r Het Rijksmuseum vernieuwd Tweede sonatenavond van duo Haskil-Grumiaux „Een Midzomernachtdroom het Openluchttheater m Prachtige achtergrondkleuren raatótoel Modeshow en vuurwerk in bad „Velserend' 3 Van dag tot dag V. Samenwerking tussen Expoge en Voormalig Verzet Nederland Droof?maling var» Oostelijk Flevoland geëindigd Kerkelijk Nieuws Stony Pointvoor de Scheldemond HOLLAND FESTIVAL Motie tegen bewapening Nederland wint de „Gouden Gondola" Op de Vlaamse meesters in filmstrips MAANDAG 1 JULI 1957 De polio-epidemie, die Hongarije heeft getroffen, moet wel van ernstige aard zijn; die conclusie zou men kunnen trekken al leen al op grond van het bericht, dat de Hongaarse autoriteiten - zij het dan ook „langs onofficiële weg" - de Verenigde Staten hebben gevraagd, hen te helpen door polio-vaccine beschikbaar te stellen. Immers, dit verzoek kan de Hongaren niet gemakkelijk zijn gevallen. Het is nog niet zo lang geleden dat zij het Interna tionale Rode Kruis ervan beschuldigden, als „werktuig van de kapitalistische im perialisten" diensten te hebben bewezen aan de Hongaarse opstandelingen. En als zij zó wantrouwig stonden tegenover de internationale weldadigheidsinstelling bij uitstek, hoeveel innerlijk verzet zullen zij dan niet moeten hebben overwinnen vóór zij om hulp aanklopten bij Amerika, de „kapitalistische imperialist" Nummer Een. Maar het belangrijkste is, dat zij dat innerlijke verzet hébben overwonnen en dat zij over politieke bezwaren en argu menten van nationale trots heen zijn ge stapt omdat de bedreiging van leven en gezondheid van medemensen dit eiste. De eerste Amerikaanse reactie is wel wat formalistisch geweest: het verzoek moet „officieel" worden ingediend. Dat wil zeggen: de regering Kadar, die in Washington (overigens terecht) niet be paald in een goed blaadje staat, moet met de hoed in de hand de Amerikaanse rege ring om haar medewerking vragen. En daardoor krijgt de politiek nu weer net een kans om haar invloed te doen gelden in een zaak, waarbij het uitsluitend om barmhartigheid dient te gaan. Maar de Amerikanen hebben laten door schemeren, dat zij op een „officieel" ver zoek gunstig zullen reageren. Men mag daaruit afleiden, dat ook Washington toch wel vindt dat de mensenliefde het in dit geval uiteindelijk moet winnen van de politiek, en dat de ongelukkige slachtof fertjes van de polio niet mogen worden gestraft voor de misdragingen van hun regering. Als de zaak nu maar niet strandt op de klippen van het formalisme, heeft Ame rika gelegenheid een indrukwekkend ge baar van menslievendheid te maken, waar bij het mens-onwaardige der politieke te genstellingen in het niet verzinkt. In de nacht van zondag op maandag is het internationale geofysische jaar begon nen en zijn overal ter wereld de geleerden gestart in een werkwaardige wedstrijd der wetenschap. Merkwaardig vooral, omdat hfl zich onderscheidt van alle internatio nale wedlopen door de afwezigheid van nationalistische tendenzen. Natuurlijk spreekt de nationale trots nog wel een woordje mee in het streven om gedurende deze achttien maanden van intensief aard- onderzoek met zo verrassend mogelijke resultaten aan het daglicht te komen, doch er is geen verlangen om die resultaten te laten dienen tot meerder eer, glorie en potentie van het land van degenen, die ze ontdekken. „Wij willen weten!" is de leuze van de wetenschapsmensen, die bij deze geo fysische onderzoekingen betrokken zijn. Dat is een uitroep die in zijn algemeen heid tamelijk weinig zegt, aangezien hij kan worden gebezigd door allen die zich in welke mate ook bezighouden