„GENEZING IN EEN SECONDE!" Interview met dr. Huneke, een „rebel der geneeskunde" Kerkdiensten Injectienaald als wonderdoener Opleiding voor bollenreizigers wordt noodzakelijk Week zonder dissonanten vloog veel te snel voorbij Visserij- varia IJ mond-agenda Onderhandelingen met Zwitsers over import bolbloemen vlotten niet 9 Hulp voor vele kwalen? Produktschap voor Siergewassen „Kapitein moet navigatie van loods controleren" Kindercorso in Gastricum Sla-export weer op gang Velsenaren weer op honk Nederland en België komen achteraan met ratificatie Euroverdragen kunnen op nieuwjaar niet werken K inderkerkdiensten ZATERDAG 29 JUNI 1957 Van een onzer redacteuren) Op het Internationale Congres voor Preventieve Geneeskunde in Was senaar hebben wij deze week kennis gemaakt met een der notoirste „rebellen" van de medische wetenschap: dr. Ferdinand Huneke uit Dus- seldorf, wiens „bliksemgenezingen" de laatste jaren groot opzien gebaard hebben. Dr. Huneke's sensationele geneeswijze met de injectiespuit hij noemt haar de „neurale therapie" berust op een theorie, die alle gangbare opvattingen omtrent bacillen en infectiehaarden omverwerpt. De medische wetenschap leert, dat bacillen vanuit zulke infectiehaarden (b.v. een rotte kies of ontstoken amandelen) via het bloed door lichaam ver spreid worden en daar allerlei ziekten veroorzaken kunnen. Huneke daar entegen predikt, dat niet de bacillen, maar ons zenuwstelsel deze „haard- infecties" verspreiden. De haarden zelf beschouwt hij als „stoorzenders", die langs de zenuwen storende elektrische impulsen uitzenden door ons gehele organisme. Waar die elektrische storingen dan een zwakke plek ontmoeten, daar veroorzaken zij een disharmonie en dus: ziekte. Aan deze revolutionaire theorie paarde dr. Huneke een even ongehoorde behan delingswijze: inspuitingen met novocaïne in de desbetreffende zenuwknooppunten. De novocaïne blokkeert dan de „tele graaflijnen" tussen de infectiehaard en het zieke lichaamsdeel, zodat dit laatste geen storende impulsen meer ontvangt en zich herstellen kan. De natuurlijke afweerkrachten van het lichaam kunnen vervolgens ongehinderd de algehele ge nezing inleiden en voltooien. Wat bereiken hij en zijn volgelingen nu met dergelijke injecties? Het grenst aan het ongelooflijke. Mensen die al vele jaren Ijjden aan kwalen welke als ongeneeslijk gelden, „opgegeven" reuma-patiënten, doven, blinden, gedeeltelijk verlamden en andere hopeloze gevallen overstromen hun wachtkamers. Voor velen van hen is ook hier geen soulaas, maar bij sommigen be werkt de injectienaald wonderen. Het komt voor, dat zulke patiënten na één spuitje plotseling van al hun bezwaren verlost zijn. Anderen krijgen weken- of maanden lang inspuitingen en ook bij hen is het resultaat dikwijls een volledige genezing. Een van de frappantste voorbeelden daarvan heeft dr. Huneke ons deze week zelf verteld, zo tussen twee congreslezingen door. „Op een dag kreeg ik bezoek van een tweeënveertigjarige vrouw uit Breslau, die al vele jaren leed aan een uiterst pijnlijke ontsteking in het schoudergewricht, ge paard gaande met een langzame verstijving. Ettelijke hoogleraren en artsen hadden haar al proberen te genezen, doch alles tevergeefs. Men had eerst, als waarschijn lijke infectiehaard, haar amandelen ver wijderd en later ook al haar tanden en kiezen getrokken. Toen ook dit niet hielp, had de wanhopige vrouw onthuld dat zij eens, als jong meisje, een botontsteking in het linkeronderbeen gehad had. Deze was weliswaar genezen, maar vlamde toch af en toe weer op: een klein litteken op haar scheen was nog vaag te zien. Vermoedend dat dit de infectiehaard was, besloten haar artsen, het betreffende been te amputeren. Voor zij daarmee instemde, wilde de pa tlente eerst mij consulteren. Ik gaf haar een injectie met Impletol (novocaïne met coffeïne) in de bloedbaan en nog een, on derhuids in de vrijwel verlamde schouder. Geen enkel resultaat. Een week later kwam de vrouw terug en toonde mij het litteken op haar scheen, dat er toen iets rood en gezwollen uitzag. Op haar aandringen en