4. mi DE ONZICHTBAREN Fellegha proberen burgeroorlog in Frankrijk te ontketenen De avonturen van Wang en Li Speculaties over de toekomst van Churchill en Eden Agenda voor Haarlem naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! 50 r. Algerijeeen vlammend vraagteken Financiële en diplomatieke gevaren bedreigen de vierde republiek Sir Winston zou voorgoed verdwijnen en Sir Anthony zou terugkomen Vraag naar'Gillette Sc heercrème Kort en bondig 4 Betaling abonnementsgeld per giro „Sibajak" heeft vertraging Kerkelijk Nieuws Het Amerikaans toerisme in Europa V DOOR ALFRED KOSTNER J Geen twijfel aan de uitslag der Oostduitse verkiezingen Schaars gebruik van de stemhokjes Staking Franse scheeps- machinisten opgeheven MAANDAG 24 JUNI 1957 (Van onze correspondent in Parijs) Algerije is een probleem van vele kan ten. Scherpe, dreigende, levensgevaarlijke kanten voor Frankrijk, en indirect ook voor Europa. Het is een probleem dat de zwakke en corrupte vierde republiek ken nelijk niet aan kan. Ook hier is de im passe bereikt en er is niemand die een uit weg lijkt te onderkennen. Algerije, waar een leger van vierhonderd duizend man moet worden onderhouden, heeft gaten in de Franse economie geslagen, die de minis ter van Financiën met nieuwe belastingen en prijsverhogingen op de benzine, de post en de telefoon tracht te dichten. Ver geefs, zodat Parijs nu de overeenkomsten inzake de liberalisatie met de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking eenzijdig heeft moeten opzeggen. Diploma tiek gezien werpt de Algerijnse oorlog steeds zwaarder problemen op, niet slechts in Noord-Afrika, doch ook onder de grote Westelijke r ogendheden. Het wordt zo steeds twijfelachtiger of Washington Pa rijs weer te hulp zal komen, wanneer in september de Algerijnse kwestie opnieuw bij de UNO aanhangig zal worden ge maakt. De meest beangstigende kant van dit alarmerende vraagstuk is het gevaar van een burgeroorlog, waarmee Frankrijk zelf kan worden bedreigd. Die burger oorlog zou van twee tegengestelde zijden kunnen komen. De banden tussen Frank rijk en Algerije (dat officieel een stuk van het moederland is met het statuut van een Frans departement of provincie) zijn te in tiem en ook te oud een miljoen Fransen, van wie sommigen sinds generaties, is in het land gevestigd dan dat ze, zonder zware terugslagen, hardhandig verbroken zouden kunnen worden. En voor een zacht zinnige „ontknoping" een geleidelijke ontwikkeling na„r binnenlands zelfbestuur lijkt het ogenblik al lang verstreken. Een regering, die Algerije zou opgeven, ris keert aldus is de algemene opinie van politieke kringen in Parijs een uitbar sting in Frankrijk, waar ultra-rechtse en fascistische elementen bij de dag een ho gere toon gaan voeren. Aan de andere kant is het Algerijnse vrijheidsfront (F.L.N.) evenmin te bed ssd om met openlijke ter- reurmiddelen regelrecht op een bloedbad aan te sturen. Uit geheime documenten, die de Franse politie bij huiszoekingen in handen zijn ge vallen, blijkt dat de F.L.N. het kleine kwart miljoen Algerijnen, dat in Frankrijk vooral in Parijs en omgeving, is gevestigd openlijk aanspoort tot terreur. Moordaan slagen, die in het bijzonder zijn gericht te gen de Algerijnse „collaborateurs" en en Franse onverzoenlijken, maar ook tegen de personen en de familieleden van Franse reserveofficieren, die in Algerije vechten of hebben gediend. Deze bevelen van het rebellen-hoofdkwartier zijn geen loze woorden. Onlangs is de vroegere vice- voorzitter van de Algerijnse kamer Chek- kal in het gevolg van president Coty aan de uitgang van het stadion van Colombes neergeschoten en op de Franse staatssecre taris voor Algerije Champeix zijn nu al drie moordaanslagen gepleegd. Ook de ge- »0000©00C)00COCU00oonno00000000000000CXXXXXXXXXXD0000fxxJO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ^QQOOOOOOOOOOOOOOOCXIOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCXXIOCXJOOOOOOOCOCX In de Parijse „Kasbah". Algerijnen in de Franse hoofdstad. (Foto Daniel Frasnay) wone Algerijnen, arbeiders of kleine win keliers, lopen gevaar. Iedere dag valt er in Frankrijk iemand meestal een Algerijn onder moordenaarshanden. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar zijn er bovendien zevenhonderd en veertig mensen hoofdzakelijk Mohammedanen - levensgevaarlijk gewond. Volgens het conservatieve kamerlid Pierre André zouden de Fellagha comman do's ten getale van twee en een half dui zend sluipmoordenaars in Frankrijk zelf onderhouden. Een andere afgevaar digde verklaarde, dat een derde deel van Parijs 's avonds na negen uur als een le vensgevaarlijke zone beschouwd dient te worden. Die voorstelling van zaken is stel lig voorlopig lichtelijk overdre ven, doch aan de andere kant is dit aspect van het Algerijnse probleem bijzonder ver ontrustend. De „Sibajak" heeft het Suezkanaal ge passeerd en is om kwart voor twee in de nacht van zaterdag op zondag uit Port Said naar Rotterdam vertrokken. Bij de vaart door het Suezkanaal was het schip zaterdagmorgen op een zandbank vastge lopen. Nadat het was vlotgetrokken heeft een duiker een onderzoek ingesteld en daarbij geconstateerd dat het schip geen schade van enige betekenis heeft opge lopen. Daar de „Sibajak" bovendien vrijdag in Suez 21 uren heeft moeten wachten op een convooi, alvorens het Suezkanaal te kun nen invaren zal het schip nu waarschijn lijk pas in de nacht van maandag 1 juli op dinsdag 2 juli te Rotterdam aankomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Duivendrecht A. J. Lam ping, vicaris te Blaricum, die bedankte voor Beerta (toez.). Bedankt voor Bever wijk (wijkgem. II) (toez.) Joh. Langstraat te Vorden; voor Sprang-Capelle G. H. van Kooten te Genemuiden. Aangenomen naar Terheijde (Z.H.) J. G. van Ieperen te We- meldinge. Geref. Kerken Aangenomen naar Hattem J. P. Dondorp te Scharnegoutum. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zwartsluis J. M. Kroes te Dalfsen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Doesburg S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Apeldoorn K. van de Braak, legerpredikant te Overveen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht H. van Gilst te Dirksland. Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse departement van handel hebben in 1956 in totaal 521.000 Ameri kanen Europa en het gebied van de Mid dellandse Zee bezocht, waar zjj tezamen 473 miljoen dollar uitgaven; in 1955 werd 430 miljoen dollar door de 482.000 Ameri kaanse reizigers uitgegeven. Het meest profiteerde Italië van het Amerikaanse bezoek. Dit land werd be zocht door 30.000 Amerikanen, die er 94 miljoen dollar besteedden. Frankrijk ont ving 85 miljoen dollar van 300.000 Ameri kaanse bezoekers en in Engeland gaven 279.000 Amerikanen tezamen 82 miljoen dollar uit. Ongeveer 13 percent van het totale aan tal Amerikaanse bezoekers kwam voor za ken naar Europa, en ongeveer een kwart van de reizigers voor familiebezoeken. Ruim de helft van de Amerikaanse bezoe kers waren vakantiegangers. Neehoe de woedende soldaten ook zochten, ze vonden niemand in het huis. Toen holden ze naar buiten, om daar weer verder te zoeken naar de jongens. Buiten liep rustig een koopman met een lange stok over zijn schouder, waaraan pakken koopwaar hingen. „Heb je hier ergens twee jongens zien lopen?", vroeg een van de soldaten. De koopman schudde het hoofd. Toen renden de soldaten weer verder. 105-106 Sir Winston Churchill (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill, die in November 83 jaar wordt, zal voor de eerste maal na zijn aftreden (nu twee jaar geleden) op 6 juli een politieke rede houden in zijn kiesdistrict Woodford, in Essex. Sommigen vragen zich af of Churchill zijn heengaan uit het Lagerhuis zal aankondigen. Tot dusver heeft hij geen enkele belangrijke vergadering overgeslagen, als hij zich ten minste niet in Zuid-Frankrijk bevond, maar hij is er nu slechts toehoorder. Chur chill zal spreken op het jaarlijkse tuinfeest van de plaatselijke partij in Woodford. Waarschijnlijk is het niet, dat hij een der gelijke gelegenheid gebruiken zal voor het afleggen van een belangrijke verklaring over zijn politieke toekomst. In feite be vindt hij zich reeds in ruste, hoewel hij onlangs, bij uitzondering, nog een massale bijeenkomst heeft