OLYMPISCHE DAG, warme maar boeiende demonstratie van het Nederlandse sportleven Nederlandse dames verloren van Duitsland en wonnen van Zweden Topscorers in K.N.V.B.- competitie 1956-1957 Blankenstein verbeterde tien jaar oud record op 800 meter Bondselftal bedwong Schalke: twee-één Atletiek-interland in Enschedé mm Hannie Bloemhof goed op dreef 15 A tletiek Voetbal Paardensport Hongaarse voetballers terug naar hun land Duitsland werd Europees politievoethalkampioen Uitslagen en programma softbalcompetitie Nederlandse handballers gaven Duitsland goed partij Wielrennen Twee Surinaamse spelers gaan over naar BW Kiwiet won de 1500 meter bij nationale jeugd wedstrijden MAANDAG 1 JULI 1957 In de eerste helft was Klaassens vervan gen door de Amsterdammer Dahrs, waar door een omzetting nodig werd. Van Wis sen ging in de middenlinie spelen en Dahrs nam de rechtsbinnenplaats in. Verfrist door een douche in de rust blijkbaar met hun voetbalkleding aan begonnen de spelers aan de tweede helft. Een aardige combinatie tussen Van Melis en Lenstra gaf de Rapid-midvoor een doel- rijpe kans maar zijn schot ging voor het doel langs. Toch bezorgde Van Melis, in de elfde minuut het bondselftal de winst. Halverwege de middenlijn en het doel k:°eg Van Melis de bal in zijn bezit en toen de Duitse doelman de fout beging ver uit zijn heiligdom te komen, scoorde Van Melis met een handig wippertje (twee één). Dahrs kreeg het te kwaad met de hitte en werd vervangen door de achter speler Kraay, die het niet eens onverdien stelijk in de voorhoede deed. Een overzicht van de gymnastiekde- monstratie in het Olympisch Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van de Olympische Dag 1957. Het is zondag in het stadion te Amsterdam een bar warme Olympische dag geworden, maar zelfs de abnor male hitte heeft het succes niet noemenswaard in de weg kunnen staan. Ondanks de brandende zon waren 25.000 toeschouwers naar deze traditionele wapenschouw van diverse sporten komen kijken en zij hebben kunnen genieten van een sportfestijn zo kleurig en zo gevarieerd als alleen de Olympische Dag kan schenken. Het begon om half twee direct al met een hartverwarmende vondst: het einde van de des ochtends om half negen voor het N.O.C.-kantoor in Den Haag begonnen 72-km lange fakkelloop, waarbij als laatste twee van de dertig fak keldragers Nederlands bekendste atletiek-veteranen Wim Slijkhuis en Fanny Blankers-Koen, fungeerden. Slijkhuis zweefde met verende pas onder de marathon tribune het stadion binnen, de brandende fakkel hoog opgeheven, en snelde in zijn nog steeds fraaie stijl de sintelbaan op. Na 200 meter gaf hij de fakkel over aan Fanny Blankers, die onder daverend applaus van het opgetogen publiek in een snelle sprint voor de ere tribune langs het vuur naar de zuid-zijde van het veld bracht en daar met de fakkel een lont ontstak. Zij zorgde voor een knaleffect: Er ging geen Olympische vlam branden, doch er echoden onverwacht twee dave rende knallen langs de tribunes. De Olympische Dag 1957 was begonnen. Met bewonderenswaardige snelheid volgden daarna de gehele middag de uiteenlopende sportevenementen el kaar op. Daar was allereerst weer het sierlijke openings nummer van het KNGV bijna 900 in het wit geklede meisjes van 12 tot 17 jaar stroomden in gelid de groene grasmat op. Steeds weer klaterde in het hete stadion het applaus op bij de massale ritmische gymnastiek, die de meisjes gracieus uitvoerden. Jonge manlijke turngroe- pen van Simson (Amsterdam) Donar en WIK uit Den Haag en Ulysses uit Rotterdam zorgden onmiddellijk daarna voor een acrobatisch feest, waarop een circus trots zou kunnen zijn. In de vier hoeken van het gras veld voerden zij meters