gaskell zal zijn mede werking verlenen aan de manifestaties van elektronische muziek, welke in het Holland Festival zullen worden gegeven. Het gezel schap zal een herhaling geven van het bal let „Kain" van de te Haarlem gevestigde balletleraar Jan Leo Zielstra op een elek tronische compositie van Henk Badings, op 1 juli in de kleine zaal van het Concertge bouw in Amsterdam en op 2 juli in de Kurzaal in Scheveningen. De toneelgroep „Studio" zal op 15 juli in Amsterdam op het landgoed „Frankendaal" aan de Middenweg een zomertheater ope nen, dat geheel door eigen medewerkers wordt opgebouwd. Onder andere zullen daar onder auspiciën van het Vakantieco mité Amsterdam voorstellingen worden gegeven van de blijspelen „Slag om Diana" van Terence Rattigan, „Een huwelijk onder Lodewijk XV" naar Alexandre Dumas en „Les Romanesques" van Edmond Rostand. Bij gunstig weer iedere avond een voor stelling. Op dinsdag en vrijdagmiddag zijn er speciale matinee's voor de jeugd. die zijn kracht zoekt in het scheppen van verdeeldheid. We worden in deze film „The strange one" geconfronteerd met het weinig sympathieke leven in een ca dettenschool waar de eerstejaars worden getiranniseerd door een wel zeer laaghar tig heerschap, dat zo lang intrigeert en manoeuvreert tot de gramschap van de school sterker wordt dan de angst en recht wordt gedaan. Dan ontpopt zich die man als een armzalige lafaard. Hij wordt uit de schoolgemeenschap verwijderd en zal er nooit terug kunnen keren. De tendens van deze film is goed. In hoeveel kazernes speelt zich niet hetzelfde af als hier wordt vertoond? Maar dat het plezierig is er steeds naar te moeten kijken wil ik aller minst beweren. Daarvoor zijn er teveel ge zochte en gedwongen situaties in de film. Sfeer en onderlinge verhoudingen op een cadettenschool zoals we ze hier ontmoetten dwingen geen respect af. Het is allemaal dienstbaar gemaakt aan de intrige, die dan wel veel spanning oplevert, maar door zijn harde directheid, zijn rauwheid en onme- dogendheid de waardigheid van de mens, waarvoor de film suggereert op te komen, nauwelijks recht doet wedervaren. Men wordt bovenop de feiten gedrukt. Dat is heel knap gedaan. Het is echter een waar- lijke bevrijding wanneer men het woord „einde" ziet verschijnen en dat dan het meest, daar men meer dan genoeg van deze school en zijn bevolking heeft ge kregen. Post scriptum: Het blijkt mij, dat bij de summiere bespreking van de film „Tea and sympathy" een woord is weggevallen, dat een zee van misverstand ontsluit. De film wordt als fijngevoelig aangeduid. Ze is dat niet. Het is dat laatste woord, dat door achterwege te blijven een hele ziens wijze heeft omvergespoeld. F. W. Franse In de Rotterdamse Blindeninrichting aan de Kipstraat was vanmorgen in de kelder, waar onder andere terpentijn en schoensmeer opgeslagen zijn, een van de ziende werkers bezig met het smelten van was. Toen de vlam plotseling in de pot sloeg, rende hij weg om een schuimblus- ser te halen, maar terugkerend zag hij dat de kleren van een van de blinden in brand waren geraakt. Hij bluste daarom eerst de kleren van deze man en bracht hem op de gang, maar dit oponthoud werd er oorzaak van dat de brand in de kelder zich uitbreidde en de brandweer gewaarschuwd moest worden. Deze was snel ter plaatse en trachtte, van rookmaskers voorzien, bij de vuurhaard te komen. Onderwijl werd het noodzakelijk geacht dat alle blinde werkers, ongeveer 150 in getal, het gebouw verlieten. Hand aan hand, als een geweldige ketting, gin gen zij in voorbeeldige orde naar buiten, waar zij werden opgevangen door de B.B., die verder voor hen zorgde. De schade kon beperkt worden tot de wasmakerij. Maria Callas De in New York geboren Italiaanse sopraan Maria Meneghini Callas is door president Giovanni Gronchi be noemd tot commandeur van de Italiaanse Republiek. Het is de eerste keer dat deze onderscheiding aan een sopraan-zangeres is toegekend. (UP). OQOtiaiCtYrmYYmmmYmmyYrmyYYYYYYYYyvYvyYYYYv WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE >oocx)00oooooooooooocx30oooop(xxxxjooooooooQooooooocxxxxxxxx Donderdag vond in het Amsterdamse Flora Theater de persvoorstelling plaats van de film „Typhoon boven Nagasaki", waarbij de regisseur, Yves Ciampi en diens echtgenote de Japanse de bruggen Kishi Keiko, die de hoofdrolvertolk ster in deze rolprent is, aanwezig wa ren. Na de voorstelling maakte het echtpaar een tochtje door Amsterdam. De Japanse filmster kocht op een van meikersen. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft donderdagmiddag in een eerste commen taar op het rapport van de UNO over de Hongaarse opstand verklaard, dat het een „grof, vals en walgelijk stuk is, dat duide lijk de propaganda van de Verenigde Staten verraadt". In een uitzending in het Grieks zei een commentator, dat de speciale commissie van de UNO, die het rapport heeft opge steld, indertijd is ingesteld „in strijd met het belangrijkste artikel van het Handvest, waarin met klem inmenging in de binnen landse aangelegenheden van leden-staten wordt verboden". De commentator vroeg zich af, „hoelang de V. S. de UNO nog kunnen gebruiken als instrument van de koude oorlog". NEW YORK (UP) Men neemt aan dat de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO slechts 25 landen heeft uitgenodigd ter bespreking van het Hongarije-rapport en niet de voltallige Algemene Vergadering van de UNO, omdat hij bij de beschouwing van de mogelijkheden hiertoe op te veel moeilijkheden is gestoten. Allereerst zijn daar de praktische moei lijkheden: de hoge kosten van een speciale zitting en de moeilijkheid om in deze tijd van het jaar leidende |igurep bijeen te krijgen. Verder hebben veel diplomaten als hun mening uitgesproken, dat een niéuw debat over Hongarije geen nuttig resultaat zou hebben, behalve dat het Sovjet-optreden in Hongarije nog eens met nadruk zou worden veroordeeld. Bovendien zouden de onge twijfeld heftige debatten, misschien ge paard gaande met de eis tot uitstoting van Hongarije en misschien zelfs van Rusland uit de UNO, van nadelige invloed zijn op de ontwapeningsconferentie in Londen.Wat de mening van de secretaris-generaal be treft, wijzen sommigen op diens recente uitlatingen op een lunch met journalisten, toen hij de wereldsituatie beschreef als „een periode van herstel", waarin alle temperatuurverhoging zou moeten worden vermeden en waarin het het best zou zijn, niet te veel acht te slaan op tekenen, die erop wijzen, dat de wereld nog niet beter is. Juristen-actie DEN HAAG (ANP) De Internationale Commissie van Juristen, waarin vooraan staande rechtskundigen uit zestien landen, waaronder Nederland zitting hebben, heeft, naar aanleiding van de openbaarmaking van het rapport van de UNO over de toe dracht van de Hongaarse opstand, een ver klaring uitgegeven, waarin onder meer een beroep wordt gedaan op de bij de UNO aangesloten landen en op de openbare me ning in alle landen ter wereld om stappen te doen, opdat Hongarije, in overeenstem- De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft na een langdurig re quisitoir zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de 20-jarige J. D. en vijf jaar tegen de 25-jarige A. S., beiden uit het Friese dorpje Anjum aan wie ten laste was ge legd dat zij op 22 september 1956 een plaatsgenoot, de 47-jarige ongehuwde grondwerker P. S- S., opzettelijk van het leven hadden beroofd. Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat de grondwerker een geregelde bezoe ker was in de ouderlijke woning van de jongste verdachte. Een paar jaar geleden miste hij na een van deze bezoeken, waar bij nogal flink gedronken was, een bank biljet van honderd gulden. Hij beschuldig de zijn gastheer, A. D., van deze diefstal en deze werd daarvoor veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Bij de be handeling in hoger beroep verklaarde de vrouw van D., dat niét haar man, maar zij het bankbiljet had gestolen. Zij werd daarop veroordeeld en haar man vrijge sproken. Deze zaak had in het gezin van A. D. kwaad bloed gezet. Het plan rees, de grondwerker, die bovendien op de hoogte was van enige duistere feiten uit het ver leden van A- D. en diens vrouw, uit de weg te ruimen. Dat