Geweldige ontplooiing van onderwijs in Indonesië VANMORGEN IN IDE VISHAL EN OIP ZEE THALIA N Indrukwekkende onweders woedden in vijf uur over Nederland heen Havenberichten Scholentekort veroorzaakt echter overschot aan onderwijzers DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Snip en Snap zijn weer bijzonder op dreef In bijna nachtelijke duisternis Flinke schade van de kust tot de Duitse grens 13 Examens Goede resultaten van Suomi in Leiden Beverwijkers in de Ronde van Badhoevedorp Uitstekende verstrooiing Talloze blikseminslagen en veel wateroverlast Scheepvaart DONDERDAG 4 JULI 1957 (Van onze correspondent in Djakarta) Ondanks de grote moeilijkheden van velerlei aard politieke, financiële en economische waaronder Indonesië in de laatste jaren gebukt gaat, is er nochtans op bepaalde gebieden van overheidszorg een verheugende vooruitgang te be speuren. Met name is dat het geval met de bestrijding van het analfabetisme on der volwassenen en met het onderwijs aan de jeugd, zowel het lager als het middel baar onderwijs. Daarbij doet zich echter het feit voor, dat uitbreiding van het la ger onderwijs niet geremd wordt door een gebrek aan leerkrachten, doch door een te kort aan scholen, een gevolg van het feit, dat de staatsfinanciën het niet toelaten voldoende gelden voor scholenbouw te fourneren. Indonesië kent nog geen leerplicht. Het plan is, deze in 1960 in te voeren. Maar de financiële toestand dreigt de verwezen lijking daarvan te verhinderen. Dat is te meer te betreuren, omdat de ervaring, welke men heeft opgedaan in enkele proefgebieden waarin men dus nu reeds de leerplicht heeft ingevoerd zeer gun stig zijn en de beste verwachtingen wekken. De regering wordt bij haar streven om het lager onderwijs uit te breiden en ten slotte de leerplicht in te voeren, in belang rijke mate gesteund door de drang naar onderwijs. De bevolking wordt zich ge stadig bewust van het belang der school kennis en steeds meer ouders sturen dus ook hun kinderen naar school. De ver wachting is dat straks als de leerplicht is ingevoerd in het algemeen niet eens zo heel veel dwang nodig zal zijn om aan die leerplicht te laten voldoen. Ouders bouwen scholen De medewerking van de ouders blijkt uit de vele scholen, die in „gotong-rojong" worden gebouwd: dat wil zeggen, dat als ergens de overheid niet in staat is het geld voor de bouw van een school in zijn geheel te verschaffen, de bevolking zelf de han den uit de mouwen steekt. De overheid verschaft de materialen of het geld daarvoor en de ouders bouwen in „samenwerkend zelfdoen" (gotong- rojong) de school. Dat zijn uiteraard een voudige gebouwen, lang niet zo luxueus als die, waarin de westerse jeugd zijn ken- ADVERTENT1E het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur: Cornel Wilde - Donna Reed in de boeiende avonturenfilm VOORBIJ MOMBASA DREIGT DE DOOD in Technicolor Een enorm spannend verhaal van een expeditie in Donker Afrika 14 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur: Betty Hutton Howard Keel in de grootste musical aller tijden ANNIE GET YOUR GUN in Technicolor Een verbluffende, kolossale en luister rijke amusementsfilm met de sensa tionele Betty Hutton in een daverende creatie ZONDAGMIDDAG 3 uur: Johnny Weissmuller in het jungle avontuur: DE VERBORGEN SCHAT DONDERDAG 11 juli 8 uur op veler verzoek nog éémaal SILVANA MANGANO in „A N N A" HEDENAVOND 8 UUR: DE MAN MET DE WASSEN BEELDEN Vrouwen van vlees en bloed werden als was in zijn handen!! 18 j. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen economie: P. A. J. Wijnmaalen. Rijs wijk (Z.H.)Nazar Mauntju, Amsterdam, mr P W Huizinga, Loppersum, P. J. v. d. Meer Rotterdam, C. J. Rageltlie, Zaandam. Kan didaatsexamen theologie: H. Kuiper Arn hem, J. D. de Vries, Stadskanaal, A. J. Aaf- t.ink, Amsterdam, L Zwaan, Amerongen. D C. van Geest, Naaldwijk Groningen. Kandidaatsexamen genees kunde 2 B: mej. T. G. Zandstra, Warffum. T G. Dierick, Denekamp, L. J. H M. Smeets, Helden-Panningen, MG ML. van Oirschot. Helvoirt, M. Bierens de Haan, Almelo, P. Stoel. Groningen. Kandidaatsexamen eco nomische wetenschappen: P. J. Hommes, Ha ren (Gr.), P. A. J. de Groot, Nijega (Fr.). Doctoraalexamen economische wetenschap pen: F H. Bok Oldenhove (Gr.). Delft'. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: H. A. M. Hendriksen. Eindhoven, kandidaatsexamen mijningenieur: H. An dreas, 's Gravenhage, G. A. E. M. Hermans, Venlo, C Kwantes 's Gravenhage, H A. Mostert, Pijnacker, D Muntendam, Wasse naar M M Oosterveld. Amsterdam. J van Put, Delft, W. H Stheeman Zeist, J H Ver- steegh. 's Gravenhage, J. J. M Vlek, Delft Ingenieursexamen mijningenieur: L A G. L. Arests Terwintselen, F J. Beeftink. Gro ningen, J F. P. van Bloemen Waanders, 's Gravenhage, A J. M. Brabers, Roosendaal. Nijmegen: kandidaatsexamen rechten: mej. A. M. B. Guinee .Den Bosch, R. C. Barfoed Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Universiteit) Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde. 2de gedeelte: J P A. Admiraal, Amsterdam, J. G. van Beek. Amsterdam H. G Bessem, Singkawang. mej. K. A. Bos, Amsterdam, J Kool, Klaten (Java), J. van der Meer (cum laude), Leeuwarden, mej K. S S B Pape, Zandvoort. R. J. G. Ponsen, Loeboek Pakam, B. Roding, Amsterdam. C. L. van Schaik, Amsterdam, mej. M. J. Schoorl, Haarlem, H Braat. Haarlem, B. Kok, Am sterdam. Geslaagd voor het doctoraalexa men aardrijkskunde (vrije studierichting) J. J. Nossin, Santpoort. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A de dames I. Hoekstra. J. B. Lamfers, C. Rienstra en de heren: R. I Altma, J. A. C. Hoog, J H. Jansen,P Looyen allen uit Haar lem uit Heemstede: dames A. G. Blom. H E. Fikkert, A E. Geitenbeek, M. M. Rabé, G. Sluiter en J. C. A. Vorster. heren J. C R. Bus, A. F. Slim; E. H. Bonnewit te Zand voort; mej. H. C. C. Leemhuis en de heer H. Moltzer te Bloeméndaal. Afgewezen één kandidaat. Bij de eind examens HBS-B werden afgewezen: twee kandidaten. nis opdoet. Zij bestaan in het gunstigste geval uit een stenen onderbouw met een houten opbouw. En beeldende kunste naars komen er niet aan te pas. Het kli maat maakt het mogelijk, dat die scholen sober kunnen worden opgezet: want ra men en verwarming zijn niet nodig. Het spreekt echter van zelf, dat dit „gotong- rojong"-systeem te weinig zoden aan de dijk zet om het probleem van het tekort aan scholen te overwinnen. Hoe groot dit probleem is, leren enige cijfers. In Indonesië zijn thans 13 miljoen kinderen in de leeftijd voor het lager on derwijs. Zestig percent daarvah, of onge veer acht miljoen, bezoekt nu reeds een lagere school. Gaat men in I960 de leer plicht invoeren, dan betekent dit, dat men voor ruim 5 miljoen kinderen in drie jaar tijd scholen moet bouwen. Dat dit een ge weldige opgave voor het ministerie van Onderwijs en voor de Staatsfinanciën is, ligt voor de hand. Een indruk daaromtrent verschafte een uiteenzetting van een lid van de regionale volksvertegenwoordiging (ongeveer de provinciale staten) van West-Java. Hij sprak de vrees uit, dat deze provincie niet in staat zal zijn het leerplicht-programma te verwezenlijken, want alleen voor het leerjaar 1957-1958 is op basis van dit pro gramma voor de bouw van lagere scholen een bedrag nodig van rp. 522 miljoen, bijna evenveel als het gehele budget van het gebied. Voor scholenbouw schiet er dan ook maar een bedrag van rp. 15 mil joen over. Ook uit Nocrd-Sumatra kwam het be richt, dat men daar niet in staat zal zijn in 1960 de leerplicht in te voeren. Reeds nu blijft de bouw van lagere scholen ach ter bij de gestadige toeneming van het aantal leerlingen. Overschot aan onderwijzers Op een tekort aan leerkrachten behoeft zo schreven wij reeds de verwezen lijking van de leerplicht niet af te stuiten. Men heeft de opleiding zo energiek ter hand genomen (en er was kennelijk ruim voldoende animo om onderwijzer te wor den) dat men in sommige gebieden met een overschot aan jonge onderwijzers zit. Die opleiding was voor een deel van min of meer eenvoudige aard. Zij geschiedde aan de S.G.B. (lagere kweekschool) en de naam zegt reeds, dat het geen uitgebreide op leiding betrof. Het instituut is trouwens bestemd om te verdwijnen, waarna de op leiding geschieden zal op de S.G.A. (hogere kweekschool). In West-Java zullen in elk geval nog dit jaar 4500 aspirant-onderwijzers de S.G.B. verlaten en voor het merendeel hunner is geen emplooi. Hetzelfde is het geval in Midden-Java. Daar zullen dit jaar de S.G.B. en de S.G.A. respectievelijk 4000 en 600 onderwijzers afleveren. Er is nog een „overschot" van 600 van de lichting van het vorig jaar. Doch'voor déze in tótaal 5200 onderwijzers' zijn