Aan Planetenweg komen binnenkort 42 flats gereed Vaarplan voor „De Hoop" en Duitse hulpschepen samengesteld Havenberiehten Visserij-varia IJmond-agenda EIGEN HAARD" VERGADERDE Amsterdamse Beurs 9 Driehonderd deelnemers aan aardbeientoernooi Ds. J. O. Norel nam afscheid van Beverwijk Van Groenland tot in het Kanaal In de vaandelafdeling De Eendracht" behaalde eerste prijs in Deventer Successen voor Kennemer turnverenigingen in Zaandam Aardbeien bleven duur Cartoonisten uit elf landen naar Schiphol Het N.N.T.G. in het volgende seizoen Raadsleden bleven weg bij bezoek van commissaris Hongaarse kunstcriticus in Amsterdam te gast Rotterdamse critiekprijs voor L. J. Jordaan Studiebeurzen Raad van Europa en E.G.K.S. MAANDAG 1 JULI 1957 j» HET AFGELOPEN JAAR is voor de Christelijke Woningbouwvereniging „Eigen Haard" te IJmuiden, volgens haar jaarverslag, een jaar geweest, dat belangrijk ge noemd kan worden. De vele voorbereidingen die in 1955 en 1956 plaats vonden, resul teerden in de bouw en gereedkoming van 52 eengezinswoningen. De tegenvallen door enkele technische moeilijkheden bij de bouw, werden gecompenseerd door de zachte winter, die het mogelijk maakte het werk zonder vorst-stagnatie door te zetten. De vaststelling van de huren voor de nieuwe woningen in Duinwijk heeft blijkens het rapport nog enkele voeten in de aarde gehad. De bouw zou geschieden met leningen tegen een rente van ruim 372 °/o, waarvoor de gemeente Velsen zich garant moest stellen. Bij een bespreking, die het bestuur met de wethouder van Financiën voerde werd door deze echter naar voren gebracht dat de gemeente tegen een lagere rente voet geld zou kunnen lenen. Op dit aanbod werd destijds ingegaan. De gemeente ging toen tevens akkoord met een gemiddelde huurprijs van 11.35. De extra voorzieningen die hierop in meerdering ge bracht moesten worden, bracht de prijs op 13. Enige uren voordat de woningen gegund zouden worden, ontving het bestuur van „Eigen Haard", volgens haar jaarverslag, telefonisch bericht dat de gemeente de ver strekte lening op 4 °/o moest aanhouden. De huur diende tot 15 verhoogd te worden. In het jaarverslag merkt de secretaris op, dat indien de gemeente zelf direct na de onderhandelingen met „Eigen Haard" een geldlening had aangegaan ten behoeve van de woningbouwvereniging, de rente voor de lening van 1.800.000 zeer zeker niet 4°/o had behoeven te zijn. Door deze manipula ties zagen enkele gezinnen zich dan ook genoodzaakt voor een toegewezen woning te bedanken. Tenslotte zegt het jaarverslag over deze kwestie, dat een eventueel lagere huur pas berekend kan worden als de bouw van de 92 woningen geheel gereed is. Verdeling Over de verdeling van de 52 woningen deelde de secretaris mee dat 't bestuur zich kan voorstellen, dat er leden zijn die hier over niet zo optimistisch oordelen, doch hij raadde aan hierbij in aanmerking te nemen dat de eigenaars van woningen, waaruit eventueel leden zouden worden gehaald, niet altijd de volle medewerking aan de dienst voor Huisvesting verleenden. De eigenaar wil in die gevallen geen bereid verklaring afgeven aan de kandidaat die door Huisvesting is gesteld, omdat hij van plan is de woning te verkopen. In zo'n geval kan het gebeuren, aldus het rapport dat een kandidaat om het zo te zeggen „opgehangen wordt aan de achtergrond". V erkoopwaarde Deze impasse is alleen op te lossen door meer woningen te bouwen, zodat de ver koopwaarde van leegkomende woningen daalt. Een verzoek dat het bestuur aan de gemeente deed om nieuw bouwterrein heeft blijkens het verslag ook nogal wat stof doen opwaaien. De wethouder van Open bare Werken stelde namelijk de toewijzin gen afhankelijk van het aantal leden van de vereniging. Een verzoek van de gemeen te om inzage van de ledenlijst werd gewei gerd door het bestuur van „Eigen Haard", doch na een ultimatum van de gemeente moest het bestuur wederom zwichten. Het ledental van „Eigen Haard" bedroeg bij de afsluiting van het jaar 533. Vervolgens meldt het jaarverslag dat het in het afge lopen jaar nog niet mogelijk is geweest tegelpaden aan te brengen in de brand