„China niet van de partij maar van 600 miljoen Chinezen" ge MORRIS 'êeforet/ot/évt// HET W Franse schrijvers pleiten voor twee collega's in Hongarije Zeven doden in het verkeer Brand in vleeswarenfabriek te Olst ■pÉr HHh Haarlems Dagblad Pekingse hogeschool: bron van critiek Reacties op Mao's rede in Oost-Europa lopen uiteen Roerig partijcongres begeleid door doodvonnissen en deportaties Masjumi vooraan in Djakarta EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Chinees schip overweldigd door 35 passagiers Via Hongkong uitgeweken naar Formosa Assemblee van de E.G.K.S. te Straatsburg bijeen gekomen Koud weer Geringe meerderheid voor Bourgès-Maunoury verwacht Muren van verffabriek in Den Haag barstten door grote brandhitte V erkeersongelukken DIT JAAR: 529 DODEN j Het woord is aan Raadsverkiezingen tonen: Communisten kwamen op de tweede plaats Vijftienjarige knaap onder duinzand gestikt Algerije een vlammend vraagteken 71e JAARGANG No 291 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 24 JUNI 1957 IJmuider Courant 302e JAARGANG No l Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag en zondag zijn onder voor deze sport zeer goede weersomstandig heden op de Westeinderplassen natio nale zeilwedstrijden gehouden. Op de foto ziet men een groep Valken voor de wind zeilend, op de finish afgaan. HONGKONG (Reuter) Vijfendertig passagiers van een klein vrachtschip uit Kanton (Zuid-China) hebben op 12 juni de communistische bemanning gedwongen koers te zetten naar de Britse vrijhaven Hongkong, waar zij van boord gingen en als illegale emigranten op hun verzoek naar Formosa werden gezonden. Een com munistische soldaat aan boord van de boot, de Pak Tang, bleek gedood te zijn, volgens de Hongkongse politie buiten de Britse territoriale wateren. Radio-Peking meldde vrijdag dat de Chinese regering terugzending van het schip en zijn opvarenden had geëist. De boot is inmiddels met de negen beman ningsleden en twee employé's van de eige naar buiten de Britse wateren gebracht. ADVERTENTIE BARTÈTSThAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL, 717162 TWEKA LASTEX BADKLEDING STRAATSBURG, (Reuter) De assem blee van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) komt vandaag te Straatsburg bijeen voor haar laatste ge wone zitting van het lopende jaar, die vier dagen zal duren. Onder andere zal worden gesproken over de betrekkingen met landen buiten de EGKS, waaronder Groot-Brittannië en over economische en sociale problemen van de EGKS, waar ender concentraties van ondernemingen en het vraagstuk der kolenprijzen. In oktober komt de assemblee nog in buitengewone vergadering bijeen. Moge lijk zal dat haar laatste bijeenkomst zijn. Wanneer de verdragen betreffende de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom zijn bekrachtigd, zal de assem blee worden opgenomen in de voorge stelde grotere vergadering die zal optreden als raadgevend „parlement" voor de drie Europese gemeenschappen de EGKS, de Euromarkt en de Euratoom. 50oooooooooooooooooooooooooooooooGnnooGocoooooooocoooooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koud en overwegend zwaar bewolkt weer met plaatselijk regen, vooral in het zuidoosten en oosten van het land. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noordoost en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. ÊoaXJOOCOCXXMOOOOOOOOOOOOOOOaDOOOOOOOOCXXXIOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Terwijl de bladen in verscheidene Oost- europese landen de thans gepubliceerde rede van de Chinese leider Mao Tse Toeng volledig weergeven en met name in Polen ook nog van een aanhankelfjk- heidsbetuiging voorzien, wordt er in China ai flink gebruik gemaakt van het recht van meningsuiting. Hier en daar zijn de partijbesturen zeer bevreesd, dat hierdoor de „reactionairen" naar de macht zullen grijpen en eenzelfde incident als in Honga rije zal volgen, maar van overheidswege is nog nergens ingegrepen bij de toenemen de uitingen van critiek. Een voorbeeld daarvan is geleverd door Ko Pei Chi, hoogleraar in de Natuurwetenschappen aan de universiteit van Peking, die onlangs op een bijeenkomst van de communistische partijafdeling van de universiteit felle cri tiek heeft geoefend op de huidige regering van China. Voor de machtsoverneming