LONG RUN Prins Bcrnhard opent expositie „Het atoom' Nieuwe Pachtwet dienstbaar aan sanering van de landbouw Vijftig jaar geleden Dank zij het samenspel van Long Run's Fresh Flavor Filter en koel-rokende Amerikaanse tabakken NAAIMACHINES TWEEDE KAMER ^Praatótoel TEKENMATERIALEN Van dag tot dagj Slag ie de lucht Hoge onderscheiding voor prof. mr. P. J. Oud WL AGFA ISOPAN VRIJDAG 28 JUNI 1957 3 King Size Filter Cork Tipped Rusland weigerachtig walvisjacht te beperken? Goudklompje in Australië gevonden: 3000 gulden Veertig jaar indrukwekkende parlementaire arbeid kSaiss smalfilms. HL__ Kerkelijk Nieuws TECHN. Uit Haarlems Dagblad van 28 juni 1907 ADVERTENTIE De Internationale Arbeids-Organisatie, de I.L.O. heeft een zeer goedbedoelde con ventie aangenomen, waarin dwangarbeid wordt verboden. Er is voor deze conventie veel voorbereidend werk gedaan en er is door de delegaties in Genève langdurig over gesproken. Het is jammer het te moe ten zeggen, maar ons inziens is de prakti sche betekenis van het resultaat niet in overeenstemming met al de tijd en moeite, die eraan gespendeerd zijn. De Amerikaanse gedelegeerde, die de unanimiteit van de beslissing verstoorde door zich van stemming te onthouden, heeft het een beetje cru gezegd toen hij sprak van de „cynische huichelachtigheid van bepaalde landen", die zich ondanks hun voorstemmen toch niet aan de conven tie zouden houden. Van cynische huichel achtigheid is er in de internationale poli tiek ook bij andere kwesties wel eens spra ke, dus in dat opzicht onthulde de Ameri kaan niet veel nieuws. Ons bezwaar tegen deze nieuwe I.L.O.- conventie geldt dan ook niet zo zeer de wijze waarop zij tot stand is gekomen als het ontbreken van elke mogelijkheid om haar nakoming te verzekeren. Zij is in dat opzicht helaas niet enig in haar soort. De I.L.O. heeft in het verleden vele andere conventies aangenomen, die in de praktijk tot weinig of niets hebben geleid omdat geen enkel land kan worden gedwongen, ze na te komen. Ook hierbij is het weer het oude liedje van onze niet slechts gebrekki ge maar voor de huidige samenleving vol strekt onvoldoende internationale rechts orde, die het een regering mogelijk maakt, vóór een bepaalde internationale overeenkomst te stemmen maar er zich daarna niets van aan te trekken. De volken, die dwangarbeid verafschu wen, hebben geen conventie nodig om er zich van te onthouden. In landen, waar in dit opzicht verschil van mening bestaat, zal de conventie misschien enig nut hebben door morele steun te geven aan de tegenstanders en dit zou dan ook de enige waarde van de conventie zijn. Maar in lan den, waar geen oppositie mogelijk is of waar zij onwetend wordt gehouden, zal de nieuwe I.L.O.-conventie kunnen worden gebruikt als een vlag waarmee de regering kan zwaaien terwijl zij in 't verborgen dat gene doet waartegen zij zich in Genève met veel mooie woorden heeft gekant. Dwangarbeid is een afgrijselijk systeem. Maar dwangarbeid te verbieden zonder de macht te hebben, de nakoming van dat verbod af te dwingen, is slechts een slag in de lucht. Heeft Nederland zich in het verleden meer échter dan in de rij der grote naties geschaard, daaraan is thans definitief een einde gekomen. W ij hebben iets gepres teerd waartoe de wereld ons nooit in staat zou hebben geacht en waaraan w ij- z e 1 f in de eerste plaats altijd hebben ge twijfeld: w ij hebben de Europese titel voor het vrouwelijk schoon in de wacht gesleept. W ij hebben onze Europese ri valen verslagen en zijn opgeklommen tot het erepodium, waar nog nooit een Neder landse persoonlijkheid verschenen is: het podium van Miss Europa. Het is zoals onze onnavolgbare natio nale dichter Clinge Doorenbos in vervoe ring via zijn lijfblad uitroept: een fier en trots idee, nu telt ons klein maar dapper land op dit gebied óók mee". Corine