maar 3000 plaatsen beschikbaar. De rest moet wachten tot er een vacature is. Ook uit Noord-Sumatra wordt een over schot gemeld. Toch salaris Dat de scholenbouw ook achtergebleven is bij de opleiding van onderwijzers, is voor de staat een financiële strop. Want al deze jongelui hebben in dienstverband ge studeerd en krijgen nu salaris, of zij voor de klas staan of niet. Men overweegt een deel van hen te werk te stellen op de kan toren van de onderwijzersdienst in de be treffende gebieden. Daar zit men om krachten verlegen. Behalve naar het lager onderwijs, is er de laatste jaren ook een grote toeloop naar het middelbaar onder wijs. Het aantal leerlingen van de S.M.P. (te vergelijken met de m.u.l.o.) steeg van 50.000 in 1950 tot 400.000 thans. Er zijn nu verder ruim 500 S.M.A.-scholen (zo iets als de h.b.s.), die jaarlijks tienduizend nieuwe leerlingen trekken. Onder die S.M.A.-scholen bevinden zich echter tal van particuliere onderwijsinsti tuten, die het met de deskundigheid van hun leerkrachten niet zo nauw nemen. In Solo bijvoorbeeld stonden op een S.M.A. afgestudeerden van de S.M.P. een school met een minder uitgebreid onderwijspro gramma dan de S.M.A. dus voor de klas. Men gaat daarop nu scherpere con trole uitoefenen. Maar ondanks deze „groeifouten" kan men zeggen, dat op het gebied van het onderwijs in Indonesië een geweldig werk wordt verzet, waarbij het te betreuren is, dat door het gebrek aan middelen de initiatieven zich niet nog wijder kunnen ontplooien. Tijdens de woensdagavond in Leiden door de r.k. atletiekvereniging „Holland" gehouden nationale avond-atletiekwed strijden heeft een aantal leden van de Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suo mi" goede resultaten behaald. De beste prestatie leverde J. Smit (2) op kogelstoten B net 12.425 m„ waarmede hij eerste werd en tevens zijn persoonlijk record verbeterde. Op dit nummer werden Joh. Adelaar no. 2 met 11.91 m. en D. v. Zutphen vierde met 11.01 m, Een derde plaats veroverde, met dezelfde hoogte als de winnaar, A. Koet bij polsstokhoogspringen met 3.10 m. en op kogelstoten C wierp H. Gnodde de kogel 10.05 m. Op zaterdag 6 juli houden de wielerclub „De Bataaf" uit Halfweg en de S.V. „Lijn den" voor de zevende maal in Badhoeve dorp een wielerronde voor amateurs en nieuwelingen. Aan de strijd der amateurs, waarvan de start om vier uur is en de af te leggen afstand nonderd kilometer bedraagt, wordt onderme- deelgenomen door de Beverwij kers De Nijs en De Ruiter, Snijder, Snijders en Markus uit Halfweg, de Amsterdam mers Marinus, Blauw, Rabe en Schipper, Bakker uit Badhoevedorp. H. en J. Cuve- lier, Bogers en Post uit Nieuw Vennep, Braat uit Aalsmeer en vele anderen. De nieuwelingen, waaronder alle streek- favorieten, starten om kwart over twee en moeten zestig kilometer afleggen. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Martha Arends van Hamburg, Basilea van Bahid, Senang van Karlsborg, Pan van Newport News, Tunglem van Takaroi, Ben- ghano van Londen, Koningin Juliana, Ivoor kust van Antwerpen, Anitsa A van Norfolk, Greno van de Noordzee, Cromarty Firth van Shirehamn, W'estersingel van Rotterdam. Tessto van Rotterdam, Thornbury van Abö, Fivelborg van Colchester, Atna van Philadel phia, Ebberta van Ypilla, Konsul Arlf van Antwerpen, Panthos van Londen, Harlingen van Geffle, Ellerbeck van Antwerpen, Chry- santhi van Baltimore, Summity van Londen, Ingrid M van Brunsbuttel, Gladonia van Do ver, Castor van Rotterdam. Vertrokken zijn: Haulerwijk naar Norfolk, Heimsdahl naar Nordenhamn, Dia naar St Nazaire, Pasch naar Rotterdam, Amstel- stroom naar Londen, Belvedere naar Midd- lesborough, Lingestroom naar Hull, Anna S naar Gothenburg, Merlyn naar Fowey, Hoog vliet naar Londen, Hendrika B naar Monse- ras, Tilly naar Antwerpen, Kathe Ritzer naar Sundsvall, Marthe naar Expyla, Seuder- ham naar Rotterdam, Bonaire naar Rotter dam, Canopus naar Rotterdam, Triton naar Rotterdam, Fivelborg naar de Noordzee, Gretha naar Bremen, Holwierde naar Lon den, Marietje Böhmer naar Rotterdam, Tur- cheim naar Bremen, Bitttern naar Rotter dam. Hyrcania naar Rotterdam, Koningin Juliana naar de Noordzee, Aastryanax naar Makassar, Nautilus naar Hamburg, Christina naar Helsingborg. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 3 juli: Aardbeien 2.10-6.20 (slof), sla 0.07-0.23, rabarber 0.16-0.38. spina zie 0.12-0.45, postelein 0.13-0.33, bloemkool 0.14-0.54,kroten 0.13-0.17, snijbonen 1.10-1.55, sperciebonen 1 30-1.85, doperwten 0.58-0.67, capucijners 0.68-0.77, bospeen 0.22-0.38, was- peen 0.16-0.37. AMSTERDAM Een algemeen vaste stemming voor de internationale fondsen was het voornaam ste kenmerk van de aandelenmarkt, die voorts enige levendigheid ontleende aan het begin van de handel in de claims Bil- liton voortspruitende uit de aangekon digde emissie van converteerbare obliga ties ten bedrage van f 21 miljoen. De han del werd echter veelvuldig onderbroken door belangstelling van de beursbezoekers voor de onheilspellend zwarte lucht boven het Damrak die de beurszaal tot een don kere ruimte maakte zodat alle lichten moesten worden ontstoken. Plet geleidelijke herstel van Wallstreet heeft hier een goede indruk gemaakt en een behoorlijke a vans opgeleverd voor de internationale waarden die ten dele boven New Yorkse pariteit noteerden. Zo was Kon. Olie bepaald willig, kwam Philips boven de 300 uit en overschreed Unilever de 480. KLM bleef echter iets beneden New York pariteit en AKU stelde teleur door na een koers van 199 terug te val len tot 195'/2, een gevolg van plotseling aanbod. De scheepvaart onderging een reactie hoewel de stemming verdeeld bleef, maar HAL moest de winst van dinsdag weer prijsgeven. Van Ommeren en Van Nieveit handhaafden zich. Voor cultures was de belangstelling zeer gering. In het eerste half uur werd in Amsterdam Rubber één stukje verhandeld. Voor. Verenigde Deli was de koers 2x/z punt hoger maar ook hier was de hoek verlaten evenals die van HVA. De claims Billiton verkeerden nog in onzekerheid omtrent het al of niet deelne men van de institutionele beleggers. Na een eerste taxatie van f 100 werd een ad viesprijs vernomen van f 120 overeenko mende met een obligatiekoers van 112 pet. Woensdag was ook de inschrijving 'op de obligaties der Export Financiering Mij. te gen 98 pet. ten bedrage van f 25 miljoen. Men had de indruk dat het niet nodig was te majoreren. Aandelen „De Kondor" gin gen omhoog wegens de verrassende divi dendhervatting. Staatsfondsen ongeani meerd en prijshoudend. De markt sloot stil. Prolongatie 3% pet. (ANP) NEW YORK Wallstreet vierde bij voorbaat reeds On afhankelijkheidsdag (4 juli) met een stij ging der aandelen tot nieuwe hoogtepun ten voor dit jaar, waardoor de totale waar de met 2.400.000.000 dollar toenam bij de grootste omzet sinds drie weken. In alle groepen deden zich koersstijgingen voor van één tot meer dan drie dollar. Olie, metaal, chemicaliën, au' ïobielen, staal, banden, vliegtuigbouw en een uitge breide lijst gespecialiseerde fondsen waren krachtig gestemd. Beginbeurs reeds werd de stemming ge stimuleerd door «gunstig nieuws, zoals de senaatsbeslissing over een verhoging van de defensiebegroting met bijna een miljard dollar, verscheidene grote luchtmachtor ders, de verwachting dat de halfjaarcijfers van Chrysler nieuwe verkoop- en winst records zullen betekenen en die van U.S. Steel eveneens, en gunstiger vooruitzich ten voor de koperindustrie. Maar ander zijds was dit nieuws ook aanleiding voor dekkingen voor baissiers met termijnver plichtingen. Het industriegemiddelde kwam van 507,55 op 513,25; dat voor spoorwegen van 147 op 147,47 en dat voor openbare nuts bedrijven van 70,76 op 70)95 (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 8615/ie 3 °/o Nedl. 1962/64 90 A. K. U 197 198 Calvé Delft 361% Van Gelder Zonen 194 K. N. Hoogovens 312 Nederl. Ford 278 N. Kabelfabriek. 289'/2 gew. Philips Gloeil. 300 305 pref.Philips Gloeil. 159 Unilever 478)4 483 Wilton Fijenoord 248 Dordtsche Petrol. 86 Konkl. Petroleum 226 226,80 A'dam Rubber 75% K. L. M 130,60 131,— Holl. Amer. Lijn 180% N. Scheepv. Unie 164% Phs. v. Ommeren 265% H. V. A 122% Verg. Deli Mijen 943/g Amsterd. Bank 202 Ned. Handel Mij. 159'/? Rotterd. Bank 168% Twentsche Bank 178 Anaconda Copper 68'5/ie Bethlehem Steel 195 U. S. Steel 69% General Motors 42% Shell Union 89 Tidewater 37% Aanvoer van donderdag Vier schepen met rondvis en negen met platvis zorgden vandaag voor een aan voer van ruim 1900 kisten vis. Hierbij waren 280 kisten schelvis, 40 wijting, 140 kabeljauw en gul, 10 koolvis, 800 haring, 45 makreel, 55 stokkebit, 360 kleine kisten haring, 155 stuks stijve kabeljauwen, 6000 kg tong en 250 kisten schol. Van deze aanvoer kwamen 540 kisten van de VL 121. Hierbij waren 400 kisten haring, 55 wijting, 150 kleine kisten ha ring (gestort in kisten), 135 stuks stijve kabeljauwen en 337 kantjes. De reis voor dit schip levert dus wel een goede besom ming op. Vanmorgen om zes uur kwam voorts de „Job Gouda" binnen. De traw ler voerde 185 kantjes aan en 300 kisten haring, 50 schelvis, 200 kleine kisten ha ring en 80 stuks stijve kabeljauwen. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt werd vanmorgen alleen de SCH 27 verwacht. Oudste boten zijn daarna de VL 131 en VL 27 (van 22 juni), de Beatrice, KW 153 en de SCH 117 (van 25 juni). Voor de export De export nam vandaag de regels grote kabeljauw af voor f5945, kleine voor f40f30, grote schelvis voor f 19f21 en grootmiddel voor f 16—f 21. Grote, middel en zetschol brachten op f 38f 46 en schol I f30—f40. De grootmiddel tong ging van de hand voor f3.50—f3.70, kleinmiddel voor f 3.40f 3.50, tong I voor f 3.10— f 3.20 en tong 2 voor f 2.60f 2.70. Noors bezoek In de Vissershaven is de Noorse fabrieks- trawler B-20 B, de „Havkvern" uit Ber gen aangekomen. De trawler vist ook op de zandspiering, maar moest naar IJmui den om water te laden. Duur visje De UK 244, schipper Rein Bos bracht vanmorgen een zalm met een gewicht van 5 pond aan de afslag. Daar de prijs f 7 per kilo was, werd het toch nog een duur visje. Ook duur Pietermannen worden tegenwoordig zelden gevangen. Maar als de kotters een gelukje hebben om een kist bij elkaar te vangen dan betaalt de export er f 70 per kist voor. Van de Sylt kwam vanmorgen de Da geraad IJm. 4 aan de IJmuider afslag met 1250 kilo tong. Voor een reis van 11 dagen was ook de bijvangst van schol, wijting helaas zeer zuinig. Vrijdag en zaterdag worden nog verscheidene kotters uit de Sylt verwacht. Tijdsverschil De „Job Gouda" had gemeld omstreeks vijf uur vanmorgen binnen te komen, doch de wachtende vislossers-havenarbeiders zagen het schip om precies zes uur in de Vissershaven binnenvaren. De vangst werd met twee ploegen snel gelost. En op zee De loggers en kotters hebben ook woens dag niet veel scheep gehaald. De etmaal vangsten liepen van 5080 kg. tong en 1520 mandjes vis. De schippers van de Vrijdag 12 juli beginnen de „dames" Snip en Snap in theater Gooiland in Hil versum met hun nieuwe revue „Daar zit muziek in.al twintig jaar!" en zoals het bij dit gezelschap de laatste jaren gebrui kelijk is geworden gaan Willi Walden en Piet Muyselaar daarvoor eerst met een klein bezet ensemble op tournee in de pro vincie, ten einde de nieuwe nummers op hun succes bij het publiek te kunnen toet sen. Een systeem, dat in Amerika gewoon lijk voor de grote theaters op Broadway wordt gevolgd. Vandaar dat dinsdagavond in het Miner va Theater in Heemstede een opvoering werd gegeven van een kleine revue, welke de toepasselijke titel „Een v-olijk zomer- programma" had verkregen. Want het ge heel was er voornamelijk op ingesteld de lach tot een parool te verheffen, waarvoor uiteraard in de eerste plaats de beide be kende komieken Willy Walden en Piet Muyselaar verantwoordelijk zijn ge weest. Mede door de radio ir hun stijl zo bekend geworden, dat deze niet nader meer behoeft te worden omschreven. Op nieuw kon het steeds geamuseerde publiek hierbij vaststellen, dat zij in dit genre een voortreffelijk op elkaar ingespeeld duo vormen, dat bovendien de beschikking schijnt te hebben over een grote hoeveel heid geestige teksten voor lied en schets. Met het gevolg dat een dame achter uw recensent zich de lachtranen uit de ogen wiste met de opmerking: „Waar halen ze het vandaanZo slagen zij er bijvoorbeeld in een schetsje van twee straatzangers te spelen met behulp van een enorm rekwi siet, dat wellicht voordien nog nimmer op de Nederlandse planken is verschenen. Laten wij het maar een onderkomen noe men, dat in de Franse roman „Clochemerle" zulk een amusante deining veroorzaakt. Zonder grof of banaal te worden maakten zij dit tafereeltje tot het grootste lach succes van de avond, hoewel het daarvoor reeds uitgesloten leek. dat in hun optreden nog een overtreffende trap kon worden bereikt. Teddy en Henk Scholten hebben bij dit gezelschap eveneens vaste voet verkregen, hetgeen niet anders dan verheugend kan worden genoemd. Want zij