Lode van Gent over Vlaamse humor Bromfiets Rijwielen Planetarium naast Tussaud SOLEX Visserij-varia Havenberichten IJmond-agenda A. DONKER Fa. J. Hooyberg A anmeldingsformalier 13 BIJ DE HUISVROUWEN Santpoort krijgt een zelfstandige afdeling LOCOMOTIEF RIJWIELEN SPORT Rijwielhandel Nieuwe topkraan voor Van Gelder's havendienst v/h G. Berendsen en Zn Nog geen uitvallers in de avondvierdaagse W atervliet-combinaties naar Aurora-series Zaterdagavond muziek en zang in Heemskerk Oordeel van Raad over ontploffing op HAL-schip Geslaagd voor toelatings examen gymnasium Mannenzang in twee Velsense ziekenhuizen Berisping voor kapitein van de ,.Mobv Dick" Halve finales van Hoogoven-volleybaltoernooi Scheepvaart V iv ij D A G 21 JUNI 1957 AAN DE VOORAVOND van een her nieuwd bezoek aan de Belgische Congo heeft de Vlaamse auteur Lode van Gent gistermiddag in het Santpoortse Jeugdhuis voor de afdeling Velsen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen een opgewekt verhaal verteld over „Vlaamse humor", een lezing, die doorschoten was met de mildheid der ware humor, die geest en spiritualiteit vraagt om tot haar recht te komen en die werd opgeluisterd door een ontelbaar aantal voorbeelden-naar- het-leven-geschilderd. Als zoon van Vlaanderen heeft Lode van Gent de smaak voor de humor van de wieg af meegekregen en hij legde zijn gehoor het ontstaan van dit vergeleken bij onze noordelijke gewesten in Vlaan deren veel algemenere gevoel uit, met de opvatting, dat het Vlaamse volk nog niet bedolven is onder een geforceerde civili satie en dus nog „naar de natuur bestaat" de natuur, die in wezen vol humor zit. Hij vertaalde het scheppingsverhaal op zijn wijze: van de Vlaming, die na de uit deling der gaven door de Schepper alleen en huilend in een hoekje en „in zijn hem- deke" overbleef. God de Heer moet toen gezegd hebben: „Blijf zo in uw hemdeke men zal U in de loop der tijden lief hebben, omdat ge aldus zijt, natuurlijk en waar". Humor wordt tevaak gedegradeerd tot lachen-gieren-brullen, maar zo goed de humor de essentie der weemoed in zich kan hebben, zo goed kan zij met de traan spelen, merkte de heer Van Gent op „humor is in elk geval een eenheid tussen gedachte en vorm". Hij meende, dat Holland een deel van zijn humor heeft verloren aan de gecom pliceerdheid van het leven hier, dat nog niet met die kracht tot Vlaanderen is doorgedrongen: het puritanisme, de con ventie en de godsdiensttwisten zijn naar zijn oordeel grote vijanden van de onbe lemmerde geest, die deze humor voeden moet. Het gevoel voor de plezieren des levens en de aandacht voor een Pallieterfiguur willen nog niet zeggen, dat de Vlaming niet weet te werken, zo voer hij voort: het spreekwoord zegt niet voor niets, dat de Vlaming kan drinken voor vijf, maar wer ken voor tien. Hoezeer de samenleving bij onze zuiderburen van humor doordesemd is, wilde de inleider van deze middag be wijzen aan de hand van een groot aantal voorbeelden: met de typisch Vlaamse beeldspraak onder meer, waarin de geest van Uylenspiegel voortleeft en, waarin een grote hoeveelheid synomienen een be staansrecht kon vinden. Zo kent men in Gent liefst 23 verschillende woorden voor een borrel: een sampampel, een martikoo, een slijmsnijer, een ingelegde, een cham petter zijn een paar treffende uit de lijst. Voor een pak slaag zijn 61 verschillende uitdrukkingen bekend, stuk voor stuk raak en beeldend. Verder behandelde de heer Van Gent tot groot plezier van zijn vrouwelijk audi torium de humor in geestelijke zaken. Die vooral niet als profanatie beschouwd moet worden, want het Vlaamse volk