Rottschafer, een oer-Hollands meisje (wat duidelijk uit haar namen al leen al blijkt) heeft het gepresteerd de mooiste van allemaal te zijn. Alle andere misses uit heel wat grotere en belangrijker landen dan het onze werden in de schaduw gesteld. Onze koortsachtige pogingen op het gebied van de schoonheidsproduktie zijn eindelijk, na zoveel jaren, met succes bekroond. W ij hebben het internationale peil bereikt; wij kunnen onszelf fier op de borst kloppen (die, apropos, een zeer belangrijke factor vormt bij dergelijke wedstrijden) en tot onszelf zeggen: nu is het tijdstip aangebroken om een zelfstan dige, zelfbewuste politiek te gaan voeren en te breken met alle minderwaardigheids complexen. Corine Rottschafer die Europa niet alleen door haar schoonheid, doch ook door haar intelligentie versteld heeft doen staan, aangezien zij precies bleek te weten dat Rembrandt de Nacht wacht heeft geschilderd weerspiegelt de Nederlandse volkskracht, zij is het portret van Nederland en zij symboliseert opnieuw de onoverwinlijkheid van de Nederlandse leeuw. (Die zij, ofschoon zijzelf daartoe wél verplicht was terwille van de goede zaak, niet in zijn hemdje heeft laten staan.) En nu, Nederlanders, op naar een nieuwe toekomst. Met verdubbelde inspanning moet thans gearbeid worden om het ver overde te behouden en te vervolmaken. Hóe dat moet, is een raadsel maar het moet. Laat ons moedig en rondborstig aan de wereld tonen, dat ook een klein land Miss kan zijn. ADVERTENTIE Meningsverschil op Londense conferentie duurt voort Volgens welingelichte kringen heerst er in de zitting van de internationale commis sie voor de walvisvaart, welke haar einde nadert, nog steeds enig verschil van mening. De afgevaardigden der 17 landen hebben zich tot geheimhouding verplicht en geven geen commentaar op het tijdens de bijeen komsten besprokene. De bijeenkomsten zijn niet openbaar. Naar men meent te weten betreft het verschil van mening de beperking van het aantal vangschepen van elk der landen. Vertegenwoordigers van maatschappijen in vier belangrijke landen voor de walvis vaart - Noorwegen, Engeland, Nederland en Japan - zijn bereid het aantal vang schepen te beperken, doch de Sovjet-Unie heeft geweigerd dit te doen. Aan het eind van de zitting, vermoedelijk vandaag nog, zal een communiqué worden uitgegeven. Dan zal tevens het contingent voor het volgende jaar voor blauwe wal vissen bekendgemaakt worden. Verleden jaar was het contingent 14.500 stuks. Ver wacht wordt, dat er geen verandering in het aantal gebracht zal worden. Van onze Kamerverslaggever) Het debat in de Tweede Kamer over de nieuwe Pachtwet heeft zich toegespitst op de mogelijkheid pachtovereenkomsten niet goed te keuren, indien daardoor te kleine bedrijven zouden ontstaan. Minister Mans- holt verklaarde zich tenslotte bereid de wet in de geest van een amendement van de heer Droesen (K.V.P) zo te wijzigen, dat pachtovereenkomsten niet worden goedgekeurd, indien de overeenkomst, on geacht de voordien bestaande toestand, zou leiden tot een ondoelmatige verkaveling of ligging van het land ten opzichte van de bedrijfsgebouwen of van de woning. De overeenkomst wordt door de Grond kamer eveneens niet goedgekeurd indien door de overeenkomst algemene belangen van de landbouw zouden worden geschaad. Dat kan het geval zijn indien de overeen komst leidt tot een zodanige geringe be drijf sgrootte, dat de ondernemer zijn vol ledige arbeidskracht op het bedrijf niet Het tjjdperk van „Het atoom" dat tot vijftien september zal duren is vandaag op de wereldluchthaven Schiphol begonnen. Vanochtend heeft Prins Bernhard daar na melijk, in tegenwoordigheid van de Ko ningin, de tentoonstelling „Het Atoom" ge opend door met een staf de geigerteller aan te raken, die de symbolische atoom splitsing in werking stelde. De Prins hield bij