Miljoenenplan in De Gilden voor 404 woningen en huizenbouw voor Duinwijk en IJmuiden-W. EN OIR ZIEE Droogruimten onder etagewoningen in de Oranjestraat DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 IN DUINWIJK, WEST EN NOORD Oranjestraat Examens In „de Gilden Curve prijs Schooljeugd begon aan Verkeersongevallen en valpartijen in Velsen Schakers strijden om Midden-Kennemerland-titel Arnhems Gemeente museum neemt deel aan de Triënnale van Milaan Nieuwe hoogleraren aan de VJJ. Amerikaanse oorlogs schepen voor Griekenland Juridische strijd over balpuntpennen Scheepvaart DINSDAG 2 JULI 1957 Bij de verdeling van het woning-bouwvolume voor 1957 is oorspronkelijk gerekend op de bouw van 78 woningen aan de Willebrordstraat te IJmuiden-oost. Daar dit project niet zo vlot kan worden gerealiseerd, hebben B. en W. plannen doen ontwerpen voor 24 etagewoningen aan de Orionweg en 30 etagewoningen aan het Pleiaden- plantsoen in Duinwijk. Het resterende bouwvolume voor 24 woningen kan beschikbaar worden gesteld voor de stichting „Goed Wonen", die haar plannen gereed heeft. Voorts zijn er thans 42 etagewoningen langs de Oranjestraat en 404 etagewoningen voor .,De Gilden" bouwklaar. Het plan voor de 30 woningen is nage noeg een herhaling geworden van een der blokken uit het plan van 286 woningen in Duinwijk e.o. Derhalve is genoemd plan eveneens in samenwerking met de architect J. Schipper te Zaandam ontworpen. De totale bouw- en grondkosten van de 30 etagewoningen worden geraamd op 650.000.. De directeur van de dienst voor de volks huisvesting heeft in het kader van de woningwet een plan ontworpen voor de bouw van 42 etagewoningen op grondstro- ken, gelegen aan de westzijde van de Oranjestraat te IJmuiden. In het souterrain wordt een proef genomen met het creëren van speciale doortochtende droogruimten, voor iedere bewoner afzon derlijk grenzende aan zijn bergruimte. Al dus wordt de overtollige ruimte in het sousterrain zeer praktisch benut, terwijl hiermede wellicht het droogprobleem tot een oplossing kan komen. Het is n.l. nood zakelijk met het oog op het schuilplaatsen- besluit de bergingen onder de woningen te projecteren, terwijl er bezwaarlijk gelegen heid voor garages is te maken, waarnaar trouwens ook, zoals gebleken is, in dit deel der gemeente niet voldoende vraag bestaat. De totale bouw- en grondkosten van het genoemde plan worden geraamd op 950.000. De architect P. Zanstra te Amsterdam heeft in samenwerking met de directeur van de dienst voor de volkshuisvesting, voorts een plan ontworpen voor 404 etage woningen in „De Gilden" te Velsen-noord, in het kader van de woningwet, te bouwen op grondstroken gelegen ten zuiden en noorden van de bestaande bebouwing al daar. De verwerkelijking van de plannen zal partieel geschieden. Als eerste project stelt men zich voor in uitvoering te nemen het zuid-westelijk ge deelte van het plan, bestaande uit een zes- vleugelig meandervormig blok, omvattende 108 woningen in 3 woonlagen boven het onderhuis. In het onderhuis zijn de berg ruimten voor de woningen, alsmede 30 garages en 8 reserveruimten en 2 te ver huren ruimten ondergebracht. Aangezien er hier behoefte aan garages' en bergruimten bestaat, zullen deze zeker een nuttige bestemming vinden. Een aangebrachte vereenvoudiging van het aantal woningtypen, waarbij de platte gronden zeer efficient van indeling zijn ge worden, maakt het mogelijk het bedrag van de aanneemsom in overeenstemming te doen brengen met de vereiste „curveprijs" voor woningwetwoningen. De totale bouw- en grondkosten van het genoemde plan van de 108 woningen c.a. ramen B. en W. op 2.225.000. HAARLEM. Bij de eindexamens van de afdeling Hogere Burgerschool B behaalden aan het Triniteitslyceum te Haarlem de vol gende heren het diploma: A Bruin, Heem stede; J. Crabbendam, Zandvoort; J. Dorre- steijn, Hillegom; A. Drabbe, Heemstede; S. Hoek, Haarlem; A. Meskers, Hillegom; J: Nelis, Heemstede; Chr. Raats, Heemstede; L. van Rooijen, Haarlem; Ch. van der Schoot, Bennebroek; B. Stalpers, Haarlem; W. Stel ten, Heemstede; A. van der Tuin, Haarlem; B. Vehmeyer, Heemstede; W. Verdegaal, Sas- senheim; A. Zuurbier, Vijfhuizen. Afgewezen werden 2 kandidaten. De eindexamens aan het Triniteitslyceum zijn geëindigd. Van het totaal der 57 kandidaten behaalden er 51 het diploma. HAARLEM. In het gebouw van de Haar lemse Kegelbond zijn geslaagd bij de Mulo examens voor diploma a de