r PANDA EN HET DING Het koude weer houdt aan Visserij-varia De radio geeft dinsdag Wereldnieuws Havenberichten fa B E - NGEI ENBERG Spelletje MAANDAG 24 JUNI 1957 2 Dodelijk ongeval bij Hoogovens Kamer uitgebrand aan de Ahornstraat pofkt«?dt S9 BFF!C)ELEVERC Haai Ie OOP Si m - Tel: 1 5232 (KENS LAKKEN Vraagt ons een kleuradvies Raad Heemskerk donderdag bijeen Druk bezochte receptie bij vijfendertig-jarig bestaan IJmuidenaar in de haven verdronken Beverwijk koos zich „aardbeienkoningin" Zeewijk- en Wolff en Deken- school kregen medailles Tiende „haringrit" naar Vlaardingen Rooswijk-heren behaalden no run-zege op Catchers Hervormde gemeente te Santpoort Ds. G. H. van Willenswaard doet intrede ^oclt ió het zo r~ Zaterdagmorgen kwart over elf heeft by de kooksovens op het terrein van de Hoog ovens te IJmuiden een dodeiyk ongeval plaatsgehad dat aan de zestigjarige arbei der van de Havenstichting K. Klok uit Alkmaar het leven heeft gekost. K. was weduwnaar en had geen kinderen. De heer Klok is bekneld geraakt tussen de deurafneemmachine en de betonnen pilaar van batterij III. De oorzaak hiervan is echter onbekend gebleven. Vanmorgen omstreeks zes uur ontstond Oen korte doch felle brand in een perceel aan de Ahornstraat boven een kruideniers winkel te IJmuiden als gevolg van het feit, dat een leeslampje viel en tussen het bed en een houten opbouw terecht kwam. Het lampje, waaraan een schakelaar zat, moet door de val kortsluiting hebben gemaakt. De vlammen grepen onverwacht snel om zich heen en de slaapkamer brandde dien tengevolge zo goed als geheel uit, waarna het vuur zich verder vrat naar een aan grenzend vertrek, waar eveneens nog wat schade werd aangericht. De brandweer slaagde er echter in de vlammen daar een halt toe te roepen, maar er was inmiddels heel wat schade aan meubilering en stoffe ring aangericht, waarvan de omvang op 6000,geraamd wordt. De bewoners wa ren verzekerd. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Loenerkerk van Rotter dam, Hummel van Rotterdam, Oldekerk van Antwerpen, Noorderlicht van Swansea, Tekla van Rotterdam, Pasadena van Antwerpen, Ledingerland van Karlskrona, Heron van Tilbury, Maasland van Buenos Aires, Wi- bold Böhmer van Napels, Daje Böhmer van >f%rö, Berkelstroom van Fowey, Indora van 2uid-Afrika, Amstelstroom van Londen, Nordick Queen van Swansea, Hontestroom van Swansea, Slb Schelde met baggermolen van Scheveningen, Holwierde van Londen, Viking van de Tyne, Alcione van Philadel phia, Gerd van Londen, Polaire van Para maribo, Zuiderzee van Nantes, Madjoe van Uddevalla, Nautilus van Archangel, Edison van Habaranda, Helvetia van Rotterdam, Isis van Londen, Heemskerk van Antwerpen, Conrad van Innköping, Else Skou van Ant werpen, Brinio van Delfzijl, Lingestroom van Hull, Neckton van Karlshamn, Braulyfirth van Port Talbot, Marianne van Gothenburg, Graveland van Hamburg, Marsworth van Goole, Hirondelle van Londen, Nilsture van Hudiksvall, Jan van Jakobstadt, Netherlands Coast van New Castle, Gallien van Caen, Westland van Hamburg, Advises van Liver pool, Cormoran van Leningrad, Zuiderkerk van Antwerpen, Rundahl v&n Archangel, Ci- to van Dordrecht, Zaanland van Buenos Aires, Philetas van Kopenhagen, Straum van Onega, Austerity van Londen, Heriot van Grangemouth, Roelf van Aarhus, Erasmus van Swansea, Lindekerk van Antwerpen Odin van Lulea. Vertrokken zijn: Neyenburgh naar Stock holm, Niagara naar Gent, Perna naar Malmö, Brouwersgracht naar Stugsund, Chochone naar Bremerhaven, Leo naar Hamburg, Em ma Sauber naar Vaasa, Isefjord naar Hamp ton Roads, Westerschelde naar Rotterdam, Ivoorkust naar Hamburg, Rotti naar Port Said, Nore naar Stockholm, Thor naar Mal mö, Tekla naar Pitea, Dardanus naar Ham berg, Vaiko naar Malmö, British Purpose iraar' Falmouth