is ovef het geheel genomen innig-vroom, maar ziet zijn heiligen en kerkdienaren op hun natuurlijke voetstuk staan en zal er niet aan denken een werkelijk satirische spot met ze te drijven en daarnaast wees hij op de vaak zeer poëtische woordvormingen, die in de aftelrijmpjes van de jeugd leven die ook terug te vinden zijn in de volks raadsels. Sommige verhalen waren werke lijk onbetaalbaar en hij bewees de waarde van de echte humor diep te hebben door grond enige zijner studiën zijn er dan ook aangewijd. Lode van Gent heeft na de pauze de uithangborden en de feesten behandeld, waaraan ook menig mooie anecdote te verbinden bleek te zijn: hoe de Gentse primus Hellebout bijvoorbeeld werd ingehaald en hoe daar boven de wo ning van de oude Belleke, zijn baker, ge schreven stond: ADVERTENTIE UIT VOORRAAD LEVERBAAR de LOCOMOTIEF BATAVUS I AVADA LOCOMOTIEF BABY in kleur vanaf 124. 133.— LOCOMOTIEF BATAVUS FONGERS JUNCKER TRIUMPH (ENGELS) Betaling in overleg. ENGELMUNDUSSTRAAT 29 IJMUIDEN-OOST - TELEFOON 4282 „Hier woont de oude Belleke Zij hielp den primus uit 't kapelleke". En bij de grafschriften haalde de heer Van Gent als voorbeeld op een schoon Vlaams opschrift op de grafsteen van een voddeman: „Hier ligt die en die Net als voorhenen Vodden en benen". De zaal leefde mee met al die voorvallen uit de gulle Vlaamse historie, welke elke dag weer wordt aangevuld met nieuwe, goedmoedige zotternijen en die toch steeds zichzelf blijft, maar vooral mild wil zijn. De presidente van de afdeling kon de heer Van Gent dan ook na afloop hartelijk dankzeggen voor de plezierige uren, die men met hem had doorgebracht. Zij, mevrouw Verdoorn, heeft in haar openingswoord een lans gebroken voor de eigen middenstand en de leden gewaar schuwd niet te gauw gehoor te geven aan de vaak aanlokkelijke offertes, die via het postordersysteem wereldkundig worden gemaakt. Bovendien deelde zij mede, dar met ingang van het nieuwe verenigings jaar Santpoort een zelfstandige afdeling zal bezitten, waarmee aan de wens van vele huisvrouwen in die plaats tegemoet zal zijn gekomen. In het bestuur der af deling Velsen zullen daarmee echter twee nieuwe leden gekozen moeten worden. Het eigen koortje onder leiding van mevrouw Q Mechanicus-Klomp heeft zich onder meer doen horen in een serie lie deren van Schubert. Bij de nieuwe steiger van de papier fabriek Van Gelder Zonen, ten westen van de ponten, zijn donderdag enkele dekschui ten aangekomen, waarop onderdelen van een nieuwe hijstopkraan voor dit bedrijf zijn aangevoerd. De montage van de kraan zou vanmorgen beginnen. Gisteravond is tevens een drijvende bok bij de steiger aangekomen om, zodra het in lossing zijnde houtschip de kade heeft vrij gemaakt, bij de montage van de kraanstuk ken behulpzaam te zijn. Deze tweede nieu we kraan, die op de havenkade wordt ge plaatst, heeft een hoogte van 54 meter met gestrekte top en is in staat om bij een vlucht van 32 meter viereneenhalve ton last te verplaatsen en bij een vlucht van 22 meter niet minder dan acht ton goede ren per last. Deze kraan, die vervaardigd werd door de firma Conrad-Stork in Haarlem, kan met één grote, speciaal geconstrueerde grijper ongeveer zes kubieke meter papier hout uit een schip lossen. Men heeft het voornemen de montage vandaag al gereed te krijgen en maandag met de nieuwe kraan te gaan werken. Tewaterlating voor H.S.M. Het voor rekening van de Hollandse Stoomboot Maatschappij N.V. te A.mster- dam in aanbouw zijnde motorschip van 770 ton zal bij de Arnhemsche Scheeps bouw Maatschappij N.V. zaterdag tewater worden gelaten. Mevrouw