Rond vaartrederij is een tweede schip, de „Stormvogel", rijk De duiven kwamen dit keer uit St. Vincent en St. Maxense Beoordeling der muzikale prestaties tijdens het mei-festival \i®£orcellanaf 1» IJmond-agenda Havenberichten In de lagere voetbalregionen bleef de erepalm buiten Kennemerland Beverwijkse raad besprak de uitvoering van nieuw bouwplan „Onderzoek" wordt hoog geprezen Volgend jaar een derde, luxe boot 9 BETER RONDVAREN IN IJMUIDEN Jaarvergadering van Zeekadetkorps Openluchtconcert van „IJmuidens Roem" Merkwaardig Uit voetbalpool 5000,- voor de kas van DEM Grote aardbeienaanvoer IN OOSTERWIJK 294 WONINGEN DINSDAG 2 JULI 1957 SINDS VORIGE WEEK donderdag vaart in IJmuidens haven een tweede rond vaartboot van de gebroeders De Graaf uit de Visseringstraat. Ruim dertig jaar stonden zij al in heel het land bekend om hun rondvaarten naar de sluizen, in de Vissershaven en tussen en buiten de pieren met de oude reddingboot „President van Heel" bekend van de redding bij de „Berlin" in Hoek van Holland maar nu het echtpaar Mandemaker het bedrijfje heeft moeten staken hebben de ge broeders er een groot en gerieflijk schip bijgekocht: een stalen rondvaartboot van de rederij Holthuizen uit Amsterdam, die er al wat jaren op heeft zitten, maar in een haven als IJmuiden nog best meekan. Een glazen gevaarte als de rondvaart boten aan het Damrak en het Rokin in Amsterdam is in deze haven niet in de vaart te brengen. De stroom en de onstuimige bewegingen van het zeewater in IJmuidens havengebied stellen andere eisen aan deze scheepjes. Voor het einde mei jongstleden gehou den muziekfestival, dat de sectie muziek der Veiser Gemeenschap in het Burge meester Rijkenspark organiseerde, nodig de deze sectie de Haarlemse toonkunste naar Jos. de Klerk uit om - evenals dit twee jaar geleden bij het toenmalige muziekfeest het geval was - wederom een min of meer critisch rapport te schrijven teneinde mede daarmee het peil der uitvoerende corpsen hoger op te voeren. Er waren die koele mei-avond zeven deelnemers; in volgorde van optreden wor den hun prestaties onder meer als volgt beoordeeld: De christelijke muziekvereniging „Wil- helmina" krijgt een pluim voor haar pittig spel in de mars; de stemming was in de concertnummers niet altijd even gelukkig. Men worstelde nog teveel met technische problemen, maar heeft niettemin ver geleken bij 1955 reeds veel gewonnen. Dit laatste komt zeer zeker op rekening van de dirigent Adriaan E. Boorsma, die met deze blazers reeds veel heeft weten te bereiken, al leidt hij de kapel nog maar korte tijd. Het jeugdorkest der IJmuider Harmonie maakte een prettige, indruk. Het hout klonk weliswaar wat schriel, maar de vlotte uitvoering en de behoorlijke tech niek vergoedden veel. De heer De Klerk schrijft in zijn rap port over deze jonge blazers dan nog: „Als geheel kan men deze prestatie ten hoogste waarderen. Het is een leerschool voor muzikanten, een praktisch jeugdwerk, dat de zin voor harmonische schoonheid op doeltreffende wijze aankweekt". Daarmee wordt tevens dirigent Jan Groot een welverdiende pluim op de hoed gestoken, want dank zij diens toewijding blijkt het jeugdorkest een beloftevolle ac tiviteit te ontplooien. De Hoogoven Harmonie scheen de be- oordeelaar iets in prestatie te zijn terug gelopen. Van het gevoel voor ritme en samenspel wordt in het verslag met waar dering gewag gemaakt, hetgeen pleit voor de muzikaliteit van directeur W. Steyn, die met de Hoogoven Harmonie zo kernachtig vermag te musiceren al zwaait hij nog maar kort de dirigeerstaf over dit fraai be zette korps. De rooms-katholieke muziekvereniging „St. Caecilia" maakte, volgens het rapport, de indruk dat het korps „op de wip zat". Volgens de rapporteur had het öf z'n avond niet of het had te hoog gegrepen. De spelers beheersten de technische kneepjes nog niet voldoende. De fluitist en de altist krijgen een vermelding „met lof" voor hetgen deze muzikanten ten beste gegeven hebben. ADVERTENTIE a B Handdruk en handgeschilderde ayfl, 4 a kleedjes. Zeer grote sortering JL jj| I KUNSTHANDELSn UI E Kennemerlaan 55 - Tel. 7040 Ijr VELSEN DINSDAG 2 JULI Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, geopend van 10- 12.30 uur, van 14.30-17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, van 19-21 u. Thalia, 20 uur: „Privé hotel in Marseille". Rex, geen opgave. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 10-12 uur. Volksmuziekschoo' 19.30 uur, zaal Van Diepenstraat, openbare les. „Schoonenberg", schoolsportdag, velddag voor de vijfde klassen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. WOENSDAG 3 JULI Gemeentelijke Openbare leeszaal en bi bliotheek, Heidestraat, geopend van 10- 12.30 uur, van 14.30-17.30 uur en van 19-21 uur. Filiaal Velsen-Noord geopend van 14-17 uur (jeugd). Thalia, 20 uur: als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken. „Schoonenberg", als dinsdag. BEVERWIJK DINSDAG 2 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde sterft nooit". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De levensroman van Frans Schubert". Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en geopend van 10-13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 15-18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. WOENSDAG 3 JULI Bioscopen: als dinsdag. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 en 15-18 uur; jeugdlees zaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. Het fanfarekorps „Wilhelmina", Sant poort, wordt geprezen om hetgeen zijn le den op genoemd festival te genieten gaven. Prachtig samenspel, correct musiceren, fraaie, nobele klank en een interpretatie welke er mocht wezen, zijn de termen waarmee de heer De Klerk in zijn rapport over deze oude Santpoortse vereniging schrijft. Daar kan niet alleen de kapel maar ook dirigent Jan Groot over tevre den zijn, temeer daar er een opmerkelijke vooruitgang geconstateerd wordt. De IJmuider Harmonie onder dezelfde dirigent leverde bewonderenswaardig werk met de vertolking van Schubert's Onvol tooide symfonie. Delicaat samenspel, even wichtige klankverhouding, zeer beschaafde sfeer, goede expressie staan allemaal ge noteerd over het musiceren der IJmuide- naren, wier prestatie als geheel de rap porteur respect afdwong. De rooms-katholieke muziekvereniging „Soli Deo Gloria", dirigent Joop Heere mans, was de hekkesluiter van het festi val. Zij wist zich te handhaven met een tendens in opgaande richting. Het samen spel, dat verdienstelijk was, miste nog de zo noodzakelijke voornaamheid. Het zat alles nog te zeer in de grondverf, maar de rapporteur kreeg niettemin de indruk, dat men op de goede weg is. TENSLOTTE prijst de heer De Klerk in zijn verslag het initiatief van de sectie muziek der Velser Gemeenschap om een dergelijk muzikaal onderzoek te doen hou den, „omdat het voor de betrokken korpsen bijzonder nuttig is te weten of men voor- of achteruit geboerd is". De symfonie-, accordeon-, mandoline- en mondharmonicagezelschappen zijn thans aan de beurt om onder de loep genomen te worden: zaterdag 28 september aan staande zal hun grote dag zijn. In het Pa tronaatsgebouw zullen zij de vriendschap pelijke strijd strijden en laten horen wat zij op hun terrein hebben weten te be reiken. A. J. v. d. W. De