Laatste fase van de Velser tunnel ingegaan: 29 september „rijklaar" Genezing levende door injecties met dierlijke cellen? cANATOGEL Minister Cals wenst betere spreiding van kweekscholen Havenberichten Tunnelmoot nummer één is een klein eindje verschoven Vanmorgen in de vishal en op zee Oprichting van nieuwe en opheffing van enige kleine scholen Medisch congres bespreekt de geneeswijze van dr. Paul Niehans UIT ANDERE BLADEN 5 Fundamenten brand weergarage in de grond Tussen Hof geest en Meer Voorproefjes Ponten verhuizen Gevallen op „Lindekerk" Stichting „Vakantievreugd" heeft thans een rusthuis T andartsenconflict Overwin die „TAXI 5000" WOENSDAG 26 JUNI 1957 ONDER, BOVEN, EN ROND het Noordzeekanaal is meer dan ooit merkbaar, dat de Velser tunnel in elk geval vóór zondag de 29e september, de dag waarop de wintertreinen van NS gaan rijden en de nieuwe verbinding een belangrijke schakel in het spoorboekje gaat vormen, bedrijfsklaar moet zijn. Al hangt er nog altijd een wat vreemd-aandoend waas van geheimzinnigheid om die opening van de Velser tunnel, de 29e september is een vaste datum en daar valt niet aan te tornen, zodat de „tunnelfeesten'of dat, wat er voor door moet gaan en in elk geval de officiële opening van het reuzenwerk in het laatst van september dienen te geschieden. En dan is het nog even poot-aan spelen, vooral op de wegen, die van noord, zuid, west en oost naar de twee gapende mondingen van de auto- buizen" toeleiden en dan zal de garage van de Velsense beroepsbrandweer, waar de onderhoudswagens gestald zullen worden, klaar moeten zijn op zijn funderingen, die vlakbij de zuidelijke tunnelingang uit de orond komen. Rijks waterstaat zal voordien nog even door een kleine angst heen moeten bijten, die op de tekentafels is ontstaan en later in de diepte van de bouwput werd bevestigd: tunnelmoot nummer één, die aan de zuidkant in de ronde bouw- kuip werd gestort en die sindsdien zowel uit het noorden als uit het zuiden al enorme waterdrukken heeft gevoeld, is een paar milimeter verschoven onder dit geweld en zou, theoretisch gesproken, wel eens kunnen gaan lekken. Op de duimstok gemeten was er een paar millimeter „beweging" in te zien, maar omdat het geheel met asfalt is afge dekt en asfalt rekbaar is, maakt men zich bfj Sluizen en Stuwen in Utrecht, waar de draden der tunnelbouw samen komen, ook weer niet al te ongerust. Misschien zullen er eens een paar papiertjes over de ver bindingen van deze tunnelmoot worden geplakt om te zien, of ze scheurenmis schien valt het allemaal ook erg mee. Intussen wordt aan de wegen hard ge werkt en de verwachting is gewettigd, dat de tracé's tussen de Hofgeest in Santpoort en de Wijkermeerweg in Beverwijk klaar zullen zijn, wanneer op die nog onbekende dag in september de eerste auto's onder het kanaal doorduiken. Het stuk weg, dat van de Wijkermeerweg naar het noorden leidt, zal dan tot de viaducten over de Provinciale weg bij Uitgeest klaar zijn, het voetgangerstunneltje bij de Santpoortse Hofgeest, waarme, de polders een verbin ding krijgen met het dorp Santpoort, is tegen die tijd eveneens af en half juli kun nen de Spoorwegen al ongeveer gereed zijn met het trekken van de bovenleiding en het leggen der rails in hun aandeel van dit grootse kunstwerk. De verlichting in de tunnel en naar de tunnel toe TL erin en natrium in de buitenlucht zal tegen die tijd moeten en kunnen branden en zo zouden er nog legio andere voorwaarden zijn op te noe men, waaraan voldaan moet zijn, voor men in Utrecht en Velsen kan zeggen:,en laat ze nu maar