Komende drie maanden worden beslissend, óók voor Frankrijk Landen reageert gunstig op Nassers toenaderingspoging Nieuwe poging om China bij UNO binnen te loodsen hoofdpijn r Van dag tot dagj Massaal ALGERIJE - EEN VLAMMEND VRAAGTEKEN Thans gevolgde, extreme methode leidt tot volkomen chaos Handelsprobleem bijzonder acuut ^^Praatótcel Egyptenaren vandaag ter stembus WOENSDAG 3 JULI 1957 3 V. Steeds meer misdaden in Polen GEMENEBEST-OVERLEG IN LONDEN Amerikaans vaccin tegen Aziatische griep Zuid-Afrika kwaad over Britse TV.-uitzending Formeel protest in Londen ingediend Rumoer om een neger predikant in Calif ornië die niet wijken wil 'AKKERTJES helpen direct De praktijk van de massale bevolkings onderzoekingen ter opsporing van tuber culose heeft uitgewezen, dat deze manier van openbare gezondheidszorg in een dringende behoefte voorziet. Voor ver raderlijke en sterk besmettelijke ziekten als de tuberculose is de massale doorlich ting vrijwel de enige methode om tot een algemeen doeltreffende bestrijding te ko men, doch er zijn vele andere ziekten die slechts door een intensief onderzoek te constateren zijn en op het moment, waar op zij zich duidelijk naar buiten demon streren, reeds in een ernstig en vergevor derd stadium zijn gekomen. Daarom is de methode van het massale onderzoek voor toepassing op andere dan het terrein der tuberculose vatbaar. Er is reeds een actie gaande om te komen tot een bevolkingsonderzoek op suikerziekte, waarover onze medische medewerker on langs uitvoerig berichtte. Of het zover zal komen, hangt van vele, moeilijke factoren af. Er is echter alle reden, om te trachten deze factoren te overwinnen en daarin heeft de overheid een zeer belangrijke taak. De massale inenting tegen polio, waarmee dit najaar zal worden begonnen, is eveneens een ingrijpende verbetering van de methode tot bevordering der volks gezondheid, die in dit geval niet een on derzoek doch een preventie inhoudt, doch daardoor niet minder zal bijdragen tot het doel. Tegenstanders van het „massale" in het toezicht op en de bevordering van de volksgezondheid wijzen erop, dat de artsen voldoende mogelijkheid hebben om de ge zondheid van hun patiënten te controleren en tijdig maatregelen te treffen. Zij noe men het persoonlijk contact tussen medi cus en patiënt een waarborg voor een be hoorlijke gezondheidszorg en zijn van me ning, dat een massaal onderzoek of een massale inenting de gezondheidszorg de gradeert tot een mechanische, onpersoon lijke fabriekmatigheid. Misschien is dit laatste wel waar. Doch de praktijk heeft uitgewezen, dat de art sen ondanks hun ijver en hun deskun digheid, met verantwoordelijkheidszin uit geoefend onmogelijk al hun patiënten zo intensief onder controle kunnen houden dat er een veiligheidsgarantie ontstaat. Dat geldt zeer zeker ten opzichte van de fondspatiënten. Trouwens, de behande ling van fondspatiënten heeft evenzeer een „massaal" karakter, een onpersoonlijke fabriekmatigheid, doordat hun aantal zo groot is en de arts onmogelijk met iedere patiënt tot een persoonlijk contact kan komen. Bovendien, hun aandacht geldt slechts degenen die zich ziek melden. Er is in de praktijk geen mogelijkheid dat men zich op kosten van het ziekenfonds periodiek laat onderzoeken ook al heeft men geen klachten. De beslommeringen, die voor een fonds patiënt vastzitten aan een doktersbezoek, zijn van dien aard dat hij zich slechts in uiterste noodzaak derwaarts zal begeven. Hij loopt daardoor grote risico's, zodat de veiligheidsgarantie die zijn fonds hem ver leent, slechts een theoretische is. Voor grote bedrijven met een eigen me dische dienst ligt de zaak natuurlijk an ders. Daar geniet de patiënt de volle aan dacht en worden intensieve onderzoe kingen periodiek