Bullfinch naar Londen, Wex ford naar Boston, Hersilia naar St. Joan, Jo- TOtaa na&r MessÖna, Hvid'é'kitit haa'P*"Hêhs- fleur, Reliable naar Londen. Heron naar Londen, Maria S naar Drammen, Vecht stroom naar Grangemouth, Hummel naar Havesund, Zaanstroom naar Huil, Hinde naar Londen, Rijnstroom naar Londen, Hast III naar Vesteras, Hans naar Hamburg, Eem- stroom naar Londen, Zuiderzee naar Basse Sambre, Notos naar Lissabon, Gazelle naar Londen, Loenerkerk naar Marseille, Jacque- lina naar Hampton Roads, Neckton naar ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 „Lichtbalken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Plaiten. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinib.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.- nieuws. 13.20 Amus.muz. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 V. d. vrou wen v. h. platteland, 14.10 „Die Egyptische Helena", opera. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenliof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Platen. 18.10 Ronde v. Frankrijk. 18.20 Tenniskamp. Wimbledon. 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Platen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Omr.ork. en solist 21.40 School en Gezin, caus. 22.00 Koorzang. 22.35 Platen. 22.45 Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding, 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Italiaanse muziek. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tudob.medied. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Mil.- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Leven met diabetes, lezing. 15.30 Mezzosopr. en fluit, piano en celesta. 16.00 Platen. 16.30 'rd, ieugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Foto-tips. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous pairle. 19.00 Amateuruite. 19 45 Tonieelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 Katja in rok!, hoorsp. 22.00 Kamerork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York cal ling. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12,34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Operette- muz. 15.00 Symf.ork. en solist. 16.00 Koersen 16.02 Lichte muz. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe- spr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Platen, 19.50 Caus. 20.00 Interv. 20.30 Franse muz. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Orgelconc. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. De gemeenteraad van Heemskerk komt op donderdag 27 juni in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van een uit zestien punten bestaande agenda, waarvan de voornaamste zijn: Onderzoek geloofsbrieven van het wegens ontslag name van de heer P. Koopman, nieuw be noemde raadslid C. J. A. de Ruyter; voor stel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van uitbreiding meu bilair voor de gemeenteontvanger en se cretarie; voorstel tot adhesiebetuiging ten aanzien van een verzoek tot verkrijging van rijkssubsidie voor de stichting „Avond lyceum „IJmond"; voorstel tot het ver lenen van medewerking tot stichting van een tweeklassige kleuterschool nabij de St. Leonardusschool; voorstel tot het ver lenen van medewerking tot stichting van een drieklassige kleuterschool nabij de St. Josephschool; voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet tot stichting van een aantal demontabele schoollokalen; aan bieding van de gemeenterekening, be drijf srekeningen en rekening Fonds Ar- mengoederen over het dienstjaar 1955; voorstel tot aankoop van grond: a. van Doopsgezinde gemeente; b. van J. de Wit (A. Verherentstraat 8) (wijziging); voorstel tot verkoop van grond: a. aan J. J. Koop man en J. J. Morren (Zaalberglaan)b. aan J. W. Rozemeyer en C. Pouw (Groenland straat); voorstel tot het pachtvrijmaken van grond, gelegen in het plan „Assum- burg" alsmede tot aan- en verkoop van grond (wijzigingsbesluit G. de Ruyter c.s.). De grote sympathie die het r.