Blaak, echtge note van het hoofd van de technische dienst van de H.S.M., verricht de doopplechtig heid. Het schip, dat vermoedelijk in oktober zal kunnen worden afgeleverd, is bestemd voor het vervoer van stuk-, koel- en vries- lading op de lijndiensten tussen Amster dam en havens van Engeland. ADVERTENTIE rustig, betrouwbaar en een ongeëvenaarde service. TROMPSTRAAT 9-11 - IJMUIDEN-O. Telefoon 4214 Naast het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussciud aan, de Marylebonè Road te Londen verrijst de koepel van het eerste planetarium van Groot- Brittannië en het Britse Gemenebest, dat in de herfst zal worden geopend. Aan de binnenzijde van de koepel, die een diameter krijgt van bijna 25 meter, zullen 550 bezoekers de loop van ster ren en planeten kunnen volgen door middel van een projectieinstallatie, die in de Zeiss-fabrieken te Oberkochen in West-Duitsland wordt vervaardigd. Het planetarium wordt een onderdeel van het museum Tussaud, dat dit jaar zijn tweede eeuwfeest viert. Evenals woensdagavond hebben de deel nemers aan de avondvierdaagse te Bever wijk het ook gisteren met het weer getrof fen. Een fris windje zorgde voor de nodige afkoeling. Opgetogen kwamen allen tussen half negen en negen uur bij hotel Park zicht aan om de kaarten in te leveren. Gisteravond moesten de deelnemers via de ponten naar Velsen wandelen. Dit heeft volgens verschillende deelnemers wel een beetje afbreuk gedaan aan het wandeltem po. Vooral de r.k. E.H.B.O.'ers vonden dit erg, daar zij woensdagavond hadden kans gezien, 15 km in twee uur te volbrengen. Dit lieten de militaire deelnemers gister avond niet on zi' zitten. Zij lieten ditkeer als eerste de kaarten afstempelen. Tot op heden zijn er rteei- uitvallers. Voor de mili tairen betekent deze avondvierdaagse een training voor het grote wandelevenement, dat de volgende maand in Nijmegen wordt gehouden. Zwaar bepakt met hun volledige uitrusting lopen zij deze tocht mee. Mor genavond wordt aan hen die reeds dins dagavond waren gestart de herinnerings medaille Uitgereikt, nadat zij op die laat ste avond een tocht van 20 km achter de rug zullen hebben. De prijsuitreiking vindt om negen uur plaats in hotel Park zicht. Woensdag hebben zes groepen ouden van dagen op het paleis Soestdijk voor Koningin Juliana gedefileerd. Op deze foto: de 101-jarige mevrouw Van Delft uit Voorburg overhandigt Hare Majesteit een boeket bloemen Hoewel het korfbalseizoen voor de ver eniging „Watervliet" ten einde is en ook de training voorlopig moet worden stopge zet, zal een aantal Velsense korfballers nog deelnemen aan de door de Haarlemse ver eniging „Aurora" te houden seriewedstrij den, „Watervliet" zal met een eerste com binatie tegen Aurora, OEC en Rohda en met de b-combinatie de strijd gaan aan binden met TC. N.H. Kiod en O.E.C. Bij de ALO-seriewedstrijden in Den Haag heeft „Watervliet" twee prijzén ver overd. In de poule speelde Watervliet I te gen Fluks I (1-1), tegen Luto 2 (4-2) en te gen Allen Weerbaar 2 (4-3). Hierdoor kwam Watervliet I gelijk met Fluks, dat door strafworpen de finale bereikte waar na Watervliet I met 1-0 tegen ODO (Dord recht) de derde prijs behaalde. De Velsense B-ploeg verloor van ZKC (2-7), won van Houtsnippen (2-1) en Kwiek I (4-1), maar speelde gelijk tegen Noorder kwartier I (2-2). Met de laatste ploeg ein digde Watervliet B gelijk. Na strafworpen besliste het lot ten gunste van de Velsena- ren voor de eindstrijd tegen Flamingo I (Rotterdam), die met 3-1 werd verloren, waardoor de tweede prijs werd toegekend. De Watervliet-jeugdploeg verloor van ZKC (2-0) en ALO 3 (3-0). Als onderdeel van het bondsconcours van het r.