plan werd in de avonl van 22 september 1956 uitgevoerd. De 20- jarige zoon van het echtpaar en zijn 25- jarige vriend A. S. lokten de grondwerker mee naar een stuk bouwland, mishandel den hem zo lang totdat hij bewusteloos ineenzakte en hielden hem daarna met het hoofd in een sloot. Zij begroeven het levenloze lichaam van hun slachtoffer in het bouwland. Blijkbaar rekenden zij erop dat het verdwijnen van S., die op een afgelegen boerderijtje woon de en door zijn werk bij de werkverschaf fing alleen in de weekeinden thuis kwam, niet zou worden opgemerkt. De misdaad werd echter reeds de maan dag na de zaterdag, waarop de moord was gepleegd, door een toeval ontdekt. Een landarbeider ging die maandag het bouw land met een door een tractor getrokken ming met het bepaalde in het Handvest, gehouden wordt aan de bepalingen van het vredesverdrag, dat het in 1947 heeft ondertekend en aan het in de Ge- neefse overeenkomsten van 1949 be paalde omtrent de heerschappij van het recht en de handhaving der menselijke rechten. De commissie dringt erop aan, dat Hon garije onverwijld een uit rechtskundigen bestaande onafhankelijke commissie van onderzoek zal toelaten. Zij zal in de komen de dagen in de gehele wereld bijeenkom sten van juristen uitschrijven, om deze vraagstukken onder de publieke aandacht te brengen. Tegenhanger WENEN (Reuter) Volgens een bericht van radio-Boedapest zal zaterdag in de Hongaarse hoofdstad een tentoonstelling over de „Hongaarse contra-revolutie" wor den geopend. De expositie is in vier delen verdeeld: 1. De successen van de socialis tische ontwikkeling in het land sedert de tweede wereldoorlog. 2. De geschiedenis van de contra-revolutie. 3. Illustraties van de rol der imperialisten in de contra-revo lutie en 4. Illustraties van en documenten over het neerslaan van de contra-revolu- lutie, de formatie van de regering-Kadar en de hervatting van haar vredesarbeid. Doodvonnissen (AFP) Radio-Wenen meldt, dat het Hongaarse opperste gerechtshof drie nieu we doodvonnissen heeft geveld. Het be krachtigde voorts het over de jeugdige me dische studente Ilona Toth uitgesproken doodvonnis. Ilona Toth werd ter dood ver oordeeld, omdat zij in het ziekenhuis, waar zij werkte, een man zou hebben gedood, die bekend stond als aanbrenger van de Hon gaarse geheime politie. De drie thans ter dood veroordeelden zijn de schrijver Josef Gali, de journalist Gyula Obersowszky en een derde beklaagde, Fe- renc Kovacs. Zij waren wegens deelneming aan de Hongaarse opstand aanvankelijk tot gevangenisstraf veroordeeld. Het Hongaar se opperste gerechtshof heeft hun straffen thans verzwaard en de doodstraf opgelegd. WARSCHAU (Van de UP-correspondent Russel Jones) Volle kerken, communis me, een dagelijkse wodka-verkoop ter waarde van vier miljoen gulden zo is het in Polen, een opmerkelijk land van contrasten en tegenstrijdigheden. Het god deloos communisme in co-existentie met vurig katholicisme. Kardinaal Wyszynski, rooms-katholiek primaat van Polen, is vrij wel even vrij en invloedrijk als in de voor oorlogse dagen. Het wordt zelfs toege staan het land te verlaten voor langdurige conferenties met Paus Pius XII - de aarts vijand van de volgelingen van Marx en Engels. Polen is een land met bittere armoede en slimme politici. De communistische par tij beheerst er de regering en de man-aan- de-top heeft zélf de duisternis gekend, die op het middaguur in een communistische gevangenis heerst. Een regering, die geen oppositie-partij toestaat maar wèl vrijheid van meningsuiting toestaat en een parle mentslid het recht geeft tegen te stemmen. Een land waar de meeste boeren man nen, vrouwen en kinderen barrevoets gaan in de zomer en waar de gehele voor raad personenauto's en vrachtauto's slechts 150.000 stuks is. Een land, waar de meesten van de 28 miljoen mensen te arm zijn om eens in de vijf jaar een kostuum te kopen, doch er braden met roomboter. En een land waar de burgers niet verzwijgen, dat zij een hekel hebben aan hun buren in het Oos ten, maar die aan deze Sovjet-buren de voorkeur geven boven hun Duitse buren in het