hoge bokkesprongen uit, buitel den met salto's op een lange mat en met behulp van een springplank over hoge springtafels heen als leeuwerik ken door de lucht en dat alles in zo'n tempo, dat het pu bliek haast niet wist naar welke hoek het kijken moest. Intussen eiste de warmte toch zijn tol op. Daar was in de eerste plaats de teleurstel ling, dat de koninklijke familie verstek liet gaan en ten tweede begonnen er vooral op open zjjvakken ritsjes toeschouwers flauw te vallen. Voor het personeel van de G.G. en G.D. dat met extra ploegen naar het stadion was getrokken, werd het een zeer drukke middag. In de catacomben onder de eretribune, een ideale plaats tjj- dens een hittegolf, want de temperatuur was er zeer dragelijk, werden de slacht offers van de warmte zonder onderbreking binnen gebracht. Het waren er ten minste 150, die behandeld moesten worden en van hen werd er één naar het ziekenhuis ge bracht. Opvallend was bovendien het aantal snijwonden, dat daar gehecJ- moest wor den. De oorzaak: stukspringc. .2 limonade- en bierflessen. Eindelijk is het bijna tien jaar oude re cord van Frits de Ruyter op de 800 meter, door hem in Bazel op 17 augustus 1947 op 1 min. 51,8 sec. gebracht, verbeterd. Een jaar geleden had de oud-kampioen zelfs een beker beschikbaar gesteld voor de lo per, die hem zijn record afhandig zou ma ken en op de Olympische dag heeft De Ruyter dit kleinood met veel plezier over handigd aan de Hagenaar Blankenstein, die nu met een tijd van 1 min. 50.7 sec. recordhouder is. De 800 meter leverde een grote verras sing op. De Engelsman Johnson, vorig jaar in Melbourne winnaar van het zilver, slaagde er niet in zijn Oost-Duitse concur rent Kruse te verslaan. Johnson, die na 600 meter nog achter Krusë, Blankenstein en de Westduitser Ries lag, begon toen aan een indrukwekkende eindspurt, waarin hij zich geheel gaf. Maar hij kwam enkele centimeters te kort en was zo uitgeput, dat hij doodop langs de kant van de baan neerviel en pas ruim een half uur later in 1 staat was om de kleedkamers op te zoeken. Blankenstein behaalde een verdienstelijke derde plaats voor Ries. Twee sterke Duitsers lieten op de 400 meter verstek gaan: Bromberger en Huber. Voor hen kwam alleen de Westduitser Friedrich. Hoe gunstig de weersomstan digheden voor atletiek waren bleek het duidelijkst op dit nummer. Niet minder dan vier lopers verbeterden hun persoon lijk record aanzienlijk. De Engelsman Wrighton nam met lange passen de kop en sloeg op de laatste 100 meter een felle aan val van de Duitser Friedrich af. Zij no teerden respectievelijk 47.2 seconden en 47.8 seconden en brachten hun persoonlijk record met 0.4 sec. omlaag. Parlevliet var V. en L. finishte als derde in 48.4 sec., pre cies anderhalve seconde sneller dan hi ooit was geweest en Yska van A.A.C. haal de 0.7 sec. van zijn persoonlijk record af en kwam met 48.9 sec. op de vierde plaats. De 110 meter horden leed ook een ern stig verlies door het ontbreken van de Europese recordhouder Lauer, wiens plaats werd ingenomen door de Duitse ju niorkampioen Appel. Maar deze jongeman had in het gezelschap niets in te brengen. De Engelsman Hildreth kwam op de vijfde en de zesde horde sterk opzetten, liep toen een meter uit op Nederhand en behield deze voorsprong tot op de eindstreep. De tijden vielen hier nogal tegen. Hildreth noteerde 14.9 sec., Nederhand 15 sec. en Kamerbeek 15,1 sec. De Haarlemmer Joa chim werd zesde in 15,5 sec. De recordpoging van een Nederlandse ploeg, bestaande uit Dekker, Yska, Moer man en Parleveliet op de 4 maal 400 meter mislukte (tijd: 3 min. 17.3 sec.). De wissels waren tamelijk slecht en onze landgeno ten troffen het niet, dat zij door het uit vallen van