Vrijdagavond zal Hoorn opnieuw een zeeslag zien „Proefbrander" deed het maar al te goed annetje Grommelebrom Gemiddelde Nederlander heeft 24 uur per week vrije tijd Bijna de helft der bevolking gaat nooit naar de bioscoop DE ONZICHTBAREN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Twee Engelse soldaten in afgrond gestort ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Door oplettendheid van bestolene liepen dieven tegen de lamp Huishoudraad niet in consumentencontact Twee huizen voor de gemeente Amsterdam Prijzen van Berlinale Franse onderscheidingen voor vier Nederlanders Hollandse Bulldoggenclub vijftig jaar Postduiven maken reisje naar Amerika en terug Hebt U al Radion in huis? Ja? Let dan vrijdag a.s. op! Kijk goed èn U kunt winnen, U kunt rijk worden. H9 pBH HHH&. Q less HW u kunt winnen, U Zevenhonderd Amerikaan se studenten te Rotterdam Vuurpijlen behoorden bij oefening op zee WOENSDAG 3 JULI 1957 HET NET rond admiraal Bossu, de bevelhebber der Spaanse vloot, die vrijdag avond voor het feestende Hoorn zal verschijnen om andermaal te trachten de vesting op de Prinsgezin- den te veroveren, is be reids zeer nauw aangetrok ken en naar alle waar schijnlijkheid gaat Maximi- liaan de Hennin, de Zuid nederlandse graaf, die als ongewenst stadhouder over Holland, Zeeland en Utrecht werd benoemd in de dagen van het verzet tegen de Spaanse overheer sing een paar akelige uren tegemoet. Het feestcomité heeft namelijk besloten, dat de Spaansgezinde Bossu maar in het Weeshuis van Hoorn moet worden opge sloten tot het eind der fees ten. En dan boft hij nóg, want volgens de historie had het drie jaar moeten duren, voor en aleer de overwonnen bevelhebber de vrijheid terugkreeg. De manschappen, die an dermaal hun leven veil willen hebben in de zeeslag voor Hoorn, waar in de zestiende eeuw zoveel kruit verschoten werd, zijn in middels door het comité voornoemd geronseld en men schat uit Hoorn 180 landstrijdkrachten op de been te kunnen brengen tegenover de volledige be mande 100 eenheden op het Hop. Het gaat dan beginnen omstreeks kwart over ach ten in de avond van vrij dag de vijfde Julij, als de wacht betrokken wordt op het Rodesteen, waar het schone gebouw van het Westfries museum voor een paar uur tot raadhuis wordt verheven en enige ogenblikken later zal er groot alarm geslagen wor den door heel de stede. Want de zeeslag op de Zui derzee, zo hebben ijlbodes kond gedaan, welke zich in aanvang ontwikkelde voor de zeedijk van Monniken dam en rond Marken gaat zich noordwaarts ver plaatsen en het ziet er om streeks negen uur naar uit, dat de beslissende klap bij Hoorn zal moeten vallen. Een bode van de Wester- dijk komt dat bevestigen en dan ratelen de stukken geschut door de straten van Hoorn met dappere pieke- niers en lansknechten be mandHoorn zal in een lichte paniek gaan verke ren, want de Spanjolen hebben heel wat om bij te zetten. Te tien ure gaat het los. Dan roeien de landstrijd krachten de vloot van Bos su, waaronder zich het ge vreesde admiraalschip De Inquisitie bevindt, tege moet en Pieter Bak zal met Klaas Boer uit Schellink hout het huzarenstukje her halen, die hoge Inquisitie te enteren. Het wordt een hels spektakel op dat Hoornse hop, want de vol gelingen van Bossu geven zich niet voetstoots gewon nen, zoals te verwachten is. Er gaan branders op de vijandelijke vloot af en de horizon moet aldus de feestcommissie in gloed komen te staan, hetgeen na een enkele repetitie met een „proefbrander" wel te verwachten is, want toen kwamen de vissers op het IJselmeer in de vroege ochtend vragen, of die drijvende teerton nu ein delijk niet eens uit mocht. Bossu gaat het loodje leg gen; met zijn vlootaalmoe- zenier zal hij gevankelijk de stad Hoorn worden bin nengeleid en de zes eska ders van zijn vloot worden prijs gemaakt. Hetgeen in de