KROESJTSJEV ONTDOET ZICH VAN STALINISTEN Molotov, Malenkov, Sjepilov Kaganowitsj zijn Ewijk's R Vele honderden doden bij aardbeving in Perzië Verwijt tegen Molotov: Hij was tegen vreedzame coëxistentie HET WEER Financiële toestand slechter dan hij ooit geweest is Haarlems Dagblad Vraagtekens EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Reactie van dr. W. Drees „Kremlin niet zo eensgezind als het zich voordoet" STURKA SPORTKLEDING Warmte neemt af Ook verschuivingen in Roemenië op komst? De Aziatische influenza etere akkerij iedt Of brood werkelijk goed is? WILLEMSBEEKWEG 1 IJmuiden (O) Telef. 4640 Ramp maakt 50.000 boeren dakloos Minister Hofstra in Tweede Kamer: SOLEX RIJDEN VEILIG RIJDEN Gebr. v. Bugnum en Zoon Het woord is aan Dodelijk ongeluk te Aalten V erkeersongelukken DIT JAAR: 561 DODEN j 71e JAARGANG No 300 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 4 JULI 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 148 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (AFP/Reuter). Radio-Moskou heeft woensdag bekendgemaakt, dat Malenkov, Kaganowitsj, Molotov en Sjepilov wegens het vormen van een tegen de partij gerichte groep uit het presidium van het Cen trale Comité der Sovjetrussische communistische partij en uit het Centrale Comité zelf zijn gestoten. In een com muniqué van het Centrale Comité, getiteld „over de tegen de partij gerichte groep van Malenkov, Molotov en Kaganowitsj" wordt gezegd, dat het Comité op een algemene vergadering op 29 juni het volgende besloot: „Ten eerste de methoden om in de partij verdeeld heid te zaaien de methoden, die door het tegen de partij gerichte blok van Malenkov, Kaganowitsj en Mo lotov, alsmede Sjepilov, die zich later bij hen voegde, werden toegepast openlijk te veroordelen, in aanmer king genomen dat hun activiteit onverenigbaar is met de leninistische beginselen. Ten tweede Malenkov, Kaganowitsj en Molotov uit het lidmaatschap van het presidium van het Centrale Comité en uit het Centrale Comité te stoten en Sjepilov te verwijderen uit de functie van secretaris van het Centrale Comité, alsmede als kandidaat voor het lid maatschap van het presidium van het Centrale Comité en van het Centrale Comité zelf". Bij haar pogingen om de politieke lijn van de partij te wijzigen, gebruikte deze groep tegen de partij gerichte methoden teneinde de samenstelling van de leidende organen, gekozen door het Centrale Comité, te veran deren, aldus het communiqué. „Dit was niet toevallig. In de afgelopen drie of vier jaar, waarin de partij vastberaden er op uit was de fouten en tekortkomingen tengevolge van de persoonsverering te herzien en een succesvolle strijd leverde tegen de richting, die het marxisme-leninisme wilde herzien, zowel op internationaal gebied als in het land, jaren, waarin de partij goed werk heeft gedaan om de verdraaiingen van de leninistische nationale politiek uit het verleden te herzien, in die periode bleek duidelijk en volkomen, dat de anti-partijgroep voortdurend verzet pleegde". „Zij trachtte de leninistische politiek van vreedzame coëxistentie tussen de staten met verschillende sociale stelsels tegen te werken, evenals de pogingen om de inter nationale spanning te verminderen en vriendschappeiyke betrekkingen te vesti gen tussen de Sovjet-Unie en alle volke ren ter wereld", aldus het communiqué. „De groep was tegen uitbreiding van de rechten van de Sovjet-republieken op het gebied van de economische en culturele ontwikkeling, alsmede op het terrein van de wetgeving. Ook verzette zq zich tegen 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) „Ik ver baas mij er telkens opnieuw over, dat men in een land als de Sovjet-Unie, waar men naar buiten altijd 'de indruk wil wekken van een eensgezinde regering, waarbinnen geen tegenstellingen bestaan, het steeds op nieuw op dergelijke uitbarstingen laat aan komen. Over