Johnson geen tegenstand van de verzwakte gemengde buitenlandse ploeg ondervonden (tijd: 3.20.2). Een van de meest boeiende der vële at- letieknummers was de 5000 meter, waar bij onze landgenoot Delnoye van Kimbria een leidende rol speelde. Delnoye liep sneller dan hij ooit gedaan heeft, al werd hij in de eindsprint door de Engelsman Knight van de overwinning afgehouden. Delnoye eindigde als tweede met 14.42.2 seconden, waarmee hij ruim 5 seconden onder zijn persoonlijk record bleef. Een veld van twaalf atleten was de eer ste drie ronden bijeengebleven, toen Del noye, samen met zijn landgenoot Roovers van THOR en de buitenlandse lopers Knight (G.B.) en Huneke (West-Duits- land) uitliepen. Wel nam Knight in de zesde ronde even de kop, doch hij stond die spoedig weer -aan Delnoye af. Twee ronden later viel Roovers terug. De vol gende twee ronden bleef het groepje van drie aan de kop in de brandende zon nog bijeen, maar toen zakte ook Huneke wat af. De spanning steeg in de laatste ronde tot een hoogtepunt, want toen de bel ging had Delnoye, met korte lichte pas lopend alsof hij net gestart was, nog steeds de lei ding. Pas in de laatste bocht na de mara thontribune slaagde de lange, met grote De eindsprint van de 800 meter tijdens de Olympische dag. Rechts de Duitser Kruse die winnaar werd vlak voor de Engelsman Johnson die op de tweede plaats belandde. In het midden de Nederlander Blankenstein die het Nederlandse record op dit nummer met ruim pen seconde verbeterde. verende passen lopende Brit, er in naast hem te komen en tenslotte met een formi dabele eindsprint op het laatste rechte eind onze landgenoot geheel van zich af te schudden. Met een voorsprong van bijna 25 meter ging hij als eerste door de finish in een tijd van 14 min. 38.8 seconden. Daarmede bleef hij 0.8 seconden boven het baanrecord, dat de Fin Ritola tijdens de Olympische Spelen in 1928 in Amsterdam vestigde. Een pleidooi voor een absoluut gesloten voetbalseizoen was de wedstrijd tussen het door het publiek gekozen bondselftal en de Duitse Oberligaclub Schalke '04. Men. had op medische gronden de duur van de wedstrijd ingekort tot 2 maal 35 minuten, maar zelfs dit was nog te veel. Het werd voor de spelers van beide elf tallen in de eerste plaats en voor de toe schouwers, die de wedstrijd van het bondselftal voor een groot deel nog altijd de hoofdschotel vinden, een marteling. En het zou dan ook onbillijk zijn om in dit voetbal de spelers op hun waarde te be oordelen. Zij deden hun best er nog iets van te ma'-en maar de verzengende hitte verschroeide de laatste restanten strijdlust. En toch heeft het publiek nog even waar voor zijn geld gehad. De keuze van Len stra werd gerechtvaardigd door het fraaie doelpunt, waarmee hij in de twaalfde mi nuut de partijen op gelijke voet bracht. De Duitse linksbuiten Kramer had na melijk in de tiende minuut een fout van de Nederlandse achterhoede afgestraft en De Munck, die Pieters Graafland verving, kansloos verslagen (nul-één). Toen kwam het grootse moment voor hen, die hun stem op Abe hadden uitge bracht. De Enschedéer had met een verre pass Van der Kuil aan het werk gezet, was zelf doorgelopen tot aan de rand van het straf schopgebied en knalde uit de voorzet van Van der Kuil ineens in (één-één). Veel kansen kwamen er daarna in de eerste helft niet meer. De Munck toonde nog even zijn kwaliteiten bij een harde schuiver van rechtsbinnen Laszig en aan de andere kant schoot Van der Kuil, hoog opspringend, de bal uit een voorzet van Louer net naast het doel. Na negentien minuten kwam Van Melis vrij voor doel, maar schoot tegen de paal. Kraay, die daar vlak bij stond was zo ver rast, dat hij te laat reageerde zodat de