Enerverende strijd verwacht bij de TT-races in Assen Engeland heeft na de eerste dag al een voorsprong Zondag nationaal wegkampioenschap in Zandvoort met 500 amateurs Bloemendaals burgemeester teleur gesteld over gebrek aan samenwerking Geoffrey Duke voor het eerst na zijn val weer in de wedstrijd Professionals rijden revanche wedstrij d yj4# Gaat u met vakantie? Campbell naar V.S. Australiër Ashley Cooper nog in grote vorm Zondag in Heemstede kringkampioenschappen De waterpolocompetitie Wederom een nederlaag voor Haarlem, nu tegen ZIAN: elf-een Zaterdagmiddag Aantrekkelijk programma op baan Duindigt Kampioenschap van HVB Sport in het kort DE TWEEDE TESTMATCH Ronde Midden-Nederland met 180 amateurs Outsider Zarathustra. won de Gold Gup Real Madrid en Benfica in finale van Coupe Latine Streekplan Zuid-Kennemerland Waterpoloprogramma voor de komende week Nederlands waterpolo- zevental tegen België Fortuna speelde gelijk tegen F.C. Köln Amsterdams hof deed uitspraak in Bata-zaak Jeugdige inbrekers reden in gestolen auto's van stad tot stad De nieuwe Amerikaanse ambassadeur aangekomen in Den Haag Voor Frankrijk is ook een verlopen pas geldig 7 V - U DAG 21 JUNI 1957 Zal Bob Mclntyre met zijn Gilera in de 500 cc-klasse in Assen zijn successenreeks voortzetten? Zal Carlo Ubbiali op het circuit van Drenthe" er in slagen zijn grote rivaal Provini in de race van de 125 cc-klasse te verslaan? Zal Geoffry Duke zijn „come-back" vieren met een dubbele triomf in de Dutch TT, die zaterdag 29 juni wordt gehouden? Het zijn vragen waarop niemand voor volgende week za terdag het antwoord durft te geven. Maar één ding is nu reeds zeker: Het zal span nend worden bij de „Grote Prijs van Ne derland der K.N.M.V." en zelfs een kenner als Piet Nortier durfde op een in Amster dam gehouden persconferentie met betrek king tot deze TT-races niets meer te zeg gen dan: „Ik heb geen idee wat daar zal losbarsten, ik kan met geen mogelijkheid zeggen, wat er ditmaal in Assen gaat ge beuren". Inderdaad, het zal wel een „open" strijd worden op die 29ste juni. Bij de solo motoren zijn zowel in de 125 cc-, als in de 250 cc-, de 350 cc- en de 500 cc-klasse vele prominente renners die een goede kans op de overwinning hebben. Slechts bij de zij span-motoren kan men, al maken de factoren geluk en pech een juiste voorspel ling moeilijk en misschien zelfs onmoge lijk nu reeds zgggen dat de BMW van de Duitsers Friedrich Hillebrandt en Man fred Grünwald, zowel winnaar in de Grote Prijs van Duitsland als in de Engelse T.T., sterk favoriet is. In de race van de lichte motoren kan men nog aannemen, dat het grote gevecht zal worden geleverd door de M.V.-Argusta rijder Carlo Ubbiali en diens landgenoot Tarquinio Provini op een Mondial. Werd Ubbiali in de Grote Prijs van Duitsland eerste en Provini tweede, bij de Engelse TT op het eiland Man zegevierde Provini, en werd Ubbiali tweede. Geen wonder dus dat zelfs de experts zich niet aan voor spelling waagden. Een strijd tussen MV-Argusta en Mondial krijgen de tienduizenden toeschouwers waarschijnlijk ook te zien in de kwart liter-klasse. Ook hier zijn de „kempha nen" Ubbiali en Provini. Maar niemand zou ook maar verbaasd zijn, wanneer in deze race bijvoorbeeld de Mondial van de Brit Cecil Sandford als eerste zou worden afgevlagd, of Colombo, of Libanori. Geoffrey Duke Zal de strijd in de 125 cc-klasse en de 250 cc-klasse waarschijnlijk slechts tussen twee renners gaan, in de 350 cc-klasse zal een selectie van de sterksten altijd nog een tiental renners overlaten. Met meer dan gewone belangstelling zullen allen, die zich zaterdag langs het circuit van Drente heb ben geschaard, de verrichtingen van de Brit Geoffrey Duke gadeslaan. Het is voor het eerst sinds zijn ongeval in Imola (Ita lië) dat deze Gilera-rijder weer in een wedstrijd uitkomt. Maar ook Lomas, eveneens in Imola door een val tijdelijk uitgeschakeld, zal zijn plaats in het voorste gelid ongetwij feld opeisen. Doch een Mclntyre een man waarvan Duke geruime tijd geleden al verklaarde, dat hij hem vreesde het gehele M.V.