-k. fanfare-corps „St. Caecilia" te Heemskerk wordt op zaterdag 22 juni een concert verzorgd door het r.-k. har monie orkest „St. Caecilia" uit Velsen- Noord met medewerking van het r.-k. ge mengd koor „Da Pacem" uit Santpoort. Zondagmiddag en avond vinden con certwedstrijden plaats, waaraan wordt deelgenomen door elf corpsen, 's Middags om vijf uur worden op de Marquettelaan mars wedstrijden gehouden. Autopeds gevonden Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: wit kinderschoentje, een bedrag aan papiergeld, hondje, trouw ring, kinderarmbandje, doos met 10 kin derringetjes, een autoped, zakmes, bad handdoek met zwembroek, kussen, porte- monnaie met inhoud, autoped op lucht banden, autoped op luchtbanden, autoped op massieve banden, autoped op ijzeren banden, en autoped op massieve banden, padvindersriem, portemonnaie met inhoud, sleutelbos, dameshalsdoek, knipportemon- naie, een ceintuur van gebloemde japon, een wit schoentje met witte sokjes, kin derjasje, damesvest, damesvest, badhand doek met zwembroekje, hondje, kinder tasje, portemonnaie, hondje, vest, zonne bril, schaartje, twee contactsleuteltjes, ring met sleutels, bril in etui, portemonnaie inh. bankbiljet, rozenkrans, kinderjurkje, portemonnaie inh. foto's en een bedrag aan geld. „Pat-Mat" behoudt promotiekans De Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft de kans op promotie naar de 2e klasse van de KNSB behouden. Door een 5Vz4 V2 overwinning op Utrecht 2 zal nu een beslissingswedstrijd tegen ASVU nodig zijn. De Beverwijkers behaalden deze zege met twee invallers. De raad voor de scheepvaart heeft schriftelijk zijn oordeel gegeven over de ontploffing op het motorschip „Sommels- dijk" van de Holland-Amerika Lijn op 31 mei van het vorige jaar, toen dit schip op weg was van Antwerpen naar New York. Bij deze ontploffing, in het carter van de hoofdmotor, werd een opvarende, de voor man C. A. Klaverkamp gedood en liepen enige anderen ernstige brandwonden op. De raad beschouwt deze explosie als een bedrijfsongeval, dat niet aan de schuld van een bepaald persoon kan wonden geweten. Zulke ongevallen zullen zich steeds kun nen blijven voordoen zolang geen afdoen de maatregelen daartegen zijn gevonden. Het is te betreuren, dat dergelijke onge vallen vaak ernstige gevolgen hebben en slachtoffers maken. Hoewel het niet van invlode is geweest op het ongeval en zijn gevolgen, acht de raad het niet in alle op zichten bevredigend, dat op het ogenblik van de explosie alle personen, die in de machinekamer dienst deden, zich bezig hielden met de revisie van de hulpmotor of daaraan hun aandacht gaven. Het ge volg hiervan is geweest, dat zij allen door de ontploffing gelijkelijk zijn verschrikt en dat geen van hen de tegenwoordigheid van geest heeft gehad de motor, waarin zich de ontploffing had voorgedaan, af te zetten, hoewel dit de eerste reactie had behoren te zijn. Voor het toelatingsexamen van het Gymnasium Felisenum te Velsen slaag den: Bertie Arends, Ankie Bleeker. Henri Blom, Patrick Boerlage, Hanny Dammers, Marian Doerk, Mieke Drijver, Irene v. d. Esch, Peter Frantzen, Theo v. d. Hoek, Anneke Jongkind, Ada Justman Jacob, Marion Kettmann, Maja Kist de Ruijter, Amelie Koetsier, Renée van Meurs, Weia Nolst Trenité, Marijke Ooms, Hessel Rut ten, Sibrand Schepel, Geert Smid, Fransje van Wielink, Mieke Wijnberg, Anneke Zielschot. Afgewezen werden vier kandi daten. Op dinsdag 18 juni heeft het Hoogoven mannenkoor een concert gegeven in het Anthoniusziekenhuis te IJmuiden-O. Het zelfde programma werd donderdag uitge voerd in het T.B.C.