was de ver houding tussen de communistische partij en het volk uitstekend, zo zeide hij, doch „thans zijn zij 180.000 mijl van elkaar ver wijderd". Slechts de levensstandaard van de partij functionarissen is verhoogd. „Zij die voor dien op versleten schoenen liepen dragen nu wollen kleding inplaats van uniformen en rijden in auto's." „Het Chinese volk heeft ontzag voor de partijkaders, doch is tevens voor hen bevreesd alsof zij goden waren." Dit is volgens prof. Ko echter al tijd de houding geweest van het volk tén opzichte van zijn regeerders. „Wanneer de toekomstige heersers nog voor hun macht moeten strijden kunnen zij op steun van het volk rekenen. Maar .vanneer zij zich eenmaal van die macht hebben meester gemaakt en hun eerder gedane beloften niet nakomen, de rechten van het volk vertrappen, kan het volk zich altijd tegen hen keren", aldus prof. Ko. Partijleden „detectives" Over de gewone partijleden zeide hij, dat „zij worden gebruikt als detectives, die het volk in het oog moeten houden". Het par tijlid kan hier echter niet voor aansprake lijk worden gesteld, „want het is de partij leiding die haar leden opdracht geeft in lichtingen te verzamelen. De fout ligt dus bij de leiders, die dergelijke opdrachten verstrekken". „Het land behoort aan zeshonderd mil joen Chinezen, onder wie ook contra revolutionairen, en niet aan de communis tische partij. Er is niets tegen dat de communisten regeren, doch zij dienen an deren niet uit te sluiten", aldus prof. Ko. De hoofdredacteur van de „Kuang Ming Jih Pao" (Dagblad van het Heldere Licht), Chu An Ping, was het met prof. Ko eens dat de communisten geloven, dat China aan de partij behoort. Chu, zelf geen partij lid zeide, „wij steunen allen de partij, maar hebben nimmer vergeten dat het land aan ons allen behoort". Een onderwijzeres, Huang Hsin Ping stel de voor de macht der leidende functio narissen te beperken. Haars inziens dien den de diverse politieke partijen bij toer beurt het land te regeren. Alle politieke partijen, de communisten incluis, dienden zich uit de scholen terug te trekken. „Ik betwijfel zeer sterk of de scholen naar be horen kunnen functioneren en betere re sultaten kunnen bereiken, wanneer de par tij-organisaties zich er genesteld hebben", zo besloot zij. (Reuter) Een bestuurslid van de Chi nese „Democratische liga", een van de par tijen, die met de communisten samen werken, heeft verklaard, dat de landelijke vice-voorzitter van de partij hem had ge waarschuwd, dat het in China wellicht tot een „Hongaars incident"" zal komen, als de studenten voortgaan met het veroor zaken van moeilijkheden. In Hankow sta ken de leerlingen van enige middelbare scholen, waardoor een ernstige toestand is ontstaan, zo had de vice-voorzitter gezegd. Eerste poging LONDEN (Reuter) De rede, die de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng in februari heeft gehouden en welke deze week is gepubliceerd, is in Polen, Joegoslavië, Hongarije, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland uitgebreid in de pers op genomen. Trybuna Ludu, het blad van de Poolse communistische partij, dat de volledige tekst publiceerde, zei, dat de rede de eerste grote poging sedert het Moskouse congres van 1956 is om de socialistische theorie te ontwikkelen op basis van de problemen en ervaringen van de laatste paar jaar. In Belgrado zei een woordvoerder van de Joegoslavische regering, dat de toe spraak „begrijpelijkerwijze" grote belang stelling in Joegoslavië had gewekt, omdat daarin belangrijke problemen van de so cialistische theorie en praktijk waren be handeld en in het bijzonder hun oplossing in de speciale Chinese omstandigheden. „Nepszabadsag", het blad van de Hon gaarse communistische partij, verklaart, dat de rede „aanzienlijke ideologische en praktische waarde voor de Hongaarse communisten" heeft. Zijn verklaringen over tegenstellingen in de maatschappij waren „bijzonder waardevol in de huidige omstandigheden". De juiste toepassing van de Chinese ervaringen zou „aanzienlijk tot onze verdere ontwikkeling kunnen bij dragen". De bladen te Boedapest publi ceren de volledige tekst. Alle Tsjechoslowaakse kranten drukten verslagen van verschillende lengte van de rede af, maar noch de pers noch de radio gaf