J DE ONZICHTBAREN Gaharu liet niet terugschieten en het werd stil in Atjeh wèg die pijn De avonturen van Wang en Li ILO aanvaardt conventie tot verbod van dwangarbeid Agenda i'oor Haarlem Het wachten is op Daud Beureuh Mohammedaanse opstand kostte tienduizend mensenlevens Amerikaan onthield zich uit protest; het Sovjetblok stemde voor De Bert en Bettie Brinta stripverhalen zijn een groot succes! Kort en bondig WOENSDAG 26 JUNI 1957 4 en in 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct Welgestelde Hongaarse ^emigranten" in Wenen Tito verwijt zijn buren „kwaadaardige critiek" De Zwitser Duttweiler zet benzine-prijsverlaging door Masiumi vergroot winst op P.K.I, in Djakarta Tsjang vraagt steun voor een bevrijdingsoorlog Gaat u met vakantie? Bouw van Amerikaanse ambassade gegund Faillissementen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Profiteurs van de woningnood berecht Gevangenisstraf voor baldadige jongens Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal DJAKARTA (ANP-luchtpost) Na drie en een half jaar van vrijwel onafgebroken en veelal zeer bloedige gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen, van een eindeloze reeks van bende-aanvallen op steden, spoorweg-emplacementen en po- litie-kazernes, en van grootscheepse zuive- rings-acties door militaire eenheden, is de vrede weergekeerd in Atjeh, het noorde lijkste deel van Sumatra. Op X mei van dit jaar kondigde de provinciale comman dant luitenant kolonel Sjamaun Gaharu, het staakt-het-vuren af. En hoewel zyn order niet werd gevolgd door een soortge lijke verklaring van de leider der opstan delingen, de voormalige militaire gouver neur van Atjeh, Daud Beureuh, is sedert dien in de afgelegen provincie geen schot meer gelost. Men wacht nu met ongeduld, maar ook met yertrouwen op onderhandelingen tus sen Gaharu en Daud Beureuh over de for mele beëindiging van de opstand, die in grote delen van de afgelegen provincie het normale leven lamlegde, tenminste tien duizend levens opeiste en alleen al aan de spoorwegen een schade van rp. 80.000.000 toebracht. Door het uitvaardigen van de order aan zijn troepen om het vuren te staken heeft luitenant kolonel Gaharu bereikt wat vol gens vele hooggeplaatste autoriteiten in Djakarta en in Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, zo goed als onmogelijk werd geacht. Men had weliswaar de onvei ligheid in Atjeh nog niet als een voldongen feit erkend, waar men zich voorgoed bij diende neer te leggen. Men rekende er anderzijds mede, dat herstel van orde en rust in dit gebied een moeizaam werk van vele jaren zou zijn. Tevergeefs hadden im mers de opeenvolgende regeringen na 1953 getracht de opstand in Atjeh, met geweld en door middel van onderhandelingen, te beëindigen. Commandant Gaharu is de eerste, die in staat is gebleken althans een voorlopig staken der vijandelijkheden te bereiken. Redenen Volgens waarnemers is zijn succes mede te danken aan de volgende ontwikkelingen en omstandigheden: 1. Atjeh heeft inmiddels de status van een provincie gekregen. 2. De regering, die de laatste maanden geconfronteerd werd met een reeks van uitbarstingen van ontevredenheid in de buitengewesten die echter alle onbloedig bleven heeft thans ernstige pogingen ondernomen om zowel op financieel als administratief terrein zo groot mogelijke autonomie aan de provincies te verlenen. 3. Commandant Gaharu is zelf een zoon van Atjeh. 4. De samenwerking tussen de gouver neur van Atjeh, Hasjmy, de militaire com mandant, Gaharu, en de politiecomman- dant, M. Insja, blijkt voortreffelijk te zijn. 5. Bij de opstandelingen wint de over tuiging veld, dat een verdere vernietiging van eigendommen en kapitaalsgoederen in Atjeh, het land alleen maar verder brengt van de algemene welvaart, die men door de opstand hoopte te bereiken. 