de openingsplechtig heid in het Engels een rede waarin hij on der meer zei: „Het onderwerp dat ons hier bijeenbrengt het vreedzame gebruik van atoomenergie is fascinerend voor ons allen. En soms zelfs een voorwerp van me ningsverschillen. Over één aspect ervan zijn we het echter allen eens, en dat is dat kernreactoren heel veel geld kosten. In ons land ij het twijfelachtig of we alle projecten, die op dit gebied wenselijk zijn, kunnen financieren. Zelfs het onder zoek is een zware last op onze schouders. Het succes van alle plannenmakerij is dan ook geheel afhankelijk van samenwerking tussen regering en particulier kapitaal en tussen de verschillende landen. Veel is in dit opzicht al gedaan, maar er is nog veel meer nodig. Een grote stap vooruit zal het Euratoom- verdrag zijn, maar het is dan ook een ge biedende eis, dat dit verdrag niet slechts een interessant stuk papier blijft, maar het onmiddellijk in daden wordt omgezet. Voorbeeld van samenwerking In zekere zin is deze tentoonstelling een uitstekend voorbeeld van dit internationale samengaan en samenwerken. Het is geen gewone tentoonstelling, omdat zij een ge schiedenis vertelt; de geschiedenis van het atoom voor zover we die op het ogenblik kennen. Zeven landen hebben meegewerkt om deze geschiedenis zo volledig mogelijk te maken en vele concurrerende indu strieën in deze landen hebben hun best gedaan om dit doel te helpen bereiken Als erevoorzitter van deze organisatie feliciteer ik het dagelijks bestuur met dit succes, de hoop uitsprekend dat dit initia tief zal bijdragen tot een nog beter begrip en verdere samenwerking tussen al die landen die bij deze zaak zo'n groot belang hebben. Vorstin en Prins waren bij de entree van Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 144441 de I.C.A.-hal (de intercontinentale wacht- beperking", aldus mr. De Roos. kamer) ontvangen door de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de Gedeputeerde A. B. J. Prakken, de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. G. C. van der Willigen, de waarnemend burgemeester van Amster dam, mr. A. de Roos, de directeur van de luchthaven Schiphol U. F. M. Dellaert en de voorzitter van de stichting „Het Atoom" mr. D. A. Delprat en de secretaris mr. A. A. Land. Blqvend instituut? In zijn begroetingsrede memoreerde mr. Delprat de medewerking uit tal van lan den en vele binnenlandse instanties. „Het is dringend nodig, dat aan brede lagen van de Nederlandse bevolking dui delijk wordt, dat op atoomgebied een evo lutie aan de gang is, die in toenemende mate het wereldbeeld zal beïnvloeden en die ons allen steeds sterker in onze be staansvoorwaarden zal gaan raken. Een belangrijk aspect ligt in het ontsluiten van deze nieuwe energie-bronnen, waardoor vooral in West-Europa een dreigende stagnatie van de welvaartsgroei zal kun nen worden voorkomen. Vernieuwingen en omwentelingen waar toe deze ontwikkeling aanleiding zal ge ven, zullen naar wij mogen hopen evenzovele verbeteringen in onze levens omstandigheden kunnen worden". „Ik zou het zeer toejuichen", aldus mr. Delprat, „indien „Het AtoomAmsterdam" de stoot zou kunnen worden tot de oprich ting van een meer permanente instelling. Met zulk een voorlichtingsinstituut op het gebied van de kernphysica zou ons we tenschappelijk en economisch arsenaal duurzaam verrijkt worden. Het stemt tot voldoening, dat er goede perspectieven be staan voor de oprichting van een derge lijk instituut, welke zonder deze tentoon stelling wellicht nooit zou zijn geopend". De waarnemend burgemeester van de hoofdstad, mr. A. de Roos, wees er even eens op, dat het van groot belang is bij het publiek een positief gerichte belangstel ling te kweken voor de problemen, die de atoom-energie oproept. Dit rechtvaardigde ook het feit, dat de hoofdstad een groot bedrag ter beschik