-team, bestaande uit de Brit ten Surtees en Shepherd en de Italiaan Masetti, de Guzzi-rijders, Dickie Dale (G.B.) en Keith Campbell (Austr.) als mede de Gilera van Libero Liberati be horen tot de grote „kanshebbers". Bob Mclntyre, de Schot die na de Grote Prijs van Duitsland en de Engelse TT in de 500 cc-klasse met 14 punten de rang lijst van het wereldkampioenschap mo torrenners in deze klasse aanvoert, moet er op rekenen dat het dit maal een moei lijk en wellicht langdurig gevecht wordt. Een strijd waarbij hij niet bij voorbaat als winnaar kan worden aangemerkt. Voorselectie Het zal dus wederom een TT worden Indien uw dagblad opgezonden moei worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar Dp abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen DF ADMINTSTRATTF Geoffrey Duke met een kwalitatief sterke inschrijving. Kwantitatief is deze grote prijs eveneens sterk bezet. Niet minder dan ruim 180 ge gadigden meldden zich voor de races aan. De centrale sportcommissie stelt echter veiligheid voor alles. Een veertigtal ren ners viel derhalve na een voor-selectie af, zodat 142 deelnemers overbleven, onder wie 30 Nederlanders. Het was een moei lijke beslissing voor de sportcommissie, doch ook een beslissing die maakte dat van het reeds sterke veld slechts de allersterk- sten ^verbleven. De snelheidskampioen te water, Donald Campbell, is naar de Verenigde Staten vertrokken. Op het Canadiagua-meer in de staat New York hoopt hij in zijn „Blue bird" het wereldrecord, dat hij op het Co- niston-meer in Engeland op 225.63 mijl per uur gebracht heeft, te verbeteren en in de buurt van de 250 mijl te komen. Campbell wordt vergezeld van zijn dochter Georgina, zijn secretaris en een groep assistenten en monteurs. De Australiër Ashley Cooper, tweede fa voriet voor de herentitel van Wimbledon, heeft in de kwartfinales van de Londense grasbaankampioenschappen met 6-1, 6-4 gewonnen van de Indiër Ramanathan Krishnan. De Australiër speelde in top vorm. De Zweed Sven Davidson won in de kwart-finales met 6-4, 6-2 van de Austra liër Roy Emerson. In de kwart-finales van het damesenkel spel deed de Zuidafrikaanse mrs Daphne Fancutt na haar verrassende overwinning van gisteren op de vroegere Wimbledon- kampioene Louise Brough, opnieuw goed werk. Thans won zij met 6-4, 1-6, 6-2 van de Australische mrs. Mary Hawton. Voorts won Suzy Kormoczy (Hongarije) met 7-5, 6-3 van Rosa Maria Reyes (Mexico), en won Ruia Morrison (Nieuw- Zeeland) met 6-4, 6-3 van Yolanda Rami rez (Mexico). Het tweede deel van de wedstrijden om de kampioenschappen Kring Haarlem Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, wordt zondagmiddag aanvang twee uur onder leiding van HPC in de zwemvijver „Groe- nendaal" in Heemstede gehouden. Het vol gende programma wordt afgewerkt: 50 m vinderslag jongens; 25 m vinderslag meis jes; 100 m vrije slag dames; 100 m vrije slag heren; 4 x 25 m wisselslag persoonlijk dames; 100 m schoolslag heren; 4 x 50 m wisselslag estafette jongens; 4 x 50 m wisselslag estafette meisjes; 4 x 25 m wis selslag persoonlijk heren; 4 x 100 m vrije slag estafette dames. In de ontmoeting Haarlem-ZIAN die gisteravond voor de eerste klasse heren af deling C van de waterpolocompetitie in Stoops Bad in Overveen gespeeld werd, heeft de Haagse doelman heel weinig te doen gehad. In de eerste helft kwam Haar lem in heel gunstige positie voor het Haag se doel, maar de vrijliggende Mol schoot over; in de tweede helft werd hij gepas seerd bij een strafworp. Haarlem had de ge broeders Paanakker weer in de gelederen. Voor de rust speelden ze achter, maar kon den niet voorkomen dat met de stand nul vijf aan de tweede helft begonnen werd. Toen wijzigde Haarlem haar opstelling. Frans Paanakker ging naar de midvoor- plaats. De Haagse piidachter hield hem echter onschadelijk hij bewaakte hem soms wel wat té