bal door de Duitsers weggewerkt kon worden. Onder de invloed van de zonnestralen werd het spel steeds trager. De laatste op leving kwam drie minuten voor het einde toen scheidsrechter Van Nuffel de Duit sers een penalty onthield. Rechtsbuiten Klodt brak midden voor het doel door en werd net binnen het strafschopgebied ge vloerd. Maar de scheidsrechter gaf de Duitsers een vrije trap op de rand van het strafschopgebied, waaruit midvoor Siebert keihard tegen het muurtje van Nederland se spelers schoot. Gracieus als de ritmische gymnastiek, zij het van een andere en meer individuele vorm, was het jeugd-concours-hippique, waaraan twee equipes deelnamen. In de eerste plaats een equipe van jongeren, die allen 18 jaar of iets ouder zijn en een equipe van jeugdige ruiters onder de 18 jaar: samen tien deelnemers. De wedstrijd had niet ten doel ruiters en amazonen individueel te klasseren. Zij moesten allen het 630 meter lange par cours met 13 hindernissen (tot een hoogte van 1,20 meter) afleggen binnen de tijd van 108 seconden. Zolang zij daar in slaagden deed het er niet toe met welke snelheid zij gereden hadden. De vier eerste ruiters en amazonen van de jeugd-equipe toonden een ondubbelzin nige superioriteit over de andere deelne mers. Proetske Arts met „Roszy", Irene Jansen met „Adelboom", Elly Stock met „Rafale" en Guus van der Kar met „Ylone legden allen het parcours foutloos en bin nen de gestelde tijdslimiet af. Het vijfde lid van deze equipe, Rob Kouwenberg, gooide met „Harro" één hindernis om en liep daarvoor 4 strafpunten op. Geheel .tócters (y^a? het iryst, yde ruiters en amazones'van de equipe boven 18 jaar. Mady Koster deed het met „Axel" nog het best (4 strafpunten), Olga Verrijn Stuart kreeg er met „Adolf" acht, Lily Vorstman werd door haar paard „Poco Pericolose" tot driemaal toe uit het zadel geworpen en gediskwalificeerd, Carel Heybroek over schreed met „Chevalier" de tijdslimiet en maakte ook fouten (in totaal 1914 straf punten) en tenslotte werd Marijke Engle- bert met „Pretmaker" gediskwalificeerd, omdat ze een fout parcours volgde. Nu de FIFA de door de Hongaarse voet balbond opgelegde schorsingen bekrach tigd heeft zullen vele prominente Hon gaarse voetballers, die destijds gevlucht zijn, naar hun land terugkeren. Grosics, de ex-doelverdednger van de nationale Hongaarse ploeg die in Wenen vertoeft, zei dat zijn besluit vast stond. Hij zou terugkeren omdat hij zijn familie moet onderhouden, en hij meende dat vrijwel alle andere vooraanstaande spelers, die in dezelfde positie verkeren, met uitzonde ring van Puskas en Czibor, zijn voorbeeld zouden volgen. Het besluit om terug te keren was geba seerd op een officiële belofte dat zij niet vervolgd zouden worden. Dit was hun meegedeeld door Bukovic, de manager van MTK, de club die te Wenen kwam spelen tegen Rapid in een wedstrijd om de beker van centraal Europa. Bukovic reeft later deze verklaring be vestigd. Hij zei gemachtigd te zijn tot de belofte dat de spelers niet gestraft zouden worden, afgezien van de schorsingen. Maar het was mogelijk dat velen hunner voor het verstrijken van de schorsings termijn begenadigd zouden worden. De uitslagen van de softbalcompetitie waren: Eerste klasse: TYBB—HCK 6—9, HHC O VVO 211, RooswijkPinguins 313. Het voornaamste programma voor deze week luidt: Eerste klasse: dinsdag 2 juli: Schoten TYBB, woensdag 3 juli: PinguinsHHC, donderdag 4 juli: HCKRooswijk, vrijdag 5 juli OVVOSC Haarlem. Tweede klasse A/B: maandag 1 juli: TYBB 2EDO, dins dag 2 juli HHC 2TIW, donderdag 4 juli: DCG—HCK 3, SC Haarlem 2—THB, EDO 2 Pinguins 3, vrijdag 5 juli: VVGA HCK 2, HCK 3—RCH, Catchers—Pin guins 2. Het Nederlandse heren handbal elftal heeft