eigenlijk tegen mijn zin injecteerde ik toen direct in het litteken. Op hetzelfde ogenblik was de vrouw niet slechts bevrijd van alle pijn, maar boven dien kon zij haar arm en schouder weer vrijelijk bewegen: de verstijving was vol komen geweken. Ik kon mijn ogen niet geloven Dit eerste geval van wat dr. Huneke noemt het „sekondenfenomeen" vond plaats in 1938. „Ik had toen al ruim tien jaar met wisselend succes dergelijke injecties ge geven bij honderden patiënten, soms in een ader, soms onderhuids of tussen de spieren, maar meestal in de omgeving van het zieke orgaan of lichaamsdeel. Er waren veel mis lukkingen, maar ook genezingen. Geen ech ter was zo stormachtig verlopen als die van de vrouw uit Breslau, die overigens vol komen genas. Dit opende mij de ogen: men moest eerst de infectiehaard opzoeken, die verantwoordelijk as voor de vaak ver- verwijderde storingen en ziektebeelden. Vaak is dat een haast onbegonnen werk, want als dergelijke haarden zichzelf niet door locale zwellingen of pijnen verraden, dan wordt het als het zoeken van een naald in een hooiberg. Dan ben ik genoodzaakt, successievelijk het hele lichaam van een patiënt af te prikken om de sluimerende boosdoener te vinden. Maar heb ik geluk, dan kan een goedgeplaatste injectie dik wijls hetzelfde wonderbaarlijke effect heb ben als bij de vrouv in Breslau: genezing in één seconde!" Gewaarmerkte genezingen Dr. Huneke en zijn navolgers zijn thans zover, dat zij bij verscheidene aandoenin gen het sekondenfenomeen kunnen be werkstelligen. Bij andere verloopt de ge nezing geleidelijker. Impletol-injecties, zo beweren zij, kunnen volledige genezing brengen bij alle „nervenbedingte" storin gen; kwalen dus, waarbij het vegetative zenuwstelsel betrokken is. Verbijsterende (en officieel-gewaarmerkte) genezingen hebben zij bereikt bij alle soorten reuma, ischias, astma, bronchitis, bepaalde vor men van blindheid, gehele of partiële doof heid. verstijvingen, depressies, maagdarm ziekten. blaas- en galblaaskwalen, migraine en vele andere aandoeningen. Fortuinlijke blunder Een migraine was het ook die, nu dertig jaar geleden, aanleiding werd tot deze nieuwe geneeswijze - en wel de migraine van Huneke's zuster. Deze lag met een van haar regelmatige zware hoofdpijnaanvallen in bed, terwijl haar broer, toen nog een pasbeginnend huisarts, op het punt stond, het huis voor een vakantiereisje te ver laten. „Geef me nog even een spuitje, voor je weggaat, Ferdinand," vroeg zij, „die pijn is weer niet om uit te houden!" Haastig vulde Huneke een canule met novocaïne en haastig diende hij zijn zuster het pijnstillende middel toe. Maar later, in de taxi, bedacht hij met schrik dat hij in de haast niet tussen de spieren, maar direct in het bloed geïnjecteerd had, hetgeen tegen alle geldende regels in is. Hij liet de taxi stoppen, holde een telefoon cel binnen en belde zijn huis op. „Wat heb je met zus uitgevoerd?", vroeg zijn broer Walter aan de andere kant van de lijn: „Zij danst door het huis en zingt het hoogste lied - ik heb haar in geen maanden zo opgewekt gezien!" En zo was het ook. Huneke's zuster voelde zich, direct na de foutieve injectie, „een herboren mens". Alle pijn en moeheid, alle apathie en onlustgevoelens - zo type rend voor migrainelijders - waren „als bij toverslag van haar afgevallen" naar zijzelf verklaarde - en wat meer zegt: zij genas volkomen en blijvend! Dat was het begin: een domme vergissing die tot een grote ontdekking leidde. De ont dekking dat een doodgewoon pijnstillend middel genezend kan werken. Deze ge dachte, even absurd als de bewering, dat men met aspirine een chronische ziekte zou kunnen beter maken, wilde er bij de toenmalige medische wetenschap niet in. „Men vergaf mij desnoods nog mijn „on verklaarbare" genezingen, maar dat ik het bestond, om alle wetenschappelijke dog- Dr. Huneke ma's omver te gooien, dat was onvergeef lijke ketterij, waarvoor slechts één straf paste: uitsluiting uit de heilige hallen!" Zijn resultaten werden doodgezwegen, hij kreeg geen toegang meer tot de medische vakpers en de uitgevers