verricht. Doch eigenlijk is dit ook al „massaal", zij het dan beperkt tot het personeel van het betrokken be drijf. Wanneer we Nederland als een enorm bedrijf met miljoenen personeelsleden zou den willen zien, dan blijkt dat de gezond heidszorg in dit bedrijf nog veel wensen openlaat. Een groot aantal „personeels leden" krijgt niet voldoende zorg, niet voldoende toezicht, niet voldoende veilig heid. Een uitbreiding van de overheidsbe moeiingen op het gebied van de gezond heidszorg behoort zeker nog tot de ele menten, die ons overigens veelgeprezen sociale bestel nodig heeft. Dat deze be moeiingen niet anders dan „massaal" kun nen zijn, ligt voor de hand. Ons bevol kingscijfer is van dien aard, dat de ver houding tussen het aantal doktoren en dat der patiënten een intensiever behandeling met meer persoonlijk contact onmogelijk maakt. Meer doktoren? Dan komt de eco nomische positie van de arts, waarvan het peil indirect weer van groot belang voor de volksgezondheid moet worden genoemd, een woordje meespreken. Alles bijeengenomen kan aan een grotere socialisatie van de openbare volksgezond heidszorg moeilijk worden ontkomen. WARSCHAU (Reuter) In een confe rentie van Poolse openbare aanklagers te Warschau is aangedrongen op verbetering van de methoden bij het opsporen en ver volgen van misdaden. De procureur-generaal prof. Zurda zei dat de toeneming van het aantal misdaden een groot gevaar betekent voor het gezag van de staat. In 1954 heeft de justitie 317.419 zaken behandeld, in 1956 425.705. Prof. Zurda noemde het niet juist, dat de misdaden in Polen hoofdzakelijk het ge volg zijn van de lage levensstandaard. Het hoofd van de dienst voor toezicht op de recherche, Majewski, schreef de toeneming van het aantal misdaden toe aan gebrek aan toezicht door chefs in fabrieken en kantoren, het niet aanbren gen van strafbare feiten, weinig activiteit van de politie en gebrek aan volharding bij de rechercheurs. Van onze correspondent in Parijs) In de voorafgaande twee artikelen van deze reeks hebben wij gepoogd de tegen stellingen te schetsen, die zich tussen de Fransen en de Algerijnen steeds sterker en meedogenlozer manifesteren en die tenzij het roer nog tijdig wordt omge- ooid - de catastrofe van een burgeroor- og met de dag dichterbij schijnen te bren gen. De weinige plaatsen, waar Fransen en buitenlandse toeristen - aan de ene en de Algerijnen aan de andere kant elkan der in Parijs vandaag nog onbekommerd tegemoet treden zijn - zou men met een lichte overdrijving kunnen zeggen - de speciale cabarets en nachtclubs, waar in een kunstmatig-Oosterse sfeer de edele kunst van de buikdans beoefend pleegt te worden. Helaas kan op de „broeder schap", die in zulke gelegenheden geves tigd wordt, geen gemeenschappelijke staatskunst worden gebouwd Niettemin is het hoog tijd geworden zich over die toekomst van Algerije ern stig te beraden, want binnen drie maan den zal Frankrijk onvoorwaardelijk de op lossing van de dramatische problemen gevonden moeten hebben. In september aanstaande komt namelijk opnieuw de UNO-Assemblee bijeen om na te gaan, hoever Frankrijk intussen is gevorderd op de weg, die de regering-Mollet bij een vorige behandeling van het Algerijnse vraagstuk had uitgestippeld. Tot dusver is de eerste beslissende stap op die weg echter nog altijd niet gezet. De Franse regering had en heeft zich vastgebeten in een formule, die foutief is gebleken. Die formule luidde: eerst herstel van de orde, vervolgens vrije en gecontroleerde ver kiezingen en dan pas praten over een staatkundig statuut, waarmee de Fransen èn de Algerijnen akkoord zullen kunnen gaan. Het herstel van de orde is, na ander half jaar „pacificatie", nog altijd zoek in Algerije en weldra in Frankrijk zélf