jaarlijkse nationale postduivenvlucht op St. Vincent ten bate van het Rode Kruis, waaraan dit jaar ruim 9000 duiven deelnamen, werd vervlogen onder een moordende hitte. Vrijdagmiddag om 13.30 uur gelost kwamen er zaterdag maar en kele duiven door. De bekende fondvlieger de heer Joh. Struys, nam met enige van zjjn fondduiven deel aan deze vlucht. Het werd een groot succes. De afdeling Haar lem (28 verenigingen) telde zondag 10 dui ven. De heer Struys nam er hiervan liefst 4 voor zjjn rekening. Zijn uitslag luidt: zondag 7-24-03; 10-7-22; 10-51-46; 18-33-55. Op Pont St. Maxence hebben de duiven "evënèëhs met de hitte'te-Kampen"gehad. Ook hier waren er- weer enkele „kracht patsers", die zich hebben onderscheiden. De heer Paul Rozemeier klasseerde zich niet alleen als eerste in de IJCC, doch zeer waarschijnlijk ook in de afdeling. Gelost om 6.20 klokte hij zijn eerste duif om 11- 24-03 uur. Eveneens een fraaie prestatie voor deze geroutineerde liefhebber. De ge hele uitslag in de Snelle Wieken is als volgt: P. Rozemeier 1-8; Hoogzaad 2-5-12; Gorter 3; Veldmeier 4; Tervoort 6; Jans sen 7; Andriesma 9; Molenkamp 10-11, J. Koks 13. Oranje Nassau Wanmaker 1; Schreuder 2; B. Visser 3- 15; Geiyteman 4; Gravemaker 5; Mantel 6-7-9; Boekweg 8-12; Middelkoop 10; Joh. Broek 11; Sikkelerus 13; Wassenaar 14-17; Chr. Prins 16. Bonte Duif Belfroid 1; Kaldenbach 2-6; Verwer 3; Griekspoor 4; v. Loon 5; Minneboo 7-10-18; W. Donkersloot 8-13-15-16-17; Pieterman 9-11-19; Dekker 12; A. Donkersloot 14; Broek 20. Snelvlieger Sloot 1; Wezelman 2; G. Glas 3; Wyker 4-7-11-18; Boender 5; J. de Waard 6-14-19; Remmers 8-16; F. de Boer 9-23; Inia 10- 22-24; Koorn 12; E. de Boer 13; Hugh Kos ter 15-17-25; Zwanenburg 20; Ham 21; Schotvanger 22-28; Waal 26; B. Glas 27; Otte 29; Reker 30. „De Luchtpost" Santpoort Bersee 1; Bouwer 2; Hols 3. Eerste duit 11-53-15. Laatste 12-59-54. „De IJmonden" De duiven van „de Zaterdagvliegers, de IJmonden" kwamen vrijdag van Limoges over een afstand van 778 kilometer. Ge lost om 5 uur 's morgens was de eerste duif om 17 uur op haar hok terug. De uit slag was: 1. v. Straten. 2. v. Veelen. 3. Suurmond. 4. v. Straten. Zaterdag kwamen de duiven van St. Denis af over een af stand van 424 kilometer. Gelost om 9.30 uur was de eerste duif om 15.44 uur op haar hok terug. De uitslag is als volgt: Duurtsema 1. Visser 2. Suurmond 3 en 7. Knape 4. v. Straten 5 en 11. v. Veelen 6. Kaale 8. v. d. Scheer 9. mevr. De Boer 10. Ons Genoegen Met 95 duiven heeft de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „Ons Genoe gen" deelgenomen aan de wedvlucht van Pont St. Maxence af over een afstand van 380 km. De lossing geschiedde om 6.20 uur. De eerste prijsduif werd om 11.37 uur ge klokt; de laatste prijsduif deed er drieën zestig minuten langer over. De uitslagen waren: W. Rijnders 1, 3 en 14; T. C. Vos 2 en 11; J. Scheffers 4 en 19; W. v. Wijk 5; H. v. Dessel 6 en 12; B. de Smet 7; C. v. Gellekom 8 en 17 Traa-Bruins 9, 10 en 18; H. Exalto 13; R. Zoontjes 16. „Reisduif" Met 224 duiven nam de Beverwijkse ver eniging „De Reisduif" eveneens deel aan de wedvlucht van Pont St. Maxence af (382 km). Eerste duif 11.41 uur; laatste prijsduif 12.47 uur. De uitslag was: P. Dek ker 1 en 33; C. Hoeks 2 en 6; G. v. d. Win den 3, 8 en 24; D. Stiemer 4, 28 en 32; T. Gravemaker 5, 17, 27 en 28; E. Verschuren 7 en 15; C. Westrate 9, 36, 44 en 45; C. Cas- tricum 10, 13 en 25; C. G. J. Dekker 11 en 38; G. Grapendaal 12 en 35; II. Zillig 14, 19, 41 en 42; M. Minneboo 16; J. Luntz 18, 20 en 37; D. Philippi 21 en 22; M. Riebeek 26; A. Six 29; G. Visser 30; W. Tuyn 31; R. Westrate 31; C. Zoet 39; P. v. Vuuren 40; D. v. d. Bend 43. „De Vredesduif" De Heemskerkse duiven van „De Vre desduif" kwamen eveneens van Pont St. Maxence (385 km). Eerste duif 11.28.38; De vereniging Zeekadetkorps „IJmond" te IJmuiden houdt op vrijdagavond 5 juli in een van de zalen van het Cultureel Ge bouw te IJmuiden de jaarvergadering. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuurs leden de heren B. M. Mulder en I. Kuijper. De heer B. M. Mulder is niet herkiesbaar. Tot uiterlijk 3 juli kan bij de secretaris opgave worden gedaan van namen van personen, die kandidaat gesteld worden. Voorts zullen op deze vergadering de jaar verslagen en de benoeming van een kas- commissie aan de orde komen. Het programma van het openluchtcon cert op woensdag 5 juli 1957 op de Scha penweide aan de Van Ostadestraat te IJmuiden-oost door de Accordeonvereni ging „IJmuidens Roem" luidt als volgt: Jeugdorkest: a. Paraat-mars, Joh. B. Kok; b. Sprookjestuin, C. van Orsouw; c. Beken de melodieën; d. Offenbach-melodieën, J. Offenbach; e. Hochzeitparade, C. van Or souw. A-orkest: 1. Marche des accordeonnistes, G. Holvast; 2. Opera-melodieën uit de opera „Der Freischütz", C. M. von Weber; 3. Tango Noche des Estrallas, A. Malando; 4. Strauss-klanken (walspotpourri), Joh. Strauss; 5. Ouverture in D, Rudolf Würth- mer; 6. El Capitan mars, Joh. P. Sousa; 7. Da Fontanel (Fantasie voor accordeon orkest), W. de Ruyter; 8. Mars uit de opera Faust (soldatenkoor), C. H. Gounod; 9. Al ways Engelse wals, Irving Berlin; 10. Folies Bergère, mars, Paul Lincke. Badgasten speelden bridge De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft in samenwerking met de plaatselijke VVV voor de badgasten een drive gehouden. De voornaamste uitslagen waren: Groep A: 1. Gebr. Groen 44 rap., 2. Schuurmanv. d. Linde 39 V2, 3. mevr. GroenHamers 39 V2, 4. Dikkenbergv. d. Geer 39, 5. dames v. d. Haarv. d. Heuvel 36V2, 6. BlomNij- man 34. Groep B: 1. heer en mevr Bakker 48, 2. dames Ruttenv. d. Aar 40 V2, 3. dames WitteGlasbergen 40 "2; 4. heer en mevr. Witkamp 40, 5. Grapendaalde Haan 34'/2- laatste prijsduif 12.40.45. De uitslag was: J. Pirovano 1 en 16; A.Cassee 2, 5, 17 en 18; J. Winter 3; G. Weel 4; J. v. d. Oute- naar 6 en 22; G. Lotterman 7; J. Lotter- man 8 en 13; J. Dudink 9 en 21; G. de Boer 10; J. Peekei 11 en 20; Ch. Bey 12 en 14; A. Nielen 15; N. v. Duivenvoorde 19. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Draco van Kopenhagen, Caleope van Ar changel, Bomma van Oslo, Hollandia van Gothenburg, Koh I Noor van Fowey. Isola van Swansea; R#ot van^ondenKjIirondelle van Lortden, Burnhope van Archangel. Gretha van Waterford, Bonairèfiyaii Qffiyqs, Mylady van Vaasa, Bittern van Liverpool, Jonan van Karlshamn, Volente van Ron- neby, Marthe van Melilla, Heimdahl van Hargshamn, Gruno van Vesteras, Bara- cuda van Swansea, Coeta van Swansea, Amigo van Swansea, Berkelstroom van Parr, Grebbestroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Koh I Noor naar Hami- na, Lore Ottens naar Vassa, Isola naar Rotterdam, Viking naar Zeebrugge, Ara- ton naar Vaasa, Hollandia naar Rotterdam, Netherlands Coast naar Rotterdam, Doris naar Rotterdam, Gerry S naar Rotterdam, Willem naar Odessa, Greveland naar Bahia, Cetas naar Antwerpen, Pegasus naar Duinkerken, Fiat naar Hamburg, Hirondelle naar Harlingen, Gruno naar Sharpnis. Anjercollecte leed onder de hittegolf Dank zij de niet-aflatende ijver van de collectanten en collectrices in Velsen- Noord voor de collecte voor het Prins Bernhardfonds kon zaterdag een opbrengt van f 425.69 worden genoteerd. Blijkbaar wegens de hittegolf, waardoor vele inwo ners de huiselijke