-sanatorium „Bredero- deduin" te Santpoort. Het koor bracht een gevarieerd programma ten gehore terwijl de solistische intermezzi werden verzorgd door enkele koorleden, de heren P. Hojder I ën P. Broek die enkele solopartijen en duetten, o.a, het bekende duet uit de Pa relvissers van G. Bizet, zongen. Het ge heel stond onder leiding van de dirigent de heer H. Slings. Uit de reacties van de patiënten en het luisterende personeel der instellingen bleek dat beide concerten zeer geslaagd zijn. Het is een zeer dankbaar iets, om een dergelijke ontspanning te mogen be zorgen aan deze patiënten. Het Hoogoven- mannenkoor hoopt dan ook dat zij dit nog vele malen zal mogen doen. Op 9 november 1955 liep het tot vracht schip omgebouwde 786 ton metende lan dingsvaartuig „Moby Dick", dat van Enge land op weg was naar Malmö, bij de in gang van de Sont voor de Zweedse kust aan de grond. De kapitein, de 54-jarige H. D. S„ die gisteren voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam als betrokkene werd gehoord, verklaarde dat men zich bij de navigatie had vergist in het herkennen van een lichtboei en dat men was afgegaan op de koers van een voor de „Moby Dick" varend schip. De tweede stuurman, die toen de wacht had en niet precies wist waar het schip zich bevond, had de kapi tein op de brug geroepen. Nadat het schip in de mist bij het sche merduister van de vallende avond aan de grond was gelopen, heeft men 9 ton van de lading steenkool laten lossen, waardoor het enige tijd later weer vlot kwam. De kapitein beriep zich op het feit, dat hij al enkele dagen in de mist had gevaren en bij het naderen van Zweden vermoeid te kooi was gegaan. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, conclu deerde dat er te weinig gebruik was ge maakt van de hulpmiddelen en vond het een tekortkoming dat er gedurende twee uur voor de aanvaring geen bestek meer was opgemaakt. Hij vroeg zich af waarom de kapitein geen vaart had laten vermin deren toen er twijfel bestond over de boei- Als verzachtende omstandigheden voerde hij aan dat de betrokkene een goede staat van dienst heeft en dat het ongeluk nu al ruim IK jaar geleden gebeurd is. Hij stel de voor hem te straffen met een berisping. Donderdagavond zijn op de sportvelden aan de Rooswijkerlaan de halve finales ge speeld voor het Hoogoven-volleybaltoer nooi. In deze halve finale hadden zich tien clubs geplaatst. Vier gingen over naar de finale, die volgende week zal worden ge speeld. De uitslagen waren: Poule 1: ZandhappersAvanti 02; ZandhappersMergpijpen 0—2; Kraaien Avanti 02; ZandhappersKraaien 20; ZandhappersSpringbokkies 20; Kraai enMergpijpen 0—2; KraaienSpring bokkies 02; SpringbokkiesAvanti 02; MergpijpenAvanti 02. Poule 2: H.O.-biggenLab. Rooswijk 20; H.O.-biggenInkoop 20; T.B.O. MekogLab. Rooswijk 20; H.O.-biggen T.B.O. Mekog 02; H.O.-biggenSame- ra 20; T.B.O. MekogInkoop 02; T.B.O. MekogSamera 02; InkoopSa- mera 02; Samera-^Lab. Rooswijk 20; InkoopLab. Rooswijk 20. In poule 1 is de stand: Avanti 8 pnt., Zandhappers en Mergpijpen 4 p., Kraaien en Springbokkies 2 p. De eindstand in poule 2 is: Hoogoven- biggen en Samera 6 p., T.B.O. Mekog 4 p., Inkoop 4 p., Lab. Rooswijk 0 p. Aalsum, 20 te Tj. Priok. Alblasserdijk, pass. 19 Key West n. Le Havre. Alphard, pass. 19 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Artemis, 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Andijk, 20 te Rotterdam. Arendsdijk, 19 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelveen, 21 te Singapore. Arendsdijk, 21 te Bremen verw. Aardijk, 20 