zwaar zodat hij geen kans kreeg een hem toegespeelde bal tot doelpunt te verwerken. Kort voor het einde maakte de Haagse midachter het wel erg bont. Dat was bij de stand nul-tien. Toen kreeg Paanakker een strafworp toegewezen die hij het Haagse doel injoeg. Een fractie van een seconde voor het einde werd de Haarlem-keeper voor de elfde maal gepasseerd. ZIAN heeft nu vijf punten uit drie wedstrijden; het was voor Haarlem de vierde nederlaag. DZV—HVGB In Delft ging voor de afdeling C eer ste klasse heren de strijd tussen DZV en HVGB. De Haarlemmers verschenen met drie invallers. Het werd een fair gespeel de wedstrijd. Over alle linies was DZV de Haarlemmers de baas. Ludding, de HVGB- doelman, stopte vele schoten maar kon niet voorkomen dat Van der Zwan en Vogel hem in de eerste helft passeerden. Ook in de tweede helft bleef DZV door beter plaatsen de HVGB-verdediging bestoken. Aalberts plaatste drie treffers. Met de stand vijf-nul kwam HVGB goed in de aanval. Hogeland gebruikte zijn kans en redde de eer van HVGB. HVGB-De Zijl, dames HVGB (dames) boekte in de derde klas se haar tweede overwinning. In de zwem inrichting aan de Kleverlaan in Haarlem ging de strijd tegen De Zijl uit Leiden. In de HVGB-verdediging werden de Leidse aanvallen goed tot staan gebracht en in tegenaanvallen omgezet. Nel de Jongh werkte tot tweemaal toe een aanval met succes af. In de tweede helft boden de Leidse dames meer tegenstand. Hennie Brouwer maakte er drie-nul van, waarna de Leidse dames de eer redden. Eindstand drie-één. Zaterdagmiddag wordt op Duindigt een aantrekkelijk programma verreden dat, zijn hoogtepunt vindt in de Florens-prijs. Hierin heeft Geersen met zijn keuze uit Theo Messidor en Romeo Spencer de eer ste kans. Vermoedelijk zal hij laatstge noemde kiezen, daar Theo zondag op Me- reveld in de sprinters-prijs zal starten. De concurrenten zijn Rhea Hollandia, Peter Spencer en de in grootse vorm lopende Pieter D. Het eerste optreden der 2-jarigen was veelbelovend. In de Atalanka-prijs is het dan ook niet gemakkelijk een winnaar aan te wijzen, vooral ook omdat een nieuwe groep debutanten van de partij is, o.a. Walter Hollandia, die op de jaarlingen show tot algemeen kampioen werd uitge roepen. De voorkeur gaat naar keuze Geer sen, gevolgd door Wanita van Barke en de dochter van de beroemde Duitse hengst Permit, n.l. Witma Dear. In de Be Quick-prijs zal Vina van Barke haar vorderingen met een overwinning kunnen bekronen, vóór Valeur en Van couver Scott. In dien Tortelduif S beant woordt aan de verwachtingen, die zij in de training heeft gewekt, zullen in de Cala- met Astrid-prijs Uranus, Reine du Maire en Urban Hollandia haar niet kunnen klop pen. Bij de leerling-pikeurs wordt een over winning verwacht van Surprise G, vóór Regina Spencer en Torero. De drie rennen zijn eveneens van goede kwaliteit. In de eerste afdeling van de ge splitste handicap wordt een overwinning verwacht van de keuze v. d. Kraats (Sans Valeur, Home Run) en in de tweede afde ling één van Faustinus, vóór Killalane. In de amateurrijdersren gaat de voorkeur naar de bekwame rijder E. van Dijk. Concordia en RCH 4, de beide afdelings kampioenen in de Haarlemse Voetbal Bond, spelen zaterdagavond om 7 uur op het terrein van Concordia in Hillegom de wedstrijd om het kampioenschap van de Haarlemse Voetbal Bond. POOLSE ROEIERS. Twee jeugdige Poolse roeiers tut Bromberg, die het afge lopen weekeinde aan de internationale roei- regatta in Mannheim hebben deelgenomen, hebben in West-Duitsland om asiel gevraagd. Zij verscholen zich een dag lang en kwamen pas te voorschijn toen hun kameraden naar Polen teruggereisd waren. POOLSE ATLEET. Stefah Kryze, een Poolse atleet die zaterdag aan internationale wedstrijden in Glasgow heeft deelgenomen, is niet met de'overige leden van de Poolse ploeg naar zijn land teruggekeerd. Hij heeft aan de Engelse regering politiek asiel ge vraagd. Trevor Bailey, de medium fast bowler van het Engelse