beslotenheid hadden verlaten, was de opbrengst ditmaal bijna f 50 minder dan vorig jaar. In de derde klas A, waarin CSV, Vites se en ADO uitkwamen, ging Purmersteyn tenslotte met het kampioenschap strijken. Aanvankelijk hielden de Purmerenders zich wat op de achtergrond, lieten Vites se, de Alkmaarse Boys of een andere club de kop nemen, maar bleven op hun qui vive en zochten naar een gunstige positie, om straks in de eindspurt hun slag te slaan, hetgeen tenslotte ook geschied is. CSV met 21, en Vitesse en ADO met 20 punten toonden zich aardig aan elkaar ge waagd, doch vormden tenslotte voor de lei ders, die 32 punten verzamelden, geen ern stige bedreiging. Alleen mag gememoreerd worden, dat Vitesse op 11 november Pur mersteyn één nunt afhandig wist te maken en CSV op 10 maart zelfs met 2-1 wist te winnen. Het in het vorige seizoen op eigen terrein zo ongenaakbare ADO moest echter zelfs in Heemskerk het hoofd voor de Purmerenders buigen (2-4). Vitesse zorgde voor een grote merkwaar digheid in haar uitslagenlijst: terwijl deze Castricummers op eigen terein blijk baar speelden onder het motto „alles of niets" ze speelden n.l geen enkele keer gelijk, wonnen zes wedstrijden en verlo ren er vijf deelden zij in hun uitwed strijden niet minder dan zesmaal de pun ten met de tegenpartij. Voorts bleken de Vitessenaren op eigen terrein ook veel pro- duktiever. Hun 11 thuiswedstrijden toch leverden 32 goals op tegen hun 11 uitwedstrijden slechts 15. „STORMVOGEL" heet het nieuwe schip van IJmuidens enige rondvaartrederij. Het biedt thans met zijn achttien meter lengte en drie meter tachtig breedte plaats aan ongeveer zeventig passagiers. Er is een geluidsinstallatie aan boord, zodat alle op varenden goed kunnen worden ingelicht over hetgeen zij te zien krijgen. Zoals over de sleepboten, „die je niet hoeft te nemen, maar die je beter wel kan nemen. Want. En over het monument op de Kop van de haven, over de onderzeebootbunker met zijn steenfabriek en zoutopslagplaats, over de kustwacht, de pieren met zijn blokken, die er eenvoudigweg bij stormweer over heen worden geslagen en over de sluizen en de Hoogovens. Het wordt verteld op eenvoudige manier, zonder omhaal. En des noods ook in het Engels of wat Duits. DE „STORMVOGEL" heeft jarenlang op het Nieuwe Meer aan Amsterdams stads rand gevaren voor rondvaarten en in de wintermaanden voor het vervoer van per soneel naar kantoren en fabrieken. De zeventig pk Mercedes Benz heeft er wat dit betreft al heel wat toeren opzitten; Evenals-die van -de „President- van Heel", het opealucht-rohdv^artscheepje, dat alë oud-reddingboot voor vele vakantiegangers zijn bijzondere bekoring blijft behouden. De correspondentie met de gebroeders De Graaf wijst daarop. IJSBRAND de Graaf sr. hij voer nog met Bram Kramer op de strandredding- boot in vroeger jaren schippert de „Pre sident van Heel", terwijl zijn zoon, ook een IJsbrand, de gasten ontvangt, behulp zaam is en voor de explicatie zorgt. De broers Wouter en Albert de Graaf varen op de nieuwe „Stormvogel". Deze drie broers kijken ook verder dan IJmuiden. De VVV te Wijk aan Zee heeft een aantrekkelijk zomerprogramma en nam speciale rondvaarten voor vakantie gangers in Wijk aan Zee in het programma op. Elke maandagavond legt de redding boot aan bij de steiger in de Bergings haven, waar de gasten, die inmiddels een flinke wandeling achter de rug hebben, aan boord worden ontvangen. Met deze volwassenen wordt een grote zeetocht ge maakt. Op zaterdagmiddag is er bovendien een rondvaart voor de jongeren van Wijk aan Zee. Ook in IJmuiden kunnen de gebroeders De Graaf inmiddels een dienstregeling