het algemeen is het het veilig ste, over Russische zaken niet direct com mentaar te géven, daar niemand de juiste toedrachten kent. Maar mijns inziens kan men wel aannemen, dat het hier een con flict in de Russische leiding betreft aan gaande de buitenlandse politiek", aldus ver klaarde de minister-president dr. W. Drees. Dr. Drees verklaarde, in deze „uitbar sting" een bewijs te zien voor het bestaan van spanningen in de Russische topleiding, waarvan het bestaan altijd is ontkend. Dit omdat hier niet één man ontslagen wordt, maar een hele groep, tot nu toe vooraan staande figuren. Ook de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. drs. E. H. van der Beugel, zei zeer voorzichtig te willen zijn inzake Russische aangelegenheden. „Er zijn blijkbaar grote interne spanningen in de Sovjet-Unie", zo zei hij, „doch niemand kan zeggen of dit een keer in de politiek zal betekenen, en zo ja, of dit een keer ten goede of ten kwade zal zijn. ADVERTENTIE CXX)OOCxDOOO<XX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOfX500000t*if XX Y-YVrx-nceOOi VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Plaatselijk enkele regen of on weersbuien, maar morgen over dag ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind in 8 hoofdzaak uit westelijke richtin- 5 gen. Minder warm dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. J iCX* - O(XXXXXXXXXX)0000000000000000000000000n0Ü000CXX> DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S het vergroten van het aandeel der plaat selijke Sovjets in de uitvoering van deze taken. Bovendien verzette de anti-partq- groep zich tegen de krachtige koers van de partjj naar de snellere ontwikkeling van de economie en de cultuur in de na tionale republieken, een koers, waarvoor de bevordering van de leninistische vriend schap tussen alle volkeren van ons land wordt verzekerd. Voorts verzette de groep zich volgens de beschuldiging tegen de maatregelen ter bestrijding van de bureaucratie en tot vermindering van de omvang van het staatsapparaat. Voortdurend zouden de be trokkenen oppositie hebben gevoerd tegen de reorganisatie van de industriële leiding en de oprichting van economische raden. Dit verzet hadden zij voortgezet, zelfs na dat de betrokken plannen op vergaderin gen in het gehele land waren goedgekeurd en tot wet waren geworden. „Ook maak ten zij bezwaren tegen een nieuwe poli- teik ten aanzien van de collectieve boerde rijen, waardoor deze meer initiatieven kunnen nemen. Tevens wilde zij niet weten van de afschaffing van de ver plichte leveranties van landbouwproduk- ten door deelnemers aan collectieve boer derijen uit hun individuele bezit. Deze ver plichting komt aan het einde van dit jaar te vervallen." Tegen Kroesjtsjevs project „Het viel niet te verwonderen", aldus het communiqué, „dat kameraad Molotov, die blijk gaf van een conservatieve en bekrom pen houding, bezwaar maakte tegen het in cultuur brengen van 35 miljard hectaren woeste grond. Met Malenkov en Kagano witsj had Molotov zich ook hardnekkig verzet tegen de actie tegen de persoons verheerlijking. Op buitenlands gebied had de groep, volgens het communiqué in het bqzonder Molotov, bekrompenheid getoond en op alle manieren de tenuitvoerlegging van drin gende maatregelen tot vermindering der internationale spanning gehinderd. Molo tov had steeds geageerd tegen maatrege len om de betrekkingen met Joegoslavië te verbeteren. Deze houding was op de ple naire vergadering van het centrale partij- comité in juli 1955 eenstemmig veroor deeld, ais zijnde niet in overeenstemming met de belangen van de Sovjet-staat en het socialistische kamp. Ook had Molotov bezwaar gemaakt tegen het sluiten van het staatsverdrag met Oostenrijk en het vredesverdrag met Japan. Tevens voelde hy niet voor persoonlijke contacten tussen Sovjet-leiders en staatslieden van andere landen. In vele van de