jarige stad de feest vreugde tot grote hoogte kan doen oplopen, tenmin ste, als het vuurwerk niet nat is en het feestbier nog niet op. Maar hoe het precies moet met de schepen van de aanvallers, die stuk voor stuk uit particulier bezit zijn verworven, is nog niet geheel duidelijk. De heer Ridderinkhof, die Hoorn aan dit grote spektakelstuk van vrijdagavond heeft ge holpen weet alléén, dat er waterdichte contracten zijn gemaakt en dat alle deelne mers er het grootste plezier in hebben, branders en bus kruit ten spijt. KALS (U.P.) In een ravijn bij de Kleine Glockner in Oostenrijk zijn de stoffelijke overschotten gevonden van twee Britse militairen, leden van een groep Engelsen, die hun verlofdagen in Oostenrijk doorbrachten. Tijdens een klimtocht op de Kleine Glockner werden zij zondag verrast door een onweersbui. Terwijl zij naar een grot in de buurt ren den om te schuilen, gleden twee van hen uit en vielen in een honderden meters diepe afgrond. Een reddingsploeg heeft de stoffelijke overschotten gevonden in de buurt van de Koningsmeer-gletscher. Een Rotterdammer uit wiens auto in mei voor f 4000,aan bijouterieën alsmede twee kostbare camera's gestolen waren, heeft door zijn ogen goed de kost te geven de dieven kunnen opsporen. Bij het ge- stolene waren bijouterieën, die nog niet in de handel waren. Toen hij dezer dagen in een park wandelde zag hij een vrouw met een van zijn halskettingen lopen. Hij maakte een praatje met haar en zei, dat hij zo'n ketting graag aan zijn vrouw ca deau zou doen. De vrouw, die geheel te goeder trouw was, noemde naam en adres van een andere vrouw, die haar het sie raad had verkocht. De bestolene ging naar de politie, die de verkoopster, een 38-jarige vrouw, aanhield. Haar man had met een 22-jarige koopman de sieraden en camera's uit de auto ge stolen. Het drietal is opgesloten. ZO IS DE NEDERLANDSE ZOMER DE ZOMERS VAN 1900 t/m1956 Het gesprek van de dag gaat op het ogenblik over de Tour de France of de hitte. Wat de hitte betreftde pessi misten houden er rekening mee dat het mooie zomerse weer spoedig voorbij zal zijn om plaats te maken voor de regen. In hoeverre de pessimisten ge lijk hebben ten aanzien van zomers met regen toont de grafiek. De statis tiek geeft inderdaad de pessimisten gelijkwant het aantal zomers dat in gedeeld is als natte zomersheeft het hoogste cijferWat de natte zomers betreftde natste periode voor ons land moet sinds 1900 gevallen zijn in 1950-1954 toen iedere zomer een natte zomer was. In al die jaren was het aantal zomerse dagen beneden nor maal, d.w.z. beneden de 20. Er zijn ook nog jaren geweest met minder dan tien zomerse dagen. Van 1900 af tellen wij totaal vier van dergelijke zomers n.I. 190719091954 en 1956. De zomers in de periode 1932-1935 waren ieder jaar droog. Het jaar 1955 had een zeer droge zomer. Dat was wel nodig ook na de regenzomer van 1954. En hoe nat de zomer van 1956 was, weten we nog maar al te goed De Nederlandse Huishoudraad heeft be sloten niet toe te treden tot de binnenkort op te richten Stichting Consumentencontact orgaan. Bij 't contact tussen de in het C.C.O. vertegenwoordigde organisaties, de drie vakcentrales, de' verbruikscoöperaties, de Nederlandse Consumentenbond en de Ne derlandse Huisraad is gebleken dat onge lijksoortige doelstellingen en werkwijze van deze organisaties een belemmering kun nen vormen voor het innemen van een eenstemmig standpunt in gezamenlijke ac tie, wanneer naast de zuivere consumen tenbelangen nog andere bel. .jen in de ecnomisch-politieke sfeer in het geding komen, aldus de Nederlandse Huishoud raad. Daarnaast waren de voor de op te rich ten stichting ontworpen statuten voor de N.H.R., gezien zijn structuur, onaanvaard baar, omdat hij, als bundeling van een groot aantal organisaties en instanties die een zeer gespreide oriëntatie