in stellen. Het is hun streven en het wordt CSV veroverde op eigen terrein 11 pun ten (4 gewonnen, 3 gelijk) en in uitwed strijden 10 punten (4 gewonnen, 2 gelijk). Onder de nederlagen waren enkele opval lende: zo werd op 2 december met niet minder dan 5-0 van Alcm. Victrix verlo ren en de twee clubs, die tenslotte moesten uitmaken, wie van hen de onderste plaats zou bezetten, wisten beide hun thuiswed strijd van CSV te winnen, Helder met 3-2 en Always Forward met 2-1. ADO kon in haar 11 uitwedstrijden slechts zeven winstpunten in de wacht sle pen (3 gewonnen, 1 gelijk). Voor de uit schieters zorgden de Heemskerkers be paald, toen zij op 9 december en 10 maart met 1-5 en 0-3 respectievelijk van HSV en EVC wonnen. Hun thuiswedstrijden lever den de ADO-ers 13 winstpunten op (6 ge wonnen, 1 gelijk). Vooral voor de Alk maarse clubs vormden de Heemskerkers op eigen terrein een struikelblok: op 23 december werden de toen de leiding heb bende Alkm. Boys met 3-1 geklopt, na dat op 7 oktober Alcm. Victrix op datzelf de terrein met 4-1 gestruikeld was. De ADO-voorhoede scoorde 50 doelpun ten. Aan dit deel van de ploeg kan dus moeilijk verweten worden, dat geen hoge re plaats op de ranglijst werd bezet. Oud papieractie „Wilhelmina" Woensdagavond hopen de leden van „Wilhelmina" oud papier op te halen in de Trompstraat en Wijk aan Zeeërweg en om geving. De nieuwe „Stormvogel" van de rond vaartrederij Gebr. de Graaf in IJmuidens havengebied. al dicht benaderd om ieder half uur een boot te laten vertrekken voor een tocht door de IJmuidense havens. Men is een uur lang onderweg! PLANNEN? De gebroeders De Graaf we ten ze te maken en zij staan erop die uit te voeren. Volgend jaar, zeggen ze, maar dan komt er in IJmuiden een luxe rond vaartboot bij. Dus een ruim schip, nog beter ingericht dan de „Stormvogel". En dan vooral iets moderner. De wind en de golfslag maken het werken met de thans bestaande Amsterdamse rondvaartboten in IJmuiden onmogelijk, maar de gebroeders zoeken naar een tussenweg. Volgend jaar horen de jeugdherbergen, de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, de touringcar ondernemers en uiteraard de inwoners van IJmuiden er meer van. 1 HET BOUWPLAN van zeven miljoen gulden, dat gisteravond in de Beverwijkse gemeenteraad ter sprake werd gebracht, is uitvoerig door de raadsleden behandeld. In totaal werden in dit tweede bouwplan „Oosterwijk" 294 huizen genoemd, waar van vooral de onder-woonlaag, die be stemd is voor ouden van dagen, extra on der de loep werd genomen. De heer Muskee (C.P.N.) opende de rij van sprekers. Hij was het niet eens met dit plan voor wat de onderbrenging van de ouden van dagen betrof. Ook vond hij de huren veel te hoog. Mevrouw Allan (V.V.D.) huldigde hetzelfde principe, doch kon, aangezien dit een experiment betreft, zich wel voor het plan verklaren, mits het college verzekerde dat de bejaarden niet gedwongen worden in dit soort huizen te trekken. Een serie vragen spuide de heer Koger (A.R.) aan het adres van het college, die hem, behalve enige opmerkingen over de onvolledigheid van de ter beschikking zijn de gegevens, zwaar op de maag lagen. Hij wilde weten wanneer met de bouw werd begonnen; of dit in zijn geheel of in ge deelten werd gedaan; of dit werk aan één aannemer zou worden opgedragen, hoeveel huizen er gebouwd zouden kunnen worden voor eigen bewoning en hoe dit gehele project gefinancierd zou worden. De heer Romunde (P.v.d.A.) juichte de voortvarendheid van het college, om een extra-raadsvergadering voor dit plan te beleggen, van harte toe, maar hij stond toch wat huiverig tegenover het plan van wege