van de week EFFEN RAFFIA STOF VANMORGEN IN DIE VIISHAL Openlare les van Volksmuziekschool Omleggingsplan in te wijzigen streekplan IJmond-Noord Ro Mogendorff en anderen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Tot en met a.s. zaterdag zomerstoffen per meter 2.40 WOENSDAG 3 JULI 1957 11 Werk van Aanvoer o pUrk Parkeerflat in Brussel bergt 800 auto's per uur Scheepvaart Het warme weer was er kennelijk oor zaak van, dat de openbare les van de Volksmuziekschool Velsen, die dinsdag avond in de zaal aan de Van Diepenstraat te Velsen-noord een flink aantal ouders, maar niet alle leerlingen van de Noord- Velsense afdeling bijeen had gebracht, Niettemin werd de les een geslaagde demonstratie van -hetgeen door de eerste jaars leerlingen over het algemeen vor mend muziekonderwijs is aangeleerd en door de tweedejaars-leerlingen op de blokfluit kon worden gepresteerd. De heer J. Huizinga, directeur van de VMS, leidde de avond in en deelde mee, dat de les de gewone gang van onderricht had. Daarom betreurde hij het absent zijn van een aantal tweedejaars-leerlingen. In de afdeling AI leidde de heer P. Bosma de les met illustratieve liederen en canons, tref- en ritmische oefeningen, improvisatie, handzingen, toonladders, ge heugen- en gehooroefeningen en oefenin gen met slaginstrumenten. Hierbij demon streerden de leerlingen hun kennis met eigen improvisatie en ritmische loopoefe ningen, vergezeld van handgeklap. Opval lend en kenmerkend voor het gedegen onderricht was de gemakkelijke manier, waarop de leerlingen op de vragen rea geerden. De gevorderde VMS-leerlingen bleken in het eerste jaar opmerkelijke vorderin gen te hebben gemaakt. De heer Huizinga liet dit demonstreren door twee meisjes, die voor hun spel aan de piano waar derend applaus kregen. Doch ook de beide combinaties van een sopraan- en twee altfluiten lieten horen, dat een goede on- Inkttekening door Ro Mogendorff. De belangrijkste van de kleinere ten toonstellingen te Amsterdam is die van Ro Mogendorff bij de kunsthandel M. L. de Boer. Ro Mogendorff won de Critiekprijs voor 1957, toegekend volgens éénstemmig besluit van de Nederlandse sectie der A.I.C.A. (een internationale vereniging van kunstcritici). Deze bekroning behoeft niet te verbazen en zal zeker geen ergernissen verwekken. Er zijn er niet zoveel, die tegelijkertijd zoveel kunnen, die zich zo intens inzetten voor hun werk, die zo vol van menselijkheid zijn tegenover het hen omringende en zo critisch ten aanzien van zichzelf, van eigen werk. Een kinderkopje, dat ook op de laatste „Contour"-tentoonstelling prijkte, is beslist virtuoos gedaan. Gemeenlijk reikt zij dieper. Dit veelal in portretten van oudere mensen, die daartoe meer aanlei ding gevoi. Zij concentreert zich op het tekenen en het aquarelleren, zoals dit voortvloeit uit haar wassen van tekeningen of het tekenen met de penseel. De kleur Is niet van de grootste betekenis in haar werk, waarmee echter niet gezegd wil zijn dat er iets op de kleur aan te merken valt. Haar tekeningen herinneren aan die van Rembrandt soms. aan die van Cézanne ook. Het laatste is een gevolg van haar welover wogen opvoeren van de plastische kwali teiten in haar werk. Nooit echter zullen haar meer schilderkunstige of grafische overwegingen haar menselijke verhouding tot het onderwerp in de weg zitten. Tot 12 juli is Ro Mogendorffs tentoonstelling te zien. Die van de Zuidfranse beeldhouwer, te kenaar en schilder Michel Chauvet bij Arti et Amicitia duurt tot 8 juli. In tegenstelling tot Ro Mogendorff lijkt Chauvet het gevoel te hebben genoegen te kunnen nemen met wat hij kan om zich op vele wijzen en in vele technieken uit te drukken. Chauvet's interesse is veelzijdig gericht, hij werkt blijkbaar hard .en is vermoedelijk