genoemde kwesties was Molotov's mening gedeeld door kame raad Kaganowitsj en in een aantal geval len ook door kameraad Malenkov", aldus het communiqué. Niettegenstaande het feit, dat het presi dium en het centrale comité als geheel ge duldig deze verkeerde zienswijzen hadden gecorrigeerd, in de hoop dat de betrokke nen niet in hun fouten zouden volharden, hadden de genoemde leiders hun anti- leninistisch standpunt gehandhaafd. Niet uit de partij „Toen", aldus het communiqué, „de vier leiders, die bedreigd werden met uitslui ting uit de partij, tenslotte het bestaan hadden erkend van een komplot tegen de partijlijn en zich er toe verbonden, dat zij zich bij elk besluit van het Centrale Co mité ten aanzien van hen zouden neerleg gen, besloot het Centrale Comité de be trokkenen niet uit de partij te stoten, het geen de hoogste disciplinaire straf zou zijn geweest, maar alleen uit zijn midden te verwijderen. Wat er met de betrokkenen als leden der regering zal gebeuren, is nog niet be kend. Molotov en Kaganowitsj zijn vice- premier en Malenkov is behalve vice-pre mier ook minister van de elektrische cen trales Uit de lijst van leden van het presidium blijkt, dat nog een vijfde leider, namelijk Maksim Saboerov, niet in het nieuwe pre> sidium is teruggekeerd. In het communi qué, waarin kritiek wordt geleverd op de andere leiders, wordt van zijn geval geen melding gemaakt. De Moskouse radio deelde voorts mee, dat het Centrale Comité, dat eenstemmig besloten had de vier leiders uit te stoten, een nieuw presidium heeft gekozen, be staande uit de volgende personen (in alfa- Malenkov Molotov functie van assistent van Kroesjtsjev in het partij secretariaat en zijn „wisselend" lidmaatschap in het Centrale Comité M. Z. Saboerov, ook een eerste plaats vervangend premier en voormalige voor zitter van de staatsplannencommissie, werd uit het presidium gezet, doch blijkbaar niet uit het Centrale Comité. De partij resolutie sprak geen bepaalde beschuldi ging tegen hem uit. Eerste plaatsvervan gend premier M. G. Pervoechin werd ge degradeerd van vol lid van het partij-pre sidium tot „wisselend" lid. De reden werd niet bekend gemaakt. Maarschalk Georgi Zjoekov, minister van Defensie, maakte promotie tot vol lid maatschap van het presidium. Hq is de eerste beroepsmilitair, aan wie deze eer te beurt valt. Mevrouw Ekaterina Foertsewa, voorzitter van het partydistrict Moskou, maakte een zelfde promotie. Zij is de eer ste vrouw met vol lidmaatschap. N. G. Ignatov, voormalig minister van Binnenlandse Zaken onder de thans ge- executeerde chef van de geheime politie, Lavrenti Beria, werd naar het presidium teruggeroepen uit zijn isolement in de re publiek Basjkirian in Centraal-Azië. PARIJS (AFP) Het Roemeense pers bureau Agerpress heeft medegedeeld, dat twee leden van het Politbureau van het centrale comité der Roemeense arbeiders party van hun functie zijn ontheven. Het zijn Josef Tsjisinevski, lid van het Polit bureau en secretaris van het Centrale Comité en Miron Constantinescu, lid van het politiebureau. Waarnemers in Wenen zeggen, dat met de zuivering van Tsjisinevki, die niet al leen een „stalinist", maar ook een intiem vriend van Georgioe-Dej is, de positie van de Roemeense partijleider verzwakt schijnt te zijn. In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is een 15-jarig meisje overleden. De moge lijkheid bestaat, dat zq lijdende was aan Aziatische griep, maar zeker is dit geens zins, aldus de directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede, dat de ge neeskundige hoofdinspecteur, mede naar aanleiding van dit sterfgeval, een uitvoe rig onderzoek heeft ingesteld. Uit de be richten van de provinciale inspecteurs is komen vast te staan, dat zich thans slechts in enige plaatsen in Nederland een lichte opeenhoping van een aantal influenza- gevallen voordoet. ADVERTENTIE Zomerse dagen