testteam, heeft op de eer ste dag van de tweede testmatch Enge- land-YVest-Indië voor een verrassing ge zorgd. De allrounder van Essex nam ze ven wickets voor slechts 44 runs. Mede daardoor waren de Westindiërs reeds voor de thee all out voor het schamele totaal van 127 runs. Aan het einde van deze eerste dag had Engeland 134 runs gescoord, voor het ver lies van 4 wickets. Topscorer werd Peter Richardson, die in twee uur tijds 76 runs scoorde (11 maal 4). Ook Colin Cowdrey kwam in de dubbele cijfers. Hij bleef met 39 runs not out. En- gelands aanvoerder Peter May en Tom Graveney waren voor nul uit. May werd gevangen achter het wicket en Graveney ging l.b.w. De innings van de Westindiërs duurde slechts drie uur en veertig minuten, het geen zoals geschreven hoofdzakelijk te danken was aan Trevor Bailey, maar ook aan de fastbowler Trueman, die twee wickets veroverde voor slechts dertig runs. De innings had het volgende verloop: Asgaralia, l.b.w., b Trueman 0 Kanhai, c Cowdrey b Bailey 34 Walcott, l.b.w., b Bailey 14 Sobers c May b Statham 17 Weekes c Evans b Bailey 13 Worrell c Close b Bailey 12 Goddard c Cowdrey b Bailey 1 Smith c Graveney b Bailey 25 Gilchrist c and b Bailey 4 Ramadhin b Trueman 0 Valentine not out 0 Extras 7 Totaal 127 Aan de tiende ronde van Midden-Neder land, die door de Utrechtse wielerclub „De Volharding, wegens te verwachten ver keersdrukte, voor de eerste maal niet op Pinkstermaandag» georganiseerd kon wor den, zal geen feestelijk tintje worden gege ven. Integendeel, deze grote jaarlijkse weg wedstrijd voor amateurs, zal ditmaal slechts een nationaal karakter dragen. Er komen nu en dat is stellig wel beter dan in vo rige jaren niet meer dan 180 Nederlandse amateurs aan de start op zondag 30 juni in het stadion „Galgenwaard" in Utrecht, waaraan echter nog een 18-tal onafhanke- lijken is toegevoegd. De route van de 181 km. wedstrijd voert langs de volgende plaatsen: Maarschalker- weerd, Bunnik, Werkhoven, Koten, Wijk bij Duurstede, Lekdijk, Amerongen, Wou denberg, Pyramide van Austerlitz, Huis ter Heide, Den Dolder terug naar het Utrechtse stadion, langs de route zoals die vorige jaren genomen werd. Van de deelnemers noemen we: Gelder mans (Beverwijk), Piet Steenvoorden (Heemstede), Piet Kooiman (Den Haag), Ab van Egmond (Scheveningen), Joop v. d. Putten (Den Haag), Adrie van Steenselen MijnsheerenlandBen Teunisse (Utrecht), Krijn Post (Nieuw-Vennep), Schalk Ver hoef (Rotterdam), M. v. d. Heuvel (Hen gelo), Gijs Pouw (Utrecht), Kees van Am sterdam (Oosterhout), Jan Groot (Bever wijk), Coen Niesten (Beverwijk), Henk Nijkamp (Eelderwolde), J. de Boer (Edam), M. Snijder (Halfweg), Geurt Pos (Vree land), Ab Sluis (Badhoevedorp) en de Amsterdammers L. Stoet en W. Klebach. Op het circuit van Zandvoort zullen zon dag 23 juni zo om en nabij de vijfhonderd Nederlandse wieleramateurs een record aantal, om precies te zijn: er hebben er 517 ingeschreven met elkaar slag leveren in het nationale wegkampioenschap. Wie van al deze deelnemers zich na afloop van de 150 kilometer lange race over het golvende circuit in de rood-wit-blauwe kampioenstrui mag steken, is met geen mogelijkheid te voorspellen. Want hoewel de Beverwijker Ab Geldermans momenteel in een uitsteken de conditie is, hetgeen trouwens ook het ge val is met de kampioen van 1955, de Rotter dammer Schalk Verhoef en met de Braban der Adrie Roks. de Limburger Gerard Ver- goossen en nog enkele anderen, kunnen zij nog geenszins als de titelkandidaten worden bestempeld. Daarvoor speelt de geluksfactor in dit kampioenschap een te grote rol. De grootste favoriet is al bij voorbaat kansloos als hij in een valpartij waarvan er met het massale aantal deelnemers wel weer enkele te verwachten zijn wordt betrok ken of als het pechduiveltje zijn pad kruist. Ook de weersomstandigheden spelen een be langrijke rol: de ene renner voelt zich het beste in zijn element bij een verkwikkend zonnetje en een ander hoopt voor zondag