Westen. De put van afkeer tegen Duits land is bodemloos. Veel diefstal Polen is dit alles en nog meer een land met een bijna geheel gesocialiseerde eco nomie en waar iedere dag goederen tot een gezamenlijke waarde van acht miljoen gul den worden gestolen door mensen die moe ten stelen, willen zij in leven blijven. Lif ters, met wie ik praatte op mijn tocht door Polen, spraken openhartig over tal van on derwerpen. Zij zeiden dat partijsecretaris Vladislav Gomoelka misschien een goed communist, maar nog een betere Pool is. Polen kan de vrijheid behouden, die ver worven werd na de opstand van vorig jaar in Poznan, indien de Verenigde Staten zou den helpen, „doch ze moeten ons snel helpen". De Russen, zo werd mij verteld, beweren dat het 32 verdiepingen bevattende paleis van wetenschap en cultuur in Warschau een geschenk was aan Polen. „Maar dat is zwendel en bovendien is het een lelijk ding". Of ik niet wist, dat er geen enkel standbeeld van Stalin en geen enkel Rode- Stermonument in Polen staat? BRUSSEL (UP) De piloten die de helicopters van de Sabena vliegen, zijn vandaag in staking gegaan, nadat hun ulti matum, een week geleden gesteld, niet is ingewilligd. De piloten eisen een garantieloon, en herziening van de arbeidsomstandigheden. Door de staking is de helicopterdienst van de Sabena ernstig ontwricht. De Algeipene Militaire Pensioenbond zal op 4 en 5 juli in het Haarlemse concert gebouw haar achtentwintigste algemene vergadering houden. In verband met het vijfendertigjarig bestaan van de bond heeft op 4 juli een feestavond plaats en zal de herdenking op 5 juli geschieden. Het gaat, sinds de afgelopen nacht, goed met het slepen van het in brand staande Amerikaanse tankschip Stony Point. De brand is uitgewoed en er zijn vanmorgen vyf man van de Nederlandse sleepboot Thames aan boord van de tanker gebracht. Het weer is opgeknapt, hoewel er nog een frisse oostenwind staat. Vanmorgen om tien uur was de sleep op tien mijl zuid van Lizard Head. Zij begint Falmouth te naderen. Kapitein Engels hoopt vanavond om acht uur in Falmouth binnen te lopen. De Stony Point is een lastige sleep. Door onbekende oorzaak is het roer van de tanker vastgelopen in een stand over stuurboord. Daardoor giert de sleep onop houdelijk en ligt dan dwars achter de sleepboot. Deze moet voorzichtig trekken om de tanker in het gareel te houden. Gis teravond leek het of de brand bedwongen was. Het vuur verminderde sterk. De ge hele nacht is voorzichtig doorgesleept. De mannen die eergisteren het bravour- stukje uithaalden op de brandende tanker ploeg bewerken- Plotseling zakte de trac- over springen en de tros vast te maken, waren de matrozen Verhagen, Goud en Dulleman tor weg. Bij zijn pogingen de machine uit het gat te krijgen, ontdekte de arbeider bloedsporen. Hij waarschuwde zijn broer en toen zij samen gingen graven op de plaats waar de tractor was weggezakt, von den zij het deerlijk verminkte lichaam van de grondwerker. Korte tijd later arres teerde de politie J. D., diens ouders en diens vriend A. S. Voor de rechtbank verklaarde een psy chiater, dat J. D. en A. S. niet toereke ningsvatbaar voor hun daad moeten wor den geacht. De officier van Justitie achtte evenals de president, de beide verdachten wel aan sprakelijk voor hun daad en eiste de reeds vermelde straffen. De ouders van J. D. hebben vervolgens terechtgestaan wegens uitlokking tot moord. Voor de vader vroeg de officier vrijspraak wegens onvoldoende bewijs. Tegen de 37-jarige moeder eiste hij vijf jaar gevangenisstraf. Op 3 juli zal de rechtbank vonnis wijzen. en de olielieden Mudde en Leyenaar. Vanmorgen zag kapitein Engels kans weer vijf man op de inmiddels ver laten tanker over te brengen. Het waren een stuurman, een machinist, twee ma trozen en een olieman. Zij seinden na een eerste inspectie dat het vuur was gedoofd. De machinekamer werd intact aangetrof fen. Een minder prettige ontdekking was dat er een scheur moet zijn onder.de wa terlijn in een tank achterde brug aan stuurboord. Het schip verliest daar olie. De vijf mannen zijn begonnen met behulp van een pomp