komen". Die „ze" zijn niet in de allereerste plaats de officiële personen, de gasten van de tunnelopening, maar de auto's en motoren, waarvoor de tunnel is gelegd en die in de afgelopen weken met steeds sterker aan drang een voorproefje willen hebben van de sensatie der onderdoorgang: het we melt voor de deur en aan de telefoon bij Rijkswaterstaat van de belangrijke lieden, die komen vragen of zij op grond van hun importantie niet eens een kijkje mogen nemen en een ritje mogen wagen in de autobuizen. Rijkswaterstaat begrijpt en gunt dat allemaal best, maar heeft aan de andere kant het even begrijpelijke gevoel, dat de opening van eind september een echte ope ning moet blijven, die niet vooraf is ge gaan door enige tienduizenden passanten, wier ritten door de Velser tunnel ontleend kunnen worden aan hun directe belang bij dit werk. Dat zal nog wel erger worden, als half september de tunnels geheel berijdbaar zijn en de eindafwerking dus in haar laat ste fase is gekomen, als de schilders de verfkwast alweer gaan opbergen, die zij nu zo naarstig hanteren in het Noordelijk stuk en als zelfs de verkeerslichten in de auto tunnel zijn aangebracht, waarmee men wacht tot het allerlaatste ogenblik. En dan, als de tunnel geopend is en het feestrumoer is verstomd, het verkeer al half vergeten is, dat er vroeger ponten waren, die wachttijden van wel' drie uren veroorzaakten, dan is de taak van Water staat onder, boven en rond het kanaal nóg niet afgelopen. Dan zal de spoorbrug nog weg moeten en zal men de ponten moeten verplaatsen naar de plek, waar nu de spoorbrug een log obstakel vormt in het Noordzeekanaal. Het opruimen van de brug wordt een omvangrfjk karwei, vooral vanwege het weghalen van de middenpijler en de beide steunpijlers aan weerskanten. Omdat Van Gelder zij» loswal vervolgens gaat uitbrei den in oostelijke richting, moeten de noor delijke ponthavens enige tijd verschoven worden en pas daarna is het terrein vrij voor de definitieve verhuizing van de Vel ser stoompont naar een geheel nieuw plekje. Gezien de nog pmvangrijke veranderin gen, die daarmee' Vérbdncf 'houden, rekent Rijkswaterstaat op zeker nog twee jaar, voor en aleer het pittige bootje van Don kersloot vervangen zal worden door de zwaargewichten van het Rijk, want ver geet niet, dat alleen al de ponthavens op de nieuwe plek een probleem vormen, dat ten nauwste samenhangt met het nieuwe profiel van het Noordzeekanaal. En dat Rijkswaterstaat bekend staat als een gril lige instantie, die menig plan van anderen op het laatste moment heeft moeten door kruisen wellicht. Velsen weet daarvan mee te praten: men is hier nog steeds niet ge heel op de hoogte van de definitieve plaats der ponthavens aan de zuidkant. Rijks waterstaat zelf overigens ook niet.... Inmiddels is er wel te voorspellen, dat de „operatie Velser tunnel" prachtig bin nen de daartoe vastgestelde tijd gereed komt. En dat de Velser tunnel straks een definitief einde heeft gemaakt aan de pon tenmisère, maar ook aan de noodzaak, om via IJmuiden op de vlugste wijze het Oe toegangswegen naar de Velser ver- keerstunnel op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal in Velsen naderen hun voltooiing. Op de foto het viaduct van de Rijksweg van Haarlem naar Velsen boven de uit twee banen bestaande weg naar de'tunnel. Noordzeekanaal te passeren, welke om standigheid voor dit IJmuiden moeilijk tot de onmiskenbare voordelen van de nieuwe verbinding gerekend kan worden. Voor de woensdag Voor de woensdagmarkt waren aan de afslag vier trawlers en trawlloggers