op veel wind en regen. Uit alle delen van het land komen zondag de wieleramateurs met hun supporters naar Zandvoort. Kanshebbers en kanslozen. Men gaat bij de KNWU nu eenmaal van de ge dachte uit dat elke renner zijn kans moet krijgen. Een standpunt waarmee de prak tijkmensen zich niet kunnen verenigen en zij hebben zich ook al meerdere malen uit gesproken om een selectie toe te passen voor de nationale titelstrijd der amateurs. Want zo zeggen zij: „Met zo'n groot aantal deel nemers doen zich meestal verscheidene val partijen voor, welke veroorzaakt worden door de minder goede renners en daarvan worden de favorieten vaak de dupe". Ook de vorig jaar ingevoerde afstand van 150 kilometer vindt men over het algemeen te kort, omdat daarmee de sprinters worden bevoordeeld. Zoals Captein, Van der Putten, Van der Ruit, Braat, Marinus en Reyngoud om een paar van die snelle finishers te noe men. Niettemin belooft het een spectaculair schouwspel te worden als de grote, bont ge kleurde rennersmassa zich in een hoog tem po over het circuit beweegt. Want dat er vooral in de beginfase hard gereden zal wor den is wel nagenoeg zeker. Favorieten als de Beverwijkers Gelder mans en Niesten, de Zeeuwen De Roo en Rentmeester, de Brabanders Roks en Lie- bregts, Steenvoorden uit Heemstede, de Rot terdammers Verhoef, Sijthoff en Van Vliet, de Hagenaars Van Egmond, Scholten en Van der Putten, Snijder uit Halfweg, de Lim burgers Hugens, Vergoossen en Lotz, de Am sterdammers Captein, Moolenijzer, Van der Ruit en Marinus, Van Houwelingen uit Sas- senheim, de Utrechter Teunisse etc. zullen zich stellig in het voorste gelid strijden. Streekrenners Van de renners uit deze contreien, die aan de titelstrijd deelnemen, kunnen ook de Beverwijkers De Nijs en De Ruiter, de Haar lemmers Koger, Van Weeren en Koek, Buis uit Vijfhuizen, de Santpoorter Visser. Hen driks uit Heemskerk en Bogers en H. en J. Cuvelier uit Nieuw Vennep nog een belang rijke rol spelen. De start is al om half elf 's morgens. Revanche Na de titelstrijd der amateurs wordt er een als revanche van het wegkampioenschap op de Cauberg aangekondigde wedstrijd voor professionals en onafhankelijken ge houden over 125 kilometer. Nagenoeg alle nationale beroepsrenners zullen hieraan deelnemen. Titelhouder Wim van Est zal het dan ook bijzonder moeilijk krijgen, want tal van jongeren als de Utrechters Pauw en Van der Broek, de Sassenheimer Arend van 't Hof, de Amsterdammer Donker, de in Goes wonende IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp, de Haarlemmers Tonny Peters en Adrie Voorting, de zuiderlingen Wofs, Van der Borgh, Schoenmakers etc. zullen zich in deze race willen onderscheiden. En daarbij zullen De Joragh, Piet v. Est, Kersten en Van Wet ten in Zandvoort ongetwijfeld willen be wijzen dat hun verkiezing voor de nationale Tour de Franceploeg geen misgreep is ge weest. Ook Schulte, Gerrit Voorting, Wagt- mans, Lahaye, Roks en andere bekende pro fessionals verschijnen aan de start, die om half drie is. Bowlingcijfers: Trueman 2 for 30, Bailey 7 for 44. Val der wickets: 1-7, 2-34, 3-55, 4-79, 5- 85, 6-118, 7-120, 8-123, 9-127, 10-127. Engeland begon de batting-innings ook al enorm slecht. Al spoedig gingen de wic kets verloren van Smith, Graveney en May, batsmen van wie men juist zo veel had verwacht. May, omdat hij ook in de eerste testmatch zo'n hoge score had gemaakt, en Smith en Graveney omdat zij zo'n uit stekende vorm hadden getoond in de county-wedstrij den en onder andere hoge scores hadden gemaakt in matches tegen de Westindiërs. Zo was de stand 34 voor 3, maar Richardson en Cowdrey zorgden voor een goed herstel. Het scoreboard was als volgt: Smith, l.b.w. b Worrell 8 Graveney, l.b.w. b Gilchrist 0 May c Kanhai b Gilchrist 0 Richardson b Gilchrist 76 Cowdrey not out 39 Bailey not out 1 Extras 10 Totaal 134 Tot grote verrassing van het publiek heeft de zesjarige outsider „Zarathustra" op de banen van Ascot de internationale