de olie uit deze lekke tank over te pompen' naar een'tank aan bakboord. Men hoopt dit werk te klaren vóór Falmouth wordt aangelopen, want havenautoriteiten zijn niet gebrand op schepen die olie verliezen. Men zou ook trachten het roer weer los te maken, waar door de tanker gemakkelijker de sleepboot zal kunnen volgen. Gistermiddag om half vijf is de sleep boot Hudson uit Maassluis vertrokken, richting Lizard. Mocht het slecht weer worden en de sleep moeilijkheden krijgen dan kan de Thames een hulp best gebrui ken. Men neemt, nu deze berging kans van slagen heeft, geen risico. Zelfs nu het goed gaat met de sleep, zet de Hudson de reis voort. BREST (UP) Twee zeelieden, die be trokken waren bij de aanvaring van de Stony Point met het Griekse schip Ioannis, zijn in een ziekenhuis te Brest overleden. Vermoedelijk behoor den zij tot de bemanning van de Ioan nis. Acht van de zestien overgebleven be manningsleden van de Stony Point, die in het Moravanziekenhuis worden behandeld, bevinden zich in ernstige toestand. Het aantal doden is nu gestegen tot zestien, de nog vermiste man inbegrepen. De assistent van de havenprefect van Brest, Raymond Roumeas, heeft intussen zijn verwondering tegenover verslaggevers erover uitgesproken, dat de aanvaring tus sen de beide schepen mogelijk was, hoewel beide schepen met de nieuwste radar apparaten waren uitgerust. BONN (UP) In politieke kringen te Bonn is men niet geheel gerust over het bericht, dat bondskanselier Adenauer slechts als gevolg van een „verkoudheid" twee dagen zijn woning niet heeft verla ten. Toen in oktober 1955 werd bekendge maakt dat de bondskanselier een verkoud heid had, bleek het een aanval van bron chitis te zijn, waarvan het herstel maan den duurde. Gedurende de afgelopen pe riode leek de gezondheidstoestand van Adenauer uitstekend, zelfs beter dan in 1953, toen hij, evenals thans, de verkie zingscampagne van de Westduitse chris ten-democraten leidde. De federale voorlichtingsdienst in Bonn heeft gisteren medegedeeld, dat de bonds kanselier „slechts een kou heeft gevat". In de bekendmaking werd hieraan toegevoegd dat Adenauer hoopt vandaag weer naar zijn bureau in Bonn te gaan en gedurende het weekeinde deel zal nemen aan een bij eenkomst van de Evangelische (protes tantse) afdeling van de christen-democra tische partij. Een woordvoerder van Aden auers huishoudelijke staf in Rhöndorf deelde gisteren mede, dat de 81-jarige bondskanselier griep heeft. En telkens weer de opmerking: „Polen heeft het enig mogelijke compromis geko zen en kan niet door het Westen in een richting geduwd of becritiseerd worden". In het grootste deel van Polen zijn de wegen zeer slecht en wordt het rijden nog moeilijker gemaakt door duizenden door paarden getrokken karren, welke bij duis ternis niet verlicht worden en die bij dag licht van de ene kant van de weg naar de andere slingeren, terwijl de vermoeide wa genvoerders dutten. Maar het grootste ge vaar vormen weggebruikers met eigen ideeën over de verkeersvoorschriften en de vele, vele beschonkenen. Dronkenschap Dronkenschap is zo algemeen in Polen dat alle wodka-winkels op betaaldag dicht moeten blijven, opdat tenminste nog wat geld thuiskomt. Maar de staat, als houder van het bijzonder lucratieve drankmono polie, voelt weinig voor straffer maatre gelen. Mij werd verteld, dat de gemiddel de Pool 10 percent van zijn inkomen aan wodka besteedt. In sommige streken komt het percentage tot 20. Autoriteiten zeggen, dat dronkenschap begon onder de Duitse bezetting. Maar in de tegenwoordige; slechte economische situatie, is het een ge liefkoosd middel om „te vergeten". Warschau zelf heeft een verbazingwek kende wederopbouw beleefd, na de bijna volledige vernietiging in de oorlog. Slechts van het dak van het Paleis van Cultuur de „bruiloftstaart" in de volksmond kan men zien hoe wijd verspreid de vernieling nog is. Hoewel hier en daar een aardige stad, is de bouwsteen meestal grof. Er is een wan hopig gebrek aan woonhuizen. Premier Josef Cyrankiewicz heeft zelfs slechts een woning van drie vertrekken en vele mi nisters zijn nog