en de kleine vaart met 2400 kisten vis, waarbij 750 schelvis, 100 wijting, 375 gul en kabel jauw, 10 koolvis, 700 haring, 275 makreel, 20 stokkebit, 1000 kg tong en 50 kisten schol. De „Van Hattem" loste 500 kisten, waarbij 300 schelvis, 100 gul, 90 makreel, 10 diversen en 65 stuks stijve kabeljau wen; de „Arie Ouwehand" 270 kisten, waarbij 120 haring en 70 schelvis en ver der 120 kantjes haring; de „Wiron 3" 240 kisten, waarbij 130 schelvis, 80 kabeljauw en gul en 110 stuks stijve kabeljauw en de SCH 171 870 kisten vis, waarbij 60 schelvis, 100 kabeljauw en gul, 450 ha ring, 100 makreel, 60 wijting, 80 kleine makreel, 20 diversen en 250 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export De export nam regels grote kabeljauw vandaag af voor f 108-f 120, kleine voor f 48-f 60, kisten grote kabeljauw voor f 76-f 44 en kisten kleine voor f 78-f 51. De grote schelvis voor export maakte f 25-f 35, grootmiddel f 26-f 40. De grote en middel schol noteerden f 45-f 46, zet- schol f 48 en schol I f 51. Het binnenland in Kleinmiddel schelvis bracht op f 25-f 34, pennen f 25-f 33 en braadschelvis f 15- f 24. Zwarte koolvis bracht op f 63-f 68, wijting f 17-f 20, leng f 65, zwarte koolvis f 63-f 68. Het binnenland kocht grote gul voor f 20-f 39, middel voor f 12-f 26, tor- gullen voor f 8-f 15, schol 2 haalde f 50- f 46, schol 3 f 30-f 38, haring f 15-f 22 en makreel f 25-f 35. Grote tong per kg. bracht op f 4,70, grootmiddel f 4,30-f 4,40, klein middel f 4, tong I f 3 en tong 2 f 2,60. Haringvangsten De vangsten van de haringloggers wa ren in de nacht van dinsdag op woensdag: KW2 8, KW5 9 thuisstomend, KW6 6, KW 23 5, KW25 11, KW147 8, IJM75 10, IJM 283 3, KW47 1, KW140 1, KW22 7, KW45 2, KW163 7, KW18 6, KW37 3, KW20 5, KW29 2, K39 4, K78 3, KW44 7, KW85 3, KW110 2. Geen vangst: KW7 19 70 168 170 127 48 41 43 15. OVEREENKOMSTIG EEN VROEGER geuit verlangen van de Tweede Kamer heeft minister Cals een plan opgesteld voor het aantal rijks- en bijzondere kweek scholen, dat voor een periode van 10 tot 15 jaar nodig wordt geacht in verband met de behoefte aan onderwijzers. Gisteravond heeft de Tweede Kamer dit plan aan een critisch oordeel onderworpen. Volgens het plan van minister Cals kunnen de thans bestaande kweekscholen, wat hun aantal betreft, vrijwel voldoende worden geacht om aan de behoefte aan onderwijzers in de toekomst te voorzien. Een aantal scholen zal dan echter moeten worden uitgebreid, terwijl voor enkele scholen, zowel bijzondere als openbare, de te kleine omvang een voortbestaan minder verantwoord doet zijn en tot concentratie noopt. Daartegenover wordt het ter verkrijging van een betere spreiding wenselijk geacht, dat enige nieuwe scholen worden opgericht en gesubsidieerd: -o rooIi?- De kweekscholen, die kans lopen te" wor den opgeheven, omdat aan het bestaans recht ervan wordt getwijfeld, zijn de kleine openbare scholen te Appingedam, Doetin- chem en Amersfoort. Hier staat tegenover, dat moet worden gestreefd naar een nieuwe rijkskweekschool in Zuid-Holland. Wat het protestants-christelijke kweekschoolonder- wijs betreft, wordt in Groningen, Fries land en Drente een zekere concentratie op langere termijn wenselijk geacht omdat het aantal leerlingen te Dokkum en te Drach ten beneden de 125 blijft, welk aantal minister Cals als een minimum beschouwt voor een kweekschool. In Noordholland zou er wellitht voor nog een school plaats zijn. Een subsidiëring van een school in de zuidelijke provincies zou eveneens overwogen kunnen worden. Wat het katholieke