dames H. N. Verhulst te Castricum; M. J. F. van Steen bergen, Heemskerk; C. M. G. de Wit, J. T. Poelgeest, A. J. Poelman, F. J. Piekhaar, M. R. de Veer, W. Klinkenberg te Haarlem; H. M. Voerman, N. J. Vos te Bloemendaal; A. G. Philippo te Haarlem; C. E. Faas, J. Phi- lippo te Sassenheim; E. Stork, A. Leijsen te Heestede; T. W. M. C. Bakker, Y. van Beek te Beverwijk en A. de Vries te IJmui den en de heren A. van den Broek, C. G. Krooae, R. van Landwijk te Haarlem; A. G. Voog, H. Lodeweegs te Bloemendaal; W. J. van Ginhoven, R. R. de Groot te Heemstede; W. J. van Ginhoven en R. Breedijk te Sas senheim; L. C. J. van Delft te Hillegom en B. Lagendijk te Velsen. Voor het 'diploma b slaagden de heren J. Severijnse, R. L. A. de Maaker, A. C. H. van Maaneveen, H. H. Hakkenberg van Gaasbeek, P. Stoffers, J. A. van der Werff, T. J. Wennekes te Haarlem; J. van der Moolen te Velsen en B. Groenen dijk te Hoofddorp. HAARLEM. Aan het Lorentz Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-a: mejuffrouw E. Stroeker en de heren L. J. de Graaf, J. Schoppen. Voor Gymnasium-bl de dames S. Langeveld, J. Malestein, O. de Nie, en de heren P. Porce- lein, J. Saveur. Afgewezen geen. Met twee kandidaten wordt het examen voorgtezet. HAARLEM. Voor de in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gehouden Mulo- examens zijn geslaagd: mejuffrouw D. Dar- lang, Heemstede, A; mejuffrouw L. Groe nendal, Haarlem, A; mejuffrouw W. H. Metz Haarlem, A; W. N. v. d. Werff, Hillegom, B; mejuffrouw J. G. Baart, Velsen, A; mejuf frouw T. Bras, Velsen, B; P. Brouwer. Vel sen, B; N. W. Geijsendorpher, Velsen, A; R. D. Leeuwenburgh, Bloemendaal. B: F. L. Schepers, Heemstede, B; mejuffrouw L J. I. Schouten, Lisse, B: H. Stek. Velsen, B; R. Tiesing, Haarlem, B; T. L. F. v. d. Werff, Haarlem, A; J. K. F. Meijer, Haarlem, A; J. A. Groenewoud, Haarlem, A; mejuffrouw H. C. Rauwerdink, Velsen-noord, A; mejuf frouw F. A. M. M. v. Steenbergen, Heems kerk, A; C. J. Wiesell, Beverwijk, A; mejuf frouw C. Hordijk, Hillegom, A; A. Kelfkens, Haarlem, A; R. A. Meijer, Haarlem, A; K. P. Dijkstra, Heemstede, A: mejuffrouw H. A. v. d. Pliigt, Heemstede, A; A. C Korbee, Hil legom, A. Afgewezen: 1. HAARLEM. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem slaagd voor hst eindexamen h.b.s.-b: S. C. Alberdia, J A. Biesheuvel, D. T, Biewinga, T. J. Blok, D J de Boer, mejuffrouw A. C. van der Burg, H. Duisenberg, mejuffrouw C. van Dijk, M. C Groenhart, A Kuijper. mejuffrouw E, H. Rethmeier, J. H. van der Sloot, mejuffrouw T. Stertefeld, W P. Tim- mers, M. van Veelen, B. Vromans. Terugge trokken één kandidaat. Afgewezen: zes kan didaten. LEIDEN. Kandidaatsexamen geneeskun de II: mejuffrouw S. v. d« Burg, Haarlem; mejuffrouw E. "Y Duquesinoy, Voorburg; mejuffrouw J. J. Hollieman, Den Haag; mejuffrouw W. Lanting, Overveen; mejuf frouw P. Oppelaar, Hazerswoude; mejuf frouw A, J. Saman, Den Haag; J. C. Baijens, Kapelle; R. Besancon, Wassenaar; G. C. Bialystock, Den Haag; P. J. C. van Breda Vriesman, Terneuzen; P. D. C. Broks, Noord- wijk aan Zee; J. H. van Epen, Rotterdam; C. P. M. Neefjes, Noordwijk; F. Roelsma, Den Haag; I. J. W. Schonenberg. Katwijk. Semi-artsexamen: mejuffrouw Th. L. Jamin. Voorburg; A. J. de Jong, Honeelersdijk; Tam King Liang, Leiderdorp; Th. N .A. van Too- ren. Haarlem. Artsexamen: P. H. M. Beek, Leiden: E. B. van Hasselt, Soest; M. P. Hen- ndnik, Brammen. AMSTERDAM i. Gemeente Universiteit): Kandidaatsexamen economie: W. J. de Bruin, S. J. Wiggers en C. B. Tilanus, allen te Am sterdam. Doctoraalexamen rechten: H. A. M. van Son, G. Meuleman, D. van Engelenburg, allen te Amasterdam; P. J. Zomerdijk, IJmuiden; A, B, E. Voute, Bergen. Bevor derd tot accountant: A. C. Dekkers, Amstre- dam; N. van Baersen, Halfweg. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit). Doctoraalexamen rechten: G. R. Hermans, Amste1 dam. Doctoraalexamen geneeskunde: R. E. J Linn, W. G. Vogelaar, E. M. Vroom, mejuffrouw Tio Gwat Ing, P. T. Tjoa, S. van Nooten, K. Tas, J. A. Roorda, F. J. H. M. Liebergen, G. A. Schooten, D. Beudeker, P. M. F. Vemimmen, J. M. M. Bijvoet, H. J. J. Ph. Pieters, W. M. Vet, mevrouw P. W. Driessen—Drop, K. W. Woltering, mejuf frouw J. T. Wind, A. J. I. M. Broekman, H. J. Mac Donough, J. A. van den Ende, W. Schuylenburgh, mejuffrouw M. J. Massaar, H. E. Koppenol, F. C. Wildervanck, W. W. Kolvoort, R. J. L. Tulp, R. L. A. Leunissen en P. J. Geelen, allen te Amstredam. Wat er vandaag was Drie grote trawlloggers en een kotter voerden vandaag 1600 kisten vis aan, waarbij 250 schelvis, 875 haring, 70 ma kreel, 85 koolvis, 200 wijting, 600 stuks stij ve kabeljauwen, 145 kleine kisten haring. Voorts hadden deze schepen 660 kantjes gezouten haring in de ruimen. De KW 135 zorgde voor 500 kisten, waarbij 65 schel vis, 335 haring, 10 makreel, 85 wijting, 10 haai, 150 stuks stijve en 230 kantjes; de KW 80 was present met 400 kisten, waar van 40 schelvis, 235 haring, 35 makreel, 65 wijting, 25 diversen, 145 kleine kisten ha ring, 400 stuks stijve kabeljauwen en 210 kantjes haring en de KW 87 Albatros voer de aan 410 kisten, waarbij 30 schelvis, 50 kabeljauw en gul en koolvis, 290 haring. 25 makreel, 15 diversen, 30 stuks stijve kabeljauwen, 60 wijting, 220 kantjes ha ring. De UK 3 „Coen Bot" loste tenslotte 150 schelvis, 50 wijting en 10 makreel. Besommingen van heden De KW 135 „Emma Wilhelmina" besom- de vanmorgen voor de verse vis f 12.000; de KW 80 f 11.500 en de KW 87 f 8200. De UK 3 haalde f 3360. En op zee De visserij alle schippers spraken er van w^s op alle visgronden slecht. Maandag moesten de" ïóggers op 't Zand het doerr met dagvangstr n van 40 tot 60 manden hoops. De enkele trawler, die er viste maakte 100 manden hoops. Dp „Pol derman" meldde hier een dagvangst van 120 manden. Ook de haringvisserij blijft slecht. Naar zee zijn gisteren vertrokken de trawler Herman, Amsterdam en Curasao. Wat er komt Voor de woensdagmarkt was ondermeer de trawler „Emma" stomende. Het schip heeft 860 kisten vis, 160 stuks stijve kabel jauwen en 40 kantjes haring aan boord. De specificatie van de vangst is: 500 schel vis, 230 koolvis, 35 gul, 30 wijting, 40 ma kreel, 15 haring en 20 stokkebit. Voorts zou de trawler „Polderman" ver wacht kunnen worden. Met de KW 81 is dit schin van 20 iuni. Van 22 iuni zijn de VL 27, 121 en 131, allen trawlloggers. De prijzen vandaag Goede besommingen zijn er ook vandaag voor de verse vis-reizen niet uitgekomen, al liep de prijs iets op voor de rondvis. De regels grote kabeljauw maakten f 110 f 90, kleine f 60f 49, kisten grote kabel jauw f 90—f 63, kleine f 83—f 68. Grote gul voor het binnenland deed f 35f 21, middel f 24f 16, torgullen f 11f 8. Zwarte koolvis ging van de hand voor f 45f 39, grootmiddel schelvis voor f 28 f 26, kleinmiddel voor f 25f 18, pennen voor f 22f 14 en braadschelvis voor f 12 f 15. De wijting noteerde f 13f 10. de ha ring f 22f 15 en de makreel f 31f 23. Er was wat tong van buiten per auto aangevoerd. De grote long haalde f 4.— groot middel f 3.60, kleinmiddel f 3.30 f 3.40, tong I f 2.90—f 3.05 en slips f 2.50— f 2.60. Verzoekje De halchef van het Staatsvissershaven- bedrijf, de heer J. Vos heeft zich in een open brief gewend tot de vislossers-haven- arbeiders. Hij vraagt deze groep werkers daarin of zij zoveel mogelijk een looppad tussen de kisten vis willen handhaven. Dit in het belang van de handel en de afslag. Er zijn witte tegels aangebracht, die de grens van het looppad en de plaats voor de vis aangeven. Tevens is verzocht om van paal tot paal blokken van ten hoogste 96 kisten vis te plaatsen. Nog eentje Een andere open brief. Nu van de In specteur voor de Scheepvaart aan de vis sers uit alle havenplaatsen. Hij herinnert de vissers aan de gevaren op de visgron den bij de Westpitt. Tot, 26 juli is dit ge bied niet te bevissen daar een oefenmij nenveld door de Koninklijke Marine werd aangelegd. Op 26 juli zijn al die mijntjes hopelijk weer geveegd. Uitbreiding De kademuur wordt dus binnenkort aanbesteed; de nieuwe houten steiger in de Haringhaven is inmiddels in gebruik genomen. Uiteraard zonder enige cere monie. Er liggen enige kotters te „graaien". Tot achter IJmuidens vuurtoren is de rails voor het goederenvervoer per spoor ver lengd. Geen garnaal De garnaal laat zich nog steeds niet vangen. De vissers van de scheepjes, die gewoonlijk op deze lekkernij vissen heb ben nu het korretje weer opgezocht en proberen op de kust wat tong en schol buit te maken. Bij voorkeur wordt des nachts gevist omdat dan de kans op enige vangst groter is. Enkele IJmuidense kot ters hebben in de afgelopen nachten vang sten gehad van 30 tot 40 kg tong en ander half tot twee kisten schol. Het is weer mee genomen voor de vissers en de handel. Het was goede kwaliteit; de prijzen waren ernaar. Gedaald De hitte van de laatste dagen heeft ook