gangen achter de woningen van het nieuwe gedeelte Vechtstraat en Rijnstraat. Men hoopt echter dat dit werk dit jaar uitge voerd zal kunnen worden. ADVERTENTIE In het afgelopen jaar, zo vervolgt de secretaris, werd een vergadering gehouden met afgevaardigden van de Nationale Wo ningraad, die zal trachten in de gemeente Velsen een federatie van woningbouwver enigingen op te richten. De werkzaamheden van het bestuur voor de komende maanden zullen het zoeken naar kandidaten voor 42 vier-kamerflats aan de Planetenweg omvatten. Gezien de gezinssamenstelling der leden en de wijze waarop het bestuur heeft moeten vechten haar leden in de eengezinswoningen te krijgen, zouden deze plaatsingen wel eens niet gemakkelijk kunnen worden. Ledenvergadering Op de vrijdagavond in het wijkgebouw van de Bethlehemkefk gehouden ledenver gadering werd het jaarverslag aan de leden van de woningbouwvereniging „Eigen Haard" ter kennis gebracht. Het bestuur stelde op deze vergadering aan de leden voor de raad van commissarissen van 3 op 5 leden te brengen. Door de vacature voor de heer R. Verbeek werden drie heren, te weten A. de Jong, wethouder van Finan ciën der gemeente Velsen, F. J. Makkinga en ds. J. Tiemens kandidaat gesteld en zon der hoofdelijke stemming benoemd. De heer De Jong gaf een verklaring voor de huidige huurpolitiek, die ook voor de ge meente Velsen een groot probleem vormt. De stijgende huren weet hij in dit verband aan de hoge rentevoet der lang lopende leningen. Hij kon echter mededelen dat er in de gemeente Velsen ten opzichte van de woningbouwverenigingen een grootse ken tering is gekomen, die zeer zeker haar vruchten zal afwerpen. In de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer H. S. Klut werd voorzien, door de heer J. Dijkstra te kiezen. In de warmte van de afgelopen zondag heeft de Beverwjjkse bridgeclub „Sans Atout" zondag in samenwerking met de plaatselijke VVV de jaarlijkse aardbeien drive gehouden. Het werd een groot succes. Meer dan driehonderd personen hebben in het Kennemer Theater enthousiast en spor tief om de punten gestreden. Er waren deelnemers uit het hele land. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, die tot de deelnemers behoorde opende het toernooi met een toe passelijk woord. Er werd in negentien groepen gespeeld en de eerste drie aan komenden van elke groep kwamen in aan merking voor één der prijzen, die uit aard beien bestonden. De verenigingswisselprijs „De Zilveren Slof" die in bezit was van „De Bridge Gooyers" uit Laren ging nu naar „Oude Bond" uit Amsterdam met 204 punten. De individuele wisselprijs, een zilveren kaartendoos, beschikbaar gesteld door de VVV ging naar de heren Ooster veenOosterhout uit Beverwijk met 42 pnt. In de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk heeft ds. J. O. Norel zondagmiddag af scheid genomen van de gemeente, waar hij tien jaar als predikant heeft gestaan. Na het lezen van Matheus 13:2531 en Johan nes 15:9—18 heeft ds. Norel zijn preek ont leend aan Hooglied 2, vers 2 „Gelijk een lelie onder de doornen alzoo is mijn vrien din onder de dochteren". Na de preek heeft ds. W. Oorthuis een afscheidswoord gesproken tot ds. Norel. Hij deed dit niet alleen namens de collegae, maar ook na mens de gehele kerkelijke gemeente. De dienst, die ook werd bijgewoond door wet houder W. Vessies, werd besloten met het zingen van Gez. 263 vers 1 en 5. Begin van brand in café Doordat een stuk kaars vlam vatte in een schuurtje ontstond zondagmiddag een begin van brand in café Duinwijk te Be verwijk. De brandweer, die met veel ma teriaal in de Duinwijklaan verscheen was spoedig klaar, want het brandje werd met een slang op de motortank geblust. OOK VOOR DIT JAAR is een perfect en mooi sluitend vaarplan ontworpen voor het hospitaalkerkschip „De Hoop" en de Duitse visserijwachtschepen „Frithjoff" en „Meerkatze" en de Duitse visserijonderzoe- kingstrawler „Anton Dohrn". Het laatste schip verleent namelijk ook assistentie aan schepen en de opvarenden van de vissers schepen. De Duitse schepen en „De Hoop" hebben toestemming gekregen om op el- kaars