zateradgavond voor ruim 2500 toe schouwers op het Elinkwijkveld in Utrecht een eervolle 1221 nederlaag te gen Duitsland geleden, na. met rust met slechts 9—11 te hebben achtergestaan. Voor de rust gingen de partijen volkomen gelijk op en het was een grote verrassing dat de oranjeploeg met de gasten op ge lijke voet bleef en zelfs met 32 de lei ding nam. Na rust kwam Nederland in tempo te kort en onze landgenoten brach- Zaterdag zijn de laatste wedstrijden ge- I ten het slechts tot drie doelpunten. speeld voor het voetbaltournooi om het oplitiekampioenschap van Europa. De resultaten van de wedstrijden in de finalepoule waren: Nederland-Zweden 1-3 (1-1); NederlandDuitsland 1-1 (1-1); De eindstand in de finalepoule was: 1. Duits land 3 punten; 2.Zweden 2 punten; 3. Ne derland 1 punt. Topscorer bij de Duitsers was Schmitz met zes doelpunten, Salsmann maakte er vier, evenals Rohe. De Nederlandse doel punten werden gemaakt door Van Duurs- sen (vijf), Leupen en Van Heil (ieder twee), Vrancken, De Jonge en Koeleman (ieder één). Lenstra Onder invloed van de hitte werd het slotstuk van de Olympische dag, het stayersnummer over 40 km een misluk king. Wat een propaganda voor de baan- sport had moeten worden, liep uit op een zielige vertoning. Verscheueren, als derde achter Mehag- noul en Stakenburg gestart, lag na vijf ronden al op de eerste plaats en hoewel achter hem de situatie steeds wisselde, kwam er maar één serieuze aanval op zijn leiderspositie. Dat was na 72 ronden toen Koch de sprong naar De Belg waagde en hem een ronde opjoeg. Verschueren sloeg die aanval met gemak af en lapte tegelijk maar de Nederlandse kampioen Wierstra. Koch moest vlak voor het eind nog de Duitser Jakobi voorbij laten gaan. Mehag- noul staakte de strijd en Stakenburg werd door de hitte bevangen en moest, toen hij slingerend over de baan ging en een ge vaar voor de anderen betekende, van de fiets gehaald worden. De uitslag luidde: 1. Verschueren (België) 32 min. 25.4 sec.; 2. Jacobi (Duitsland); 3. Koch; 4. Vreeswijk; 5. Pronk; 6. Adrié Voorting. Een klassementswedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over 8 kilometer met vier klassementen had tenslotte het volgende resultaat: 1. Van Houwelingen (Sassen- heim) 10 pnt. 2. Le Grand (Amsterdam) 10 pnt. 3. Marinus (Amsterdam) 9 pnt. Een ruime overwinning op Zweden (6541) en een nederlaag tegen Duitsland (6145), dat was de balans van de drie- landenwedstrjjd voor dames welke zondag middag in Enschedé is gehouden. Een re sultaat dat niet tot ontevredenheid stemt, want tegen het sterke Duitsland is wel degelijk gebleken, dat de oranjeploeg op verschillende nummers over krachten be schikt die op internationaal niveau mee kunnen doen. Wjj denken hierbij aan Han nie Bloemhof, Wemmie Scholtmeyer, Dini Hobers en Nel Zwier. Een groot deel van de verwachte toe schouwers had op deze hete zondagmid dag het water opgezocht, zodat slechts de officials, deelnemers en een handjevol publiek op de tegen de zon beschutte over dekte tribune de wedstrijd volgden. Het openingsnummer, de 100 meter, gaf meteen een beeld van de krachtsverhou ding voor de gehele wedstrijd. Strijd tus sen de witte Duitse meisjes en de oranje ploeg en ver daarachter de blauwgele Zweedse dames. Op het startschot vlogen de meisjes weg. Edeltraut Eiberle voor op, maar Hannie Bloemhof haalde haar in en naast elkaar naderden zij het lint. De Duitse doorbrak het lint, maar voor beide meisjes werd dezelfde tijd (12,2 sec.) ge noteerd. Ine Spyk was een goede derde met 12,3 sec. Hannie Bloemhof behaalde later op de 200 meter een nog groter succes. Op de tweede baan kwam zij uit de bocht'gelijk met haar landgenote Ria van Kuyk, die de