Cycloon jaagt vloedgolf over de zuidkust van Amerika Textielzaken gaan koffie verkopen voor inkoopsprijs Mollet ondervindt tegenkanting op congres van zijn partij 'MORRIS Zeker 167 doden in Texas en Louisiana HET WEER Haarlems Dagblad Het beleid in Algerije KA. wijzen Arabisch verzoek tot onderzoek in Algerije van de hand Actie tegen het cadeaustelsel van kruideniers EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN MOTOR - BROMFIETSKLEDING Stassen opnieuw in Parijs voor overleg met NAVO V erkeersongekkken DIT JAAR: 548 DODEN Vrouw na autobotsing levend verbrand Zeewind Aubade voor de Prins Fa. J. P. S E N F T Zn. SOLEX RIJDEN VEILIG RIJDEN Het woord is aan Gebr. v. Bugnum en Zoon 71e JAARGANG No 296 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 29 JUNI 1957 IJmuider Courant OPRECÖTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 144 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Mounted, Police is een instelling, waaraan men een wijd land met een grote allure herkent, dat maandag offi cieel zijn negentigste verjaardag zal vie ren: Canada. Op 1 juli van het jaar 1867 begon Canada's weg naar de onafhanke lijkheid met de afkondiging van de fede ratieve staatsvorm voor verscheidene ge bieden, die tevoren onder aparte en vaak onderling vijandige bestuurders hadden gestaan. Op pagina 3 vindt men meer over Canada's wordingsgeschiedenis. TOULOUSE (Reuter) De minister van Overzeese gebieden in de vorige regering- MoIIet, Gaston Deferre, heeft vrijdag op het congres van de Franse socialistische partij gezegd ,dat de enige manier om de vrede in Algerije te herstellen, het openen van onderhandelingen met de opstandelin genleiders is. Deferre viel de Algerijnse politiek van de regering-MoIlet aan èn de huidige regering. De pogingen van Mollet om een bestand tot stand te brengen en vervolgens verkiezingen te houden hadden gefaald. Volgens Deferre moeten de voorgestelde onderhandelingen in het geheim gevoerd worden met het oog op de rivaliteit tussen de nationalistische organisaties. Frankrijk moest evenwel duidelijk te verstaan geven, dat er geen sprake kan zijn van het prijs geven van Algerije. Het land moet besef fen, dat als de onderhandelingen misluk ken grote offers noodzakelijk zullen zijn en misschien zelfs tot mobilisatie moet worden overgegaan. Aan de onderhandelingen moet worden deelgenomen door de sultan van Marokko en premier Bourguiba van Tunesië. (AFP) De minister voor het gebied van de Sahara, Max Lejeune, noemde de ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 PARIJS (UP). - Harold Stassen, de Amerikaanse delegatieleider op de Lon- dense ontwapeningsconferentie, is gister avond in Parijs aangekomen, waar hij vandaag in de vergadering van NAVO- ministers in het Palais Chaillot, een uit eenzetting zal geven over de Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen. In Londen verluidt, dat de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk reeds overeenstemming hebben bereikt over een voorstel waarin de con clusies en hoofdpunten van een plan voor voorlopige afschaffing van kernproeven vervat zijn. Stassen werd naar Parijs ver gezeld door Jules Moch, de Franse delega tieleider op de Londense ontwapenings besprekingen. Stassen hoopt volgende week zijn lang verwachte voorstellen inzake ontwapening op het gebied van kernwapens bij de sub commissie te Londen in te dienen. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 548 personen, van wie 113 kinderen. Op de weg Grave-Mill ter hoogte van het kruispunt „Het Hoekske" zijn vrijdag avond een personenauto en een bestel wagen met elkaar in botsing gekomen. De bestelwagen, bestuurd door de heef J. Ver berk uit Langenboom, gemeente Mill, sloeg om en vloog in brand. Mevrouw Verberk kon niet meer uit de brandende wagen weg komen en verbrandde levend. De heer Verberk is met zeer ernstige brandwonden naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De brandweer van Mill bluste de brand. xxxxMooooooocxxxxoooooooooococxToooooroooooooorrnoriocxDor VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Warm met plaatselijk onweer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, langs de kust overwegend zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. OOOCXX IULXXXXXXXXXXÖOOOOOOOCOCÖOOOOOOOOOOOCXDOOCXXXX DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ LAKE CHARLES (Reuter/AFP) Het kustgebied van de Amerikaanse staten Louisiana en Texas is vrijdag getroffen door een vloedgolf, die zeker aan 167 mensen het leven heeft gekost. De vloedgolf, die volgde op een wervelstorm, vernielde het vis sersplaatsje Cameron vrijwel geheel. Hier alleen zijn reeds 150 doden ge teld. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn en dat hun lijken door het water zijn meegesleurd naar de Golf van Mexico. Er is een groot scheepse reddingsoperatie gaande, waarbij vooral hefschroefvliegtuigen goede diensten bewijzen. Vliegers melden, dat Cameron er uit ziet als een overstroomde puinhoop. Ten oosten van Cameron is een grote kudde vee van ongeveer dertigdui zend stuks, door het water verzwol gen. In Lake Charles en omgeving, vijftig kilometer van de kust, zijn reeds twintigduizend mensen uit de getroffen gebieden aangekomen. Velen hebben al hun bezittingen ver loren en slechts het vege lijf kunnen redden. De wervelstorm trekt langzaam naar het noorden. In Ohio, Indiana en Illinois vallen zware regenbuien, waardoor plaatselijke overstromingen ontstaan. Te Zionsville in Indiana zijn twee vrouwen door de plotse linge was van een riviertje verrast en verdronken. Te Chrisman in Illinois is een automobilist met zijn wagen door het over stromingswater meegesleurd. Men verwacht, dat de storm en de regen vandaag het westen van de staat New York zullen bereiken. In dit gebied wor den reeds windstoten van 150 kilometer per uur gesignaleerd. (UP) Zeker duizend mensen hebben in het overstromingsgebied aan de kust van Louisiana op daken een toevlucht gezocht. Met man en macht probeert men deze mensen, die naar de daken gingen toen de vloedgolf voorbij was en het water de hui zen binnenstroomde, uit hun benarde po sitie te redden. Vier kinderen uit een ge zin in Pecan Island (Louisiana) werden ge dood. Drie van de kinderen verdronken in de tuin en het vierde werd door een ver giftigde slang, die door de vloedgolf was meegevoerd, gebeten. Het stierf aan die beet, omdat er geen medische hulp was. De moeder van de kinderen ligt gewond in een ziekenhuis. Ongeveer duizend personen bleken een toevlucht te hebben gezocht in het ge rechtsgebouw van Cameron, het enige bouwsel dat nog intact is gebleven. In het gebouw zijn vijf kinderen geboren onder wie een tweeling. Een arts hielp de kin deren ter wereld brengen. Muur van water De wervelwind die over Cameron trok had een snelheid van 240 kilometer per uur, en de vloedgolf bereikte een hoogte van zeven en 'n halve meter. Het dorp, een reeks woningen die zich ruim drie kilometer langs de golfkust uitstrekt, ziet er uit alsof een reuzen-bezem het achteloos weggeveegd heeft. Vijftig auto's liggen op een hoop bij elkaar. De veerboot werd onderste boven geblazen. President Eisenhower, op vakantie in Gettysburg, heeft de leider van de orga nisatie bescherming bevolking, Val Peter son, als zijn persoonlijke vertegenwoordi ger naar het rampgebied gezonden om de reddingswerken te coördineren. Het hoofd van het Amerikaanse Rode Kruis, de ex-N.A.V.O.