de grote 6- en 10 persoonshuizen die boven de hoofden van de bejaarden zouden komen. Eigen initiatief Een andere kant van de zaak werd door de heer Ettema (K.V.P.) belicht toen hij een lans brak voor het eigen initiatief van bouwondernemers teneinde tot behoorlijke woningen te geraken. Hij wilde het college adviseren hier meer toe over te gaan. Positiever stond de heer Coelingb (P.v.d.A.1 tegenover het plan in zijn geheel omdat hij het experimentele ervan wel wist te waarderen: tenslotte ging het slechts om 18 bejaardenwoningen en die 18 liefhebbers zouden zeer zeker wel te vinden zijn. Erger vond hij het, dat er' nu een grote buurt ontstaat, die geestelijk on bewoonbaar kan blijken door het ontbre ken van ruimten, waar ontwikkeling en ontspanning kunnen plaatsvinden. Hij hoopte, dat het college ook hieraan vol doende aandacht zal schenken. Bejaarden-probleem Omdat de vragen dus vrijwel alle om het bejaarden-probleem speelden, had wethouder Vessies het vrij gemakkelijk in zijn antwoorden. Het standpunt van het college was vrij duidelijk: men maakt zich over die 18 bejaarden woningen niet zo bezorgd Er is belangstelling voldoende voor. Dwang zal er beslist niet worden uit geoefend, zodat de ouden van dagen zelf kunnen kiezen of zij in dit soort woningen willen. Overigens viel het met de grote gezins woningen en derzelver ruchtbaarheid nog al mee want er wordt een speciaal systeem toegepast, zodat de vloeren meer dan ge woon geluiddempend zullen zijn. Het hui- Prjjzen van maandag: Heilbot 3, gr. tong 4,30-3,70, grm. tong 4-3,30, kim. tong 3,70-3,30, kl. tong I 3,20-2,90, kl. tong II 2,70-2,45, tarbot I 2,30-1,70, zalm 9 per 1 kg. Tarbot II 90, tarbot IV 62-56, gr. griet 67, gr. schol 41-39, grm. schol 40-36, kim. schol 41-32, kl. schol I 32-29, kl. schol II 34-9, schar 18-10, v. haring 27-18, makreel 17-10, gr. schelvis 25-10, grm. schelvis 18-8, kim. schelvis 16-8, kl. schelvis I 15-8, kl. schelvis II 15-8, wijting 12-8, gr. gul 33-17, mid. gul 16-10,50, kl. gul 12-8, kl. haai 24-19, pieterman 76, kl. koolvis zw. 11-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 176-65, gr. koolvis zw. 45-36 per 125 kg. Aanvoer van maandag: 300 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 20 griet, 860 schol, 25 schar, 165 haring, 1685 makreel, 2560 schelvis, 280 wijting, 525 kabeljauw en gul, 15 haai, 10 poon, 570 koolvis, 32 diversen. Totaal 7050. Besommingen van maandag: Haarlem f 19.500, SCH 135 f 5.520, SCH 117 f 180, RO 2 f 2.250, KW 52 f 3.720, KW 108 f 1.170, KW 28 f 3.240, KW 89 f 2.800, KW 155 f 2.000, KW 126 f 3.060, KW 51 f 2.260, IJM 211 f 5.960, IJM 204 f 2.460, IJM 78 f 928, IJM 40 f 2.520, IJM 3 f 520, IJM 45 f 2.460, IJM 30 f 740, IJM 52 f 1.700, KW 79 f 1.970, KW 178 f 2.700, KW 160 f 2.440, KW 68 f 1.940, KW 31 f 2.980, KW 210 f 2.400, KW 96 f 790, KW 34 f 2.590, KW 36 f 2.050, KW 63 f 1.690, KW 98 f 2.140, KW 105 f 2.690, KW 165 f 2.170, WR 49 f 1.760, WR 50 f 1.590, WR 25 f 2.790, WR 67 f 1.360, WR 7 f 1.640, WR 33 f 2.860, WR 34 f 2.260, AM 18 f 2.390, AM 16 f 3.090, AM 26 f 3.420. Een spaarbankboekje met 5000 werd op de maandagavond in café de Groenten- beurs te Beverwijk gehouden jaarvergade ring aan de voorzitter van DEM, de heer W. Gelderman, overhandigd als het finan cieel resultaat van het meespelen in de grote amateurvoetbalpool. In totaal namen de DEM-leden twintig keer aan deze voet balpool deel. Zij brachten het bedrag van 13000 bijeen. Hiervan kon men nu, na aftrek van kosten, 5000.in de kas stor ten. Op deze vergadering bleek dat DEM thans 581 leden heeft. Met negen senio renelftallen werd aan de competitie deel genomen. In