vijfde baan had geloot. Een felle eindspurt bracht Hannie ver voor de anderen aan de finish (24,9 sec.), Ria van Kuyk die even eens een uitstekende race had gelopen volg de, met 25,3 sec. Dit was het enige num mer waarop de Duitse meisjes geen rol speelden. De Zweedse Ulla Britt Olofsson werd derde en pas op de vierde plaats ein digde Charlotte SchmidtBohmer. Ook de 4 x 100 meter leverde een Ne derlandse overwinning op. Joke Claus kwam vrijwel gelijk met Charlotte Schmidt Bohmer bij het eerste wisselpunt. Een matige wissel werd goed gemaakt door Ine Spijk die iets op Barbara Elbert uitliep, welke voorsprong door Ria van Kuyk werd gehandhaafd. Een prima wissel met Hannie Bloemhof voor de laatste 100 meter bracht Nederland de fraaie zege in 47,3 sec. Verrassing Stientje Scharleman verhoor haar 800 meter. Na 400 meter lagen de beide Duitse meisjes voor, daarachter de Zweedse Marie Louise Johansson en onmiddel lijk daarachter Stientje Scharleman en Ine Potasse. Met nog 300 meter voor de boeg, toen Ine Potasse moest los sen en men het ergste vreesde voor de andere Nederlandse, schoot Stien plotseling Uit <ie officiële lijst van topscorers in de serni-profoompetiitle van de KNVB over het seizoen 1956'57 welke in de Sportkroniek is gepubliceerd blijkt dat Dillen aan de top staat met niiet minder don 43 doelpunten. De stand luidt verder: Van der Gijp (Feyen- oord) 32, Van der Linden (DOS) 28, Anige- nent (Fortune) 22, Fransen (PSV) 20, Latn- mers (DOS) 20, Appel (Fortune) 19, Mod- dejonge (Enschedé) 19, Meijer (NOAD) 19, Caojels (NAC) 18, Rutten (MW) 18, Van der Wel (Enschedé) 18, Van Beurden (BW) 17, Bleeijenberg (Ajax) 17, Lenstra (En schedé) 17, Overbeeke (NAC) 17, Heijmans (BW) 16, Van Melis (Rapid) 15, Van Ede (Sparta) 14, Van den Heuvel (PSV) 14, Meerman (Feyenoord) 14. In de eerste divisie voert Tol van Volen- daoi de lijst aan met 36 goals. Opvallend is daarbij de vooraanstaande plaats, die de EDO'er Van Duivenvoorden inneemt. Hij deelt namelijk met Van der Weerd (Waige- ningen) de achtste plaats met 21 doelpunten. Direct op hem volgt Groot (Stormvogels) met een goal minder. In de eerste divisie luidt de kopgroep: Tol (Volendam) 35, Van Geen (SHS) 29, Schuurman (ADO) 28, Rijnvis (ADO) 27, Kaas (Alkmaar) 26, Heinen (HVC) 25, Hendriks (Xèrxes) 25, Van der Weerd (Wageningen) 21, Duivenvoorden (EDO) 21, Groot (Storm vogels) 20, Hanskamp (AGOVV) 20, Koeke- bakker (Blauw Wit) 19, De Boer (Storm vogels) 17, Van Braam (RCH) 17, Ehlen (Sittardda) 17, Meeuse (DFC) 17, Smit (Alk maar) 17, Van Es (Vitesse) 16, Köneman (SVV) 16, Groeneveld (Haarlem) 16, De Jager (DFC) 16, Schaitorjé (Vitesse) 16, Van Leeuwen (Helmond) 15, Spierings (Hel mond1) 15, Trooster (Rigtersbleek) 15, Vree ken (Haarlem) 15, Van der Zant (Blauw Wit) 15, Buijs (Alkmaar) 14, Ederveen (Roda Sport) 14, Hansen (Limburgia) 14, Huntdnk (SW) 14, Mul (KFC) 14, Nederhand (HVC) 14, Van Pelt (SVV) 14, De Bossche voetbalvereniging BW zal hoogstwaarschijnlijk contracten afsluiten met twee Surinaamse spelers, die beiden voor het Surinaamse elftal zijn uitgekomen. Letterboom, die reeds een half jaar als prof in de voorhoede van Pernambuco (Brazilië) heeft gespeeld, is afkomstig van de vereni ging Voorwaarts uit Paramaribo, evenals Johnson een achterspeler van Robin Hood uit dezelfde plaats. Beiden hebben telegra fisch bevestigd voor BW te willen spelen en ook hun verenigingen gaan met de over schrijvingen akkoord. Hun passage is reeds bij de KLM geboekt. Dinsdag 9 juli zullen zij in Den Bosch arriveren. naar de derde plaats. En of dit niet genoeg was ging zij ook de beide Duitse meisjes voorbij. Dit verraste haar tegenstandsters volkomen, zij herstelden zich evenwel en