ren om de „Gold Cup" gewonnen. Het paard, dat toebehoort aan de Brit Terence Gray, werd gereden door de bekende jockey Les ter Piggot en ging met anderhalve lengte voorsprong als eerste over de eindstreep. Het Franse paard „Cambremer" klas seerde zich tweede terwijl de grote favo riet voor deze race, het Italiaanse renpaard „Tissot", het niet verder kon brengen dan de derde plaats. „Tissot" lag een halve lengte achter nummer twee. „Zarathustra" stond 6 tegen 1 genoteerd De eigenaar zal een bedrag van 11.687 pond sterling (bijna 120.000 gulden) ont vangen. De race was gedoteerd met 13.750 pondsterling. „Cambremer" stond 4-1 ge noteerd en „Tissot" de favoriet, 5-2. Real Madrid en de Portugese club Ben fica hebben de finale van het voetbaltoer nooi om de Coupe Latine bereikt. In de halve finale versloeg Real Madrid het Ita liaanse FC Milan met 51 (rust 11), Benfica won met 10 (rust 10) van St. Etienne, de Franse kampioensclub, waar voor Kees Rijvers speelt. Tydens de rondvraag in de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zijn teleurstelling uitgesproken over gebrek aan samenwerking bij de vaststelling van het streekplan Zuid-Ken nemerland, hoewel in de toelichting op het plan samenwerking aanbevolen wordt. Mevrouw P o u 1 u sB a u m (V.V.D.) en de heer P i n x t e r (K.V.P.) brachten het punt ter sprake naar aanleiding van publi- katies over het plan. De burgemees ter merkte op, dat het gemeentebestuur pas dinsdagmiddag in het bezit is gesteld van de antwoorden van Gedeputeerde Sta ten op de bezwaarschriften. B. en W. moe ten de stukken nog bestuderen en zullen de raad een toelichting geven. In antwoord op een vraag van de heer P i n x t e r over de handeling van Gede puteerde Staten om leden der Provinciale Staten te suggereren niet deel te nemen aan een door de gemeente Bloemendaal voorbereide excursie, welke houding spreker onelegant en niet democratisch noemde, herinnerde dr. Peereboom Voller aan de toelichting van het streekplan, waarin onder meer staat, dat de eerste voorwaarde voor verwezenlijking van het plan is een goed overleg en een goede sa menwerking tussen alle betrokkenen. Toen hij dat destijds las heeft spreker er als kanttekening bijgezet „fraze". Nu kan hij dit woord extra onderstrepen. Samenwer king met het provinciaal bestuur wordt niet op prijs gesteld of niet doorgevoerd. Uit de krant heeft het gemeentebestuur moeten lezen dat Gedeputeerde Staten een advies over de bezwaarschriften hebben 'uitgebracht en het heeft de officiële stuk ken enige dagen later ontvangen dan de leden der Staten. De afgelopen vrijdag is een excursie gehouden en toen bleek dat de leden der Provinciale Staten wel op de hoogte waren van feiten, waarvan B. en W. onkundig waren. Als de samenstellers op samenwerking prijs stellen dan was een vroegere voorlichting beter geweest. De burgemeester deelde mee, dat het ge meentebestuur op 10 april een brief aan Gedeputeerde Staten heeft gezonden, waarin vermeld stond, dat het voornemens was een excursie door de gemeente te maken met alle bij het streekplan betrok ken personen en instanties. Een week later antwoordde het college, dat het geen be hoefte had aan een excursie; alle aange legenheden over de situatie waren reeds in ogenschouw genomen. Later heeft het ge meentebestuur de Gedeputeerde Staten en de Provinciale Staten, alsmede vertegen woordigers van princiale instanties en ge meentebesturen, uitgenodigd voor een excursie op vrijdag 14 juni. De leden van Gedeputeerde Staten hebben een gemeen schappelijke brief geschreven, waarin zij meldden geen gevolg te zullen geven aan de uitnodiging. Naar spreker ter elfder ure heeft vernomen, hebben Gedeputeer de Staten afschriften van brieven over de uitnodiging aan de Provinciale Staten ge zonden. Het gevolg was, dat enkele leden, die aanvankelijk bericht hadden verhin derd te zijn, zijn toch gekomen en ande ren zijn niet verschenen. Dat heeft spreker Voor de week van 24 tot