-k. fan farekorps „St. Caecilia" zich tot in de verre omgeving heeft verworven is zater dag gebleken tijdens de in zaal Kloes ge houden receptie ter gelegenheid van het vyfendertigjarig bestaan van deze ver eniging. Ook in de Heemskerkse gemeenschap heeft het korps zich een belangrijke plaats verworven. De initiatiefnemers die tot de oprichting zijn overgegaan en het fanfare korps door de moeilijke eerste jaren heb ben heengeholpen zijn: de heer J. Gallee oud-hoofd der r.-k. jongensschool en ka pelaan Sommers. Ook de eerste dirigent de heer J. Kuis heeft het niet gemakke lijk gehad. Vijftien jaar bleef hij in functie waarna deze de dirigeerstok overdroeg aan de heer Q. Groot. Twaalf jaar later nam de heer Lou Tervoort de leiding over en deze neemt zijn taak tot op de huidige dag op voorbeeldige wijze waar. In een met talrijke bloemstukken ge tooide zaal heeft het bestuur van „St. Cae cilia" vele gelukwensen al dan niet ge paard gaande met een stoffelijk blijk van waardering in ontvangst genomen. Als eerste sprak pastoor Van Styn en hierna de tweede voorzitter van de af deling Noordholland van de r.-k. bond van Harmonie- en fanfaregezelschappen. Deze vond het een hele prestatie om zo lang te bestaan en hij hoopte dat met de uitbreidingen van Heemskerk de vereni ging een nog grotere bloei tegemoet zal gaan. Namens de „Raad van Overleg" hoopte de heer Kerklaan dat „St. Caecilia" de Heemskerksé burgerij, nogvqgl, - genoegen 'zal "héfëidën door bij alle "mogelijke festivi teiten aanwezig te zbn. Hierna spraken onder meer nog de Titer Baf namens de Hoogovënharmonie de heer Snijders na mens het Uitgeester fanfarekorps en de heer Rol namens de harddraverij vereni ging. Voorts waren nog een groot aantal schriftelijke gelukwensen binnengekomen. Zondagochtend omstreeks kwart voor zeven is ter hoogte van het kantoor van WijSJünuller uit de IJmuidense buitenhaven het stoffelijk overschot opgehaald van de 69-jarige IJmuidenaar L. Gouda. De man moet gekleed te water zijn geraakt; over de toedracht tast de politie evenwel in het duister. Beverwijk heeft haar aardbeienkonin gin, burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft haar tijdens een bijeenkomst van de R.-K. LTB-jongcren in het park Scheybeek uit geroepen en het was Thea de Jong (uit Hazerswoude), die deze eer te beurt viel. Een groot aantal jongeren uit Noord- en Zuid Holland waren hier bijeen gekomen om een aardbeienfeest bij te wonen, waar burgemeester Bruinsma een inleidend woord heeft gesproken. De heer Jac. de Weyer directeur der vei ling Kennemerland heeft er iets verteld over heden en verleden van de aardbeien. Men heeft volop genoten van de Alk- maarse balletschool die met een viertal balletdansen optrad. Ten slotte heeft men kunnen genieten van de Koninklijke ver eniging „Onder Ons" uit Hazerswoude die „De bruiloft van Kloris en Roosje" bracht. Er werden tussen de bedrijven door vol op aardbeien gegeten en daarna is de ge slaagde bijeenkomst besloten met het ge zamenlijk zingen van het Wilhelmus. Avond-vierdaagse ten einde Onder grote belangstelling vooral van de zyde der ouders en van vrienden en kennissen, kwamen de deelnemers aan de Avondvierdaagse te Beverwijk zaterdag middag tegen zes uur by hotel Parkzicht aan. Enige uren te voren hadden de jeug dige deelnemertjes hun laatste tien kilo meter beëindigd en zij werden met bloe men overladen. De Zeewykschool ontving by die gelegenheid de groepsprijs, een fraai uitgevoerde medaille met het em bleem van de wandelsportbond, ook de Wolf en Dekenschool mocht eenzelfde kleinood