boorde vol ideeën, die hij echter voor mij nog op wat te weinig overtuigende wijze weet over te brengen. De genoemde kwaliteiten maakten echter dat ik me op zijn tentoon stelling toch niet onprettig voelde en me toch even - al toont hij geen landschappen - in het zuiden voelde. Galerie Robert, gelijk die van M. L. de Boer aan de Keizersgracht, maar dichter bij de Leidsestraat gelegen, heeft lange tijd geen exposities gehouden. De eigenaar was echter degene die voor het eerst in Am sterdam een „surrealistische" tentoonstel ling samenstelde. Nu vertoont hij werk van Nederlandse kunstenaars, waarvan velen al regelmatig optraden en door ons besproken werden. Het sterkste viel me hier op het werk van D ten Hoedt, schil derijen, die door hun blijheid even herin neren aan Bonnard's werk. Het is goed ook weer charmante beeldjes van H. Radecker te zien. En er is hier wel meer de moeite van het bekijken waard. Wat vallen echter, gezien de naam van de auteur, de naakt- studies van Wim Schuhmacher tegen! En Maaike Braat moet waarlijk niet iedere aquarel, die zij maakt, exposeren. Tot 1 september is deze tentoonstelling geopend. Tot 10 juli is bij Magdalene Sothmann een expositie te zien die wel geheel ligt in de sfeer van haar antiquaraat. Zij toont moderne Franse boekbanden en boekbin derspapieren van A. V. Altermatt en mevr. R. E. van Dam van Polanen-Duyvis, beiden te Parijs werkend. Een vitrine toont een en ander van de geschiedenis van de boekban den, hoe men tot het versieren daarvan kwam en de ontwikkeling daarop. Van de techniek van beider werk wordt ook iets te zien gegeven. Verder behoeft deze tentoon stelling van goede smaak geen toelichting. De door mevrouw Van Dam vervaardigde boekbinderspapieren moet men steeds be kijken in verband met hun toepassing. Bob Buys dergrond voor muzikale kennis en vaar digheid was gelegd, zoals dit bovendien werd gedemonstreerd door een drietal accordeonisten. De heer Huizinga verklaarde, dat voor snaren-instrumenten echter nog te wei nig belangstelling is onder de leerlingen, aangezien zich in Santpoort zeven violis ten, in IJmuiden één „violist" en in Vel sen-noord geen enkele „violist" bevindt. Santpoort telt zelfs twee „cellisten". Hij uitte de wens dat deze mooie instrumen ten meer belangstelling zullen krijgen. mnonr» mncmrrnm rrnmnntrmioi i nontnooi: WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder* dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Door 70 vaartuigen werd dinsdag aan de Visafslag op Urk aangevoerd: 13085 pond aal en paling, prijs van f 0,75 tot f 2,55 per pond, 75 pond snoekbaars f 1,21 tot f 1.25 per pond, 464 pond baars 87 tot 98 cent per pond en 554 manden nest f 2,50-f 3 per mapd van 75 pond. AMSTERDAM De algemene beursstemming was vrij wel gelijk aan die van maandag, hetgeen betekende dat de affaire gering was. De ondertoon van de markt was niet on gunstig. De koersen handhaafden zich merendeels goed en hier en daar trad een vastere stemming aan de dag zoals bij voorbeeld in de scheepvaarthoek waar vooral aandelen Holland-Amerika Lijn be langstelling genoten. Ingevolge aankopen van bepaalde zijde, waarschijnlijk voor buitenlandse rekening, liepen aandelen H.A.L. drie punten omhoog tot 183na dat zij de laatste dagen reeds een opwaart se richting waren ingeslagen. Dit had ook zijn invloed op de andere scheepvaartaan delen met uitzondering van Van Ommeren, die zich moeilijk kon handhaven. De beurs verwacht heel veel van de claimhandel Billiton, die vandaag gaat be ginnen. Over de claimprijs valt nog niets te zeggen. Men tast daarover volkomen in het duister wegens de heersende onzeker heid of de institutionele beleggers zullen inschrijven op de converteerbare obligatie lening. De taxatie bleef