-opperbevelhebber generaal Alfred Gruenther, is in New Or leans aangekomen. Val Peterson beloofde dat de regering te Washington alle be schikbare hulpmiddelen voor reddings- en opbouwwerkzaamhaden te baat zou ne men. Het Rode Kruis heeft al tachtig op vangcentra in gereedheid gebracht, waar veertigduizend personen van kleding wer den voorzien en, voorzover noodzakelijk, onderdak vonden. Bij Corpus Christi, in Texas, werd een tankschip op de kust geworpen, evenals kleinere sleepboten en vissersvaartuigen. In de omgeving van Galveston in Texas kwamen ten minste acht personen om het leven toen hun vaartuig strandde. Het gebied van Mississippi werd door diverse tornado's getroffen. Ten minste één persoon kwam'om het leven. De ge bieden van Noord-Alabama, Noordwest- Georgia, Centraal Tennessee en het midden en oosten van Kentucky zijn gewaar schuwd voor mogelijke tornado's. Ook Japan en Formosa TOKIO (UP) In Japan en op Formosa zijn na de wolkbreuken en overstromin gen, welke het gevolg waren van een ty foon, naar schatting van de autoriteiten zeker honderd personen gedood, of vermist geraakt. Tienduizend huizen in het haven kwartier van Tokio staan in het water. Het cadetten-tamboerkorps „Prins Bernhard" heeft hedenmorgen de Prins ter gelegenheid van zijn verjaardag in de tuin van paleis Soestdijk een aubade gebracht. opvatting van Deferre onwezenlijk. „Wij proberen al 17 maanden tot onderhande lingen te komen, maar met wie moeten wij onderhandelen? zo vroeg hij. De wer kelijke leider van de F.L.N. is Ouamrane. Hij woont in Tunis en gehoorzaamt Nasser, aldus de minister. (UP) Bevan, die als „socialistisch ka meraad" naar het congres werd uitgeno digd en ook als waarnemer kwam voor de Engelse Labourpartij, arriveerde donder dag in Toulouse. Gezegd wordt, dat er donderdag-avond een koel gesprek heeft plaats gehad tussen Bevan en Mollet. De Engelsman was er zeer ontstemd over, dat Mollet hem verzocht zijn rede tot vijf minuten te beperken en dat hij te voren de tekst voor zou leggen aan de so cialistische leiders voor hun goedkeuring. WASHINGTON (UP) In een nota aan 11 Arabische landen heeft de Amerikaanse regering het voorstel, om een internatio naal onderzoek in te stellen naar wreed heden, die door Franse militairen en bur gers in Algerije gepleegd zouden zijn, van de hand gewezen, erop wijzend dat het ge vraagde onderzoek slechts uitvoerbaar zou zijn wanneer de partijen in het Algerijnse conflict er hun toestemming en medewer king aan geven. Op 24 mei hebben diplomatieke verte genwoordigers van 11 Arabische landen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles hun voorstel voorgelegd. In eerste instantie werd alleen een onderzoek gevraagd naar militaire wreedheden, maar sinds de slachting onder de inwoners van Meloeza werd de tekst van het verzoek ge wijzigd met het doel „alle wreedheden" te omvatten. „Zelfs als medewerking wordt verleend door de betrokken partijen, dan nog rijst de vraag of het streven naar een spoedi ge oplossing van het conflict gebaat zou zijn bij zulk een onderzoek", zo werd in de nota opgemerkt. Tevens werd het verzoek om de militaire steun aan Frankrijk stop te zetten, afge wezen. Ongeveer 6000 zelfstandige textielwinkeliers, leden van de MITEX, de federatie van middenstandsorganisaties in de textieldetailhandel, gaan met ingang van 20 juli koffie tegen inkoopsprijs verkopen in hun winkels. Zij willen daarmee „een oorvijg uitdelen aan de kruideniers", die via spaarzegels textielgoederen als cadeau aan het publiek verstrekken. Dit is een doorn in het oog van de textieldetaillisten, te meer daar de Hoge Raad, na het totstandkomen van de wet tot beperking van het cadeaustelsel, één vorm niet heeft veroordeeld, namelijk het verstrekken van spaarzegels aan de consument, die tegen bijbetaling van een meestal gering bedrag textielgoederen kan betrekken. De Hoge Raad heeft deze vorm n i e t in strijd geacht met de wet. De kruideniers willen dit cadeaustelsel blijkbaar niet loslaten. Dat is gebleken uit uitvoerige gedachtenwisselingen tussen de textielorganisaties en de kruidenierscen- tralen, zo heeft de voorzitter van de Mi- TEX, de heer B) Terheijden, medegedeeld. Daarom gaat men over tot het verkopen van koffie onder de naam Texaroma-kof- fie en wel in de prijzen van f 1.60 (norma le prijs f 2,18) en f 1,30 (f 1,72) per half- pondspakje. Ook de 1500 aangesloten win keliers bij de centrale van bonden in de huishoudelijke, luxe en speelgoedbranche