Dan juist Zandjes 6 voor 45 Gevulde koeken per stuk 15 Vruchtengebakjes per stuk 22 Dan moet U het onze eens proberen, dan kunt u pas oordelen. Sjepilov betische volgorde): A. B. Aristov, N. I. Beljaiev, L. I. Brezjnev, N. Boelganin, J. Foertsewa, N. G. Ignatov, A. I. Kiritsjen- ko, N. Kroesjtsjev, F. R. Kozlov, O. Kuu- sinen, A. Mikojan, N. M. Sjwernik, M. A. Soeslov, K. Vorosjilov en G. Zjoekov. Zjoekovs ster stijgt Dit zijn de eerste gevolgen van de .ui- vering: Dmitri Sjepilov, die tot de „anti partij groep" was toegetreden, verloor zijn TEHERAN (UP) Het Perzische Rode Kruis heeft verklaard, dat er minstens duizend personen gedood zqn door een reeks heftige aardschokken, die dinsdag Noord-Perzië teisterden. Gisteravond laat, 24 uur na de aardbeving, waren reeds 250 lqken geborgen. Men gelooft, dat vier- tot vqfduizend personen ernstig zqn gewond en dat 50.000 mensen hun woning hebben verloren. De schokken waren zo sterk, dat huizen instortten, de grote wegen openscheurden en de rails van de spoorlqnen verwrongen werden. De overlevenden vluchtten in paniek uit hun dorpen het land in. Naar het Perzische blad „Keyhan" woensdag meldde zijn er reeds meer dan 500 lijken uit de puinhopen te voorschijn gehaald. „Tienduizenden" in meer dan 50 gemeenten zagen hun woning en al hun bezittingen in puinhopen veranderen. Overal in de straten en op de akkers liggen nog ongeïdentificeerde doden en verminkten. De minister van Financiën, de heer Hofstra, heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de voorstellen tot belastingverhoging gezegd, dat het tekort op de begroting 1957 zo groot is, dat alleen al om die reden belastingverhoging nodig is. De top van wat het rijk bij de Nederlandse Bank kan lenen is bereikt. De finan ciële toestand is slechter dan hij ooit is geweest. De uitkomsten van 1956 zijn een paar honderd miljoen slechter dan was geraamd. Deze lijn naar de diepte heeft zich in 1957 voortgezet, zodat aan een gedeeltelijke inflatoire financiering niet valt te ont komen. Wij staan in de komende jaren voor een aantal grote nieuwe uitgaven, zei de minister. Voor het onderwijs valt de jaarlijkse toeneming van de jaarlijkse uit gaven niet met honderd miljoen te stoppen. De Delta-werken zullen op den duur 150 miljoen per jaar vergen. De bouw van wegen, bruggen, tunnels zal honderden mil joenen eisen. De Euromarkt kost Nederland honderd miljoen per jaar. Over twee jaren moet er honderd miljoen zijn voor de uitbetaling van de geblokkeerde eige- naarslasten in de landbouw, terwijl dan juist de belastingverhogingen aflopen. Er is geen reden om aan te nemen, aldus minister Hofstra, dat op lange termijn het geld er wel zal zijn. Met het oog op de bestedingsbeperking in de Tweede Kamer een amendement in, wil de regering de vennootschapsbelasting dat de strekking heeft de helft van de ver- tijdelijk, tot 1 januari 1959, verhogen met hoging van de vennootschapsbelasting bin vier percent. Dat verzwaart de lasten van nen tien jaar terug te betalen op een tijd— het bedrijfsleven met totaal 100 miljoen stip, dat in het belang van de werkgele- gulden. Dat bedrag wil de K.V.P. niet zo- j genheid de bestedingen weer moeten maar in de schatkist laten verdwijnen. worden verhoogd. Van de andere partijen Daarom diende de heer Lucas gisteren steunde alleen de heer Van Dis (S.G.P.) het amendement. Ook minister Hofstra had er groot bezwaar tegen, omdat het de moeilijkheden van vandaag naar morgen verschuift. De heer Lucas klaagde ook over de steeds stijgende staatsuitgaven. Dat is een uitvloeisel van het regerings beleid, dat men niet ineens kan ombuigen, zei de minister, die voorts de verhoging van de omzetbelasting voor een aantal ar tikelen verdedigde. Hij vond een belas tingverhoging op niet-noodzakelijke arti kelen gerechtvaardigd in een tijd van be stedingsbeperking. „Als men van luxe spreekt, dan moet men maar het tarief verhogen voor de grote Amerikaanse auto's, waarin de mi nisters rijden", merkte mr. Van Leeu wen (V.V.D.) op. De Kamer spreekt ook vandaag nog over de verhoging van vennootschaps- en om zetbelasting. Het voorstel tot aanpassing van de personele belasting aan de komen de huurverhoging, welke aanpassing de schatkist zeven miljoen oplevert, keurde zij zonder hoofdelijke stemming goed. (Zie ook pagina 5) ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex btl SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid. Telef. 