van wetenschappe lijke werken weigerden zijn boeken te drukken. Jarenlang heeft hij moeten strij den om althans iets van officiële erkenning te krijgen en eigenlijk is die strijd ook nu nog niet uitgewoed. Maar Ferdinand Huneke - ge hoeft daar zijn portret maar voor te bekijken! - is een geboren vechter. „Orkanen van spot, hoon en verguizing zijn er over dit hoofd gegaan," lacht hij, „maar ze hebben mij niet eronder gekregen. Een leerstoel heb ik niet gekregen, maar mijn leerlingen tel ik bij honderden. Uit eigen beweging zijn zij naar mij toe gekomen, om mij aan het werk te zien en mijn methoden te leren: artsen van reputatie, zoals mijn vriend dr. Birchner uit Zürich, dr. Zogheb- Michael uit Caïro en uw eigen landgenoot dr. Merkelbach uit Rotterdam - een van de vele Nederlandse artsen, die zich tot mijn geneeswijze bekeerd hebben. Zij allen dra gen mijn therapie uit over de hele wereld - en eenmaal zullen ook de hoog geleerde criticasters in hun bolwerken moeten capituleren voor de waarheid!" Inderdaad: geen bescheiden figuur, deze felle, hartstochtelijke arts en vechter. Maar ook, goed of fout, een idealist en een per soonlijkheid. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) In de vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, die dinsdag onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage in Den Haag is gehouden, zijn enkele belangrijke punten aan de orde ge komen. Zo bleek bijvoorbeeld uit een brief van de minister van Landbouw, dat uit het buitenland klachten zijn ontvangen over het nieuwe systeem voor de export prijzen. Voorts bleek uit een brief van het ministerie voor Binnenlandse Zaken, dat de tot nu toe geldende erkenningseisen voor bloembollenexporteurs op losse schroeven zijn komen te staan door de vestigingswet bedrijven 1954. Bij de be spreking van dit punt heeft men zjj het in bedekte termen zijn teleurstel ling uitgesproken over de weigerachtige houding van de directeur van de Rijks tuinbouwschool in Lisse, ir. A. F. Vlag, om meer aandacht te besteden aan de oplei ding tot bloembollenreiziger. De vestigingseisen voor de bloembollen- handel zijn anders dan die voor de -teelt. In deze eisen stond, dat een exporteur om een vestigingsvergunning te verkrijgen tenminste drie jaar praktisch in de bloem bollenteelt moet hebben gewerkt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is dit in strijd met de vestigingswet bedrij ven 1954, waarmede de basis voor de op leiding wordt te niet gedaan. Uit de be sprekingen hierover bleek, dat de Bond van Bloembollenhandelaren reeds vijf jaar geleden heeft getracht de directeur van de Rijkstuinbouwschool, ir. A. F. Vlag, te in teresseren voor een handelsopleiding aan zijn school. De directeur zag hiertoe geen kans en kon geen leerkrachten krijgen. Wel werden praktici in de gelegenheid ge steld voor de leerlingen van de hoogste klassen van hun ervaringen te vertellen. Dr. Verhage had de directeur over deze kwestie ook benaderd, doch heeft nimmer antwoord ontvangen. Dr. Verhage en de andere bestuursleden vonden het echter onbegrijpelijk, dat geen cursussen in ver kooptechniek, verkooppsychologie en der gelijke konden worden gegeven. Als de tuinbouwschool hiertoe niet in staat is, dan zullen de vrije organisaties zelf iets der gelijks op touw moeten zetten. In een brief van de minister van Land bouw werd verklaard, dat klachten uit het buitenland zijn binnengekomen over het nieuwe systeem van minimum-export prijzen. Door de indeling van drie landen groepen achten de klagers discriminatie aanwezig. Bovendien zou het prijzen systeem de verkoop van betere en nieuwere variëteiten remmen. De minister heeft daarom verzocht dit systeem ten spoedigste te herzien. In augustus zal het prijzensysteem opnieuw aan de orde komen. De onderhandelingen met de Zwitsers over de import van bolbloemen in dat land verlopen bijzonder onaangenaam. Zwitser land importeert bloembollen en tevens in Nederland getrokken tulpenbloemen. Om de positie van de Zwitserse broeiers te be schermen is een regeling getroffen, waar bij werd bereikt, dat