king gesteld heeft, meer dan zes miljoen gulden, maar dat was vóór de bestedings- produktief kan maken. Deze toetsing door de Grondkamer blijft ten aanzien van ver kaveling, bedrijfsgrootte en neveninkom sten achterwege indien in een familiever houding het bedrijf wordt overgedragen. In geval van overdracht van land in een familieverhouding wordt wèl getoetst op verkaveling, maar niet op bedrijfsgrootte en neveninkomsten. Uitvoerig zette minister Mansholt uiteen, dat verbetering van de bedrijfs vormen en de produktie-omstandigheden in de landbouw noodzakelijk is. Wij sub- sidieëren de landbouw, omdat het Neder landse volk een stuk mede-verantwoorde lijkheid wenst te aanvaarden voor het wel zijn van de landbouwbevolking. Die sub sidies belopen honderden miljoenen en daarom blijft de noodzaak bestaan een herstel van gezonde toestanden te bevor deren. Automatisch lukt dat niet. Er zul len misschien tientallen jaren voor nodig zijn. Men moet bedenken, zei minister Mans- holt, dat men bij deze maatregelen heeft te maken met mensen. Daarom is het goed als de maatregelen worden gehanteerd door organen als de Grondkamers, die dicht bij het bedrijfsleven staan. Dat is ook de reden, waarom de toetsing thuishoort in de Pachtwet, omdat de Grondkamers in iedere provincie een juiste wijze van uit voering waarborgen. Ook minister Samkalden zei, dat men er niet aan kan ontkomen, dat de Pachtwet een onmisbare steunpilaar van het landbouwbeleid is geworden. De ont wikkeling gaat in de richting van ver sterking van de positie van de pachter. Totaal zijn ongeveer 40 amendementen ingediend. De ministers zullen thans over leg plegen met de landbouwspecialisten uit de Kamer om te bekijken in hoeverre over' die amendementen overeenstemming mogelijk is. Vandaag vergadert de Tweede Kamer daarom niet. Dinsdag komen de wetsont werpen aan de orde tot verhoging van de vennootschapsbelasting en wijziging van de omzetbelasting in het kader van de be stedingsbeperking. Pas daarna wordt ver der gegaan met de behandeling van de Pachtwet. MELBOURNE, (Reuter) Het vroegere goudmijnstadje „Bealibe", ongeveer 190 kilometer ten noordwesten van Melbourne is bevangen door een goudkoorts na de ontdekking van een goudklomp ter waarde van ongeveer drieduizend gulden. In de zelfde plaats werd 88 jaar geleden de grootste goudklomp ter wereld gevonden, die toen een waarde had van ruim hon derdduizend gulden. Een inwoner van het stadje vond de goudklomp toen hij van zijn fiets afstapte om zijn ketting te repareren. Zijn oog viel toen op iets glinsterends langs de weg, hetgeen de goudklomp bleek te zijn. Na het bekend worden van deze vondst trok ken andere bewoners van het stadje er op uit om naar goud te zoeken. De vinder houdt de plaats, waar hij het goud heeft gevonden geheim totdat hij zijn claim zal hebben vastgelegd. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. P. J. Oud is aan de vooravond van de dag, waarop hij veertig jaar ge leden zijn intrede in de Tweede Kamer deed, te midden van zijn medeleden op in drukwekkende en sympathieke wijze ge- eerd als parlementariër in hart en nieren. Terecht karakteriseerde voorzitter Korten- horst hem als de eenvoudige mens, die zich nooit als persoon op de voorgrond plaatst en in nederigheid land, stad en partij heeft gediend. De hem door de regering, bij monde van minister Struijcken, toegekende zeldzaam hoge onderscheiding, het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau, was alleszins verdiend. Want als weinig ande ren heeft mr. Oud in die veertig jaar ge toond ten volle over alle eigenschappen te beschikken, die de volksvertegenwoordiger sieren. En om nogmaals dr. Kortenhorst te citeren: „Oud is een illuster voorbeeld van een parlementariër, die de politiek als een goddelijke kunst vermag te beoefenen." Zeker, hij kan