6. De bewijzen, die Gaharu levert, dat het hem ernst is met zijn pogingen om een oplossing te bereiken: hij liet drie gevan gen genomen opstandelingenleiders, Radja Idres, Teungku Zakaria Junus en Tuengku Gadong, vrij en zorgde ervoor, dat hun te rugkeer naar de burgermaatschappij op geen enkele wijze werd gestagneerd. 7. De nadrukkelijke verklaring van Ga haru, dat het nu aan Beureuh is om on derhandelingen te beginnen. „Het wachten is nu op hem", zei hij. „Wij hebben de vij andelijkheden gestaakt en hebben geen voornemen om die weer te hervatten". Voor de bevolking van Atjeh waren deze woorden balsem op de wonden, in drie jaren van bloedige guerillastrijd geslagen. Beureuh zou veel van zijn invloed verspe len, indien hij de toegestoken hand zou weigeren te drukken. Vragen In een rede, welke hy dezer dagen hield voor de bevolking van Lho'nja, formuleer de Gaharu de gedachten van velen zijner landgenoten, toen hy zei: „Wat hebben wy aan onze vryheid, indien zij ons alleen maar ellende brengt? In sommige gebie den van ons vaderland is de toestand thans slechter dan in de koloniale tijd. Er is een man by mij geweest, die mij de vraag stelde: „Mijnheer, wanneer zal deze onaf hankelijkheid nu eens voorbij zijn?". Vrij heid, zo vervolgde Gaharu, betekent niet het recht om anderen te beroven. Het besef, dat zij moet leiden tot wel vaart in de rechtvaardigheid en dat een herstel van de veiligheid daartoe een eerste vereiste is, groeit in Atjeh. Een maand nadat het laatste schot in het bergachtige binnenland was gelost kondigde de rege ring in Djakarta aan, dat zij in september I ARTS HEEFT DE ZORG VOOR '10.00Q mensen in Ithiopié 61.000mensen in Vietnam 3000 mensen in Brazilië 760 mensen in de Ver. Staten 71.000 rrjensen in Indonesië 4000 mensen tn Bulgarije illlis lOOOmensen in Nederland 630 mensen in OostenrijkSE een begin hoopt te maken met het herstel en de verbetering van de weg tussen Kota- radja en Tandjungkarang in Zuid-Suma- tra. De Verenigde Staten hebben daartoe een bedrag van 7.000.000 dollars ter be schikking gesteld als I.C.A.-hulp. En te vens zegde de regering toe het ontwrichte spoorwegnet op kortte termijn te herstel len. Ook deze berichten hebben niet nagela ten indruk te maken in Atjeh en op de leiders van de opstand, die verwacht wor den deel te nemen aan de komende confe rentie: Daud Beureuh, Teungku Husein ElMudjahid, kolonel Hasan Saleh, kolonel Husein Jusuf en Teungku Hasan Hanafiah. Minister-president Djuanda Kartawidja- ja heeft tenslotte aan de pogingen om rust en orde in het gebied te herstellen zijn officiële zegen gegeven en toen hij dezer dagen in het parlement onthulde, dat „al les wat daar nu gebeurt, gebaseerd is op instructies, die de regering aan comman dant Gaharu heeft verstrekt". ADVERTENTIE WENEN (UP) Na de tienduizenden Hongaarse vluchtelingen, die berooid en onder de moeilijkste omstandigheden hun land hadden verlaten, zijn sinds januari in' Wenen ook ongeveer vierhonderd „legale" vluchtelingen aangekomen, voorzien van officiële emigratiepapieren en met voldoen de geld om in goede hotels te verblijven. Er komen er gemiddeld zestig per maand Op hun papieren staat, dat de Hongaarse regering heeft goedgevonden, dat de be trokkene emigreert. Meestal staat er bij, dat de betrokkene in het bezit is van een geldig immigratievisum voor Groot-Brit- tannië, maar als de Oostenrijkse politie naar dit visum vroeg, bleek er nooit zo'n visum aanwezig te zijn. Bovendien bleek dan, dat de emigrant ook helemaal geen zin had om naar Engeland te gaan. De „vluchtelingen" of „emigranten" schij nen allemaal rijke mensen te zijn. Een van hen, een oud-zakenman, vertelde -aan de politie, dat hij f 3600 had betaald voor zijn papieren en nog eens f 5400 voor een. ver gunning om anderhalf ton aan meubels en andere bezttingen mee te nemen naar Oos tenrijk. Als ze in Oostenrijk zijn aangekomen, hebben zij in de regel helemaal geen haast om verder te reizen. De Oostenrijkse po litie besteedt nu speciale aandacht aan deze legale vluchtelingen om