brengen een schijnbaar eenvoudig, maar hoogst origi neel en beschaafd répertoire, waarvan de dikwijls bijzonder knap geschreven liedjes zich met genoegen laten beluisteren. Bij hen vergeleken had men Bert van Dongen slechts onbelangrijk werk laten verrich ten. Nieuw voor Nederland is een Spaans danstrio, dat zojuist ook voor de reeds aan gekondigde grote revue werd geëngageerd. Wanneer het grote succes van dit trio in Heemstede als waardemeter mag gelden is dit een gelukkige keuze geweest, die straks ongetwijfeld nog ruimschoots de aandacht zal trekken. Deze twee nog jeug dige dames en een jongeman hebben de Spaanse volksdansen als uitgangspunt ge nomen voor een variété-show, waarin charme, passie, grandezza, vaart en humor tot een virtuoze combinatie werden samen gevoegd. Een nummer van klasse dus. Dit amusante programma wordt hedenavond nog één keer in het Minerva Theater her haald, waarna donderdag de beurt is aan het Kennemer Theater in Beverwijk. Het publiek is hiermee dus voldoende inge licht, waar een kostelijke zomeravondver strooiing te beleven valt. loggers op 't Zand klagen ook: dagvangsten van 60 tot 80 manden hoops. Uit de Noord geen berichten; het onweer hield alle mel dingen tegen. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de kisten grote kabeljauw af voor f 48, de kisten kleine voor f 58. Grote gul leverde f 23— f 17 op, middel f 13f 11 en torgullen f 13 f 8. Zwarte koolvis maakte f 43f 39, kleinmiddel schelvis f 18f 20, pennen f 18 f 19 en braadschelvis f 10f12. Wijting noteerde f 10f 12, grote tong voor het binnenland f 3.80—f 4.20, schol 2 f 40—f 32 en schol 3 f 25f 11. De haring deed vanmorgen f 15.50—f 11 en de makreel f 26f 16. Besommingen van heden VI. 121 (verse vis) f 6380; „Job Gouda" (verse vis) f6800; KW. 24 f3730; IJm. 4 f4610; IJm. 45 f1300; KW. 35 f 440; W.R. 88 f3030; IJm. 78 f 1480; TX. 33 f1900; KW. 96 f 1590. Haringvangsten De vangsten van de haringloggers eindelijk iets beter waren in de nacht van woensdag op donderdag: KW. 2 12 k., 6 16, 9 15, 23 5 thuisstomend, 25 4, 138 17, 147 12 IJm. 75 3, KW. 16 3, 19 4, 140 80, 168 32, 170 4, 22 29, 45 12, 127 76, 175 8, 129 5 thuisstomend, 163 1, 48 4, 67 1, 86 2, 37 50, 95 60, 151 7, 20 2 thuisstomende, 29 3, 40 27, 41 28, 78 11, 15 45, 50 1 k. Geen vangst: KW. 54, 18, 39, 43, 44. Trawlloggers: KW. 99 25, 101 50, 141 25, 74 25, 122 30, 123 10, 176 weinig vangst. De gemiddelde vangst was 16 k. Aanvoer op Urk Door 67 vaartuigen werd woensdag aan de visafslag op urk aangevoerd: 12331 pond aal en paling, prijs van f 0.70—f2.10 per pond; 52 p. snoekbaars f 1.21 p. pond; 623 p. baars f 0.98 tot 1.01 per pond; 690 manden nest f 2.50 tot f 3. per mand van 75 pond. Met een vrijwel constante snelheid van zestig kilometer per uur is woensdag een zwaar onweer van west naar oost over ons land getrokken, daarbij grote schade en veel overlast veroorzakend. De 33-jarige ongehuwde veehouder Thijs W. de Jong uit Wijnjeterp werd, toen hij tijdens werkzaamheden op het land beschutting zocht in een schuurtje, door de bliksem gedood. De onweersbuien, die tezamen een groot front vormden, bereikten de Nederlandse kust vanuit de Noordzee omstreeks het middaguur. De buien werden voorafgegaan door een donkere wolkenwals, waaruit zware windstoten kwamen. In De Bilt werd een windstoot van 90 kilometer per uur gemeten. Doordat de wolkentoppen tot een enorme hoogte reikten veroorzaakten de buien op vele plaatsen een bijna nachtelijke duisternis. De wolkenwals bewoog met het er op volgende onweer zich van west naar oost over het gebied ten noorden van de grote rivieren. Omstreeks half zes was de bui over de Duitse grens verdwenen. In Barneveld brandde een grote boerde rij tot de grond toe af, nadat de bliksem in het achte .mis was geslagen. In dezelf de gemeente ging ook een grote landbouw- schuur in vlammen op. Te Schermerhorn is een van de bekende seinmolens, behorende tot de groep noorder ringmolens, getroffen en afgebrand. Ook te Heerhugowaard is een boerderij afgebrand. In Delft ontstond door blikseminslag brand in een scha kelstation van het elektriciteitsbedrijf, die zich later uitbreidde tot een hoeveelheid in dit station opgeslagen rubber en olie; er ontstond een zware rookontwikkeling. Enkele duizenden liter olie raakten in brand en omdat ook de olietanks in de na