vertonen, geen deel kan ^uftrhafcen* VaftèehMrëst overkoepelend orgaan. Het zou de N.H.R. dan niet meer mogelijk zijn als onafhan kelijke stichtin op eigen initiatief stappen of acties te ondernemen, die zouden moeten leiden naar voor de N.H.R. gewenste ver tegenwoordigingen. De eerste Nederlandsche dames- en kin- dermantelfabriek H. Berghaus n.v., die vijfentwintig jaar geleden in Amsterdam werd gevestigd, heeft ter gelegenheid van dit jubileum besloten aan de gemeente Amsterdam twee haar in eigendom toebe horende percelen aan de Westermarkt, de nummers 4 en 6, te schenken. De bedoe ling is, dat aan deze percelen een bestem ming wordt gegeven, waarmee het cultu rele leven in de hoofdstad wordt gediend en bevorderd. In het perceel Westermarkt nr. 6 heeft gedurende de zomer van 1634 de Franse filosoof René Descartes gewoond. De Alliance Frangaise in Nederland heeft te zijner nagedachtenis in de voorgevel een gedenksteen aangebracht. De schenkster wil in de eerste plaats, dat de gemeente het geschonkene onverwijld doorschenkt aan de vereniging Volksuniversiteit. B. en W. hebben aan de gemeenteraad van Am sterdam een voorstel doen toekomen deze schenking te aanvaarden. Overeenkomstig de verwachtingen heb ben de Amerikanen op het filmfestival van Berlijn beslag gelegd op twee hoofd prijzen, twee gouden beren. De gouden beer voor de speelfilms werd toegekend aan „Twelve angry men" (De twaalf ge zworenen) en Walt Disney's „Secrets of life" (Geheimen van het leven) kreeg de gouden beer voor de documentaires met normale speelduur. Italië legde met „Mensen ver weg" be slag op de gouden beer voor korte docu mentaires. Het internationale katholieke film bureau heeft zijn eerste prijs eveneens toegekend aan de Amerikaanse „Twelve angry men" (De twaalf gezworenen). De tweede prijs van het katholieke film bureau ging naar de Britse film „The woman in the dressing gown" (De vrouw in de ochtendjas). Winnaars van „Gouden gondel" in Amsterdam teruggekeerd Met ruim een uur vertraging arriveer den dinsdagavond op het Centraal Station te Amsterdam tegen middernacht enige leden van het muzikale gezelschap dat op het „Chansonfestival" van Venetië de „Gouden gondel" heeft veroverd. Chris tine Spierenburg, Willy Alberti en Johnny Jordaan werden na een bloemenhulde op het perron bij de uitgang van het station in ontvangst te hebben genomen, bij de uitgang van het station opgewacht door de leden van de bekende artistenvisclub „De club van honderd", die een erehaag van hengels hadden gevormd. De zangers gingen onder grote belangstelling van hoofdstedelijke bewonderaars in open rijtuigen naar de Apollohad, waarna zij in een gondel naar een aan het water gelegen restaurant voeren. De zangers hebben hier nog tot diep in de nacht hun populaire liederen ten gehore gebracht. De Franse ambassadeur baron E. Petit de Beauverger, heeft dinsdagochtend in zijn residentie aan een viertal Nederlan ders onderscheidingen uitgereikt. De diri gent van het Rotterdams Philharmonisch ..Qrfcest* Eduard Flipse, ontving het onder scheidingsteken van officier van het Le gioen van Eer. Prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur van de Academie van Beeldende Kunsten in Amsterdam en de Tweede- Kamerleden dr. W. J. Schuijt en G. M. Nederhorst ontvingen de onderscheidings tekenen van ridder in het Legioen van Eer. Deze maand is het een halve eeuw ge leden, dat de Hollandse Bulldoggenclub werd opgericht. De eerste drie jaar leidde de club een bloeiend bestaan en daarna hadden de zaken gedurende vierenveertig jaar een rus tig verloop. Dank zij de heer en mevrouw J. J Fris uit Vogelenzang is de belangstel ling'voor de club weer toegenomen. Het aan tal leden, dat in het verleden gemiddeld 57 bedroeg, is gestegen tot 118. De heer Fris heeft een studie gemaakt van de bulldog. De Romeinen