met studie. Doch in het kader van het geo fysisch jaar betekent deze leuze, dat de onderzoekingen slechts beogen, de kennis van de mens ten opzichte van Moeder Aarde te vergroten en dat niet de toe passing van deze kennis als drijfveer moet worden gezien. Dit in tegenstelling met het werk van andere geleerden in staatslaboratoria, dat óók doorgaat en dat ook gericht is op „weten", doch waarvan de toepassing in zeer streng nationalistische zin als voor naamste doel geldt. De wetenschap heeft zich, wat het onder zoek in het kader van dit Geofysisch Jaar betreft, dus vrij geworsteld van politieke overwegingen zelfs in de dictatoriaal geregeerde landen. Deze hebben namelijk ingestemd met de vrije uitwisseling der resultaten en ofschoon de controle op het onderhouden van deze erecode ontbreekt is er optimisme ten aanzien daarvan onder de collega's van de geleerden uit deze landen. Dat optimisme is voornamelijk ge baseerd op de goede ervaringen van vroe gere internationale wetenschappelijke con gressen en contacten. Het Geofysisch Jaar zou dus, in een we reld van achterdocht en naijver, vijandig heid en isolatie, de demonstratie kunnen zijn van de elementaire taak der weten schap, namelijk het dienen der gehele mensheid in haar verlangen naar ontwik keling, beheersing der natuurkrachten en verbetering harer levensomstandigheden. Als zodanig verdient het sympathie eri gelukwensen, afgezien nog van wat het in wetenschappelijk opzicht aan grootse suc cessen boeken zal. Tournee. De jonge negerzangeres Louise Parker, alt, is vrijdag met haar begeleider de pianist, Felix de Nobel, naar Indonesië vertrokken voor een grote tournee. Voor hun terugkeer naar Nederland in septem ber zullen beide kunstenaar nog enige concerten in India geven. In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn weer zesentwintig zalen op prachtige wijze onder leiding van de architect prof. A. Eschauzier, vernieuwd. Het bezit aan kunstnijverheid en beeldhouwkunst, voor een belangrijk deel al vijf jaar geleden zo verzorgd en fraai geëxposeerd, werd hier mee wel zeer veel aantrekkelijker voor ons. Het is allemaal rustiger en intenser te geniéten. Men heeft niet gezocht naar het maken van stijlkamers, maar dan toch naar stijlvolle esthetisch uitgewogen com binaties met de wandeling door deze ruim ten aangenamer makende kleurverschillen wat betreft de overwegend lichte zalen onderling. Zo is er één met een prachtig rood, volgend op een gebroken witte, daar na komt er een zaal, waarvan één wand bekleurd is met lichtgroen en oud goud leerbehang en de andere geschilderd in een daarbij passende kleur. Hier lopen we over een vloer van witte en zwarte stuk ken marmer, gelegd in een stijl, die past bij het overige geëxposeerde. Ondermeer ontmoet men daar Dejftse wandtapijten uit het begin der zestiende eeuw van Frans Spierings, waarvan er één verworven werd met behulp van de opbrengst van de fotodienst. De bekende fraaie poppenhuizen, waar van er één het bezit was van de dochter van admiraal De Ruyter, werden op „spre kender" wijze opgesteld, daar ze zo wél vertellen van de woongewoonten in het laastste kwart der zeventiende eeuw. Toen ik in een volgende zaal van een even groengele kleur, die wederom een schone achtergrond vormt voor grote wandtapij ten, mijn bewondering over de kleur uit sprak, kon prof. Eschauzier me vertellen, dat men de schilders dan ook „dol gemaakt heeft" bij het samenstellen der kleuren. Men is dan gekomen aan het begin der achttiende eeuw, die in de toekomst wat betreft het vervolg op het gebied van de kunstnijverheid