te Singapore v. Pattani. Annenkerk, 20 te Takubar. Akkrumdijk, 21 te Philadelphia. Axeldijk, 21 te Havana. Argos, 20 te Palermo. Astrid Naess, 20 te Shimotsu verw. Baud, 20 te Belawan v. Singapore. Bawean, 20 te Belawan v. Calcutta. Bogowonto, 20 te Pandjang v. Padang. Banda, 20 te Port Said v. Beirouth. Barentsz, 20 te Menado v. Toli Toli. Bintang, 20 te Southampton v. Port Said. Breda, 20 150 m. n.n.w. Flores n. Curasao. Caltex Delft, 19 v. Suez n. Bahrein. Caltex Pernis, 20 dw. Bona n. Rotterdam. Camerounkust, 21 te Monrovia. Celebes, 20 te Alexandrië verw. Cradle of Liberty, 19 te Cadiz v. Philadelphia. Crania, 21 te Curasao v. Durban. Charis, 20 te Aruba. Caltex Utrecht, 20 v. Suez n. Rastanura. Caltex Leiden, 20 v. Suez n. Rastanura. Dinteldijk, 20 te Londen v. Rotterdam. Eenhoorn, pass. 20 z.o.punt Sicilië n. Rotterdam. Elizabeth B, 20 250 m. z.o. Galveston n. Christobal, Esso Den Haag, pass. 20 n.-Kreta n. Antwerpen. Felipes, 21 te Pladju. Friesland KRL, pass. 20 Kp. St. Vincent naar Beyrouth. Grootekerk, 19 te Antwerpen. Ghanakust, 20 v. Dakar n. Le Havre. Helena, 20 te Rotterdam. Hispania, 19 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 19 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Hersilia, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Helder, 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Hilversum, 19 dw. Cochin n. Kwinana. Heemskerk, 20 te Antwerpen. Heemskerk, 20 te Antwerpen v. Bremen. Helicon, 21 te Port Au Prince. Hera, 20 te Baltimore. Heelsum, 20 720 m. w.z.w. Bermuda n. Houston. Hathor, pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Hoogkerk, 20 v. Genua n. Marseille. Johann. Frans, 18 v. Ph.delphia r. Seven Islands. Japara KPM, 19 130 m. o. Sabang n. L. Marques. Java, 20 te Marseille v. Genua. Japara KRL, 19 te Tj. Mani. Kloosterdijk, 20 te Rotterdam. Kennemerland, pass. 20 Fernando Noronha naar Montevideo. Kopionella, pass. 20 Muskat n. Abadan. Kota Gede, 21 te Semarang. Kalydon, 20 te Bandarmashur v. Genua. Karimata, 19 27 m. o. Socotra n. Belawan. Kaimana, 20 te Ternate v. Namlea. Kinderdijk, 20 te Philadelphia. Kabylia, 20 v. Coryton n. Rotterdam. Kota Agoeng, 20 te Tj. Priok v. Singapore. Loenerkerk, 20 te Rotterdam. Louis Lantz, 20 te Monrovia. Laertes, 20 v. Rejang rivier n. Semarang. Lekhaven, 20 v. Lulea n. Rotterdam. Macoma, 21 te Abadan verw. Marnelloyd, 19 te Kuwait. Maasland, pass. 20 Ouessant, 22 te A'dam verw. Mariekerk, 20 v. Melbourne n. Sydney. Merwelloyd, 21 te Port Swettenham. Molenkerk, 21 te Port Said. Macoma, 21 te Abadan verw. v. Beira. Mapia, 20 te Singapore. Marisa, 20 te Curagao v. Farlane. Nestor, 20 te New Orleans. Ouwerkerk, 19 v. Aden n. Fremantle. Oldekerk, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Oranjefontein, 19 390 m. o.n.o. St. Helena naar Las Palmas. Osiris, 20 v. Curagao n. Trinidad. Oranje, 21 te Napels. Prins Casimir, 19 v. Le Havre n. Montreal. Polyphemus, 20 v. Pladju n. Tj. Priok. Prins Casimir, pass. 20 Scillys n. Montreal. Prins Alexander, 20 te Port Alfred. Peperkust, 19 te Abidjan. Prins Willem V, 20 95 m. w.n.w. Cape Ray naar Le Havre. P. G. Thulin, 21 te Rotterdam verw. Roepat, 19 v. Mogadiscio n. Ummsaid. Stad Gouda, 19 v. Vlaardingen n. Narvik. Statendam, 19 v. Southampton n. New York. Straat Soenda, 20 te Kaapstad. Salatiga, 19 v. San Francisco n. Sydney. Siberout, 20 te Singapore v. Bassein. Slamat, 21 te Tjilatjap verw. v. Lagnayabay. Soestdijk, 19.. 130 m. w. Scillys n. Antwerpen. Stanvac Talang Akar, 20 te Sungeigerong. Sw^rtenhondt, 20 te Makassar v. Donggala. Schërpendrëcht, £o v. Hokkaichi n. Rastanura. Sibajak, 20 te Suez. Solon, 20 te Pto. Cabello. Stad Maassluis, j^pass. 20 Ouessant n. Melilla. Statue of Liberty. 