frequenties te werken. De vier schepen luisteren voortdurend op de noodgolf (2182 kcs. of 137,5 meter) en kunnen dus op deze golflengte worden op geroepen. Zodra de radioverbinding tot stand is gekomen moet worden overgegaan op een van de Nederlandse frequenties. De Duitse schepen mogen er kunnen wer ken op 2201, 2331, 2316 en 2406 kcs. „De Hoop" Het hospitaalkerkschip „De Hoop" gaat voor de tweede reis in dit seizoen dinsdag 2 juli naar zee om tot 30 juli op de Noord zee te blijven. Het voorschema luidt ver der als volgt: 5 tot 30 augustus, 4 tot 28 TEL.6000 DAG EN NACHT Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Gerry S van Swansea, Gazelle van Rochester, Curagao van Rotter dam, Hanna van Archangel, Sarpedon van Antwerpen, Kaïthairia Tissa van Gent, Hau- lerwijk van Norfolk, Karl Fritzen van Wa- bana, Eluan van Josinford, Monitanus van Södenhamn, Phrontados van Gdynia, Tusch- heim van Bremen, Fidra van Sundsvall, Pygmalion van West-Indië, World Jurist van Rotterdam, Zuiderzee van Nantes, Birming ham van Goole, Johannis van Royta, IJstroom van Goole, Henrika B van Hemö- sand, Venus van Meldlla, Strabo van Rotter dam, Arnold van Kalcmar, Hampshire Coast van de Tyne, Tilly van Nordstadit, Brage van Rotterdam, Tabinta van Antwerpen, Cetas van Swansea, Laudaure van Lulea, Pegasus van Swansea, Wilford van Hamp ton Roads, Bir«tang van Gateshead, Amstel- stroom van Londen, Ida B van Rotterdam, Fiat van Port Talbot, Argo van Port Talbot, Holwierde van Londen, Gerd van Londen, H Guter Bulau van Southampton, Linge- stroom van Hull, Netherlands Coast van Newcastle, Spaaxnestroom van Fowey, Ma rathon van Rotterdam, Severnaja Dorina van Archangel, Plato van Aarhus, Oranje stad van Hamburg, Ilias van Gothenburg, Sagitta van Swansea, Lydia Dan van Swan sea, Triitovan Dublin, St. Monica van Ly- schil, Orion van Wismar, Heriot van Gran gemouth. Vertrokken zijn: Oskar Sindgaglda naar Hampton Roads, Tony naar Skutskar, Gret- chen Oldendorff naar Helsdngborg, Bonaire niaar West-Indië, Nanny naar Gothenburg, Tawali naar Hamburg, Haparanda naar Hamburg, Immanuel II naar Hamburg, Frey naar Malimö, Bullfinch naar Londen, Re liable naar Londen, Trude K naar Truro, Maasland naar Bremen, Delfinus naar Caen, Loke naar Stockholm, Boreas naar Odessa, Rokin naar Balajoki, Westland naar Buenos Aires, Bloemfontein naar Southampton, Bennekom naar Bremen, Yapeyu naar Figo, Nilsture naar Geffle, Kathe Hintz naar Trel- leborg, Wexford naar Boston, Bloemgracht maar Londen, Hinde naar Londen, Rijnstroom naar Londen, Vechtstroom naar Leitih, Spaarmestroom naar Hull, Orinoco naar Bremen, Bendnkust naar Bordeaux, Mari- megra naar Hampton Roads, Catharioto Tisso naar Genua, Norinda naar Curagao, Roelf naar Aarhus, Maralyn naar Le Havre, Mer chant Prince naar Rotterdam, Karl Fritzen naar Newport News, Konrsd naar Gothen burg, VEM-vloot binnen Toen zondagavond de „Haarlem" in de Vissershaven aankwam om voor de maan- dagmarkt te lossen was de gehele VEM- vloot weer binnen. De „Herman" IJM. 2 is onder commando van de IJmuidense schipper J. v. d. Steen weer naar de vis serij vertrokken. Als de „Haarlem" ook deze week weer naar de visserij vertrekt, liggen nog aan de Zuidzijde de trawlers Allan Water, Postboy, VIOS en Thorina. Onverkochte vis: bevriezen Niet alleen in IJmuiden krijgen de vis sers weinig geld voor de vangsten. Ook in Engeland wordt geklaagd. Van de aanvoer in Huil bleven in een week 10.000 kisten vis onverkocht en in Grimsby 9100 kisten. De toestand houdt in de Engelse visserij - haven al vier weken aan. Getracht wordt te vermijden dat de vis moet worden door geleverd aan de vismeelfabrieken. Men wil alle onverkochte vis bevriezen en indien mogelijk exporteren. Daarbij is gedacht aan de landen in Oost-Europa en Rusland. Doorgedraaide vis te koop De Stichting van de Nederlandse visserij heeft tot 10 juni de gelegenheid openge steld tot inschrijving op de verkoop van doorgedraaide verse zeevis, die niet voor menselijke consumptie mag worden ver kocht. De aanvoerplaatsen zijn ingedeeld in de volgende rayons: rayon Noord (Den