WB dit weekeinde gastvrouwe van „MAIJEN 1886" Mannetje Grommelebrom J DE ONZICHTBAREN r J Agenda voor Haarlem Sportuitwisseling met herhaling in augustus Kort en bondig 4 Uitgevaren visserijvaartuigen „Santpoort" hield een geslaagde uitvoering Jac. Scheeres 25 jaar bestuurslid van V.S.V. EEC^AlYKCr Twee ongevallen tijdens weekeinde in Velsen Rooswijk-heren verloren van HEDW „Marathon" kreeg stuur- assistentie binnen pieren VERVOLGVERHAAL KOSTNER „Pensioenbijdragen niet met terugwerkende kracht" MAANDAG 1 JULI 1957 De voetbalvereniging „Breesaap", die plotseling stond voor de ontvangst van een gezelschap van de Turn-und Sportverein „Mayen 1886" uit Duitsland, heeft zich het afgelopen weekeinde ondanks de zeer kor te voorbereiding uitstekend van haar gast- plicht gekweten en het uit ruim veertig personen bestaande gezelschap enkele zeer prettige dagen bezorgd. Een prettige vriendschapsband werd in het kader van deze sportuitwisseling gelegd. In Augustus gaat WB al op tegenbezoek. De korte tijd van organisatie was er oor zaak van dat een geschenk van Mayen's burgemeester voor Velsens burgemeester pas zondagavond laat in het Statenhuis aan de Velserweg kon worden overhan digd aan drs. A. Demmers, die in zijn kwa liteit van voorzitter der Velser Sportstich ting de honneurs voor het gemeentebe stuur waarnam. In het sportpaviljoen „Watervliet" heb ben de Duitsers zaterdag op eenvoudige en gemoedelijke manier kennis gemaakt met de pleegouders, 's Avonds kwam men opnieuw bijeen op het CVB-sportpark aan de Rooswijkerlaan voor een treffen tussen VVB's eerste elftal en het in de tweede amateurliga van Rheinland spelende Mayen, dat enkele invallers had. De wedstrijd Voor het begin van de wedstrijd dankte voorzitter Esper van Mayen voor de har telijke ontvangst en de gelegenheid om in velsen te kunnen spelen, waarbij bloemen met fraaie linten werden overhandigd aan voorzitter W. Zand door de gezel schapsleider Seichter. Vervolgens geschied de een uitwisseling van herinneringsvaan tjes tussen de aanvoerders R. Luitjes en Fr. Schafer. Onmiddellijk nadat scheidsrechter K. Bakker het beginsignaal had gefloten demonstreerden de gasten een goede partij voetbal, waarbij samenspel, snelheid en techniek opvielen. Aanvankelijk kon WB hieraan het hoofd bieden aangezien doel man v. d. Kuil meer dan eens uitstekend werk verrichtte. De VVB-aanval was niet de mindere doch had te lang nodig om door te breken, waarbij enkele mooie kan sen voor Verswijveren, Koppen en v. d. Linde verloren gingen. De gasten speel den als ploeg zeer bewegelijk en verras ten vaak met hun aanvalstaktiek, die door spil Both niet voldoende werd onderbro ken. Schafer scoorde dan ook na uitste kend combineren (01), waarna v. d. Schans op de doellijn redde. WB kon het tempo niet volgen en zakte wat af, waar door linksbuiten Bohr na fraai samenspel even keurig scoorde (02). Bijna direct na de hervattiig had eindelijk v. d. Linde succes (12) en schoot Verswijveren in eens hard in, maar juist over de lat. De Duitse defensie begon te wankelen, doch WB profiteerde hiervan niet voldoende. Het overwicht ging verloren toen Heftrich er 13 van maakte en Bohr beheerst de stand op 1—4 bracht. Het was Verswijve ren die aan de andere kant het duel met de linksachter won en scoorde-(2—4), waarnaar Schafer vijf minuten voor het einde onverwacht en fraai de eindstand op 25 voor Mayen bracht na de wel zefer warme strijd, die door veel publiek werd bijgewoond. Volendam Nadat zondagmorgen een trip naar Vo lendam was gemaakt en de Noordzee bij Wijk aan Zee ook de belangstelling had genoten, kwamen de sportvrienden zon dagavond bijeen in het Statenhuis aan de Velserjveg, waar een opgewekte stemming