commentaar. „Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse communistische partij, publiceerde zaterdag de volledige tekst zonder commentaar. Het blad van de Russische communistische partij, „Pravda", drukte woensdag de volledige tekst van Mao's rede af en alle andere Russische bladen publiceerden samenvattingen. PARIJS (Reuter) Vooraanstaande Franse intellectuelen, waaronder ook com munisten, hebben zondag samen met Fran se schrjjvers premier Kadar van Hongarije verzocht het leven van twee Hongaarse schrijvers, Joszef Cali en Cyula Obersovsz- ky, die ter dood zijn veroordeeld, te sparen. De schilder Pablo Picasso, de dichter Louis Aragon en Denis de Rougemont, voorzit ter van het congres voor culturele vrijheid, behoren tot degenen die telegrammen aan Kadar hebben gezonden. Het verzoekschrift van de schrijvers is onder meer getekend door Francois Mau- riac, Jean-Paul Sartre en Louis Massignon, Paul Vercors, d'Astier, Pierre Lebrun, Jean Wahl, Tristan Tzara, Helène Parmelin, Pignon, Claude en Ida Bourdet, Dominique Eluard en Claude Roy. Aan beide schrijvers was in eerste in stantie een milde straf opgelegd, die later, door ingrijpen van hogerhand, werd ver anderd. (AFP) Radio-Boedapest meldt, dat het volkstribunaal van de Hongaarse hoofdstad zaterdag drie mannen ter dood veroordeeld heeft wegens „contra-revolutionaire activi teit en moord op een lid van de Hongaarse politieke politie". De veroordeelden zijn Sigismond Gsibor, Joseph Erdesz en Pal Bakosi. 40.000 arrestanten? LONDEN (UP) Volgens de Engelse „Sunday Times" worden elke maand enkele honderden tegenstanders van de regering- Kadar naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Elke maand zou uit de veertigduizend ge vangenen van de kampen te Rees, Kistarc- sa en Szeged - de voornaamste verzamel plaatsen - een groep worden geselecteerd, die naar Rusland wordt gezonden. Arrestaties, mishandelingen, executies en deportaties komen in dezelfde mate voor als tijdens het bewind van Rakosi, vier jaar geleden. Van betrouwbare zijde in Wenen is het getal van veertigduizend arrestanten be vestigd. Het Hongaarse dagblad „Esti Hir- lap" gaf onlangs toe, dat te Kistarcsa, 20 kilometer ten zuidoosten van Boedapest, een concentratiekamp bestaat. „Wanneer èen gevangene binnen zes maanden na ar restatie nog niet is berecht, wordt hij vrij gelaten. De gevangenen kunnen protesteren wanneer zij menen ten onrechte te zijn gearresteerd. De in Kistarcsa gedetineerden kunnen bezoekers ontvangen," aldus „Esti Hirlap". WENEN (UP) De Oostenrijkse rege ring heeft bij de Hongaarse gezant in Wenen geprotesteerd tegen de door de Hongaren aangelegde mijnenvelden in het grensgebied. Aanleiding tot het Oosten rijkse protest was het feit, dat een Oosten rijkse boerin door een exploderende mijn gewond werd. Walging MANSFIELD (UP) De leider van de Britse oppositiepartij, Hugh Gaitskell, heeft PARIJS (Reuter). Maurice Bourgès- Maunoury zal, naar men verwacht, van avond een krappe meerderheid behalen, wanneer zijn elf dagen oude regering haar bestaan verbindt aan het voorstel voor extra-belastingen, dat deel uit maakt van haar soberheidsprogram. Politieke waar nemers zijn van oordeel, dat de radicale premier een meerderheid van twintig tot veertig stemmen zal krijgen, zulks afhan kelijk van het aantal conservatieven dat zijn afkeer voor nieuwe belastingen zal laten overwinnen door de tegenzin een nieuwe kabinetscrisis te veroorzaken. De premier is zeker van honderd socia listische stemmen en ongeveer zeventig of tachtig stemmen van zijn eigen radicale partij en andere middenpartijen. Tegenover hem staan de 150 communis ten en hun aanhangers en de 37 poujadis- ten. Het resultaat van de stemming zal afhangen van de verdeling van de onge veer 175 stemmen van de rooms-katholieke volksrepublikeinen (MRP) en de conser vatieven (I.P.A.S.). Men verwacht, dat enige conservatieven zullen voorstemmen, omdat hun leiders hebben verklaard, dat de conservatieven alle maatregelen, ook de impopulaire, zullen steunen, mits zij doeltreffend zijn. Een 34-jarige walbediende, die volgens de politie „onder invloed" was, heeft de 82- jarige Jacobus Lakwijk, verpleegde van het St. Antoniusgesticht aan de Westkruiskade te Rotterdam, aangereden. De oude man is met een schedelbasisfractuur naar het