bijheid gevaar liepen, werd het verkeer over de vlakbij gelegen rijksweg Den Haag-Rotterdam tijdelijk omgelegd. Marktchaos In Rotterdam liepen zeer veel kelders onder. Twee fabrieksschoorstenen moes ten het bij blikseminslag ontgelden. Die van het elektriciteitsbedrijf werd ten dele vernield. De bliksem maakte de bovenlei ding van de tram onklaar. Boven de weekmarkt heeft een wervelstorm gewoed, die een chaos veroorzaakte. Kramen gin gen tegen de vlakte en tal van goederen waaiden weg. Ook in Amsterdam heeft het tramver keer vertraging gehad door het inslaan van de bliksem op de bovenleiding. Op Schiphol waren de wind en de regen zo hevig, dat het beladen van de gereedstaan de vliegtuigen moest worden onderbroken en alle vertrektijden een uur moesten worden uitgesteld. Twee toestellen moes ten voor het noodweer uitwijken naar Eel- de, vanwaar ze later naar Schiphol vlo gen. In Haaksbergen stortte een plafond van een fabriekskantoor in, daar het de last van het vele regenwater niet kon torsen. In Nijmegen sprongen door de druk van het water de deksels van de rioolkokers. T reinvertragingen Bij het station Hollandse Spoor in Den Haag kwam bij blikseminslag een deel van de bovenleiding naar beneden, waar door stagnatie ontstond in het verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam. Tussen Heilo en Alkmaar gebeurde hetzelfde. Tussen Maassluis en Hoek van Holland kwam een trein met 600 kinderen uit Noord-Brabant tot stilstand, ook al ge volg van blikseminslag op de bovenleiding. Na geruime tijd te hebben gewacht konden de kinderen doorrijden naar hun bestem ming: het strand. Door blikseminslagen deden zich storin gen voor in de automatische beveiliging BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Johanna Cornelia Maria, dochter van J. C. Borst en C. A. M. Baltus, Stetweg 25. Clasina Maria, dochter van F. de Graaf en C. Hollenberg, Oude Haar lemmerweg 25. Rudolf, zoon van P. de Heus en J. L. Rozenburg, Duindoornstr. 2. ONDERTROUWD: Cornelis Theodorus de Winter, oud 27 jaren, wonende te Me- demblik en Catharina Maria Margaretha Vervoort, oud 28 jaren, wonende te Castri- cum, Kon. Wilhelminalaan 2. GEHUWD: Th. J. Abbink, wonende te Krommenie en M. M. Th. Glorie, wonende te Castricum. W. L. Calboo, wonende te Utrecht en A. van den Born, wonende te Castricum. J. Vlaarkamp en H. G. C. Stee man, beiden wonende te Castricum. S. van Dijk, wonende te Medemblik en J. G. Wis- singh, wonende te Castricum. L. G. Wou ters, wonende te Alkmaar en G. de Vries, wonende te Castricum. P. J. Bakker, wo nende te Bergen N.H. en A. M. Poel, wo nende te Castricum. OVERLEDEN: Jacob Varvevisser, oud 73 jaren, wonende te Egmond aan Zee. Sijtje Gieling, oud 84 jaren, wonende te Medem blik. Prijzen van woensdag Per 1 kg Heilbot 3.60-2.90, gr tong 4.60-3.70, grm. tong 4.20-3.70, kim. tong 4 10-3.30, kl. tong I 3.20-3, kl. tong II 2.60-2.55, tarbot I 2.20-1.70 Per 50 kg tabot IV 44. tongschar 87-78, kl'. tongschar 48-45, kl. schol I 43-36, kl. schol II 37-11, schar 16-8, bot 11-8, v. haring 27-11, makreel 20-11, gr. schelvis 28-15, grm. schelvis 23-8 kim. schelvis 20-8, kl schelvis I 17-8, kl. schelvis II 14-8, wijting' 15-10, gr. gul 27.17, mid. gul 17-10, kl. gul 10-8, kl. haai 20-12, ham 90, poontjes 12-10 pieter man 77-72, kl. koolvis zw. 12.20-8, 'kl. rode poon II 15-14. Per 125 kg gr. kabeljauw 184- j 50, gr. koolvis zw. 46-35. op de lijnen Gouda-Woerden, Vleuten- Utrecht, en Maarsbergen-De Klomp. Bij Meppel sloeg de bliksem in de locomotief van een rijdende trein. De machinist werd door glasscherven geraakt. Ook tussen Lu netten en Blauwkapel is storing ontstaan door blikseminslag op de bovenleiding. Alphacca, 2 v. Santos n. Montevideo. Angoiakust, 2 v. Lagos n. Matadi. Antonia, 3 v. Pladju n. Tjilatjap. Atje Ray S, 9 te Rotterdam verw. Aagtedijk, 4 te Colombo verw. v. Aden. Alkaid, 3 te Bremen v. Hamburg. Alblasserdijk, 3 te Antwerpen. Axeldijk, 4 te Antwerpen verw. Boissevain, 9 te Kaapstad verw. Boskoop, 2 v. La Union n. Balboa. Bengalen, 3 v. Singapore n. Labuan. Bennekom, 2 v. Bremen n. Hamburg. Bat,ian, 3 te Singapore. Bogowonto, 3 te Padang. Bengkalis, 3 te Southampton. Boissevain, 9 te Kaapstad. Billiton, 3 te Le Havre v. Marseille. Basilea, 3 te Amsterdam. Ceronia, 3 v. Dunedin n. Singapore. Caltex Delft, 4 te Karachi. Caltex Nederland, pass. 3 Gibraltar n. Sidon. Cradle of Liberty, paoss. 