heerste Wegens organisatorische omstandighe den bleek het voor de Duitse gasten na Maandag 17 juni: m.t. Dirk Maria KW 80: ra.: Cornelia Maria SCH 135. Dinsdag 18 juni: m.t. Amsterdam IJM 28, m.l. Onderneming IV SCH 153. Donderdag 20 juni: s.t. Haarlem IJM 9 m.t. Albatros KW 87 Emma Wilhelmina KW 135, m.l. Dogegrsbank KW 75. Vrijdag 21 juni: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Wiron IV IJM 209, Wiron II IJM 211, Albertha Hendrika KW 81; m.l. De Vrouw Anna KW 81. Zaterdag 22 juni: m.t. Emma IJM 15, Burge meester Heusdens VL 27, Willem VL 121, Petro- nella VL 131 (eerste reis). Maandag 24 juni: m.l. Adeodatus IJM 30 (27 juni binnen). Verwachting IJM 204, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Willemp^e KW 89, Geertje KW 108, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gezina Geertrui KW 176, Onderneming II SCH 27, Dolfijn RO 2 m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45 Frederika Maria IJM 52, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 (27 juni binnen), Corrie IJM 78 N eelt je IJM 240 (26 juni binnen), Nehim I AM 16, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 2^ Arendje Jacoba KW 21 (26 juni binnen), Rein KW 30 (27 juni binnen), Petronella KW 31, Tiny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Prinses Mar griet KW 51, Alice KW 62, Margriet Jpsina KW 63 Arend Cornelis KW 68, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Nico KW 96 (26 juni bninenj, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Fle- vo WR 50, Spes Nostra WR 56 (eerste reis) Coen BDinsdag 25 juni: m.t. Ariadne IJM 18 Beatrice IJM 72, Job Gouda IJM 79, Francma KW 153; m 1 Cornelis KW 24, Elizabeth KW 64, Onderne ming III SCH 117, Drie Gebroeders HD 79: m.k. Magda IJM 272, Jacoba KW 105, Pieter Jacob KW 178, Pietertje HD 87, Okko Bosker WR 25. Woensdag 26 juni: m.t. Shamrock IJM 129. Maria Theresia KW 99; m.l. Nestor KW 101, Ro bert William KW 123, Anna Suzanna WR 88: m k. De Twee Gebroeders IJM 3, Neeltje IJM 240 27 juni binnen). Arendje Jacoba KW 21 (28 juni binnen), Nico KW 96 (27 juni binnen). Donderdag 27 juni: m.t. Deining KW 8, Liesje en Rutger VL 153; m.l. Adeodatum IJM 30, Ma ria Jacoba KW 73, Java KW 159; m.k. De HpopII IJM 59, Neeltje IJM 420, Rein KW 30, Nico KW 96. Vrijdag 28 juni: m.t. Cornelis Vrolijk Fzn. SHC 171: m.k. Arendje Jacoba KW 21. Haringdrijfnetvisserlj Woensdag 29 mei: m.l. De Arend KW 7, Hele- "Sdag 3 juni: m.l. Grietje KW 20, Volhar ding KW 23, Nederland VI KW 37, Borneo KW 127 Dinsdag 4 juni: m.l. Rijnmond V KW 110. Woensdag 5 juni: m.l. Nederland VII KW 130. Donderdag 6 juni: m.l. Vertrouwen KW 6, Noordzee KW 47, Ella Christina KW 97. Vrijdag 7 juni: m.l. Bali KW 129. Dinsdag 11 juni: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Hollandia KW 18, Orion KW 22, Wilhel mina I KW 25, Rijnmond III KW 44, Nelly Maria KW 70, Excelsior II KW 78. Woensdag 12 juni: m.l. Zeemeeuw KW 170, Willy SCH 7. Donderdag 13 juni: m.l. Dirk KW 19 Margrie- tha Maria KW 29. Vrijdag 14 juni: m.l. Rijnmond II KW 43. Maandag 17 juni: m.l. Noordster KW 67, Wil helmina III KW 147. Woensdag 19 juni: m.l. Gorredijk IJM 75, Aaf- ke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Voorwaarts KW 140. Vrijdag 21 juni: m.l. Toenadering KW 95. Zaterdag 22 juni: m.l. Eendracht KW 168. Maandag 24 juni: m.l. Cornelis Harinus KW 48. Dinsdag 25 juni: m.l. Wilhelmina II KW 138. Woensdag 26 juni: m.l. Willem Cornelis KW 16, Everard Christina KW 40, Jan KW 50, On derneming KW 175. Donderd. 