gehandhaafd op f 80 tot f 100. Orders op claims waren nog niet binnengekomen. In de vergadering van Billiton werd de verwachting uitge sproken dat het dividend over 1957 niet lager behoeft te zijn dan dat van 1955. Internationale fondsen hadden een zeer rustige markt en waren ietwat onregel matig. Grote koersverschillen deden zich echter niet voor. K.L.M. was maandag bo ven de f 130 gekomen maar bleef thans weer daaronder. Cultures bewogen zich een kleinigheid bovennet, vorige Qivegu, maar ontmoetten nauwelijks enige belang stelling. De maatschappij „De Kondor", die ver leden jaar het dividend passeerde, stelt nu 6 percent voor. Dit maakte uiteraard een zeer goede indruk. Kromhout maakt in zijn verslag melding van een record omzet in 1956. Het nieuws uit het bedrijfs leven blijft derhalve vrij gunstig. In de koersen en in de affaire ter beurze komt dit echter nauwelijks tot uitdrukking. De markt sloot stil. Staatsfondsen prijshou dend. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK De totale waarde der ter beurze geno teerde fondsen nam toe met meer dan een miljard dollar tijdens een actieve han del, die gestimuleerd werd door olie-, staal- en bouwbedrijf-fondsen en een groot aan tal geselecteerde aandelen. In de groep chemische fondsen ontstond laatbeurs enige activiteit door het nieuws, dat zes samenwerkende bedrijven een vac cine hebben ontwikkeld tegen de Azatische griep, die naar men verwacht in de herfst in Amerika een probleem zal wor den. De snelle stijging van de chemische fondsen gaf meer vaart aan de avans, tij dens welke winsten van ongeveer twee tot vier dollar bij de oliewaarden werden genoteerd, van een tot twee dollar bij de staalwaarden en van ongeveer twee tot drie dollar bij de bouwbedrijven. Er waren volgens beurscommentators verschillende redenen voor de opleving, zoals de gunstige ontvangst in bouwkrin- gen van de nieuwe woningbouwwet waar bij de federale leningen worden verhoogd en afbetalingen verlangzaamd; de ver hoogde autoproduktie in de eerste helft van 1957; de verwachte spoedige verbete ring in de staalproduktie; vergrote televi- sieproduktie en hoop op een betere inven tarissituatie voor de olies. Het industriegemiddelde kwam van 503,29 e.) 507,55; dat voor spoorwegen van 146,49 op 147 en dat voor openbare nuts bedrijven van 70,28 op 70,76 (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen VA "/o Nederl. '47 86% 3 "/o Nedl. 1962/64 90®/ia A. K. U 198Vj 200 Calvé Delft 360 Van Gelder Zonen 193% K. N. Hoogovens 311 Nederl. Ford 276 N. Kabelfabriek. 286% gew. Philips Gloeil. 2931/z 298 pref .Philips Gloeil. 158 Unilever 473 483 Wilton Fijenoord 249% Dordtsche Petrol. 1058'/« Konkl. Petroleum 220,— 225,80 A'dam Rubber 75% K. L. M 129, 132, Holl. Amer. Lijn. 183 N. Scheepv. Unie 164 Phs. v. Ommeren 266 H. V. A 1241/2 Verg. Deli Mijen 92 Amsterd. Bank 203 Ned. Handel Mij. 159% Rotterd. Bank 171 Twentsche Bank 174% Anaconda Copper 68% Bethlehem Steel 194% U. S. Steel 68% General Motors 423% Shell Union 86' h Tidewater 37% ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Maanden is het geleden, dat wij op het gebied van werkelijk iets bijzonders op de kop konden tikken.... maar deze aanbie ding maakt beslist het lange wachten dubbel en dwars goed. zeer mooie kwaliteit, van zeker 3.90, koopt u NU, maar beslist geen tweede keer voor nog geen rijksdaalder p. m. Deze RAFFIA'S zijn in 10 kleuren, 90 cm breed en kosten ZO LANG DE VOORRAAD STREKT .,„.ige Nieuwstraat - Marktplein Telef. 