invloed gehad op de prijzen van de kantjes gezouten haring. De groene haring bracht zaterdag van f 50 tot f 70 per kantje op. Maandag was de prijs niet hoger. De KW 87, 80 en 135, die vanmorgen in IJmuiden binnen waren, voerden vanmorgen aan Katwijks afslag 660 kantjes aan. Aanbesteding Door de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf wordt aanbesteed het maken van een kademuur langs de noord-oost zijde van de Haringhaven te IJmuiden. Haringvangsten De vangsten van de haringdrijfnetloggers waren in de afgelopen nacht: KW 168-4, 22-17, 45-14, 175-2, 67-25, 86-2, 43-9, 44-3. Geen vangst hadden: KW 2, 6, 9, 23, 25, 138, 147, 16, 19, 140, 170, 18, 48, 95, 130, 151, 20, 29, 40, 41, 78, 97, 50 en IJM 75. De gemiddelde vangst was 2 kantjes. Trawlloggers: KW 73-14, 8-50, 75-14, 99-25, 101-60, 141-20, 74-10, 122-50, 176-50 k. Hoofdagent jubileerde In zijn woning aan de Duinwijklaan te Beverwijk is maandag op hartelijke wijze de heer G. de Ridder, hoofdagent van po litie, gehuldigd in verband met zijn zil veren dienstjubileum. Velen kwamen deze sympathieke politieman, die sinds 1941 in het Beverwijkse korps dienst doet, de hand drukken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma deed dit namens het gemeentebestuur. In specteur L. Molenaar kwam met een depu tatie manschappen namens het korps. De heer W. Cupperus was er namens het hoofdbestuur van de Chr. Bond van poli tiepersoneel. Ds. C. Meyer kwam felicite ren namens de Gereformeerde Gemeente. Onder ideaal weer zijn vanmorgen op de bijveïden van het sportpark „Schoonen- berg" de jaarlijkse drie schoolsportdagen met een record aantal deelnemertjes van start gegaan. Van de vijfde klassen waren 1200 meis jes en jongens uit Velsen voor de verschil lende veldsporten verzameld en onder top leiding van de heer C. Peet is het schema vlot afgewerkt, al waren er in het begin een paar kleine strubbelingen tengevolge van het niet compleet zijn der verschil lende ploegen. De inspecteur voor het onderwijs in Velsen, de heer J. Algera en de heer H. Smakman, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en de sport gaven van hun belangstelling blijk. Morgen wordt voor de vijfde- en zesdeklassers de traditionele wandelmars gehouden en don derdag sluit men de drie sportdagen af met een velddag voor de zesdeklassers, zo dat dan 2200 kinderen aan bod zijn ge weest. Uit de buurt van de IJmuidense Vissers haven zijn gistermorgen twee personen overgebracht naar het Antoniuszieken- huis, nadat zij een valpartij hadden mee gemaakt. Een Katwijkse schipper viel 's morgens vroeg in de IJmuidense vishal van de trap bij de kantine. Hij moest met gescheurde gewrichtsbanden worden overgebracht naar het ziekenhuis. Vandaar is hij per busje naar Leiden vervoerd. Hetzelfde was het geval met iemand, die op het bouw werk naast het kantoor van de n.v. Visserij Onderneming De VEM door een kurk- plaat viel. Op de Strandweg werd de motorijder C. v. d. K. uit Bergen op Zoom maandag middag gesneden door een bestelauto. De motorrijder kreeg een tik van de bak van de wagen, werd op straat gesmakt en liep een hoofdwond, gebroken ribben en een lichte hersenschudding op. De heer v. d. K. moest overgebracht worden naar het Antoniusziekenhuis. Het vissen op de Zuidpier op deze eerste dag van zijn va kantie ging niet door. Maandagavond heeft de zeventienjarige kapster J. C. Z. uit Velsen op het kruis punt Cederstraat, Velserduinweg en Zee weg op de fiets geen voorrang gegeven aan een tegemoetkomende personenauto op de Zeeweg. De jongedame wilde namelijk links af de Cederstraat inrijden. Met lichte kneuzingen kon zij naar huis worden ver voerd. En voorts is de driejarige IJmuidense knaap G. M. gisteren plotseling naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Hij was zaterdag van een hekje gevallen en bleek nu een schedelbasisfractuur te hebben Nu de strijd om de persoonlijke schaak titel van Haarlem is beslist vraagt het toer nooi om het persoonlijk schaakkampioen schap van Midden-Kennemerland dat op 6 juli begint, de volle aandacht. Ook van dit toernooi zal de hoogst geplaatste met mo gelijk nog een tweede deelnemer kunnen meespelen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Noordholland dat in september zal worden gehouden. Voor deze wedstrijden hebben zich twaalf gegadigden aangemeld die zullen uitmaken wie van hen mag worden afgevaardigd. Het Beverwijkse Pat-Mat wordt ver