minder goed af. Het nachtleven beperkt zich voorname lijk tot de grote hotels, die buitenlanders ontvangen. Het voedsel is van voldoende kwaliteit, de wijn is netnog drinkbaar en de wodka is er al te overvloedig. Westerse jazz is populair. Mijn eerste avond in Po len hoorde ik „Sixteens tons", „When the saints go mar<'hin' in" en iets in het Pools, dat eindigde met een cowboy-roep. Van de gevolgen van de revolte, die in juni van het vorig jaar in Poznan begon nen is, zijn de vrijheid van meningsuiting, godsdienst en cultuur de opmerkelijkste resultaten. Polen van iedere levenswandel praten met een vrijheid, die in een com munistisch geregeerd land verbazing wekt. Hoewel het regiem nog steeds zijn „vre- despriesters" steunt die de katholieke kerk niet achter zich hebben heeft Po len vrijwel volledige godsdienstvrijheid. De kerken zijn vol, bijna iedere boer heeft zijn goed verzorgde schrijn en godsdienst onderwijs is eerder regel dan uitzonde ring. JERUZALEM (AFP) De Israëlische regering heeft haar ambassadeurs te Parijs, Londen en Washington opdracht gegeven naar aanleiding van de levering van Russi sche onderzeeboten aan Egypte contact op te nemen met de drie westelijke regerin gen. Israel, dat een beroep doet op de wes telijke solidariteit, is van mening, dat geen enkel land onverschillig kan blijven tegen over de ontwikkeling van de toestand in het Nabije Oosten als gevolg van de aan wezigheid der onderzeeboten in het gebied van de Middellandse Zee. In Israëlische marinekringen wordt verklaard, dat Israel over schepen beschikt, die uitgerust zijn voor de strijd tegen onderzeeboten. Israel is voornemens, de westelijke mogendheden te verzoeken, het be- wapeningsevenwicht in het Nabije Oosten te herstellen, dat verstoord is door de levering van drie Russische on derzeeboten aan Egypte, aldus heeft een Israëlische woordvoerder in Jeruzalem ver klaard. Aangenomen wordt dat althans een deel van de Russische bemanning in Egyp tische dienst zal blijven, daar Egypte zelf niet over voldoende geschoold personeel zou beschikken. De Israëliërs vrezen dat de onderzeeboten zullen worden gebruikt bij het beletten van de scheepvaart in de Golf van Akaba. CAIRO (UP) Volgens Egyptische bladen zal Egypte de drie onderzeeboten gebruiken om zijn territoriale wateren te beschermen. De bladen wijzen hierbij op het gevaar van schending van deze wateren in het Suez- kanaal en de Golf van Akaba door Israel. Het blad Al Ahram verklaart, dat Egypte dringend behoefte heeft aan moderne on derzeeboten om zijn lange kust „tegen ver dere verraderlijke imperialistisch-zionisti- sche aanvallen" te beschermen. LONDEN, (UP) In Londen is de ver onderstelling geopperd, of deze „levering" wellicht camouflage is. De Sovjet-Unie zou met deze vaartuigen onder Egyptische vlag gemakkelijker de Amerikaanse en Britse zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee kunnen schaduwen. Van de drie onder zeeboten zijn er twee ingericht voor lange afstanden. De derde i: geschikt voor kust- dienst. Het tweetal dat voor lange afstand geschikt is, heeft een actieradius van vijf tien tot twintigduizend mijl, hetgeen voor Egypte geen nut kan hebben. Het denkbeeld, dat de Sovjet-Unie zich op deze wijze een thuishaven heeft verze kerd voor observatievaartuigen, vindt steun bij de problematische waarde van de (Russische) onderzeebootbasis in Albanië, die van de Middellandse Zee gescheiden is door de zeestraat van Otranto, welke door Italië en Griekenland beheerst wordt. In Londen brengt men de „levering" in verband met de tocht van Russische zee strijdkrachten, die gisteren door de Darda- nellen zijn gevaren naar de Middellandse Zee. De landen aan de Zwarte Zee hebben volgens de conventie van Montreux het recht op vrije vaart door de Bosporus en de Dardanellen, mits zij van te voren Tur kije waarschuwen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat de tocht van de Russische schepen machts vertoon is in antwoord op het recente be zoek van Britse oorlogsschepen aan Turkse Zwarte Zee-havens.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13