de Nederlandse bloe men niet goedkoper of aanmerkelijk goed koper zouden kunnen zijn dan de in Zwit serland gebroeide. Al enkele jaren laten de Zwitsers klachten horen: zij beweren, dat de Nederlandse bloemenexporteurs de maatregelen ontduiken, maar komen niet met bewijzen ter tafel, waarom de Neder landse onderhandelaars dit voorjaar bij de besprekingen hebben verzocht. Wel is in ons land bij een controle een ontduiking ontdekt. De afgelopen dagen zijn nieuwe bespre kingen met de Zwitsers gevoerd, doch men kon niet tot overeenstemming komen. De Zwitsers hebben thans schriftelijk hun standpunt uiteengezet. De commissie van bijstand voor de bloemen adviseerde daar op de oude regeling een minimumprijs van achttien cent per bloem te hand haven, met dien verstande, dat de vrij willige heffing voor de reclame voor bloe men, waarvan de helft aan de Zwitserse organisaties werd afgestaan, thans geheel in ons land blijft. Het verzoek van de Franse groep van bloembollenhandelaren betreffende hogere kortingen in verband met de labiele toe stand van de franc, hoorde niet thuis in de vergadering van het Produktschap, maar in die van het bedrijfschap. Overi gens kon dr. Verhage een dergelijk streven niet waarderen, omdat het precedenten schept. Tenslotte zij medegedeeld, dat de B- kwaliteiten van tulpen 85 percent van de binnenlandse minimumprijzen zullen op brengen; kleine en geheel voor export af gekeurde bollen, zullen zoals vroeger voor dertig cent per kilogram worden opge kocht. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het op 18 december tijdens mist aan de grond lopen van het s.s. „Blijdendijk" op zijn reis van Balti more naar Norfolk, in de Chesapeake Bay. De „Blijdendijk", eigendom van de Hol- land-Amerika Lijn, was met eigen midde len vlot gekomen en had geen schade op gelopen. De raad is van oordeel dat de stranding van het schip hieraan moet wor den geweten, dat de loods bij de heersen de mist in zijn navigatie heeft gefaald. De kapitein van de „Blijdendijk" heeft in die navigatie een te groot vertrouwen gehad en deze onvoldoende gecontroleerd. Hoe wel de raad heel goed beseft, dat een ka pitein ervan moet uitgaan dat hij op de navigatie van de loods moet kunnen ver trouwen en dan ook aan de kapitein van de „Blijdendijk" niet wil verwijten, dat hij aldus heeft gehandeld, meent de raad toch nadrukkelijk te moeten opmerken, dat ook uit dit geval weer blijkt hoezeer het nood zakelijk is dat de kapitein, die ondanks de aanwezigheid van de loods tenvolle ver antwoordelijk blijft voor de navigatie, zich van die verantwoordelijkheid bewust blijft en de navigatie van de loods critisch be schouwt en controleert, teneinde zonodig in te grijpen". Er komt waarschijnlijk weer een kinder corso in Castricum. De winkeliersvereni ging „Torenstraat" heeft het lofwaardig initiatief genomen om op 17 juli een bloe- menoptocht te organiseren voor kinder fietsen, autopeds, zeepkisten, enz. Gestart wordt in Bakkum en de tam boers van het Castricums fanfarecorps zullen aan de optocht vooraf gaan naar de Torenstraat waar de stoet zal worden ont bonden. Vrijdagmiddag werden er aan de veiling Kennemerland 1200 kisten sla voor export geveild. Hiervoor bestond weer grote be langstelling nu het „luizengevaar" geweken is en de sla weer zuiver is. Er werd ge kocht voor Engeland en Zwitserland. De sla was erg duur: er werd van 22 tot 28 cent per krop betaald. Deze sla is zater dagmorgen geleverd en naar de betrokken landen verzonden. Vangsten der haringloggers Vleet: KW. 2 geen vangst, KW. 6 2 kan tjes; KW. 23 3; K.W. 25 8; KW. 138 4; KW 147 3; IJm. 75 6; IJm. 283 4 (thuissto mend); KW. 16 geen vangst; KW. 19 26; KW. 47 4 (thuisstomend); KW. 70 3; KW. 140 7; KW. 168 3; KW. 70 7; KW. 22 geen vangst; KW. 45 2; KW. 175 geen vangt; KW. 129 2; KW. 163 9; KW. 18 1; KW. 48 3: KW. 67 2; KW. 95 5; KW. 130 2; KW 20 8; KW. 29 2; KW 40 3; KW. 41 5; KW 75 1; KW. 85 thuisstomend; KW. 110 thuis stomend; KW. 50 4, Opgetogen, verbrand en vooral dankbaar kwamen gisteravond met de trein van achten de „Engelse Velsenaren" weer