5205 IJmuiden VYYYYYYYYYYYYYYVYYYYYYY/YYYY Vanmorgen, toen het nog niet zó warm was, hebben de bejaarden üit Velsen- Noord, Velsen-Zuid en een deel van IJmuiden-Oost zich „ingescheept" voor hun jaarlijkse uitgaansdag, die ditkeer in vier gedeelten zal worden gemaakt. Men vertrok van het Stratingplantsoen, van oud-Velsen en van het Plein 1945 vanmorgen in een gezelschap van 210 gasten, die tegen negenen de warmte van oostelijker gebieden tegemoet gin gen. Er staat een bezoek aan de bloe menveiling te Aalsmeer op het pro gramma en na de koffie gaat de reis via de schone dreven van het Sticht naar Austerlitz, waar de lunch wordt gebruikt. Vervolgens reist men over de Veluwe naar Baarn, waar gedineerd wordt en vanavond omstreeks acht uur moeten de vijf bussen weer op hun basis terug zijn. Deze tocht wordt her haald op 4, 10 en 11 juli. Naar de ge zichten der deelnemers te zien, die Viertal vandaag De IJmuidense afslag werd vanmorgen bezocht door 10 schepen, waarbij vier trawlers en trawlloggers. De aanvoer met die van de kustloggers en kotters bestond uit 4275 kisten vis, waarbij 1900 schelvis, 15 wijting, 400 kabeljauw en gul, 275 koolvis, 800 haring, 700 makreel, 150 stokkebit. Voorts waren er 550 stuks stijve kabeljauw, 1500 kg tong en 160 kleine kisten haring. Naar zee De trawler „Haarlem" van de VEM zou vanmorgen naar zee vertrekken. Eind van de week, wellicht zaterdag, steekt ook de IJM 35 „Postboy" in zee. De „Klaas Wij- ker", die een half jaar uitstel voor survey heeft gehad, heeft gisteren kolen geladen, en vertrekt eveneens binnenkort. Gespecificeerd De „Emma'1 zorgde vanmorgen voor 860 kisten vis, waarbij 500 schelvis, 230 kool- vis, 40 makreel, 15 haring, 30 wijting, 45 diversen, 160 stuks stijve kabeljauwen; de KW 81 was er met 400 kisten, waarbij 50 schelvis, 30 koolvis, 30 makreel, 225 ha ring, 50 wijting, 15 diversen en verder 200 stijve kabeljauwen, 200 kleine kisten ha ring en 124 kantjes haring; de „Polder man" zorgde voor 700 kisten, waarbij 390 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 190 ma kreel en 20 diversen, en de „Ariadne" voor 620 kisten vis, waarbij 25 gul, 20 koolvis, 560 haring, 15 wijting, en verder 140 stuks stijve kabeljauwen, 80 kleine kisten ha ring, 39 kantjes haring. Van de Fladden Het was de trawler „Ariadne", die van morgen in IJmuiden de eerste haring van de Fladdengronden aanvoerde. Schipper De Groot had opnieuw succes op deze reis ondervonden. Ook de trawllogger KW 81 had 225 kis ten mooie en grove haring van de Flad den. Voorts bracht schipper De Groot nog 39 kantjes haring mee en zette de KW Cl voor Katwijk 124 kantjes aan de kant. Wat er komt Officieel was vanmorgen nog niet be kend of en welke boten voor de donder- dagmarkt zouden komen. Oudste boten zijn nu de nieuwe VL 131, VL 121 en de VL 27 (van 22 juni) en de SCH 27 en de KW 176 (van 24 juni). Bevestiging was niet te krijgen, maar men verwachtte in de vishal vanmorgen de komst van de „Job Gouda" voor de donderdag. Het schip zou 300 kisten verse baring en 175 kantjes aanvoeren. Voor de export De buitenlandse handel nam vanmor gen de grove schelvis, kabeljauw in kisten en rijen en tong af. De grote schelvis bracht f 17f28 op, de grootmiddel f 11— f 23, regels grote kabeljauw f 92—f 70, kleine f55—f42. Kisten grote kabeljauw noteerden f 96f 82, kleine f 68f 50. Grote tong per kg leverde f 4.50f 4.60 op, grootmiddel f 3.70—f 4.20, kleinmiddel f3.60—f4.10, tong I f3.10—f3.15 en slips f 2.60. Het binnenland in De schelvis, die voor het binnenland was bestemd, zat opnieuw tegen de op- vangprijs aan. Kleinmiddel schelvis ging van de hand voor f 9f 17, pennen voor f9f 17 en braadschelvis voor f 10f 12. Veel zwarte braad van de trawlers was voor de pufschuit bestemd. De wijting ging vandaag van de hand voor f 10f 12, grote gul voor f 17f 27, middel voor f 17f 10, torgullen voor f 8 f 10 en de zwarte koolvis voor f 35f 45. De grote gullenmaat zwarte koolvis deed f 12, de kleine gullenmaat f 8, Haring lag vandaag