hadden een hond, waaruit later de bulldog is gefokt. In En geland treft men vele doggen aan. Ondanks het minder vriendelijk uiterlijk zijn zij zeer gezien en trouw. Van de Hollandse Bulldoggenclub is de heer Fris lid van het bestuur en ook voert hij de redactie van het verenigingsorgaan. Burgemeestersvrouw exposeert. Van vrijdag 19 juli tot eind augustus zal in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft een tentoonstelling worden gehou den van olieverfschilderijen en gouaches van Judy Kessenich, echtgenote van de burgemeester van Wassenaar, dr. C. F. A. C. M. baron van Wijnbergen. Maar mannetje Grommelebrom was helemaal niet gesteld op dat zingende vogeltje, want hij hield niet van dieren en niet van muziek. Woedend stapte hij uit bed, liep naar het raam en zwaaide met zijn armen. „Kssst!Vort!Maak, dat je weg komt", schreeuwde hij. Het verschrikte vogeltje hield op met zingen en vloog angstig op van de boomtak. Toen ging mannetje Grommelebrom mopperend theewater opzetten. 6-7 Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek blijkt, dat de huiselijkheid in ons volksleven nog steeds een zeer centrale plaats inneemt en dat slechts een klein gedeelte van de ont spanning buitenshuis wordt gezocht. In „avond- en weekendbesteding", het tweede deel van de reeks publikaties waar- Toen het emigrantenschip „Waterman" dezer dagen in het Engelse Kanaal voer, op weg naar Halifax, kwamen op een mor gen zeven postduiven aan boord vlie gen, die doodmoe bleken te zijn. Zij lieten zich door de bemanning van het schip ge makkelijk vangen en werden op een rus tig plekje gedeponeerd om op verhaal te kunnen komen. De gezagvoerder, kapitein J. C. Flach, besloot de duiven, 's avonds, als ze waren uitgerust en bij gevoederd, bij het passeren van de Scilly-eilanden los te laten. Dit ge beurde ook en men zag de vogels inder daad in de richting van de eilanden ver dwijnen. Maar in de loop van de volgende dag za ten er weer zes van de zeven aan dek van de „Waterman". Kapitein Flach heeft ze toen maar als verstekelingen van onbeken de nationaliteit beschouwd. Hij liet twee hokken voor hen bouwen en bij aankomst in Halifax ging hij de wal op om duiven- voer te kopen. Het zestal komt nu mee terug naar Rot terdam. waar een vertegenwoordiger van de Rotterdam Postduivenhoudersbond de duiven in ontvangst zal nemen en er voor zorg dragen, dat zij bij hun rechtma tige eigenaars belanden. Uit de vermeldin gen op de ringen, die de duiven om een poot hebben, meent men te mogen aflei den, dat het Engelse postduiven zijn, die op de terugweg waren van Frankrijk of Spanje. in de resultaten van een uitvoerige en quête, gehouden in de winter van 1955/'56 naar de vrije-tijdsbesteding van het Neder landse volk, wordt vermeld, blijkt onder meer dat overwerk, studie, slapen, eten en andere verplichte bezigheden 60 pet van de avond- en weekenduren in beslag nemen, zodat slechts het kleinste deel van de „vrije tijd" vrij is. De „echte" vrije tijd bedraagt ongeveer 24 uur per week voor de gemid delde Nederlander. Tweederde van deze 24 uur wordt in huiselijke kring doorgebracht met het lezen van boeken, kranten, tijd schriften, met luisteren naar de radio, met het ontvangen van bezoek, e.d. De vrouwen hebben gemiddeld minder vrije tijd dan de mannen ''vrouwen 20 uur per week en mannen 28 uur), hetgeen uiteraard voortvloeit uit de huishoudelijke bezigheden van de vrouw. önaer de vormen van vrije-tijdsbeste- ding buitenshuis komen het meest voor: bezoeken afleggen, wandelen en fietsen, kaarten, feestjes en bioscoopbezoek. Dit bioscoopbezoek neemt slechts twee percent van de totale voor niet-verplichte bezigheden beschikbare vrije tijd in beslag. Voorts blijkt, dat 43 pet van de Neder landse bevolking nooit jen bioscoop be zoekt. Gemiddeld gaat de Nederlander van 12 jaar en ouder