wellicht installeert zich als het ware in de chaos, de anarchie en de bloedige terreur. „Pacificatie" faalt De „rebellen" zijn er weliswaar niet in geslaagd de Fransen in de zee te drijven, doch de Fransen is het evenmin gelukt het verzet te breken. En de guerilla wordt dus voortgezet. De Algerijnen hopen onge twijfeld, dat de Fransen, uitgeput, 't hoofd tenslotte wel in de schoot zullen leggen of daartoe anders door de buitenwereld zullen worden verplicht. Die laatste moge lijkheid" blijkt indétdha'd" t^étfe Vëft 'ttn^ waarschijnlijk, wanneer birinenkort de ÜNÖ zich opnieuw oVef' het'"Algerijnse probleem zal buigen. Het enorme gevaar is dan inderdaad dat de hartstochten over zullen slaan naar het internationale vlak en Algerije de speel bal wordt tussen de Arabische, westerse en communistische machtsblokken. Men heeft in dat verband in Indonesië, ïndo- China en elders leergeld betaald en men kent met name nu de diepe Ameri kaanse bezorgdheid om vooral toch maar met de Arabieren goede vrienden te blij ven. Aan dat verlangen zouden dan op nieuw enkele bijzonder essentiële Franse en Europese levensbelangen kunnen wor den opgeofferd. Want men doet er goed aan op de westerse solidariteit en andere schone leuzen dan niet al te stellig meer te rekenen. De bekende Franse professor in het staatsrecht Maurice Duverger heeft er dezer dagen ten aanzien van Algerije op gewezen, dat er twee verschillende metho den van koloniseren bestaan. De methode, die in Australië en in Amerika is gevolgd, heeft tot het resultaat gevoerd dat de oorspronkelijke bevolking in die landen nu geheel is uitgeroeid. (Tegenover be paalde, vooral officiële, Amerikaanse moralisten van het anti-kolonialisme kon het inderdaad geen kwaad aan dit histo risch voorbeeld nog eens even te herin neren). Het andere kolonisatie-systeem was gericht op een geleidelijke opvoering van het levensniveau der inheemse be volking en die weg werd door Frankrijk ook in Algerije gevolgd. De logische be kroning van dit systeem heet: „onafhan kelijkheid", met als voorafgaande episode „binnenlands zelfbestuur". De „colons" Waarom werden deze perspectieven door Parijs voor de Algerijnen nu niet terstond geopend? De reden is tweeledig. De eerste oorzaak is de verregaande politieke ver deeldheid in Parijs en het gebrek aan staatkundige intelligentie, waardoor Frank rijk vriend en vijand de laatste jaren nu al zo herhaaldelijk tot verbazing of ont steltenis heeft gebracht. Dat onvermogen wordt nu echter geëxploiteerd door de Franse „colons" in Algerije zelf, die Parijs via de resident-minister, de „socialist" Lacoste hun politieke wet weten te dicteren. Dat miljoen Fransen in Algerije vormt een economische en poli tieke macht, waartegen de regering in Parijs niet is opgewassen. Hun situatie is intussen zeker allerminst benijdenswaar dig. Sinds generaties zijn ze soms in Alge rije gevestigd, dat ze tot een zekere wel stand hebben gebracht en dat ze terecht als hun tweede soms ook wel enige vaderland beschouwen. Door het Franse leger van bijna een half miljoen man worden ze sinds anderhalf jaar be schermd en niet steeds afdoende tegen de fellagha's, die zichzelf tot voor hoede hebben uitgeroepen van acht mil joen Algerijnen. Het is even onredelijk zoals het Algerijnse Bevrijdingsfront eist dat miljoen Fransen het land nu maar kalm en ordelijk te doen verlaten, als van de Algerijnen te verwachten, dat ze tot in lengte van dagen deze Franse overheer sing zouden blijven verdragen. En een assimilatie tussen beide rassen is, vooral sedert stromen bloed hebben gevloeid, nu wel helemaal uitgesloten te achten. Wat dan? De laatste tijd gaan er in Frankrijk steeds meer stemmen op voor een verdeling van Algerije, waarbij de Fransen zich in