in de laatste bocht passeerden zij de Ne derlandse weer. Stien Scharleman, die wat te veel van haar krachten had gevergd, moest op het laatste stuk ook Marie Louise Johansson voorbij laten gaan en kwam als vierde aan in haar beste tijd van dit jaar: 2.19,9. Springsuccessen Terwijl op de 80 meter horden Edeltraut Eiberle met groot machtsvertoon won (11,5 sec.) en Willy Cysouw en Ursel Diogesi om de tweede plaats streden, welke door de Duitse werd gewonnen in 11,8 sec., werd op het middenveld het nummer hoogsprin gen afgewerkt. Op 1,65 meter lag de lat en geen van de overgebleven deelneemsters haalde die hoogte. Zowel de Duitse als de Nederlandse meisjes waren tot 1,62 meter gekomen zodat, met meer of minder spron gen, het resultaat werd, dat Dini Hobers en de Duitse jeugdkampioene Mariene Mathey, de eerste plaats deelden, Inge Kilian derde werd en Nel Zwier vierde, allen met 1,62 meter. Daarna kwamen de vèrspringsters in het veld en hoewel Wemmie Scholtmeyer niet de prestatie van de vorige week in Reims herhaalde, behaalde zij toch met een knappe sprong van 5,80 meter de eerste plaats. De aanvoerster van de Duitse ranglijst Barbara Erhart (5.92 meter) kwam slechts tot 5,28 meter en werd nog door Imke Vaal verslagen. Werpnummers zwak Naast de goede zijde kwam evenwel ook het zwakke punt van de Nederlandse da mes atletiek duidelijk aan het licht. Bij het speerwerpen bijvoorbeeld kwamen de Duitse en de Zweedse recordhoudsters (re cords boven de 50 meter) gemakkelijk tot worpen van 47 en 48 meter. Voor Neder land echter was de 40 meter reeds een on bereikbare grens. Voor het discuswerpen gold hetzelfde. Worpen boven de 40 meter voor de buiten landse meisjes en als beste Nederlandse Ans Panhorst Niessink met 39,10 meter. Cor Huygen, die niet in vorm is en daarom ook niet aan haar specialiteit het discuswerpen deelnam, kwam wel bij het kogelstoten uit, waarbij zij tot een zeer verdienstelijke 12,68 meter kwam. Tegen over de Duitse recordhoudster Marianne Werner, die de kogel 15,26 meter ver stootte, waren de prestaties van de beide Nederlandse Corrie's (Huygen en Van den Bosch) echter van geen enkel belang. Het eindresultaat van de atletiekwed strijd NederlandZwedenDuitsland (da mes), luidt: Nederland 74 pnt; Zweden 44 pnt, Duitsland 92 pnt. NederlandZweden 6541, NederlandDuitsland 4561. Op de sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam-Oost werden zaterdagmiddag nationale jeugdwedstrijden gehouden. On danks de drukkende warmte kwamen de „Haarlem" junioren uitstekend voor de dag. En dat geldt dan wel speciaal voor Kiwiet, die de 1500 m. voor B-junioren niet alleen wist te winnen, maar de prach tige tijd noteerde van 4 min. 18,5 sec. Weyers won in 1 min. 39,8 sec. de 600 m. Steenbergen tooi.de wederom zijn con stante vorm op het verspringen. Ditmaal werd het 6,43 m. en dat was ruimschoots voldoende voor de eerste plaats. Het verspringen voor junioren-C was voor Leuvener met 5,43'/2 m., dezelfde at leet nam later ook de 60 m. voor zijn re kening in 7,8 sec. Met 40,2 sec. bezette v. d. Werf op de 300 m. de tweede plaats. Een incident deed zich nog voor op de 800 m. Toen Vissers van „Haatlem" de 2de ronde aan kop wilde ingaan werd hij door de N.T.C.-secretaris Moerman uit de strijd genomen, daar hij bij de start ge hinderd zou hebben. Een onbegrijpelijke beslissing, daar niemand anders dit hin deren opgemerkt had. Een protest, dat „Haarlem" onmiddellijk na afloop van de 800 m. indiende, werd niet in behande ling genomen, zodat het „Haarlem" be stuur nu niet anders overblijft een klacht over dit optreden van de heer Moerman bij het K.N.A.U.-bestuur in te dienen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9