Helder, Texel, Den Oever en Harlingen), Noord-West (IJmuiden en Amsterdam), Zuid-West (Scheveningen, Vlaardingen en Rotterdam); Zuid (Veere, Vlissingen en Breskens). Zoals bekend besloot de Stich ting na verkregen toestemming van het bestuur van het Produktschap tot deze maatregel, daar de vismeelfabrikanten niet langer f 5,75, maar f 4 per kist wensten te betalen voor vis, die zij doorleverden aan de pelsdierfarmers, eendenhouderijen en viskwekerijen. De Stichting wil nu trach ten door middel van deze inschrijving een hogere prijs te halen. Achterstand blijft De achterstand in de aanvoer van gezou ten haring in het nieuwe seizoen blijft tot nu toe bestaan. Werden in 1956 tot en met 22 juni 70.700 kantjes aangevoerd, dit sei zoen waren dat er tot en met die datum slechts 35.900. Hierbij waren 34.700 kantjes maatjesharing en 12Ó0 kantjes steurharing. Werden in de week van 16 tot en met 22 juni 1956 27.900 kantjes in Katwijk, Sche veningen, Vlaardingen en IJmuiden aan gevoerd, in deze week van 1957 waren het 9100 kantjes. De noteringen liggen uiteraard nog hoog. In Katwijk haalde de maatjesharing van de vleet in de genoemde week nog note ringen van f 158 tot f 57 per kantje. De kantjes maatjesharing van de trawlsche- pen maakten f 126 tot f 57. Steurharing van de vleet bracht op f 66 tot f 64 en van de trawl f 76 tot f 65. Aanvoer op Urk Door 80 vaartuigen werd zaterdag aan de Visafsliag op Urk aangevoerd: 8540 pond aal en paimig, prijs van 75139 cent per pond; 105 pond snoekbaars, 127 cent per pond; 610 pond baars, 91107 cent per pond; 849 man den nest, f2.503.00 per mand van 75 pond. Vandaag 6200 kisten Voor de maandagmarkt werden van nacht ruim 6200 kisten vis gelost. Hierbij waren 2300 kisten schelvis, 100 wijting, 535 gul en kabeljauw, 500 koolvis, 15 haring, 1200 makreel, 900 schol, 10.000 kg tong en 100 stuks stijve kabeljauwen. De schol en tongaanvoer was afkomstig van de logger- en kottervloot, voor zover die niet ter zandspiering vaart. De „Haarlem" was er vanmorgen bij met 1550 kisten, waarbij 800 schelvis, 500 koolvis, 110 kabeljauw en gul, 20 wijting, 110 makreel en 80 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 135 zorgde voor 355 kisten, waarbij 100 schelvis, 80 radio, 50 makreel, 75 kleine makreel, 10 wijting, 40 gul, 170 stuks ijskabeljauwen en 75 kleine kisten haring en de „Wiron 2" loste de vangst van 930 kisten vis, waar bij 200 schelvis, 230 dichte schelvis, 300 makreel, 50 kabeljauw en gul, 150 kleine makreel. En op zee Weinig nieuws uit de Noord. Er vissen daar momenteel weinig schepen. De „Elië" is weer naar zee vertrokken en eind van de week zal een groot deel van de IJmui- der vloot wel weer in zee liggen. De traw lers en loggers op 't Zand deden zaterdag en zondag flinke trekken. De etmaalvang sten liepen van 150 tot 200 manden hoops, waarbij veel makreel en schelvis. De log gers en kotters, die dit weekeinde nog op de kust visten, meldden als dagvangsten 60 tot 90 kg tong en 15 tot 20 mandjes vis. Voor de export Er was vanmorgen nog niet veel tong verkocht. Tot negen uur liepen de prijzen voor tong als volgt: grote tong f 4,20, grootmiddel f 3,70, kleinmiddel f 3,40, tong I f 3,10 en tong 2 f 2,80. De regels grote kabeljauw brachten f 82 tot f 88 op, kleine kabeljauw f 44 tot f 51, kisten grote kabel jauw f 84 tot f 96, kleine f 65 tot f 75. Grote schelvis bracht op f 13 tot f 17 en grootmiddel schelvis f 12 tot f 17 per kist van 50 kg. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de klein middel schelvis vandaag af voor f 9 tot f 10, pennen f 9 tot f 15, braadschelvis f 10 tot f 12 en wijting f 10 tot f 13. Grote gul leverde f 22 tot f 28 op, middel f 12 tot f 15, torgullen f 9 tot f 8. Zwarte koolvis ging van de hand voor f 44 tot f 37, grote gullenmaat voor f 13 tot f 10 en kleine gullenmaat voor f 8,50 tot f 8. De eerste schol 2 haalde vandaag f 32 tot f 34, schol 3 f 11 tot f 9,50. De makreel leverde f 10 tot f 14,50 op en de haring f 18 tot f 27. Wachten tot dinsdag- De UK 3, die zaterdagavond is binnen gekomen, kon maandagmorgen om 2 uur niet meer voor de eerste