3 Algiers n. Port Saia. Caltex Rotterdam, 3 te Suez. Camerounkust, 2 v. Accra n. Winneba. Delft, 3 v. Maracaibo n. Palua. Esso Den Haag, pass. 3 Finisterre n. Rastanura. Felipes, 3 te Tjilatjap v. Pladju. Ganymedes, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Groote Beer, 3 v. Rotterdam n. Quebec. Gaasterkerk, 3 te Marseille v. Genua. Gaasterland, 3 te Santos v. Rio de Janeiro. Guineekust, 4 te Le Havre verw. Haulerwijk, 2 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Hoogkerk, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Hermes, 3 te New York v. Philadelphia. Hilversum, 2 te Kwinana. Hydra, 2 300 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Hispania, 3 te Bilbao v. Rotterdam. Isis, 3 te Curagao v. New York. Ivoorkust, 3 te Amsterdam. Johannes Frans, 3 te Rotterdam. Kosicia, pass. 3 Azoren n. Curacao. Kalydon, 3 400 m. o.z.o. Malta n. Turku. Keizerswaard, 3 yc\ Suezbaai ten anker n. R'dam. Koningswaard, 1 v. Amsterdam n. Rotterdam. Louis Lantz, pass. 3 Finisterre n. Emden. Leto, 3 v. Wabana n. Rotterdam. Mariekerk, 2 te Newcastle. Marnelloyd, 2 v. Abadan n. Bombay. Muiderkerk, 2 v. Duinkerken n. Antwerpen. Metula, 5 te Singapore verw. Munttoren, 3 te Abadan. Min jak, 3 te Surabaja. Martaram, 3 te Pladju. Myonia, 3 te Djakarta. Mapia, 3 te Cheribon. Muiderkerk, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 3 te Southampton. Naess Commander, 3 te Suez. Notos, 1 100 m. o. Gibraltar n. Savona. Osiris, 2 v. Puerto Ordaz n. Amsterdam. Oranjefontein, 2 te Antwerpen v. Southampton. Orion, 3 te Rotterdam n. Tunis. Prins Willem V, pass, 3 Vlissingen n. Antwerpen. Poelau Laut, 4 te Chistobal verw. Rijndam, 3 te Rotterdam. Radja, 3 te Gibraltar v. Port Said. Roepat, 3 te Koeweit v. Bahrein. Stad Leiden, 2 te IJmuiden. Stad Gouda, 2 v. Vlaardingen n. Wabana. Stad Schiedam, pass. 3 Gibraltar n. Vlaardingen. Straat Madura. 4 t.e Singapore. Stad Delft, 3 te West-Hartlepool v. Wabana. Statue of Liberty, 2 3 mijl n.o. Cabelbank naar Philadelphia. Singkep. 3 te Tj. Priok. Soestdijk, 2 v. Antwerpen n. New York. Stanvac Selo, 3 te Sungeigerong. Stanvac Djirak, 3 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 3 te Surabaja. Sliedrecht, 3 te Hamburg. Stad Vlaardingen, 3 v. Emden n. Narvik. Stentor, 2 te Trinidad v. Barbados. Tara, 2 v. St. Vincent n. Bremen. Tomori, 4 te Aden. Trajanus, 3 te Beyrouth. Triton, 3 te Port of Spain v. Carupano. Titus, 3 te La Union v. San José De Guatemala. Tero, 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Thelidomus, 3 480 m. o. Albany n. Perz. Golf. Vasum, 3 te Suez. Van Riebeeck, 4 te Tj. Priok verw. v. Belawan. Willem Ruys, 3 v. Singapore n. Tj. Priok. W. Alton Jones, 2 v. Rotterdam n. Mena Al Ahm. Westland, 2 90 m. z.w. Finistere n. Recife. Willemstad, 3 te Aruba v. Cristoba. Witmarsum, 3 te Antwerpen v. Hamburg. Zaankerk, 4 te Penang. Zuiderkruis, 3 te New York v. Cristoba. KLEINE VAART Anne Christina, 3 te Las Palmas v. Vitoria. Boreas, 3 te Kopenhagen n. Amsterdam. Bab T, 1 v. Kristinehamn n. Zaandam. Congo, 3 te Antwerpen n. Rotterdam. Daje Böhmer. 3 v. Lissabon n. Savona. Daniël, 3 v. Delfzijl n. Esbjerg. Elsa, 28 v. Hernosand te Sundsvall. Haskerland, 3 dw. Cromer n. Zeebrugge. Hondsbosch, 4 v. Londen te Rotterdam verw. Joost, 2 v. Hamina n. Zaandam. Josef Swenden, 3 40 m. z.w. Texel n. Ipswich. Keizersgracht, pass. 3 Brunsbüttel n. Amsterdam. Kaap Falga, pass. 1 Brunsbüttel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 30 v. Skutskaer te IJsselmonde. Koningin Juliana, 3 10 m. n. IJmuiden n. Yersey. Marie Louise, verm. 3 v. Rotterdam n. Londen. Morag, 3 40 m. v. Kinnairdhead n. Norresunby. Mavis, 3 dw. Mull if Kintyre n. Irvine. Prior, 3 v. Gothenburg n. Esbjerg. Pavo, 30 v. Ostrand te Haukipudas. Ponza, 2 v. Hudiksvall te Zaandam. Roelf, 3 te Aarhus n. Amsterdam. Tilly, 30 v. Norrsundet te Zaandam. Tempo, 5 v. Hull te Rotterdam verw. Tuskar, verm. 3 a 4 v. Liverpool n. Rotterdam. SLEEPVAART Barentszee, Noordzee en Witte Zee met „Ioan- nis' 2 160 m. z.w. Wight n. Nordenham. Clyde met Oceaan met kruiser Moreno, 2 360 m z.w. Acapulco n. Hikari. Loire, 2 120 m. z. Haiti n. Amuaybaai. Poolzee, 2 v. Mobile n. Maracaibo. Thames, 3 te Maassluis.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3