21 te Port Said. Straat Madura, 21 te Colombo. Sumatra, 21 te Biak. Tero, 20 te Rotterdam. Ternate, 20 te Genua. Trajanus, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Tunis. Tjipondok, 21 te Hongkong verw. v. Osaka. Tjiluwah, 20 te Singapore. Thelidomus, 20 bij Pilotstation n. Geelong; Tomori, 20 v. Belawan n. Aden. Teiresias, 21 te Aden v. Suez. Tjibadak, 20 te Sydney. Van Waerwijck, 20 300 m. z.w. Sydney n. Sydney. Willem Ruys, 20 te Port Said. Waiwerang, 20 te Atapupu v. Waiwerang. Witmarsum,. 20 te Amsterdam. Wonosari, 20 te New York. Willemstad, 20 te Port of Spain v. Madeira. Wonogiri, 20 te Rotterdam verw. Zuiderzee, 19 160 m. w. Cartagena n. Kaapstad. Zaankerk, 21 te Hainan. Zuiderkerk, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. KLEINE VAART Albion, 20 op Thames n. Londen. Ali S, 20 30 m. z.w. Noordhinder n. Rotterdam. Amyntas, 20 50 m. z.o. St. Vincent n. Savona. Arbon, 20 bij Westhinder n. Honfleur. Arak, 21 v. Casablanca te Londen verw. Arbon, 20 v. Amsterdam te Honfleur verw. Aeneas, 20te Beachyhead n, Antwerpen. Boreas, 20 dw. Tarifa n. Lissabon. Bornrif, 20 te Casquets n. Bone. Elsa, 18 v. Lübeck n. Ostrand. Flevo, 20 10 m. w. Finisterre n. Tanger. Fiducia II, 20 bij Blakereyboei n. Boston. Geeststroom, 20 7 m. z.o. Crómer n. Boston. Greta, 20 10 m. z.w. Borkumrif n. Waterford. Hoogvliet, 20 20 m. o. Dalatangi n. Leith. Joost, 13 te Zaandam v. Kotka. John M, 20 dw. Guernsey n. Rotterdam. Jacaranda, 20 dw. Dover n. Hamburg. Jan Herman, 20 180 m. z.w. Genua. Kaap Falga, pass. 17 Holtenau n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 19 te Skutskaer v. Stocksund. Nero, 19 23 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Olympia, pass. 20 South-Foreland n. Kingslynn. Oranjepolder, pass. 20 Goeree n. Rotterdam. Olwe, pass. 20 North-Foreland n. Tees. Pavo, 14 te Zaandam v. Kemi. Ponza, 15 te Hudiksvall v. Sundsvall. Prinsengr., 20 35 m. w.n.w. IJmuiden n. Helsinki. Rose, 20 v. Hamburg te Gothenburg. Rijnstroom, 20 v. Londen te Amsterdam verw. Tilly, 13 te Norrsundet v. Muhksund. Ubbergen, 20 120 m. n.o. Villano n. Le Havre. SLEEPVAART Blankenburg, 19 in Nieuwe Waterweg. Clyde en Oceaan, 19 te Cristobal n. Hikari. Cycloop,, 19 180 m. o. Kingston n. Maracaibo. Holland, 19 v. Amsterdam n. Terschelling. Noordzee, 19 v. Lissabon n. Rotterdam. Poolzee, 19 v. Trinidad n. Mobile. Thames, 19 v. Falmouth n. „Stonypoint", vast gemaakt en koers n. Falmouth. Titan, 19 60 m. w. Landsend n. Lagos. Witte Zee, 19 v. Rotterdam n. Gothenburg. Zwarte Zee, pas. 19 Ouessant n. Antwerpen. Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot f 32.90, gr. tonig f 4.50 4.10, grm. tong f3.503.25, kim. ton," f3.20 —2.90, kl. tong I f3—2.90, kl. tong II f2.60— 2.45, tarbot I f2.20—1.70, zalm f8. Per 50 kg: kim. schol f 3733, kl schol I f 3734, kl. schol II f38—15, schar f24—8, bot f 10—8, v. haring f2016.50, makreel f2410, gr. schelvis f 46, grm. schelvis f 50, kim. schel vis f 46, kl. schelvis I f 41, kL schelvis II f 218, wijting f 2016, gr. gul f 3025, mid. gul f24—18.50, kl. gul f 15.60—13, kl. haai f 23—20, pieterman f 67, kl. koolvis zw. f 23 15, kl. rode poon f22, Per 125 kg: gr. ka beljauw f 240—82, gr. koolvis zw. f 6057, gr. koolvis wit f46, gr. wolf f70. Aanvoer van donderdag 308 kisten teng en tarbot, 1 heilbot, 500 schol, 70 schar, 45 bot, 445 haring, 120 ma kreel, 160 schelvis, 50 wijting, 60 kabeljauw en gul, 5 leng, 20 haai, 5 wolf, 10 poon, 10 