in ontvangst nemen. De Zeewijkschool liep voor de tweede maal mee. Gelukkig hadden de deelnemer tjes goed weer getroffen, in tegenstelling tot de ouderen, die doorweekt van de: regen de finish bereikten. Ondanks het slechte weer was de stemming bij alle finalisten opperbest en de heren Scholte en Smit konden toen overgaan tot het uit reiken van de insignes en medailles De heer C van Dongen had voor de twaalfde maal aan deze avondvierdaagse deelge nomen en de heer J. Jansen bleef met elf deelnemingen niet vér bij hem achter. Beide heren wonen in IJmuiden en hadden steeds de afstand van huis naar start plaats en terug te voet afgelegd Kees Tee ling uit Beerwijk en A. Helder ook uit IJmuiden waren met acht deelnemingen hierna de „hoogsten". Deze laatste dag liep het parkoers over 20 kilometer. Behalve voor de Zeewijk- school en de Wolf en Dekenschool konden verder geen groepsprijzen worden uitge reikt, daar hiervoor het minimum vereiste van 11 personen voor een groep niet ge haald werd maar daarom waren de pres taties van de r.-k gidsen en de B.B. EHBO-ers niet minder. Vooral de BB-ers hebben met hun hoog tempo organisatoren ën kijkers geïmponeerd. De organisatoren vertrouwen er op, dat het volgend jaar het aantal deelnemers nog groter zal zijn en dat vooral de sport verenigingen hun leden zullen opwekken aan deze gezonde lichamelijke ontspan ning deel te nemen. Ook bij de bedrijven zal hiervoor de nodige medewerking wor den verzocht. Gezien de resultaten die in andere steden bij de industrie is behaald, vertrouwen zij dat ook de IJmondse indu strieën hieraan spontaan gehoor zullen geven. Voor de tiende keer is zondag de „in ternationale haringrit" naar Vlaardingen voor automobielen, motorrijtuigen, scooters en bromfietsen gehouden, waarna de deel nemers in de zaal „Harmonie" weer kon den smullen van de „Hollandse Nieuwe", die daar werd geserveerd. Niet alleen uit alle delen van ons land, doch ook groepen uit Duitsland, België en Engeland namen aan deze traditionele haringrit deel. Aan deze tocht was tevens een puzzle- rit, een zg. vier-visstedentocht verbonden, welke in Leidsendam aanving en via IJmuiden, Katwijk en Scheveningen weer naar Vlaardingen werd geleid. De buitenlandse gasten werden in Vlaar- -dingen officieel ten stadhuize ontvangen en door de hurgemeester rar. J. Heusdens toegesproken. 3 f -v,. -' ':!- :c* -V" W' WmmSm Op de tentoonstelling „Het Atoom", die vrijdag op Schiphol door Prins Bernhard wordt geopend, zal geen atoomauto, maar wel een stoomauto uit het jaar 1900 te zien zijn. Het oudje doet het nog best, want het kwam op eigen kracht van Hoek van Holland naar Schiphol gereden, bestuurd door zijn eigenaar, de Engelsman Alec Hodston. In de uitwedstrijd in Amsterdam tegen The Catchers 1 is het de Rooswijk 1-heren zaterdagmiddag gelukt de eerste no-run overwinning te behalen en het was daarom jammer, dat werper Sauer een honkslag moest laten passeren, zodat het geen vol maakte no-run-no-hit zege werd. De Velsenaren lieten behoorlijk veldspel zien; er werden dan ook slechts drie fou ten genoteerd. In het mooie veldspel de monstreerden Plooy en Heinen een fraai staaltje honkbal met hun dubbelspel. Ook Kooimans deed prima werk met het over nemen van het eerste honk. Aan slag vor derde het deze keer niet zo goed; het was alleen C. Klesser, die met 0,667 het best op dreef was. Dezelfde speler gaf in de tweede innings een honkslag,. waarop twee Rooswijkers de thuisplaat konden berei ken. Bovendien kwam hij zelf door enkele opofferingsslagen ook aan scoren toe. In de derde innings zag het er even dreigend voor Rooswijk uit, want The Catchers had den de honken doen vol lopen en er was slechts een nul. De situatie werd keurig opgelost, zodat de thuisclub niet kon sco ren. In het