maar acht keer per jaar een film zien. Er is een duidelijk verband tussen leef tijd en bioscoopbezoek: hoe ouder men is, hoe minder men naar de film gaat. Op merkelijk is ook, dat mensen, die een mid delbare schoolopleiding gevolgd hebben veel meer naar de bioscoop gaan dan zij, die slechts lager onderwijs genoten hebben. De universitair gevormden gaan het meest naar de bioscoop. Van personen met alleen lager onderwijs 54 pet, van degenen die hoger onderwijs volgden, hebben slechts 15 pet nooit een film gezien. Het meest gewaardeerde filmgenre is de categorie „liefde en sentiment", dat in 27 pet van de gevallen genoemd werd. Na deze groep komen als meest gewaardeerde films de genres show- en muziekfilms, pro bleemfilms en Nederlandre speelfilms. ADVERTENTIE 9. De Rus gaf mij gelegenheid rustig na te denken en zei niets. Wij lieten de paarden over het in sneeuw gehulde landschap draven. Mijn gedachten konden zich niet losmaken van Komoroffs voorstel. Tijdens mijn langdurige reizen door Azië had ik al vaak gehoord, dat de Mongolen aan een wedergeboorte van hun keizer Temoedsjin geloven, zoals trouwens iedere Boeddhist van zijn eigen wedergeboorte over tuigd is. Precies zoals in de Duitse middeleeuwen de sage rond keizer Barbarossa ontstond, die in de Kyffhauser- berg aan een marmeren tafel zou zitten, zijn raven van tijd tot tijd zou uitsturen en op een goede dag met zijn in harnassen gestoken manschappen de berg zou ver laten om de „goede oude tijd" terug te brengen, leeft onder de Mongolen het geloof, dat Temoedsjin terug zal keren en zijn wereldrijk opnieuw zal vestigen. Dzjengis Bogdo Kahn leefde van 11551227 en was één van de grootste en meest geniale veroveraars, die de wereld ooit heeft gekend. Hij onderwierp geheel Mongolië aan zich, veroverde in 1215 Peking en bezette China, Turkestan, Perzië en een deel van India. Hij bedwong Rusland eiï, drong onweerstaanbaar naar het westen op. Toen hij het bloeiende rijk Mesopotamië had overmeesterd en Bagdad had verwoest, lag voor hem de weg naar Europa open. Zij ruiters drongen tot in Duitsland door en pas na de slag bij Liegnietz kwam als door een wonder de opmars der Aziatische horden tot stilstand. Onder zijn opvolgers viel het Mongoolse wereldrijk spoedig uiteen. Dzjengis Kahn stierf in zijn residentie Khara-Khoto aan de rand van de Gobi-woestijn en men nam aan, dat hij daar ergens begraven werd. Komoroff beweerde echter het graf van Temoedsjin in de buurt van de stad Kiakhta gevonden te hebben. Zou dit inderdaad juist blijken te zijn, dan zouden opzienbarende ontdek kingen gedaan kunnen worden. Hoe langer ik er over nadacht, hoe duidelijker het mij werd, dat ik de kans, die mij geboden werd, met beide handen moest aan grijpen. Ik mocht het aanbod niet afslaan. Het lot was mij eigenlijk wel heel gunstig gezind! Langzaam welde vreugde in mij op, vreugde over het geluk, dat ik ge vonden had, nu ik in Kiakhta Komoroff had leren kennen! Geluk! Ja, zo voelde ik het destijds. Maar duister is de weg, die voor ons ligt. Wat weten wij van ons lot? (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) Van het prilste begin af hebben de mensen wel gepro beerd om de sluiter of te lichten, waarachter de ons bestierende machten zich verbergen, maar zonder enig resultaat. Uit de ingewanden van offerdieren, uit de vlucht van vogels, meende men in de oudheid de toekomst te kun nen lezen. De drang, in de toekomst te blikken, is tegenwoordig echter nog precies zo groot en levendig als vroeger. Uit de sterren, de lijnen van de hand, koffiedik, ja, zelfs met behulp van speelkaarten wordt nagegaan, wat zich in het duister van de toekomst ver bergt. Van deze drang, wat komen gaat te leren door schouwen, leven vele mensen. Maar noch de vlucht der vogels, noch het koffiedik vermogen de sluier op te lichten. De