erachter te komen wat er precies met hen aan de hand is. BELGRADO, (Reuter) President Tito heeft dinsdag de landen van het commu nistische blok beschuldigd van „kwaadaar dige" critiek op de politiek van Joegoslavië. In een rede tot de 1.800 afgevaardigde op het congres van arbeidersraden verklaar de de president, dat de leiders van de lan den van dit blok enerzijds pleiten voor samenwerking en vriendschap en ander zijds Joegoslavië beschuldigen van revisio nisme, anarchisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oost- europese landen kwam voor de buiten landse waarnemers als een volslagen ver rassing, nadat het Joegoslavische staats hoofd een maand geleden had verklaard, dat een door de Sovjets geleide campagne tegen zijn land was geëindigd en dat de be trekkingen „steeds beter werden". Het congres, waar Tito het woord voerde, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van de vakbeweging in de Sovjet-Uuie en an dere communistische landen. „Wij eisen, dat er geen vertekend beeld van onze situatie wordt gegeven en dat wat er aan goeds en positiefs in ons land is ook als zodanig wordt vermeld", aldus Tito. „Alleen op deze manier kunnen er met de landen van het socialisme en de volks democratie goede betrekkingen worden on derhouden". Hij noemde niet eenmaal de Sovjet-Unie of andere communistische landen bij name, terwijl hij ook niet sprak over de Rus sische partijleider Kroesjtsjev, die in April opnieuw heeft aangedrongen op verbete ring van de relaties tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Van de zijde van de Joego slavische vertegenwoordigers werd de ver klaring met gejuich begroet, maar de voor zitter van het bestuur der Sovjet-vakbe weging, Viktor Grisjin, hoorde Tito's woor den onbewogen aan. Een onafhankelijke maatschappij, eigen dom van een Zwitserse multimiljonair, Gottlieb Duttweiler, is zaterdag begonnen benzine te verkopen tegen de laagste klein- handelprijs, die sedert de tweede wereld oorlog daar is voorgekomen. De grote maatschappijen handhaven hun prijzen op 50 centimes per liter, maar de maatschappij van Duttweiler bood ben zine aan tegen 46 centimes in Bazel en Ticino en tegen 47 centimes in de rest van het land. Zijn maatschappij heeft nog niet veel laadstations maar zijn benzinever kopen zijn toch wel zo groot, dat hij er in het verleden reeds verscheidene malen in geslaagd is de grote oliemaatschappijen te dwingen haar prijzen te verlagen Duttweiler financiert de bouw van een ilieraffinaderij in Duitsland, waardoor naar verwachting zijn concurrentie voor de grote maatschappijen op de Zwitserse markt nog groter zal worden. DJAKARTA, (ANP) Blijkens de jong ste voorlopige uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen, v/elke zaterdag in Dja karta werden gehouden, hqeft de sterk an ti-communistische Masjumi haar voor sprong op de communisten (P.K.I.), die tot dusver de tweede plaats bezetten, met nog 20.000 stemmen vergroot De nationalistische partij (P.N.I.) en de islamietische Nahdatul Ulama (N.U.) nemen respectievelijk de derde en vierde plaats in. Van de in totaal 1.000.000 uitgebrachte stemmen zijn de uitslagen van slechts een van de 21 kiesdistricten van de hoofdstad nog niet geteld. De officiële uitslagen zullen in het mid den van de volgende maand bekend ge maakt worden. NEW YORK (Reuter) In zijn boek „Sovjet Rusland in China" dat gisteren verschenen is, zegt president Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China, dat de democratieën nationalistisch China, Zuid- Korea en Zuid-Vietnam moeten steunen in een bevrijdingsoorlog. Het is niet nodig, zegt hij, dat de westelijke landen aan de strijd deelnemen, „alles wat wij nodig hebben is morele en materiële steun". Tsjang zegt dat zijn strategie „niet recht streeks de Sovjet-Unie zou treffen" en geen wereldoorlog zou veroorzaken. Door interne moeilijkheden zouden de Russen niet in staat zijn aan een gelokaliseerde