in prijs tussen f 11 en f 17 en makreel tussen f 12 en f 20. Naar de vismeelfabriek De aanvoer van zandspiering blijft aan houden. Dinsdag verschenen in de IJmui dense Haringhaven twee Deense kotters; de E 113 en de E 654. Zij losten de vangst zandspiering bij de vismeelfabriek „Dé Toekomst". Ook een groot deel van de Urker thans al twintig schepen vis sen nu voor de vismeelfabrieken. Omscha keling op de visserij op jonge haring is straks te verwachten. De besommingen lopen de laatste dagen van f 3000 tot f 8000. Bedragen, die thans met reisjes op schol en tong niet zijn te halen. De vismeel fabriek kreeg dinsdag en ook vandaag veel schelvis te verwerken. Zij haalden de prijs niet. Van de 1900 kisten, die er vanmorgen stonden, vonden vele kisten geen koper. En het is juist schelvis en wijting, die de opvarenden van de schepen en de vis- lossers veel werk bezorgen. De loggers en kotters op de kust vangen nog niet veel. De etmaalvangsten waren dinsdag van 50 tot 80 kg tong en 10 tot 15 mandjes vis. Op 't Zand vissen nu uitsluitend nog de loggers. De trawlers zijn de Noord inge trokken of in de richting van de Fladden gronden gekoerst. De loggers vingen 60 tot 80 manden hoops. Zij vangen veel kleine makreel, die niet aan boord kan worden gehouden. De „Deining" KW 8 heeft in de afge lopen dagen op 't Zand 350 kisten vis ge vangen. Het schip viste dinsdagmiddag echter al om de Noord op haring. De Job Gouda en de Deining maakten er nog een goede dag van. Alle kleine kisten op de „Deining" konden worden gevuld, meldde de schipper verheugd. En dat zegt al iets! Beurt voor hal In hal' O/van het 'StaatsvissershaverHse- drijf is de gchqQnmaak nog in volle gang. vanmorgen uit IJmuiden vertrokken, wordt het een puike dag, waar de Com missie voor ontspanning van Ouden van Dagen in Velsen weer alle eer mee inlegt. De schilders geven de hal een goede beurt. Zij zijn nu met het laatste gedeelte bezig en hopen volgende week het werk op deze plek gereed te hebben. Wanneer half juli de aanvoer groter wordt en men weer om ruimte zit te springen is de zaak er kant en klaar voor. Sleepje De logger SCH 254 van de rederij Jac. den Duik is maandagavond 170 mijl van Scheveningen op sleeptouw genomen door de SCH 45 van de Verre Visserij Maat schappij. De SCH 254 had zondagavond op de thuisreis naar Scheveningen een mo tordefect gekregen. Op dat ogenblik wa ren er echter geen andere loggers thuis varende, die het schip op sleeptouw kon den nemen. De SCH 45 was maandag de enige logger, die koers zette naar Scheve ningen. De sleep werd vanmorgen in Scheveningen verwacht. Voor Stornoway De rederij Frank Vrolijk te Scheve ningen heeft in verband met de slechte vangsten op de normale visgronden, vier loggers naar Stornoway in Schotland ge zonden, waar de schepen maandag zijn aangekomen. De schepen vissen daar dicht onder de kust. Dinsdagmorgen meldden twee loggers vangsten van resp. 40 en 15 kantjes. De SCH 180 zou met een defecte motor in de haven van Stornoway liggen. Haringvangsten Vandaag geen vangstberichten van de vleetloggers en trawlloggers. Door atmos ferische storingen was de ontvangst van morgen onmogelijk. De haring blijft duur. Vanmorgen deed de groenharing uit de trawl in de Kat- wijkse afslag f 103 tot f 119 en de groene haring uit de vleet f 56 tot f 65 (dit was echter zwak goed, dat moeilijk bij deze warmte het land is in te brengen). Besommingen van heden IJM 209 f 4.900, HD 87 f 4.750, HD 79 f 5,190, n qo aoow sa.