kweekschoolonder- wijs betreft wordt er reden aanwezig ge acht voor de oprichting van een jongens school in Limburg. De meisjesscholen in Echt, Reuver-Beesel en Sittard blijven ech- Van een onzer redacteuren) Het Is een grote teleurstelling geworden voor de tachtig deelnemers aan het Inter nationale congres voor Preventieve Ge neeskunde, die deze week in Kasteel Oud- Wassenaar bijeen zijn, dat hun veelomstre den Zwitserse collega dr. Paul Niehans, de ontdekker van de levende cellen-thera pie, tenslotte toch niet op het congres ver schijnen kan. Dr. Niehans, die veel van zich heeft doen spreken door zijn behan deling van Paus Pius XII, Bondskanselier Adenauer en andere vooraanstaande perso nen, was reeds per trein op weg naar Ne derland, toen hem, bij aankomst in Stutt gart, een boodschap overhandigd werd van premier Nehroe van India, die hem in deze Duitse stad wenste te consulteren over de toepassing van zijn geneeswijze in het Indiase leger. Dr. Niehans heeft aan dit verzoek gehoor gegeven en zal nu waarschijnlijk geen ge legenheid meer vinden, nog een deel van het congres bij te wonen. Verschillende van zijn leerlingen uit diverse landen zul len echter vandaag en morgen op Kasteel Oud-Wassenaar voordrachten houden over de werkwijze en de resultaten van de Niehans-therapie, die, zoals men wellicht weet, gebaseerd is op het gebruik van dier lijke organen bij allerlei ziekten. Daartoe worden hersenen, lever, schildklier en an dere endocrine klieren van nog ongeboren kalveren en lammeren verwijderd en ge heel verpulverd, waarna het poeder in een speciale vloeistof de zogenaamde „Ringlösung" wordt opgelost tot een soort van emulsie, die vervolgens bij de patiënten wordt ingespoten. Heeft iemand bijvoorbeeld een tekort of een functionele storing aan de schildklier, dan kan dit volgens dr. Niehans volkomen gecompen seerd worden door inspuitingen met em bryonale dierlijke schildklier-preparaten. Met deze methode zijn dr. Niehans en zijn leerlingen erin geslaagd een groot aantal ziekten gunstig te beïnvloeden en zelfs te genezen.' De meest frappante suc cessen bereikte men bij de behandeling van „mongooltjes", zwaar debiele en zwak zinnige kinderen. Er zijn talrijke gevallen bekend van zulke kinderen, die voor de behandeling alleen op handen en voeten konden kruipen en slechts onsamenhan gende klanken voortbrachten, maar die na een aantal Niehans-injecties binnen een paar maanden leerden lopen en praten. Andere opvallende resultaten bereikte men, naar dr. Niehans' volgelingen zeggen, bij chronische huidaandoeningen, storingen in de bloedsomloop en ernstige vaatziekten in armen en benen, die normaliter vrijwel altijd leidden tot amputatie van de aange dane ledematen. Ook boekt men blijkbaar succes bij rheumapatiënten, terwijl sommi gen beweren, dat de methode-Niehans te vens van waarde kan zijn bij de kinder verlammingspreventie. Een technische moeilijkheid is' nog, dat het hele proces vanaf de operatieve ver wijdering der dierlijke klieren of organen tot aan de injectie van de gerede emulsie bij de patiënt binnen het uur volbracht moet zijn, daar de cellen ander sterven en onwerkzaam worden. In Duits land en Zwitserland worden echter ver schillende systemen uitgewerkt om de dier lijke celsubstanties te conserveren door diepvriezen in thermosvaten of door de- hydratie (onttrekken van water) tot zoge naamde „droge cellen". Ook in Nederland bestaat al een werk groep van artsen, die deze therapie regel matig toepassen. Deze groep omvat enige tientallen artsen van wie enkelen op het congres in