27 juni: m.l. Hubertha Gerarda KW 9. lang wachten niet mogelijk door Velsens burgemeester te worden ontvangen en werd deze taak waargenomen door drs. A. Demmers, voorzitter Velser Sportstich ting. De heer Esper, voorzitter van Mayen, ingeleid door VVB-voorzitter W. Zand, getuigde van een volkomen verrassing door de zeer vriendelijke ontvangst en de spoe dig gesloten vriendschapsbanden. Hij bood de heer Demmers voor Velsens gemeentebestuur namens Mayen's burge meester een wandbord aan als herinnering, vergezeld van een begeleidende brief. In een toespraak tot de Duitse gasten wees de heer Demmers op de menselijke ver houdingen, die mede door sportuitwisse- lingen te verbeteren zijn na de geweldige chaos, die is geweest en nu weer door de atoombeheersing dreigt. Hij achtte het dringend noodzakelijk dat allerwegen een positieve weerstand komt om na de twee de wereldoorlog geen nieuwe ellende te moeten vrezen en deed daarom een beroep op gasten en Nederlanders steviger vriendschapsbanden te bewerkstelligen. Persoonlijk gaf de heer Demmers blijk van zijn respect voor de huidige Duitse Bonds regering, die evenals andere landen een verenigd Europa voorstaat. Voorzitter Esper beantwoordde deze toe spraak kernachtig met de mededeling, dat de Duitse jeugd van Mayen hierin zeker het zijne zal willen bijdragen om vervol gens als herinnering aan WB een fraaie met het wapen van Mayen bewerkte steen van mijnbasaltlava aan te bieden. Traditie-getrouw sloot de turnvereni ging „Santpoort" het seizoen 1956/57 af met een openluchtuitvoering in het Burg. Rijkenspark aldaar, welke uitvoering on danks het zeer warme weer behoorlijke belangstelling heeft getrokken Na een vlotte opmars en het openings woord van de voorzitter, volgde een pro gramma van twaalf nummers, dat in nau welijks twee uur werd afgewerkt. Dit pro gramma bood veel variatie in vrije oefe ningen mèt en zonder handgereedschap pen, toestelturnen, behendigheidsgymnas- tiek en kleuterwerk. De eerste vrije oefe ning was van alle deelnemers(sters), waar bij de heren en jongens soms andere on derdelen hadden dan de meisjes en dames waardoor aardige effecten werden ver kregen. De dames-senioren hadden ook een vrije oefening met eenvoudige en in rustig tem po uitgevoerde bewegingen. Bij de oefe ning in een dubbele kringopstelling maar vooral bij de baloefening lieten de dames zien, dat zij ook het ritme van minder be kende melodieën goed aanvoelden zodat een goed vloeiend geheel vertoond werd. Bij het algemeen springnummer, t.w. la ge kast door kleine jongens, lage bok dooi; kleine meisjes en trefhpïin paar door grote jongens en heren viel wèl de grote variatie in de sprongen op. Bij het toestelturnen, t.w. lage brug meisjes en jongens,evenwichtsbalk, brug met ongelijk gestelde leggers en ringen zwaaien dames en bij ringen stil heren, was de afwerking goed verzorgd. De oefeningen met de banken door een grote groep meisjes lieten zien, dat ook met banken de lenigheid en de spierkracht ontwikkeld kunnen worden. De kleine jon gens lieten met behulp van banken en bruggen zien, hoe de lichamelijke vaardig heid (behendigheid) opgevoerd kan wor den om hierdoor té komen tot de oefenin gen, die de heren en grote jongens demon streerden op de lange mat. Rest nog te vermelden het kleuter sprookje van de jongste leden, waarbij door middel van een gesproken tekst de als elfjes,bloemen en dieren verklede kin deren verschillende gymnastische oefenin gen lieten zien. Dit jaar viert de secretaris van VSV, de heer Jac. Scheeres het feit, dat hij vijf entwintig jaar bestuurslid van de vereni ging is. De jubilaris zal door VSV worden gehuldigd op zaterdag 6 juli in hotel Royal" aan de Kennemerlaan. Van vijf tot zevep uur zal er gelegenheid zijn tot feliciteren. Dat het ijzer gesmeed moet worden, zo dra het heet is, hebben de trawlreders ge leerd, die in het begin de kans op dure zoute haring (wellicht uit sportiviteitsover- wegingen overigens volkomen terecht) lie ten glippen en nu tonnen zijn gaan mee geven, gemerkt. Het is nu net iets te laat, want de room is van de „pekel", als men begrijpt wat wij bedoelen: de hoge prijzen van de eerste weken moesten plaats maken voor een veel gematigder markt en de be sommingen voor verse vis, die dubbel en dwars goedgemaakt worden door de op brengst der Hollandse Nieuwe komen steeds zeldzamer voor. Al is het voor velen toch nog altijd een hoopvol teken, dat de aanvoercijfers ten opzichte van vorig jaar ten achter blijven en er dus best weer eens een hausse in pekelharing kan ontstaan. De manier, waarop de SCH 171 woensdag de topscorer van de week werd in ÏJmui- den, zal zich niet direct herhalen: het schip had al een reis van f 23.000 binnen, die tot de betere opbrengsten gerekend mocht worden, toen de kantjes zoute er nog eens bijgeteld konden worden en men tot het prettige bedragje van f 39.000 kwam. De Maria van Hattem haalde diezelfde dag een povere f 11.000 en dat was eigenlijk meer een zomerprijs Naarmate het weer weer opknapte, knapten de koersen verder af. Was schel vis in het begin van de week tegen rede lijke prijzen af te zetten geweest, de zaken daalden naarmate de week vorderde en het kwik steeg, zodat de zaterdagmarkt alle soorten van de Amsterdam verkopen zag tegen f 10 en een groot deel van de braad niet eens meer een koper kon vinden. Makreel lag in dezelfde hoek: tot en met vrijdag was het heel redelijk en goed, maar toen de Bilt met warm tot zeer warm weer ging dreigen, kwam daar een steile daling achteraan en de Herman prees zich dus gelukkig, dat er tussen de f 24 en de f 35 betaald is terwijl even later de 50 kilo niet meer dan f 13 opbrachten. Dat niettemin de haring stevig te paard zit, was zaterdag velen een openbaring: de maatjesharing is schaars, erg schaars blijk baar, als er op zo'n dag een f20 de kist wordt betaald. De handel kan het nog steeds niet hele maal verkroppen, dat de zandspiering on der de kist wordt uitgedund en men mag haar voorhouden, dat de wetenschap zelf nog niet precies raad weet met dit vraag stuk, zij huldigt het principe, dat hier roof bouw op vissenvoer wordt gepleegd en dat hier vroeg of laat een terugslag op merk baar wordt. Overigens zijn er kottervis- sers, die zeggen, dat zij „ook maar uit armoe" op deze visjes jagen, omdat de Sylt de laatste jaren weinig visserij te zien heeft gegeven en de schol evenmin weinig hoop meer geeft. De Belgen hebben zich hoofdzakelijk met de regels kabeljauw onledig gehouden en betaalden dan ook woensdag een goede prijs. De kisten lagen minder florissant in het marktbeeld, maar de regels blijven naar het zuiden gaan. Op de Amsterdamse weg en de Lange Nieuwstraat te IJmuiden zijn de Velsense politie en de ongevallendienst dit week einde te hulp geroepen bjj twee onge vallen. Op de Amsterdamseweg reed zaterdag middag het echtpaar S. uit Amsterdam op de motor in de richting IJmuiden. Zij wer den ingehaald door een auto, die een tame lijk snijdende manoeuvre maakte en daarop plotseling stopte. De motor vloog tegen de achterzijde van de auto, waardoor de 53 jarige mevrouw S. over haar man de bestuurder tegen de auto terecht kwam. Zij klaagde over hevige pijn, maar na on derzoek in het Antoniusziekenhuis kon zij de reis vervolgen. Zij had slechts een schaafwond aan een been aan dit ongeval overgehouden. De motorfiets werd hevig beschadigd. Het echtpaar heeft de reis naar Beverwijk per trein kunnen voortzetten. Het enige ongeval van de warme zon dag: op de Lange Nieuwstraat slipte de 53-jarige Amsterdammer W. M. de H. met de bromfiets ter hoogte van de rotonde bij het Moerbergplantsoen. Met