scherp zijn en met vurige felheid, gesteund door kundige argumenten, zijn tegenstanders bestrijden. In werkelijk heid is hij echter geenszins een man, die een splitsend element vormt en slechts op afbreken uit is. Gelijk hij zelf opmerkte, is hij van nature veeleer iemand met een vriendelijk gemoed, doch wanneer hij het meent te moeten opnemen voor de staats rechtelijke of politieke beginselen welke hem na aan het hart liggen, dan zegt hij onomwonden datgene, wat hij als zijn zede lijke plicht acht te berde te moeten bren gen. Gelukkig het volk, gelukkig ook de volks vertegenwoordiging, waar men, ondanks uiteenlopende opvattingen, voor strijders als hij alleszins waardering en bewonde ring kan koesteren. De samenkomst in de foyer van de Tweede Kamer, waar een groot aantal leden en oud-leden uit de tijd van mr. Oud's eerste optreden in 's lands vergaderzaal en voorts verschillende minis ters aanwezig waren, getuigde van die waardering, van het esprit de corps, dat de Kamer eigen is. Het deed goed dit alles weer eens te kunnen beleven, gelijk het ook goed deed, een kenner van onze parlemen taire geschiedenis als mr. Oud de Grond wetsherziening van 1917 te horen loven, toen twee grote kwesties, die jarenlang ernstige verdeeldheid en daarmee ernstige moeilijkheden veroorzaakt hadden, te weten het algemeen kiesrecht en het strijd punt inzake het onderwijs, op bevredigende wijze tot een oplossing waren gebracht. Dat was allerminst gebeurd doordat men, zoals wel eens beweerd is, een soort handjeplak had gespeeld. Men had veeleer tezamen,, onder eerbiediging van wederzijdse over tuigingen, die oplossing tot stand gebracht. Zo kan men dan het in 1917 bereikte, dat een nieuw tijdperk, dat van de verdere democratische ontwikkeling in ons staats- en volksbestel inluidde, inderdaad, om met mr. Oud te spreken, „een eerste klas staal tje van ware democratie" noemen. In zijn dankwoord voor de hem gebrach te hulde onderstreepte de grijze, maar nog steeds jeugdig-frisse parlementariër, hoe zeer degene, die het gezag van het parle ment ondermijnt, daarmee in feite het on schatbare goed van de volksinvloed te na komt. Meer dan ooit, zo bracht hij nog in herinnering, heeft elkeen, ook degenen, die toen minister waren, in het tijdperk 1940- 1945, juist door hetgeen toen ontbrak, de grote betekenis van een vrij parlement er varen en beseft. Hij kon uit de grond van zijn hart verklaren, het werk, dat het par lement te verrichten heeft, een prachtig werk te vinden, waarin hij volop voldoe ning had gevonden en, gelukkig, nog steeds vindt. Dat is begrijpelijk. Want parlemen tariërs als mr. Oud zijn de besten, die een volk zich kan wensen. Daarom is vandaag ook op zijn plaats een woord van dankbare waardering voor het wijze inzicht van de kiezers in het district Den Helder - de „jubilaris" is thans het enige nog onder het districtenstelsel gekozen Kamerlid - die er in 1917 voor zorgden, dat op 28 juni 1917 mr. Oud zijn indrukwekkende parle mentaire loopbaan kon beginnen. Prof. Oud ontvangt uit handen van minister Struijcken de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. In het midden Dr. Kortenhorst &p de In een van onze grote bladen trof ik een stukje aan van de medische medewerker, dat ik belangrijker vond dan mijn eigen stukje voor dit blad en daarom met toe stemming van de beide redacties er deze keer voor in de plaats heb gesteld. Wassen Het grote merendeel van de mensen is gewoon 's ochtends dadelijk na het opstaan tenminste hoofd en handen te wassen. De laatste tijd echter is er in wetenschappe lijke kringen over de juistheid van deze gewoonte twijfel-gerezen. Reinheid is en blijft een onvervangbaar goed, dit zij vooropgesteld. Men wil dus geenszins terugkeren tot de zienswijze, die de vader van Michelangelo deelde blijkens de raad die hij aan zijn zoon