vertegenwoordigd zal wor den op één der binnenplaatsen. Via een rookkamer, een welkome gele genheid tot rust tijdens de, naar ons bleek, toch vermoeiende tocht die de geïnteres seerde bezoeker hier maakt, komen we in de gang die leidt naar de zogenaamde Drucker-uitbouw, in 1912 neergezet om de collectie van dezelfde naam te bevatten. Hier werden schilderijen uit de tweede helft der zeventiende eeuw opgehangen, werk van Frans Mieris (16351681) en van Kaspar Netscher (16391684) om een paar voorbeelden te noemen. De Drucker-afde- ling begint dan met de achttiende eeuw, waarin Cornelis Troost (16971750) leefde. Hier domineert een groot regentenstuk van hem. Twee voorstudies daartoe prijken in de naaste omgeving. Een betrekkelijk ruime collectie van de Zwitserse pastel tekenaar J. E. Liotard, 17021789, die nog al eens opdrachten in Nederland had uit te voeren, is te zien in een zijkabinet. Merkwaardig modern doet een landschap van hem aan: een gezicht uit zijn atelier nabij Genève. Voor men verder gaat naar de schilde rijen van Italiaanse achttiende-eeuwers als Tiepolo, Guardi en Longki kunnen even tueel oude Perzische en andere Klein- Aziatische tapijten bewonderd worden. Ze hangen tegen een prachtig lichtblauwe achtergrond- Langs het mooie trappenhuis komt men tenslotte in de afdeling waar de laatste helft der achttiende éeuw en verder de ge hele negentiende eeuw vertegenwoordigd zijn. Aquarellen, grotendeels van de Haag se School, worden geëxposeerd onder aangenaam kunstlicht, dat men ook in en kele andere zalen gebruikt om mogelijk verkleuren van het geëxposeerde niet te riskeren. De Vereniging van vrienden van Azia tische Kunst werd vijf jaar geleden al gastvrijheid verleend. Na een jaar gesloten te zijn geweest is thans het museum voor Aziatische Kunst dan weer te bekijken. Ook hier werd wéér zo prachtig met kleur gewerkt en is de opstelling der kunstvoor werpen weloverwogen gedaan. Bob Buys De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer G. Rit meester, lid van de Tweede Kamer. In deze vergadering is aan de orde geweest de kwestie der samenwerking tussen de N.F.R. en Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen. Men verenigde zich met een resolutie, zoals deze onlangs op het congres van Expoge is aanvaard en waar mede de basis voor de samenwerking wordt gelegd. De resolutie spreekt zich ook uit voor een verenigd Europa met dien verstande, dat hierover nog nader overleg zal worden gevoerd met Expoge. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat er een einde moest komen aan de verdeeldheid tussen N.F.R. en Expoge. De heer Ritmees ter roerde ook de kwestie der volksweer baarheid aan, welke door de militaire autoriteiten wordt afgewezen. Het hoofdbestuur zal plannen uitwerken om uitvoering te geven aan wat in het statuut wordt gezegd over de noodzake lijkheid van het levendig houden onder ons volk en speciaal onder de jeugd van de herinnering aan de verzetsfeiten in de jaren 19401945 en van de motieven, die tot het verzet hebben geleid. Op voorstel van de afdeling Utrecht zal het hoofdbestuur meer werk maken van de geestelijke weerbaarmaking van het Nederlandse volk tegen elke vorm van dictatuur. De regelmatige afmaling van de polder Oostelijk Flevoland is gestaakt. Daarmee is de periode van het eigenlijke droog- malen door de dienst der Zuiderzeewerken beëindigd. De waterstand bij de gemalen komt thans overeen met de hoogteligging van het hoogste deel van de polder. Intussen bevinden zich in de polder nog uitgestrekte watervlakten, die niet of na genoeg niet met de kanalen in verbinding