een hoofd wond moest hij naar het Antoniuszieken huis worden overgebracht. Nadat de wond was gehecht kon De H. naar huis worden vervoerd. In de wedstrijd van het eerste heren- Rooswijk-honkbalteam heeft de thuisclub het zaterdagmiddag op „Watervliet" onder de verzengende warmte tegen de concur rent HEDW I om de eerste plaats op de ranglijst niet kunnen bolwerken. Bij voor baat bleek de thuisclub al kansloos tegen de sterke Amsterdammers, hoewel de strijd aanvankelijk nog gelijk op ging. Tot en met de derde innings werd door beide ploegen niet gescoord, maar daarna de monstreerden de gasten met goed slagwerk en dank zij enige grove blunders in het Rooswijk-veld hun betere kwaliteiten. HEDW liet er geen twijfel over wie van de beide ploegen de sterkste in de afdeling is, want zowel aan slag met zes honkslagen tegen Rooswij k nul, als in het veld vier fouten van de Amsterdammers en acht fouten aan Velsense kant gaf het Roos- wijk geen enkele kans en behaalde een alleszins verdiende 0-6 no run-no hit over winning. HEDW I bezit nu als eerste in de afdeling zes winstpunten meer dan Roos- wijk I, dat de tweede plaats in de over gangsklasse inneemt. De werpersresultaten waren: Rooswijk: (Sauer) eenmaal drieslag; een maal vier wijd; vij honkslagen tegen; HEDW (Van Dijk) zevenmaal drieslag; viermaal vier wijd; tien honkslagen tegen. Scoreverloop: Rooswijk 000000000 0 HEDW 000130002 6 't Karpertje behaalde vele prijzen De Beverwijkse hengelsportvereniging ,'t Karpertje" heeft zondag met zestien leden deelgenomen aan een concours geor ganiseerd door de Alkmaarse vereniging „Luctor et Emergo". In de korpswedstrij den was 't Karpertje in afdeling A niet al te fortuinlijk en de Beverwijkers wisten met 32 baarzen een derde prijs te behalen. In de personele wedstrijd ging het beter. J. Beentjes behaalde een eerste prijs met 24 stuks. In totaal werden door de Bever wijkers zeven prijzen behaald, waarvan de voornaamste waren: J. Poojs 14 st., H. Kra nendonk 12; J. Straat 11; Jac. Beentjes 6. Concert in Oude Dorpskerk De Beverwijkse organist G. J. Moed geest dinsdag 2 juli een zomeravondcon- Ergens in een mooie bosstreek stond een alleraardigst huisje, met 'n strooien dak en leuke raampjes met gekleurde luiken. O, wat 'n leuk huisje was dat! Als iemand er langs kwam, moest hij wel denken: nou, daar zal wel een gezellig mens in wonen! Maar ho, dan had-ie het mis. Want mannetje Grommelebrom, de bewoner van dat huisje, was een klein, kwaadaardig, humeurig kereltje, dat nooit lachte en tegen iedereen lelijk deed 2-3 De Nederlandse kustvaarder „Mara thon", die 398 ton meet en eigendom is van de N.V. Kustvaartrederij Dudok de Wit en Co. te Amsterdam, kwam zondagmorgen omstreeks half acht ter hoogte van Texel bij mooi weer enigszins in moeilijkheden te verkeren door een uitgelopen lager. Men slaagde er evenwel in „op zeven poten" verder te varen en IJmuiden in de loop van zondagmiddag te bereiken. Hier werd stuur-assistentie binnen de pieren ver leend door de sleepboot „Winston Chur chill" van N.V. Bureau Wijsmuller. Posities De sleepboot „Zeeland" van Wijsmuller is inmiddels onderweg naar Belem in Bra zilië om een Deens stoomschip voor Cura sao op te halen. De sleper, die thans in ballast vaart, passeerde zondagmiddag Trinidad. De „Cycloop" heeft Maracaibo ook al weer verlaten en is leeg onderweg naar New Orleans. Vandaar sleept de „Cycloop" cert in de oude dorpskerk te Wijk aan Zee. via Houston bakken naar Maracaibo. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar. V. A 7. „Als hij in Kiakhta komt, heeft hij altijd veel geld bij zich. Heel wat mensen hebben al geprobeerd om hem te ontfutselen, wat hem steeds naar Mongolië trekt". „De mooie omgeving", antwoordt hij dood ernstig aan de een. „De gezonde lucht", zegt hij tegen de ander. En daarbij lachte hij dan altijd. Lachen schijnt trouwens zijn voornaamste bezigheid te zijn, voegde mijn Russische vriend er nog aan toe. Mij liet het tamelijk koud, wat de Rus naar de ge bergten en steppen van Mongolië trok. Dat hij stout moedig en vermetel moest zijn, was mij overigens wel duidelijk geworden. Er was namelijk heel wat moed voor nodig om midden in de winter over het Kentei-gebergte te trekken. Vooral dit deel van zijn reis interesseerde mij bijzonder en ik besloot hem bij een volgende gele genheid eens te vragen om mij een uitvoerig verslag te doen over deze tocht door de bergen. Het door legenden omgeven leven van de Rus hield mijn gedachten al spoedig zózeer bezig, dat ik mij iedere keer weer ver heugde als ik hem onjmoette, en in een zo kleine stad als Kiakhta gebeurde dat geregeld. Als ik 's avonds ergens werd uitgenodigd, kon ik er welhaast op rekenen ook hem daar te treffen. Al heel spoedig konden wij het samen uitstekend vin den en Komoroff vertelde mij bereidwillig en uitvoerig over de belevenissen van zijn laatste reis. Ofschoon hij met veel humor deze winterse tocht door het gebergte probeerde te bagatelliseren, begreep ik toch, dat de overwonnen gevaren en moeilijkheden uitzonderlijk groot waren geweest. Op zekere middag haalde de Rus mij voor een rit buiten de stad af. Het was helder weer en toen wij het stadje achter ons hadden gelaten en de wijde vlakte zich voor ons uitstrekte, vielen onze paarden bijkans automatisch in een lichte draf. Een half uurtje later verschenen enige jurtten die typische tenten van de Aziatische nomaden in ons gezichtsveld. Kort daarop sprongen ruig-harige Mongolen-honden blaffend en brommend om ons heen. Deze half-wilde, lang niet on gevaarlijke dieren, ontbreken in geen enkel Mongools kamp. Zij vallen iedere aankomende woedend aan en kunnen slechts met welgemikte slagen van de lange jachtzweep, die iedere ruiter in Mongolië altijd bij zich hebben moet, teruggedreven worden. Wij maakten een grote boog om het kamp heen en reden zwijgend verder over de met een dun sneeuwlaagje bedekte steppe, die (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N) zich tot schier in het oneindige voor ons uitstrekte. Na enige tijd hield de Rus zijn paard in, zodat het stapvoets verder ging. „Ik heb u voor deze rit uitgenodigd, omdat ik graag ongestoord met u wilde praten", zei hij. „In gezelschap heb je daar geen gelegenheid voor", voegde hij er lachend aan toe en wees met zijn zweep over zijn schouder naar de ver achter ons liggende stad. „Heeft u mij zó iets geheimzinnigs te vertellen, dat niemand anders het mag horen?" „Misschien", antwoordde hij. „Het gaat er alleen maar om of u tijd hebt". „Tijd? Waarvoor?" „Ik zou graag willen weten, of thuis soms iemand op u wacht, of u in de eerstkomende dagen of weken terug moet óf dat u laten we zeggen hier nog vijf tot zes maanden zou kunnen en willen blijven". „Er wacht niemand op mij. Of ik nu vandaag vertrek of pas over 10 jaar blijft mij hetzelfde. Ik heb het con tact met mijn vaderland reeds lang verloren, Ja, ik weet zelfs niet meer of ik er eigenlijk nog wel één heb". Verrast hief de Rus het hoofd op en keek mij lange tijd zwijgend aan, voordat hij antwoordde. „Dan is het met u praktisch zoals met mij gesteld. Voor het vaderland ben ik al vele jaren dood.Nu ja, laten we het daar maar niet over hebben. Ik wilde u namelijk uitnodigen om met mij een reis door Mongolië te gaan maken, door een streek, waar wij een grote ontdekking kunnen doen, als we tenminste wat geluk hebben". „U hebt me nogal nieuwsgierig gemaakt", zei ik. „Wilt