koolvis, 25 diversen. In totaal 1840 kiste i. Besommingen van donderdag VL 121 f 11.830, KW 10 f3280, KW 169 f3365, KW 168 f 1335, WR f4380, KW 58 f3330, KW 92 f710, IJM 11 f4530, TX 33 f 2290. Op donderdag kwamen im IJmuiden bin nen: Nore van Antwerpen, Notos van Rot terdam, Maagdenburg van Antwerpen, Ise- fjord van Rouen, Manly van Lissabon, Jonk welles van Kiel, Zanzibar van Karlskrona, Rhein van Geffle, Morbiham van le Havre, Henry Barbusse van Leningrad, Hersilia van Rotterdam, Rijnstroom van Londen, Re liable van Londen, Zaanstroom van Huil, Whitby Abbey van Goole, Bertha Olden- dorff van Rotterdam, Chochone van Char- lestown, Bullfinch van Londen, Gretha van Expyla, Clara Blumenfeld van Vaasa. Vertrokken zijn: Saint Fou naar A chan- gel, Annemarie Kruger naar Wismar, Arthe- mis naar Willemstad, Penmareh naar Gdy nia, Maeuto naar Hampton Roads, Norman Queen naar Rotterdam, Wave Crest -aar Londen, Haralampos Hadjepatheros naar Hampton Roads, Fritz Volmers naar Trelle- borg. Hoop naar Trelleborg, Johanna te Velde naar Heisin,gfors, Dorian naar Nor folk, Bounty naar Londen; Reifenstein naar Hamburg, Harlingen naar Skutskar, Ciudad de Bacaramanga naar le Havre, Mercuur naar Archangel, Angeja naar Green Arch, Clio naar Rotterdam, Amsfelland naar Ryfe, Frieda Blokzijl naar Poole, Joost naar Sö- dertalje, Rodenbeck naar La Guaira, Platho naar Aal borg, Seefalke naar Södertalje, Val- de naar Gothenburg. VELSEN VRIJDAG 21 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmui den: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 u. en van 19 tot 21 u. Filiaal Velsen-Noord: geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Thalia, 20 uur: „De vloek van de prairie". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Kath. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, 14 tot 17 en 19 tot 2.1 uur, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord. ZATERDAG 22 JUNI Openbare Leeszaal en Bibliotheek IJmui den: geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Velsen- Noord: geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur, als vrijdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 1417 uur. IJmond-agenda BEVERWIJK VRIJDAG 21 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: en schiep de vrouw". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Morgen zal ik huilen". W. B. Theater, 20 uur: „Cleopatra". Hotel „Parkzicht", 17-17.30 uur: start junio ren Avondvierdaagse; 18-19 uur: start senioren. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17 en 18.30- 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-18.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ZATERDAG 22 JUNI Bioscopen: als vrijdag. Hotel „Parkzicht", 17-17.30 uur: start junio ren Avond-vierdaagse; 18-19 uur: start senioren. Park „Scheybeeck", 20.30 uur: Zomer- evenementen V.V.V., Dansuitvoeringen leerlingen van Dansschool Bolhoven. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 10-12 en 15-17 uur; jeugdlees zaal geopend van 14.30-16.30 uur: lees- en studiezaal geopend van 10-12 en 15- 17.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 15-17 uur, lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 14-17.30 uur; jeugdleeszaal van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 10-11 en 17-18 uur. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant per week 59 cent - per kwartaal f 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z(j die zich met Ingang van 1 juli 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 Juni 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15