op honk terug: de onvergetelijke week in Guildford zat er voor de vijfentwintig jongelui en hun leiders, die door de Velser Jeugdcentrale waren afgevaardigd naar de verjarende stad in het Graafschap Surrey. Hoe het was? Uit vijfentwintig monden klonk unaniem de kreet: „Fantastisch". En daarachter de vraag „Hoe kunnen we het ze ooit zó terugdoen?" De Guildfordse week stond de Velsense jeugd kennelijk voorgoed in het geheugen gegrift en als in de nazomer eenzelfde aan tal jonge burgeressen en burgers van Guildford de oversteek naar Velsen onder neemt, zullen er vriendschapsbanden-van- een-week verstevigd worden en wellicht uitgroeien tot betrekkingen voor het leven, al leek het er nü al op, dat er voor ver scheidene jonge deelnemers aan deze reis maar één land was en maar één stad in dat land. De vraag, wat het meest inponerende van dit bezoek is geweest, werd zonder lang aarzelen beantwoord met „Londen". Hoe wel de pracht en praal van de intocht van koningin Elizabeth en prins Philip op don derdag natuurlijk een diepe herinnering heeft nagelaten. („Wat staan er anders bij zo'n gelegenheid maar weinig mensen langs de weg daar.heeft men toch het uit stapje naar de metropolis Londen het aller meest gewaardeerd, overrompeld door de drukte, maar ook door de orde van de wereldstad. En de rest van de indrukken bewoog zich rond de koffie („daarom ben ik blij weer in Nederland terug te zijn"), rond het ontbijt en het middagmaal, maar toch ook wel heel erg rond die gastvrijheid van Guildford, die nergens opzettelijk was, maar de beste tra dities van de Engelse hoffelijkheid boven deed komen, zodat men zich op slag thuis heeft gevoeld. En er zijn dan ook geen dissonanten te melden. Zelfs niet van de terugreis, waarbij de Nederlandse douane in het hoog-Engels werd aangesproken en er in het geheel niet aan de vissen hoefde te worden geofferd zoals op de heenreis wel overvloedig ge schiedde. Guildford kan rekenen op een diepe dankbaarheid, maar ook op een glorieus welkom, als de ploeg van daar naar hier gaat komen. Prijzen van vrijdag Per 1 kig: heilbot f 3.402.10, gr. tong f 4.403.90, grrru tong f 3.903.50, kim. tong f3.503.15, kl. tonig I f3.503.10, kl. tong II f3—2.70, tarbot I f2.50—1.70. Per 50 kg: kl. schol I f 4946, kl. schol II f 4110, schar f 198, bot f 108, v. haring f 2518.60, a- kreel f 3025, gr. schelvis f 2815, grm. schelvis f 259, kim. schelvis f 27—8, kl. schelvis I f 268, kl. schelvis II f 2210, wij ting f 188, gr. gul f3627, mid. gul f21 12.50, kl. gul f 138, kL haai f 12, pieterman f 6758, kl. koolvis zw. f 1610, kl. rode poon II f 19. Per 125 kg: gr. kabeljauw f90 81, gr. koolvis zw. f5137, gr. leng f61. Aanvoer van vrijdag 158 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 410 schol, 80 schar, 10 bot, 390 haring, 375 ma kreel, 915 schelvis 85 wijting, 155 kabeljauw en gul, 6 lenig, 15 haai, 5 poon, 124 koolvis, 100 diversen In totaal 2830 kisten. Besommingen van vrijdag KW 114 f2660, KW 124 f 4380, KW 104 f2620, KW 91 f2330, KW 54 f 2600, VL 199 f8080, KW 35 f810, KW 24 f720, KW 12 f 2540, Herman f 17.000. Naar Zeebrugge De loggers KW 42, 167 en 173, die deze week door de sleepboot „Hudson" uit IJmuiden werden weggesleept, zullen niet te Hendrik Ido Ambacht, maar op een Bel gische sloperij te Zeebrugge tot schroot worden verwerkt. STRAATSBURG (DPA) De verdragen omtrent de Europese Economische Ge meenschap (Euromarkt) en de Euratoom zullen naar de mening van professor Hans Furler (Duitsland), de voorzitter van de ge meenschappelijke vergadering het parle ment van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), op de oorspron kelijk beoogde datum van 1 januari 1958 nog niet in werking kunnen treden. De vertraging zal ontstaan, doordat de parle menten in België en Nederland de debat ten over de bekrachtiging pas in novem ber en december zullen houden, zo ver klaarde Furler op een persconferentie ter gelegenheid van de opening der zitting van het EGKS-parlement te Straatsburg. De late bekrachtiging in Nederland en Bel gië behoeft volgens Furler geen aanleiding tot