verdere verloop van de wed strijd zag Rooswijk nog kans er twee pun ten bij te scoren, waardoor de Velsenaren een fraaie overwinning boekten. The Catchers: Gevaart'6 x drieslag; 8 x vierwijd; 6 honkslagen tegen. Rooswijk: Sauer 13 x drieslag; 5 x vier- wiid; 1 honkslag tegen. Scoreverioop The Catchers 1: 000000000 0 Rooswijk 1: 030010100 5 In de algemene luchtbeweging kwam ge durende het weekeinde boven Europa en de aangrenzende zeegebieden vrijwel geen verandering. Nieuwe storingen trekken van Spanje naar Frankrijk en het Alpengebied. Deze gingen opnieuw vergezeld van zware regens. Maandagmorgen meldden verschil lende stations in zuid- en midden-Frank rijk 30 tot 40 mm regen. Ook in Zwitser land vielen weer zeer grote hoeveelheden. Door opstuwing van de zeer warme lucht tegen de zuidhellingen van de Alpen viel in Locarno in 24 uur tijds bijna 130 mm en maandagmorgen was aan de regenval nog geen einde gekomen. In Italië kwamen zondag zeer hoge maximumtemperaturen voor. Foggia meldde met 40 graden de hoogste temperatuur. Boven West-Europa hield de aanvoer van koude polaire lucht rond een depres- siegebied boven Scandinavië aan. Over ons land trok in de nacht van zondag op maan dag een zwakke rug van hoge luchtdruk. Tijdens windstilte en langdurige opklarin gen daalde de tem', eratuur daarbij tot voor d etijd van het jaar zeer lage waarden. De laagste temperatuur op normale waarne mingshoogte werd gemeld door Witteveen en bedroeg 1 graad. In de voor nachtvorst gevoelige gebieden in het noordoosten van het land is op verschillende plaatsen zo zware nachtvorst voorgekomen dat schade aan de aardappelgewassen is toegebracht. Het storingsgebied boven Frankrijk trekt verder in noordoostelijke richting en zal waarschijnlijk vooral in het zuidoosten van ons land ook regen veroorzaken. De aan- vier van koude lucht houdt de eerste paar dagen aan bij winden in de noordhoek. WEERRAPPORTEN Temperaturen Buiten land maxima van giste ren Binnenland neden 1 uur Neerslag laatste 24 uur Dinsdag 25 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.06 uur. Maan op 2.28 uur, onder 18.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 juni Hoog water: 0.30 en 13.06 uur. Laag water: 8.14 en 20.53 uur. Dinsdag 25 juni Hoog water: 1.28 en 13.58 uur. Laag water 9.13 en 21.50 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berhjn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew zwaar bew lichte regen regen licht bew zwaar bew. half bew. geheel bew. lichte regen geheel bew. mist regen regen zwaar bew zwaar bew. regen onweer zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. geheel bew. no wind richting temp. neerslag in mm W 17 3,1 windst. 14 10 wzw 17 0,6 nnw 12 0 windst. 19 0 n 16 0 no 17 1,3 n 19 22 wzw 20 2 no 22 9 windst. 25 0 O 18 0 no 19 16 n 22 10 w 19 10 no 18 16 ozo 19 127 zo 26 34 n 22 0,3 zo 34 0,1 no 0,4 zzw 26 0,1 n 11 0 ono 11 0 no 12 0 windst. 10 0 ono 9 0 nno 10 0 no 9 0 no 9 0,1 Nadat ds G. H. van Willenswaard, die beroepen is in de tweede predikantsplaats te Santpoort, zondagmorgen door zijn col lega ds. D. Ter Steege bevestigd was in de stampvolle Adventskerk (Ziekenhuiskerk) van het Provinciaal Ziekenhuis aan de Brederodelaan, heeft hij des middags in de zelfde kerk, eveneens onder grote belang stelling, zijn intrede gedaan. Tot tekst had ds. Ter Steege Efeze 4 1 gekozen: „Zo bid ik U dan, ik du gevange ne in de Here, dat gij wandelt waardiglijk der roeping met welke gij geroepen zijt". Na de bevestiging heeft de gemeente de nieuwe predikant gezang 180 1 toegezon gen. Des middags, na het zingen van psalm 95 1, 2 en 3, psalm 65 2 en 4 en gezang 9 3: 1 en 3, las ds. Van Willenswaard psalm 86 voor en uit de Handelingen der Apostelen hoofdstuk III. Na het zingen van gezang 225 