bepaalde gebieden zou den concentreren, zonder dat zij elke in vloed op de algehele gang van zaken in het land behoeven te verliezen. In liberale kringen wordt voorts het denkbeeld ge opperd van een vorm van binnenlandse autonomie, waarbij aan een Franse gou verneur de zorg over de defensie en voor de diplomatieke betrekkingen met de bui tenwereld zou worden opgedragen. Er worden nog vele andere proefballons op gelaten en op zichzelf kan men zich daar over slechts verheugen, omdat zo de gees ten tenminste op een onvermijdelijke ver andering in de verhoudingen worden voorbereid. Een der omstandigheden, die een aan vaardbare oplossing voor Frankrijk bij zonder bemoeilijkt, is natuurlijk dat Ma rokko en Tunesië om van het veel primitievere Lybië niet te spreken volle onafhankelijkheid werd toegekend, zodat de Algerijnen niet met minder genoegen willen nemen. En om die reden zal Frank rijk heel lastig met de Algerijnen tot een overeenkomst kunnen geraken, zonder de medewerking van die twee andere voor malige protectoraten. Goede diensten In een recent interview met het Parijse weekblad „l'Express" heeft de Tunesische premier Habib Bourguiba zijn goede dien sten als bemiddelaar nogmaals aange boden en daarbij tevens als diplomatiek minder gelukkig gebaar generaal De Gaulle als de meest aanvaardbare Franse gesprekspartner aangewezen. Het gist op Algerije, waarmede de buitenlandse toerist in Parijs nog kennis mag maken: het cabaret „El Djazair" in de Rue de la Huchette, waar men de kunst van de klassieke buikdansen kan bewonderen (Foto Daniel Frasnay) vele plaatsen. Er zijn echter zowel aan Franse als aan de Algerijnse zijde ook zeker ruim voldoende figuren van het eer ste plan, die zich onmiddellijk rond de groene tafel zouden willen scharen. Het ongeluk is dat zij door de extremisten van beide kanten met diverse middelen nog tot zwijgen worden gedoemd, maar het is niettemin waarschijnlijk, dat achter de schermen voortdurend pogingen tot toe nadering worden gedaan. De allesoverheersende vraag is welke krachten uiteindelijk het sterkst zullen blijken: de kortzichtige behoudzucht, die slechts aan het onmiddellijke eigenbelang wil denken en geen enkele les uit het ver leden heeft getrokken, of anderzijds het liberalisme, waarvan Frankrijk zich in de wereld en de geschiedenis altijd de uitverkoren woordvoerder heeft gevoeld. Als de vierde republiek ook ten aanzien van Algerije opnieuw met deze traditie breken zou, dan moet men bij de verval datum van september a.s. voor het aller ergste vrezen. Voor Algerije, èn voor Frankrijk. En, nogmaals indirect ook voor Europa en de rest der wereld. LONDEN (UP) De premiers van het Britse Gemenebest, in Londen bijeen, heb ben gesproken over de toelating van com munistisch China tot de UNO. Maandag kwam men overeen, dat com munistisch China in een eventuele ont wapeningsovereenkomst dient te worden betrokken. Deelneming van China aan de ontwape ningsbesprekingen zou voor de V.S. in feite een erkenning van het communistische be wind betekenen, waarmede de kwestie van het Chinese lidmaatschap van de volkeren organisatie bijzonder actueel zou worden. De premiers waren over het algemeen van oordeel dat geen grote betekenis moet worden toegekend aan de meer liberale politiek, die de regering in Peking thans schijnt te volgen. „De situatie in China kan echter veel sneller dan algemeen wordt aangenomen, veranderen. Zelfs indien China niet tot de UNO wordt toegelaten is het feit, dat zeer veel landen hun handel op China wensen uit te breiden, kenschetsend voor de we reldopinie", zo werd gezegd. (Engeland en communistisch China zul len in het najaar handelsdelegaties uitwis selen ter bevordering van de wederzijdse handel volgens de verzachte