Wassenaar over hun ervarin gen met de methode-Niehans zullen spre ken. Tal van andere medici echter, zowel hier als in den vreemde, staan uitermate sceptisch tegenover de levende cellen- therapie. ter nog steeds onder het minimum van 125 leerlingen, zodat minister Cals concentratie dringend gewenst noemt. Beperking van het aantal meisjesscholen wil de minister eveneens in het oosten en westen van Noord-Brabant. Overwogen wordt de vestiging van een nieuwe katho lieke kweekschool in Zuid-Holland. Opheffing of intrekking van de subsidie is volgens de Kweekschoolwet alleen mo gelijk indien een kweekschool gedurende drie achtereenvolgende jaren door minder dan gemiddeld 15 leerlingen per klasse in de eerste en tweede leerkring is bezocht. Ten aanzien van de rijkskweekscholen bestaat de mogelijkheid op een willekeurig moment tot opheffing over te gaan. Maar minister Cals meent, dat hij daartoe al leen mag besluiten indien ook bij het bij zonder onderwijs bereidheid bestaat tot medewerking aan de uitvoering van het plan, aangezien hij anders het openbaar onderwijs in een nadelige positie zou kun nen brengen. Vrijwilligheid Het slagen van het plan hangt dus af van de vrijwillige medewerking. De heren Tilanus (C.H.U.) en Scholten (A.R.) betoog den echter dat de minister zich moet hou den aan de Kweekschoolwet. Het plan is een gevaarlijk experiment, oordeelde prof. Scholten. In tegenstelling tot de heer Peters (K.V.P.), die in het belang van het per soonlijk contact tussen leraar en leer lingen de voorkeur gaf aan kleine scholen (die dreigen te worden opgeheven) boven grote scholen, verklaarden mevrouw F o r - tanier-De Wit (V.V.D.) en de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) akkoord te gaan met 200 leerlingen als het meest gewenste aantal. Dan kan de school beschikken over een vaste staf en juist dat is in het belang van het persoonlijk contact. Zij verklaar den beiden, dat er van het plan niets te recht komt. Indien het bijzonder onder wijs niet wil meewerken dan blijven de kleine scholen gehandhaafd. Opheffing van een kleine school kan honderdduizend gul den besparen. Alleen richtlijn Minister Cals verklaarde, dat het niet zijn bedoeling is geweest voor het plan de formele goedkeuring van de Kamer te ver krijgen. Tenslotte beslist niet de Kamer, maar de minister over het verlenen van subsidies op grond van de wet. Het plan is een richtlijn voor het te voeren beleid. Van nu af aan zal hij adoptie van scho len niet meer toestaan. Het ligt inderdaad aan het bijzonder onderwijs, of dit plan tot uitvoering kan worden gebracht, niet om economische redenen, maar in het belang van het onderwijs. De tegenstellingen zijn nu nog scherp, maar minister Cals ver trouwt, dat de eerstkomende jaren de ver wezenlijking van het plan toch kan worden bereikt. Tegen middernacht heeft de Tweede Ka mer het plan voor kennisgeving aange nomen. Aan boord van het vrachtschip „Linde- kerk", dat gisteren van Amsterdam naar IJmuiden onderweg was, is de matroos B. S. uit Den Haag van het luik op het dek gestapt, waarbij hij een enkel verzwikte. In de sluis moest S. van boord worden ge haald door de Velsense ongevallendienst om overgebracht te worden naar het Anto- niusziekenhuis. Vandaar is hij naar huis vervoerd. Ook voor Hoogovens De burgemeester van Weerselo, mr. H. W. Scholtens, zal donderdag de officiële opening verrichten van het vakantiecen trum en rusthuis „de Stift" te Weerselo van de stichting „Vakantievreugd". De stichting, waarbij thans 18 grote onder nemingen zijn aangesloten, onder welke de Unilever n.v. te Rotterdam, Gebr. Stork n.v. te Hengelo, de Koninklijke Neder landse Staaffabrieken, de n.v. Esso Neder land te 's Gravenhage, de n.v. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, de AKU n.v. te Arnhem en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, viert tegelijk met de ingebruikneming van „de Stift" haar eerste lustrum. Hoewel het doel van de stichting voor namelijk is het bevorderen van sociaal toerisme voor de werknemers der aange sloten bedrijven en daartoe reeds drie va kantiecentra n.l. de pensions „Westerduin" en „Kennemerduin" te Wijk aan Zee en een bungalowpark te Ommen, in gebruik zijn, zal nu de „Stift" vrouwen van werk nemers bij die bedrijven, die rust behoe ven, buiten de vakantieperiode kunnen ontvangen. OcmmmifrmYnYrnrtYmmmYYi nrtmvmitxxxxia WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk «>p Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DK ADMINISTRATIE De gemiddelde vangst was: 4 kantjes. Er werd gevist op 57.30 N.B. Wat er komt 'Voor de donderdagmarkt lost de „Mer cator" 300 kisten rondvis. Oudste, nog te verwachten boten zijn de KW80, SCH135, Herman, Amsterdam en Polderman. Besommingen van heden Van Hattem f. 11.300, KW38 f 5560, IJM 221 f 7510, KW96 f 1800, KW35 f 1410, KW60 f 750, KW65 f 870, KW21 f 630, IJM3 f 920, KW122 f 6920, SCH171 f 23800. En op zee Uit de Noord niet veel nieuws. De ont vangst was dinsdag slecht. Maandag ving een Scheveningse logger op 59.14 N.B. en 0.40 O.L. 15 last haring. Ook de „Amster dam" en KW135 hebben daar gevist - over hun vangsten is echter niets bekend. Het grootste deel van de vloot viste maandag op 't Zand. Er werden trekken gedaan van 20 tot 80 manden hoops. De dagvangsten liepen maandag van 100-200 manden hoops. Dinsdag meldden de loggers en kotters op de kust de dag vangsten van 40-50 kg tong en 10-12 mandjes vis. Op 't Zand was de visserij dinsdag slecht; veel kleine vis. Per etmaal werden 80-100 manden hoops gevangen. Aanvoer van dinsdag 23 kisten tong en t'arbof, 1 heilbot, II schol, 45 schar, 55 bot, 625 haring, 235 ma kreel. 750 schelvis, 135 w' ting, 450 kabel jauw en gul, 10 haai, 5 poon, 10 koolvis, 15 diversen. In totaal 2370 kisten. Besprekingen Met Duitsland zijn nog besprekingen gaande omtrent de import van koolvisfilets in Nederland. Het Produktschap heeft een verzoek gedaan aan de Duitse reders om een verklaring-te geven van het feit, op welke manier deze filets tegen een zeer lage prijs naar heti buitenland worden verkocht, terwijl de prijs in Duitsland hoog lag. De prijs van kabeljauwfilets is de laat ste dagen in Duitsland abnormaal laag ge weest, aldus drs. Van Dijk. De prijs was ongeveer 40 tot 50 pfennig. Er was grote aanvoer en weinig vraag in het achter land van Duitsland door de warmte. De heer P. Krab (visfederatie) deelde mee, dat de prijs nu weer op 90 tot 95 pfennig ligt. „De contractloze periode tussen tand artsen en ziekenfondsen levert voor de tandartsen niet die bezwaren op, die men aanvankelijk veronderstelde. Ondanks de raad van sommige ziekenfondsen om zo min mogelijk naar de tandarts te gaan, alleen in noodgevallen, zijn er veel patiën ten, die voor de halfjaarlijkse controle naar hun tandarts gaan en daar dan f 1 voor betalen. Dat zijn de mensen, die de tand artsen graag zien, mensen die zelf hun ge bit goed willen verzorgen en niet naar de tandarts gaan, omdat het niets kost". Dit schrijft Het Nederlandse Tandartsenblad, het officiële orgaan van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde, in het juni- nummer. „Wat