las ds. Van Willenswaard uit Handelingen III 4-7 voor, die hij tot tekst van zijn intrede had gekozen: „En Petrus sterk op hem ziende met Johannes zeide: Zie op ons". Het gaat niet om de mens op zichzelf, aldus de predikant. Dat alles is onbelang rijk in de Schrift; het gaat om de mens in zijn relaties tot God en tot zijn naasten. God heeft ons geschapen met twee handen, waarmede wij vertrouwen aan onze mede mensen kunnen schenken. De éne hand leggen wij in Gods hand, de andere in die van onze naaste (Genesis I). Dan pas wor den wij een waarachtig mens. Degene, die zijn hand terugtrekt, zaait wantrouwen bij zijn medemens. De mens in de bijbel is telkens het vertrouwen kwijt. Men kan niet met lege handen blijven staan. De mens echter, die God in Christus gevonden heeft, is nooit alleen. Ds Van Willenswaard haalde het voor beeld uit de bijbel aan van de bedelaar, die slechts een object van weldadigheid was en die de relaties met de naasten kwijt was. Petrus en Johannes zagen in die bedelaar weer een mens, naar wie Christus zijn hand uitstrekt en deze relaties daardoor herstelt. Christus is machtig door zijn Kruis. Hij kan de mens grijpen in zijn een zaamheid en hem uit zijn verlorenheid op heffen. Predikant zijn betekent ieder mens scherp aanzien en ieder mens met ziin eigen problemen leren onderscheiden. De gemeente van Santpoort heeft spreker ge roepen om haar te ontmoeten op haar ware levensniveau. „Ik kom als een gezant van Jezus Chris tus, teneinde de gemeente de hand toe te steken en ik weet mij geroepen tot die taak in deze gemeente, aldus de predikant. Zij moet mij echter niet alleen laten gaan, maar in gemeenschap met de Vader en met elkaar. Fr is veel eenzaamheid in deze we reld en er zijn vele verbroken relaties. Als gemeente van Christus moeten wij in deze moeilijke tijd een hechte gemeenschap vormen; want deze tijd schreeuwt om zulk een gemeenschap. Laten wij daarom zo sa men gaan, ook als ik naar het ziekenhuis ga. Want ook daar is nood en zijn op een zeer bijzondere manier verbroken relaties aan de orde". Ds. Van Willenswaard vroeg daarvoor de steun van de gemeente. Want wij zijn rijk in het geloof en in de gemeenschap met elkaar en door de éne-hand aan 'God-en de andere aan de naaste té reiken, kunnep wij optreden als uitdelers van Gods genade. Na het zingen van de gezangen 227 2. 3 en 6 en 166 4 zong de gemeente ds. Van Willenswaard psalm 134 3 toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal' Besommingen van zaterdag IJm 14 5140, HD 79 4250, RU 2 3300, KW 176 7660. KW 30 620, 60 240, 36 2280, 35 640, 34 3080, 56 370, 63 670, 5 910, UK 3 1250, WR 49 2670. 7 1640, 67 14.30, RO 29 640. Prijzen van zaterdag Per 1 kg Gr. tong 4.20-3.70. grm. tong 3.40- 3.25, kim. tong 3.20-2.85, kl tong I 2.90-2.60, kl. tong II 2.45-2.20, tarbot 2.40-1.90. Prijs 50 kg: Tarbot IV 52, kim. schol 45, kl schol I 40- 36, kl. schol II 41-15, schar 18-8, bot 11-8, V. haring 21.40-18, makreel 43-17.40, gr. schelvis 24-10, grm, schelvis 18-9, kim schel vis 17-8, kl. schelvis I 18-8, kl. schelvis II 17- 8,wijting 18-10, gr. gul 22-17, mid. gul 15.50- 13, kl. haai 18-12, poontjes 8, Pieterman 73-60, horsmakreel 8, kl. koolvis zw. 13. Per 125 kg: gr. kabeljauw 138-50, gr. koolvis zw. 45-30, gr. koolvis wit 50, gr. lenk 40-33. Aanvoer van zaterdag 416 kisten tong en tarbot, 415 schol, 115 schar, 135 bot, 310 haring, 225 makreel, 850 schelvis, 100 wijting, 310 kabeljauw en gul, 9 leng, 35 haai, 15 poon, 25 koolvis, 30 diver sen. Totaal 2990. 