doen aan deze actie mee. Wanneer de kruideniers besluiten om het geven van cadeaus uit de textielbran che te staken zijn de textielwinkeliers di rect bereid de verkoop van de koffie te staken. De MITEX, waarbij zijn aangesloten de Christelijke Bond C.T.B., de Nederlandse Bond „Demotex" en de katholieke vakbond „St. Willebrordus" alle voor de textielde tailhandel, heeft vorig jaar de totstandko ming van de wet tot beperking van het cadeaustelsel zeer toegejuicht. Helaas bleek deze wet mazen te bevat ten, met als gevolg dat het verstrekken van cadeaus in onverminderde mate terug keerde. De textielbonden hebben daarover met de staatssecretaris van Economische Zaken gesproken. Deze zei de jurispruden tie te willen afwachten alvorens een wij ziging van de wet aanhangig te maken. „De actie beginnen wij niet, omdat de uitspraken van de Hoge Raad ons zijn te gengevallen, doch omdat er een systeem is vrijgekomen, waarmee het verstrekken van textielgoederen als cadeaus onvermin derd kan voortgaan", zo zei mr. drs. L. M. A. van Rooy, secretaris van de Vereniging van Textielinkoopcombinaties. Wettelijk geoorloofd Men heeft koffie als verkoopartikel ge nomen, omdat hiermee niet de vestigings wet Kruideniersbedrijf wordt overtreden, voorts omdat het voor het publiek een zeer aantrekkelijk produkt is, en omdat de winstmarge op dit artikel niet onaantrek kelijk is. Men kan met ingang van 20 juli, midden in de uitverkoopperiode, op nor male wijze in de textielwinkels koffie be trekken, zonder dat men ook textiel koopt. Deze verkoop is wettelijk geoorloofd, om dat volgens mr. Van Rooij, het Vestigings- besluit Kruideniersbedrijf de mogelijkheid open laat, dat een ieder zonder vergunning drie groepen produkten uit deze branche vrijelijk verkoopt. De textielwinkeliers worden thans reeds bevoorraad met de koffie. „Onze bonden ondernemen deze actie ADVERTENTIE Aluminium jalouzieën Duurzaam en goedkoop NASSAULAAN 78 HAARLEM TELEFOON 10743 zeer ongaarne. Doch wij zijn hiertoe ge drongen, om paal en perk te stellen aan het cadeaustelsel in ons land. Het zijn grote aantallen textielgoederen die wor den verstrekt als cadeaus en voornamelijk worden betrokken uit het buitenland (Bel gië). Het antwoord is thans aan de kruide niers", zo zei de heer Terheijden. De kruideniersbranche is van oordeel, dat men het cadeaustelsel pas kan stop pen, wanneer de grootbedrijven een einde maken aan het geven van kortingen aan het publiek. De textielbonden voeren hier tegen aan, dat het verstrekken van kortin gen in alle handelskringen gewoonte is, het geven van cadeaus uit een andere branche echter niet. De Kruideniersvakcentrale in Den Haag, de overkoepelende organisatie der krui deniersbonden, neemt tegenover de aange kondigde aktie van de textieldetaillisten een volkomen passief standpunt in, aldus heeft de secretaris van deze vakcentrale verklaard. Overigens gelooft men niet, dat de omzetten van deze koffie een grote om vang zullen krijgen, omdat het publiek bijzonder gesteld is op het eigen uitverko zen merk. ADVERTENTIE Rilke Om God te vinden moet men gelukkig zijn. Wees verstandig en koop ook uw Solex bij SOLEX SERVICE-STATION Moervlietstraat 69, Velsen-Zuid. Telef. 5701 De nadering van algemene verkiezingen is in vrijwel elk democratisch land aanlei ding voor de meerderheidspartijen in het parlement om zich extra in te spannen voor de versterking van de vriendschapsbanden met de kiezers en dingen te bedenken, die de kiezers op het beslissende moment wel willend jegens de kandidaten van die par tijen kunnen stemmen. Geen enkele rege ring wil graag met een „onvoldoende" op haar rapport naar huis worden gezonden; want „blijven zitten", het schrikbeeld van elke scholier, is juist de wensdroom van elke regering, en bij een slecht rapport wordt die wensdroom - in tegenstelling tot dat schrikbeeld - géén werkelijkheid. In West-Duitsland is het al niet veel an ders. Ook al kan de bestaande regerings coalitie (dankzij het ontbreken van het communistische systeem) niet verwachten dat zij de krachttoer van het „nationale front" in Oost-Duitsland kan evenaren en in september 99,52 percent van de stemmen op zich zal verenigen, zij hoopt althans een meerderheid te behouden en spant zich daartoe geducht in. De partijen, die tot de coalitie behoren, en in het bijzonder de parlementaire fracties daarvan, doen dus hun best, tijdens de laatste maanden van de huidige zittingsperiode bij de kiezers van straks in 't gevlij te komen. Het is te vrezen, dat de beslissing van de meerderheid in de Bondsdag, de Westduit sers weer toe te staan, militaire onder scheidingstekenen ook die uit de nazi periode - te dragen, is gestimuleerd door deze gedachte aan de naderende verkiezin gen. Te vrezen, omdat dit zou willen zeg gen dat de politici, die de opheffing van het verbod hebben doorgedreven, ervan over tuigd zijn daarmee een grote meerderheid van het Duitse volk aangenaam te hebben gestemd. En daar politici in het algemeen wel weten, wat er met betrekking tot zulke dingen bij de kiezers omgaat, moeten we aannemen dat miljoenen Duitsers dus zeer verheugd zullen zijn, dat zij hun militaire onderscheidingstekenen weer mogen dra gen. Het strekt de Westduitsé socialisten tot eer, dat zij zich in de Bondsdag met alle kracht tegen het wetsontwerp hebben ver zet; misschien hebben ze daarmee vrij willig afstand gedaan van stemmen, die zij door het voeren van een meer opportunis tische politiek voor zich hadden kunnen winnen. Maar het strekt hun minder tot eer, dat zij hun verzet niet hebben ge baseerd op een werkelijk principieel stand punt (dat in het land misschien al te on populair zou zijn geweest), maar op over wegingen die in enigszins gezocht verband stonden met de kwestie van de Duitse her eniging. „Zolang onze broeders in de Oost zone nog geen onderscheidingen mogen dragen, moeten wij het ook niet doen", is een argumentatie, die het eigenlijke pro bleem op een wel heel doorzichtige wijze uit de weg gaat. Dat eigenlijke probleem komt hierop neer, dat het dragen van een tussen 1933 en 1945 uitgereikt onderscheidingsteken een eerbiedige erkenning inhoudt van de instantie, welke de onderscheiding heeft verleend, dat wil zeggen van het nazi regime. Elke Duitser met enig besef van het door-en-door misdadige karakter van dat regime en zijn militaire handlangers - zelfs al is dit besef slechts achteraf bij hem ontwaakt - zou ervan moeten walgen, een door of namens dat regime verleende on derscheiding te dragen. Maar in de praktijk is het niet zo. De grote massa der Duitsers hunkert er blijkbaar naar, weer in het openbaar te mogen prijken met de mil joenen kruisen, medailles en andere „ere"- tekens, die door de nazi's zijn verleend; anders zouden de Christen-Democraten en hun coalitie-genoten zich er niet zo voor hebben ingespannen, vlak voor het schei den van de markt het wetsontwerp aange nomen te krijgen. Het hakenkruis moet uit de onderschei dingstekenen worden verwijderd. Dit is misschien een concessie aan de goede smaak, maar een concessie van weinig be tekenis vergeleken met het feit dat de regeringspartijen de slechte smaak hebben gehad, het zwart-wit-rood van het keizer rijk en van het nazi-regime te prefereren boven het zwart-rood-goud van de huidige en de vorige democratische republiek. Ook dit smaakt naar verkiezingspropaganda en zou er dus op kunnen wijzen, dat de populariteit van het oude zwart-wit-rood - met alles wat het representeert - in Duits land weer aan het toenemen is. Het zou voor het Duitse volk een werke lijke onderscheiding zijn geweest, als het eenstemmig zou hebben geweigerd, ooit nog militaire onderscheidingstekenen en met name die uit de nazi-periode te dragen. Maar misschien is dat te veel ver langd. En in elk geval komen we nu weer bedenkelijk dicht bij de mentaliteit, die vele Duitsers in het verleden heeft „onder scheiden". Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1