tegenwoordigd door de volgende spelers: M. P. Suiker, L. Mosterdman, P. Hart en P. H. Janssen. Ook Kijk-Uit uit IJmui den heeft vier deelnemers, namelijk A. Kistemaker, A. Rijke, J. L. Wijdoogen en G. L. de Haas. De schaakclub Weenink uit Beverwijk laat haar leden Stet en D. van Vuuren meespelen terwijl van de schaak club Haarlem J. v. d. Berg en Tj. de Jong van de partij zijn. De deelnemers zullen worden verdeeld in een tweetal groepen van zes. De winnaars van deze groepen zullen in een onderling gevecht uitmaken, wie van hen de nieuwe kampioen wordt. Als kanshebbers voor deze ere-titel komen verscheidene spelers in aanmerking. Van de Pat-Mat deelnemers zijn de heren Sui ker en Mosterdman serieuze gegadigden evenals de Weeninkspelers Van Vuuren en Ste. Van Kijk-Uit missen wij enkele sterke spelers. Met Kistemaker zal men echter terdege rekening moeten houden. Hetzelfde geld voor de twee Haarlem-spelers J. v. d. Berg en Tj. de Jong van wie J. v. d. Berg reeds in de strijd om de Haarlemse titel een vooraanstaande rol heeft gespeeld. In deze laatste strijd kwam de eerste beslissings partij voor de bezetting van de derde plaats tussen R. Faase van het Haarlems Schaak Gezelschap en J. A. v. d. Berg (Haarlem) reeds tot een einde. R. Faase zag kans zijn tegenstander door de knieën te krijgen en heeft in de tweede ontmoe ting thans reeds aan remise voldoende om zich voor de persoonlijke kampioenschap pen van Noordholland te kwalificeren. SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder voor Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas, heeft spreekuur op donderdag, 4 juli a.s. van 10 tot 12 uur in plaats van op 3 juli a.s. Bovendien heeft hij geen spreekuur op woensdag 10 juli a.s. Aankoop van pand Carolinestraat 13 De eigenaar van het pand Carolinastraat no. 13 te IJmuiden, heeft dit met de bij behorende grond, ter oppervlakte van 84 m2, de gemeente te koop aangeboden voor d^ prijs van 3000,Het genoemde pand ligt binnen het gebied, dat voor in dustrievestiging is bestemd. De gevraagde prijs achten B. en W. aanvaardbaar. Het pand wordt thans verhuurd voor een huur prijs van 5,80 per week. Deze huur kan tot wederopzegging worden voortgezet. Winkel- en woningbouw aan de Steenbokstraat Ten behoeve van winkelwoningbouw heeft de heer G. J. W. Lantink uit 's Gra- venzande de gemeente verzocht ^an hem te verkopen: een terrein, groot ongeveer 2300 m2, liggende aan -de Steerfbokstragt te IJmuiden, bestemd voor de bouw van 4 winkelwoningen en 11 eengezinswonin gen en een terrein, groot ongeveer 2900 m2, aan de zelfde straat, bestemd voor 36 eta gewoningen van 3 woonlagen, Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De prijzen voor de terreinen zijn bepaald op respectievelijk 13,en 25,per m2 en de gegadigde heeft met deze prijzen ingestemd. Marktberichten in Beverwijk Aardbeien f 1,80 tot f 6,00 (slof), sla f 0,08 tot f 0,28, bloemkool f 0,12 tot f 0,49, bos- peen f 0,18 tot f 0,36, waspeen f 0,15 tot f 0.34, rabarber f 0,14 tot f 0,37, snijbonen f 1,35 tot f 1,60, sperziebonen f 1,60 tot f 2.10, tuinbonen f 0.23 tot f 0,36, peulen f 0,75 tot f 1,40. doppers f 0,54 tot f 0.63. capucijners f 0,67 tot f 0.83, kroten f 0,14 tot f 0,19, groenekool f 0,16 tot f 0,20. Behalve de officiële inzending, waar mee Nederland zal deelnemen aan de drie jaarlijkse internationale manifestatie van gebonden kunsten in Milaan, de Triënnale, die op 27 juli wordt geopend, zal er een inzending zijn te zien, die is verzorgd door het Gemeentemuseum in Arnhem. Deze inzending heeft betrekking op mu- seologische en museumtechnische vraag stukken, waaraan het bestuur van de Triënnale dit jaar bijzondere aandacht wil schenken. Vooral wordt in het licht ge steld de problematiek van het verbouwen van een bestaand bouwwerk tot een goed museumtechnisch verzorgd museum en voorts aan het vraagstuk hoe een dergelijk gebouw op harmonische wijze met nieuwe gedeelten uitgebreid kan worden. De inzending van het gemeentemuseum in Arnhem zal bestaan uit een maquette van het bouwwerk schaal 1 250 die de situatie van het gebouw toont gelegen op de sterke helling naar de oever van de Rijn. Een tweede maquette schaal 1 75 geeft een beeld van de architectuur van het museumcomplex en van de museum- technische en museologische voorzienin gen. Bij de inzending gaan ook een klein aantal foto's, die het interieur van het mu seum en de museumtechnische toepassin gen zal laten zien. Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben een aantal nieuwe hoogleraren benoemd. Dr. H. K. Oosterhuis, die sinds 1951 lector aan de V.U. is, is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde om onderwijs te geven in de chemische fysiologie. In de faculteit der wis- en natuurkunde zijn benoemd tot gewoon hoogleraar dr. J. Blok, tot dusver lector, en dr. G. J. Hoij- tink, eveneens tot dusver lector. Dr. Blok zal onderwijs géven in de natuurkunde en dr. Hoijtink in de fysische en theoretische chemie. Voorts zijn dr. G. J. Daalders Hw-zn en dr. H. R. Wijngaarden, beiden thans lector, benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Dr. Aalders zal onderwijs geven in de Griekse en Romeinse staatsinstellingen en de oude geschiedenis, en dr. Wijngaarden in de psycho-diagno- stiek, de conflictuologie en de inleiding der algemene psychologie. In de faculteit der economische weten schappen is tot lectrice benoemd mej. dr. H. Goris, thans hoofdassistente aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Zij zal onderwijs geven in de econometrie, de wiskundige economiee en de elementaire statistiek. De heren L. van Kampen jr. te Den Haag ën J. Nathans te Amsterdam, beiden ac countant, zijn benoemd tot respectievelijk buitengewoon hoogleraar en lector voor de nieuwe accountantsopleiding in deze fa culteit. ATHENE (Reuter) De Amerikaanse admiraal Arleigh Burke heeft maandag in Athene verklaard, dat Griekenland van de V.S. twee duikboten, twee torpedoboot- jagers en verscheidene kleinere oorlogs schepen ter leen zal krijgen. Over de levering van Russische onder zeeboten aan Egypte merkte Burke op, dat deze duikboten het machtsevenwicht ter zee in het oosten der Middellandse Zee niet zullen verstoren. Hij achtte het mogelijk dat de Russen een Middellandse Zeevloot opbouwen, maar „de Amerikaanse zesde vloot is sterk ge noeg om elke situatie het hoofd te bieden". AMSTERDAM In de beurszaal hing nog volop de hitte van het weekeinde die drukkend werkte op de activiteit van de beursbezoekers en die een lome stemming veroorzaakte. Ook in het telefonische verkeer met het buiten land ondervonden arbitrageanten de in vloed van de warmte, want in vele gevallen kregen zij ten antwoord dat de hittegolf het werk op de kantoren belemmerde. Van affaire viel dan ook aan het Damrak heel weinig te bemerken. Het buitenland liet volkomen verstek gaan en het publiek toonde niet de minste belangstelling. Van daar dat de markt bijzonder ongeanimeerd verliep en geen enkel aspect opleverde dat de aandacht trok. Hiermee zette de beurs de eerste werkdag van het tweede halfjaar wel uiterst lusteloos in. Juist heeft men kennis genomen van de omzetcijfers over het eerste halfjaar die over de gehele linie lager zijn dan in 1956 en daarmee een wei nig opgewekt beeld geven van de effecten handel van het lopende jaar. De komende emissie van converteerbare obligaties der Billiton Mij. is het voor naamste onderwerp van gesprek. Woensdag begint de claimhandel en men hoopt dat deze een beetje levendigheid zal teweeg brengen. Taxaties voor de claims hoort men van 80 tot 100, maar men realiseert zich dat dit een slag in de lucht is. De prijs is precies in overeenstemming met de aan delenkoers van maandag van 271. De claimprijs komt overeen met 118 voor de nieuwe obligaties (voor conversie zijn nodig 2 obligaties 550, samen 255 pet. plus 16 pet. voor aankoop van de claims, samen 271 pet). Internationale fondsen waren goed prijs houdend: K.L.M. zeer vast, ruim Mijdrecht^ 1 te^inoart. Philips beter op beschouwingen uit Ame- •ïika over dit -fonds, olie ruim yG* 320, Scheepvaart merendeels iets boven vrijdag, vooral Scheepvaart Unie, op 163. Cultures ongeanimeerd eerder luier, waarbij de be schouwing enover de nieuwe deviezenrege- ling geen invloed meer uitoefenen. Staats fondsen ongeanimeerd. Prolongatie 3% pet. (ANP). NEW YORK De aandelen van specialiteiten-vervaar digende industrieën - zoals Haveg Indus tries dat 14 1/4 dollar opliep - traden op de voorgrond tijdens een vaste, over het algemeen rustige aandelenmarkt. De voor naamste aandelengroepen fluctueerden weinig, gezien het gebrek aan enig in vloedrijk nieuws, waardoor het gemiddel de van de 65 fondsen slechts 0,19 hoger sloot op 173,99. De omzet bedroeg 1.840.000 aandelen tegen 1.770.000 op vrijdag. Haveg, dat vorige week 18 3/4 dollar hoger sloot, trok de grootste