geleid. Voor de benoe ming van MacMillan als premier werd hij door koningin Elizabeth geraadpleegd, maar mogelijk was zulks ook gebeurd, ais hij zich al uit de politiek had teruggetrok ken. Voorlopig Velen menen dat Churchill pas tegen de volgende algemene verkiezingen, die waarschijnlijk over twee jaar zullen wor den gehouden, zal verdwijnen uit het La gerhuis dat altijd zijn ziel en zijn leven is geweest. Hij gebruikt het parlement nu echter meer als een club, waar hij zijn ADVERTENTIE Gaat U met vacantie? Dat is hèt moment om Uw oude apparaat te vervangen en over te gaan op Super Snel Scheren met 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik, het mesje erin, draai en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui, ideaal voor op reis, voor maar Sir Anthony Eden oude vrienden ontmoet. Wanneer, even voor een debat, zoals nog zo vaak gebeurt, de oude Churchill, bleek en met gebogen hoofd, komt binnenschuiven zijn loop is al lange tijd onzeker, maar niemand bege leidt hem naar zijn hoekplaats in het ver lengde van de regeringsbank dan gaat er nog altijd een schok door de Kamer. Iedereen voelt dat het debat nog belang rijker is dan men meende en degenen, die neiging vertonen zich in andere delen van het gebouw terug te trekken, blijven, om dat ook Churchill op zijn post is. Men verwacht dat Churchill in Woodford commentaar zal leveren op de wereldsi tuatie, speciaal in het licht van de bespre kingen in de subcomtnïssié voor ontwape ning van de UNO in Londen, die thans op timistischer beoordeeld worden dan lange tijd het geval was. Voorbarig Churchill is ook van plan Sir Anthony Eden in diens landhuis in Wiltshire te be zoeken. Woensdag is MacMillan drie uur bij zijn voorganger geweest, die de pre mier bij het vertrek tot aan het tuinhek begeleidde. Eden zag er vrij monter uit, doch zal nog geruime tijd rust moeten houden. Alle voorspellingen dat MacMillan Eden in de adelstand wil doen verheffen om hem in de gelegenheid te stellen lid te worden van het Hogerhuis, zijn voorbarig. Indien hij al naar de Lords zou gaan, zou hij vermoedelijk gewoon fractielid worden, zonder enige regeringsfunctie, hoewel de conservatieven na Salisbury's aftreden als Lord President of the Council nog geen geschikte opvolger konden vin den. Gezien Eden's gezondheidstoestand, is het overigens te vroeg een beslissing hier over te verwachten. 1. „De gebeurtenissen op aarde worden bepaald door de goede en slechte daden van de mens." Gautama Boeddha VOORSPEL Professor Kettner, de chef-arts, liep door de lange gang van het grote ziekenhuis, aan welks einde de doktorenkamer van de afdeling interne lag. Zijn lange, enigszins voorovergebogen gestalte was in een witte doktersjas gehuld. Uit de borstzak stak een stetoscoop. Aan zij in linkerzijde liep met korte haastige passen zijn assistent, dokter Hans Vogel, die moeite moest doen om de professor, die vrij snel liep, bij te houden. De kleine assistent was altijd enigszins nerveus als het hoofd van de afdeling naar „zijn" zaal kwam. Ge regeld kwam de professor enkele ernstige gevallen bekijken. Hij onderzocht de patiënten zorgvuldig en keek na welke behandelingswijze dokter Vogel voor geschreven had. Slechts enkele ogenblikken liet hij zijn blikken rusten op het bord, dat aan het voeteneinde hing. Zo zenuwachtig als vandaag was dokter Vogel echter nog nooit geweest. Zou soms de brief, die hij gekregen had, daaraan schuldig zijn? Onzin! Die brief? Professor Kettner hield er niet van om op de zalen of in de corridors over de patiënten te spreken. Zwijgend liepen zij naast elkaar naar het laboratorium. Dokter Vogel deed de deur open. Op het laboratorium werkten enkele studenten met microscopen en centri fuges. De professor werd door één der studenten aangespro ken. Hij liet hem het sputum van een der patiënten zien De arts boog zich over de microscoop. „Dus toch", zei hij. Zijn ogen, die nog geen seconde geleden vrolijk en helder stonden, kregen een sombere uitdrukking. Hij had medelijden met de zieke, een jonge man, bijna nog een kind. Acht dagen geleden konden nog geen tuberkel bacillen bij hem aangetoond worden. En nu? Zijn