bepalingen in zake de handel met laatstgenoemd land.) Inmiddels wordt uit Washington gemeld dat Amerika's politiek ten aanzien van de Aan het strand bij Callantsoog is men bezig de golfbrekers die de smalle duinstrook moeten beschermen tegen aanvallen van de zee, met grote steen blokken te verzwaren. handel met China en Noord-Korea „stand vastig afwijzend" blijft tegen iedere ver zachting van het handelsembargo. Dit wordt gemeld in een overzicht, dat dins dag door John Hellister, directeur van de programma's voor de hulpverlening aan het buitenland, aan het Congres is voor gelegd. In dit overzicht wordt medegedeeld, dat de handel tussen de vrije wereld en het Chinees-Russische blok in 1955 een waarde had van bijna 4,5 miljard dollar, hetgeen in vergelijking met 1954 een toeneming van 25 pet betekent. In 1956 beliep de waarde van de handel tussen Oost en West naar raming 5,4 miljard dollar, of ongeveer 20 pet meer dan in 1955. Intussen zal China's buitenlandse handel dit jaar volgens de huidige plannen onge veer 8,4 percent kleiner zijn dan in 1956. De voorzitter van de nationale economische commissie, Po I Po, die dit in een verslag aan het Chinese Volkscongres in Peking bekend maakte, deelde mede, dat de uit voer van granen en varkensvlees minder zal zijn dan in het afgelopen jaar. Voorts zullen aanzienlijk minder ma chines en transportmateriaal worden inge voerd. Anderzijds zal de invoer van be paalde grondstoffen voor de industrie en de landbouw worden uitgebreid. Men vermoedt, dat China thans streeft naar een zekere consolidatie na de over haaste vooruitgang van het vorige jaar. Volgens Po I Po is de economische situa tie over het algemeen zeer gunstig, al be staan er vele tekortkomingen, zowel bij het ontwerpen als bij het uitvoeren van de plannen. Hij maakte bekend, dat als ge volg van fouten een gedeelte van de re serves in het afgelopen jaar moest worden aangesproken. Steun voor Japan In Washington hebben functionarissen bevestigd dat de Amerikaanse regering Ja pan zal steunen bij zijn pogingen, een zetel in de veiligheidsraad te verkrijgen. Japan tracht namelijk de zetel te ver krijgen, die de Philippijnen dit jaar va cant zullen laten. PEARL RIVER, (UP) Zes Amerikaan se pharmaceutische fabrieken hebben be kend gemaakt, dat zij gezamenlijk een zeer goedkoop vaccin tegen de „Aziatische griep" samengesteld hebben. Zij verwach ten „zeer binnenkort" toestemming van de regering om de massa-produktie van dit vaccin ter hand te nemen. Wanneer de toestemming verkregen wordt, zal de entstof tegen de herfst van dit jaar in grote hoeveelheden beschik baar zijn. LONDEN (UP) Eric H. Louw, de Zuid- afrikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft namens zijn regering bij de Engelse regering een formeel protest inge diend tegen een BBC-televisie-programma over Zuid-Afrika. In dit programma is volgens minister Louw „een bevooroordeel de en scheefgetrokken voorstelling gegeven van de Zuidafrikaanse politiek en zijn be weegredenen, die de vriendschappelijke be trekkingen tussen Engeland en Zuid-Afrika ernstig kan schaden." De BBC heeft de beschuldiging van be vooroordeeldheid van de hand gewezen. Minister Louw verklaarde, vernomen te hebben dat het programma, dat niet alleen tegen de apartheidspolitiek gericht was, maar ook tegen de blanken in Zuid-Afrika, door Woodrow Wyatt, een voormalig La- bour-parlementslid, is samengesteld. „Van hem is bekend, dat hij uiterst links georiën teerd was, en deze omstandigheid verklaart zijn partijdigheid", aldus minister Louw. LOS ANGELES (UP) Dezer dagen zijn alle negen ouderlingen van de Metho disten-gemeente van Normandië Avenue in Los Angeles en bloc afgetreden uit pro test tegen de benoeming van de neger predikant Higgins