staan. Dit water zal eerst zeer geleidelijk kunnen afstromen of verdampen. Op deze vlakten en in de kanalen wordt nog steeds gevist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beilen H. Nijeboer te Auw- sterhaulle. Bedankt voor Ouderkerk a. d IJssel J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Geref. Kerken Tweetal te Leiden (5e pred.pl.) G. Brink man te Schiedam en mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Beroepen te Harlingen C. W. de Vries te Lollum. te Leeuwarden (7e pred.pl.) (2e maal) H. v. Benthem te Wie- ringerwerf. Geref. Kerken Art. 31 K.O, Aangenomen naar Barendrecht F. v. Deursen, kand. te Schiedam die bedankte voor Waardhuizen en yoor Zalk en Vee caten. Tot de opmerkelijke dingen, die er op wijzen, dat het Holland Festival aan stu wende kracht begint in te boeten (de po pulaire nummers van Mendelssohn van het Radio Filharmonisch Orkest op jongst leden donderdag waren wel zeer typerend voor deze geest van vermoeidheid en ont spanning) behoren in zekere zin ook de drie sonatenavonden van de pianiste Clara Haskil en de violist Arthur Grumiaux, waarvan de tweede zaterdag in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw gegeven werd. In zekere zin, zeg ik, want hun interpretaties van de sonaten van Mozart en Beethoven betekenen voor de fijnproevers buiten kijf een muzikale ge beurtenis, op welke tijd van het jaar dan ook. Maar in een festival verwacht men noviteiten; althans programma's die zich onderscheiden van die van het normale muziekseizoen. Vrijuit gezegd: men krijgt bij de ervaring van de koerswending het gevoel, dat het Holland Festival door de radio en de grammofoonindustrie op sleep touw genomen wordt. Niettemin beteken de de muziek van Mozart en Beethoven op deze zoele avond na een stikhete dag voor de toehoorders in het Concertgebouw een lafenis in de vorm van een innig contact met beproefde, ja onvergankelijke waar den van de westerse toonkunst. Veel hoeft daarover niet te worden ver teld. Men kent het parelende spel van de vermaarde Roemeense pianiste en weet hoe eerlijk en intens muzikaal zij het werk der klassieke en romantische meesters weet te herscheppen. De faam van Gru miaux, als waardig vertegenwoordiger van Zondagavond om half acht is de sleep boot „Thames" met de uitgebrande tanker „Stony Point" veilig te Antwerpen aange komen. Meer dan een week heeft de sle per het schip aan de tros gehad over een afstand, die in enkele dagen kon worden afgelegd. Maar het bezwaar dat de haven autoriteiten hadden tegen het binnenlopen van de sleep omdat de tanker nog olie lekte, maakte dat de uiteindelijke bestem ming Antwerpen werd. De tanker werd des nachts om half één afgemeerd in de tweede petroleumhaven. Kapitein Engels kwam in de loop van zondagmorgen de Wielingen binnen. Om 1 uur werd Vlissingen gepasseerd. De ge hele dag heeft men moeten sjouwen om de zware sleep in het gareel te houden vooral in de beruchte bochten van de rivier. Bij het nauw van Bath dreigde het nog even mis te lopen. Voor de Belgische loods was het ook geen sinecure een zo moeilijke sleep te beloodsen, want die vergt heel wat meer van navigatiekunst dan een ge-: woon schip. Maar kapitein Engels was op zijn qui vive en voorkwam moeilijkheden. Om half acht was de sleep bij de Kruis- schanssluis. Het was een vrijwel uitgeput te sleepbootbemanning, die daar de laat ste zorgen aan de „Stony Point" besteed de. Die laatste loodjes waren wel het zwaarst geweest. De onderstaande luchtfoto van ANP- FOTO toont de „Stony Point", terwijl zij op de Noordzee de Wielingen nadert. de Belgische