de tandartsen betreft, die voelen zich unaniem kiplekker met de regeling, zoals die nu is. Klachten over weinig „klandizie" komen niet voor, ook niet bij de jonge tandartsen. Men voelt zich integendeel van een zware druk be vrijd, men is opgelucht en doet zijn werk met meer vreugde, nu men ervaart dat de tand heelkunde nog iets méér betekent dan het jaagwerk, zoals dat in de ziekenhuis-sector in de naoorlogse jaren is gegroeid. Het aantal patiënten is stijgend en de gang van zaken is voldoende moedgevend om op dezelfde wij ze voort te gaan. De regeling van thans is voor de patiënten in vele gevallen financieel nadelig. Zij moeten contant betalen en krijgen een bon, die zij eventueel naar hun zieken fonds kunnen sturen. Het voordeel voor de patiënten is, dat zij zonder lange tijd in de wachtkamer te wachten, rustig kunnen wor den geholpen door een niet overbelaste tand arts. De kernfout van het tot 1 april geldende systeem was de mogelijkheid voor geheel gra tis hulp. Dit systeem willen wij nooit meer terug. Welke regeling er ook in de toekomst tussen tandartsen en ziekenfondsen zal worden getroffen het toch altijd zo zal moeten zijn, dat de patiënt zelf een gedeelte van de kos ten betaalt, om onnodig bezoek te voorkomen. Door een gratis mogelijkheid voor hulp ont staan de overbelaste spreekuren, waardoor de behandeling van de werkelijke patiënten in het gedrang komt". ADVERTENTIE neem Vy het renuwsterkend tonicum ""l Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Inmomö van Jakobstadt, Galaithea van One ga, Oranjestad van Plymouth, Carl Fischer van Luka, Hödur van Lulea, Nero van Ant werpen, Stad Dordrecht van Meldlla, Eddy Stone van Swansea, Habaranda van Söder- hamn, Aegir van Lulea, Dido van Lapalice, Geffle van Stockholm, Arathon van Vaasa, Boffa van Le Havre, Drie Gebroeders van Haparanda, Nieuwe Waterweg van C diz, Bolbec van Swansea, Prudentia van Veste- ras, Bloemgracht van Raumö, Peter S van Falcon, Yapeyu van Hamburg, Richmond Queen van Leith, Student van Hamburg, Reggeborg van Rotterdam, Bloemfontein van Antwerpen. Vertrokken zijn: Helena naar Antwerpen, Noorderlicht naar Geffle, Smolensk naar Sandeford, Austerity naar Rotterdam, Nor- ddck Queen naar Rotterdam, Tabinta naar Antwerpen, HMS Groningen naar Den Hel der, Berkelstroom naar Parr, Ledingerland naar Emden, Geffle naar Rouen, Cito naar Londen, Clangula naar Ro' -dam, Pasadena naar Hamburg, Heemskerk naar Rotterdam, Lindekerk naar Rotterdam, Oldekerk naar Bremen, Heriot naar Leith, Isis naar Huil, Marianne naar Rotterdam, Gerd naar Lon den, Alcione naar Hampton Roads, Eddy Stone maar DelfzijL voor luxe verhoor en trouwrüden KENNEMERLAAN 136 Garage: Relnler Claeszens- straat l. IJmuiden - Tel 5000 NETTE WERKSTER GEVR. 2 dagen per week. Adres te vernemen bur. v. d. blad. PICK-UP REPARATIES Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden Oost. Tel. 7127. Natuurlijk demonstreren wij u graag onze collectie STOF ZUIGERS. Keizer, Tromp straat 30, telef. 4516. Keuze uit 25 modellen en met de service. Keizer spant de kroon. Let op het juiste adres naast de dameshoe denwinkel. TELEVISIE: Onze Keizer lijke service is uw korting. Onze extra service-polis, bij aankoop van een televisie toestel, geldt ook nog na af loop van de fabrieksgaran tie. Op onze antenne-instal latie krijgt u 3 jaar schrift, garantie Keizer, Trompstr 30. Tel. 4516. naast de dames hoedenwinkel. RADIO-REPARATIE, fa. De Vilder, Velserduinweg 173, Tel. 4402. Boodschappendienst J. TIP, Ook voor kleine verhuizin gen. Enschedéstraat 28, tel. 7064, IJmuiden. PHILIPS AUTORADIO v.a f 170. In bou w-servlce Nat Gonella, Trompstraat 121, Tel. 4475. BADBROEKEN, badmutsen badschoenen, enz. 