oorlog mee te doen om er op die manier een wereldoorlog van te maken. De niet- communistische landen, aldus Tsjang, moe ten nu van de binnenlandse moeilijkheden van de Sovjet-Unie en China gebruik ma ken. In 1958 zou het te laat kunnen zijn. Na een tijdje kwamen de soldaten met hangende pootjes bij de draagstoel terug. „Hoogvereerde Heer en Meester, wij hebben geen spoor van de jongen kunnen vinden!", zeiden ze. „Het lijkt wel, of hij helemaal verdwenen is!" De mandarijn keek heel boos, hij was woedend, omdat ze de jongen niet te pakken hadden gekregen. „Jullie bent 'n troep stommelingen!", siste hij nijdig„Vooruit, we gaan verder!" 110 GENèVE (Reuter) De Internationale Arbeidsorganisatie, de I.L.O. heeft in haar veertigste bijeenkomst, die wordt bijge woond door vertegenwoordigers der rege ringen en van werkgevers en werknemers uit bijna tachtig landen ,met 240 tegen nul stemmen, bij een onthouding, de tekst goedgekeurd van een nieuwe overeen komst, waarin dwangarbeid wordt verbo den. De onthouder was de vertegenwoor diger der Amerikaanse werkgevers, Cola G. Parker, die verklaarde zich van stem ming te onthouden, omdat hij de „cynische huichelachtigheid" van bepaalde landen betreurde, die wel voor de conventie stem den, doch niet van plan waren zich aan haar bepalingen te houden. De vertegen woordigers van de Amerikaanse regering en der Amerikaanse werknemers stemden voor de overeenkomst. Op het tijdstip der stemming was onder meer de afvaardiging der Zuidafrikaanse Unie afwezig. De conventie, die nog door de volksver tegenwoordigingen van de aangesloten lan den moet worden bekrachtigd, vormt een aanvulling op een overeenkomst van 1930. Op de leden wordt een beroep gedaan, dwangarbeid onmogelijk te maken en er zelf geen gebruik van te maken als middel van politieke dwang, als opvoedingsmaat regel of als straf. Voorts werd zonder stemming een reso lutie van Noorwegen, Denemarken en Zwe den aangenomen, waarin er bij de UNO op aangedrongen wordt maatregelen te overwegen concentratiekampen alsmede de deportatie van nationale minderheden tegen te gaan en te verbieden. Ook werden twee resoluties aangenomen handelende over methoden tot het inhouden van lonen analoog aan dwangarbeid en over praktij ken als binding door schuld, analoog aan slavernij. Een Amerikaanse afgevaardigde betoog- dat dat men de geloofsbrieven van de ge delegeerden uit Hongarije niet moest aan vaarden omdat hun regering „een onwet tige marionettenregering" is. Een Neder landse gedelegeerde beval de betrokken commissie ongeldigheidsverklaring aan; Belgische en Mexicaanse afgevaardigden ADVERTENTIE Het 4e boekje uit deze leuke serie is nu uit. Vraag het meteen aan! U ontvangt ook dit boekje tegen inzending van 5 BRINTA- merken 25 a aan postzegels aan BRINTA, afd. Reclame, Foxhol (Gr.) wensten uitstel, hangende een besluit van de UNO. Acht miljoen (UP) De ILO heeft een acht miljoen dollar omvattende begroting voor 1958 aangenomen, met 198 stemmen voor, drie tegen (regering der Verenigde Staten en Amerikaanse werkgeversgedelegeerden) en 45 onthoudingen (werkgevers uit niet- communistische landen). De Amerikanen wensten een lager bud get, omdat de Amerikaanse bijdrage, die een kwart van het totaal vertegenwoordigt, boven het maximum ligt dat het Congres verbonden heeft aan de toewijzing voor de ILO. De Fransman Pierre Waline betoog de dat de werkgevers zich zorgen maken om de toekomst van de ILO omdat zij na latig blijft de statuten zodanig te wijzigen dat delegaties van communistische werk gevers uitgesloten kunnen worden. Indten uw dasblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres. be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DF ADMINISTRATIF VOORH SNEL EN GEZOND ONTBIJT! De bouw van de nieuwe ambassade voor de Verenigde Staten van Amerika aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage, met in begrip van alle installaties, is opgedragen aan de n.v. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid (I.B.B.) te Oegstgeest. Met de uitvoering zal binnenkort worden aange vangen. De oplevering moet in het voor jaar 1959 geschieden. Met de bouwkosten is een bedrag van ongeveer 4 miljoen gul den gemoeid. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag door de Haarlemse rechtbank opge heven het faillissement van Th. H. Hess- ling, bouwondernemer te Haarlem, Ko ningstraat 17. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. A. M. van Son te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij E. de Ruiter, eigenaar van een metaalgieterij te Zaandam, Jasykoffstraat 4, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer tot curator. 3. Vogel onderdrukte zijn verbazing echter zo gauw mogelijk en schudde hem hartelijk de hand. Bühler leidde zijn vriend naar een zitje in één der hoeken van de kamer. Rond een ovaal tafeltje stonden vier zware, lederen clubfauteuils. Met zacht geweld werd Vogel gedwongen te gaan zitten. Hij keek eens om zich heen. Een grote boekenkast bedekte de lange wand tot aan het plafond. Dikke donkere boeken deden de planken doorbuigen. Een groot bureau, beladen met papieren en boeken, stond nabij één van de vensters. De kamer ademde een behaaglijke rust. De gehele inrichting van het huis voorzover de arts het tenminste had gezien getuigde van goede smaak en een rijke beurs. „Prettig, dat je gekomen bent, Vogel", zei Bühler, nadat hij tegenover zijn vriend had plaats genomen, waarna hij echter voor zich uit begon te staren. Vogel kreeg hierdoor een ongezochte gelegenheid om Bühler eens goed op te nemen. Alhoewel hij als arts al veel menselijk leed had gezien, schrok hij toch van het uiter lijk van zijn oude vriend. Wat was er met hem gebeurd? Dit smalle, ingevallen gezicht; die onrustige, diep-lig- gende ogen, die zwarte kringen ér om heen, zij getuig den van groot zieleleed. Het uitgemergelde lichaam scheen slechts vel over been te zijn en het colbertjasje slobberde over zijn ingevallen borst. Ja, dacht Vogel, professor Kettner zou wel eens gelijk kunnen hebben. Een neuroloog is hier op zijn plaats. Tenslotte liet Bühler de hand, waarop zijn kin tot dat moment gesteund had, krachteloos zakken. Zonder zichtbare oorzaak viel plotseling een vaas, die op het Bureau stond, om, rolde over het blad van de schrijftafel, viel op de vloer en brak in scherven. Misschien had ze wel wankel gestaan en was ze om gevallen omdat een voorbijrijdende vrachtwagen het huis deed trillen. De kroonluchter schommelde ook even tjes heen en weer. Georg Bühler was echter opgesprongen. Hij stond met zijn lange, magere lichaam ver voorovergebogen en staarde naar de scherven. Plotseling begon hij schel te lachen. „Ja, meld je maar, rusteloze! Het heeft echter tóch geen zin. Ik houd van haar, hoor je? Ik houd van haar! Ik ben gelukkig, véél gelukkiger bij haar, dan bij jou in je onmetelijke duisternis. Eens heb ik je benijd in je rotsgraf, waarin ik je heb neergelegd. Eens! Maar (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) nu niet meer! Nu niet meer, omdat ik haar weer ge vonden heb!" Bühlers vingers kramden in het tafelkleed, zijn knieërl trilden. Uit zijn blik, die op de scherven gericht was, spraken vertwijfeling en een onzegbaar leed. De arts stond op. „Bühler, beste vriend, wat heb je?" De andere liet zich in zijn stoel vallen en verborg het gezicht in de handen. Met treurige, doffe stem, waarin zijn gewonde ziel scheen mee te trillen, antwoordde hij: „Ik had nooit gedacht, dat een man zóveel kon ver dragen". Hij liet de handen zinken en staarde dwars door Vogel heen in het niets. Zijn gezicht zag grauw en ingevallen. Toen streek hij met een vermoeid gebaar een haarlok van zijn voorhoofd en sloot de ogen. „Je zenuwen zijn volkomen in de war", begon Vogel rustig. Hij bekeek alles met het koele verstand van een analyticus. „Je ziet, dunkt mij, spoken en je legt