2. Een tijdlang draaide Panda om de kist heen zonder deze te durven aanraken. „Ik geloof vast, dat hij open gaat, als ik op die knop druk", dacht hij, „maar wat zou er in zittenOfwat zou er uit komen?" Na een poosje werd de nieuwsgierigheid hem toch te machtig. Resoluut stak hij zijn hand uit en drukte op de knopMeteen klonk daarbinnen een gebrom, alsof een reuzebij was wakker geschrokken. Panda deed voorzichtig een paar passen achter uit, maar toen het gebrom weer verstomde en er niets gebeurde, waagde hij zich weer dichterbij. En toen opeens vloog het deksel open en twee ogen op steeltjes ver schenen, die hem vragend aankeken! Met een gil van schrik en verbazing buitelde Panda achteruit en kwam op enkele pas sen van de kist in het zand terecht. Daar bleef hij zitten, te verbluft om weg te lo pen. En met grote ogen staarde hij naar het vreemde ding, dat langzaam uit de kist oprees. Het keek Panda strak aan en zei: „Buzzz!" Verschoten. Na twee en een half jaar, vlak bij een politiepost, in een hol in de grond geleefd te hebben, heeft dezer dagen een lid van de Mau-Mau zich bij Nairobi in Kenya overgegeven. De man, die door omwonenden van levensmid delen was voorzien, had zolang in de duisternis geleefd, dat zijn huid kaki- kleurig was geworden. Graaf. De Graaf van Listowel is benoemd tot Brits gouverneur-generaal van Ghana. Hij is socialist en was de laatste Britse secretaris voor India en Birma tot deze landen in 1947 en 1948 onaf hankelijk werden. Hij is een broer van de huidige Britse minister van Oorlog, John Hare. Verongelukt. Bij het vliegveld Port Hardy op het eiland Vancouver in Brits-Co- lumbia (Canada) is zondag een Cana dees passagiersvliegtuig (DC 3) kort na de start brandend neergestort. Veertien van de achttien inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de overlevenden bevindt zich de stewardess. Beslissing. De Amerikaanse evangelist Billy Graham, die reeds 38 dagen werkt aan zijn „kruistocht in New York", heeft, tot nog toe, uit een totaal van 652.000 mensen die naar hem kwamen luisteren, er 21.097 een „beslissing voor Christus" horen nemen. Dwangarbeid. Op de veertigste conferentie van de internationale arbeidsorganisa tie is in Genève zonder stemming een conventie goedgekeurd, die alle vormen van dwangarbeid verbiedt. Dwangar beid mag volgens de conventie, die ook door de Sovjet-afgevaardigden werd goedgekeurd, niet gebruikt worden als middel tegen politieke tegenstanders, ter bestraffing van stakingen, voor uit voering van economische ontwikke lingsplannen enzovoorts. Omgang. In Middlesborough (Engeland) heeft de politie zaterdag vierhonderd joelende Britten, die protesteerden te gen de omgang die Hongaarse vluchte lingen uit een kamp in Middlesborough met meisjes en vrouwen uit deze stad hadden, met geweld uiteengejaagd. Er werden strenge maatregelen genomen om te voorkomen dat de demonstranten de 180 bewoners van het kamp lastig zouden vallen. Een persoon werd bij de demonstraties gewond. Vergoeding. Italië heeft een overeenkomst met Albanië gesloten, waarin het op zich neemt dit land 2.600.000 dollar ver goeding voor oorlogsschade te betalen. Vals. Twee rooms-katholieke Amerikaanse priesters, die verleden week in Sjang hai op vrije voeten werden gesteld, na vier jaar in gevangenissen in commu nistisch China te hebben doorgebracht, hebben bij aankomst in Hongkong ver klaard dat zij op valse aanklachten wa ren veroordeeld. Zij zeiden niet mis handeld te zijn. Festival. Ongeveer 120 Joegoslavische toe risten hebben de Oostenrijkse autori teiten sinds het begin van het festival te Wenen, nu drie weken geleden, om politiek verblijfrecht verzocht. De meesten hunner willen naar overzeese landen efnigr^reiy Opgepast, iri frankrijk opereert een ben de, die -tenten- van buitenlandse kam peerders met scheermessen open snijdt, de daarin slapenden met een bedwel mend middel verdooft en hen vervol gens berooft. Ook kampeerders uit Ne derland zijn reeds het slachtoffer van deze bende geworden, die vooral de omgeving van