het bestuur werden de heren J. Schelvis en J. Alles herkozen. De heer N. Warffemius werd in een bestuursvaca- ture gekozen. Het financieel overzicht sloot met een bedrag van 16.114,61 aan ont vangsten en uitgaven waaronder een voor delig saldo van 5236,51. Propaganda-avond K.N.Z.H.R.M. In het Wijk aan Zeese botenhuis „Dr. Büller" vindt donderdag 4 juli een lezing met film plaats over het werk der Kon. Noord-Zuidhollandse reddingmaatschappij De aanvang is vastgesteld op 8.30 uur. zenblok zal verder speciaal ten gerieve van de ouden van dagen nog van aparte toegangsdeuren worden voorzien, zodat de bejaarden naar keus hiervan gebruik kunnen maken zonder in contact met de buren te komen. Eén aannemer Over de aanbesteding was men het nog niet geheel eens: indien de mogelijkheid zich voordoet, zal het gehele project aan één aannemer worden opgedragen, omdat dit het voordeligste is. De contacten met de eigen bouw-ondernemers bestaan hier over reeds lang, aldus de wethouder, maar het blijkt geen succes te zijn, want reeds meerdere malen is er optie op een stuk grond verleend, weer verlengd en ten einde raad weer in handen van de ge meente gekomen, omdat de ondernemers weinig voelden voor de regels die door het college werden gesteld. Het nieuwe plan had overigens van des kundige zijde niets dan lof geoogst, zodat uit stedebouwkundig en uit planologisch oogpunt er niets op valt aan te merken. Sociale kant Wethouder Gerritse bezag de kwestie nog eens van de sociale kant. Ook hij kon in dit woon-experiment geen nadelen ont dekken. De financiering van het project leverde een zeer groot probleem op, aldus wethouder Alberda, het moest met „kort geld" gebeuren, welke opmerking de heer Koger deed verzuchten dat het dan wel erg veel rente zou gaan kosten. De hoge huurprijs (f 20.50 voor een 10-persoons- woning) bracht de heer De Weyer (K.V.P.) tot de vraag „waar gaan we naar toe?" en de heer Schröer (K.V.P.) vroeg zich af hoe de vaders en moeders van de grote gezin nen een dergelijke huurprijs moeten op brengen, als er geen verdienende kinderen zijn. Wethouder Gerritse wist hier het antwoord al op: als er inderdaad kinderen zijn, die meer dan gewoon begaafd zijn. zal het gemeentebestuur in de studiekosten bijspringen Daar bestaat tenslotte een fonds voor. Nadat ook in tweede instantie de zaak nog eens uitvoerig was besproken, werd het voorstel zonder stemming goedge keurd. Op de maandag gehouden aardbeienvei- kng werd voor Beverwijk een top-aanvoer van 25.000 manden bereikt. Deze aanvoer werd grotendeels door de binnenlandse markt afgenomen voor prijzen, die buiten verwachting goed waren. Er werd voor de eerste kwaliteit rond de vijf gulden per mand betaald met f 5.80 als hoogste note ring. De tweede kwaliteit lag in prijs tus sen de drie en vier gulden per mand. Aardbeien zonder dop werden slecht be taald. Boven de drie gulden per mand ging er geen enkele partij weg. „Onder Ons houdt aardbeiendrive De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" houdt vrijdag 12 juli in haar club huis de traditionele aardbeiendrive. „Wijk aan Zee" houdt vijfkamp Bij voldoende deelname organiseert de sportvereniging „Wijk aan Zee" op zondag 4 sugustus voor hsar loclon ggo DE CLUBS UIT KENNEMERLAND, die tot het zogenaamde „lagere voetbal" be horen, hebben het in hun afdeling geen van alle tot een eerste plaats kunnen brengen. Wel werd door enkele van hen deze plaats tijdelijk bezet, maar in de eindspurt viel de één na de ander af. Voor Kinheim was dit seizoen het laatste, dat deze club van de derde klas deel uitmaakte.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7