u er niet wat meer over vertellen?" „Graag, als u mij tenminste belooft tegenover iedereen een strikt stilzwijgen in acht te nemen, of u nu met mij meegaat of niet". Ik reikte Komoroff de hand. „Als u daar prijs op stelt, is dat natuurlijk afgespro ken". „Mooi. Luistert u dus goed. Wat mij uit mijn vader land verdreven heeft, doet niets terzake. Ik wil u echter verzekeren, omdat ik weet wat er in Kiakhta over mij verteld wordt, dat ik geen oneerbare handeling heb begaan. Ik schaam mij op het ogenblik echter wel over wat ik toen gedaan heb en wat mij genoodzaakt heeft het land te verlaten. Het zijn niet altijd de eigen fouten, die ons onheil berokkenen en niet altijd kan men alle moeilijkheden overwinnen, die het grote oorlogsspel, dat wij het leven noemen, ons in de weg legt. Nu ja, het leven, het lot heeft mij aan de dijk gezet! Ik leef echter nog en wie weet, misschien Hij maakte een berustend gebaar met de hand en lachte. „Luistert u maar naar wat ik te vertellen heb. Een paar jaar geleden viel ik van mijn paard en brak een been. Dat was in de buurt van Oebsa-Nor, het grote meer, in welks richting ik, van de stad Oelankom komend, reed. U zult zich wel kunnen indenken, hoe ik mij toen voelde. Om in het noordelijke deel van Buiten- Mongolië met een gebroken been te liggen, is bepaald geen kleinigheid. Mijn zes reisgenoten, allen Mongolen, raadden mij aan terug te keren. Het vooruitzicht om méér dan twee weken met een gebroken been in het zadel te moeten zitten, was niet erg aanlokkelijk. Maar wat moest ik anders doen? Ik spalkte het been zo goed als het ging met boombast en de volgende morgen aan vaardden wij de terugtocht. We gingen niet de weg, die we gekomen waren, maar keerden regelrecht naar de stad terug. Tegen de middag kwamen wij bij een Boeddhistisch klooster, dat mij door zijn grootte ver raste. Ik was reeds eerder in die streken geweest, maar dat klooster had ik nog nooit gezien, noch had ik er over horen praten. Wij stegen daar of om even te rus ten. Eén van mijn mensen stelde de monniken op de hoogte van mijn ongeluk, waarop direct een lama, die een geneeskundige bleek te zijn, bij mij kwam, het door mij aangelegde verband verwijderde en het been onder zocht. Van hem hoorde ik, dat de orde van de Bogdo- Göggen, welks leden de „Levende Boeddha" aanbidden, op het klooster haar zetel had. Ik reisde niet meer verder. De lama's richtten voor mij buiten de klooster muren een jurtte in en verpleegden mij zó voortreffelijk, dat ik al na enkele weken weer geheel hersteld was. Met de leider van het klooster geraakte ik op zulk een vriendschappelijke voet, dat hij vaak urenlang aan mijn legerstede zat en over talloze zaken met mij sprak. Hij bracht iedere keer boeken uit het klooster voor mij mee, zodat ik de Mongoolse taal beter keerde kennen dan ooit". (Wordt vervolgd). Padvindershoofdcommissaris. De heer E. J. H. Volkmaars uit Amstelveen is tot hoofdcommissaris vain de vereniging „De Nederlandse Padvinders" geïnstalleerd. Afscheid. Tijdens de jaarvergadering van de ANWB heeft de vice-voorzitter, mr. H. A. H. Canfer Cremers uit Wassenaar, na een dertigjarig lidmaatschap van het be stuur afscheid genomen. Duinbrandje te Oostvoorne. Te Oost- voorns iis in het „Kruindnger bos" brand ont staan in de dudntjes tussen het kampeerter rein en het Stenen Baken. Toen de' brand weer arriveerde waren reeds honderden vakantiegangers bezig het vuur te besrij den. De brandweren van Rockanje en Rrielie verleenden assistentie. Het duurde omstreeks drie uren voor men het vuur meester was. Er was toen 3.000 vierkante meter duiwbeplanting verloren gegaan. Gratis groenten. Een partij uitgelopen asperges heeft de afgelopen week op de