violistenschool, hoeft ook niet meer gemaakt te worden. In hun duospel zijn beiden aan elkaar gewaagd. Alleen dient gezegd te worden, dat de grote zaal van het Concertgebouw het idee „kamer muziek" op losse schroeven zet, vooral wat de viooltoon betreft in zijn verhouding tot die van de vleugel. Maar mooie muziek doet wonderen: zij dwingt tot ingespannen luisteren en zo tot meeleven met kunst werk en interpreten. Met van elk twee sonaten werden Mo zart en Beethoven met elkaar geconfron- teerd. Eerst klonk Beethovens „eerste" en daarna Mozarts „voorlaatste" waarbij deze haar superioriteit, als werk van een rijpe persoonlijkheid glansrijk bewees. Daarna: een jongere, meer argeloze, maar verrukkelijk prille Mozart (K.V. 376 in F) gevolgd door Beethovens „tiende" de laatste, die haar zelfstandigheid ondubbel zinnig bewijst en kenmerkend is voor de gevoelservaringen en de stijl van een nieuw tijdperk. Hier, tussen de muziektaal van twee onderscheiden werelden, valt niet meer te vergelijken. Men bewondert zowel het een als het ander. Maar wanneer dan als toegift nog eens een simpel, on gecompliceerd stukje van Mozart ten ge hore wordt gebracht (het Tempo di Mi- nuette uit de Sonate in e) ondervinden wij plotseling weer de kracht van de geniale eenvoud, die ons als uit het „verloren pa radijs" toeklinkt. Jos. de Klerk Tijdens de vergadering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, welke te Amster dam is gehouden, werd op voorstel van de afgevaardigden der Vereenigde Doopsge zinde Gemeente te Haarlem de volgende motie aangenomen: „De bestuurders der Algemene Doopsge zinde Sociëteit verklaren ten zeerste ver ontrust te zijn over de voortgaande bewa pening op grote schaal. Zij achten deze het leven van de ganse mensheid bedrei gende ontwikkeling in strijd met de boodschap van het Evangelie en de dienst aan God en Christus. Zij roepen alle christenen op zich hierop te bezinnen en in de wereld van hun roeping tot verzoening der volken te getuigen". Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van de overheid en van de tot de Doopsgezinde Broederschap behorende ge meenten. Het A.Y.R.O.-orkest van Jos Cleber heeft de twee eerste prijzen van het „Internatio nale festival van het chanson" in Venetië gewonnen. „The Avroleans" wonnen name lijk de „Gouden Gondola", en kregen een speciale onderscheiding voor de beste mo derne interpretatie van het chanson „Car naval de Venice". In de classificatie voor de „Gouden Gondola" was Nederland eer ste, Duitsland tweede, Engeland derde, Bel gië vierde en Italië vijfde. (UP) Onschuldig veroordeeld Over kinderen raak je nooit uitgepraat, zeggen ze wel es. Over grote mensen ook wel niet, maar het babbelen over de eer sten is meestal frisser en ongecompliceer der. Bovendien, de moeders hebben er meer an. Van Hals tot Peter Aryans heeft Haar lem kunstenaars in zijn veste gehad. Ge lukkige families-met-koters. En daar wilde ik het dan nu over hebben, over Haarlemse kunstenaarskinderen. Niet direct die van Frans óf Peter, maar over die van Wim, u weet wel, die onlangs nog bijna levens groot in deze kolommen verbeeld stond. Die Wim dan is een knap regisseur, hij heeft hoofdzakelijk zijn hart verpand aan hoorspelen en vindt dat prettig, soms. Als hij geen hoorspelen regisseert, begeeft hij zich op nog hoger niveau en maar daar over straks. - Wim heeft óók kinderen, en wat voor, en een lieve vrouw, allebei zó lief, of liever alle vier zo lief (drie kinderen dan en één vrouw, natuurlijk), dat het wel es moeilijk voor hem wordt om z'n liefden tussen gezin en kunst in evenwicht