voor hun geheel uit predikant Higgins voor hun gemeente. Zij verklaarden dat ds. Higgins benoemd was zonder dat zij of de gemeente zelf daarover geraadpleegd waren. Ds. Higgins, die maandag zijn intrede zou doen, verklaarde zich niet veel aan te trekk n van dit aftreden. Hij noemde zijn benoeming „een grote uitdaging om het huis van God te herbouwen op de ruïnes van de veronachtzaming". De hoofddiaken van de Methodisten gemeente heeft verklaard dat de raad van ouderlingen wel degelijk gekend is in de benoeming. Het alternatief is dus: of de kerk helemaal sluiten, of inzien dat in de gemeente zeer veel negers wonen en de diensten op hen richten. de (Onze medewerker Duif neemt in op dracht van de redactie dezer rubriek actief deel aan de Tour de France om dat evene ment nu eens niet als gewoon verslaggever maar vanuit het zitpunt van de wielrenner zélf voor onze lezers te beschrijven. De heer Duif behoort niet tot de gewone Nederlandse ploeg; hij zal als individuele nachtploeg speciaal meedingen naar het bergings-klassement. Hier volgt zijn eerste brief. Red.). Even wennen Het meerijden in de Tour de France is wel even wennen als men niet alledag op de fiets zit. Maar het i s mooi.' Alleen dat demarreren al, nietwaar! Dat geweldige demarreren dat wij dan doen op „onze als van vleugels voorziene curricule", zoals de kranten dat schrijven. Dat enorme de marreren, dat zich dan ineens van ons meester maakt en dat ons „hoog opheft boven de zwoegende slavernij van de in de warme trillingen van de Franse zomerdag murw gebeukte hoofdgroep". Gij zoudt ons eens moeten zien demar reren op „de blanke banen van la douce France!" Dat zoudt gij eens, vanaf een rustig terrasje moeten kunnen bekijken, beste lezer. Dan zouden u de ogen uit de kassen puilen bij dat karaf je wijn. Zó ge weldig als wij demarreren! En dan des avonds dit: „Op de pelouse van X. zagen wij de hoekige kop (onze hoekige kop dus, wel te verstaan), de be nen onafgebroken pedallerend (een kop met benen, begrijpt gij; iets voor de ker mis) in de klassieke drift van de ware vechtersvaart en besmeurd door het stof van talloze Franse departementen, oprijzen in een roes van zege boven het smalle stuur van zijn als door vuurkracht voort gedreven cyclette". Zoiets doet goed! Zo wordt er thuis en in ons gewone werk 's winters lang niet altijd over ons gesproken. Niets van de hoekige kop, niets van vuurkracht, niets van klassieke drif ten Maar in het begin moet het wèl even wennen. Want niet alleen gaat de zonnebrand de bovenzijde der bij ons uiterst tedere, zij het prachtig-gespierde, dijen („als machi nezuigstangen oersterk vibrerend", lazen wij erover) lelijk aantasten, maar ook kwelt ons die eerste dagen een zekere zadelpijn. En dat is te begrijpen: wie het hele jaar op de schrijfmachine werkt en dan ineens op de curricule wordt geplaatst, die is dan genoodzaakt geheel andere spierpartijen te gebruiken. Dat is dan een kwestie van totaal omschakelen. Daartoe, voor dat omschakelen, nemen wij altijd de vlakten van Picardië, prach tige vlakke vlakten. Dan is het bij ons één en al omschakelen en menig Fransoos- je langs de weg zegt, op zijn Frans, tegen son voisin: „Kijk hoe die rappe Nederlan der met zijn hoekige kop aan het omscha kelen is! Je ziet hem omschakelen!" Zo is dat inderdaad, al is het wél zo, dat het maar kleine, ellendig-kleine zadeltjes zijn waarop het allemaal moet zo'n hele maand lang. Het zijn dingetjes van niks, die zadeltjes. Maar na een weekje is ons zitvlak zo hard als het rugschïldje van een schildpad. En dan gaat het er op af, vrien den! Even nog een dagje of jvat inspelen op de rappe kuiten van Van Est, het ge spannen achterwerk van De Groot, het wiel van Gerrit (Voorting) en wat wen nen aan de