blik gleed over de kale boomtak voor het raam, toen hij de rug weer strekte. Hij streek een grijze haarlok, die op zijn voorhoofd hing, weg alsof hij met die beweging ook zijn gedachten uit wilde vlakken. In een kamertje naast het laboratorium was dokter Vogel intussen begonnen met het ondertekenen van de ontslagbriefjes van de patiënten op „zijn" zaal, die weer gezond en wel of grotendeels hersteld het ziekenhuis mochten verlaten. „Laat ik u niet storen, collega", zei professor Kettner, toen hij binnenkwam en zag dat zijn assistent het werk wilde onderbreken. Hij liep naar het venster, waardoor een winters zonnetje haar milde, verwarmende stralen wierp. Duizenden stofdeeltjes op de ruit lichtten op. Zwaar zuchtend legde dokter Vogel zijn vulpen neer en stond met een ruk op. „Zou ik u mogen vragen, professor, of mijn diagnose juist is? Kamer 8, bed 14". „Ik weet het nog niet precies", antwoordde professor Kettner aarzelend. „Ik hoor niets bij hem, maar u kunt wel gelijk hebben, gezien de hoge temperatuur". Professor Kettner trok even de schouders op. „De patiënt heeft moeilijkheden met het slikken en de tonsillen zijn wat rood, zoals u gezien zult hebben. Het sputum was gisteren echter niet positief." „Vandaag misschien", zei de professor. Dokter Vogel stak de handen in de zakken van zijn witte jas, die op de borst met een klein rood vogeltje gemerkt was. „Goed, ik zal vandaag nog eens kijkenof mis schien beter morgen. Vandaag ben ik nogal „Gehaast?", zei de professor lachend. „O, nee!", antwoordde Vogel. „Ja, eigenlijk toch wel!" „U schijnt vandaag bijzonder nerveus te zijn, om niet te zeggen ongedurig". „Ja, dat ben ik, professor. U heeft dat goed gezien. Ik heb vanmorgen namelijk een brief van een vriend gekregen, die ik al heel wat jaren niet meer gezien heb". „Van een vriend? Zo, zo!", antwoordde Kettner lachend en hief waarschuwend de vinger op. „Is het soms de „vriend", die dat vogeltje" hij tikte met de wijsvinger op het rode borduursel „op uw jas heeft gemaakt?" „O, nee, nee", antwoordde de jonge arts snel en haalde haastig een brief te voorschijn. De professor klopte hem op de schouder. „Nu, gaat u maar. Ik zal dat sputum zelf wel even bekijken. Misschien kunnen we nu iets vinden". „Dank u wel!" Vogel haalde verlicht adem. „U vergist zich echter, professor, als u denkt dat een vrouw de oorzaak van mijn haast is. En studievriend, dr. Georg Bühler, die ik ik heb het u al gezegd al enkele jaren „De Azië-kenner Bühler?", onderbrak professor Kettner. „Ja hij", zei Vogel terwijl hij instemmend knikte, „hij heeft mij geschreven. Een brief die mijeh nogal verontrust. De paar regels, die hij mij geschreven heeft, vind ik.ja, hoe zou ik het moeten zeggen nogal eigenaardig, vrij gespannen. Ik weet het juiste woord er niet voor. Misschien wilt u het zelf even lezen, professor?" Kettner nam de brief aan en las haar aandachtig. Toen schudde hij het hoofd en gaf de brief weer terug. „U hebt gelijk. Er spreekt angst, leed en een diepe geestelijke nood uit die paar regels. Het lijkt mij een geval voor Beringer. Hopenlijk echter vergissen wij ons beiden. Gaat u uw vriend maar gauw opzoeken". Hij gaf zijn assistent een hand en verliet het vertrek. Snel trok Vogel zijn witte jas uit en greep zijn colbert jasje, zijn hoed en zijn overjas, die hij lopende aantrok. Hij holde de trappen af en bereikte veel te langzaam naar zijn zin tenslotte de straat. Zijn ogen zochten snel naar een taxi, maar hij ontdekte er geen. Enigszins geërgerd sloeg hij rechtsaf en liep met haastige pas in de richting van de buitenwijken der stad. Hij hoopte onderweg een taxi tegen te komen. Gestadig werd zijn pas langzamer en tenslotte liep hij even snel als de overige voetgangers. Eindelijk kreeg Vogel een taxi, die vrij was, in het oog. Hij hield de wagen aan, zei de chauffeur waar hij heen wilde en stapte in. Dat deze brief hem zo nerveus had gemaakt was dat eigenlijk niet vreemd? Hij was nooit een boezem vriend van Bühler geweest. Toen zijn ouders in de stad waren komen wonen en hij, de jonge Vogel het kuiken, zoals hij door zijn schoolvrienden genoemd werd naar het gymnasium