Lyon onveilig maakt. Onweer. Tenminste zeven mensen zijn door de bliksem gedood en vijftien ge wond bij onweersbuien, die zich vrijdag en zaterdag aan het einde van een hitteperiode boven vele delen van Europa hebben ontladen. Ongeluk. Vier Amerikaanse soldaten zijn zaterdag bij een oefening op het schiet- terrein van Fort Sill in de staat Okla homa door het ontploffen van een gra naat gedood. Er waren tien gewonden. Geen der twee tot driehonderd mensen, die de openbare demonstraties bijwoon den, liep letsel op. Afbetaling. Bij wijziging van het Zuid- afrikaanse strafrecht gaat men uit van het standpunt, dat de straf aangepast moet worden aan de overtreder en de overtreder zich aan de maatschappij moet aanpassen. Een van de nieuwe voorzieningen is een bepaling, die men gevangenisstraf op afbetaling zou kun nen noemen. Om het familieleven van de veroordeelde niet te verstoren en zijn loopbaan niet te schaden kan de rechter een straf opleggen, die bij ge deelten wordt uitgezeten. U MOET even door de zure appel heen bijten, nu we u iets gaan vertellen over de Germaanse mythen en godenleer, een on derwerp, dat weinigen van ons vermag te boeien en bovendien allerlei onaangename associaties oproept. Wie des ondanks even de tanden op elkaar zet, zal de beloning vinden in de ontrafeling van een spelletje, dat hij in zijn jeugd talloze malen heeft ge speeld en waarvan hij nooit een woord begrepen heeft (hoewel hem dit in de kin derjaren geen steek heeft kunnen sche len). De Noorse mythe spreekt van de ruige wolf Fenrir die dagelijks in kracht en grootte toenam en de Asen (de voornaam ste groep goden in de oudnoorse mytholo gie) bedreigde. Om aan deze dreiging te ontkomen, boeiden de Asen de boze wolf met de toverband Gleipnir en klemden het geboeide dier daarna tussen twee rotsen. Daar zat het dier dan gevangen en kon zo lang als het duurde geen kwaad uit richten. Wat u met dit vreemdsoortige geval aan moet, zullen we straks vertellen. Eerst moet er nog een ander stukje Germaanse godenleer aan worden toegevoegd. Daarin wordt verteld van de zon en de maan, die door twee wolven van Fenrir's geslacht (zou het dier dan toch vrij zijn gekomen?) vervolgd worden; de ene wolf snelt de zon na om haar te verslinden, de andere loopt voor de zon uit om de maan te grij pen. Terwijl dit gejaag langs het zwerk gaan de is, waakt Odin, de god van hemel en sterren, over de wolken Maar u begrijpt, dat Odin alleen veilig is, zolang de ruige wolf Fenrir tussen de twee rotsen ligt. Zie zo, de vereiste gegevens zijn nu wel gespuid, zodat we aan uw kinderspelletje kunnen te rugdenken. Hóé het ge speeld werd, behoeven we niet uiteen te zetten, want u herinnert zich dat direct bij het lezen van het rijmpje: Wolf: Herder laat je schaapjes gaan! Herder: Ik dur-ruf niet. Wolf: Waarom niet? Herder: Voor de boze wol-luf niet! Wolf: De boze wolf is gevangen tussen twee ijzeren tangen, tussen zon en maan! Herder laat je schaapjes gaan! De woorden waarmee dit spelletje ge speeld wordt, zijn volslagen onbegrijpelijk, tenzij we in de herder een late nazaat van Odin zien. Odin durft de wolken (schaap jes) niet vrij te laten, zolang hij niet zeker is dat de wolf ze niet kan belagen. Welnu, de wolf Fenrir werd geboeid tussen twee rotsen (tangen) geklemd en voor enige on gerustheid is dus geen enkele reden. Ver trouwend op het woord van gezag (van de tegenpartij) laat Odin zijn schaapjes gaan, maar nu blijkt de wolf te zijn losgerukt en werpt zich op de prooi: de dag van de wereldstrijd is aangebroken! Een spelletje uit de tijd der Germanen, dat we nog steeds spelen, al wordt het niet begrepen. Niet minder aantrekkelijk is in dit ver band het ganzebord. Daarover morgen. H PéuHon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2