verontrusting te geven. Hij gelooft niet, dat de Europese plannen zullen mislukken, BONN (DPA) de Bondsdag in Bonn zal de Euroverdragen met grote meerder heid goedkeuren, nu ook de sociaal-demo craten zich er voor hebben uitgesproken. Deze willen echter het parlement voorstel len de ratificatie-oorkonden niet te depo neren voordat '11e overige partners de verdragen hebben aangenomen. Waar schijnlijk, zullen de andere partijen met dit voorstel akkoord gaan. BRUSSEL (AFP) Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft in een resolutie de socialistische parlementsfrac- ties aangeraden voor de bekrachtiging van de Euroverdragen te stemmen. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Victor La- rock, is van mening dat de risico's van de Euromarkt niet zo groot zijn als de te ver wachten voordelen. ROME (Reuter) De Italiaanse minder heidsregering v; n premier Zoli zal voor rang geven aan de bekrachtiging van de Euro-verdragen. PARIJS (Reuter, AFP) De Assemblee van de Franse Unie heeft zich met hon derd tegen 43 stemmen uitgesproken voor bekrachtiging van de Euro-verdragen. De Assemblee heeft slechts raadgevende stem. De verdragen moeten nog door de Nationale Vergadering en de Raad van de Republiek (Senaat) bekrachtigd worden. De Assemblee van de Unie is het eerst ge raadpleegd. omdat bij de verdragen ook de overzeese gebieden betrokken zijn. De As semblee heeft aanbevolen, dat voorrang dient te worden gegeven aan de economi sche en sociale ontwikkeling van over zeese gebieden en dat deze gebieden in de Euro-instellingen vertegenwoordigd die nen te zijn. ZWEMSTERS WONNEN. De vijfde wed strijd waaraan de Nederlandse zwemsters tijdens hun Tsjechische tournee hebben deelgenomen is in Bratislava voor de Neder landse meisjes geëindigd met vier overwin ningen in de vier nummers waarop zij uit kwamen. VELSEN ZATERDAG 29 JUNI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Kruispunt Bho- wani". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge- rbouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Banjaert- straat 13, open van 14 tot 17 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat open van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; Filiaal Velsen-Noord, open van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Velserend Santpoort, 21 uur: modeshow, 22 uur: vuurwerk. ZONDAG 30 JUNI Thalia, 15 uur: „De zwarte ridder"; 19 en 21.15 uur: „Kruispunt Bhowani"i Rex, geen opgave. MAANDAG 1 JULI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden-Oost, maandag ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord van 14 tot 17 uur. Thalia, 20 uur: „Kruispunt Bhowani". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Raadhuis, 10 tot 12 uur: spreekuur bur gemeester; 15 tot 17 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. BEVERWIJK ZATERDAG 29 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ko ning voetbal". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Schan daal in Sorrento". W.B. Theater, 20 uur: „De rebellen van Quebec". Stationsplein, 14.30 uur: Beverwijkse Harmoniekapel. Park „Scheybeeclt", 20 uur: Beverwijkse Zangkoren ten bate van Anjerfonds. Openbare Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30 tot 16.30 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 en 14 tot 17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. ZONDAG 30 JUNI Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Koning voetbal". Luxor Theater, 14.30 uur: „Sensatie op Rijksweg 10"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Schandaal in Sorrento". W.B. Theater, 14.30 uur: „De godin der jungle"; 16.30 en 20 uur: „Beklemmende uren". Kennemer Theater, 14 uur: Aardbeien bridgedrive. MAANDAG 1 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde sterft nooit". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Schan daal in Sorrento". W.B. Theater, 20 uur: „Beklemmende uren". Stadhuis, Scheybeeck, 19.30 uur: Ge meenteraadsvergadering. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en 19 tot 20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 19 tot 20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 uur; lees- en studie zaal geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. Zondag 30 juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. S. v. d. Bos van Vlaardingen 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem, jeugddienst Gebouw v. Chr. Belan gen, 10 uur, de heer J. Woltman, jonge- rendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 8.30 uur: ds. J. v. d. Berg; 10 uur: ds. J. v. d. Berg, H. Doop; 10.15 uur: jeugdkapel Radarstraat, de heer J. Bergsma. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 8.45 en 15 uur: ds. J. van Leeuwen; 10.45 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 16.30 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, zondag 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Ves pers dinsdag en donderdag 9 uur: H. Mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst, 19.15 uur: Openluchtsamen komst, 20 uur: Verlossingssamenkomst, algehele leiding majoor J. de Bree. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen, 10 uur: de heer J. Baartse, 11.15 uur zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: vic. Leenman, 19 uur: ds. L. Brink van Velsen-Dorp Jeugdkerk, 10 uur: de heer Luyt, jeugdgebouw Rembrandt- laan. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk, Strand, 9 uur: ds. W. Die persloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dh. H. J. Kater van Amsterdam. Evangelisatievereniging „Elon", kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: J. J. van Capelleveen van Bennekom 11.45 uur, zondagsschool woensdag 19.45 uur: openluchtsamenkomst, Kennemer- laan, spreker J. Sevensma van Amster dam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. Huis man (H. A.) 19 uur: ds. H. Huisman (voortzetting H.A.). Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, geen opgave. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: ds. Poepj es van Nijemirdum. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugd kapel „Groene Huis", 10 uur: heer H. Olivierse. Evang. Luth. Gem., 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: dr. P. Smits van Den Haag. Geref. Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. P. van Dijk van Krommenie, 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer F. Niemeyer van Alphen aan de Rijn. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkom'st. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. M. A. van Rhijn van Oudorp. Geref. Badgastenkerk, Julianaplein, 10 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 19.30 uur: ds. G. Warnink van Zaandijk. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. H. Dickhout van IJmuiden. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Eekhof van Wijk aan Zee. Duinenbosch, 9 uur: ds. Eekhof van Wijk aan Zee. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: dr. G. Snijders van Haarlem 19 uur: ds. F. L. van Duykeren van Amsterdam-W. Adventskerk, (Ziekenhuiskerk), 10.30 uur: ds. G. H. van Willenswaard 19 uur: ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris 16 uur: ds. H. D. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. Chr. J. W. Teeuwen van Diemen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, geen opgave. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande van het „Comité van Samen werkende zondagsscholen te Velsen", zondagsschool 10 uur, strandhuisje „Zee en Duin", aan de noordzijde van het restaurant Zeezicht. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinsteranschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils kinderdienst, Gebouw Edisonstraat. 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school 10 uur; Theo Thijssenschool, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburch, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. VELSEN-NOORD: Herv kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. Jeugdhuis, 10.30 uur: jeugddienst; spre ker de heer G. J. Kwakkel van IJmuiden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3