beurt lossen. De rederij besloot daarom, dat het schip pas dinsdag voor de eerste beurt de 200 kis ten rondvis zou lossen. Enige andere kot ters en loggers, wie vannacht om vijf uur voor de maandagmorgen de rondvis kon lossen, besloten in verband met de warmte en de achteruitgang van de kwaliteit van de vis in de warme Visserhaven, toch maar de tweede beurt te nemen. Visaanvoer per auto Het is de laatste maanden een toene mend gebruik, dat de eigenaars van kot ters, die in Texel, Den Helder of Urk hun thuishaven hebben, er de voorkeur aan geven in Den Helder binnen te lopen. Vandaar wordt de vis per auto naar de IJmuidense visafslag getransporteerd. Wan IJmuiden blijft voor tong en schol nog altijd de markt waar het meeste geld voor deze vis wordt gegeven. Wat er komt Voor de dinsdagmarkt is dan blijven lig gen de UK 3 met 200 kisten vis. Voorts komt de KW. 135 met 550 kisten vis, waar bij 350 haring en zou ook de KW 87 Al batros morgen 450 kisten vis, specificatie onbekend, lossen. Oudste boten zijn ver volgens de KW. 81 en Polderman (van 21 juni). Haringvangsten De vangsten van de Katwijkse loggers waren vannacht: KW. 19 80, 44 15 168 60, 170 5. Alle andere Katwijkse en IJmui dense loggers hadden geen vangst. Er werd door alle schepen gevist op 56.50 Noorderbreedte en 1 Oosterlengte. september, 3 tot 30 oktober, 5 tot 15 no vember en 22 november tot 21 december (het Kanaal, Dieppe). Het vaarplan van de „Frithjoff" is als volgt: 8 juli tot 3 augustus, 10 augustus tot 4 september, 11 september tot 5 oktober, 12 oktober tot 5 november, 12 november tot 4 december en 10 december tot 28 december. Zowel „De Hoop" als de „Frithjoff" blij ven in de nabijheid van de drijfnetvissers. „Meerkatze" Het visserijwachtschip „Meerkatze" zwerft van 25 mei tot 5 juli bij Noord- Noorwegen en Spitsbergen, van 16 juli tot 13 augustus, van 22 augustus tot 19 septem ber en van 28 september tot 26 oktober op de Noordzee, van 7 november tot 17 decem ber bij IJsland en van 28 december tot eind januari bij IJsland. „Anton Dohrn" De visserij onderzoekingstra wier, die van 5 juni tot 23 juni in de Oostzee aan het werk was, werkt van 26 juni tot 5 juli in de Duitse Bocht, van 1 augustus tot 31 augustus bij West-Groenland, van 7 sep tember tot 5 oktober op de Noordzee en van 14 november tot 14 december bij de Noorse Lofoten. n WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE )000>*^>**^x«x»ooooooroooooooQBa»ooaooooocooMiooooooooo; De Harmoniekapel „De Eendracht", diri gent Ber Joosen, die zaterdag heeft deel genomen aan het door de Deventer Fede ratie van Muziekverenigingen gehouden nationaal concours van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, bereikte een fraai resultaat met het behalen van een eerste prijs in de hoogste afdeling, de vaandel afdeling. Uitgevoerd werden als verplicht werk het Adiago-allegro van de Eerste symfonie van C. Saint Saëns, bewerking P. Stal- meier en als keuzewerk Thérèse, suite symphonique, ouverture van Jules Masse net, bewerking Roger Boquet. Met deze werken wist de Muziekvereniging der Koninklijke Stoomweverij „Nij verdal" het respectievelijk tot 47 en 48 punten, totaal 95 punten en een tweede prijs te brengen. De beoordeling van de onbekende jury was zwaar; dit ervoer „De Eendracht"- kapel bij de uitvoering van dezelfde wer ken door de Leeuwarder Politie Muziek vereniging, die een prachtige muzikale vertolking gaf en respectievelijk met 50 en 53 punten, totaal 103 punten, een eerste prijs verwierf. „De Eendracht" slaagde er daarna in het verplichte werk een punt hoger te doen honoreren dan van de Leeuwarders. Toen „De Eendracht" ver volgens voor het keuzewerk eveneens 53 punten kreeg toegewezen, was met het to taal van 104 punten niet alleen een eerste prijs, doch tot en met zaterdagavond te vens het hoogste aantal punten in de vaandelafdeling veroverd. Tijdens de concoursdag van zondag werd „De Eendracht" echter overtroefd door de Muziekvereniging „Advendo" met een eerste prijs en 111 punten en door het Muziekkorps der voormalige Schutterij uit Enschedé met een eerste prijs en 112 pun ten. Deze verenigingen kregen de lof van de jury en zullen nu overgaan naar de vaandelafdeling B. De jurybeoordeling voor „De Eendracht" was voor de verplichte en vrije werken respectievelijk voor zuiverheid, 8,8; klank gehalte 8,9; dynamiek 9,9; techniek 9,9; samenspel 8,9; tempo en opvatting 9,9. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 37s Nederl. *47 86% 3 °/o Nedl. 1962/64 90% A. K. U 19872 200 Calvé Delft Van Gelder Zonen 190 K. N. Hoogovens 302 Nederl. Ford 27172 N. Kabelfabriek. 287 gew. Philips Gloeil. 290% 294 pref. Philips Gloeil. 155% Unilever 470 472 Wilton Fijenoord 246 Dordtsche Petrol. 1050 Konkl. Petroleum 220,20 f 220,80 A'dam Rubber 76% K. L. M 124,— Holl. Amer. Lijn. 17972 N. Scheepv. Unie 159% Phs. v. Ommeren 269 H. V. A 125% Verg. Deli Mljen 93% Amsterd. Bank 204% Ned. Handel Mij. 158% Rotterd. Bank 17072 Twentsche Bank Anaconda Copper 697x6 Bethlehem Steel.. 194 U. S. Steel 68 ulu General Motors 42% Shell Union 87% 39% Ongeveer zestienhonderdvijftig aspiranten waren zaterdagmiddag naar Zaandam geto gen om deel te nemen aan de jaarlijkse Driekampen, wedstrijden in vrije oefeningen, een marswedstrijd en een wedstrijd voor tamboerkorpsen. Aan deze wedstrijden hebben ook vere nigingen uit Kennemerland deelgenomen, t w. Kracht en Vriendschap en Gezellen uit Haarlem, FIT uit Santpoort, „IJmuiden" al daar en Hercules uit Beverwijk. Al behoor den deze verenigingen niet direct tot de hoogstgeplaatsten, de resultaten waren ech ter zeer behoorlijk. Bij de Driekampen verwierf Kracht en Vriendschap 160 punten door twee keer eer ste en éénmaal tweede en achtmaal derde te worden. De Gazellen werden tweemaal tweede en viermaal derde, juist te weinig voor een plaatsing in het eindresultaat. IJmuiden kwam zeer goed voor de dag; 16414 p. werd het resultaat van vijfmaal eerste, driemaal tweede en achtmaal derde, Hercules werd tweemaal eerste, tweemaal tweede en achtmaal derde; 159p. FIT ver wierf 161 p. door driemaal eerste, tweemaal tweede en eenmaal derde te worden. De wisselprijs voor deze wedstrijd ging naar Oranje Nassau uit Amsterdam met 185 punten. Aan de wedstrijd in vrije oefeningen meis jes namen deel FIT, Hercules en Kracht en Vriendschap, die resp. 4114 p, 46 en 37 p. verwierven, In deze wedstrijd plaatste Her cules zich derde achter Oranje Nassau en het Funen (beide Amsterdam) met resp. 52>4 en 50p. Hercules mocht voor de marswedstrijd eveneens een derde prijs in ontvangst nemen (75 p.) na Vaardig en Vlug en Oranje Nassau (beide Amterdam) met rep. 79 p. en 7714 p. In de marwedstrijd werd verder FIT be oordeeld met 71 p. de Gazellen met 6814 p. en Kracht en Vriendschap met 67 p. en IJmui den met 73 p. De tamboerwedstrijd trok uiteraard grote belangstelling; zeven van de vijftien deel nemende verenigingen beschikten over een tamboerkorps en hieronder bevonden zich IJmuiden en Hercules die in deze sterke bezetting de vierde en vijfde plaats behaal den met 79 en 77 p. In tegenstelling tot andere zaterdagen was er zaterdag een grote aanvoer op de speciale aardbeienveiling te Beverwijk. Er waren 17.000 manden. De binnenlandse handel kocht alles vlot en voor hoge prij zen. De eerste kwaliteit deed rond de vijf gulden per mand, met 5,70 als hoogste notering. Voor de tweede kwaliteit werd tussen de drie en vier gulden per mand be taald. Deze week zal voor Beverwijk de grote aardbeienweek worden. K.L.M. wil inspiratie geven Donderdag 11 juli organiseert de K.L.M. op Schiphol met medewerking van de dienst luchthaven een ontmoeting van cartoonisten uit elf landen. Vooraanstaan de krantentekenaars uit Engeland (Chris Wren), Canada (Douglas Wright), Italië (Michele Maiorana), Frankrijk (Mose), Ier land (Bobby Pyke) Zwitserland (Godi Lei- ser), België (Willy van der Steen) Amerika (Jack Mosley), Duitsland (Herbert Heyne) en Denemarken (naam nog niet bekend) zullen hiëraafl deélnefhènv'Een aahtal'Ne derlandse,, cartoonisten is eveneens uitge nodigd. Hét gezelschap, dat vele grote dag en weekbladen en enkele tijdschriften en televisiestations vertegenwoordigt, zal in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van facetten der Nederlandse bur gerluchtvaart. Donderdagavond 11 juli brengen zij een bezoek aan Amsterdam. Vrijdag daarop vertrekken zij weer naar hun land, hope lijk geïnspireerd voor een aantal nieuwe tekeningen, gebaseerd op de ervaringen opgedaan op de Nederlandse luchthaven. De K.L.M. zal waarschijnlijk van iedere cartoonist enkele tekeningen kopen. Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap zal in het komende seizoen onder de ar tistieke leiding staan van de heer Frits van Dijk en onder de zakelijke leiding van de heer H. J. Woudstra. Het gezelschap is samengesteld uit de dames Manon Alving, Miep van den Berg, Fientje Berghegge Maya Brugman, Andrea Domburg, Rie Gilhuys, Marion Gobau, Anita Menist, Bé Schenk, Betsy Smeets, Nel Stants, Ellen de Thouars, Marja van Veen en Bep Wes terduin en de heren Frits van Dijk, John Gobau, Ton Kuyl, Henk Molenberg, Jurgen Molenaar, Ad Noyons, Gerard Rekers; Gerard Schild, Ger Smit, Robert Sobels, Nol Stanowsky, Ferd. Sterneberg, Frans Vasen en Ton Verwey. Op het repertoire staan: „The wayward Saint" van Paul Vincent Carroll. „Mevrouw Warrens' bedrijf" van G. B. Shaw. „Hedda Gabler" van Henrik Ibsen. „La Manière Forte" van Jacques Deval. „Bernardine' van Mary Chase en „Soledad" van Colette Audry. Behalve de vaste regisseurs Frits van Dijk, John Gobau en Gerard Rekers zal de Antwerpse regisseur Edward Deleu zijn medewerking verlenen en wel voor het openingsstuk. Met een andere buitenlandse regisseur worden nog onderhandelingen gevoerd. In Amsterdam zal worden ge speeld in „De Kleine Komedie" en het Centraal Theater. Op 21 juni bracht de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland een officieel bezoek aan de gemeente Nieuwpoort. Uit de bij deze gelegenheid belegde bijzondere raadsvergadering ble ven de heren Terlouw (A.R.) en Rietveld (geschorst lid van de St. Geref. Partij) zonder kennisgeving weg. De commissaris had gevraagd waarom de raad niet voltallig was. De burgemees ter moest het antwoord schuldig blijven. In de vrijdag gehouden raadsvergadering stelde de burgemeester voor dat de ge meenteraad zijn afkeuring zou uitspreken over de houding van beide raadsleden en de heren in overweging te geven aan de commissaris hun excuses aan te bieden. Dit voorstel werd na een felle discussie aanvaard. De heer Terlouw zei dat hij de commissaris weliswaar zijn excuses zou aanbieden, doch hem eveneens op de hoog te zou stellen van de gang van zaken op gemeentelijk terrein, waaraan volgens hem, wel het een en ander mankeerde. Hij betoogde, dat de bijzondere raadsvergade ring hem te kort leek voor een zinvolle gedachtenwisseling met de commissaris. Met de heer Rietveld stemde hij tegen, het voorstel. Prijzen van zaterdag Per 1 kg: heilbo-t f 3.20, gr. tonig f 4.804.20, grm. tong f 4.3.40, kim. tong f 3.603.25, kl. tno-g I f3.40—2.90, kl. toog II f3—2.50, tarbot I f 32.20. Per 50 kg: gr. schol f 55, grm. schol f 54, kim. schol f 5754, kl. schol I f 5445, kl. schol II f38—10, schar f20—8, bot f 8, v. harimig f 2416, makreel f 20.50 14, gr. schelvis f 1710, grm. schelvis f 158, klrn. schelvis f 128, kl. schelvis I f 108, kl. schelvis II f 168, wijting f 16—8, gr. gul f27—22, mid. gul f 17—16, kl. gul f 10—8.10, kl. haai f 1812, poontjes f 9, pieterman f 64 56, kl. koolvis zw. f 158.20, kl. rode poon II f 118. Per 125 kg: gr. kabeljauw f164 54, gr. koolvis zw. f3836, gr. leng f42. Aanvoer van zaterdag 241 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 570 schol, 80 schar, 60 bot, 80 haring, 495 ma kreel, 190 schelvis, 65 wijting, 115 kabel jauw en gul, 8 leng, 10 haai, 20 poon, 95 koolvis, 30 diversen. In totaal 2560 kisten. Besommingen van zaterdag IJM 28 Amsterdam f 12.280, SCH 153 f 7890, KW 26 f 2950, IJM 59 f1230, RO 29 f460, WR 56 f2500, KW 60 f700, KW 21 f260, KW 30 f 690, KW 65 f 880, KW 56 f 540, KW 88 f 1970 De Hongaarse kunstcriticus en auteur Paul Ignotus is vrijdagavond in het Inter nationaal Cultureel Centrum in Amster dam de gast geweest van schrijvers, die Indertijd uit het Nederlandse P.E.N. zijn getreden als