te hou den. - U begrijpt dat men met al die liefde een groot hart dient te hebben en dat hééft -ie dan ook en dat grote hart stelt hij zo nu en dan in dienst van de verdorvenen der aarde, de geestelijk geteisterden, ik bedoel hier nou bijvoorbeeld mee de ge vangenen, die men herbergt in dat „para pluutje", zoals men het noemt, aan de rand van de bloemenstad; de nor, zo-gezeid. U begrijpt wel, als je daar zo'n jaartje of zo gelogeerd hebt, dan verlang je wel es naar een verzetje. Er zijn verscheidene kunstenaars die daar soms voor zorgen en daartoe behoort eveneens boven-vermelde kunstenaar-regisseur, Wim. Hij trok er laatst heen met een stel artistieke goed- hartigen, vertoonde er een lekespel, en naar men hem later verzekerde werd zulks hogelijk gewaardeerd; allicht. Waar gaat paps heen, mam?", had het kleutertrio gevraagd. En mam, die even pedagogisch wilde doen, had gezegd: „Vader gaat vanmiddag spelen voor de arme mensen in de gevan genis". O!", profiteerde het trio onmiddellijk van de gelegenheid, „gaan wij dan in de stad boodschappen doen en een ijsje eten?" Het was zaterdagmiddag, dus wat deed de lieve jonge ma? Het werden boodschap- pen-met-een-ijsje-ergens. Dat „ergens" lag boven een deftige chocolaterie, en daar kwamen de thee voor ma en de drie „ijzen" voor het span. Door de hoge vensters ontwaarde men, boven de daken uit, de sombere gevange nis met de koepel die zich, u en mij be schermend, over enkele honderden delin quenten uitstrekte. Mama verviel in gepeinzen en zag voor haar geestesoog degenen die daar binnen de muren van dat grauwe, trieste gebouw toefden. De bruine pakken, de klompen, de grauwe gelaten Griezelig vond ze 't, als ze aan haar man dacht, daarbinnen Zij had niet gelet op de twee oudsten, die nu voor het raam stonden. „Kijk mam!", zei nummer één, keihard in de fluistering van genietende freules en matrones, kijk daar, de gevangenis!" En toen nummer twee, daar flink hard overhéén: „Daar zit pappie nou, hè mam?" Waarna nummer één nog even: „Als-ie nou door een raampje kijkt, zou hij ons dan kunnen zien?" Als in een droom heeft mammie, met een hoogrode kleur, afgerekend. Onhandig duwde zij het drietal voor zich uit in de richting van de trap. Er was een stilte gevallen en daarin hoorde ze nog, hoe een der matrones La Fontaine citeerde: „Cet age est sans pitié!" Jan van Ees Vrijwel de gehele toneelgroep „Theater" heeft de vooravond van de welverdiende vakantie in Bloemendaals Openluchtthea ter doorgebracht voor het geven van een voorstelling, waarvoor zoveel belangstel ling bestond, dat er zelfs geen rieten stoelen genoeg waren om het tekort aan plaatsruimte op de tribunes aan te vullen. Er werd dan ook gespeeld onder wat men noemt ideale weersomstandigheden. Bo vendien had men een zeer gelukkige keuze gedaan: „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare immers, vermoedelijk ge schreven in 1595 en zeer waarschijnlijk in latere jaren door de dichter aanzienlijk verbeterd, blijft altijd nieuw. In deze om geving zou men er graag de overigens overbodige muziek van Mendelssohn bij hebben willen horen, al ware het slechts om de romantische illusie te vervolmaken. Gelukkig heeft de hedendaagse componist Jurriaan Andriessen geen enkele moeite gedaan zijn illustere voorganger te evena ren. Hij leverde slechts de minimaal beno digde geluiden ter begeleiding van de bovennatuurlijke onderdelen van de han deling en een paar fanfares voor de aan kondiging van de hertog en zijn jachtstoet of bruiloftsgangers, waarbij alleen het langs mechanische weg ten gehore gebrachte koor van