verband tussen deze scherven en bovennatuurlijke dingen. Ik heb je nog nóóit zo gekend!" „Ach, Vogel, je weet niet, wat ik heb meegemaakt, wat ik heb beleefd! Mijn geschiedenis zou het beste vergeten kunnen worden. Maar er hangt zo veel, wat zeg ik, er hangt alles van af, wat Jij als mens en arts er over zult zeggen. Beloof je mij, zonder „indiens" en „maars" je eerlijke, oprechte mening te geven? Zul je de volle waarheid spreken?" „Ik beloof het je, Bühler". Georgs knipperende ogen hielden Vogels blik secondenlang vast. Toen zonk hij terug in zijn stoel. „Ik heb je gevraagd om bij me te komen", begon Bühler, „om je.... hoe zal ik het zeg genom alles op te biechtenIk heb vertrou wen in je. Je moet me helpen, jij, met je scherpe, koele verstand, je moet een uitweg weten te vinden voor mijn moeilijkheden. Ik wil die pijn, die kwellingen kwijt raken Vogel, de benen lang uitgestrekt en diep weggedoken in de brede, gemakkelijke stoel, plaatste de vingertoppen zorgvuldig tegen elkaar en keek zijn vriend peinzend aan. „Je hoeft maar een paar minuten naar mij te luis teren", ging Bühler verder. Hij stond op, liep naar de schrijftafel, haalde uit één der ladein een map, waarin een honderd dicht beschreven vellen papier zaten, en ging weer zitten. „In deze bundel, Vogel, heb ik opgeschreven, wat ik tijdens mijn laatste bezoek aan Azië heb beleefd. Afge zien van het feit, dat het de halve nacht zou kosten als ik alles zou vertellen, ik heb de kracht niet meer om het verschrikkelijke, dat ik tijdens mijn tocht door Mongolië moest overwinnen, nog eens te beleven, al is het ook maar in mijn herinnering. Neem die paperassen mee en lees ze thuis op je gemak door. Mijn verhaal zul je vast en zeker fantastisch en onwaarschijnlijk vinden, maar geloof me: mijn geest was en is niet in de war! Ik ben nog steeds in het volle bezit van mijn verstand". Georg Bühler sprak langzaam. Het leek alsof hij in een droomtoestand verkeerde, alsof hij slechts met zich zelf sprak en niet met Vogel. Midden in een zin draaide hij zijn hoofd echter in Vogels richting en ving zijn blik op. Hij wilde zich er kennelijk van overtuigen, of Vogel wel luisterde. „Als je die papieren gelezen hebt en weet, wat ik doorgemaakt heb, en als je denkt, dat je mij kunt helpen, dan i ïoet je mij van de kwelling, die mij bijna krankzinnig maakt, verlossen". Toen Bühler de map aan Vogel had gegeven, zonk hij weer terug in de stoel en verborg het gezicht in de handen. De plotselinge stilte was beklemmend en drukkend, vond Vogel, maar hij kon toch niet de moed opbrengen om zijn vriend met een paar banale woorden uit zijn droomtoestand te halen. Met de intuïtie van de ervaren arts had hij al begrepen, dat Bühler al had hij dan waarschijnlijk overdreven, zoals iedereen doet, die zwaar lijdt afschuwelijke dingen moest hebben beleefd. In zijn beroep had hij vroeg genoeg geleerd het innerlijk van de mensen bloot te leggen. Georg Bühler moest dat kón niet anders zwaar geleden hebben, méér dan een enkel mens eigenlijk wel kon verdragen. Het noodlot had hard toegeslagen! Hij kon niet geloven, dat het bij Bühler uitsluitend ging om fantasieën van een zenuw lijder. Vogel had zich gespecialiseerd in zenuwziekten en door het nauwe verband tussen de neurologie en psychologie, psycho-analyse en filosofie, waar hij een levendige interesse voor koesterde, had hij zijn geeste lijke horizon ver kunnen uitbreiden, zodat hij een zekere voorsprong had op veel van zijn collega's. (Wordt vervolgd). Tentoonstelling. In 1960 zal te Cara cas in Venezuela een internationale tentoon stelling worden gehouden. De Nederlandse regering heeft een officiële uitnodiging ont vangen zich op deze tentoonstelling te doen vertegenwoordigen. De tentoonstelling zal niet alleen een expositie van produkten zijn, maar ook een manifestatie van de vooruit gang, die in Venezuela en andere landen op het gebied van de menselijke activiteiten valt