Venlose veiling geen koper meer kunnen vinden. Het aspergeseizoen is trouwens ook afgelopen. De doorgedraaide asperges wer den op de grote heide bij Venlo gestort. Ver schillende huismoeders die hiervan hoorden, zijn met emmers en ander pakmateriaal er op af getogen. Hun gezinnen hebben een paar dagen gratis groenten kunnen eten, want er was eveneens een hoeveelheid af wijkende tomaten en kaskommers op de stortplaats. Van de asperges heeft men zelfs nog een deel ingemaakt. B. en W. houden het been stijf In mei heeft de Velsense gemeenteraad de pensioenen der wethouders en de pen sioenen der weduwen en wezen dezer ambtsdragers geregeld. Een der artikelen, der verordening behelsde, dat de regeling per 1 januari 1957 wordt gepejit in werkinj* te treden, behalve artikel 24, dat op 1 juni van kracht zou moeten zijn geworden. Ge deputeerden hebben nu echter bezwaar gemaakt tegen deze „terugwerkende kracht" - zij zien liever de hele verorde ning per 1 september 1956 in werking tre den, op een drietal artikelen na, die wel op de le januari van kracht moeten wor den. Al zijn B. en W. het bij nader inzien in grote trekken wel met G. S. eens, zij willen toch dat artikel 24 wel heel graag ook op 1 januari laten ingaan, daar het het college niet redelijk lijkt, dat de wet houders een pensioenbedrage moeten be talen over een tijdvak tussen de inwer kingtreding van de rijksverordening en het moment, waarop Velsen de pensioenen voor de wethouders ging regelen. B. en W. blijven dus ten aanzien van artikel 24 bij hun eenmaal ingenomen standpunt, temeer, omdat zij in het algemeen het op leggen van financiële verplichtingen met terugwerkende kracht strijdig met de in het algemeen geldige rechtsbeginselen achten. De gemeenteraad wordt thans om steun verzocht, om deze mening alsnog aan G. S. kenbaar te maken. „DEM" houdt jaarvergadering De voetbalvereniging DEM houdt van avond (maandag) in zaal „Timmer" haar jaarvergadering. Naast de behandeling der jaarverslagen staat een bestuursverkie zing op de agenda. B.A.V. speelde voor badgasten In „Oud Wijk aan Zee" heeft de Bever wijkse Accordeonvereniging zaterdag avond een concert gegeven. Door de gun stige weersomstandigheden bestond hier voor een grote belangstelling. Na het op treden van het B-orkest volgde het musi ceren van de groteren, hetgeen eveneens een groot succes werd. Een hartelijk ap plaus na elk nummer vormde de beloning voor de musicerenden. Gaarne zal de VVV op wier initiatief dit concert plaats vond een harhaling van dit optreden tegemoet zien. MAANDAG I JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 915 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Könagswalzer", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De loot in het kruit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor dier verdwenen vrou wen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmas kering der veedieven", 14 jaar, 7 en 9.15 u, Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Jeugd koor „Inter Nos" m.m.v. Aafje Heynds, alt, dirigent Jan Booda met „Michiel de Ruyter- Caintaile", 8 uur. Begijnhofkapel: Interker kelijke samenkomst, spreker: G. Ernste, evangelist, 8 uur. Zangdienst van 7.30 u. af. DINSDAG 2 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Liefde", 18 jaar, 7 en 915 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kö nigswalzer", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit» 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen" 14 jaar, 2, 7 en 9:15 u. Roxy: „Ontmaskering der veedieven", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap in een vrolijk zomerprogramma m.m.v. vele ande ren, 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6