gevolg van het conflict ont staan na de opstand in Hongarije en leden van het „Comité van Waakzaamheid 1956", dat onder leiding van prof. dr. H. Dooye- weerd en de heer Max Nord werkt onder intellectuelen en kunstenaars. De heer Ig notus sprak over de rol van de Hongaarse schrijvers bij de opstand in november 1956. De thans 56-jarige schrijver Ignotus, zoon van de dichter en journalist Hugo Ignotus, die hoofdredacteur was van een invloedrijk politiek tijdschrift, week voor de laatste wereldoorlog als demoeratisch- socialist uit naar Engeland. Gedurende de oorlogsjaren was hij verbonden aan de B.B.C. In 1949 keerde hij als pers-attaché van de Hongaarse legatie in Londen terug naar Hongarije voor de begrafenis van zijn vader. Hij werd spoedig gearresteerd, verdacht van spionage voor Engeland en veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. Dank zij de bemiddeling van de Britse Labourpartij tijdens het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Londen na de destalinisatie kwam hij in maart 1956 op vrije voeten. Hij was een der organisa toren van de opstand in november en vluchtte na de gevangenneming van Imre Nagy naar Londen, waar hij publicistische arbeid verricht. Hierover en over de in vloed van de artikelen der Hongaarse auteurs op het volk, hetgeen vooral vol gens spreker na de destalinisatie heeft ge leid tot de opstand, heeft de heer Ignotus verteld. Na afloop wisselden de aanwezi gen van gedachten met de Hongaarse gast. De door de Rotterdamse kunststichting ingestelde „Pierre Bayle" prijs, een cri tiekprijs die het vorig jaar voor de eerste maal is uitgereikt aan een bouwkundige, is dit jaar ten deel gevallen aan de film criticus van het weekblad „Vrij Neder land", de heer L. J. Jordaan. Het juryrapport zegt, dat de heer Jor daan een vertegenwoordiger is van de oude garde van filmcritici, die er indirect toe heeft begedragen, dat de materie film werd wat zij is: filmkunst, terwijl zij - die oude garde - in directe zin grote invloed uitgeoefend heeft op de ontwikkeling van het Nederlandse filmwezen. Toen de film nog een verschijnsel leek, dat nauwelijks „iets was" of ook maar zou worden, durf de Jordaan het verschijnsel al au serieux te nemen, aldus het rapport. De jury heeft er vooral rekening mee gehouden, dat zijn werk los van het historische aspect van stonde c.f aan hoog niveau had en dit be hield. STRAATSBURG. De beurzen voor onderzoek betreffende Europese vraag stukken, jaarlijks door de Raad van Euro pa ter beschikking gesteld, zijn dit jaar toegekend aan de heren C. A. Bos, hoofd assistent voor de wetenschap der politiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en aan I. V. M. Dubois, student van het „Centre Européen Universitaire" te Nancy. Een internationale jury onder voorzitter schap van ambassadeur mr. E. N. van Klef fens, heeft vijf studiebeurzen toege wezen, die de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal beschikbaar gesteld heeft. Het vijftal houders van deze studiebeurs werd gekozen uit meer dan honderd kan didaten. Zij zijn de Nederlander J. Kap- teyn uit Leiden, wiens onderwerp van studie zal zijn „De ontwikkeling van de rol en de gemeenschappelijke vergadering van de E.G.K.S.", G. Gori uit Milaan, G. Grohs uit München, J. Houssiaux uit Pa rijs en P. Rossier uit Brussel. De jury bestond voorts uit de heren E. Lindahl uit Upsala, T. W. Moody uit Du blin en de heer Vandenborre uit Brussel. VELSEN MAANDAG 1 JULI Thalia, 20 uur: „Kruispunt Bhowani". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 17.30 en 19 tot 21 uur. Filiaal Wijker- straatweg Velsen-Noord, open van 14 tot 17 uur. DINSDAG 2 JULI Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, geopend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 van 19 tot 21 uur. Thalia, 20 uur: „Privé hotel in Mar seille". Rex, geen opgave. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 10 tot 12 uur. Volksmuziekschool, 19.30 uur, zaal van Diepenstraat, openbare les. „Schoonenberg", schoolsportdag, veld- dag voor de vijfde klassen. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3