5701 De hulpverlening aan de slachtoffers wordt bemoeilijkt door het ontbreken van verbindingen, daar de wegen en spoorlijnen in het getroffen gebied vrijwel overal ge blokkeerd of vernield zijn. De bewoners in de Kaspische provincie Mazanderan en in het gebied van Babul Larijan bleven ook vannacht buiten slapen uit angst voor nieuwe aardschokken. Vele gewonden in de straten riepen gisteren nog om hulp. Er waren niet veel doktoren die helpen konden, voornamelijk, omdat de getroffen streek een landbouw gebied is, mijlen ver verwijderd van de grote steden. Verband met zon-explosies Ook elders in Perzië, zoals in de hoofd stad Teheran, zijn aardschokken gevoeld. Hier is echter geen schade aangericht. Het epicentrum van de beving lag ver moedelijk in de Kaspische Zee. Men gelooft dat er verband bestaat tussen de aard schokken en de jongste erupties op de zon. De sjah van Perzik was diep onder de in druk van de berichten over de ramp, die hem in Zwitserland bereikten, waar hij met vakantie is. Hij gaf opdracht aan zijn zuster, prinses Shams, die aan het hoofd staat van het Perzische RocV Kruis, zich naar het geteisterde gebied te begeven om de reddingspogingen en de hulpverlening te leiden. De nasleep van de aardbeving heeft gisteren nog nieuwe schade aangericht. Aardverschuivingen stortten met donde rend geweld van de berg Damavend naar beneden. Grote rotsblokken rolden de vel den op. Enkele daarvan troffen boeren woningen. Aardschok in Pakistan KARATSJI (Reuter) Ook de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca, is maandag nacht omstreeks half twee door een aard beving getroffen, bestaande uit een reeks van vijf schokken. De inwoners vielen uit hun bedden en de huizen trilden, maar Radio Pakistan, die dit bericht omriep, ge waagde met van permonlijke ongevallen of schade Solon De rijkste man is hij, die genoeg heeft. De 36-jarige mevrouw H. H. Siebelink- Wissink, uit Luntelo, gemeente A a 11 e n, is op de Varsseveldseweg, onder de ge meente Aalten, door een personenauto aangereden, met het gevolg dat zij met zware inwendige kneuzingen en een her senschudding naar het ziekenhuis te Win terswijk moest worden overgebracht. In de loop van de avond is zij overleden. Zij was moeder van twee kinderen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 561 personen, van wie 114 kinderen. H eee*sieBeeeweeeeeaeeeeeeeBeeeaeeee»r»-»»iiB«EBEeeeweBBeeee7 De „zuivering" van het Centrale Comité van de communistische partij der Sovjet- Unie betekent in de allereerste plaats de nederlaag van Molotov in diens lange en verbitterde strijd tegen Kroesjtsjev. Van de vier mannen, die uit het Centrale Comité zijn gestoten, is de 67-jarige Molotov de oudste, de ervarenste, de invloedrijkste. Hoewel Kaganowitsj in al deze opzichten niet veel voor hem onderdoet, kan Molotov er op bogen, dat hij reeds tien jaar vóór de Oktoberrevolutie van 1917 lid van de toen streng verboden bolsjewistische partij werd en in 1909 voor het eerst door de tsaristi sche politie werd gearresteerd. Zelfs in zijn afschuwelijkste dromen zal toen het spook beeld niet voor hem zijn opgerezen, dat hy 48 jaar later door zijn communistische mede-leiders van een communistisch Rus land zou worden gebrandmerkt als.reactio nair, samenzweerder tegen de partij en sa boteur van de socialistische