gaf toen deze naar Rome vertrok om daar de Sixtijnse kapel op te schilderen: jongen, pas goed op jezelf en was je nooit. Het betreft hier dus niet de vraag: was sen of verslonzen, als wel de vraag: is het tijdstip waarop men zich wast wel juist gekozen. En deze vraag wordt vooral ge steld met betrekking tot het hoofd. Wat heeft er plaats bij het wassen, wan neer wij dus ons hoofd in een kom dom pelen, onder de kraan houden of met be hulp van een washandje beplenzen? Be halve de uitwendige reiniging die daar het onmiddellijke gevolg van is brengen wij in ons hoofd een aanzienlijke temperatuur daling teweeg en deze veroorzaakt op zijn beurt weer een sterk toestromen, wij mogen wel zeggen een toeschieten van bloed. Vrij wel tegelijk met het wassen heeft een grondige doorspoeling van onze hersenen plaats. Dit feit begint hoe langer hoe meer de aandacht te trekken en men is er al van overtuigd dat ons gevoel van opfrissing na het wassen hoofdzakelijk hieraan te dan ken is. Wij moeten aannemen dat onze hersenen uit hun dagelijks inwendig bad weer kraak helder te voorschijn komen, niet alleen ontdaan van hun schadelijke afvalproduk- ten maar ook van de tere spinsels, die het resultaat zijn van hun werkzaamheid. De hele gedachteninhoud wordt door de was sing mede over boord gezet. Wij voelen duidelijk: er is een nieuw begin Dit is dus een nadeel van het wassen en doet ons denken aan de waardevolle zou ten, die bij het afgieten van de aardappels verloren gaan. En nu dringt vanzelf de vraag zich op: hoe doen wij ons hiermee de minste schade? Op welke uren is onze gedachteninhoud het kostbaarst? In de slaap - ook Freud heeft het weer eens geleerd wordt in ge temperd licht door onze diepste verlangens en onze liefste wensen het weefsel gespon nen waarin de geest bevangen raakt. Wij gaan dan rond in paradijzen, die nog al leen hun echo vinden in muziek. Stel daar nu eens tegenover de dingen, die overdag de gang van onze gedachten bepalen! Overbodig ze te noemen. Dan zal het ieder duidelijk zijn dat 's avonds vóór 't naar bed gaan de juiste tijd van wassen is, zodat onze dagen niet in de nachten maar de nachten in de dagen worden voortgezet. Tot zover de wetenschappelijke mede werker. Ik nam dit artikel over, niet alleen om de directe belangrijkheid van zijn in houd maar bovendien omdat er een kente ring van het hele wetenschappelijke den ken in op te merken valt. Belcampo ADVERTENTIE ttjg Bij donker weer filmen? Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Geref. Kerken Aangenomen naar Capelle aan de IJsel Joh. Pasveer, kand. te Coevorden, die be dankte voor Bozum, Hellendoorn, Leimui- den, Enumatil, Nieuwerbrug en voor Nij- Beets. Geref. Kerken art. 31 KO Bedankt voor Orangeville (Ontario) R. Houwen te Nijmegen. BEGRAFENIS DAVID KOUWENAAR MAANDAG IN BERGEN Het stoffelijk overschot van de woens dagavond overleden oud-journalist David Kouwenaar zal maandag 1 juli om 14.00 uur worden teraardebesteld op de alge mene begraafplaats in Bergen. ADVERTENTIE M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 7 DEN HAAG. In de Tweede Kamer is heden ongezouten critiek geleverd op den Minister van Marine, omdat deze een suppletoire^ begrooting zoo herhaaldelijk had gewijzigd-, dat er slechts een gering deel van het oorspronkelijke voorstel was overgebleven. De heer Hugeniholtz laakte in scherpe bewoordingen die onstandvastigheid van den minister, die zijns inziens ondeugde lijk was, langer het bewind te voeren. De heer Thomson maakte die Kamer zijne excuses voor den lof, welke hij vroeger aan den minister had gebracht. Hij zeide af te zien van de indiening eener motie tot afkeuring van 's ministers beleid, omdat, zoo verklaarde hij, beleid en deze minister niet bij elkander pas sende begrippen zijn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5