sterren vervolgen hun weg; ze komen en gaan, precies zoals de geslachten. Nooit kan de mens het noodlot ontlopen. Nooit! Het kan niet met de meet lat en passer gemeten worden, het is onweegbaar, niet te vatten en zal dat steeds blijven. Ja, als men het komende even nader zou kunnen brengen als het ver leden, dan, ja danmaar wij mensen weten niets. En het minste weten zij, die menen het meeste te weten Ach, had ik de Rus toch maar alleen laten gaan! Was ik maar naar huis teruggekeerd! Dan stond het er nu anders met mij voor. Maar toch: na al het verschrik kelijke, dat ik heb moeten doormaken, licht troostend een stille ster voor mij op, die mij de weg uit de don kere nacht wijst Komoroff en ik hadden afgesproken, dat we onze vrienden en bekenden in Kiakhta alleen maar zouden zeggen, dat we samen een tocht in de omgeving van het Changai-gebergte zouden maken om daar op de poe ma-jacht te gaan. In hoofdzaak bestond de bagage, die we wilden mee nemen, uit een tent, slaapzakken en verscheidene an dere dingen, die de Rus en ik uit onze al gesloten kisten moesten halen. Voorzover het in Kiakhta mo gelijk was, werd de reisapotheek aangevuld, en wer den teugels en zadels gecontroleerd. Dit laatste was daarom zo belangrijk, omdat het voor een Europeaan welhaast onmogelijk is dagenlang op een hoog, houten Mongools zadel te zitten. Een kleine twee weken verstreken met de voorbe reidingen. Vele zaken moesten trouwens eerst gekocht worden, zoals bijvoorbeeld conserven en de speciale tabak, die de bewoners van de steppen graag in hun lange pijpen roken. Ze wordt in Shantung verbouwd en bewaard in de brede Mongoolse gordels. Verder zorgden wij nog voor in blokjes samengeperste groene thee, suiker en enkele andere zaken, waar de Europese mens niet buiten kan, hoe ver hij ook van de civilisatie verwijderd is. Ook kochten we nog Shin-Shun-Sha- zijde, die we als geschenk nodig hadden voor de als nomaden levende Mongolen, wilde wij tenminste aan spraak maken op hun gastvrijheid. Eindelijk hadden wij alles bijeen, wat wij noodzake lijk achtten. Vier Mongolen, die de streek, welke wij wilden bereizen, goed kenden, hadden wij in dienst genomen. Het was hun taak onze bagage, die door drie paarden gedragen zou worden, te verzorgen. Het kopen van de paarden was tenslotte het moeilijkst. Het Mon goolse paard is klein en vrij fijn gebouwd, maar het beschikt over een ongelooflijk uithoudingsvermogen en kan lange tijd zonder voer. Zoals alle huisdieren van de Mongolen, moeten ook hun paarden zowel 's zomers als 's winters zelf hun voedsel zoeken. Rijke Mongolen bezitten vaak kuddes van 4000 tot 6000 paarden, die in de zomermaanden vrij rondlopen en slechts bewaakt worden door enkele herders. De merries worden, ge lijk koeien, gemolken. Uit de melk wordt de zo geliefde koemis bereid, een door gisting Verkregen alcoholische drank, waar de Mongolen bijzonder op gesteld zijn. Daar wij slechts gezonde en volkomen uitgeruste dieren konden gebruiken, herinnerde ik Komoroff aan het Mongolen-kamp waar wij bij onze tocht over de steppe op gestuit waren. We gingen er heen en slaagden er ge lukkig in geschikte dieren te bemachtigen. Natuurlijk wisten wij wel, dat het altijd mogelijk zou zijn met bij betaling paarden te ruilen met zwervende Mongolen, maar om op alles voorbereid te zijn, probeerden wij zo krachtig mogelijke dieren te kopen. Toen wij ons opmaakten om Kiakhta in zuid-oostelijke richting te verlaten, was de hele stad op de been en enkele vrienden lieten er zich zelfs niet van afbrengen om ons een eindweegs te vergezellen. (Wordt vervolgd). Radio Vrij Europa. Tot Europees on der-directeur van „Radio Vrij Europa" te München is benoemd Erik Hazelhoff, een Nederlander van geboorte, die thans Amerikaans burger is. Hij woont sinds 1946 in de V.S. Laatstelijk was hij alge meen