- De overgrote meerderheid der commissie uit de Provinciale Staten van Noordhol land, die een onderzoek heeft ingesteld naar het voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een wijziging van het streekplan voor IJmond-Noord (het z.g. omleggingsplan), heeft zich akkoord ver klaard met het voorstel. Ook was zij van mening, dat in het streekplan geen ruimte meer gereserveerd moet worden voor de vervanging van de toekomstige pontver binding door een tunnel voor autoverkeer. Bij de vaststelling van het streekplan in de vergadering van de Provinciale Staten van 20 maart 1956 hebben Gedeputeerde Staten toegezegd een voorstel te doen ter bepaling van de keuze uit de twee moge lijkheden, welke in het streekplan waren opengehouden voor de oplossing van het vraagstuk van het spoorwegverkeer en het wegverkeer en de kruisingen van deze beide in het zuidelijk deel van de streek. De keuze is gevallen op het niet-omleg- gingsplan. Enige leden stelden de vraag of het niet mogelijk zou zijn het streekplan zo in te richten, dat de Hoogovens een rechtstreek se spoorlijn van Beverwijk naar de Breed- bandfabriek zouden kunnen aanleggen, maar dat niettemin daarnaast de mogelijk heid zou worden opengelaten om later toch het omleggingsplan uit te voeren. Deze leden vroegen zich af, of het in de loop van de tijd nog mogelijk zou kunnen blijken, de door de Hoogovens en de Nederlandsche Spoorwegen en de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. tegen het omleggingsplan bestaande bezwaren te on dervangen. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd er allereerst aan herinnerd, dat Pro vinciale Staten een streekplan, waarin de beide mogelijkheden waren opengehouden, slechts hebben willen aanvaarden onder de voorwaarde, dat zo spoedig mogelijk een keuze uit de beide oplossingen zou worden gedaan. Voorts werd medegedeeld, dat de geraadpleegde spoorwegdeskundige geen mogelijkheid heeft kunnen vinden om de bezwaren tegen het omleggingsplan te on dervangen. Men moet zich dan ook niet vleien met de hoop, dat deze mogelijkheid later nog gevonden zou kunnen worden. Vervolgens werd er op gewezen, dat het redelijkerwijze niet te verwachten is, dat men later, wanneer de directe spoorweg verbinding van de Breedbandfabriek en de ten noorden daarvan te stichten industrieën met het station Beverwijk eenmaal is aan gelegd, nog zal besluiten die lijn weer af te breken en te vervangen door een spoorlijn volgens het omleggingsplan. Men moet dus wel aannemen, dat de keuze, die thans ge daan wordt, definitief is. Een lid vroeg, hoe in het thans voorge stelde wijzigingsplan de verbindingen zijn gedacht van de wijkjes „De Gilden" en „De Schulpen" met Beverwijk. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd hierop geantwoord, dat het streek plan thans de mogelijkheden open houdt om de kruisingen van de wegverbindingen tussen het wijkje „De Schulpen" en Bever wijk met het spoorwegverkeer zonder over wegen uit te voeren. Hierdoor zal een ge deelte van de bezwaren, welke destijds tegen het niet-omleggingsplan bestonden, kunnen worden ondervangen. Deze ver betering van het niet-omleggingsplan is mogelijk geworden, nu de Nederlandsche Spoorwegen hebben besloten, de bestaande laadsporen bij station Beverwijk zuidoost waarts te verplaatsen, zodat zij langs het tunnelspoor zullen komen te liggen. Hier door wordt voldoende ruimte geschapen om de overweg bij Scheybeek te vervangen door een tunnel onder de spoorlijn, waar mede zo goed mogelijk tegemoetgekomen wordt aan het hoofdbezwaar van Bever wijk. Deze zomer wordt in Brussel „Parking '58" geopend, een gebouw vlak bij het zeer drukke de Brouckere plein, het hart van de stad, tussen de Beurs en het Noordsta tion. Deze nieuwe parkeerflat is een won der van techniek. De zes étages zijn zes maanden vroeger dan was berekend klaar gekomen. Langs een zacht glooiende asfalt-helling rijden de wagens naar een van de étages en in een uur tijd kunnen aldus 800 wagens worden geparkeerd. De formaliteiten zijn beperkt