belangstelling door een stijging tot een nieuw hoogtepunt van 81. Dobeckmun steeg met drie dollar tot 45, toen de bekrachtiging van de fusie met Dow Chemical bekend werd. Dow zelf daarentegen daalde met 13/4 dollar tot 62 7 8. Stijgingen van een dollar of meer wer den bij de chemische fondsen geboekt voor Du Pont de Nemours, bij de olies voor Gulf en Sun Oil, bij de glaswaarden voor Corning en Owens Illinois. Dalingen van een dollar of meer deden zich voor in de chemische fondsen bij Eastman Kodak, in de olies bij Skelly en Texas Co., in staal bij Lukens en in de vliegtuigbouw bij Dou glas en United Aircraft. De metaalwaarden weerspiegelden lagere prijzen voor de grondstoffen; Kennecott. National Lead, Magma en American Smel ting daalden ongeveer een dollar of meer. Het industriegemiddelde bleef op 503,29; dat voor spoorwegen kwam van 146,46 op 146,49 en dat voor openbare nutsbedrijven van 69,84 op 70,28. (UP). Slotkoers Voorbeurs- gisteren koersen 3'/i Vo Nederl. '47 86% 3 Nedl. 1962/64 903/m A. K. U 197 198 Calvé Delft 355 Van Gelder Zonen 19114 K. N. Hoogovens 306 Nederl. Ford 272 N. Kabelfabriek. 285 gew. Philips Gloeil. 294 292 pref. Philips Gloeil. 156 Unilever 470V2 470 Wilton Fijenoord 248 Dordtsche Petrol. 1056% Konkl. Petroleum 220,40 219,50 A'dam Rubber 75% K. L. M f 129,— 130,— Holl. Amer. Lijn. I8OV2 N. Scheepv. Unie 164 Phs. v. Ommeren 269 H. V. A 125 Verg. Deli Mijen 93 Amsterd. Bank 203 Ned. Handel "Mij. 159% Rotterd. Bank 170 Twentsche Bank 174 Anaconda Copper 689/ie Bethlehem Steel.. 195 U. S. Steel 68% General Motors 42% Shell Union 87l/s 37 H Een in Zwitserland wonende Deense uitvinder heeft een kort geding verloren tegen een Nederlandse balpuntpennenfa- briek in Den Haag. De uitvinder beschuldigde het Neder landse bedrijf gebruik te maken van een door hem bedachte en ge-octrooieerde werkmethode, die doet verhinderen dat dikke inktschachten leeglopen. Oorspron kelijk werden in balpennen dunne schach ten gebruikt. Vanwege de capillaire wer king daarvan liep inkt van een zekere dikte daaruit niet weg. Bij dikke schach ten kan dit voorkomen worden door een soort vlottertje achter de inkt in de schacht te steken. Om te voorkomen, dat dit vlot tertje in drogende inkt vast gaat zitten doet men er een vettige chemische stof, die geen inkt doorlaat, omheen. De uitvinder was tot de ontdekking ge komen dat een dergelijke chemische stof ook zonder vlottertje in de schacht kan worden gebracht, zonder dat de inkt weg loopt. De Nederlandse fabriek paste deze methode reeds jarenlang toe. In kort geding, dat door de president van de Haagse rechtbank werd behandeld, eiste hij van de Nederlandse fabriek stop zetting van de produktie en dwangsommen van f 25.000.voor iedere na de uitspraak noc verkochte of in voorraad zijnde pen. Met rapporten en beschouwingen van deskundigen en verklaringen van oktrooi- gemachtigden is deze juridische en tech nische strijd gevoerd. Op grond van deze pleidooien kwam de president van de rechtbank tot de conclusie, dat er geen aan leiding is het Nederlandse bedrijf (met 100 man personeel en met uitvoer naar vrijwel geheel West-Europa) stil te leggen of de nroduktie van balpuntpennen vol gens de eteen geoctrooieerde methode te verbieden. D° uitvinder werd veroordeeld in de kosten van het geding. Amstelveen, 1 rede Karachi Attis, 1 te Houston. Alcor, 1 te Santos v. Montevideo. Amsteldiep, 1 te Las Palmas. Almkerk, 1 v. Antwerpen n. Amsterdam. Almkerk, pass. 1 Vlissingen n. Amsterdam. Bengalen, 2 te Singapore. Blitar, 1 v. Djeddah n. Aden. Bloemfontein, pas. 1 Ouessant n. Las Palmas. Bantam, 1 te Sungeigerong. Baud, 1 te Surabaja v. Semarang. Barentsz, 1 te Menado. Caltex Delft, pass. 1 Bahrein n. Karachi. Camerounkust, 29 op rede Accra. Concepcion, 1 te Ascuncion. Ceronia, 1 te Dunedin v. Auckland. Cistula, 1 te Curasao. Congokust, 2 te Lagos v. Port Hacourt. Dorestad, 29 v. Perthamboy n. Cabimas. Delfland, 4 te Rotterdam verw. Esso Den Haag, 1 v. Antwerpen n. Rastanura. Esso Nederland, 2 te Fawley. Felipes, 2 te Tjilotjap. Gaasterkerk, 2 te Genua. Guineekust, pass. 30 Las Palmas n. Le Havre. Gaasterland, 1 te Rio de Janeiro. Hector, 1 te Tunis. Hera, 30 te Cape Haitien v. New York. Hilversum, 1 te Kwinana v. Bandarmashur. Hydra, 30 60 m. z.w. Barbados n. Amsterdam. Kertosono, 2 te Durban. Kota Baroe, 2 te Tj. Priok. Kota Gede, 1 v. Padang n. Port Said. Karimata, 29 te Penang v. Belawan. Liberty Bell, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Lutterkerk, 1 te Kuweit. Laurenskerk, 1 v. Mufattah n. Mombassa. Loenerkerk, 1 te Marseille v. Amsterdam. Louis Lantz, 1 150 m. o. Kp. St. Vine. n. Emden. Molenkerk, 1 te Karachi v. Aden. Mentor, 29 v. New Orleans n. Maracaibo. Malvina, 6 te Colombo v. Singapore, Minjak, 1 te Sumbawa. Maaslloyd, 1 te Marseille v. Genova. Moordrecht, 1 61 m. z.z.o. Suez n. Mena. Muiderkerk, 1 te Duinkerken v. Marseille. Mylady, 1 te Velsen verw. Oranjefontein. 