eigenaardigheden van De Jongh, die, zo lazen wij tenminste telkens naar wedstrijdgenoten beet, een onbehoor lijk gedrag als men het ons vraagt. Maar dan, dan wacht ons de „bruisende pelouse van Graves". Waarbij wij wel even willen vermelden, dat wij heel lang hebben gedacht dat dit „pelouse" een drank was; het i s evenwel een stadion. Telkens ook lezen wij: „na een slopende dag rende hij naar de eindlijn". Wij willen hier, uit het nachtkwartier van de Tour armee, even nadrukkelijk verklaren dat er van „rennen" geen sprake is: het gaat allemaal op fietsen. Rennen houd je niet vol. De tweede etappe hebben we het (van wege de zadelpijn) geprobeerd. Maar dan raak je achter. Duif LONDEN (UP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, dat Enge land met belangstelling kennis heeft geno men van de opwekking van Nasser tot her stel van de normale betrekkingen tussen Engeland en Egypte. Nasser deed deze suggestie in zijn gisteren vermelde televisie interview. De woordvoerder onderstreepte, dat En geland niet regelrecht door Egypte bena derd is omtrent een eventueel herstel van de vorig jaar verbroken diplomatieke be trekkingen. „Indien zulk een benadering plaats vindt, zal zij overwogen worden", aldus deze zegsman. Uit deze reactie wordt wel duidelijk dat de Britse regering niet van plan is, het proefballonnetje van Nasser te zien als een formele benadering van Engeland wat de kwestie van herstel der normale betrekkin gen betreft. In antwoord op vragen die op de dagelijks persconferentie gesteld wer den, verklaarde de Woordvoerder dat En geland „voor het ogenblik niet voornemens is, het initiatief tot zulk een stap te nemen." Het Egyptische volk kiest vandaag 278 parlementsleden uit 1241 kandidaten, die zijn aangewezen door een commissie onder ADVERTENTIE leiding van president Nasser. Honderden andere kandidaten zijn door deze „beoor delingscommissie" afgewezen zonder duide lijke opgaaf van redenen. Twintig percent van de 5.964.424 stemge rechtigden zal zijn stem niet behoeven uit te brengen, daar er in 72 districten geen tegenkandidaten zijn gesteld. Daar alle kandidaten aanhangers van president Nasser zijn, was er niet veel ver schil in het program, dat door hen werd gepropageerd. De kandidaten beloofden werk voor allen, opruiming van krotten en verbetering van het lokale bestuur. Vijf vrouwen echter hebben een verkie zingscampagne gevoerd met hun eigen leuzen, zoals afschaffing van de veel wijverij en een gemakkelijker echtschei dingsprocedure voor vrouwen. Op de stembiljetten staan achter de na men der kandidaten verduidelijkende fi guurtjes zoals bomen of huizen, omdat tachtig percent van het Egyptische volk niet kan lezen. (Reuter) Geestdrift Dinsdag heeft zich een ernstig incident voorgedaan in de overigens rustige ver kiezingscampagne voor de eerste Egypti sche Nationale Vergadering sedert het par lement in 1952 naar huis gestuurd werd. In Sohag, Opper-Egypte, schoot een geest driftige supporter bij een demonstratie voor een plaatselijke kandidaat zijn geweer af. Het schot raakte een man uit het pu bliek, wiens verwanten de schutter ter plaatse doodsloegen. Het budget voor de Egyptische defensie voor het belastingjaar 1957—1958 is ruim twee percent minder dan het bedrag, dat voor het huidige belastingjaar is toe gewezen. De begroting is dinsdagavond na een kabinetsvergadering onder voorzitter schap van president Nasser bekendgemaakt. De defensiekosten voor het komende be lastingjaar bedragen 71.871.900 Egyptische ponden, voor het huidige jaar 75.390.800 pond. Voor het eerst komt op de Egyptische be groting thans ook een post voor een dam bij Assoean voor, ter grootte van 2,75 mil joen Egyptische ponden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5