ontwikkeling van het land, en dat zijn carrière daardoor in schande zou eindigen. Kaganowitsj, die nu 64 is, is eveneens jarenlang een zeer populaire figuur in de Sovjet-Unie geweest. Hij was niet alleen een machtig man in de partij gedurende vrijwel de hele veertig-jarige periode van haar officieel bestaan, maar zijn persoon lijkheid sprak tot het publiek, dat hem kende als de man die het spoorwegstelsel van de Sovjet-Unie had verbeterd en die verantwoordelijk was voor het bouwen van Moskou's imposante ondergrondse spoor weg, de trots van elke Moskoviet. De twee andere slachtoffers van de nieuwe zuive ring, Malenkov en Sjepilov, zijn veel jonger dan Molotov en Kaganowitsj; zij behoren tot een andere generatie, hebben niet zij aan zij met Lenin (en Trotsky!) op de bar ricades gestreden en hebben later ook niet zó nauw als de twee ouderen met Stalin samengewerkt. Molotov was ongetwijfeld de aanvoerder van deze groep, zoals alleen al blijkt uit het feit dat hij als enige van de vier zijn oppo sitie tegen bepaalde aspecten van de partij politiek niet onder stoelen of banken stak. Hy heeft zijn verleden van bolsjewiek uit de pre-revolutionaire dagen blijkbaar niet kunnen verloochenen en waarschijnlijk ook daarom de verguizing van Stalin - aan wiens eerste intriges ter verovering van de positie van Lenin hij al moet hebben deel genomen - nooit kunnen aanvaarden. Dat deze man, die meer dan een kwart eeuw lang de koers van de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie heeft bepaald, nu als een gevaarlijke samenzweerder van zijn partij-functies is beroofd - en ongetwijfeld ook heel gauw zijn regeringsfuncties zal moeten neerleggen - betekent een enorme overwinning voor Kroesjtsjev, die in het Kremlin geen behoefte meer heeft aan oude stalinisten. Maar de vraag rijst, welke invloed die overwinning zal hebben op de positie van Gromyko, de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken, die een leerling en trouw volgeling van Molotov is. Als men Gromyko in internationaal diplo matiek milieu aan het werk ziet, wekt hij de indruk dat hij even koud, even onver zettelijk, even hard-dogmatisch is als Mo lotov, maar dat hij als mens misschien minder principieel is en eerder bereid, zich als instrument door zijn partij en zijn re gering te laten gebruiken. Het zou dus mo gelijk zijn, dat Gromyko zijn positie redt door ook met de nieuwe wind mee te waaien, ondanks het feit dat hij stellig niet met hart en ziel een anti-stalinist, een Kroesjtsjev-man is. Maar bij Gromyko's toekomst moet voorlopig toch wel een vraagteken worden geplaatst. Trouwens, de jongste machtsverschuiving maakt het noodzakelijk, dat er bij tal van aspecten van de Sovjet-politiek opnieuw vraagtekens worden gezet. Malenkov, de eerste die na de dood van Stalin wijziging durfde brengen in de economische politiek van de oude dictator, wordt nu over één kam geschoren met die-hard stalinisten als Molotov en Kaganowitsj; Sjepilov, pas ver leden jaar door Kroesjtsjev zelf tot minis ter van Buitenlandse Zaken gemaakt en na de tragedie van de Hongaarse opstand door diezelfde Kroesjtsjev op een belangrijke partij-post geplaatst, wordt nu ook voor de leeuwen geworpen. Wat de diepere beteke nis van dit alles is, valt voorlopig nog niet te doorgronden. En het grootste vraagteken van alle dient men te zetten bij de werkwijze van de regeringspartij der Sovjet-Unie, een werk wijze die zich nog altijd in het duister vol trekt en daardoor voor de uitgestotenen zelfverweer onmogelijk maakt. Belang- rqker dan menige politieke ontwikkeling in de Sovjet-Unie zou de vraag kunnen zijn, of die werkwijze zich ooit naar het licht zal kunnen ontwikkelen. Simon Koster Rector -magnificus. Prof. dr. G. H. A. Grosheide Fzn is met ingang van het be gin van de nieuwe cursus benoemd tot rec- tor-magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1