1 v. Southampton n. Antwerpen. Osiris, 30 te Puerto Ordaz. Oranjefontein, 30 t. anker bij Cowes v. L.Palmas. Pieter S, verm. 2 v. Swansea n. Rotterdam. Polydorus, pass. 1 Wight n. Amsterdam. Purfina Nederland, 1 te Genua. Peperkust, 30 dw. Las Palmas. Rempang, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Ridderkerk 1 te Antwerpen. Raki, 29 rede Bombay. Rotti, 1 te Port Said. Roepat, 1 te Bahrein. Saroena 3 te Tj Priok verw. Stad Rotterdam 1 v. Birkenhead n. Wabana. Stanvac Selo, 1 te Singapore v. Sungeigerong. Stad Leiden, 2 te IJmuiden v. Pepel. Statue of Liberty, 30 te Mena v. Suez. Stanvac Benakat, 2 te Penang v. Sungeigerong. Soestdijk, 1 te Antwerpen v. Bremen. Sibajak, 1 te Rotterdam verw. Trajanus, 30 te Alexandrië. Tiberius, 30 te Port of Spain. Tero, 1 te Antwerpen. Themisto, 1 v.Wabana, 10 te Rotterdam verw. Tomori, 1 360 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Westland, 30 30 m. z.w. Beachyhead n. Recife. Waiwerang, 1 te Surabaja v. Tj. Priok. Westertoren, 1 te Curasao. W. Alton Jones, 29 300 m. w.z.w. Landsend naar Rotterdam. IJssel, 1 te New York. Zuiderkerk pass. 1 Kp. St. Vincent n. Marseille. Zuiderzee, 29 600 m. o. Paramaribo n. Kaapstad. Zeeland, 1 v. Calcutta n. Tj. Priok. KLEINE VAART Ardeas, 1 dw. Dungeness n. Amsterdam. Att S, 1 10 m. n.w. Goeree n. Rotterdam. Alcetas, 29 60 m. w. Palermo n. Palermo. Appingedam, 29 in Waterweg n. Lissabon. Arctic, 1 v. Rotterdam te Boston. Att S, 1 v. Swansea te Rotterdam verw. Badzo, verm. 29 v. Londen n. Rotterdam. Coeta, 1 15 m. n.w. Noordhinder n. Amsterdam. Cornelia B III, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Carebeka, 1 te Holtenau verw n. Portsmouth. Diana V, 1 te Karlskrona n. Londen. Elsa, 28 v Hernosand te Sundsvall. Elsenburgh, pass. 1 Casques n. Duinkerken. Flevo, 29 v. Londen n. Delfzijl. Favoriet, 1 80 m. w. Texel n. Londen. Erasmus, 2 te Sugsund. Erkalin, 1 v. Gdansk te Aberdeeen. Fendo, 1 v. Tyne te Kirkcaldy verw. Fedala, 1 v. Dublin te Rotterdam. Gruno, 1 te Vasteras n. Sharpness. Gerry S, verm. 1 v. Velsen n. Rotterdam. Gruno, pass. 1 Vlieland n. Sharpness. Harold, 1 v. Aalesund te Stettin. Inspecteur Mellema, 28 v. Mostaganem te Dublin. Ilias, 29 80 m. n.n.o. Pitboei n. Amsterdam. June, 29 te Newarp n. Boston. Joost, 27 v. Sodertalje te Hamina. Jonan, 1 bij Texel n. Zaandam. Kaap Falga, 27 v. Rundvik n. Amsterdam. Koh I Noor, 1 te IJmuiden verw. Malta. pass. 1 Kiel n. Kingslynn. Markab, 1 v. Stettin te Sharpness verw. Marietje Böhmer, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Muphrid N, 1 v. Rotterdam te Flensburg. Marianne, 1 v. Gothenburg n. Antwerpen. Merwehaven, 1 15 m. z.z.w. Kp. St. Vincent naar Casablanca. Minerva, II 1 30 m. w. Beachyhead n. Huil. Neeltje B, 1 25 m. w. Beachyhead n. Rotterdam. Nieuwehaven, 1 v. Rotterdam te Malmö. Netta, 29 30 m. o.n.o. Kp. Gata n. Casablanca. Neeltje B, 2 v. Newport te Rotterdam verw. Olwen, 1 40 m. o. Startpoint n. Falmouth. Oostzee, 1 5 m. Z. Malta n. Tripolis. Plato, 30 bij Borkumrif n. Amsterdam. Phidias, 30 30 m. n.o. Algiers n. Limasol. Ponza, 27 v. Hudiksvall n. Zaandam. Pavo, 29 v. Ostrand n. Haukipudas. Spurt, 1 v. Barrydocks te Bordeaux. Swift, pass. 1 Rouaan n. Parijs. Tilly, pass. 29 Brunsbtittel n. Zaandam. Thaletas, 1 20 m. o. Kp. Bougaroni n. Oran. Tom v. d. Heide, 1 v. Famagusta te Liverp. verw. Vrouwepolder, 2 v. Gent te Stockholm. Vanessa, 2 v. Huil te Kopenhagen verw. SLEEPVAART Barentszee, 30 te Brest. Blankenburg, 29 te Maassluis. Ebro, 30 60 m. z. Lissabon n. Sunderland. Gele Zee, 30 180 m. o.z.o. Jamaica n. Maracaibo. Hudson, 30 te Antw, 1 n. Maassluis. Loire, 29 v. Guantanamo n. Amuaybaai. Maas, 29 te Maassluis. Noordzee, 29 te Brest. Poolzee, 29 v. Trinidad te Mobile. Rode Zee, 30 v. Halifax n. New York. Thames, 30 te Antwerpen. Titan, pass. 30 Dakar n. Lagos. Witte Zee, 29 te Brest.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3