zichtbare elfen misplaatst was. Het is nu al de derde keer geweest, dat wij de toneelgroep „Theater" in Bloemen- daal mochten begroeten. De beide vorige vertoningen waren „overplantingen" van binnenhuisstukken naar de buitenlucht en als zodanig weinig bevredigend. Het blij spel van Shakespeare echter vond hier een natuurlijk klimaat. Toch is men nog steeds niet zo ver, dat men bij de enscènering uit gaat van de specifieke eisen en mogelijk heden van het openluchttheater. De belich- zuilen en boomstronken, uitmuntend tot aan het laatste bedrijf, toen er de blijkbaar onvermijdelijke kleuren in gingen meespe len. Daar stonden enkele aardige vondsten tegenover: de vijver (gebruikt voor een kluchtige valpartij) en de optocht van dwaallichten aan het slot. Men is in ieder geval op de goede weg. Er zijn nog allerlei verdrongen mogelijkheden van het toneel, die op deze speelwei tot nieuwe bloei kun nen komen! Met de regie (de teksten zijn onder lei ding van Cruys Voorbergh ingestudeerd) was de in Engeland vooral als acteur be kende Michael Warre belast. Met de beste wil van de wereld kan men niet zeggen, dat hij de sprookjesachtige indruk, die de Young Vic bij ons achterliet, heeft over troffen. Er is kennelijk gewoekerd met het hem ten dienste staande materiaal. Enkele belangrijke rollen waren te zwak bezet. Van de vier dolende Atheense gelieven het woud, wier gevoelens door tovermacht aardig in de war worden gebracht, kon eigenlijk alleen Carl van der Plas als Pyla- des ruimschoots voldoende worden ge noemd, al spendeerden Anne-Marie Heyli- gers en Marijke Bakker op amusante wijze veel temperament aan de scheldpartij in de tomeloze droomtoestand en trof de pas af gestudeerde Siem Vroom door zijn ridder lijke verschijning. Spoel, de wever Van alle vroegere opvoeringen, die ik ooit heb gezien, onderscheidde deze „Midzomer nachtdroom" zich door de verplaatsing naar het begin van de negentiende eeuw. Blijkens het programma was het doel daar van om „de mengeling van humanisme en het bijgeloof van Shakespeare's jeugd dich ter bij ons te brengen dan mogelijk lijkt in de authentieke kostuums uit het Elizabe- ting bij voorbeeld (waarvoor men nota thaanse tijdperk". Daar is veel voor te i 'zeggen en mede dankzij de „schilderach tige" aankleding door Niels Hamel kon men er zo goed als volledig vrede mee hebben. Toch was er één gevaar, dat maar ternauwernood bezworen werd en zeker niet helemaal: de verleiding om van Spoel, bene eigen installaties had meegebracht) was als het ware nog een toonbeeld van naturalisme, net alsof niet alles gezien mocht worden.Het decor van Wim Ves- seur beperkte zich tot suggestieve stoffe ring van de achtergrond met een paar de wever, een karikatuur op de romanti sche treurspelacteur te maken. Er dreigt namelijk een verstoring van het hachelijke evenwicht, als de opvoering door de hand werkslieden tezeer een losstaand komisch nummer wordt. Dit intermezzo immers kan men tot op zekere hoogte mét „De Burger-Edelman" van Molière vergelijken: de belachelijkheid moet naar twee kanten werken door de confrontatie van „demo cratische" geldingsdrang met de afgeleefde vormen van lege conventies. In de huidige opvatting werd dit door de opgelegde paro die geenszins bereikt. Voor de wijze waar op de intenties van de regisseur door de spelers - met Gerard Hartkamp aan het hoofd - werden gerealiseerd, past intussen bewondering. Spoel, de wever: men moet achteraf de wat dit stuk betreft nog onovertroffen ver taler dr. L. A. J. Burgersdijk hulde be tuigen voor deze gelukkige aanduidirl^. Want inderdaad is hij de