en met 30 juni zijn de volgende wedstrijden voor de zo mercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond vastgesteld. Maandag 24 juni: dames, reserve tweede klasse: DWT 2-ODZ3; DWT 3-ADZ 2; DWT 4-HVGB 2. Heren reserve tweede klasse: HZC 2-DWR 2. Dinsdag 25 juni: dames, reserve tweede klasse: VZV 2-Haarlem 2. Heren eerste klasse: IJ-DWR. Reserve derde klasse: VZV 2- Haarlem 4. Woensdag 26 juni. heren, reserve tweede klasse: DWR 2-De Vest 2. Reserve derde klasse: DWR 3-DWT 3; Bruinvissen 2- DWT 2. Donderdag 27 juni: dames, reserve twee de klasse: HVGB 2-DWT 4. Heren eerste klasse: HVGB-HRC. Reserve eerste klas se: HVGB 2-HPC 2. Reserve tweede klasse: Haarlem 3-AZ '70 2; Haarlem 2- DAW 2. Vrijdag 28 juni: dames, derde klasse: Waterlelie-VZVHVGB-HPC. Heren eer ste klasse: Zwemlust-Haarlem. Tweede klasse: Neptunus Zaandam-VZV; Kroos- duikers-DWT. Reserve tweede klasse: HV GB 3-HPC 3. Voor de competitie Kring Haarlem KN ZB zijn vastgesteld: Dinsdag 25 juni: heren derde klasse: Hoofddorp 2-DWR 4; dames tweede klas se: Haarlem 3-DWT 5. Woensdag 26 juni: Heren tweede klasse: HPC 5-Haarlem 5. Donderdag 27 juni: dames tweede klas se: HVGB 3-HPC 3. Heren eerste klasse: Hillegom 1-Hoofddorp 1. Derde klasse: Hillegom 2-Haarlem 6. Zaterdag 29 juni: dames tweede .klasse: DWT 5-HVGB 3. Heren eerste klasse: NVA-HVGB 4. Tweede klasse: DWT 4- HVGB 5. Voor de interlandwedstrijd tussen Neder land en België, op zondag 23 juni a.s. in Sas van Gent is het Nederlands zevental ge kozen. De spelers zijn: Ben Kniest (Nep tunus, Arnhem), Nico Luchs (Robben), Nijs Korevaar (HZPC), Harry Lamme (Robben), Frits Smol (HZPC), Fred van Dorp (AZPC) en Hans Mulder (Dolfijn). Fortuna heeft dondagavond in het Gof- fertstadion in Nijmegen voor 15.000 toe schouwers een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tegen de Duitse club F.C. Köln. Het resultaat was een gelijk spel: 1-1. Deze stand was reeds bij de rust be reikt. In deze aantrekkelijke, vaak goede wed strijd had F C Köln technisch beter en in een hoger tempo spelend meermalen een duidelijk overwicht. De Duitsers com bineerden echter te kort en waren boven dien onfortuinlijk met hun schoten: vier keer belandde de bal tegen de lat van het doel van Fortune. De doelpunten werden gescoord door Ravestein (Fortuna) en rechtsbuiten Müller (Köln). De Duitser schoot de bal tien minuten voor rust bij zonder knap langs doelman De Munck. zeer bevreemd. Gebleken is dat de afwe zigen bijzonder ongelijk hebben gehad. De gasten hebben tijdens de excursie meer gezien dan op de kaarten naar voren was gebracht. De excursie was niet bedoeld voor die leden der Staten die reeds op de hoogte waren van de situatie, maar voor alle statenleden, omdat zij uiteindelijk de beslissing moeten nemen. Het gerechtshof te Amsterdam is met de president van de rechtbank aldaar van mening, dat de heer Jan Bata, die tot in hoogste gerechtelijke instantie is aange wezen als eigenaar van het gehele indus triële vermogen van wijlen de stichter van het Bata-concern Thomas Bata sr., moet worden geacht ook eigenaar te zijn geble ven van de door de Tsjechische staat gecon fisqueerde aandelen van de moeder-ven nootschap, de naamloze vennootschap naar Tsjechisch recht Bata a.s. te Zlin. Twee eveneens in het westen vertoeven de directeuren dezer n.v. betwisten de heer Jan Bata, de halfbroer van de stichter van het concern,' het recht waarop deze aan spraak meent te kunnen maken om zonder hen voor de n.v. te kunnen optreden en onder meer een algemene vergadering van aandeelhouders te kunnen uitschrijven. Het hof bekrachtigde in hoger beroep het vonnis van de president der rechtbank, waarbij was beslist dat de heer Jan Bata het gelijk aan zijn zijde had. Het hof acht de heer Jan Bata gerech tigd een vergadering van aandeelhouders uit te schrijven, noodzakelijk door de vol ledige impasse in de vennootschap, ont staan door een gezagscrisis in deze onder neming. De appellanten werden