ging, telde hij Bühler onder zijn kameraden. (Wordt vervolgd). Dronken achter het stuur. Het ge rechtshof in Den Haag heeft een inwoner van de residentie veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij dronken achter het stuur van zijn auto had gereden en slin gerend door de binnenstad was gereden. Er was tegen hem zes weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. Uit raam gevallen. Aan de Koninginne weg te Amsterdam is het driejarig meisje Anmemieke de Vries uit het raam van de tweede etage van de ouderlijke woning ge vallen. Het meisje viel op de betonnen vloer van een binnenplaatsje. Mist een schedel- basisfractuur werd het in het Wilhelmine- gasthuis opgenomen, waar het enige tijd later is overleden. Het kindje zou, bij het spelen met haar achtjarig broertje, op de vensterbank zijn geklommen en zo de dode lijke val hebben gemaakt. Jongetje verdronken. Het vijfjarig zoontje van de heer E. de Jong, directeur van de melkfabriek n.v. Holland, is met zijn autoped te water gereden en verdronken. Uitbreiding centrale. In Maastricht is aanbesteed de uitbreiding der Maas-centrale te Bugigenum van de Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij. De laagste in- schrijfster was de firma Boele en Van Beste ren uit Den Haag met f2.327.100,De gun ning zal later geschieden. Jeugdherbergen. Het jaarverslag van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale over 1956 vermeldt een stijging van ruim 17.000 overnachtingen vergeleken bij 1955. Hierdoor bereikte de NJHC een recordaantal van totaal 435.230 overnachtingen. In 1956 wer den in de gezamenlijke Nederlandse jeugd herbergen 136.739 buitenlandse overnachtin gen geboekt door 39 nationaliteiten, tegen over 1 "5.175 in 1955. Het aantal individueel ingesc even jongens en meisjes bij de NJHC steeg van 70.127 tot 73.566. (Van onze correspondent in Bonn) De districts- en gemeenteraadsverkie zingen, die gisteren drie jaar te laat in Oost-Duitsland zijn gehouden, zullen ongetwijfeld een overwinning voor het communistische regime opleveren. De gang van zaken deed sterk aan de verkiezingen onder Hitier denken. Stemgerechtigden, die in grote bedrijven werken, of in huur kazernes dan wel in bepaalde wijken wo nen, werden in gesloten gelederen, met muziek voorop, naar de verkiezingsloka len gebracht. Ze „mochten" de stembrief jes, zonder couvert afgeven, zonder van een stemhokje gebruik te maken. Het is niet raadzaam te proberen veranderingen op het stembiljet aan te brengen. Leiders van stembureaus in Oost-Berlijn vertelden, dat daar slechts tien percent van de kie zers in de hokjes was gegaan. De kudde geest, waarom men vroeger in het buiten land heeft gelachen en die tenslotte zoveel ellende over de wereld heeft gebracht, is in het leven gehouden. BERLIJN (UP) De kandidaten van het „Nationale Front" hadden geen politieke tegenstanders. De officiële uitslag zal van middag bekend gemaakt worden. Het Franse ministerie van .koopvaardij heeft zondag bekendgemaakt, dat het met de stakende machinisten een overeenkomst heeft gesloten ter onmiddellijke beëindiging van de tien dagen geleden begonnen sta king voor een loonsverhoging van tien tot vijftien procent. Door deze actie werden vier transatlantische passagierschepen, waaronder de „Liberté" en de „Ile de Fance" in Le Havre opgehouden. MAANDAG 24 JUNI Minerva: „Richard III", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Man- dorra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde", 18 ja.r, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hiel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regenmaker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk Evangelisatieeomité Ds. A. van Gent over „God vergist zich nim mer", 8 uur. DINSDAG 25 JUNI Minerva: „Richard III", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Mandorra", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 2.30 en 8 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur; „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel', 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „De regenmaker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6