Westerziekenhuis overgebrachten is daar overleden. De tienjarige Corry Vroone uit B r e e- z a n d is, toen zij per rijwiel met een vrien dinnetje huiswaarts keerde en niet goed op het verkeer lette, door een auto aan gereden. Het kind werd op slag gedood. De 85-jarige heer T. uit Zaandam is op rijksweg no. 29 onder Terschuur door een auto aangereden en op slag gedood. De heer T. fietste op de autoweg en werd van achter door de auto aangereden. De heer L. Groenhof, die vorige week zondagavond met zijn bromfiets in botsing kwam met een motorrijder in de Pekelder- straat te Stadskanaal is in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen aan de verwondingen overleden. Te P e i z e (Dr.) is een motor tegen een boom voor het gemeentehuis gereden. De 25-jarige bestuurder H. Maris uit Alteveer, gemeente Roden, werd op slag gedood. De duozitter, de 21-jarige S. de Jong, eveneens uit Alteveer, kreeg een schedelbasisfrac tuur en een kaakfractuur en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht. De 13-jarige blinde J. Peek is op de weg G r a v e-Cuyk van het wandelpad geraakt en op de snelverkeersweg door een auto aangereden. De jongen is in het Acade misch Ziekenhuis te Nijmegen overleden. Te Eindhoven is de 54-jarige motor rijder H. Bekkers met vrij grote snelheid uit een bocht gereden en zo ernstig gewond geraakt, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. verklaard, dat de Westelijke mogendheden niet de wapens kunnen noch moeten op nemen om Hongarije uit de Russische over heersing te bevrijden. Maar de wereld dient haar walging en verachting voor hetgeen de Russen hebben gedaan, te tonen, zo voegde hij eraan toe. OSLO (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in Oslo gezegd, dat de Hon gaarse revolutie in de herfst van het vorige jaar over het algemeen beschouwd een nationale opstand is geweest en er bestond volgens hem geen twijfel, dat hij door Russische troepen was onderdrukt. Hoewel het Hongaarse drama ook anderen aanging, aldus Nehroe, was het toch in de eerste plaats een zaak van Hongarije. Men diende deze kwestie te beschouwen met het oog op het welzijn van het Hongaarse volk en niet slechts als een „speelbal" in een inter nationaal spel, waarin het arme Hongarije leed. T weespalt WENEN (TJP) De bijeenroeping van het congres der communistische partij 'n Hon garije, waaromtrent radio-Boedapest mede deling heeft gedaan, wordt iri Wenen be schouwd als een poging van de regering- Kadar, een eind te maken aan de groeien de oppositie in de partij tegen het regime der regering. Het is het eerste partijcongres sedert de revolutie en het komt als een verrassing, daar men het pas tegen het einde van het jaar verwacht had. In politieke kringen in Wenen verluidt, dat er toenemende spanning bestaat tussen twee groepen in de hogere regionen der partij: de groep van minister-president Kadar en de groep diergenen, die vroeger met Imre Nagy hebben samengewerkt. Men verwacht dan ook, dat een belang rijke wijziging in de bezetting der sleutel posities in de partij zal plaatshebben en men meent in de agenda voor het congres aanwijzingen in deze richting te vinden. Men wijst erop, dat vrijwel alle leidende posities en regeringsfuncties in Hongarije thans worden bekleed door voormalige sta linisten en medewerkers van de afgezette partijleider Rakosi. Marosan is de enige minister, die niet reeds tijdens Rakosi een portefeuille heeft beheerd of lid was van een van de bestuursorganen der partij in Rakosi's tijd. Vanmorgen om halfacht brak brand uit in de verffabriek van Van der Doel en Fray in de industriewijk Laakkwartier te Den Haag. De brand ontstond op de twee de verdieping door tot nu toe nog niet bekende oorzaak. Op deze verdieping stond een tank met 500 liter „white spirit", een vluchtige brandbare vloeistof, welke voor de verffabricage wordt gebruikt. Deze tank explodeerde waardoor de fel brandende vloeistof over de betonnen vloer stroomde en zich door buizen een weg baande naar de eerste verdieping. Daar ontstoncr toen in de kleurmakerij eveneens brand, welke de brandweer echter vrij spoedig be dwongen had. De bovenste verdieping brandde geheel uit, hetgeen met zware rookontwikkeling gepaard ging. Door de grote hitte zetten de betonnen vloeren uit waardoor de ge metselde zijgevel brede barsten ging ver tonen waaruit verf in talloze kleuren en in brede strepen naar beneden vloeide. Na ongeveer een uur was de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, het vuur meester. De nablussing nam echter nog lange tijd in beslag. De fabriek is tegen brand verzekerd. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 529 personen, j van wie 109 kinderen. Oscar Wilde: Eerzucht is het laatste toevluchtsoord van de mislukkeling. DJAKARTA (UP) - Na telling van twee derde der uitgebrachte stemmen in de za terdag gehouden gemeenteraadsverkiezin gen in Djakarta bleek de Masjumi nog steeds de leiding te hebben, waarna de communisten op de tweede plaats kwamen met behoorlijke winsten. Volgens de telling van tweederde der 1834 stembureaus kreeg de Masjumi 111.409 stemmen, de communisten 90.119, de P.N.I. (partij van Sukarno) 85.791 en de Nandatal Ulama 70.051. Nog 38 andere partijen trach ten zetels te verkrijgen in de uit 41 zetels bestaande raad. (ANP) De officiële resultaten zullen niet vóór begin juli worden bekendgemaakt. (Reuter) Volgens niet-officiële ramin gen heeft ongeveer 75 percent van de onge veer een miljoen kiezers zijn stem uitge bracht. Dat zou minder zijn dan bij de algemene verkiezingen in 1955. Uit de tot dusver bekende uitslagen blijkt dat de mohammedaanse partijen gezamen lijk veel meer stemmen hebben gehaald dan één der andere partijen, maar de com munisten en nationalisten behaalden ge zamenlijk ongeveer 3000 stemmen méér dan de mohammedaanse partijen. De nationa listen hebben stemmen verloren aan de Masjumi en de communisten. In de komende weken zullen ook elders in Indonesië gemeenteraads- en provinciale verkiezingen gehouden worden. In het duinterrein van Meyendel is zon dagmiddag de 15-jarige jongen R. Brou- wenstijn uit 's-Gravenhage, toen hij pro beerde in een hol in een duintop te krui pen, onder neerstortend zand bedolven en gedood. De jongen bevond zich met een 16-jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. Ondanks de waarschuwing van zijn met gezel kroop hij in het hol. Toen hij door grote hoeveelheden neerstortend zand werd getroffen, heeft de vriend tevergeefs een kwartier lang geprobeerd hem te be vrijden en daarna alarm gemaakt. Tal van voorbijgangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeentewerken groeven het lichaam uit. Drie artsen hebben daarna nog geruime tijd getracht, onder meer door zuurstoftoediening, de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. ^XDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOC Met het oog op de toespitsing van de gebeurtenissen in en om Algerije zal onze correspondent te Parijs, de heer j Frank Onnen, in enkele artikelen ver slag uitbrengen van zijn bevindingen, opgedaan in gesprekken met Franse autoriteiten, politici en vooral ook met Algerijnen. Men vergete niet, zo merkt hij op, dat Parijs, na Algiers en Oran, in grootte de derde „Algerijnse stad" is geworden. Zijn eerste bijdrage kunt u lezen op pagina 4. XXXX7COOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCX 3 y>, 1 Iggpfiy&f -iv Ipl WÊÊÊÊM$mk Zondagmorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de n.v. Vleeswaren- fabriek Bakhuis-Olba te Olst. Het vuur, dat zich snel ontwikkelde, tastte een groot deel van de fabriek aan. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, kon, omdat er aanvankelijk te weinig diuk op de waterleiding stond, niet onmiddellijk krachtig het vuur bestrijden. De brand kon gelocaliseerd worden toen de brandweren uit Deventer, Wijhe, Wezep en Welsum assistentie kwamen verlenen. De brand is in of in de naaste omgeving van het grondstoffenmagazijn ontstaan op de bovenste verdieping. Hier had het vuur gretig voedsel in de aldaar gelegen brand bare grondstoffen, zodat de verdieping in zeer korte tijd een vlammenzee was. De op dezelfde verdieping gelegen afdelingen, het laboratorium, de archieven, de droog- kamer en opslagruimten, gingen geheel verloren. De onder deze verdieping lig gende koelkelders liepen veel waterschade op. Hoewel de bedrijfsschade aanzienlijk is, zal het bedrijf kunnen blijven doordraaien omdat in de werkruimten geen schade werd veroorzaakt Het bedrijf is tegen brand verzekerd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1