te constateren. Smokkelaar. Een smokkelauto, be stuurd door een inwoner van Middelburg, die door douaniers werd achtervolgd, is op de weg van Brugge naar Knokke, inge reden op een drie'..al auto's die daar eerder met elkander in botsing waren gekomen. De bestuurder van de smokkelauto werd ge wand naar het ziekenhuis te Knokke over gebracht. Zijn auto bleek honderden kilo's boter te bevatten, die in beslag werden ge nomen evenals de auto. Leergang over Israel. In de week van 22 tot en met 27 juli zal in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort een bijzondere leergang over Israel worden ge houden, welke onder leiding zal staan van prof. dr. Fred. L. Polak, voorzitter van het bestuur dezer internationale school. In het bijzonder, ook in Nederland gaat een intens medeleven uit naar Israel en naar de wijze, waarop het zijn precaire positie in het Na bije-Oosten opbouwt. Deze leergang is be doeld als intellectuele demonstratie van sympathie en levende belangstelling voor Israel. De rechtbank te Amsterdam heeft een 32-jarige oneervol uit de belastingdienst ontslagen Amsterdammer tot één jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk en zijn vrouw, een 39-jarige gedetineerde werkster, tot één jaar veroordeeld, wegens oplichting, meermalen gepleegd. De man werd onmiddellijk gevangengenomen om dat er volgens de rechtbank vrees voor herhaling bestond. Het echtpaar bood in advertenties woon. ruimte aan, die het echter zelf bewoonde. Met drie der vele verloofde paren, die reflecteerden, werd een contract afgeslo ten. Zij betaalden een jaar hun huur ad 600 gulden, of een deel daarvan, vooruit. Van het betrekken der kamers kwam uiteraard nooit iets. Het geld gebruikte het echtpaar voor aflossing van schulden, die totaal 6.000 gulden bedroegen. Zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk, eiste de of ficier van Justitie bij de Alkmaarse recht bank tegen een 22-jarige arbeider uit Alk maar, die zich met nog enkele kornuiten had schuldig gemaakt aan diefstal en ver nieling. In een groentenzaak te Bergen had hij appelen weggenomen. Achterop de bromfiets van een vriend gezeten had hij met deze vruchten in een dozijn woningen te Bergen de ruiten ingegooid. In Heiloo stalen zij flessen melk en limonade, dron ken die leeg en gebruikten de flessen als projectielen. De vriend, een 21-jarige mon teur uit Bergen, hoorde zes maanden waar van drie voorwaardelijk tegen zich eisen. Beide jongens zaten sedert 30 maart in voorarrest. Op 9 juli zal de rechtbank uit spraak doen. Zaterdag 29 juni, Bloemendaal, 20 uur: In het Bloemendaals Openluchttheater geeft de toneelgroep „Theater" uit Arnhem onder re gie van de Engelse regisseur Michael Warre een voorstelling van „Midzomernachtdroom" van Shakespeare. De tekstregie heeft Cruys Voorberg. Medewerkenden zijn onder meer Anny de Lange, Peronne Hosang, Anne Marie Heyiigers, Marijke Bakker. Robert de Vries, Frans van der Lingen, Jacques Snoek, Bern- hard Droog en Gerard Hartkamp. Het decor werd ontworpen door Wim Vesseur. Jurriaan Andriessen componeerde de illustratieve muziek. WOENSDAG 26 JUNI Minerva: „Richard III", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur Roxy: „De gevangene van Man- dorra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De regen maker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 JUNI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Mandorra", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Calypso Joe", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur; „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", al., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 3 uur. Concertgebouw: Zo- merconcert door het N.PH.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur. Floresstraat: Jubileum- markt ter gelegenheid van het tienjarig be staan met uitslag van de gratis verloting.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6