tot het betalen van een parkeerbiljet. Het parkeren kost 5 franc of 38 cent per uur, wat opzichzelf duur is, maar tevens belet dat men zijn wagen uren laat staan, hetgeen de normale „rotatie" van het bedrijf zou schaden. Naast de moderne garage vindt men een snackbar en een kapsalon, wat voorname lijk door de automobilisten uit de provincie op prijs wordt gesteld. Het bedrijf is door de stad aan een particuliere aannemer van openbare werken in concessie gegeven. De „Parking '58" is van de eerste dag af een rendabel bedrijf en het ziet er naar uit dat er in Brussel nog meer van derge lijke flats zullen worden gebouwd. Het warme weer werkte stimulerend op de vrijheidsdrang van een aantal gevangenen in de staatsgevangenis van Santa Rita, Californië. Zij kwamen in opstand en werden met traangas be dwongen. De foto toont de verslagen gevangenen, bijkomend van de traan- gaskuur, onder toezicht van de cipiers. Alpherat, 2 te Santos. Arthemis, 4 te Curagao verw. Almkerk, 2 te Amsterdam. Albireo 2 v. Muscat n. Aden. Annenkerk 2 v. Yokohama n. Shanghai. Arkeldijk pass. 2 Gibraltar n. Halifax. Artemis, 4 te Curasao. Atje Ray S, 8 te Rotterdam verw. Alblasserdijk, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Ariadne, 2 dw. Corsica n. Algiers. Agamemnon, 2 v. Maracaibo n. Baltimore. Amyntas, 2 v. Malaga n. Amsterdam. Ardeas, 2 te Amsterdam n. Hamburg. Bonaire 1 terug te Amsterdam. Batjan 3 te Singapore. Bloemfontein, pass. 2 Kp. Finisterre n. L. Palm. Bogowonto, 3 te Padang. Barentsz, 2 te Lakodidi v. Menado. Bengkalis, 2 v. Antwerpen n. Southampton. Britsum, 1 240 m. n.o. Straat Bernardino naar Balikpapan. Bennekom, 2 v. Bremen n. Hamburg. Caltex Pernis, pass. 1 Gibraltar n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 2 Kp. St. Vine. n. Sidon. Caltex Rotterdam, 3 te Suez. Camerounkust, 1 op rede Accra. Cistula, 2 te Curasao. Doris 2 te Rotterdam. Dorestad, 1 330 m. n.o. S. Salvador n. Cabimas. Delfland, 3 te Rotterdam verw. Daphnis, 2 te Curasao. Delft, 2 te Lasalina v. Maracaibo. Dordrecht, 2 V. Hamburg n. Houston. Duivendrecht, 30 v. Batonrouge n. Londen. Eemland, 31 v. Ilheos n. Las Palmas. Esso Den Haag, pass. 2 Ouessant n. Rastanura. Esso Nederland, 2 te Fawley v. Port Said. Enggano, 3 te Pt. Pirie. Friesland KRL, 1 rede Port Sudan. Friesland SSM, 1 te Sunderland. Fairsea, 28 te Lissabon. Felipes, 2 te Tjilatjap v. Pladju. Gordias, 1 v. San Juan n. Antwerpen. Graveland, 1 v. Amsterdam n. Bahia. Gaasterkerk, 2 te Genua. Guineekust, 1 250 m. n. Monapassage n. Curasao. Hilversum, 2 te Kwinana. Hermes, 2 te Philadelphia v. Baltimore. Hydra, 1 130 m. n.n.o. Barbados n. Amsterdam. Hera, 2 v. Port Au Prince n. Ciudad Trujillo. Iberia 2 te IJmuiden. Jason, 2 te New York v. Philadelphia. Johannes Frans, 3 te Rotterdam verw. Joseph Frering, 2 voor IJmuiden verw. Koningswaard, 2 te Rotterdam. Karimun, pass. 1 Kp. Guardafui n. Djibouti. Korovina, 2 te Curasao. Karimu, 2 te Djibouti. Kota Agoeng, 3 te Cheribon. Kaimana, 2 te Surabaja. Kalydon, 2 200 m. z.o. Kreta n. Tuku. Karimata, 2 te Singapore. Kertosono, 2 te Durban v. East-London. Kota Baroe, 2 te Tj. Priok. Korovina, 2 te Curasao v. Saltend. Lawak, 3 te Djibouti. Leopoldskerk, 2 v. Basrah n. Khorramshahr. Mylady, 1 te Velsen. Maasdam, 1 te New York. Maaslloyd, 2 te Barcelona. Mentor, pass. 1 eil. Gr. Cayman n. Maracaibo. Meerkerk, 2 v. Port Said n. Genua. Mitra, 2 te Punta Cardon v. Curasao. Macoma, 4 te Bombay verw. v. Karachi. Mapia, 2 v. Tj. Priok n. Cheribon. Mataram, 4 te Pladju verw. Musilloyd, pass. 2 Kp. St. Vincent n. Bona. Myonia, 3 te Tj. Priok. Naess Commander, 3 te Suez. Oranjefontein, 2 te Antwerpen. Osiris, 2 v. Pto. Ordaz n. Europa. Papendrecht, 1 v. Havana n. Corpus Christie. Polydorus, 2 te