't Sport- huis. Kennemerlaan 94, Tel. no. 4071. ALLE VERZEKERING. Alle ruiten in ramen en deuren f 1.50 per kamer. Inl. Mak. C. Visser Hzn., Maasstraat 1, tel. 4830. GOED TEHUIS GEZOCHT voor zwart katertje. Hofdijk laan 13, Driehuis. NIEUWBOUW SANTPOORT Nog enkele flats in prijzen vanaf f 18.250, 1 ruime mid denstandswoning met grote zolder f 23.300. Hypotheek beschikbaar. Inl. J. Bais, Da Costalaan 42, Driehuis, tel. no. 5686. Gron. meisje (17 j.) vr. dito VRIENDIN. Brieven L 1158 BIJ DOLF: Hanggeraniums en ijsplanten 75 ct. Soenda- plein 31, H.-N. Tel. 19903. Goed nieuws voor PRUI MERS! Het nieuwe merk NL lichte ongesausde pruim is blijvend vers en lekker sap pig in de speciale verpak king. Vraag NL, de lekker ste lichte pruim in de beste verpakking. RUILEN voor groter 2 ka mers, 2 slaapkamers, keuken en overloop. Beukenstr. 38, IJmuiden-O. Wie ruilt onze ZONNIGE FLAT, omg. Marktplein, voor vrij huis met tuin in IJm.-O. of Driehuis? Brieven L 1155. DAMESSHIRTS, -shorts, 7/8 pantalons, 't Sporthuis, Ken nemerlaan 94, tel. 4071. LOMPEN OUD IJZER. OUD PAPIER, worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa Max Gosschalk. Industriestraat 2 tel 5852 VOOR STRAND en VAKAN TIE Damesflats, gymschoe nen, basketball-schoenen, 't Sporthuis, Kennemerlaan no. 94. Gevr. voor geldbelegging enige WOONHUIZEN. Br. met prijsopg. L 3634. ALLE VERZEKERINGEN. Keur van Maatschappijen. Om enkele te noemen: Ne derlanden van 1845, Holland van 1859, Hollandsche Brand 1808. Inlichtingen Mak. C. Visser Hzn., Maasstraat 1, Tel. 4830. Te koop gevr. STRANDKAR defect geen bezwaar. Velser duinweg 119. Ter overname gevreen DUBBEL KONIJNENHOK. Schermerhorn, Minister Le- lylaan 3, (Velserbeek) W. A. PARTICULIEREN. f 7.50 per jaar. 50.000 per ge beurtenis, 25.000 per persoon 5000 schade van derden. Inl. Mak. C. Visser Hzn., Maas straat 1, tel. 4830. VEEL GELD BETAALT BROEKMAN voor alle soor ten meubilair, naaimachines, zolderopr enz. Lakenstr. 26, hoek Doelstraat. Tel. 10794. Haarlem. Laat tijdens uw vakantie uw meubelen en matrassen VAKKUNDIG REPAREREN A. C. Borst, Warmenhoven- straat 76. Aangeb. prima DAMES FIETS f 35. Rijnstraat 56. Te koop: KAPTEIN MOBY- LETTE in prima staat, van Galenstraat 3. Te huur aangeb. GARAGE BOXEN, omg. Oranjestraat, IJmuiden. Huur f 22.50. Inl. J. Bais, Da Costalaan 42, Driehuis, tel. 5686. Te koop: 1 MOD. CLUBJE, bekleed met groen gescho ren moquette, v. Nieuw koopstraat 28. VOORRADIG: Geraniums, Salvia's. Petunia's. Agaratum Verbena, Gazania. Asters, enz. Kwekerij R. Haan, Ha- gelingerweg 178, Santpoort. Half Engelse KINDERWA GEN te koop f 35. Adres bur. van dit blad. In IJmuiden 2 KAMERS agb. voor 2 a 3 nette heren of dames, beslist goed pen sion prijs f 32.50 per week. Brieven L 1153. Z. g. a. n. MANTELPAK te koop wegens te klein Boer- haavestraat 4, IJmuiden. Onderwijzeres zoekt KAMER met gebruik van keuken. Brieven aan Lange Nieuw- straat 34, IJmuiden. TE KOOP: gasgeyser, bad en handdouche, niet van nieuw te onderscheiden. Br. L 1166 Te koop Chesterfield BANK STEL. Papenburghlaan 20, Santpoort. Jongeman, werkz. in nieuw bouw zoekt R.K. KOSTHUIS met huiselijk verkeer in IJmuiden, liefst zonder kin deren. Heeft zelf bed met dekens en boekenkast. Brie ven. L 1159. Te koop: prima MEISJES- FIETS, lft. 8-12 pr. f 30. Bevr. Hoofdstraat 176, Sant poort of teL 8279. Na 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7