programma-directeur van de N.B.C. (UP). Na 25 jaar. Een inwoner van Barne- veld heeft in zijn kippenhok een gouden trouwring gevonden, die een vorige be woonster van zijn huis 25 jaar geleden had verloren. De initialen waren nog duidelijk in de ring te lezen. De eigenares is in middels overleden. Haar zoon, toevallig een buurman van de vinder, heeft nu de ring. Onderscheiding. Bij 't 75-jarig bestaan van de verzekeringsmaatschappij „De Eer ste Nederlandsche" is de president-direc teur, mr. J. W. Holleman, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Mariano Tomas. Mariano Tomas, de toneelschrijver en auteur, die het meeste bekend is om zijn veel vertaalde biografie van Cervantes, is maandag tengevolge van een hartaanval in Madrid overleden. Hij was zevenenzestig jaar. Tomas kreeg in 1933 de Gabriel Miro-prijs voor zijn „Leven en tegenspoed van Cervantes", dat in het Frans en het Engels werd vertaald en gepubliceerd werd in Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten. Aan de nieuwe haventerreinen op pier 1 aan de Waalhaven is vanochtend voor de eerste maal een passagiersschip verankerd en wel het Panamese schip „Arosa Kulm". Onder auspiciën van de „American Field Service" kwamen met dit schip 700 Ameri kaanse jöttgëns- en meisjesstudenten aan, die van Rotterdam uit over heel Europa 'êh 25 zelfs naar Pakistan zullen reizen. Vijfentwintig blijven er in ons land. Daar deze reis deel uitmaakt van een uitwisselingsprogramma zullen ongeveer veertig Nederlanders voor een jaar naar Amerika gaan. De Amerikanen blijven al leen gedurende hun zomervakantie in Europa. Een deel van de nu aangekomen studenten scheept zich eind augustus te Bremerhaven weer in op de „Arosa Kulm", de overigen stappen 30 augustus te Rotter dam weer aan boord van dit schip. Het vrachtschip „Baltic Arrow" meldde gisteravond om vijf minuten voor elf aan Scheveningen radio, dat men in de positie 52.49 noorderbreedte en 3.38 oosterlengte vuurpijlen had waargenomen. Dit is onge veer 35 mijl ten westen van Callantsoog. Na overleg met het kuststation besloot de kapitein van de „Baltic Arrow" om poolshoogte te gaan nemen. Men hoorde ook vliegtuigen en zag deze op vreemde wijze met lichten werken. Om kwart voor twaalf kon het noodver- keer echter worden opgeheven en de May- day-melding worden ingetrokken. Het wa ren oefeningen van vliegtuigen boven de Noordzee. ADVERTENTIE Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurhrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst ook in de hardnekkigste gevallen. En u hoeft hele maal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. WOENSDAG 3 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Köningswalzer" alle leeftijden, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrou wen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmas kering der veedieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap in een vrolijk zomerpro- gramma m.m.v. vele anderen, 8.15 uur. Con certgebouw: Tweede zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l v. Marinus Adam, m.m.v. Ria Groot, piaiio, 8.15 uur. Grote Kerk: Avondstilte. Spreker ds. J. Brongeest, m.m.v. Klaas Bolt, orgel en Frans Kniese, trompet, '8 uur. DONDERDAG 4 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder der geboorte", 15 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Liefde" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido „Rijstmeisje", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „Königswalzer", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 1% jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmaskering der veedieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Lach dan Paljas", 14 jaar, 8.15 uur Grote Kerk: Orgelconcert door Klaas Ëolt, 3 uur. 4 J

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6