Amsterdam. Pygmalion, 2 te Rotterdam n. Pernis. Polvphemus, 2 te Rejangriver v. Surabaja. Peperkust, 1 140 m. z.o. Madeira n. Amsterdam. Prins Alexander, 2 te Antwerpen verw. Prins Frederik Hendrik, 2 te Antwerpen. Radja, 3 te Gibraltar Rempang, 2 te Antwerpen. Rijndam, 2 te Le Havre, 3 te Rotterdam verw. Riouw, 2 te New York. Sibajak, 1 te Rotterdam. Sloterdijk, 2 te Rotterdam. Schelpwijk, pass. 1 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Stad Maassluis, 1 kp. Finisterre gepass. n. R'dam. Stad Gouda, 2 v. Vlaardingen n. Wabana. Stad Vlaardingen, 2 v. Emden n. Wabana. Swartenhondt, 2 te Makassar. Stentor, 1 v. Barbados n. Trinidad. Schouten, 2 te Penang. Stanvac Pendopo, 3 te Poeloe Bukom van Sun- geigerong. Statue of Liberty, 1 v, Mena n. Philadelphia. Saidja, 2 te Pladju. Saroena, 3 te Djakarta v. Pladju. Singkep, 3 te Tj. Priok. Soestdijk, 2 v. Antwerpen n. New York. Stad Delft, 3 te West-Hartlepool. Stad Dordrecht, pass. 2 Finistere n. Palermo. Teucer, 1 v. New Orleans n. Beaumont. Tjinegara, 3 te Durban verw. Teiresias, 2 te Belawan. Tjibadak, 2 v. Sydney n. Melbourne. Telamon, 28 v. Puerto Ordaz n. Baltimore. Tjinegara, 3 te Durban. Tjipanas, 2 te Durban. Tjisondari, 1 te Hongkong. Thelidomus, 2 250 m. w. Adelaide n. Perz. Golf. Tiberius, 1 v. Trinidad n. Pto. Ordaz. Trajanus, 1 v. Alexandrië n. Beyrouth. Van Noort, 29 v. Singapore n. Tientsin. Willemstad, 1 v. Cristobal n. Aruba. Westertoren, 2 te Las Piedras. Willem Ruys, 2 te Singapore n. Belawan. Witmarsum, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Westland, 1 230 m. n.o. Kp. Finisterre n. Recife. IJssel, 2 v. New York n. Baltimore. Zuiderkruis, 3 te New York v. Christobal. Zaankerk, 3 te Port Swettenham. KLEINE VAART Alcetas, 30 v. Palermo n. Malta. Arbon, 2 v. Aalborg n. Hamburg. Ariadne, 2 te Corsica n. Algiers. Ancora, 2 v. Stettin n. Goole. Berkelstroom, 2 v. Par te Amsterdam verw. Cornelia B I, 2 80 m. n.o. Casquets n. Rotterdam. Draco, 30 te Amsterdam n. Rotterdam. Diana, 2 v. Karlskrona te Londen verw. Fljo, 1 v. Thorsham n. Odda. Esma B, 2 te Amstèrdam. Elsa, 23 v. Hernosand te Sundsvall. Elsenburgh, 2 v. Casablanca te Duinkerken verw. Erebus, 2 bij Texel n. Ramsgate. Fiat, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Geestdijk, 2 in Washbay n. Boston. Geeststroom, 2 10 m. z o. Smitsknoll n. Maassluis. Ilias, 30 te Amsterdam n. Gothenburg. Ida Pieter, 2 v. Swansea te Antwerpen. Joost, 27 v. Sodertalje te Hamina. Kitty, 2 bij Balckeneyboei n. Rotterdam. Kaap Falga, pass. 1 Brunsbüttel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 30 v. Skutskaer te IJsselmonde. Leendert B, 2 30 m. z.w. Goeree n. Rotterdam. Leonard T, 2 v. Sandvik n. Harlingen. Martien, 2 te Rotterdam v. Port Talbot. Malta, 2 60 m. w. Texel n. Kingslynn. Manto. 2 10 m. n.w. Goeree n. Amsterdam. Mascotte, 2 80 m. z.w. Aberdeen n. Koeping. Meidoornsingel, 2 35 m. n.o. Noordhinder naar Sharpness. Notos, 1 v. Huelva n. Savona. Neeltje B, 2 5 m. v. Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Nyenburgh, 2 bij Westkapelle n. Antwerpen. Olivier van Noort, 2 verm. v. Teignmouth naar Bayonne. Plato, 30 te Amsterdam n. Kopenhagen. Pavo, 30 v. Ostrand te Haukipudas. Pegasus, 2 15 m. w.z.w. Goeree n. Duinkerken. Poortvliet, 2 10 m. o. Tersch.bank n. Middelburg. Ponza, 1 dw. Texel n. Zaandam. Roelof Buisman, 2 v. Patermini n. Guernsey. Sonja, 2 te Landsend n. Ardrossan. Tilly, 30 v. Norrsundet te Zaandam. Thaletas, pas. 2 Algiers n. Oran. Zuiderzee, 29 v. Nantes te IJmuiden. SLEEPVAART Witte Zee 1 v. Brest n. Nordenham. Clyde met Oceaan 1 380 m. z.z.w. Tehuantepec naar Hikari Hudson 1 te Maassluis. Noordholland 1 45 mijl w.z.w. Ouessant naar Paramarib.. i

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3