man, die alle draden van het fantastische patroon ver bindt. Hij is een verrukkelijke realist, die zich in alle omstandigheden weet te schik ken met zijn kerngezonde natuur en zijn daaruit volgende zelfbewustzijn gebruikt om er voorstellen tot oplossing van alle moeilijkheden aan te ontlenen. Doordat Robert de Vries deze werkelijkheidszin geen moment verloor, ook niet in de over drijving van de pathetische heldenstijl, kan hij in deze rol veel voldoening schenken. Anny de Lange - met haar nasleep van sombere elfen, in plaats van de sylphiden die men hier verwacht zou hebben was een zangerige Titania en Frans van der Lingen een sonoor declamerende Oberon met een bijzonder slechte plastiek. Het heeft echter weinig zin om alle kwa liteiten en niet minder evidente tekort komingen tegen elkaar af te wegen. Het publiek kwam naar het Openluchttheater om sfeerrijke verpozing te vinden, om te genieten van poëtische verbeelding en de als tegenwicht dienende clownerie. Blijkens het geestdriftige applaus heeft men op deze prachtige midzomeravond naar harte lust met open ogen en oren met Shake speare meegedroomd. Puck - als hoedanig Bernhard Droog optrad, een snelle spring- in-'t-veld, maar te weinig de folkloristische plaaggeest - had waarlijk niet om bijval hoeven vragen. David Koning I'» Vermoedelijk nog voor het vakantiesei zoen zal Polygoon een aantal kleuren filmstrips uitbrengen van schilderijen van Vlaamse Meesters uit de 17e eeuw en van meesterwerken van primitieven en schil ders uit de Vlaamse School. De grote belangstelling voor de kleuren filmstrips over werken uit de Nederlandse Musea, die Polygoon in 1956 heeft ver vaardigd en waarvan in het begin van deze maand de tienduizendste copie in het buitenland is afgeleverd, heeft aanleiding gegeven tot een samenwerking tussen Po lygoon en de Belgische firma „La Cine- scopie" in Brussel, met het oog op een uit breiding van de bestaande kunstserie. De opnamen van deze kunststrips wor den alle in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Brussel gemaakt en af gewerkt volgens het Polycolor-systeem, dat de grootst mogelijke zekerheid van juiste kleurweergave biedt. Van de betrok ken kunstwerken zijn nooit eerder kleuren filmstrips gemaakt. De samenwerking van de directie van „Natuurbad Velserend" te Santpoort en een der Haarlemse modemagazijnen heeft zaterdagavond een fraai resultaat gevon den in een prachtig opgezette en uitgevoer_ de kijkavond in Velserend. Over een dwars over het middenbad gespannen plankier trippelden een uur lang een zestal manne quins in fleurige zomerjurkjes, geklede robes en vlotte zonnecombinaties. Teleur stellend was het feit dat door de grote af stand de details der jurkjes en vooral de kleuren niet goed te zien waren waardoor de aandacht van het publiek nogal eens naar de romantisch verlichte omgeving afdwaalde. De donszachte temperatuur maakte de aanwezigheid in Velserend zaterdagavond tot een waar genoegen en toen om half elf de eerste vuurpijlen hun snelle tocht in het luchtruim ondernamen werd dit rustige feestje in enkele ogenblikken een sensatio neel kijkspel met vele „zeesterren", „wa tervallen" en „Bengaalse vuren", waarbij uiteraard een lawine van „gillende keuken meiden" soms horen en zien een ogenblikje deed vergaan. Het was een mooi kijkspel, dat de aanwezigen van het begin tot het einde in zijn ban hield. Blies bij het begin „Wilhelmina" klank volle marsen over het water, na afloop was de beurt aan „The Moonliners" om de danslustigen nog geruime tijd bezig te houden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5