veroor deeld in de kosten van de procedure, zijn de /2500. Het belang van dit arrest is volgens juri dische deskundigen gelegen in het feit, dat een hof, voor zover bekend, voor het eerst in de vrije wereld heeft beslist, dat rechts geldige vergaderingen van aandeelhouders kunnen worden gehouden buiten het land, waarin de betrokken vennootschap is ge vestigd, zelfs al is. het vermogen dezer n.v. genationaliseerd en de aandelen geconfis queerd. Het hof heeft hierbij een beroep gedaan op het noodrecht. Nadat zij ontsnapt waren uit een opvoe dingsinrichting te Valkenheide, gingen twee jongemannen op 20 januari naar Den Haag, waar zij een auto stalen, waarmee zij naar Amsterdam reden. Daar braken zij in in een consumptietent. Daarna stalen zij in Amsterdam een andere auto, waar mee ze naar Groningen reden. In het noor den bleken de inbraakkansen niet gunstig. Zij volstonden dan ook met in de stad Groningen een andere auto te stelen waar mee zij terugreden naar Den Haag. In de late avond van 31 januari zagen zij kans zich toegang te verschaffen tot een mode magazijn aan de Grote Marktstraat. Ter wijl de een een hoeveelheid jassen, Kos tuums en truien uitzocht, vond de ander een geldkistje. Met de buit stapten ze weer in de auto, om naar Amsterdam te gaan. Onderweg werd het geldkistje opengebro ken en de inhoud, 3.500, verdeeld. In Am sterdam gingen zij ieder hun eigen weg. In de nacht van 7 op 8 februari werd één van de twee, een 18-jarige Haagse bankwerker, gearresteerd. Hij had de 1500 gulden in een paar dagen opgemaakt. Thans stond hij voor de Haagse rechtbank terecht. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar. De jongen is reeds drie keer veroordeeld: De recht bank zal op 27 juni vonnis wijzen. De andere inbreker zal zich binnenkort ook te verantwoorden hebben. „De beste manier om uw land te leren kennen is wel het per fiets te doorkruisen en daarom hebben mijn vrouw en ik dan ook onze tandem mee naar Nederland ge nomen. Jammer genoeg heeft deze echter de boot gemist zodat wij nog enkele dagen zullen moeten wachten". Aldus verklaarde de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland Philip Young op een donderdag gehouden conferentie, waar hij met leden van de Nederlandse pers kennis maakte. Hij voegde hieraan toe voornemens te zijn ook veel boottochten in ons land te maken. De nieuwe ambassadeur, die thans 47 jaar oud is, werd geboren in Lexington (Massachusetts). Hij is getrouwd en heeft twee dochters, die beiden an de Verenigde Staten verblijf houden. De nieuwe ambassadeur verklaarde dat hij het een voorrecht vindt zijn regering in Nederland te mogen vertegenwoordigen; een land dat, zoals hij opmerkte, een bij zondere plaats inneemt in de harten van de Amerikanen. Van Nederlandse stam zijnde, aldus de heer Young, ken ik de be langrijke rol die de Nederlandse natie en zijn bevolking gespeeld hebben bij de aan vang van onze geschiedenis en ook in de daarop volgende jaren. Deze erfenis van de Nederlanden is dan ook een deel ge worden van onze eigen historie en cultuur. De nieuwe ambassadeur zei dat zijn voor ouders afkomstig waren uit Hoorn. Deze vestigden zich begin 1700 in New York State in een plaatsje dat de naam kreeg van Hoorn's Villa en hielden zich daar bezig met veeteelt. De onderhandelingen, die Nederland voert met Frankrijk en Duitsland over een wederzijdse beperking van de paspoort plicht hebben, naar de A.N.W.B. mede deelt, tot resultaat gehad, dat het thans mogelijk is een bezoek aan Frankrijk te brengen met een paspoort, dat ten hoogste vijf jaar verlopen is. Deze regeling bestaat reeds jaren voor België en Luxemburg. Fransen en Duitsers, die Nederland be zoeken, behoeven geen paspoort meer over te leggen, als zij in het bezit zijn van het in hun land geldige identiteitsbewijs. Deze regeling kan niet wederkerig worden toe gepast, daar Nederland geen verplicht identiteitsbewijs kent.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9